De afstand tussen bestuurders bestuurden en Ketting- botsing op Rijksweg 43 VI J Vaak is er Fryske folks- skriuwer Couperus forstoarn „kortsluiting" ondanks goede bedoelingen 'jf Fan de Marlinyloer es Gysbert Japiks Zilveren filmpj 4 1603-1666-1966 3 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. 1 WW fifin' I X I05e JAARGANG DINSDAG 23 AUGUSTUS 1966 No. 65 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Advertentieprijs: 16 cent pet mm Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum TT Tj. de J. Uitgave: A J OS1NGA N V., Bolsward Administratie- en Redactre-adres: Marktstraat 13 Ingezonden mededelingen dubbel tarief Con «.'J'prijzen op aanvraag Abonnementsprijs I 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een beeld van de enorme verwoestin gen ten gevolge van hevige overstro mingen in Oostenrijk. Deze foto die werd gemaakt in Kadenthein, 30 km noord-west van Villach in Karinthië dan wijs dan niet visie Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 4e week augustus 1941 binne fan dy aerd, dat hja dat al lang net mear kinne. Wolnou, dan krije hja fan de provinsje help yn foarskotten. Dat wol sizze op papier, hwant werombitelje kin fanseis nea. Dus wurde it rinteleaze foarskotten. Mar ek de provinsje kin de kosten fan de nije sédiken, dy’t yn de tsientallen miljoenen rinne, net mear bi- telje. Wolnou, dan krije dy wer in by- drage fan it ryk. De Delta-wet en de bydragenwet sille dat regelje. En nou fjuchtet it ryk mei de provinsje en de provinsje mei it wetterskip en it wetter- skip mei de yngelannen en de fierdere contribuanten en it is langer sa’n tize- boel dat it jin grien en blau foar de ea- gen wurdt. En hwerom dat allegearre? De soarch foar de sédiken is én neffens syn aerd en neffens de finansiële moog- likheden in saek fan it Ryk. Der heart it thus en elts, hwert er ek wennet, heart syn diel yn de bilêsting to biteljen. Sa is de simpele realiteit. Mar hwa hellet de biezem ris troch al dit aldfrinzich ge- doch? Hwa nimt de lést en de lésten ris wei fan dy boeren, dy’t tichte by de sé diken wenje? Moat men yn 1966 dan jit libje mei dizze fortrietlike ballast en ünbillikheden Nije tiden freegje ek nije spulregels en op mannich gebiet lizze de oplossingen folie düdliker as op konsily en synoade. Mar der is moed foar nedich om hjir ris yn om to reagjen, hwant jo reitsje ek grif oan baentsjes en hillige hüskes. En der lizze gefoelige teannen of net soms? NIJE TIDEN FREEGJE NIJE SPULREGELS Fan jier ta jier kin men merkbite, dat de nije libbensomstandichheden en for- haldingen net mear oerienkomme mei in hiele bulte wetten, statuten, rjuchts- forhaldingen en foarskriften en dat diz ze léste soms it libben mear opkeare as bigeliede. Yn it gunstichste gefal jowe hja in bulte ünnoadige drokte en admi- nistraesje. It wurdt tinkt üs tiid, dat mannich bistjürder, yn it lyts en ’t great, ris yn retraite giet om to oer- tinken oft syn paed net folie rjuchter en Zondagavond leek het ongeveer half zes spitsuur te zijn. Op de Rijksweg reed men zowel op de ene als op de andere zijde bjjna in file. De afstand tussen de verschillende wagens was vaak onver antwoordelijk klein. Bij Sneek kwam het tot een botsing, waarbij minstens vier wagens waren betrokken. Het gaf een enorme verkeersopstopping, waarbij op een bepaald moment de auto's in de richting Sneek vanaf de plaats van het ongeluk, niet ver van het chr. lyceum tot bijna aan Nijland, dus kilometers lang practisch bumper aan bumper ston den. Een waaghals die haast had reed toen maar het fietspad