De verkiezingen in Vietnam Concert Frysk Orkest hark sjoch en mI STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ’■<1 - VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1956 105e JAARGANG No. 72 Advertentieprijs: 16 cent per mm Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel. Hennaarderadcel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Woikum De moord op Hendrik Verwoerd en koffie-ceremonie In de raadszaal. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave; A. J. OSINGA N Bolsward Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het niet Wie kent de naam ,,de Oede”? Het is volgens „de Vrije Fries” een kamp greidland in de buren van Exmorra, behorend bij één van de boerderijen van het St. Anthony Gasthuis te Bolsward. Zo de boom valt. blijft hij lig gen, aldus een oud gezegde. Het leek er veel op met de gekapte wilgen aan de Snekerstr. te Bolsward. Toch zijn ze nu een eindje versleept. Geen behoefte meer aan klompenhout? De antieke gevelsteen uit het afge broken pand naast hotel de Wijnberg is bewaard en zax opnieuw worden ingemetseld. Taart van 30 pond. Een borelingske van nauwelijks 1 jaar heeft te Bols ward pake en beppe te Bolsward een kanjer van een verrassing bezorgd: een reuzentaart van 30 pond (in 2 verdiepingen en omkranst met ge bakjes). Bakker Ypma te Makkum heeft er dagwerk aan gehad om dit kunst werk, bijzonder fraai opgemaakt, te voltooien. Het was de inzet van een weddenschap, n.I. of de kleine bij het opgroeien zou lijken op de familie aan vaders- of aan moederszijde. Het werd moederszijde en schoonpapa hield woord. Stop! Hier en daar in de stad zijn of worden stopborden geplaatst. Al vast om aan te wennen, want zolang er nog geen witte haltstreep op de weg staat zijn de borden niet van kracht. Iets bijzonders. Ons werd verklapt dat de opening van Reitsma’s slage rij a.s. maandag in Wommels (’s avonds vijf uur) iets heel bijzonders wordt. Afwachten maar. De nieuwe competitie is al van start gegaan. Eventuele nieuwe leden, die onze gelederen willen versterken, zijn van harte welkom. Inlichtingen wor den gaarne verstrekt door de heer C. Lindeman, Dr. J. Halbertsmastr. 27, tel. 2569. Abonnementsprijs t 2.90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat Li Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 1 Dubbelzinnige houding van De Gaulle. Nadat wij vorige week meldden, dat de rede van president De Gaulle in Cam bodja niets anders inhield dan een aan sporing aan de Amerikanen Vietnam binnen een bepaalde periode te verlaten, kwam uit Washington de onthulling, dat De Gaulle op het ogenblik van spreken in het bezit was van een brief van minister Rusk aan de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Morfville, waarin nog een nadrukkelijk te kennen werd gegeven, dat Amerika op bepaalde voorwaarden bereid is zijn troepen uit Vietnam terug te trekken. Pakaninl uitvoeren en dat is geen klei nigheid voor een violist. Nu is het tech nisch kunnen op zijn instrument bij de ze jogeling verbazend en. dus ook voor het publiek zeer spectaculair. Pa ganini zelf immers een groot violist, werd in de vorige eeuw wel tot duivels kunstenaar uitgeroepen. Het le viool concert is warmbloedig en romantisch en doet aan de muziek van Rossini den ken, vooral in het eerste deel. De andere werken, die op het program ma zijn geplaatst, hebben eveneens alle een lichte toets. Begonnen wordt met de St. Paul’s Suite van Gustav Holst, een werk, dat zeer bekende melodieën bevat. Holst werd in 1905 hoofd van de St. Paul’s Meisjesschool in Londen en schreef het werk voor het schoolorkest. Het bestaat uit een reeks dansen: een Jig, een robuuste dans; Ostinate; Inter mezzo, een langzame melodie halfweg door een snellere onderbroken en ten slotte de Finale, bestaande uit twee En gelse liederen, beginnende met een me lodie, die aan een doedelzak herinnert. Na de pauze twee heel bekende werken, n.I. de Suite algérienne van Saint-Saëns en de ouverture