Crisis der generaals in W estDuitsland Drama van een minister hark en sjoch De wereldreis van De Gaulle Gysbert Japiks VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1966 105e JAARGANG No. 68 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hcnnaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en Wymbritseradeel. tentoonstelling 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes le week september 19tl ■ve Tael en folksbisiean Koffie- en thee- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Burger in uniform. (Ut: Slj. en Rj.) Betogingen in Djibouti. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Smith houdt vol. Verder naar het Zuiden, In Rhodesië, Jre drinckje wol byckers, mar yn Voor wie bestemd? De post bracht bij ons retour een pakje kranten (de laatstverschenen nummers van Bols- wards Nieuwsblad) met een postzegel op de rand geplakt en een touwtje er om, vermoedelijk bedoeld voor ’n familielid elders. Het adres moet ver geten zijn of losgeraakt. Belangheb bende kan de kranten bij ons terug krijgen. De 100 vol. De KFFB komt deze herfst met het 100ste boek. Rond de ze verschijning zijn tal van activitei ten, die nader zullen worden toege licht op 'n persconferentie op maan dagmiddag a.s. Dinsdag leest u er dus meer van. Klein appèl. De nieuwe koster van de Herv. kerk van Allingawier laat nog enkele maanden op zich wachten. De ze week wordt het kerkhof wel weer gemaaid maar er is nog meer onder houd nodig. Daarom gaat men zater dag samen de grintpaden schoonma ken en de beide heggen knippen rond om de kerk en nog enkele andere werkjes. Hiervoor zijn vrijwilligers nodig uit Allingawier maar ook uit Exmorra. Iedereen die de handen uit de mouwen durft te steken is welkom. Het is ook een dorpsbelang, dat de omgeving van de kerk er netjes uit ziet daarom verwacht men ook niet- hervormden. Zaterdagmorgen om 8 uur luidt de klok van Allingawier, daarna begint de aktie. Een bijzonder beroep wordt gedaan op hen, die er varing hebben met haagknippen en ander tuinwerk. Voor koffie wordt gezorgd. Tot ziens Sneontomoarn haagknippe yn Allingawier Groot gebeuren. Vrijdag 9 sept. zal het Urker mannenkoor optreden in ’t Dorpshuis te Weidum. Aan dit top programma wordt tevens medewer king verleend door het Heerenvecns Vocaal Ensemble. De heer S. J. Wouda, theol. candidaat te Hellendoorn heeft toezegging van be roep ontvangen naar de hervormde ge meente te Hindeloopen. Gevraagd een soliede tilbury en een brik op ijzer. D. Jaarsma, Sneek. Het kleine paard maakt opgang. Prijsvraag uitgeschreven voor het uitvin den van een nieuwe rijwielband. Abonnementsprijs f 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Gjin frjemde sprake kin Us memmetael bilykje; Gjin frjemde klanken sa Us geast en hert forrykje. It bliuwt in oanleard spultsje Bloedleas en earm en slop. Wurdt nea in utering fan Us siele en herteklop. De tael, oan memme skerte Yn teare jeugd iens leard, Fan ’e widze óf yn hüs Ut leave müle heard Is diel fan’t hiele wezen; Gearfrissele mei üs siele. Hweryn wy uterje kinne Al hwat wy tinke en fiele. Uitgave: A J. OS1NGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adies: Marktstraat 13 Tclef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dêrom, o Friezen, Idnslju, For jit jim sprake nea! Hja is de kearn, de siele fan Us hüs, üs doarp, üs gea. Hja is ien fan 'e greate jeften, Us meijown troch üs God: Stean noed foar de aide sprake, As foar in greate skat! R. MEINESZ. Bolswards Nieuwsblad Berghuis, oud-minister Zijlstra en frac tievoorzitter Roolvink. Volgens politieke kringen jg het hele maal niet onwaarschijnlijk, dat de anti revolutionaire leiders bij deze gelegen heid op het heengaan van de minister hebben aangedrongen. Zij zouden aan tasting vrezen van de naam van de antirevolutionaire partij. Partij-voorzit- ter Berkhuig heeft dit later ontkend. Mogelijk zal minister Smallenbroek als hij is afgetreden, toch nog een rol blij ven spelen in de politiek. Binnenkort komt een plaats vrij in de anti-revolu- tionaire Tweede Kamerfractie. De heer Elfferich gaat namelijk over naar de Senaat. De heer Smallenbroek lijkt de meest voor de