Oe Thant over twee jaar niet herkiesbaar Nieuwe Minister in vacature Smailenbroek Prof. Mr. P. J. Verdam hark en sjoch De Gaulle wenst Amerikaanse aftochl Ook Minister Luns vindt geen oplossing voar Chinese affaire Gysbert Japiks - ii 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes -- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel. Workum en Wymbritseradeel, VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1966 105e JAARGANG No. 70 Advertentieprijs: 16 cent per mm De Amerikanen in Europa. IT SPINREACH (Ut: Slj. en Rj.) Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. OSINGA N V, Bolsward Abonnementsprijs f 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Hanoi: Met het geweer In de aanslag rent een Noord-Vietnam-soldaat naar de plaats waar de piloot van een neergeschoten Amerikaans vliegtuig neer komt. (Piloot aan parachute recht boven In de foto). De piloot werd na zijn landing gevangen genomen. Foto en Informatie uit Officiële communistische bron. Telcf. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Gaulle wenst Amerikaanse aftocht. De Amerikaanse aftocht stond centraal in de rede, die president De Gaulle in de Cambodjaanse hoofdstad' Pnom Penh ge houden heeft. Men had van De Gaulle ei genlijk bemiddelingsvoorstellen verwacht vooral toen hij een Noordvietnamese af gevaardigde ontving. Maar zijn rede is Jeugdig. De jeugdige violist Ronald Hoogeveen zal als solist optreden op het concert van het Frysk Orkest van 20 september in de Doele. Houdt die avond vrij! op en Moeilijke week voor Wilson. Voor premier Wilson van Engeland is de afgelopen week vol ingewikkelde pro blemen geweest. Hij moest tegenover 't grote vakverbond zijn loon- en prijsstop verdedigen en tegenover de landen van het Gemenebest zijn halfhartige politiek tegenover Rhodesië. Hij heeft weliswaar zijn onderhandelaren uit Salisbury laten terugkomen, toen premier Smith reactio naire amendementen op de grondwet in diende, maar tegenover de Engelse con servatieve leider Heath verklaarde hij, dat de onderhandelingen bepaald niet af gebroken, maar onderbroken zijn. Voor de Afrikaanse leden van het Gemenebest voor wie de maat nu vol is, was deze verklaring een ernstige slag, want zij hadden gehoopt, dat Wilson nu zou heb ben begrepen, dat met halve maatrege len geen succes te behalen valt. teit brengen om daardoor vragen In de Tweede Kamer uit te lokken. Om dit te bereiken is de in Amerika wonende Ne derlandse journalist Oltmans naar Den Haag gekomen. De echte journalistieke activiteiten van de heer Oltmans zijn nooit erg duidelijk geworden. Wel is van hem bekend, dat hij in de periode van het Nederlandse conflict met Indonesië ook merkwaardige contacten met Dja karta onderhield. De taak van de heer Oltmans is nu om een aantal Nederland se journalisten voor een gesprek met de Chinese legatie uit te nodigen. De pogingen van de Chinese legatie om snel een eigen lezing in de openbaarheid te brengen kan verband houden met het verschijnen van een boek van drie ver slaggevers in Den Haag, die aankondi gen, dat zij achter de werkelijke gebeur tenissen en haar achtergronden zijn ge komen. Dit boek verschijnt 1 oktober (bij met van kern is dat de overleden Ingenieur niet alleen bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag politiek asiel wilde vragen, maar bovendien in het bezit was van filmpjes en formules over een nieuwe uitvinding, die voor het Westen van het grootste belang is. Hierover deden in Den Haag al eerder geruchten de ronde, maar officieel zijn zij nooit bevestigd. Dat kan ook niet; de inlichtingendiensten vertellen nooit iets over de aard van hun werk. Tenzij ze het, zoals kennelijk in het geval van de drie journalisten, min of meer bewust laten „lekken”. Nu blijkbaar op de achtergrond een spionage-affaire meespeelt, zal de behan deling van de zaak in de Tweede Kamer (op verzoek van een aantal kamerleden) wel geen nieuwe feiten opleveren. Zelfs in het parlement pleegt men dan uiterst zwijgzaam te