Groeiend verzet tegen Sukarno Regering legt de laatste hand de begroting aan W hark sjoch Lin Piao Kroonprins in China De K.V.P. formeel los van de kerk en Gysbert Japiks Ar listen Zilveren filmpjes VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 105e JAARGANG No. 66 7 i 1603-1666-1966 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Missie naar Moskou. Uwz segen binne naet as trienen. K.V.P. en belastingen. PIET Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Uitgave: A J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat; 13 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Voorlopig is de strijd om de opvolging vermoedelijk ten einde. Maar dat wil nog niet zeggen, dat Lin als puntje bij paaltje komt al verzekerd is van ’n over heersende positie, zoals Mao op het ogen blik heeft. Maar hij heeft 'n sterk steun punt in het leger. In feite is hij van huis uit een militair, die ideologisch vooral achter de leerstellingen van Mao zal blijven lopen. Een jaar geleden heeft Lin van zich doen spreken door een ar tikel over de volksoorlog, waarin enkele denkbeelden van Mao op verontrustend duidelijke manier naar voren kwamen. Hieruit bleek, dat de buitenlandse poli tiek van China gericht zal blijven op het aanstoken en ondersteunen van guerril la’s in wat Lin het platteland van de we. reld noemde, in Azië, Afrika, Latijns- Amerika, waardoor deze gebieden de steden van de wereld, de industriële ge bieden van Noord-Amerika en Europa, zouden omsingelen en ten onder brengen. wegens ontbrak derzijds zijn enkele toestellen naar be neden geschoten. Is de toestand werke lijk gevaarlijk Men weet nooit waar een vlammetje bij een lont toe voert, maar waarnemers wijzen er aan de andere kant op, dat de niet zo populaire rege ring yan Syrië wel het een en ander wil doen om door haar verzet tegen Israël en het Imperialisme dat daar achter steekt, zoals dat dan heet, zich enige populariteit te verschaffen. Enige ontspanning in het Midden-Oosten zou kunnen voortvloeien uit 't hernieuw de contact in Koeweit tussen Egypte en Saoedi-Arabië over de kwestie-Jemen. Nieuwe compromisvoorstellen schijnen door onderhandelaren geformuleerd te zijn en nu is het woord aan de regerin gen. Rijnleger. Engeland heeft zijn Westelijke bondge noten nu medegedeeld, dat het er toch wegens de financiële moeilijkheden toe zal overgaan zijn Rijnleger in Duitsland wat in te krimpen of in elk geval de kosten in deviezen zoveel mogelijk te be perken. De enige toezegging van Londen is, dat de inkrimping niet voor april van het volgende jaar zal plaatshebben. de omzetbelasting en als laatste het le nen van extra geldmiddelen. Er valt nog helemaal niet te zeggen wat er precies uit de bus zal komen. Niet alleen worden de besprekingen afgesloten, er gaat tot de derde dinsdag in september ook een slot op de resultaten. Politieke waarnemers in Den Haag, die veelal een uitstekende neus blijken te hebben, hielden het er deze week op, dat er een combinatie van alle drie de moge lijkheden uit de bus zal komen. Was men aanv. nogal sceptisch over de moge lijkheid van extra staatsleningen, na het geweldige succes van de jongste staats lening heeft men weer wat meer ver trouwen in de voor de staat beschikbare kapitaalmarkt gekregen. Het kerkezakje. Tijdens een collecte in de Gereformeerde kerk te Mak- kum werd in de collectezak een be hoorlijke gift gevonden, behalve dit trof men het volgende rijmpje hier bij aan; „Wij zijn scholieren, en kun nen niet veel versieren, hierbij een deel van ons vakantiewerk, voor de kerk.” Een mooi gebaar van deze enthousiaste scholieren. De Katholieke Volkspartij heeft het de regering inmiddels niet gemakkelijk ge maakt. Terwijl men zich in Den Haag juist wilde buigen over de financierings- mogelijkheden voor de opnieuw stijgende staatsuitgaven kwam de KVP met een rapport over