Kabinetswijziging Engeland m Geëmigreerde Nederlanders niet naar Vietnam K a; hark en sjoch w Maleisië en Indonesië sloten overeenkomst Leende Minister Vondeling te duur? Gysbert Japiks iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zilveren filmpjes I „Ik ben de baas*’ 105e JAARGANG No. 64 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 Cent per tnm Burgerrechten. Behaegje y jo saline, soo niizhatgje y God Vietnam. PIET Radio. 3e week augustus 1911 Bedrijfsvoetbal voortaan verboden. Sprong voorwaarts Gemengd stoken zal nodig zijn. 50-jarig bestaan Fa. M. van den Oever. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De 36-jarige Londenaar John Witney wordt hier uit een politie-auto, verbor gen onder een deken, het Gerechtsge bouw West Londen binnengevoerd. Witney is, zoals bekend, onder beschut- glging gesteld van de moord op de drie Londense politiemannen. Confrontatie ten einde. Rond het Binnenhof heeft men zich niet zo druk gemaakt over de Australische maatregel. Wel bestond er aanvankelijk bezorgdheid over, dat door de dienst plicht voor jonge emigranten ook Ne derlanders betrokken zouden raken bij de strijd in Vietnam. Australië heeft een troepenmacht van enkele duizenden manschappen naar Vietnam gezonden. De Australische wetgeving staat zonder meer het' over zee zenden van de eigen troepen toe. De Australische regering Niet op de schouders. Een lezeres te Witmarsum is 73 jaar en heeft het persoonlijk nooit gezien. Ze woon de bijna haar hele leven in Schraard waar ze van haar vader (die 93 werd) de heer F. Hoekstra, er echter wel over hoorde vertellen. Ook werd de Dure weg. Er wordt gewerkt aan de verdere ontsluiting van de Friese Z.- westhoek. Nog dit jaar wordt begon nen met de aanleg van een 9 km lange verbinding tussen Bolsward en Workum. Begin september zal Prov. Waterstaat dit dure project aanbe steden. De nieuwe weg van Bolsward naar Workum gaat de provincie meer kosten dan de totale uitkering uit ’t secondair wegenfonds Friesland over een heel jaar opbrengt. Begin 1968 zal de verbinding voor het verkeer opengesteld kunnen worden. kist in dat geval niet op de schou ders gedragen, maar op de armen. 60-jarig bestaan van veerdienst Horjus CWorkunu Bolswardt Groningen), Oude gramofoonnaalden gooie men niet weg. Ze zijn uitstekend te gebruiken als spijkers of om er kleedjes mee te span nen. Sigarenas, verzameld en gezeefd, kan worden aangewend als plantenmest. De burgemeesters behoren voorlopig nog geen raadslieden te benoemen. Landverraders, gebundelde radiopraatjes van Max Blokzijl. Sovjetpoging tot landing aan de Est- landse kust verijdeld. Het mytisch waas trok weg, er kwam tweedracht in ’t spel, Dertig september pech Een wreed bloedige rel. Een vermoeid president Soekarno, riep: Ik sta pal geen enkel element krijgt mijn persoon ten val. ’t Blijft steeds hetzelfde relaas: Ik voel mij aller baas, ’t Relaas kreeg veel critiek, Malik keek iets verstoord; Soeharto wist, ’t publiek is allerminst bekoord. Een weifelend president, Soekarno, zweeg, maar dacht geen enkel element berooft mij van mijn macht. Bakkers, staak ’t wild geraas. Ik ben de gekooide baas. Voor een twintig jaar won Indonesië 't pleit. Feestvieren met elkaar, 's Lands onafhankelijkheid! Een grote president, Soekarno nam het woord: Ik word officieel erkend, de wereld heeft ’t gehoord. Ik sta in een mytisch waas. Voor ’t hele leven baas. Abonnementsprijs t 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OblNGA NV, Bolsward Administratie- cu Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Gysbert - om froed en hom gol eo goed teil Cu hjoedi Gratie. Minister Samkalden (justitie) zal bin nenkort zich opnieuw moeten bezinnen over de situatie van de