zijn. 2e week september 1941 Het gebruik van namen van leden van het huis Oranje-Nassau verboden. Ook het gebruik van afbeeldingen, welke dui den op contact met deze leden niet toe gestaan. De Duitse legerleiding heeft het doel van de strijd tegen de Sowjets bijna be reikt. Staat ter dekking overjaarse Sanebok, Fokke Kooistra, Twirre onder Pingjum. Te koop: klein turfkacheltje. G. van der Wal, Burgwerd. Alle beenderen, zelfs al zijn ze meer malen uitgekookt hebben waarde voor de bereiding van veevoeders, vet, lijm en andere waardevolle, maar schaarse produkten. Levert uw beenderen in bij de ophaaldienst. De Burgemeester van Wonseradeel. In mich, dy fleach der om en by, It blonk him sa yn ’t each, En wist net, dat ’r tige rêd, Syn tink tomjitte fleach. Hwant efter ’n tüke moai biskül, Dér loerde ’n spin op bót, Hy fong it bistke yn syn net En sügde ’t wreed dêr üt. Tink freonen oan it sulv’ren reach, As jim ris hwat ta blinkt, Hwant faken is ’t mar falske skyn, Dat sa bigearlik winkt. Hald altyd hjir It rjuchte paed, Skaet jimmer goed fan tsjoed; Dan rinn’ jim blier de libbenswei, Mei frij en rom gemoed. G. J. DE JONG Gysbert - om hoed en trom gol en goed •eit 6s hjoed: Hark en Sjoch en daarmee ons blad, ja heel de N.V. A. J. Osinga kreeg reeds lang een nieuw telefoonnum mer, n.l. 2044. Het staat al in de nieuwe gids, maar veel te vaak geeft het nog misverstand. Prent het in uw oor. De ook door Thant gesignaleerde ont spanning in Europa heeft de politieke commissie van de Democratische fractie In de Amerikaanse Senaat aanleiding ge. geven een resolutie voor te stellen, waar in de president wordt aanbevolen de uit zes divisies bestaande Amerikaanse troepenmacht in West-Europa te ver minderen. Met hoeveel wordt niet aange geven. Senator Mansfield meent, dat er China Het persoonlijk ingrijpen van minister Luns nadat hij van zijn vakantie te rugkeerde in de „Chinese Affaire” heeft geen oplossing kunnen brengen. Peking heeft de eis van minister Luns, dat de Nederlandse zaakgelastigde in China direct wordt vrijgelaten, deze week botweg van de hand gewezen. Ook blijft de Chinese legatie in Den Haag weigeren de acht nog altijd aanwezige lastechnici aan een getuigenverhoor te laten onderwerpen. Zeer binnenkort valt overigens een poging van de Chinese le gatie te verwachten om een tegenoffen sief te ontketenen. De Chinese vertegen woordiging in Den Haag wil de schuld vraag van de dood van Hsu Tsu-tsai, de Thant, de Birmese secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft in een brief aan de 117 delegaties, die er tegenwoordig zijn, medegedeeld, dat hy, wan neer zyn ambtsperiode van vijf jaren op 3 november afloopt, niet voor herverkie zing in aanmerking wenst te komen. Diverse oorzaken hebben Thant tot dit be sluit, dat algemeen wordt betreurd, bewogen. In de eerste plaats acht Thant het in het algemeen beter, dat een secretaris-generaal niet langer dan vijf jaren in functie blijft. Maar het is niet onmogeiyk, dat de zware druk van de politieke verantwoordelijkheid ook een rol heeft gespeeld. lastechnicus, die in juli in het legatiege- bouw overleed nadat hij uit een Haags ziekenhuis door zijn landgenoten was ontvoerd, verleggen naar de westerse veiligheidsdiensten. De legatie wil haar eigen lezing in de Nederlandse publicl- de Periodiekenpers in Apeldoorn) De waarin de vroede vaderen zich naar de wandelgangen begaven, maakte hij burgemeester J. M. A. Mulder een compliment: „Ik heb U bewon derd over de manier waarop U de raadsleden met geduld en begrip te gemoet treedt.” Hechte band. Eén van de raadsleden legde uit, waarom hij het nieuwe college van B en W. zo’n hecht team vond. De namen hebben alle iets met water te maken. Wielsma ont leent zijn naam aan de Wielen (poe len, plassen), Oldenziel aan een sluis (zijl). Mulder is het stadfries voor molenaar en mocht er toch dijkdoor braak dreigen, dan is er nog Sand- stra om het gat met zand te dich ten. Zelfvertrouwen. Hoewel de raadsle den te Bolsward wat