hand liggende opvolger. Geruchten. Het gonst In Bolsward van geruchten over een geheimzinnige happening. De spelers van De Fryske brulloftswille zijn op 9 sept. uitgeno digd om op het Marktplein te ver schijnen. Liefst in spijkerbroek. Voor zien van attributen als fietsbellen, bossen wortels, enz. Vooral de letters T.D. spelen hierbij een rol. Wat gaat het worden? Fries. Op het Friese filologencongres (80 deelnemers uit 5 landen) allemaal Fries verstaand hield burgemeester Mulder zijn Friese maide-speech. Hij deed het „treflik”. Vooraf zei hij ech ter: Dames en heren, ik nodig u allen uit thans in de raadzaal te gaan. Dat verstonden ze niet allemaal. Sneu geval. Wethouder B. Elzinga (Wonseradeel, pvda) weigerde een afscheidscadeau. Hij had bij persoon lijk jubileum ook geen bloemen ge kregen. Bovendien was hij het niet eens met zijn opvolging. Drukke dag. Dinsdag a.s. moeten in alle gemeenten de nieuwe raadsleden worden geïnstalleerd. Meteen worden dan de wethouders gekozen. Hier en daar heerst spanning. Wie zal wie opvolgen? Bij de tijd. In een plaatselijk café te Bolsward hangt nog altijd een biljet met reclame voor de herdenkings avond „Mei snare en tonge”, de inzet van de Gysbert Japicxweek. De sterf dag van Gysbert is 6 of 8 september geweest. Eind vorige weck is president De Gaulle op reis gegaan voor een wereldreis, die hem via Djibouti, Ethiopië en Cambod ja, bij een aantal Franse bezittingen in de Stille Oceaan zou brengen, wellicht op een tijdstip, dat daar opnieuw een Franse kernbom tot ontploffing zou worden gebracht. Alle aandacht was overigens gevestigd op zijn verblijf in Cambodja, waar men van hem bemid- zijn besprekingen tussen Londen en de regering van Ian Smith afgebroken, niet zozeer doordat zij geen kans van slagen hadden, als wel doordat Smith tijdens het gesprek liet weten, dat hij een amendement op de grondwet zou indie nen, waardoor de rechtspositie van de zwarte meerderheid in gevaar zou ko men. Hieruit bleek wel overduidelijk, dat Smits geenszins van plan is con cessies te doen aan het Engelse stand punt, dat er moet worden gestreefd naar een democratische ontwikkeling met ge lijke kansen voor blank en zwart. Men zou er ook uit kunnen opmaken, dat de sancties, waarmee premier Wilson de rebellerende Rhodesiërs tot inzicht wilde brengen, hun uitwerking missen. Volgende week komt in Londen een conferentie van het Gemeenebest bijeen en daar zal Wilson onder zware druk komen te staan van de Afrikaanse lan den om door nieuwe, wellicht militaire maatregelen Smith op de knieën te dwingen. Het is niet waarschijnlijk, dat Wilson daaraan gehoor zal geven. Maar dat zou kunnen leiden tot de uittocht van enkele leden van het Gemenebest. Als onderdeel van de viering van het jubileumjaar van Van der Plaats N.V., zal op 12 september tot eind oktober in het stadhuis te Bolsward een koffie- en theetentoonstelling worden gehouden. Deze expositie wordt ingericht met me dewerking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Zijne Excellentie de Staatssecretaris van Economische Zaken, Drs. J. Bakker, zal de tentoonstelling in de raadzaal van het stadhuis openen. De tentoonstelling wordt op een voor koffie en thee passen de wijze geopend. De Commissaris der Koningin In de provincie Friesland en Consul-Generaals van de meest vooraanstaande koffie- en theeproducerende landen (Brazilië, Co lumbia, Oost-Afrika, Ceylon, India en Indonesië) zullen ook die dag de gast zijn van de jubilerende firma. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een initiatief uit het buitenland overgenomen, dat in het bijzonder ten doel heeft om alleenwonende be jaarden te. helpen. Te dien einde werd een noodsein ontworpen in de vorm van een rode driehoek, waarin een S.OS.