Romeo en Julia van Tschaikowsky. De Suite algérienne bestaat uit vier de len: De ouverture-fantasie Roméo en Julia is één van Tschaikowsky’s meest ge liefde composities met prachtige melo dieën en een welluidende instrumentatie. Hockeyclub werd stadsclub. AI jaren bestaat hier in Bolsward een hockey club, die haar terreinen aan de Gys- bert Japicxlaan heeft opgeslagen. Re gelmatig worden er op zondag wed strijden gespeeld. Sinds vorig jaar is deze club een stadsclub en ze neemt alszodanig deel aan de compe titie van de Ned. Hockeybond. Door het feit, dat deze club een stadsclub geworden is, staat toetreding open voor elke Bolswarder. De enige be perking is, dat hij minstens 12 jaar moet zijn. Volkomen onverwacht Is vorige week dr. Hendrik Verwoerd, de premier van Zuid-Afrika, bij de opening van het parlement, vermoord door een tijdeljjk aangestelde parlementsbode. De dader is een blanke, Dimitri Tsafendas geheten, van een wat onduidelijke afkomst. Over de motieven van zijn daad zijn nog geen gegevens bekend geworden. Volgens sommige inlichtingen nam hij het de regering kwalijk te weinig voor de armen onder de blanke (bevolking en te veel voor de zwarte bevolking te doen. Andere geruchten willen, dat hij herhaaldelijk tobde over de interpretatie van bepaalde bijbelwoorden, die verband hielden met de moord op een koning van Juda. Dat men met een geestelijk gestoorde te maken zou hebben, wordt min of meer bevestigd door de berichten uit de Ver. Staten, waar Tsafendas, vanaf het ogenblik waarop hij daar als zeeman in 1942 voet aan wal zette, vijfmaal in een kliniek voor geesteszieken is ver pleegd. Steden voor Wilson. congres van het vakverbond is ongunstig verlopen voor de rege ring. Met een, zij het kleine, meerder heid heeft het zich geschaard achter de loon- en prijsstop van de regering. Maar dat wil nog niet zeggen, dat de individuele bonden zich volledig aan de voorschriften zullen houden. Doch, zo als Wilson er in zijn toespraak op wees, als het vrijwillig niet lukt, dan zal de regering gebruik maken van de haar gegeven regulerende bevoegdheden. Het voormalig tramstation heeft te Bolsward opnieuw een metamorphose ondergaan. Garage de Jong, hierin gevestigd, is aanzienlijk uitgebreid. Vanavond zal burgemeester Mulder heropenen. Het BIC komt dit jaar met een ge varieerd programma: Twee toneel avonden, een cabaretuitvoering, een liederenavond met Caroline Kaart en een uitvoering van het Frysk Or kest. Op 28 sept. zijn de kaarten af te halen. Het zal wel storm lopen, voor betrekkelijk weinig geld, veel goeds. door de solistische medewerking van ’t van de t.v. bekende jeugdige vioolwon- der Ronald Hoogeveen. Ronald is nauwelijks 17 jaar oud. Hij begon zijn vioolstudie op 8-jarige leef tijd bij de viool-leraar Oswald Kuhn uit Hilversum. Een jaar later speelde hij reeds voor de radio en televisie. Als 12-jarige trad hij voor het eerst op met orkest, n.I. in Duitsland bij het symfo nieorkest van Baden-Baden en vervol gens voor de Duitse t.v. In Nederland speelde hij met orkest voor het eerst op 28 november 1963, n.I. met het Gelders Orkest. Hij is als solist ook al opgetreden met andere orkesten, zoals het Omroeporkest en het Kunstmaandorkest. Een optreden met het Radio Kamerorkest o.l.v. Roe lof Krol werd ook uitgezonden door de B.B.C. en de Belgische radio. In juni j.l. verscheen hij onverwacht met veel succes weer voor de Nederlandse t.v. In begin september speelde h(j op het Duitse scherm. Ronald Hoogeveen speelt met het Frysk Orkest een zevental concerten, n.I. in Bolsward, Kollum, Lemmer, Oosterwol- de, Harlingen, Leeuwarden en Drach ten. Gemakkelijk krijgt Ronald het niet want hij zal het 1ste vioolconcert van Antiekveiling. In oktober zal er te Bolsward een grote notariële antiek veiling plaats vinden, waarbij voor circa 40 5. 