Van der Plaats’s jubileum vond climax stijl vol feest m iiiiiiiiiAiii een Gysbert Japiks Staatssecretaris Bakker opende de expositie „Koffie en thee eeuwenoud genot'" 1 1 WELCOME Bolsward beleefde Fan Ie Marl iny loer BUITENLANDSE ERE-GASTEN Keallefokkeurmg Benoeming in bestuur Landbouwschap 25-jarig jubileum invasie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaaideradeel, Hindcloopen, Wonseradeel, Woikum en Wymbritseradecl. Zilveren filmpjes DINSDAG 13 SEPTEMBER 1966 105e JAARGANG No. 71 I 1603-1666-1966 1 Advertentieprijs: 16 cent per mm k Tentoonstelling. Friese koffietafel. I Verschijnt DINSDAGS eo VRIJDAGS Ungave: A. J. US1NGA N V, Bolsward gezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Opening met koffie- en thee- ceremoniecl. Tijdens de bijeenkomst sprak de heer Y. B. Heeres een aantal officiële gas ten in het Engels toe: A special word of welcome to the Ambassador of Tanzania and the representatives of the most impor tant coffee and tea producing coun tries. From all the countries you re present we do import coffee and tea and really, to do business with your countries is not only a matter of bu- sines,, it is more, it is a special form of fellowship in which we both look for the solution to give the best and to get the best. We think that the best formule for doing business is to look for the benefit of your part ner and if he does the same, then there is a fine relation. And the re lations with your countries are fine. We highly appreciate your coming here to-day. Iclcl. 2044 - Na 18.30 uui 2660 of 2335 (05157) denheid kan worden gerekend op een constante kwaliteit. De heer Ir. R. H. Bosman sprak namens de Friese Ka mer van Koophandel en namens de Ver. voor de Koffiehandel de voorzitter van deze organisatie, Mr. F. F. J. Vanhorick, die het vaderlandse koopmanschap van „de koopman" schetste, gekenmerkt door werkkracht, initiatief en durf een be leid, dat hij op moderne wijze door de heren Heeres, Jr., Slob en Visser met charme en geestdrift zag voortgezet. Namens de Unie van Koffiebranders en Theepakkers sprak tenslotte de heer Spoelstra. In een persoonlijk dankwoord beantwoordde de heer IJ. Heeres alle sprekers. Tallozen kwamen hierna hun persoonlijke gelukwensen aanbieden of deden dit namens organisaties, die zij vertegenwoordigden. Alle gasten werden aan het slot van deze feestelijke dag verrast met een waarde vol en vooral stijlvol relatie-geschenk. Abonnementsprijs t 2 90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nei ’t wy hearden sil de keallefokklub „De earste kar” tongersdei o.s. de jier- likse keuringsdei hélde yn Boalsert. De greate fékeuring is fêststeld op sneon oer in wike de 24e sept. Hjirfoar binne al in 200 oanjeften. een di en Volksgericht in Staphorst. Het vermogen der Oranje's verbeurd verklaard. Reden: Wilhelmina van Oran je Nassau houdt halsstarrig vast aan 't bolsjewistisch kapitalistische front en plaatst zich daarmee zelf buiten de ge meenschap van het nieuwe Europa. Ringrijden te Wommels om luxe voor werpen. Heel in het kort vertelde de heer Hee res hierna iets over de historie van het bedrijf, wat het verhaal is van twee mensen: Volkert van der Plaats en Jan Heeres. In 1841 vestigde Volkert van der Plaats zich in Bolsward als theehandelaar. Zijn deskundig inkopen en verfijnde melan- geerkunst gaven zijn produkt een con stante kwaliteit en bezorgden hem een goede klantenkring. Zijn zoon Simon die hem opvolgde, overleed op jeugdige leeftijd en de zaak ging in 1913 over in handen van de heer Jan Heeres, een 24-jarige agent in levensmiddelen. De overnameprijs zal U wellicht interes seren. Die bedroeg f 700,en die moes ten worden geleend. De zaak, die de naam Van der Plaats bleef houden, bloeide langzaam maar zeker op. In 1926 werd dooi' het aan trekken van de gebroeders Visser uit Sneek het artikel koffie ook in de ver koop genomen. De heren Visser kenden het koffievak