-teken in een reddings boei voorkomt. Ieder, die hulp van buitenaf nodig heeft, hoeft dan slechts dit teken voor het raam te zetten, wat dan wil zeggen: „Kom mij te hulp”. Het heeft in West-Duitsland, en ook in de Westelijke wereld, veel opschudding gebaard, dat kort achter elkaar maar liefst drie vooraanstaande generaals hun ontslag hebben genomen. Het Duitse leger is na de laatste oorlog voor achter dochtige buren nog altijd een instelling, waar men enige afstand van wil bewaren en elke crisis daar doet oude achterdochten opleven, vooral wanneer wordt vermoed, dat de verhouding tussen burgerlijke macht en militairen een niet onbelangrijke rol in het conflict speelt. Politiek Nederland is begin deze week opgeschrikt door de ontslagaanvrage van minister Jan Smallenbroek. dc antï-revolutionaire bewindsman van Binnenlandse Zaken. Velen hielden al rekening met de mogelijkheid van een heengaan van minister Smallenbroek, maar bet tijdstip van de aanvrage juist op een moment, waarop het kabinet nog zware besprekingen voert over de nieuwe begroting was voor ieder toch nog een verrassing. Minister Smallenbroek deelde begin deze week mede, dat hij bij Koningin Juliana ontslag had aangevraagd in het belang van de „zuiverheid der verhoudingen” en omdat hij meende, dat „het aanzien van het ambt van minister en van de politiek in het algemeen met dat aftreden is gediend”. Te Makkum is het zelden zo druk ge weest. Reeds het 1000ste schip van dit jaar door de schutssluizen gelaten. In zijn bekendmaking wees de minister al op de aanrijding, die hij veroorzaak te in de nacht van 15 op 16 juli. Op vijftien juli woonde de bewindsman een uitputtende kabinetsbespreking bij. Met een aantal andere ministers dineerde hij in Hotel des Indes. Daar gebruikte hij enkele glazen wijn. In de avonduren be zocht hij nog even The House of Lords, een bekende gelegenheid in Den Haag, waar politici wel vaker even bekomen van de vermoeienissen van de dag. De minister dronk hier enkele glazen jenever. Toen hij ’s nachts naar huis reed, veroorzaakte hij bij het Inrijden van de straat waar hij woont een aan rijding. In de straat in de Haagse villawijk Mar lot wisselt het parkeerverbod. De ene dag mag men zijn auto niet aan de linkerkant, de volgende dag niet aan de rechterkant neerzetten. Juist op 15 juli was het verbod weer eens omge draaid. De minister hield daar bij het inrijden van de straat kennelijk geen rekening mee. Hij botste tegen een ge- uwt goald In sulvere dy, in naet yn ierdne koppen, wirt it maeste fornyn schinst in de deade ’er uwt swolge. Taljochting: Hja drinke wol üt goudene en sulveren bekers, mar krekt dêryn, en net yn ierdewurken koppen wurdt it measte fornyn forgif) skonken. Hoewel de ontslagen gemeen hebben, dat zij genomen zijn omdat de gene raals zich niet konden verenigen met het beleid van Von Hassel, de minister- van defensie, moet men de ontslagen toch niet over één kam scheren. Het eerste geval is het ontslag van gene raal Panitzki, de chef van de lucht macht, dat nauw verband houdt met de affaire van de Starfighters, de Ame rikaanse jachtbommenwerpers van de Duitse luchtmacht, waarvan er door technische fouten de laatste jaren een groot aantal is neergestort. Panitzki’s bezwaar tegen Von Hassel was vooral, dat deze alle suggesties voor verbeteringen naast zich had neer gelegd, dat iedere suggestie feitelijk ergens in het ministerie strandde. Zelfs op zijn verzoek om ontslag werd zo traag gereageerd, dat de generaal met zijn kritiek in de openbaarheid trad, hetgeen hem wegens ongedisciplineerd gedrag op schorsing kwam te staan. Een militair kan zich in het openbaar niet richten tegen zijn politieke macht hebbers. Zo wil de democratische op vatting het. De beide andere generaals, de opper bevelhebber Trettner en de comman dant van het derde legercorps, Rape, hebben deze fout niet begaan, maar er is van hen bekend, dat zij ernstige bezwaren maakten tegen het besluit van de minister de vakbonden moge lijkheden te geven onder het vaste per soneel van het leger. De beide gene raals achtten vakbondsactiviteit volle dig in strijd met de discipline in het leger. Gysbert - om froed en from gol en goed •eit As hjoedl delende stappen in de Vietnamese kwes tie zou verwachten. Men ziet met spanning zijn rede daar tegemoet. Verrassend waren de onverwachte ge beurtenissen in Djibouti, het 23.000 vierkante kilometer tellende Franse ge bied bij de uitgang van de Rode Zee. Het was geen blijde incomste van De Gaulle, maar een demonstratie voor de onafhankelijkheid van het