Bolsward heeft schuldenvrij sport- veldencomplex van 450.000, RS h hark en sjoch Gysbert Japiks 1 105e JAARGANG No. 63 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1966 Fan de Mar liny loer I wa Bern to Hichtum fordronken 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes :'l - r f Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS i Tj. de J. Nu ook Iran in de oorlog betrokken. r Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De vice-premier van Maleisië, Abdnl Balak en de Indonesische minister van (buitenlandse zaken Adam MaJik (r.) tekenen het vredesverdrag tussen hun landen dat een eind maakt aan een reeds drie jaar durende grensoorlog. Inlevering van wapens en uitrustings stukken door Nederlandse officieren. Na een lange rustperiode heeft het l uurs-klokje weer geluld. Rood-wit-blauwe fietsvlaggetjes verbo den. De politie zal streng optreden. Te koop: prachtige St. Bernard hond. Djurre v. d. Eems, Schildwyk 41, Bols ward. Veranderingen in het brood op komst, in vorm, kleur, smaak en volume. Op de paardenmarkt te Bolsward slecht 2% paard aangevoerd. Te koop gevraagd: gebruikte tandems. P. Faber, Sneek. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 3e week augustus 1941 Gysbert - om froed en Irons gol en goed •eit ós hjoed: wreau hy himsels yn ’e hannen, it soe in goed jier wurde. Mar by de measten komt it safier net iens, de sykte is troch it wiete, Ongestadige waer tige yn 'e kaert spile en nou rint hy as f jür de fjil- den oer. It sled stie der goed foar, wol hwat koart fan strie troch it minne foar- jier, mar dat wie it slimste net, mar nou mei dit bidjerlike en wiete waer liket it mar wer min. As it net gau foroaret wurdt dit ek noch in rare misrekken. Mei de forkeap fan bollen wol it dit jier ek wer net, rounom sit men to wachtsjen op keapers. Grif der binne ek goede kan ten. Der wurdt fiks molken, de molke kostet ek in reedlike priis en tokoart oan gers is der op it heden nearne. Dat binne wer goede kanten. En de boeren dy’t dit jier har hea sa gau mooglik woun hawwe en mei har folk en ark, rap en biret har kansen binut hawwe, sil- le der it measte lést net fan krige ha, dy binne oaren altyd in rit yn it foar. Mar folie fan harren sitte sa krap yn har personeel, moatte it allinnich biskreppe en dan makket sok waer, dat it buorkjen har oer ’e füst rint. De lytse selsstannige kriget de klappen altyd it earst en hy kin se ek net op in oar ófwentelje. It is dan ek gjin wünder, dat mannich jong- feint leaver yn in goedbitelle tsjinst giet dan it riskante ündernimmerslibben op him to nimmen. De tiid is foarby dat in spultsje mei in stikmannich kij de lju üt- lokke. Dy’t yn dizze tiid in bidriuw bi- gjint stiet der hiel oars foar as heit en pake jui har tiid. Der is eltse boeresoan dwenen. Dit apparaat is nog zoek. Een ergerlijke vorm van baldadigheid en vernielzucht, die steeds grotere vormen aanneemt. Politie wil graag inlichtingen. Melktapper Huisman in Bolsward, die melk en melkprodukten betrekt van KNMfabrieken, 'vierde zondag 25-jarig huwelijksfeest. Om klanten in de feestvreugde te laten delen, besloot hij aan alle klanten zaterdag een fles slagroom aan te bieden. Hij had daartoe 300 flessen slagroom nodig, ’n Leuk idee. KNM werd tij dig op de hoogte gesteld van de le vering van deze feestgave. 3 x kampioen. Op de Westfriese markttentoonstelling te Schagen be haalde slagere Harmen Anema vo rige week met een inzending van 8 koeien, 3 ereprijzen, 4 eerste, kam pioen zwart bont, reserve kampioen zwart bont, res.