langs. De schade beperkte zich tot het materiële. De vergadering is openbaar. Geen en kele belangstelling van de zijde van het publiek, van .die van bestuurders, kies verenigingen ed.d. zou de vraag kunnen doen rijzen of er dan toch iets schort. binne saneamde famylje-lienen, hwerby de lju, dy’t hjir gebrük fan meitsje wol- le, famylje fan de stichters wêze moatte. Dat jowt in hiele administraesje en üt- sikerij. Dan moat der in forgelikend ek- samen ófnomd wurde, hwat al sa’n toer is omt de kandidaten 12 jier of 20 jier wêze kinne en op forskillende skoallen gean en dan komt er om de safolle jier ién of twa gelokkigen üt mei in bidrach hwerfan hja de stüdzje net heal bitelje kinne. Allinnich by twa henen hat men it mes der yn set en it pensie-bidrach by de tiid oanpast. En hwat seit dit nou yn üs tiid, hwerby eltse studint, dy’t seis gjin middels hat, üt it ryksstüdzjefüns in talage krije kin fan 4000 goune yn it jier. Hwerfoar al dy gemeentelike en provinsiale stüdzjefünsen, dizze lienen en beurzen, dy’t yn it gunstichste gefal de skatkist to’n goede komme. Hwant by eltse oanfrage oan it Ryksstüdzje füns wurdt frege oft jo faeks fan oare side ek stipe krije. Is dat sa, dan wurdt dit bidrach koarte. Hwat in rompslomp en ünnoadige administraesje, eksamens en gearkomsten sit hjir net yn dizze for aldere grienmank. Mar ek op oar gebiet rinne wy jit mei de pofboeken en aide jakken fan ieu- wen her. Momenteel sitte wy wer mei sa’n tizeboel by de sédiken. Wy kenne hjir yn Fryslan de saneamde séwearen- de wetterskippen, tige aide lichems en dus sa taei as hier. Dy moasten yn it grize forline op eigen kosten in stik sé- dyk ünderhalde. Neffens de letter dogge hja dat hjoed noch. Mar de hege kosten Twee zaken zijn in dit opzicht belang rijk: openheid en voorlichting. Van belang is de algemene voorlichting te laten aansluiten bij z.g. kleine klach ten. Best mogelijk dat de Burgemeester op zijn wekelijks spreekuur méér wer kelijke kennis opdoet van wat er leeft bij de bevolking, dan bij het bestuderen van welke belangrijke rapporten ook. Misschien getuigt het beleid als de overheid méér werkelijk is voorgeschreven, alleen een uitbreidingsplan breder makke wurde kin. Nim nou ris de üntsachlike foroaring, dy’t komd is yn de, soarch foar it ünder- hald fan aide minsken en lju, dy’t büten eigen skuld har finansieel net rédde kinne. De steatssoarch dêrfoar hat mak ke, dat in hiele rige fan fünsen en for- sjenningen yn har aide foarm net mear passe yn dizze tiid. Nou’t alle Aide mins ken in tachtich goune wyks via de AOW krije, as hja togearre binne, binne de fêste talagen fan charitative ynstellings in büssint wurden. Nou’t de oerheit en oare organen rounom moderne wenten bouwe, wurdt it tige de fraech oft der jit bihoefte is oan rigen wenten foar aide minsken, lyk as yn earder tiid troch dia- konijen, convinten en gasthuzen boud binne. En as dy bihoefte der jit is, komt op en nij de fraech oft dizze wenten dan net yn moderne foarm getten wurde moatte en hwa’t dat nou yn dizze tiid it béste dwaen kin. It libben sit jit fol mei foraldere ynstel- lingen en regleminten. Yn de nije Pro vinsiale Almanak dizze kear tige op tiid ütkomd kin men in hiele rige „stüdzjefünsen, lienen en beurzen" fine, hwerüt jonge minsken, dy’t it seis net bitelje kinne, in talage krije kinne foar de middelbiere en hegere stüdzje. Def tige lienen mei in hiele aide tradysje en de measten mei totael foraldere foar skriften. Hjir yn Boalsert binne wy lang net misbedield. It Hendrik Nannes en Catrijn Epes-lien, it