gebied. Politie en troepen beheersten het straatbeeld en De Gaulle heeft er zelfs van afge zien op het grote plein de bevolking toe te spreken. Van officiële Franse zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat de betogingen waren gericht tegen het impopulaire plaatselijke bewind van Ali Aref, maar aangezien deze Aref met alle middelen door Parijs en ook door het Elyssee wordt gesteund, is deze wijze van voorstellen misschien wel wat te simplistisch. Djibouti’s bevolking bestaat gedeelte lijk uit Issa’s, een stam, die verwant is met de Somali’s van het naburige So malië, en Afars, die zich uit verzet te gen het sterk op aansluiting bij Somalia gerichte streven van de Issa’s meer rich ten op de Fransen en op Ethiopië. Somalia eist het grondgebied op, maar Ethiopië wil ook aanspraken laten gel den. omdat door Djibouti de belangrijke spoorlijn van Addis Abeba naar de kust loopt. Uit zorg voor het afscheidings- streven van de Issa’s heeft het Franse bestuur zich voornamelijk gericht op de Afars als trouwe onderdanen, maar van lieverlee is Ali Arf wat in de lucht ko men hangen. Dat scheen nog niet door gedrongen te zijn tot Parijs, hetgeen heel wel mogelijk is door verkeerde voorlichting van de plaatselijke autori teiten, die weinig contact met de be volking schijnen te onderhouden. Maar al met al is dit een ernstige klap voor De Gaulle geweest, die nu ongetwijfeld zijn ondergeschikten wel zal instrueren daar eens orde op zaken te stellen. parkeerde wagen. Volgens een 17-jarig meisje, dat wakker schrok door de klap, werd de geparkeerde wagen vijftien meter meegesleurd. De minister doofde de lichten van zijn auto, reed achteruit en verdween. Pas de volgende dag meldde hij zich bij de eigenaar. De politie had inmid dels rapport opggemaakt. Hoewel de eigenaar aan de politie meedeelde, dat de zaak onderling was geregeld de minister beloofde alle schade te zullen vergoeden moest de politie het on derzoek voortzetten. Er was nu een maal een strafbaar feit gepleegd: het doorrijden na een ongeluk. Juist een week geleden heeft de Haagse politie het 17-jarige meisje als getuige gehoord. Zij keerde toen van vakantie terug. Het is niet onmogelijk dat dit verhoor heeft meegespeeld bij de be slissing van de bewindsman om ont slag aan te vragen. Minister Smallenbroek heeft volgens politieke kringen begin deze week ont slag aangevraagd om de indruk te ver mijden, dat hij heen zou gaan omdat hij het niet eens zou zijn met het be sluit over de nieuwe begrotingen. Het resultaat van het kabinetsoverleg over de financiering van de begrotingsuitga ven in 1967 werd nog deze week ver wacht. Minister Smallenbroek wilde dit besluit voor zijn. Hij heeft maandag al niet meer deelgenomen aan het kabi netsberaad. De reactie van de leidende politici was verdeeld. Premier Calg verklaarde, dat het kabinet het besluit van de minister eerbiedigde. Drs. Schmelzer, fractievoorzitter van de k.v.p. in de Tweede Kamer, noemde de beslissing „juist en waardig”. „De twijfels, die men de laatste tijd terecht over bepaalde onderdelen van het be leid van de minister kon koesteren, doen niet af aan de vele verdiensten, die hij zich tijdens de oorlog en daarna op verschillende posten voor ons land heeft verworven,” aldus de heer Schmel zer. De heer Nederhorst, voorzitter van de p.v.d.a.-fractie in de Tweede Kamer, liet duidelijk veel meer waardering doorklinken in zijn woorden. „Ik vind het erg jammer, dat minister Smal lenbroek is afgetreden. De bewindsman was een politicus, die in onze rijen gro te waardering genoot. Ik kan niet he lemaal beoordelen of zijn heengaan ge motiveerd is, maar dit weggaan op zich acht ik een grcot verlies. Dit standpunt wordt wellicht niet ge deeld door diegenen, die de minister alleen van de televisie kennen. De pre sentatie was niet jde sterlcste kant van deze krachtige persoonlijkheid. Wel licht heeft tot deze oordeelsvorming min of meer de onzekere houding bijge dragen, dat de bewindsman in de Am sterdamse affaire heeft getoond, maar daarom zou van onze kant nooit op zijn heengaan zijn aangedrongen,” zo ver klaarde de heer Nederhorst. Een andere politicus noemde de heer