de belastingpolitiek. De re- Brief. Burgemeester mr. J. A. Geu- kers, nog steeds meelevend, zond de raad een „gesproken brief,” waarin hij wethouder J. Visser geluk wenste met Zijn onderscheiding, de vertrek kende raadsleden veel goeds wenste en de groeten deed aan de raad. Beatles, de grote vier Eerbiedig aangebeden. Ze maken goede sier elk openbaar optreden wordt een wild avontuur ze weten ’t uit te kienen om samen, binnen ’t uur een miljoen te verdienen. Wie doet 't de „heren” nar hoog in publieke gratie’ een donderend hoera, klinkt op uit elk natie hun gewicht is goud waard „talenten” zeer te roemen ze zetten op hun kaart de stroom van de miljoenen. Artisten, wild in bloei Hoort de toehoorders tieren een gebrul en geloei als verscheurende dieren al verstaat men geen noot van die zich zangers noemen ze krjjgen belegd brood de weelde der miljoenen. Beatles, de grote vier hebben ’t publiek betoverd naar moderne manier de wereld haast veroverd de „kunst” is nooit te duur wie zou ’t niet prettig lijken om ook eens, binnen 't uur een miljoen op te strijken? Abonnementsprijs f 2-90 oer kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Gysbert - om froed en frons gol en goed seit fi» hjoed: Op een grootscheepse parade in Peking, waar maar liefst een miljoen mensen Jangs de tribune trok, is duidelijker dan ooit vast komen te staan wie in China nu de kroonprins is. Moa Tse-toeng, de grote man van de communistische revo lutie, was volgens waarnemers in goede gezondheid aanwezig, daarmede de ge ruchten over zijn gezondheidstoestand dementerend, maar naast Mao was onge twijfeld maarschalk Lin Piao, de minister van defensie, de belangrijkste figuur, liy werd officieel omnlddellijk na Mao genoemd, hetgeen een opschuiving van enkele plaatsen in de hiërarchie betekent, maar hij werd ook herhaalde malen naast Mao genoemd. Lin is de „dierbaarste kameraad” van Mao. President Lioe Sjaoetsji, die tot nu toe als opvolger van Mao gold, is naar de zevende plaats af gezakt. Het kabinet heeft deze week de laatste puntjes op de vele i’s van de nieuwe be groting gezet. Een niet al te gemakkelijk werkje. Want al was voor de vakantie al wel het nodige afgesproken over de rijksuitgaven in 1967, over de manier waar op die uitgaven gefinancierd zouden moeten worden was nog lang niet het laalste woord gesproken. Dit moest dan deze week gebeuren. Het is kort dag. Over vier weken moeten alle stukken op tafel liggen. De mogelijkheden, die begin deze week nog open stonden, waren: uitstel van verlaging van de loon- en Inkomstenbelasting. Verzet tegen Sukarno. In Indonesië houdt de spanning aan. Eind vorige week zijn in Bandoeng ge vechten uitgebroken tussen aanhangers van president Sukarno en militairen. Sukarno’s aanhangers waren aan het betogen tegen de studentenorganisatie Kami, die Sukarno verweet kort tevoren in een rede de communistische partij niet te hebben veroordeeld wegens haar aan deel in de revolte van oktober van vorig jaar. Niet alleen de Kami, maar ook vijf Islamitische organisaties hebben ver klaard de rede van Sukarno te ver werpen. Zij gaan zo ver, dat zij willen, dat het voorlopig raadgevend volkscon gres de president zijn bevoegdheden ont neemt. Zij weigeren Sukarno langer als staatshoofd te erkennen. Het hoofdbe- Geen ontspanning. Uit deze visie blijkt, dat de opkomst van het Chinese communisme sterk haar stempel heeft gedrukt op de Chinese ideologie. Anders dan in Rusland, waar men de leerstelling van Marx heeft ge volgd, en waar de revolutie gebaseerd is geweest op de industrie-arbeiders, is de revolutie in China op niets anders dan de Chinese boer gebouwd. De overwinning kwam van het platteland en zo zien de Chinese leiders dat op het ogenblik ook in de wereldpolitiek. De felheid, die de uitlatingen van Lin kenmerkte, veron derstelt niet de minste mogelijkheid van een