Duitse oorlogs misdadiger Willy Lages. Begin juni werd de ongeneeslijk zieke Lages naar Duitsland overgebracht. Hij was in Ne derland aanvankelijk ter dood veroor deeld. Dit’ vonnis werd later veranderd in levenslang. Begin juni was zijn licha melijke toestand zodanig, dat minister Samkalden hem uit menselijke overwe gingen naar Duitsland liet overbrengen. Volgens de artsen had de Duitser niet lang meer te leven. Minister Samkalden kreeg voor zijn beslissing steun en be grip van de Tweede Kamer. In Duits land is Lages geopereerd. Zijn toestand is niet verder achteruit gegaan. De Ne derlandse bewindsman heeft Lages een strafonderbreking toegestaan tot 9 sep tember. Dit in de stellige veiwachting, dat Lages vóór die datum zou overlij den. Daar ziet het echter op dit moment niet naar uit. Het is vrijwel uitgesloten, dat Lages na 9 september naar Nederland zal worden teruggebracht. Dan lijkt de finitieve gratieverlening onvermijdelijk. In politieke kringen vraagt men zich nu af of dit ook gevolgen zal hebben voor de positie van de drie andere Duitse oor logsmisdadigers, die nog In Breda ver blijven. Het ziet naar uit, dat het par lement zal toestaan, dat ook zij gratie zullen Krijgen, van scholen. Ditmaal gaat de wetgever nog een stap verder. Hij wil een einde maken aan de praktijken, die negers het wonen in het huis hunner keuze on mogelijk maken, wanneer dat huis in een „blanke”, dus betere, nettere buurt staat. De emancipatie van de negers be tekent ook, dat er een einde wordt gemaakt aan de sociale scheiding, aan het bestaan van de negerghetto’s. Deze wet heeft veel verzet ondervonden, omdat naar de mening van een aantal afgevaardigden hier werd ingegrepen in de vrije beschikking over iemands eigendom. Beperkende amendementen zijn aangenomen, waardoor discrimina tie bij verhuur en verkoop van eigen huis of bij het verhuren van een huis met drie bewoners (plus eigenaar) niet bij de wet wordt verboden. De tegenstand kwam natuurlijk uit T zuiden, maar, in sterkere mate dan voorheen, nu ook uit het noorden, waar de blanken menen, dat zij in hun „blan ke” bestaan worden bedreigd en waar zij bang zijn, dat de waarde van hun huis door de aanwezigheid van neger- buren zal dalen. Dat verklaart ook de felle reactie van blanken in noordelijke steden, zoals Chicago en Cleveland, wan neer negerdemonstranten ’blanke’ wij ken binnentrekken. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Se naat, waar het op een felle tegenstand kan rekenen. Onverwacht heeft Wilson, de Engelse premier, enkele verschuivingen aange bracht in zijn kabinet. Zijn minister van economische zaken, George Brown, en de minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, htlbben van plaatsje ge wisseld. Dat Is ongetwijfeld het gevolg van de beperkende maatregelen, met een loon- en prijsstop compleet, die Wilson heeft moeten nemen om een verder verval van de Engelse economie en een voortgaande inflatie het hoofd te bieden. Broun was niet geestdriftig over deze plannen, die naar zijn oordeel de groei- aspecten van de economie in gevaar zouden brengen. Hij had onmiddellijk ontslag aangeboden, maar liet zich door Wilson overreden het nog even uit te zingen. De Nederlandse regering heeft tegenover de regering van Australië „bezorgd heid uitgesproken” over de Australische plannen om emigranten op te roepen voor de Australische dienstplicht. Emigranten van 21 jaar, die al minstens twee jaar in Australië zijn, zullen zich met ingang van januari 1967 moeten laten inschrijven voor de Australische militaire dienstplicht. De Nederlandse regering meent, dat deze maatregel de Nederlandse emigranten „onaangenaam” heeft verrast. Het Nederlandse „protest” was overigens heel voorzichtig gesteld