Hettema-Heere- ma-lien, it Houckema-lien, it Wybenga- lien en it Aurelius Sieperda-lien. Dit Bolswards Nieuwshlai Over de afstand tussen bestuurders en bestuurden het onderwerp is blijk baar actueel is onlangs een belang wekkende rede gehouden door drs. A. J. van ’t Veer, verbonden aan het In stituut voor Bestuurscollege te ufrecht. Hij definieerde „besturen" als een or ganisatorisch handelen, dat leiding wil geven bij het verwezenlijken van be paalde doeleinden. Zo kunnen we spre ken van een clubbestuur, kerkbestuur, verenigingsbestuur of en daar gaat het hier om een gemeentebestuur. Hierbij vallen enkele zaken direct in het oog, bijv, de enorme uitbreiding van de overheidstaak. Vroeger had de overheid practisch al leen te zorgen voor de openbare orde en veiligheid. Vooral na de tweede wereldoorlog is in dit opzicht veel ver anderd. Denk aan de zorg voor de volksgezondheid, -onderwijs, -huisves ting, voor bejaarden, kleuters, recrea tie, kunst-, cultuur-, sportaangelegen- heden en noem maar op, om maar niet te spreken van de sociale zorg, het creëren van uitbreidingsplannen, enz. Het ambtelijk en bestuurlijk leven wordt al maar onoverzichtelijker en helaas. daarbij de afstand bestuurder en be stuurde almaar groter. Besturen wordt hoe langer hoe meer specialistenwerk. De gewone man komt er hoe langer hoe minder aan te pas, begrijpt de zaak niet meer en wordt daardoor onver schilliger. En dit laatste wordt hem door de bestuurders dan weer verweten. Een kringloop, die moeilijk te- verbre ken valt en koren op de molen is van figuren als Koekoek en de zijnen. Na tuurlijk is er wel iets aan dat probleem gedaan. Men heeft een tijdlang sterk de „wijkgedachte" gepropageerd, maar kwam daar toch van terug. Verschillen de politieke partijen zoeken binding tussen hun kamerleden en een bepaald district, maar dit schijnt alleen in de verkiezingstijd urgent te zijn. Eerder dan decentralisatie is overigens centra lisatie het modewoord. Eerder worden bijv, gemeenten samen gevoegd, dan terwille van de betere functionering van de verhouding be- stuurder-bestuurde grote gemeenten ge splitst. De wind is in dat opzicht tegen. Heeft Friesland 44 gemeenten, Zeeland had er voor kort nog 110, maar gaan de concentraties door, dan zal dit aan tal spoedig bij de 50 liggen. Eenzelfde ontwikkeling is er in Fries land inzake de samenvoegingen van de waterschappen. Bij elke concentratie is er verzet en een geweeklaag, dat men wordt opgeslokt en geen „inbreng” meer heeft, maar het gaat door. Het is de geest van de tijd, die wij aller minst kunnen tegenhouden, maar die niet bevorderlijk is voor de afstand bestuurder-bestuurde, die een steeds wijdere kloof dreigt te worden. Het voorzieningspeil, de financiële mo gelijkheden, het efficiënt kunnen wer ken en tal van. zaken worden bij con centratie groter, echter óók noodzake lijkerwijs de afstand bestuurder-be stuurde, zo u wilt die van ambtenaar- burger. Spreek bijv, tien willekeurige Bolswar- ders op straat aan en vraag of zij de directeur van het gasbedrijf te Bols ward kennen, of de directeur van de vleeskeuringsdienst, 9 van de 10 zullen het antwoord schuldig moeten blijven. Maar alweer door concentratie van diensten deze functionarissen wonen din ook !n Sneek. De plaatselijke demo cratie komt tussen wal en schip, de mocratie moet vindt men blijkbaar maar op nationaal niveau worden beleefd. Wij zitten in een impasse. Misschien heeft Paul Elmer More het verlossende woord gesproken, toen hij zeide: het geneesmiddel voor de demo cratie is niet nog meer democratie, maar