zekere ontspanning met de rest van de wereld. In China zelf wordt met steeds meer na druk gehamerd op de „geest van Jenan”, de geest van ontbering, die in het com munistische leger vóór de aanval op Tsjiang Kai-sjek heerste. Het harde, Spartaanse leven wordt als ideaal ge steld en groepen jonge geestdriftigen hebben in Peking getracht deze geest aan de bevolking mede te delen. Vooral winkeliers hebben het moeten verduren, dis op wat moderne, zeg westerse wijze hun waren te koop aanboden. En welke waren! Alle luxe, alle weelde was taboe in het oog van deze jongeren. Eethuizen mogen nog alleen maar een voudige maaltijden verstrekken, cosme tica moeten het veld ruimen voor huis houdzeep, straatnamen zijn veranderd en aangepast aan de moderne omstandig heden, buitenlandse namen van artikelen zijn verboden. Het is allemaal vermoede lijk nodig om dat deel van de bevolking, dat ideologisch niet zo vast in de schoe nen staat, te intimideren, want misschien gaat het er nu om nieuwe offers van de bevolking te vragen. Uit Hanoi, de hoofdstad van Noord-Ko- rea, wordt gemeld, dat een delegatie, onder leiding van premier Pham Van Dong en Giap, de minister van defensie, via Peking naar Moskou is vertrokken. Het doel van het bezoek is niet bekend gemaakt,, maar het is op zichzelf al sprekend, dat een Noordvietnamese de legatie met zo’n duidelijk politiek-mili- taire inslag naar Moskou gaat. Het wijst er op, dat de invloed van Moskou hier toch aan het stijgen is. Achteraf bleek, dat B. de bromfiets in Harlingen had gestolen en dat hij aan de zwier was geweest met de 21-jarige E. B. uit Pingjum, die op zijn beurt een bromfiets had gesto len. Ze hadden zo’n twintig glazen bier gedronken alvorens de brom mers te stelen. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Incidenten, De altijd al gespannen toestand tussen Israël en Syrië is de laatste dagen nog gespannener geworden en sommige waarnemers houden rekening met een explosie. Incidenten hebben er om de haverklap plaats aan het meer van Ti berias, dat op een kuststrook na geheel Israëlisch is. Toen in juli Israël enkele aanvallen op Syrisch grondgebied had gedaan (volgens Israël in antwoord op Syrische aanvallen op Israëlisch gebied) werd de kwestie voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gebracht. Deze schonk de Syriërs geen voldoening waar op Syrië verklaarde in voorkomende ge vallen zich niet meer tot de Ver. Naties te zullen richten, maar tot militaire ac tie te zullen overgaan „op bezet gebied” (zoals de Arabieren Israël noemen). Vo rige week kwam het tot een dergelijk in cident toen een Israëlische kannonneer- boot aan de Syrische kust van het meer vastraakte en de Syriërs alle Israëlische hulppogingen met kanonvuur en vlieg- tuigaanvallen wisten tegen te gaan. We- (Per kwartaal kan dat 150 tot 200 mil joen gulden opbrengen), verhoging van Partij en Kerk. De K.V.P. is wel aan het rapporteren geslagen. Want vrijwel tegelijk met het belastingrapport verscheen ook het nieu we basisprogram voor de Katholieke Volkspartij. Opvallend is in dit nieuwe rapport, dat elke formele band met de Rooms-Katholieke kerk is verbroken. Dit is overigens een logisch uitvloeisel van het vorig jaar verschenen „struc- tuurrapport” van de K.V.P., waarin al werd gedacht aan een „algemeen chris telijke partij”. In het nog geldende Al gemeen Staatkundig Program van da K.V.P. gelden als fundament voor de po litiek: „de beginselen van de natuurlijke zedenwet en de Goddelijke Openbaring”. In het nieuwe ontwerp is dit veranderd in: „Christelijke opvattingen over de mens en samenleving”. Het uitgangs punt, dat de K.V.P. „uitspraken van het kerkelijk leergezag aanvaardt”, is in het nieuwe ontwerp eveneens verdwenen. stuur van de partij van de Islamitische oelema’s (schriftgeleerden) heeft dit laatste standpunt echter niet ingenomen. Sukarno's