-kampioen rood bont Kampioenoollectie zwart- en rood bont. Verplaatsbaar. Een der oefenvelden van „Het Bolwerk” is uitgerust met verplaatsbare goals. Erg gemakke lijk. Als de spelers moe worden, kun- nze dichter bl elkaar gezet worden. Een penetrante geur hing zaterdag over de sportvelden. Het gemaaide gras was (door broei) in brand ge raakt. Pantalon gescheurd. De heer H. T. uit Bolsward werd op de Kanaalweg te Harlingen door een hond gebeten. ELTSE MEDAUE HAT TWA KANTEN It is In griis hoe't tüzenen minsken, dy’t in hiel jier nei har frije wiken ütsjoen hawwe, dit jier op ’e kofje komme. It waer bidjert it yn de measte gefallen hielendal en it measte fakansjejild wurdt yn earmoede ütjown. En mei harren sit te al dejingen op it forkearde hynder, dy’t har bidriuw der fan meitsje om de fakAnsjeminsken to üntfangen en to bi- tsjinjen. De eilannen bigjinne nou leech to rinnen en winliken moat de simmer jit Zaterdag was het te Bolsward op buitensportgebied de grote dag. Onder een zichter, nu 16 a 17 jaar geleden, werd stralende zon, die een warme dag beloofde, ging het in de vroege morgenuren in optocht, voorafgegaan door de Bolswardse Schutterijmuzick en gecompleteerd door de drumband van de gymnastiekvereniging Onda, naar het sportvelden complex „Het Bolwerk” waarna op het terrein aangekomen, geflankeerd door de juniores van de drie plaatselijke clubs, die ook in de optocht hadden meege lopen, burgemeester J. M. A. Mulder, oe openingsplechtigheid verrichtte door het onthullen van het naambord op hét inrjjhek. Nadat door B. en VV. (ieder nam een veld voor zjjn rekening) gelijktijdig de aftrap plaats vond en de talrijke gasten geruime tijd hadden genoten van het enthousiaste spel van de juniores, volgde in restaurant „Het Park” de openings- bijeenkomst, waar een inleidend woord werd gesproken door de voorzitter van de Sportstichting i.o., de heer J. van der Veen. Burgemeester J. M. A. Mulder noemde hierna in zijn openingsrede dit voor Bolsward een zonnige dag. Niet alleen omdat het blauw van de hemel koepel- de boven het frisgroen van de velden, maar vooral ook omdat na een twintig jaar van groot verlangen de jeugd te zien voetballen in een eigen sportvelden complex, dit moment eindelijk te zijn aangebroken. Vooraf is er enorm veel werk verricht. De raad heeft er zich jarenlang het hoofd over gebroken. Nauwelijks was burgemeester J. G. S. Bruinsma destijds geïnstalleerd, of de eerste plannen voor een behoorlijke sportaccomodatie kwamen op tafel. Steeds moesten deze plannen, ook wat betreft de plaats, weer worden herzien en gewijzigd, het dossier groeide zien derogen zonder dat ze tot daadwerke lijke ontwikkeling kwamen. Toen het daagde, gooide in 1956-’57 de bestedingsbeperking roet in het eten. Toch werd stevig doorgewerkt. Het was geenszins een eenvoudige zaak voor een kleine gemeenschap met nauwelijks 8000 inwoners en een krap sluitende begro ting, waaruit ook tal van andere pro jecten gefinancierd moesten worden, plannen in financieel opzicht te realise ren. Bovendien waren er van verschillende kanten weerstanden. Ook spreker had deze aanvankelijk en wel, naar hij meen de, op goede gronden. Hij noemde het een wijs beleid van B. en W., dat deze de bestaande weerstanden niet hadden gebroken, maar gezocht hadden naar wegen en oplossingen die de plannen, zij het dan geleidelijk, maakten tot een aanvaardbaar geheel voor allen. Het ontwikkelen van de plannen was slechts mogelijk door de medewerking van de Provinciale Plancommissie, die mede wist te bewerkstelligen dat het Ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen f200.000,- voor dit plan be schikbaar stelde. De ministers van Maat schappelijk Werk en Binnenlandse Za ken voegden hier samen nog f150.000,- aan toe en met deze f350.000,- was een financiële basis gevonden, waarop rea lisering van de voor Bolswardse be grippen gigantische plannen mogelijk werd. Voldoende was het echter nog niet, de gemeenschap Bolsward zou nog meer dan een ton moeten opbrengen. Dit bedrag te vragen van de sportver enigingen was niet wel mogelijk. Deze lijden in financieel opzicht zelf veelal aan .bloedarmoede, hebben veel jeugd leden, die geen hoge contributies kun nen betalen en de wedstrijden trekken daartoe te weinig betalende bezoekers in welk opzicht niet met de grote ver enigingen kan worden geconcurreerd. De gemeente Bolsward is het echter ge lukt uit eigen middelen, ondanks de krappe begroting, ruim f100.000,- voor dit doel bijeen te brengen, zodat de vel den