en veel milder van toon dan de protesten van Italië en Griekenland, landen die ook veel emigranten voor Australië hebben geleverd. Italië noemde het oproepen van de jonge emigranten „in strijd met het internationale recht”. Het zou niet toestaan, dat „Italiaanse burgers worden gedwongen militaire dienst te verrich ten voor een vreemd land”. De heer C. Wielenga werd tweemaal genoemd. Hij sprak wel voor de Sportfederatie, maar voor de Kath. Sportcentrale sprak niet hij, maar de heer D. G. v. d. Werf. Gaarne rec tificeren we. Nu we toch nog even de sportvelden noemen, weet u dat bur gemeester Mulder in een boekje van Het Park (met hoofdletters) werd geïnterviewd en dat Bolsward weer eeng in de ether was? Van grote politieke of economische be tekenis lijken deze veranderingen niet, al zou men er uit op kunnen maken, dat in het touwtrekken tussen Callaghan en Brown aan economische zaken het stand punt van de schatkist, waar men deflatie de juiste kuur vindt, het gewonnen heeft. Wilson zal de nu ingeslagen koers voort zetten, ook al blijkt hij op heel wat ver zet te stuiten. De loonstop is helemaal niet geliefd bij de vakbeweging en de linkerzijde van de socialistische fractie in het Lagerhuis heeft zich bij enkele stemmingen al onthouden. Nu Labour over een grote meerderheid beschikt, kan de linkervleugel het zich permit teren principieel te zijn. Maar ook in de bevolking schijnt een ommekeer te hebben plaats gehad als men de opinie peilers mag geloven. De afval van La bour wordt ongekend genoemd. Maar voorlopig behoeft Wilson zich daar wei nig van aan te trekken. Tegen de tijd, dat de onplezierige maatregelen een ver betering van de toestand mogelijk ma ken, en daarmee het prestige van Wil son groeit, kan de populariteit van La bour wel weer toenemen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 259 tegen 157 stem men een nieuwe wet op de burgerrech ten aangenomen. Bij vorige wetten van deze aard wag er vooral sprake van, dat de politieke rechten van de negers en hun gelijkheid in de openbaarheid zouden worden gewaarborgd. Zij mogen niet meer worden uitgesloten van stem lokalen, van restaurants, van winkels. Rectificatie. Waarschijnlijk door hei verwisselen van een correctieregel is in ons verslag van de opening sport velden een storende fout geslopen. Kastje en muur. Iemand, die een vis- sete wilde afhalen (vroeger op het stadhuis) werd verwezen naar het politiebureau. Hier vond hij het ge bouw gesloten en een briefje op de deur: Gelieve zich te vervoegen bij. en volgde het adres van de dienst doende wachtmeester. Voor één en twintig jaar, 's lands onafhankelijkheid. Feestvieren, geen bezwaar, het wordt sprekerstijd. Een toornig president, Soekarno, figurant, Maakt verwaten bekend: Ik draai alles naar mijn hand. Verstaat het toch gij dwaas Ik ben hier nog steeds baas! Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Ondertussen is er officieel nieuws ge komen uit China, al is het dan niet de bereidheid over vrede in Vietnam te onderhandelen. Het centrale comité van de partij, dat de eerste twaalf dagen van deze maand heeft vergaderd, heeft een besluit goedgekeurd over de Chi nese culturele revolutie. Er heerst, vol gens een verklaring van het comité, in het gehele land' een opwekkende re volutionaire sfeer. De huidige toestand houdt bovendien de belofte in van een nieuwe sprong voorwaarts, wat betekent j Maleisië en Indonesië hebben vorige week donderdag een vredesovereenkomst gesloten, waardoor een einde is geko men aan de zg. „confrontatiepolitiek” van Sukarno, een politiek van onver klaarde oorlog tegen Maleisië, die op een aanta infiltraties vooral op Borneo na, vooral werd gevoerd met een econo mische boycot. Sukarno heeft dus