50.000 gulden van eige naar zal verwisselen. Nadeie mede delingen volgen. Alle begin is moeilijk. Burgemeester J. M. A. Mulder, die zijn eerste schre den zette op het pad van kransen omhangen en rosetten plaatsen op koppen van lieftallige koetjes en kalfjes, wilde bij de kalverfokkeu- ring het elastiek van het kampioens- roset winden om één hoorn, kreeg toen pas in de gaten dat het moest gespannen worden om beide horens. Persoonlijke keuze. Hij gaf eerlijk toe zelf een andere keuze geprefe reerd te hebben. H(j had een kalf ge zien met zulke mooie vlammen in het haar. Maar van het des kundig jury-onderzoek over diepe De nieuwe burgemeester gebruikt maar „dure” woorden. Hij maakt het de secretaris te moeilijk. Volgens Van Dale is het OMISSIE. Hier is geen woord Fries bij, aldus dezelfde opmerkzame (en opmerkelijke) le zer. dijen, voorlijke schouders, vlakke kruisen, enz. raakte hij dermate on der de indruk, dat hij zijn oordeel graag gaf voor een beter. Alles elektrisch. Een boer uit de om geving van Bolsward kreeg een mo dem toilet en vertelde trots, dat zij nu ook „in elektrysk hüske” had den. Hoewel het natuurlijk mogelijk is, dat politieke tegenstanders van de premier, van welke richting dan ook, van een geesteszieke gebruik hebben gemaakt om Verwoerd uit de weg te ruimen, blijft de hypothese van de eenzame gees teszieke nog het waarschijnlijkst. Verwoerd zal de geschiedenis ingaan als de grote voorvechter van de z.g. apart heidspolitiek, de politiek van een ge scheiden ontwikkeling van een zwart naast een blank Zuid-Afrika. Maar de kansen voor de zwarte gebieden be perkte hij van het begin af aan door de blanke gebieden te reserveren voor de industriële ontwikkeling. De neger staten met zelfbestuur zouden agrari sche gebieden blijven en konden hoog uit arbeiders leveren aan blanke in dustrieën, die op de grens van deze negerstaten ofwel bantoestans zouden worden gevestigd. Overigens is er pas één zo’n bantoestan, de Transkei. De essentie van de apartheidspolitiek is in de praktijk wel de negers in de indus triële blanke woongebieden alle rech ten te ontnemen. Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. Z. E. Staatssecretaris, de heer J. Bakker en echtgenote tijdens de thee- Achter de tafel de dames, die de thee- en koffie-producerende landen vertegenwoordigden. Van links naar rechts: Columbia - Brazilië - Tanzania - Equador - India - Japan en Indonesië Op de achtergrond een gedeelte van de talrijke genodigden, die de plechtigheid bijwoonden. Neen, de Staatssecre taris draagt geen geruit pakt al doet de schaduw van het glc>in-lood-raam achter hem op zijn rug dit vermoeden Ondankbaar? Ondenkbaar! Hoe komt de raad van de gemeente Bolsward er toe een ondankbare commissie te benoemen? (zie raadsverslag in uw blad van 9 sept. 1.1.), vraagt H. en Sj.lezer P. Oord te Rotterdam. Een dergelijke commissie kan immers toch nooit goed werk leveren! aan de kwestie-Rhodesië. Rhodesië heeft vorig jaar de eenzijdige onafhankelijk heid uitgeroepen, toen het met Enge land geen overeenkomst kon bereiken over de voorwaarden, waarop Enge land de 'onafhankelijkheid zou verlenen. Engeland verlangde voornamelijk een garantie, dat er niets in de weg zou worden gelegd aan een geleidelijke deel neming van de grote zwarte meerder heid van de bevolking aan het politieke leven, terwijl de blanke minderheid in Rhodesië niet van zins bleek iets van haar politieke macht uit handen te geven. De Afrikaanse leden van het Gemene best eisten militair optreden van En geland tegen de rebellie van Ian Smith en zijn regering in Salisbury, maar pre mier Wilson sloot dat in feite uit en beloofde dezelfde resultaten langs de geruislozer weg van de economische boycot. Deze boycot heeft de Afrikaan se landen na negen maanden bepaald nog niet bevredigd. Zij wijten dat vooral aan de houding van Portugal met zijn aangrenzende kolonie Mozambique en Zuid-Afrika, die grote gaten in de blokkade zijn. De Afrikaanse landen van het Gemenebest eisen nu een be roep op de Ver. Naties, waardoor bij niet gehoorzamen Zuid-Afrika eveneens onder de boycot kan vallen, maar