betreft de be noeming van de commissieleden de afspraak gemaakt hadden zelf in eigen vacature blanco te stemmen, was een lid blijkbaar zo zelfverze kerd (of verstrooid) dat hij in al zijn commissies werd gekozen met 13 stemmen, waarbij dus logischer wijze zijn eigen. Verder liep de iet wat ingewikkelde stemming even gesmeerd als gedisciplineerd, zij het dan dat de voorzitter van een niet onvermaarde fractie zich kennelijk een paar maal vergiste. Vakantie. In het tikwerk, dat de raad van Bolsward bereikte, waren vrij veel fouten geslopen. De voor zitter verontschuldigde zich: Komt Hoe meer wy boddje om greater lo wir- den, hoe wy uwz salm meer yn dit quea omwrantelje. Later kwam hij hierop terug en zei nog twee jaar te zullen willen blijven. In zijn brief maakt Thant de delegaties deelgenoot van zijn zorgen. Zijn woorden luidden: „De toestand in de wereld lijkt mij buitengewoon ernstig. De stand van zaken in Zuidoost-Azië is reeds een bron van ernstige bezorgdheid en zal vermoe delijk een bron van nog groter bezorgd heid worden, niet alleen voor de partijen, die er rechtstreeks bij betrokken zijn, en de grote mogendheden, maar ook voor andere leden van de Organisatie (van de Ver. Naties). Zij wekt bij mij persoonlijk de grootste bezorgdheid. De wreedheid van deze oorlog en het lij den, dat hij het volk van Vietnam heeft veroorzaakt, zijn een voortdurend ver wijt aan het geweten van de mensheid. Op het ogenblik komt het mij voor, zo als het mij al vele maanden is voorge komen, dat de druk van de gebeurtenis sen meedogenloos naar een grote oorlog leidt, terwijl pogingen om die tendenz te keren rampspoedig achterblijven. Ik ben ervan overtuigd, dat vrede in Zuid-Oost-Azië alleen kan worden be reikt met eerbiediging van de beginselen van Genève van 1954 en van die, die be lichaamd zijn in het Handvest van de Ver. Naties. Ook elders in de wereld zijn er tekenen van groeiende spanning. Terwijl de toe stand in Europa tekenen van verbetering heeft vertoond, is de toestand in vele andere delen van de wereld wat slechter geworden. De toenemende onevenwich tigheid in de economische wereldsituatie kan de duidelijke en actuele gevaren slechts vergroten.” slechts een aansporing tot Amerikanen geweest te beloven hun troepen terug te trekken binnen een vastgestelde periode. Na deze belofte zouden vermoedelijk on derhandelingen kunnen beginnen. Maar het lijkt onwaarschijnlijk, dat Amerika zonder garanties over de uitslag van onderhandelingen zonder meer zal belo ven op een bepaald tijdstip naar huis te gaan. De kleinste fractie had te Bolsward bij de raadsinstallatie de meeste sup porters. Bijna het voltallige bestuur van de v.v.d. kiesvereniging zat op de tribune. Verder waren er een paar gasten, de dochten van mevr. Hilgers met haar vriendin en een paar nieu welingen. Ze kwamen allemaal de koffie (Meinema was royaal) bleven veelal tot het einde. aanhangig heeft gemaakt, vooral het oog op het aanstaande bezoek Erhard aan Washington, uiterst onge lukkig. Erhard heeft toch al heel wat moeilijkheden met zijn generaals, zoals wij vorige week al meldden. De drie ge neraals, die ontslag hebben genomen, zijn snel vervangen en voor het ogen blik kan men er tevreden over zijn, dat de burgerlijke macht de overhand heeft behouden, al is dan ook het gezag van Erhard zelf en Vooral van zijn minister van defensie geschokt. Der hong yn ’t griene beamteguod In reachje, o, sa fyn En douwedripkes blonken jit As pareltsjes der yn. Algemeen gingen de gedachten uit naar de mogelijkheid, dat iemand uit het hui dige kabinet de taak van minister Smai lenbroek tot aan de verkiezingen op zich zou nemen. Men dacht aan dé anti-revo- lutionaire staatssecretaris voor midden stand en toerisme, drs. Bakker, een par tijgenoot van de afgetreden minister. Binnen de anti-revolutionaire partij schijnt men het overigens al voor het of ficiële aftreden van minister Smailen broek over diens opvolger eens te zijn geworden. Prof Verdam had al eerder te kennen