oude partij, de P.N.I. houdt zich wat op de vlakte. Zij betoogt slechts dat alle leden gereed moeten staan de staatsideologie te verdedigen tegen con- tra-revolutionaire elementen. De span ningen blijven aanhouden. Geen visserslatyn. Veehouder G. Let- tinga te Oosterlittens maaide (ma chinaal) de walkant. Wie schetst zjjn verbazing toen hij plotseling een snoek de kop afmaaide. Sokke mear zal hij wel gedacht hebben. Pats-boem. De 21-jarige D. B. uit Zurich maakte bij Schettens met zijn bromfiets een lelijke val. Hy werd door een Bolswarder dokter verbon den en daarna in het Harlinger zie kenhuis chirurgisch aan een oor geholpen. Koppelen. De kievitten, onze vroege voorjaarsvrienden, ziet men alweer in grote koppels bijeen. Het Is nog erg vroeg voor de trek, maar wie zal het hen kwalijk nemen, dat ze menen, dat de herfst al weer In aan tocht is? Waarom mensen wel naar het zoele zuiden en zij niet? Oud begrafenisgebruik. De berichten over oude begrafenisgebruiken blij ven aanhouden. Zo schrijft ons een lezeres dat ongeveer 60 jaar geleden in Gaastmeer een moeder van 10 kinderen in het kraambed stierf. Het was een arm gezin en daardoor was er geen dokter geraadpleegd. Nog kort voor de bevalling moest de vrouw met de „bóllekoer” ven ten. Er lag een opgevouwen wit la ken op de kist. HET NIEUWE JAARBEURSGEBOUW Het nieuwe Jaarbeursgebouw, dat zal verrijzen aan de oostzijde van de Croe- selaan. Lengte 131 m., breedte 85 m., hoogte 35 m. Bruto inll. ca 400.000 m3, waardoor het gebouw tot de grootste expositiecentra van de wereld zal be horen. Op de plaats van de huidige Jaarbeurs komt, als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat, de nieuwe schouwburg Tivoli. 4e week augustus 1941 Burgemeester S. W. de Jong te Bolsward deelt de raad mee, dat dit de laatste zit ting is. Het werk van de raad en haar commissies wordt stilgelegd. Dat het u goed moge gaan en Gods zegen moge rusten op u en onze stad. Hiermede ver klaar ik de openbare zitting gesloten. De heer Eerdmans: Mijnheer de voor zitter Maar de burgemeester zegt nogmaals, dat de openbare zitting is ge sloten. Daardoor is tevens voor het na geslacht een ongetwijfeld interessante lijkrede op deze met stille trom begra ven raad van Bolsward verloren gegaan. gering wikt en weegt over de mogelijk heid de aangekondigde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting uit te stellen. De K.V.P. zegt nu in het rapport, dat elk jaar een aanpassing van de loon- en inkomstenbelasting aan de inflatie nood zakelijk is. Een commissie uit de K.V.P. is er van uitgegaan, dat bij geldontwaar ding (inflatie) de progressie in de tarie ven voor loon- en inkomstenbelasting tot een automatische verzwaring van de be lastingdruk leidt. Nu is de aangekondig de verlaging juist bestemd om dat pro- gressie-effect wat te drukken. Als de verlaging inderdaad in de loop van het volgend jaar doorgaat, is men met die aanpassing in totaal zo’n drie tot vier jaren bezig geweest. Niet voor niets zegt de K.V.P.-commissie: „voor een correc tie, die aan het eind van een parlemen taire periode komt, moet steeds een zwa re politieke strijd worden gevoerd. Daar bij wordt de indruk gewekt, dat het hier om een echte belastingverlaging gaat, terwijl het alleen een ongedaan maken van een sluipende belastingverzwaring betekent”. De Katholieke Volkspartij wil in de toe komst elk jaar een correctie uitvoeren op 1 juli. De prijs-index moet dan aan geven hoe groot die correctie zal zijn. De K.V.P. wijst er ook op, dat de verlaging, waarover nu zoveel wordt gediscussieerd, in feite geen verlaging meer is. De par- tjjcommissie komt tot de volgende bere kening: in de periode 1960 tot eind 1964 was de geldontwaarding zeventien pro cent. De meerdere belasting die hierover werd betaald werd gecompenseerd door het eerste deel van de verlaging van loon- en