tot in de finesses. Vanaf die tijd is het met de zaak van Van der Plaats duidelijk crescendo ge gaan. In 1927 werd nog een groothandel in margarine aan het bedrijf toegevoegd, terwijl in 1950 een eigen margarine- fabriek werd opgericht, namelijk de Noord-Nederlandse Margarinefabriek. Nadat de tentoonstelling was bezichtigd (een 120-tal personen maakte de ope ning, waarvoor ook belangstelling be stond van de zijde der radio-omroep, mee) werd de gasten, nadat deze door O kroane! (sei in kening fenne Perssen) dy wiste hoe swler du uwz oppe holle persseste, hy schoe dy naet op ninuno vvolle, al wier ’t dat hy dy oppe wei liz- zen juwn. Bij de opening van de tentoonstel ling waren gisteren de volgende bui tenlandse officiële gasten: Tanzania: H. E. C. P. Ngaiza, Ambassadeur. Brazilië: A. Rigueira, Consul. P. R. Santos, Adjunkt-Consul. C. Esteves do Couto, Vice-Consul. J. P. Ferreira, Vice-Consul. Columbia: G. Bula Hoyos, Consul-Generaal. Indonesië: Roesli Noor, Ambassaade-Raad. T. Natadiningrat, Consul-Generaal. J. H. Massie, Consul. India: D. Roy, Indian Tea Marketing Board rom yn it gers sieten. Dertroch is der ek omraek molken en mei genöch winter- foer gean de boeren mei in goed sin de winter tomjitte. It is opmerklik yn üs hiele lan to merkbitc.i, dat de bou op de lichte groun hoe langer hoe mear efter- üt giet En dêrfoaroer nimt de molkwinning elts jier jit ta. Foar in diel sit dat yn de molkpriis, foar in oar diel yn it feit, dat de greidboer alle fjirtjin dagen syn molkpüdtsje helje kin of syn giro of lien- bank rekken thüs kriget. Dy fêste yn- komsten it hiele jier troch mist men by de measte bouprodukten en jowt der ek- stra risiko. Oan de oare kant stiet it fêst, dat üs lan, mei syn great oerskot oan suvelprodukten, tige op syn iepenst bliuwe moat om yn de E.E.G.-merk de foarsprong to halden, dy’t hja op it he den jit hat. Dêrfoar is dan it earste bi- tingst, dat de kwaliteit fan üs produkten earste klas blieuwe moat. En dy kwaliteit sil it winne! Mar wolle wy yn dit opsicht de takomst treast wê- ze, dan sil jit mear op de kwaliteit fan de grounstof, de molke seis, de klam falie moatte. Dizze kwaliteit sit foar in diel fêst op de persinten fet, aeiwyt, sü- ker en sftlten, mar foar in oar diel op de hygiëne fan de grounstof. En meije wy oer it gehalte oan fiedingsstoffen tige tofré wéze, oer it léste punt is dat min der it gefal. Dat wol net sizze, dat oer dit punt net folie praten en skreaun is, ek net, dat op dit gebiet neat dien is, alderminst. Mar mei it doel foar eagen. dat de molke, ek hygiënysk, earste klas Receptie. In „de Doele” door de vele bloemstuk ken een siertuin gelijk, werd hierna een drukbezochte receptie gehouden. Het amusementsorkest „Andante” zorg de hierbij voor de juiste sfeer door pas sende achtergrondmuziek. Als eerste spreker trad hierbij op burge meester Mr. J. A. Geukers van Helmond. Spontaan noemde hij deze dag een .fan tastisch feest, een stijlvol gebeuren.’ Hij schetste de vele contacten die hij destijds als burgemeester van Bolsward met de jubilerende firma als ook per soonlijk met „de koopman” had gehad en bracht het feit in herinnering hoe aan deze de stadspenning van Bolsward en daaraanvolgende een koninklijke onder scheiding was uitgereikt. Ook oud-burgemeester J. G. S. Bruins- ma, thans te Beverwijk voerde het woord en deed dit in de persoonlijke sfeer. Des tijds was het koopman Heeres als loco- burgemeester geweest, die hem had ge ïnstalleerd. Hij ontving toen bloemen van zijn jongste dochter, nu mevrouw Slob-Heeres, wiens oudste dochtertje nu op haar beurt bloemen had aangeboden aan de staatssecretaris. Namens de VéGé verkoopgemeenschap sprak de directeur Mr. P. J. van den Hout, die memoreerde, dat VéGé-koffie en thee van Fa. Van der Plaats wordt betrokken, waarbij altijd tot volle tevre- Het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité heeft de heer Ir. G. J. A. Bouma