het beter functioneren van de be staande democratie. Een ander punt: Waarom moeten ad vertenties van overheidswege soms ge steld worden in een taal, die de gewone burger niet begrijpt? Zou het bijv, bij het bouwen van een nieuw flatgebouw ook van belang kunnen zijn de bewo ners van een vorig flat eens een avond bij elkaar te vragen voor het uitwis selen van gedachten, het uiten van klach ten, het ontvangen van suggesties? Televisie-reporters hebben hun naam op een bordje vóór zich staan. Zou het ook voor een bewoner van een gemeen te die aan het loket komt niet prettig zijn te weten dat hij spreekt met de heer Boersma, de heer Ziengs, enz.? Anonimiteit is een grote kloofverbre- der en het leven bestaat nu eenmaal ujt vele kleine dingen. De zelfwerkzaam heid van de burgers is echter een te genkracht, waarvan misschien nog meer dan tot dusver gebruik van gemaakt kan worden. Culturele manifestaties van boven opgelegd, zullen minder „aan slaan” als evenementen, waarbij tal van personen zijn ingeschakeld. Culturele raden ten plattelande, waarbij ook an deren dan raadsleden zijn ingeschakeld, presteren soms veel. Te Bolsward zijn veel zaken, die wer kelijk „goed” liggen. Noem bijv, de medewerking in tal van sectoren bij het j.l. gehouden Gysbert Japicxfeest. Noem de activiteit van de Sportstlch- tink „Het Bolwerk” in oprichting enz. Maar steeds blijve men op zijn hoede, dat ook hier geen vervreemding op trede, geen isolement, geen loketgeest, geen geheime zitting als het ook een openbare kan zijn, openheid en opening van zaken, waar dit gewenst en moge lijk is. De wisselwerking bestuurder-bestuurde kan vruchtbaar zijn, de afstand leidt tot steriliteit. Vanavond is er te Bolsward raadsver gadering. Er is een afscheid. Mensen gaan heen, die gedurende lange jaren veel voor Bolsward hebben gedaan. Wellicht een geschikte tijd dit onderwerp eens aan de orde te stellen. Juist in deze weken nemen vele raadsleden afscheid, verleden week in Baarderadeel, daar vóór in Hennaarderadeel, vanavond te Bolsward. Het is een afscheid nemen aan de lopende band, om begin september een nieuw begin te maken, een nieuw begin, waarbij tal van nieuwe edelachtbaren de diverse raadszalen zullen betreden. Er is een afstand tussen bestuurders en bestuurden, ook wel eens een niet begrijpen van elkaar. De weg, die voorstellen en besluiten moeten gaan alvorens, ze zijn goedgekeurd, is een lange en ingewikkelde. Den Haag is ver, letterlijk en figuurlijk. Leest men ingezonden stukken, dan staan ook hier de beste stuurlui aan wal. Velen menen dat wat stroef gaat zonder meer de schuld is van de bestuurders. De bestuurders doen vaak geen moeite duidelijk te maken waar de schoen wringt, omdat men het toch niet vat of vatten wil. Gesprekken rond, om maar een voorbeeld te noemen, het zwembad, dat blijk baar bij alle goede wil niet zo maar uit de grond te stampen is, vormen een duide lijk voojibeeld van het feit hoe er ongewild vaak misverstanden heersen. Prinses Margriet is vrjjdag jl. de gast geweest van het sinds maandag feesten de eiland Terschelling. De prinses kwam liler om het nieuwe gebouw van de hogere zeevaartschool „Willem Barentsz.” te openen. Op de foto de prinses met de burgemeester van Terschelling, dhr. J. Okkinga Watse Cuperus, bikind Frysk skriuwer is nei in lange sykte yn de nacht fan 18 op 19 aug, yn it Bonifatius Hospitael to Ljouwert forstoarn. Op Keninginnedel fan dit jier wie hy 75 jier Aid wurden. Op 30 april 1891 waerd hy to Blija berne üt in arbeidersformidden. Pas doe’t hy goed fjirtich jier Md