wel volledig bakzeil moeten halen, want zoals wij vorige keren al schreven, verzette hij zich te gen de nieuwe, op vrede gerichte poli tiek van de regering van Suharto. Het ligt in de verwachting, dat Indonesië ook wel weer lid zal worden van de Ver. Naties, waaruit het weggelopen is, toen Maleisië in de Veiligheidsraad zit ting nam. Het einde van de confrontatie in het Verre Oosten betekent voor En geland, dat het een aantal troepen daar vandaan zal kunnen weghalen, die dien den ter bescherming van Maleisië. Of dit bij de Amerikanen in goede aarde zal vallen is een tweede. Die zien in een Engelse aanwezigheid fn dit gebied, al was het alleen maar een morele steun in hun strijd tegen liet communisme in Vietnam. Wie is Oma? Er kwam weer eens een kaart met de hartelijke groeten Nu uit IJmuiden en de kaart was van Adrie. Hij was gericht aan Oma, Nieuwmarktstraat te Bolsward. Maar daar wonen juist zoveel oma’s. Welke heeft er een Adrie als klein kind Kaart is af te halen aan boek handel A. J. Osinga N.V. Veel brommers maken op de hoek Snekerweg-Wilhelminalaan een ver gissing, rijden achter het Julianapark langs en hobbelen verder op het dienstrijwielpaadje, niet beseffend, dat zij in overtreding zijn. Of is het blauwe bord met de witte auto hen onbekend? Nog een oud gebruik. We hoorden van nog een oud begrafenisgebruik. Bij het ter aarde bestellen van een jeugdig persoon, hadden de dragers vroeger een groen palmtakje tussen de lippen? Was dit ook zo in de Z.- Westhoek? het jaar ondergaan. De staatslening van tweehonderd miljoen gulden, die hij had uitgeschreven, heeft een belangstelling ondervonden als nooit tevoren. Er werd ingeschreven voor een bedrag van liefst 345 miljard gulden. De minister heeft in het verleden in zijn functie als oppositieleider al vaak gewaar schuwd, dat er iets gedaan moet wor den tegen het z.g. „marjoreren” bij een staatslening. De bewindsman is er kennelijk nog niet in geslaagd een vorm van lenen te vinden, waarbij dit kan worden voorkomen. Marjoreren is de technische term voor het handelen voor af in de uit te geven staatsobligaties. Bij dit vooraf handelen hoort ook het overvloedig inschrijven wanneer men ’n grote belangstelling verwacht. Men schrijft dan in voor een veel gro ter bedrag dan men nodig heeft, in de verwachting, dat men dan toch aan zijn trekken zal komen. Dit heeft bij deze staatslening ongekende vormen aange nomen. Effectenhandelaars hebben ach teraf toegegeven, dat zij voor miljoe nen guldens hebben ingeschreven, ter wijl zij slechts voor duizenden guldens nodig hadden. Ongetwijfeld zal de libe rale oppositie (de voorganger van mi nister Vondeling, de heer Witteveen) wel met vragen komen of de minister een verklaring heeft voor de overweldi gende belangstelling. De grote run op de lening zou er op kunnen wijzen, dat de bewindsman het klimaat niet juist heeft geschat en, van de kant van het rijk gezien, te duur heeft geleend. Slappe zaak. Van Bolsward tot Tjerkwerd wordt de bestaande weg verbeterd. Tussen Tjerkwerd en Wor kum is een geheel nieuw tracee uit gestippeld. D: grond is er erg slap en er zullen enorme hoeveelheden zand voor versteviging moeten wor den aangevoerd. Dit zand wordt ge haald uit de vaargeulen van het He- germeer en de Fluessen. De nieuwe weg heeft dus tevens een verbete ring van de waterverbinding Stave- ren-Prinses Margrietkanaal tot ge volg. Nog vijf jaar. Het stuk Lecuwarden- Bolsward is in voorbereiding. Er is al begonnen met de uitvoering van bruggen en de opritten van bruggen. Het wordt een 2 strooksweg. Prov. Waterstaat verwacht, dat het nog 3 tot 5 jaar zal duren voordat de snelle verbinding Leeuwarden-Bolsward tot stand kan komen. Lenen. Minister Vondeling (financiën) heeft