schuldenvrij kunnen worden aan vaard. Vanzelfsprekend zijn daarmee de zorgen nog niet overwonnen. Ook de exploitatie moet nog rond. De gras mat, de groenstroken en het boomge was moeten onderhouden, er moet toe zicht komen, kleedgelegenheden enz. Ook dit vergt nog grote offers en de gemeentekas kan deze niet meer op brengen. Hier moet een dringend be roep worden gedaan op de gemeenschap. Zou de gemeente deze last moeten dra gen, dan zou al het werk aan bruggen, wallen, straten, uitbreidingsplannen e.d. volkomen plat komen te liggen. Om deze reden is gezocht naar een vorm van samenwerking tussen en met leden uit de gemeenschap, die in Stichtings- verband de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen wat exploitatie en toe zicht betreft, opdat een kostbaar bezit, waarin 4.5 ton, dus bijna een half mil joen gulden gemeenschappelijk is gesto ken en dat aan grote slijtage onderhe vig is, op verantwoorde wijze beheerd kan worden. Zo is de Sportstichting i.o. ontstaan. Spreker is dankbaar dat een aantal mensen hun vrije tijd en energie voor dit doel willen geven. Tot op dit moment is het samenspel uitstekend. Het college van B. en W. en ook de raad hebben volledig vertrouwen in het spreker als eerste geconfronteerd met de plannen te Bolsward. Het verheugt hem daarom destemeer nu de voltooi ing te kunnen meemaken. Er zijn in deze periode stapels papier doorgewerkt De heer C. Wielinga sprak een geluk wens namens de sportfederatie. De heer F. de Boer van Workum spreekt namens de afdeling Friesland van de K.N.V.B. en complimenteert Bolsward dat die dit wist te bereiken voor „onze jongens”. Als scheidsrechter heeft spr. menige wedstrijd in Bolsward gefloten, soms in een modderbad met nauwelijks gelegenheid de handen te wassen. Thans is spr. verheugd over de prachtige ec- comodatie. In Friesland behoeft men bij het organiseren van een bondstournooi niet meer te zoeken om een geschikt veldencomplex. Spreker biedt( eveneens symbolisch) namens de K.N.V.B. een geschenk aan voor de cantine. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heer C. Wielinga namens de Kath. Sportcentrale. Ook spr. is ver heugd over het feit, dat een dergelijk fraai complex tot stand is gekomen. ek net geskikt foar. Hja moatte mear kinne as de trochsné. Hwant is greatste diel fan üs fryskë pleatsen kinne mar takomst jaen oan ien folsleine wurk- krêft, it wurde alle jierren mear ien- mansbidriuwen, ek al wurde der 25, 30 kij molken. It jonge pear, dat dit libben foar kar nimt, stiet foar in hiele opjefte, hja wit te, dat it hurd arbeidzjen wurdt, dat de frije tiid harren folie minder jown wurde sil as yn oare bidriuwen, hja moatte yn alle opsichten klear wêze foar har taek en nearne tsjin opsjen. Dit jlldt net al linnich foar de boer mar ek foar de jon ge frou. As regel moat dat in echte boerinne wêze, dy’t graech in hAn mei ütstekt en meilibbet yn har bidriuw. De selsstannichheit, dy’t dizze ienmansbi- driuwen jowe, freget offers fan har bei den. Sa lang it boerefolk sokke moedige jonge lju haldt, sit der takomst yn, hwant der kin neat tsjin op. Der binne aldergeloks noch hiel hwat fan sokke fikse jonge minsken en ik wit, dat der by binne, dy’t Ondanks de swierrichheden moai foarütbuorkje. As hja dan soun bliuwe meije, binne hja de takomst treast en dêrby hawwe hja yn dit libben al har aerdichheit en foldwaning. Hwant eigen bidriuw bitsjut foar in echte boer jit altyd it moaiste libben, hwat der op ’e wrAld foar him bistiet. En wy hoopje, dat dit jit lang sa bliuwe mei, hwant dit laech echte boeren kin de maetskippij net misse. In immen dy trijp, fjouwer oef meer jie- ren goe doeken het, is ommers al s(jn libben naet ongelockig. It lytse doarpke Hichtum en fiere om- kriten is opskrikt troch it fordrinken fan twa noch jonge famkes. Mei har fiven wiene inkelde famkes nel de Harnzer feart gien. Midden op ’e romte yn in stik lAn hiene hja hwat sinnebaeid en foaroan yn ’e feart, dêr’t it net djip is, hwat yn it wetter omboarte. Ien fan 'e famkes, de 