inkomstenbelasting in juli 1965. Als echter volgend jaar het tweede deel van de verlaging volgt, zal de gulden op nieuw tien procent in waarde zijn ge daald. Het is voor velen een wat ingewikkelde redetwist. De grondslag is echter helder en even onweerlegbaar als de afspraak dat één en één twee is. De Nederlandse belastingtarieven volgen het principe, dat elk hoger inkomen zwaarder wordt be last. Het maximum (vijftig procent) dat wordt al bereikt bij dertigduizend gulden. Gevolg is, dat iemand, die twaalfduizend gulden per jaar verdient, naar verhou ding heel wat meer belasting betaalt dan iemand met een inkomen van achtdui zend gulden. Als gevolg van de inflatie zijn de inkomens de laatste jaren sterk gestegen. Nu zit er iets onredelijks in het verschijnsel, dat men van dit hoger in komen niet veel meer kan kopen dan voorheen met een lager (door de ver mindering van de koopkracht van de gulden), maar dat men er wel meer be lasting over moet betalen. De K.V.P. dringt er dan ook op aan „op korte ter mijn de grondslagen van het Nederland se belastingstelsel opnieuw in studie te nemen.” Dat maakt de situatie voor mi nister Vondeling (financiën) niet ge makkelijker. Tot nu toe leverde het pro- gressie-effect de staat jaarlijks twee honderd miljoen gulden op. Daar zal men volgens de stelling van de K.V.P.-com missie voortaan van af moeten zien. Tegenstanders van het al te sterk afrem men van de progressie wijzen er op, dat de staat óók minder met een gulden kan doen en meer moet vragen om zelf de inflatie te kunnen bijbenen. Bolsward-Wonseradeel. De commis sie tot samenwerking is gereed. Be halve de burgemeesters en secreta rissen hebben zitting de raadsleden H. Boschma en Lycklama Nijeholt en „uit de burgerij” de heren Swier- stra (dir. N.V. Hollandia) en Aukus (dir. Vormingscentrum). Tijd stond stil. De zandloper - an ders onmisbaar attribuut het „lopend kwartiertje - dinsdag op de raadstafel te Bols ward. Vergeten? Afijn, geen wonder dan ook, dat het zo laat werd. De ruk aan de bol was zo hevig, dat burgemeester Mulder ietwat ver bouwereerd met de restanten in zijn handen stond. Hij trok het antieke geval ploemp naar beneden en zat met de brokken. „Yn Hark en Sjoch” aldus een wethouder. Welnu, hier staat het dan. In de gloria. Na het mlddemachtelijk uur hieven de vroede vaderen te Bolsward de nationale feesthymne aan. Het enige vrouwelijke raadslid mevr. Hilgers-Jacobs was inmiddels jarig geworden. De Skotsploech zal nog éénmaal dansen. Volgende week is dus het definitieve afscheid van het zomer vakantie, ook op de secretarie. Het eerste agendapunt van de raadsver gadering te Bolsward werd afge voerd: de notulen waren niet klaar. Burgemeester Mulder verontschul digde zich. Als raadslid had hij er altijd op aangedrongen de notulen t(jdig gereed te hebben. Zelfs die van zijn installatie moeten nu nog ko men. Mimosa. De mimosa-woning op het sportveldencomplex Het Bolwerk kan nog niet worden aanbesteed. De zaak is nog niet rond. De toekom stige bewoner is inmiddels reeds be kend, de heer Hoogeboom van Ter- zool. Hij wordt tuinman-oppasser. seizoen. Dan komt er een oecume nisch gezelschap in Bolsward, dat waarschijnlijk ook van de Skotsers gaat genieten. Hulpvaardig. Onderweg naar Wor kum werd de aandacht van tank- autochauffeur R. van der Meer van de Condensfabriek te Leeuwarden getrokken door een vrouw, die op gewonden zwaaiend uit een woning naar buiten holde, een „tafelstoel” meedragend. In de tafelstoel bleek een baby met zijn hoofdje tussen de spijlen klem te zitten. Met behulp van een flinke schroevedraaier ge lukte het de heer Van der Meer de baby spoedig te bevrijden, waarna hij - een dankbare moeder achter latend.- zijn rit naar Workum voort zette. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 65

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1