te Kimswerd benoemd tot lid van het Landbouwschap. De heer D. J. Jonkman te Radewijk (Hardenberg) is benoemd tot plaatsver vanger van de heer Bouma. Het departement van Landbouw en Vis serij wil 50 lagere landbouwscholen gean stichten. Vandaag viert de heer C. Nijdam te Lollum (met zijn echtgenote) zijn 25 ja rig jubileum als directeur van het PTT- station. Deze kwart eeuw sleet het echt paar in hetzelfde kantoor. Een fulltime job is dit baantje niet. De heer Nijdam is naast poststationhouder ook nog dorpssmid, waterfitter, rijwielhersteller, bromfiets-reparateur en -handelaar en „doet” in landbouwwerktuigen. Hoewel hij thans zich wat heeft teruggetrokken had hij nog meer pijlen op zijn boog. Zo was hij 46(1) jaar lid van Asaf, het pl. chr. muziekkorps, waar hij practisch alle instrumenten bespeelde en eindigde met de B-bas. Tien jaar fungeerde hij zelfs als onderdirecteur. Vandaag houdt Nijdam een snipperdag, want ongetwijfeld zal er wel bezoek ko men van de bestellers en naaste mede werkers. En dat de dorpsgenoten hen zullen vergeten geloven we al evenmin Gysbert - om froed en frons gol en goed •eit üs hjoed: lan. As oergongsmaetregel tinkt de kom- misje oan regionale forrekkening. In twadde punt is, dat hja net allinnich de kwaliteit neffens de reductase-, skjin- nens- en reukproeven fêstelle wol, mar ek nel oantallen bakteriën, antibiotica, oxydaesjemiddels en bysündere bakte riën, dy’t it pasteurisearen trochstean kinne. Hja pleitet foar regionale labora toria, sawol mei it each op de kosten as op de uniformiteit fan it ündersyk. De kosten fan it ündersyk wolle hja ek re- gionael omslaen. Foar trêddeklasmolke wolle hja de koartingen folie heger meit- sje, hwant dy moatte der alhiel üt. Dêr- neist wolle hja dan de foarljochting op de buorkerijen forbetterje, binammen op dy fan de trêddeklas-produsinten. As léste wichtige punt üt dit rapport soe ik neame wolle it feit, dat likemóch yn 1968 de E.E.G.-partners boun wurde oan ien molkpriis, sünder taslach fan de na tionale oerheit. Dêrmei soe dan de moog- likheit om de goeden to bileanjen, for- falle moatte. Ik bin bang, dat er dan mar ien mooglikheit oerbliuwt om de kwali- teitseasken troch to setten en dat is in wettelike regeling. Hoe’t dy er ütsjen moat, lit de kommisje jit ünbisprutsen, mar dat it der op ütdraeit is har miening wol. Sjoen it greate bilang, dat Nederlén hat by earsteklas suvel, sil men dat mei- der tiid foar leaf nimme moatte, al spyt it üs, dat it dy kant üt moat. De frijwil- lichheit yn kombinaesje mei premy’s en koartingen wie üs folie sympathiker. Mar hawar, de tiid sil it leare. Tj. de J. Hierna sprak Staatssecretaris J. A. Bakker zijn openingsrede uit, waarin hij diverse cijfers noemde betreffende de economische betekenis van de koffie en thee en waarin een persoonlijk woord als oud-Bolswarder niet ontbrak. De belangwekkende rede van de Staats secretaris, die wij elders in dit blad in zijn geheel afdrukken, werd gevolgd door een koffie- en thee-ceremonie, waarbij jongedames in nationale kleder dracht uit resp. Japan, India en Indo nesië als theeproducerende landen en uit Equador, Brazilië, Frans Columbia en Afrika als koffieproducerende lan den, resp. aan mevr. Bakker-Vegter, de echtgenote van de Staatssecretaris en aan de heer Bakker een kopje thee en koffie aanboden. Met het consumeren van deze dranken werd de tentoonstel ling voor geopend verklaard. Nog maar nauwelijks heeft de Gysbert Japicx-tentoonstelling, die hier de hele zomer in het stadhuis is gehouden, z(jn poorten gesloten, of de poorten oi>enen zich reeds weer voor een nieuwe tentoonstelling, aldus gistermorgen de heer Y. B. Heeres in zijn begroetingswoord ter gelegenheid van de opening van de expositie. Was de tentoonstelling over de betekenis van Gysbert Japicx een manifestatie van de cultuur in Bolsward, deze jubileumtentoonstelling is een manifestatie van de handel, eveneens