wie, waerd foar it earst wurk fan him printe. It earste boek fan Watse Cuperus skreau hy ünder de namme fan Bouke fan Skearnebuorren. It wiene dan ek for- halen üt it „Skeane buorster folkslib- ben”. Yn itselde jier forskynde fan him in jongesboek, „Oarreheite pet”, dat tal fan lêzers foun hat. Letter kamen der mear en better boeken fan Cuperus op 'e merk, lykas „Lénstoarm XI 1914 1918” yn 1937, „De Gouden Tried” (yn trije dielen tusken 1941 en 1950), „Oar reheite erf skip” (1943), „De pipegael” (1947), „Doeke Daan” (1948), „Swart mar leaf lik” (1949), „Hoeder en skiep” (1955) en yn 1965 „De sierlike kroan”. Syn eigen libben is troch himsels bi- skreaun yn „Striid en segen”. Cuperus hat ek inkelde toanielstikken makke, lykas „Libbensropping” yn 1956. Watse Cuperus hat in hurd en dreech libben hawn. Hy wie bern fan in boere- arbeider. Seis kaem er letter ek by de boer. It wurk wie swier, mar dochs seach er kans om nei it wurk noch to skriu- wen, soms oant djip yn 'e nacht. Letter waerd er meteropnimmer by de gemeen te. Dat wurk hat er 27 jier dien. Dêr- njonken hat Cuperus ek foar de AR yn de ried sitten. De léste jierren wie hy tige forswakke. Syn 75ste jierdei op 30 april moast er yn it sikehüs fiere. Cuperus hat syn libben biskreaun yn syn boek „Striid en segen". Dat wie it thema fan syn hiele libben en wurk. Syn libben hat fol striid west, foar de earme, forhuddüke minske, tsjin soasiael ün- rjocht. Fan striid en segen tsjüget syn hiele wurk. Syn literaire kwaliteiten rik ten net sa fier. Mar syn skriuwerskip wie libbensecht, authentyk, folslein „en- gageard”. Hy wie der mei syn hiele ek- sistinsje by bitrutsen. Hy skreau fan binnenüt. Syn skriuwen wie net allinne forhalen, mar fral tsjügenis en tsjinst. Dat tsjügenis en dy tsjinst waerden droegen troch in waerm soasiael fielen en in djip kristlik leauwe. Dy twa wiene foar him ünforbreklik mei inoar for- boun. As de KFFB oantsjutte wol, hwat hja nou winliken mei kristlike folkslitera- tuer bidoelt, soe hja faeks it béste nei it wurk fan Watse Cuperus wize kinne. Foar de geslachten, dy’t komme, bliuwe syn boeken in unyk kristlik-soasiael do- kumint. Hja sille derüt léze kinne, hoe’t in minskt yn in tiid, dat it soasiael ün- rjucht noch sa great wie en de tsjerke it der faek by sitte liet, dochs noch it leauwe en de leafde bihülde koe. Op alle striid fan de njoggentiger jierren üt de foarige ieu en de earste helte fan dizze ieu hat Cuperus de seine sjoen. As Moa- zes op de berch hat er it lan Kanaan lizzen sjoen, tagelyk wittend fan it nije Ryk dat komme soe en dat er nou, wurch striden mar mei in sierlike kroan bikroand, yngien is. Syn libben, syn striid en syn wurk ha mei ta seine west foar it Fryske folk. Dêrom past üs by syn forstjerren tankberens. (Ut: Ljouwerter Krante fan 19 aug. '66) van doet bijv. ter leggen, maar met belangstellenden eens een gespreksavond hierover houden. Onsillig hoppe alle minschen iz dy, dy nea restljjcke in to free iz. Gysben - om (roed on trom gol en goed •eit ós hjoed: Hier en daar worden thans houten rij wielbanden gebruikt. Geruchten als zou de bezetter weeshui zen en andere grote gebouwen vorderen voor onderbrenging van vrouwen en kin deren uit gebombardeerde steden, zijn uit de lucht gegrepen. Stromboli weer in werking. Het houden van postduiven aan banden gelegd. Conferentie tussen Hitler en Mussolini. Bij veehouder P. W. aan het Wammer- terwegje hooiblok afgebrand. In Wonseradeel deed zich een geval van mond- en klauwzeer voor. 61 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1