13-jierrige Tryntsje Pun ter, koe swimme, de oaren net. It wie de hiele middel goed gien, mar op in mo- mint kaem de 11-jierrige Tryntsje Hyl- kema, dy’t net swimme koe, driuwend op in bal, to fier nei de midden fan de feart. Hja rekke de bal kwyt en pakte Tryntsje Punter, dy’t har helpe soe, om 'e hals beet, mei ta gefolch dat dy han- dikapt waerd yn har bisykjen har kam- meraetske to rédden. Beide binne hja doe fordronken. Der wiene gjin greaten by, dy’t helpe koene. Wol hellen twa oare famkes help yn it doarp, mar doe wie it al to let. Doe’t it üngelok bikend waerd yn it doarp, koe men net oars mear dwaen as de slachtoffers sykje. It doarre noch oardel Ore foardat dy foun wiene. It doarpke libbet tige mei, mar kin de aide lju net forgoedzje hwat hja for- lern ha. Hja misse beide in Tryntsje en beide de aldsten fan ’e bern. Mei de Alden fan dizze sa jonge bern de stipe joun wurde om dit leed to dragen. Knarsetandend bediende men zondag aan de Rijksweg de Shellpomp. Door de storm heerste er een complete zandverstuiving, die het werken haast onmogelijk maakte. Wisselaar. „Kunt u even wisselen?” vroeg een toerist (kennelijk geen routine-kerkganger) zondag j.l. aan de collecterende diaken, toen deze hem de „pong” voorhield. „Hier is f25,-, geef maar twintig terug.” De diaken dook in het kerkezakje en viste er 17 guldens en 12 kwartjes uit. Hij had nog maar net genoeg. De aardgasleiding die bij Nijland de Rijksweg overstak, heeft Gaasterland reeds bereikt. De monsterslang kruipt gestaag door. Daverend slot. Zaterdagavond was er een optreden van de Boalserter Skotsploech in Oldeberkoop. De gro te feesttent had een zwiepend podium waarop de dames zeebenen kregen. Aan het eind van de avond waarop o.a. eerst ’n accoordeonorkest en duits mannenkoor optraden, gaf de skot- ploech tenslotte een uitvoering van de ijspolka (met publiek). Hierbij stortte met een daverende klap het hele podium in elkaar. Drie rondjes. Op de terugweg, waar bij een en ander weer werd opge haald, merkte één der leden nog op: „wat jammer, dat we de familiewals niet meer konden dansen.” Waarop de chauffeur, het was vlak voor de rotonde Heerenveen, driemaal de ro tonde rondreed. Ziezo, dat hebben we dan ook weer gehad. Pech. Verleden week is een beton- draadknipmachine van bouwbedrijf Jorritsma bij het Bonifaciushuis aan de Leeuwarderweg te Sneek, door tot dusver onbekenden weggesleept. Ma chine, die een waarde van zo'n f 2500 heeft, wend enkele honderden me ters verder in een tuin gevonden. Uiteraard beschadigd. Eveneens is 'n buigapparaat voor draadijzer ver- gevormde Stichtingsbestuur. Van hen wordt naast zakelijk inzicht de bereid heid tot ook onderlinge samenwerking gevraagd. De heer Mulder wil met name ook wij zen op de mensen en instanties, die graag op de achtergrond blijven, maar achter de schennen enorm veel werk hebben verzet. Hij denkt in de eerste plaats aan de heer D. Sandstra, de volijverige gem.-secretaris, met zijn club van amb tenaren op de afd. financiën. In de loop van de laatste 20 jaar zijn talrijke plan nen becijferd om uiteindelijk tot dit gi gantische project te komen. Direct hier naast moet worden genoemd de club van medewerkers op het bureau Gem.- werken, hier vertegenwoordigd door 't hoofd, de heer Van der Bijl, waar de plannen steeds verder werden voorbereid en door wie bergen werk zijn verzet. Maar niet alleen op het bureau, ook ver leende Gemeentewerken, vooral de laat ste dagen veel practisch werk, bijv, wat betreft het begaanbaar maken van de toegangsweg, omdat deze door de zwa re regenval niet was te gebruiken, het plaatsen van de goalpalen, het op tijd klaar hebben van de kaartenhokjes en verdere entourage. Veel dank is de gemeente verder ver schuldigd aan de Grontmij. Van deze hoofdaannemer werd veel geduld ge vraagd, maar er is onder leiding van de heer Geerlings een prachtig complex aangelegd. Deze maatschappij is des kundig op het gebied van de grondsoor ten en uiterst vakbekwaam, maar wat meer is, men heeft het werk met