belangrijk voor de oude Hanzestad. Het is zinvol, dat deze beide tentoonstellingen in ons oude en fraaie stadhuis gehouden kunnen worden als een symbool van het evenwichtig samengaan van cultuur en handel en industrie. Het op deze wijze samengaan van cultuur en handel en industrie in dit stadhuis is treffend voor de denkwijze van het gehele gemeentebestuur, dat altijd de cultuur en industrie in Bolsward stimuleert en daadwerkelijk steeds zijn volle medewerking verleent, aldus de heer Heeres, die het gehele gemeentebestuur dank bracht voor de spontane welwillendheid, die jubilerende firma bewezen, door al deze mooie ruimten tijdelijk aan hen af te staan. Verleden week heeft Bolsward twee maal een invasie beleefd. Eerst waren het een groot aantal dames, die hun echtgenoten-gemeente-ambtenaren op hun jaarlijks congres Friesland verge zelden en Bolsward bezochten, zaterdag waren dit bijna 300 hengelaars, die ’s morgens omstreeks 3 uur te Assen van start gingen en reeds om 6 uur te Bols ward en te Kornwerderzand hun hengel uitwierpen. Hoewel de vangsten niet overweldigend waren werd het toch mede dank zij het fraaie weer een gezellige hengelsportdag, georganiseerd ter gelegenheid van het 55 jarig jubi leum van de Asser hengelvisserijvereni- ging. Op de dag werd ietwat een domper ge zet, doordat de deelnemende hengelaar R. Boelens een been brak, doordat hij te Kornwerderzand ongelukkigerwijs tussen wal en schip bekneld raakte. ’s Middags was het trefpunt in De Doele. De prijzen logen er niet om. Zo hadden de heren R. Slomp en J. Post elk een Peerlessrijwiel aan de haak geslagen. De bekers door het gemeentebestuur be schikbaar gesteld vielen ten deel aan de heren Nijdam en De Vries. In totaal wa ren er een 80 tal prijswinnaars. De prij zen werden uitgereikt door burgemeester J. M. A. Mulder. IN WICHTICH RAPPORT! De kans om yn de groeisume wiken fan augustus jit hwat hea to winnen hat mar lyts west. It waer liet it dizze moanne wer ris sitte. En nou’t de hjerst op kommende wei is, duorret it ek by moai waer moarns to lang foar ’t spul droech is en komt de joundize hommels om in ein to meitsjen oan de illüzje. It bliuwt by kuilbulten en by party buor kerijen liket it wol hwat op in tropysk doarp, safolle wite of griene bulten stean der op it hiem. It nimt net wei, dat it in groeisume simmer west had en de Rij het gemeentebestuur een verversing was aangeboden, uitgenodigd tot het deelne men aan een uitgebreide Friese koffie tafel in Hotel „de Wijnberg”. Het menu, dat o.a. wite bólle, süker- bölle, krintebölle, skinke en Ijirre, gaf hierbij vanzelfsprekend ruimschoots re den tot commentaar bij de gasten, die van heinde en verre waren gekomen. Een sympathieke geste was het verzen den van telegrammen aan H. M. de Koningin en Koopman Heeres, waartoe de heer J. M. Slob een met applaus be groet voorstel deed. De heer Y. B. Heeres had reeds eerder meegedeeld, dat zijn vader helaas deze dag niet kon meemaken, maar hem verzekerd had in gedachten toch in Bolsward te zullen zijn. Namens het Provinciaal Bestuur werd het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin in Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan, die met Gedeputeerde D. Okma de gehele dag de gast was van de jubilerende firma. Hij feliciteerde de N.V. met het jubileum en schetste de betekenis van industrieën als deze voor onze provincie. Oök burgemeester J. M. A. Mulder, die reeds eerder in het stadhuis het welkom had geheten, kreeg thans nader gele genheid zijn gelukwensén namens het gemeentebestuur uit te spreken. Hoewel geen kern, wil Bolsward als cultureel centrum, als wooncentrum, als stad met recreatieve mogelijkheden op bescheiden wijze toch ook industrieel centrum zijn. De technische school, die thans 750 leerlingen telt, levert telken jare vakmensen af, die werkgelegenheid moeten hebben. Bolsward dat veel geld neertelt voor dit onderwijs, wil via de