Smallenbroek „een typische anti-revo- lutionaire minister met zeer veel goede kanten en enkele kleine fouten”. Voordat minister Smallenbroek zijn ont slag indiende, heeft hij uitvoerig over leg gevoerd met prominente anti-revo- lutionaire golitici, als partijvoorzitter Achter deze affaires schuilt nog een andere kwestie, n.l. de afkeer, welke de militairen, opgegroeid in een tradi tie van een grote militaire autonomie, hebben van een overheersing van het leger door het burgerlijk bewind, dat van het begin van de heroprichting van het Westduitse leger af de soldaat wenste te zien als een burger in uni form. De angst voor de oude Pruisi sche kadaverdiscipline, overigens niet tot Pruisen beperkt, deed de roep ont staan naar een democratisering van de verhoudingen in het leger. De oude rotten in het leger, gevoeliger voor autoritaire stromingen dan voor deze democratisering, zagen in die democra tisering de ondergang van de goede geest in het leger. Hun ontslag, hoe correct ook, betekent, dat zij de strijd aanbinden tegen het overheersen van de burgermentaliteit in de maatschap pij, dat zij zich niet langer wensen te onderwerpen. De strijd is aangezegd aan minister Von Hassel, die volgens de meeste waarnemers geen sterke fi guur is, maar de essentie van het ge vecht is, dat de minister, of welke minister dan ook, de overhand blijft behouden. Het is te begrijpen, dat de oppositie iedere narigheid van de regering-Er- hard uitbuit. Zo ook nu. De sociaal democraten eisen, zonder zich ook maar enigszins met de generaals te vereen zelvigen, het ontslag van Von Hassel wegens incompetentie. Erhard heeft er een zorg bij, al heeft hij zich nu vol ledig achter zijn minister geschaard. Zijn voornaamste zorg gold op korte termijn de begroting, waarop vele mi nisters wat van hun uitgaven zullen moeten schrappen om het totaal onder de 74 miljard mark te houden. Erhard wil op deze manier trachten de inflatie, die ook in Duitsland de kop heeft op gestoken, af te remmen. Beperkende kredietpolitiek wordt er al enige tijd door de banken gevoerd, maar beper king van de overheidsuitgaven zal deze maatregelen moeten aanvullen. Tael en folksbistean binne len; Hja litte har net skiede. Skuor fül en wreed har faninoar Hja sille beide bliede. Troch berte, tiid en lot Binn’ hja oaninoar forboun. Gjin ealer, hechter bén Wurdt hjir op ierde foun. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Better Iet as net, maar te vroeg is wel wat sneu. Mantgum deed het, nl. ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Claus. Meer dan een week te vroeg. Ook anderen tippelden er in. Het tijdschrift Aantreden publi ceerde een foto van de Prins „die op 29 aug. zijn verjaardag vierde.” Ook al mis. Het moet nog leren. Eindelijk is dan het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Hijlaard goedgekeurd. En nu maar uitbreiden. Ook (kleine) dorpen willen leven. De tweede dinsdag in september zal in „Wjerlüd” voor de RONO een re portage worden gegeven van de pro- duktie en verpakking van koffie en thee in een jaar bestaand bedrijf in Friesland. Ra, ra, welk bedrijf zou dat wel zijn Eldorado. Een waar eldorado voor vogels is het steeds en nu vooral in de komende herfst in de hoek Afsluit- dijk-Kornwerderzand. Vele vogels vinden hier rust en ruimte: b.v. hon derden witte zwanen en zwarte meer koeten. (On (gewoon. In ditzelfde water zwommen in de laatste zonnige dagen bij Houw aan de zeedijk een paar echtparen met kinderen poedelnaakt. Zullen wel Zweden geweest zijn. Bols- warders kwamen er met opgewonden verhalen over thuis, de zwanen en meerkoeten vonden 't heel gewoon. Bejaard. De componist Max Reger moet een bejaard man zijn geworden. Volgens het programma, uitgereikt tijdens het slot orgelconcert werd hij geboren in 1783 en overleed hij in 1916. Reken maar uit. Bijbels raadsel. Sommigen hadden bij na een slapeloze nacht door het Bij bels raadsel, dat opdook in deze ru briek: Ik heb God gediend en werd toch niet zalig. Het antwoord is even simpel als geruststellend: het was de ezel, waarop Jezus reed bij Zijn in tocht in Jeruzalem. 67

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1