liefde en toewijding verricht. Enkele schönheitsfehler zullen nog wor den weggenomen om een gaaf geheel te krijgen. Bolsward heeft meer plannen en zal gaarne opnieuw met deze maatschappij in zee gaan, al hoopt spr. dat het niet opnieuw 20 jaar zal duren. Spreker hoopt van harte, dat deze dag voor Bolsward een periode zal inluiden van nieuwe gemeenschapszin. Zoals momenteel op het veldencomplex vele kleuren zijn te onderscheiden van clubs, die toch éénzelfde doel nastreven n.l. het beoefenen van het edele voetbal spel, zo ziet spreker deze dag gaarne als een symbool van samenwerking. Laten wij, aldug besloot spreker zijn betoog, met elkaar van onze stad iets moois ma ken, opdat Bolsward een goede toekomst tegemoet gaat. Namens de Grontmij (afkorting van Grond Ontginnings Maatschappij bracht de heer J. Blom dank voor de uitnodiging. Alg jong aankomend op- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. bigjinne, de eigenaren fan boarterstunen en rounfarboaten sitte lyksa mei de brokken. En it slimste is, dat der wer mear minsken komme, dy’t by harsels it plan meitsje, dat dit harren net wer oerkomme sil en dus nou al plannen meitsje foar it kommende jier, mar dan bisuden de Alpen, dêr’t it moaije waer blykber in fêst wenplak foun hat. De hellingen fan sylboaten hawwe nei de oarloch noch net sa’n sloppe tiid kennen en wifkje tusken ophAlden of trochgean, inkelden hawwe it byltsje der al by del- lein. Nou binne dat de sterksten net, dy’t by tsjinwaer daliks bilies jowe, mar it seit foar de safolleste kear, dat eltse me- dalje twa kanten hat en dy’t altyd rek- kent op de moaije kant leit it earste plat. Alles bikomt de léste tiid hwat, de eagen geane wer iepen foar de wisselfallich- heden fan it libben en ik leau, dat it goed is, dat de sinne net altyd skynt, dan weardearret men him net. Hoefolle boeren soene de léste wiken net rekkene hawwe op in moaije sné hea, omt it omraek groeide en it moaije sim- merwaer winlik noch komme moast en hoe bigreatlik hawwe hja op it lést it heal bidoarne guod mar yn in kuilbulte bidobbe? It like ek sa skoan mei de jirapels, de Aide wiene skriklik djür de léste moannen en de nije brochten ek in skoandere priis op. It wie wol in heislike toer om se At de wiete groun to wrotten, mar alia, jild forgoedet folie en mannich- ien seach syn fjilden oer mei de tins: safolle kisten en dy priis t en dan Hij liep letsel op aan zijn been, ter wijl de pantalon van het slachtoffer door deze hondse behandeling werd opgescheurd. De heer T. beet niet terug, maar stelde de politie van de feiten op de hoogte. De eigenaar werd aangezegd zijn hond „aangelijnd” te houden, terwijl de schade onderling werd geregeld. De Skotsploech heeft het druk en danst aan de lopende band. Verleden week in Bloemkamp en Oldeberkoop, Vanavond is ’t weer aantreden ge blazen in Makkum bij de aankomst van de Henry Dunant. Witte pomp. Aan het Makkumer ein de van het dorp Wons is nu ook een witte pomp aangebracht. Dit is al de tweede benzinepomp in dit dorp. Samenwerking. Na afloop van de opening van het sportveldencomplex „Het Bolwerk” stonden B. en W. ge drieën de kennelijk onklare ambts keten te repareren. De allereerste goal werd op het tour- nool te Bolsward gemaakt door Fed- dy Huitema (RES). Kampioen ver liezer was Bolswardia, dat een be paalde partij tegen CAB verloor met 0-15. En dat in totaal 50 min. Oud beestje. In Workum wordt een oude Bugatti gerestaureerd, een sportwagentje uit 1927, n.l. bij car rosseriebouwer W. Yntema. Het werd in Frankrijk op de kop getikt. De wagen loopt ondanks zijn antiek aan- doene vorm met gemak 150 km per uur. Herinnering. Wethouder J. Visser, die zaterdag j.l. de aftrap op een der velden verrichtte, zei; „De laat- stemaal, dat ik daadwerkelijk voet balde, was als schooljongen, n.l. met een soort tennisbal, die ik bij de commissaris van politie door de rui ten knalde. f Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! ■al 5-51'. C' 62

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1