industrialisatie ook gaarne van de re sultaten van dit onderwijs profiteren. De verhouding tussen de jubilerende N.V. en het gemeentebestuur schetste spreker als een hartelijke, reden waar om ook het stadhuis gaarne de poorten voor deze tentoonstelling had geopend. De Koffijplaets heet het Weense koffiehuisje, dat deze zomer Bolsward sierde. Het is op palen boven het water van de Markt gebouwd en men schenkt er koffie, op verschillende manieren gezet, uit vele melanges samen gesteld. Op de achtergrond het stadhuis waar gisteren de jubileum tentoonstelling werd geopend. De tentoonstelling „Koffie en thee een eeuwenoud genot”, samengesteld in nau we samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waarop in „de Wijnberg” ’s morgens reeds toelichting was gegeven door de recteur Dr. J. H. Jager Gerlings, waarvoor het hoofd van het Bureau Al gemene Voorlichting een fraaie catalo gus samenstelde, beslaat behalve de bei de commissiekamers, de B. en W.kamer, de trappenhal, ook de gehele Vierschaar. Gastvrouwe op deze tentoonstelling, die dagelijks gratis toegankelijk is, is de bekende t.v.-omroepster Verti-Dixon. Vele musea, zoals o.a. ook het Fries Museum te Leeuwarden, het Prinsenhof en het Openluchtmuseum te Arnhem verleenden hun medewerking. Ook uit particuliere verzamelingen is veel bijeen gebracht. Koffie en thee blijken een rijke en boeiende geschiedenis te heb ben. De expositie heeft een didactische (en soms ook anecdotische) opzet, en zal o.a. door vele vrouwengroepen worden bezichtigd, die daarna in de Koffijplaets zullen worden onthaald (reden waarom dit trefpunt voortaan voor het publiek wel eens gesloten zal zijn, waarvoor we alle begrip hebben). Wie mocht menen,* dat een koffie- en thee-tentoonstelling saai en weinigzeggend zou zijn, zal zelfs bij een vluchtig bezoek spoedig tot andere gedachten komen. We kunnen deze expositie gaarne aanbevelen en komen er nog wel op terug. wêze moat, binne wy jit lang net klear. De grounoarsaek is, dat yn de typyske situaesje fan de suvel-yndustrie, de le- veransiers fan minder goede molke mei sêfte han bihannele waerden. De striid tugken koöperatieve en net-koöperatieve fabriken is fakentiids brükt om in bi- paeld soart fan chantaezje to hantearen en it hat tige lang duorre foar’t safier wie, dat beide soarten fabriken ta ien proseduere komme koenen. Lykwols yn 1955 is dat slagge en fan dy tiid óf binne de regionale organen foar melkhygiëne rounom oprjochte. Forplichte oansluting is it lykwols jit net wurden en in diel fan de fabriken haldt him oant nou ta der jit büten. Yn 1964/’65 hat de minister de stok efter de doar setten troch to bi- palen, oan de fabriken, dy’t net by in regionael orgaen oansletten binne, gjin molktaslach üt to kearen. Dêrmei is in sterke stimulans jown oan it stribjen ta algemiene oansluting. Tagelyk waerd in kommisje ynsteld, dy’t mei ütstellen komme moast om de kwaliteitsregeling oer it hiele lan to regeljen, Dizze kom misje is nei oardel jier mei har rapport klear komd en nei üs miening sil it net sa lang duorje oft de regearing sil op de grounslach fan dit rapport de saek wettelijk regelje. It rapport wol de regeling, sa’t dy nou al bistiet yn prinsipe bihélde. De twadde- klas molke kriget de normale priis, de earste klasmolke in taslach, de trêdde klasmolke in koarting. Mar hja wol de koartingen en de taslaggen net per fa- bryk ütbitcljet mar ütstrike oer it hiele Bolswards Nieuwsblat Amsterdam heeft circa 20.000 bloemen verkopers, terwijl een aantal van 4500 ruim voldoende zou zijn. 40-jarig bestaan kaatsvereniging Tzum. Duitse aanval op vliegveld van Suez. Mussert bracht een kort bezoek aan Berlijn. Gunstige IJsselmeervisserij, elk jaar meer paling en zoetwatervis. Laatste rit van H. de Jong te IJtens als vrachtrijder op Leeuwarden. De vracht- rijderij werd overgedragen aan H. Zijl- stra. 70

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1