gegeven het minister-ambt geen al te zware taak te vinden. Dat de keus op hem is gevallen is bij de andere partijen goed ontvangen. Hij wordt be schreven als eên „progressief, modern denkend, scherp intelligent man.” Zijn kwaliteiten liggen vooral op sociaal- economisch gebied. Dit kwam naar vo ren toen hij enkele jaren geleden als voorzitter van een speciale staatscom missie een rapport opstelde over de her ziening van het ondernemingsrecht. Over zijn ideeën rond de medezeggenschap van de werknemer in het bedrijfsbeleid wordt nog altijd druk gediscussieerd. Een van de belangrijkste zaken, waar mede de nieuwe minister zich moet be zighouden, is Amsterdam. Een speciale commissie is nog door minister Smailen broek ingesteld om alle facetten te on derzoeken van de handhaving van de openbare orde in Amsterdam en de in cidenten die zich daarbij hebben voor gedaan. Prof. Verdam is een rasechte Amsterdammer. Minister Smailenbroek had hem trouwens al opgenomen in de speciale „commissie van wijze mannen”, die een onderzoek in Amsterdam moest instellen. Vietnam. In de woorden van Thant vinden wij een korte samenvatting van de toestand in de wereld nu eens niet gezien uit de hoek van Europa, waar welvaart en veiligheid, zoals Thant aangeeft, juist zijn toegeno- men. Men zal zich herinneren dat Thant kortgeleden, na een bezoek aan Moskou, ook al zeer pessimistische klanken over de oorlog in Vietnam heeft laten horen, hoewel toch in vele hoofdsteden nog de overtuiging blijft heersen, dat de oorlog in Vietnam gelocaliseerd kan blijven. Vooral in Washington is men er op het ogenblik van overtuigd, dat de oorlog niet slecht gaat voor de Ver. Staten, al moet McNamara, de minister van de fensie, nog wel erkennen, dat de sterkte van de communistische strijdkrachten nog voortdurend toeneemt. De strategen van de Verenigde Staten zijn er op het ogenblik van overtuigd, dat dè strijdkrachten van de Ver. Staten evenwel nog verder uitgebreid moeten worden, wil men van overwinningskan- sen kunnen spreken. Het aantal van 600.000 in plaats van de 300.000 van het ogenblik is al genoemd. De Amerikanen zijn nu over het algemeen in het noorde lijke gedeelte van het land gestationeerd. Wil men verder succes hebben, dan moet men de greep op de belangrijke del ta van de Mekong, waar ongeveer 10 miljoen mensen in waterrijk land wonen, versterken. De opzet is verse Amerikaan se troepen in dit gebied, waar nu alleen het Zuidvietnamese leger opereert, in te zetten. Maar militaire operaties zijn niet genoeg. Men wil een groot aantal troe pen gaan gebruiken voor zg. burgerlijke opdrachten, met name de bescherming van de dorpen tegen overvallen van de Vietcong, maar ook voor de bouw van scholen, voor de instructie in moderne landbouwmethoden en bovendien voor het bijbrengen van politieke verantwoor delijkheid op plaatselijk en zelfs landelijk niveau. Dat is een bijzonder veel omvattend pro gramma, een nuttig programma, maar tevens gevaarlijk doordat de school meesterachtige elementen erin het ver zet tegen al te sterke buitenlandse, blan ke inmenging zullen aanwakkeren. De Amerikaanse taak wordt bovendien ook zo veelomvattend, dat er zonder het pro gramma in gevaar te brengen nauwe lijks sprake kan zijn van een Ameri kaanse aftocht die toch samen moet han gen met de door iedereen gepropageerde neutraliteit als de beste oplossing. De afgetreden minister van binnenlandse zaken, de heer Smailenbroek, heeft snel een opvolger gekregen. Het is prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar In de faculteit van de rechtswetenschap aan de Vr\je Universitelt in Amsterdam. De snelle be noeming slechts enkele dagen na het heengaan van minister Smailenbroek is op zich al een verrassing. Het kabinet Cals zal nog maar enkele maanden blijven zitten. Begin volgend jaar immers zijn er nieuwe tweede-kamerverkiezjngen. Aan de hand van de verkiezingsuitslag zal een nieuw kabinet worden samengesteld. Het is niet gemakkelijk om iemand te vinden, die voor enkele