tijdens zijn vakantie de verrassing van heeft echter de verzekering gegeven, dat geen enkele geëmigreerde dienstplich tige militair tegen zijn wil naar Viet nam zal worden gestuurd. Ook om een andere reden wil men zich in Den Haag niet zo druk maken. De vraag of het om Nederlanders gaat speelt vooral een academische rol. De Australische regering heeft nadrukke- lijk gezegd, dat alleen emigranten wor den opgeroepen, die zich blijvend in Aus tralië willen vestigen. Met andere woor den, om mensen, die hun oude vader land voorgoed vaarwel willen zeggen en Australië als hun nieuwe moederland willen aanvaarden. In vrijwel elk land wordt het als niet meer dan billijk ge acht, dat jonge mannelijke staatsbur gers bijdragen in de verdediging van hun land. In Australië heeft men deze lijn doorgetrokken en wil men deze plicht ook vragen van mensen, die deel willen gaan uitmaken ran de Australi sche samenleving. Overigens zal in de praktijk slechts één op de tien inge schreven emigranten van 21 jaar een oproep voor werkelijke dienst ontvan gen. Meer manschappen heeft de Austra lische strijdmacht niet nodig. Australië staat met deze regeling niet alleen. Amerika kent al jaren een dienst plicht voor emigranten. De opgeroepen emigranten kunnen daar zelfs onvrijwil lig naar de strijd in Vietnam worden gestuurd. en Wymbritseradeel. De berichten uit Vietnam zijn nog steeds niet hoopvol. Steeds meer Amerikaan se troepen, steeds zwaardere bombar dementen van Noord-Vietnam brengen de vrede nog geen stap dichterbij, inte gendeel, de versterking van de Vietcong en de Noord-Vietnamezen gaat in ver sneld tempo voort. De toestand is zo, dat' Amerika niet kan worden versla gen, dat het niet zal opgeven, maar dat het bepaald niet op een snelle over winning kan rekenen. Dat was de for mulering van president Johnson na een onderhoud op zijn boerderij in Texas met generaal Westmoreland, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Zuid-Viet- nam. Generaal Ky, de Zuidvietnamese pre mier, wiens positie in eigen land niet altijd even stabiel lijkt, heeft' een be zoek gebracht aan de Filippijnen, met Thailand, Zuid-Korea en nationalistisch China, één van de weinige Aziatische landen, waar men begrip toont voor de positie van de regering in Saigon en daarmede voor de Amerikaanse poli tiek. Al te letterlijk. Eén der plaatselijke bakkers was aan de wandel met zoon tje. Net de afgelopen week had zoon tje gevraagd of de „oude wijvenkoek” inderdaad van oude wijven werd ge maakt. „Ja natuurlijk, jong, die draaien we fijn in de machine”, al dus het antwoord. Bij het passeren van een tehuis voor ouden van dagen zat een zeer oud dametje voor het raam. „Vader?” vroeg de zoon, op haar wijzend: „wanneer halen jul lie die op?” Oud gebruik. Wij vernamen van een inwoner uit Burgwerd dat Zijn moe der in 1892 na bevallen te zijn van een zoontje, drie dagen na de be valling overleed. Zij werd in Folsgare begraven. De kist was hier bedekt met een wit laken. luiken over de baar. In zijn 40-jarige loopbaan als begrafenisbode heeft de heer M. Eisma het slechts éénmaal persoonlijk meegemaakt, dat er bij de teraardebestelling van 'n overleden kiaamvrouw een wit laken over de kist werd gespreid. Gelijk spel. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van R.E.S. sprak voorzitter Altenburg destijds inza ke de totstandkoming sportvelden deze historische woorden; Ik hoop op een gelijk spel, waarbij beide par tijen menen een gunstig resultaat te hebben geboekt. Nu Is het zover. Is U tevreden heer Altenburg? dat er grotere, snellere, betere en eco nomische resultaten bij de opbouw van het socialisme zullen worden behaald. V v i i 63

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1