daar wil de Engelse regering niet veel van weten, daar de bloeiende handel met Zuid-Afrika, vooral in de periode van de Engelse economische moeilijkheden, node gemist kan worden. Maar blijft Engeland weigerachtig, dan dreigt de uittreding van de leden uit het Gemene best. Zorg om inflatie. De economie is ook een zorg voor de Amerikaanse economie. Het voortdu rend stijgende loon- en prijspeil doet de bezorgdheid voor inflatie toenemen. Het zakenleven klaagt over toenemen de stijging van de rentevoet, het tradi tionele middel waarmee de centrale bank beperkingen aan de economie wil opleggen. Maar dat blijkt niet voldoen de. Pi-esident Johnson heeft nu aange- kondigd, dat hij het Congres zal vra gen de investerigsaftrek van 7 ge durende 16 maanden op te schorten om nieuwe investeringen tegen te gaan. Hij heeft nagelaten een verhoging van de inkomstenbelasting te vragen, zoals van verschillende zijden is aanbevolen. Hij wil dat uitstellen, vermoedelijk met het oog op de verkiezingen van novem ber. Verkiezingen In Vietnam. In Zuid-Vietnam zijn zondag verkiezin gen gehouden voor een grondwetgeven de vergadering. Deze verkiezingen wa ren de regering-Ky in april van dit jaar afgedwongen door de boeddhisten, die evenwel daarna hun volgelingen hebben opgeroepen de verkiezingen te boycot ten omdat h.i. de regering al te veel reguleringen had getroffen om haar eigen kandidaten een forse voorsprong te geven. De communistische Vietcong kondigde een terreuractie tegen de kandidaten aan en stelde ook alles in het werk om de kiezers van de stembus weg te hou den. Het was derhalve bijzonder ver wonderlijk, dat Saigon kon aankondigen dat ongeveer 75 van de kiesgerech tigde bevolking is opgekomen. Radio Hanoi betoogt al, dat een half miljoen man soldaten en politie de burgers naar de stembussen heeft gesleept. Er zal ongetwijfeld wel enig gebruik zijn ge maakt van di-uk, er zal ongetwijfeld wel gemanipuleerd zijn met de cijfers, die deze verkiezing een niet zo groot de mocratisch gehalte geven, maar het belangrijkste lijkt wel, dat de angst voor de Vietcong niet groot genoeg is geweest om veel kiezers van de stem bus weg te houden. Z. E. Staatssecretaris J. Bakker tijdens het uitspreken van de openingsrede van de tentoonstelling „Koffie en Thee een eeuwenoud genot”, j.l. maandagmorgen in de raadszaal. Zittend van links naar rechts; burgemeester J. M. A. Mulder, mevr. MulderGalema, de Commissaris van de Koningin in Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan, mevr. BakkerVegter (met bloemen aangeboden door Ytje Slob), mevr. Heeres, de heer Y. B. Heeres (achter de Staatssecretaris), de heer H. E. C. P. Ngaiza, Ambassadeur van Tanzania, de heer G. Bula Hoyos, Consul-generaal van Columbia, de heer T. Natadiningrat, consul-generaal van Indonesië en de heer D. Roy, Indian Tea Marketing Board. Op dinsdag 20 september a.s. om 8 uur 's avonds, zal het Frysk Orkest o.l.v. Alfred Salten in de Doele te Bols ward een concert verzorgen, dat bijzon der opvalt en wel in de eerste plaats Gemenebest. Het bericht van de moord óp Verwoerd kwam in Londen binnen op de eerste dag van de conferentie van het Ge menebest, die voornamelijk was gewijd Opvolging. Deze week zou de beslissing vallen over de opvolging van Verwoerd. Verwoerd was oppermachtig in de oppermachtige Nationale Partij, waar de oude Ver enigde Partij van wijlen generaal Smuts nog maar een schimmetje naast is. Het wegvallen van een dergelijke fi guur betekent vaak, dat de diverse stromingen een groter gewicht gaan krijgen. Men onderscheidt een „libe rale” stroming onder leiding van Dön- ges, de minister van financiën, waar naast een zeer rechtse stroming onder Vorster, de minister van justitie be staat. De keuze kan ook vallen op een tussenfiguur zoals minister Schoeman, die verkeer beheerst. Maar hoe de keu ze ook uitvalt, een wijziging in de apartheidspolitiek is niet te verwach ten. JaSp

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1