maanden bereid is zijn functies op te geven om het zware ambt van minister uit te oefenen. N.P. of N.B. Voor het stadhuis of liever voor het notariskantoor van nots. Bruinsma, staan de letters NP op de straatstenen. Twee bejaar den stonden er bij en schudden hun wijze hoofd. Dat is van Notaris Bruln- sma zei de één, maar dan moet het NB zijn. Nee, zei de ander, het be tekent „Nieuwe Burgemeester”, maar ook dan moest het NB zijn. Ze zijn er nog niet uit. Deskundigen. De raad te Bolsward telt 3 nieuwe leden, evenzoveel des kundigen. De heer Galema is door de k.v.p .fractie aangekondigd als de agrarische deskundige. Hij sprak dan ook het boerefries. De heer Sieger- sma is als hoofdboekhouder finan cieel expert. Hij ontdekte reeds de eerste avond een telfout van f 5, De heer Borggreve heeft het college van B. en W. nog niet aan de tand gevoeld, maar dat komt nog wel. Bewondering. Ex-raadslid, tevens ex- wethouder Timmer was ook op de publieke tribune. In een korte pauze, zeker wel vier naar huis kunnen, senator Russell meent, dat men er toch zeker wel vier moet laten. Mansfield gaat er in zijn betoog van uit, dat de betrekkin gen van Europa met Rusland aanzienlijk z(jn verbeterd, dat de positie op econo misch gebied van Europa nu ook zodanig is geworden, dat het zelf een groter deel yan de defensie-last kan dragen en dat bovendien de moderne transportmoge lijkheden Amerika in staat stellen binnen enkele dagen een grote troepenmacht naar Europa over te vliegen. Allemaal argumenten die minister Mc Namara gerechtvaardigd noemde, maar waar tegenover hij ook enkele andere argumenten stelde. In de eerste plaats wil hij in feite een gedeeltelijke Ameri kaanse aftocht verkopen voor een ver mindering van de Russische troepen macht in Oost-Duitsland en in de tweede plaats vreest hij, dat een eenzijdige af tocht in het huidige stadium een ave rechtse invloed zou hebben op de bondge noten, die zouden kunnen gaan twijfelen aan de Amerikaanse vastbeslotenheid ook Europees gebied te verdedigen. Dat zou koren op de molen van De Gaulle zijn en koren op de molen van de natio nalisten in de diverse landen. Wat mili tair mogelijk is, is dat politiek nog niet altijd. Al heeft de Amerikaanse regering dan misschien wel begrip voor de argumen tatie van Mansfield en de zijnen, zij acht het ogenblik, waarop hij deze kwestie door de vakanties zei hij. Nu dach ten wij juist, dat vakanties er wa ren om op krachten te komen In Bolsward zijn zo blijkbaar ver moeiend geweest. Om hals. Een antiek halsgeveltje te Bolsward, n.l naast hotel „de 'Wijn berg”, is door de slopershamer om hals gebracht. Het geveltje stond niet op de monumentenlijst. Vierdag. De 6e september j.l. was te Bolsward een gedenkwaardige dag. Het was de vermoedelijke sterfdag van Gysbert Japicx, Bolswards groot ste zoon, tevens de dag waarop pre cies 300 jaar geleden Bolswards grootste muiter, de matroos Teake Martens „met den koorde” gevonnist werd. Ook nog de dag dat Prins Claus zijn verjaardag vierde Noch het één, noch het ander werd tij dens de raadszitting herdacht. Zwaarwichtig was zaterdag j.l. het ogenblik, waarop te Parrega ten hui ze van fam. Jansen een verlcofd paartje een receptie gaf Er waren zoveel gasten, dat er op een moment een oorverdovende knal werd ge hoord en de legger onder de vloer afknapte. Her verloofde paar was met de gasten spoedig diep gezon ken. Geen koinkommartyd. Mevr. H. Weerstra-Andela in Artesia U.S.A, las dat H. en Sj. klaagde over de komkommertijd. Op 31 aug. schreef zij ons een kaart. Zij vertelt al reeds sedert 25 mei met vakantie bij de kinderen in Califomië te zijn. Ze geniet alle dagen aan het strand van de Stille Oceaan, pick-nickt in de parken van Long Beach, San Diego, Sacramento. En dat met haar 80 levensjaren. Om te watertanden. En als de krant komt met H. en Sj. is het dubbel feest. Zo gezegd, de klap op de vuurpijl, schrijft ze ons. Bolswards Nieu wslilat =^==-- - - - - 69

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1