i L Gematigd optimisme 1KW Gysbert Japiks I I 105e JAARGANG DINSDAG 20 SEPTEMBER 1966 No. 73 Zilveren filmpjes Fan de Martinytoer 1603-1666-1966 -X- Gyibert - om hoed en from gol en goed »eit 6» hjoed’ wis WH hom* - -• 2.vi“ Advertentieprijs: t6 cent per mm B DE TROONREDE de in NOORSE TANKBOOT GESTRAND 4e week september 1941 Duits militair sportfeest te Amsterdam. IS MEN DERF AN OP ’E DICHTE? Tj. de J Verschijnt DINSDAGS en VRIfDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N VBolsward De 9.000 tons Noorse tankboot „Anco State”, vastgelopen op het Noorder- hoofd bij Hoek van Holland. Het schip zou geladen zijn met een explosieve stof Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Abonnementsprijs f 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) grote spanningen zowel op de geld- en kapitaalmarkt als op de arbeidsmarkt, terwijl de betalingsbalans een tekort vertoont en de prijzen aan een opwaart se druk onderhevig zijn. De Regering ziet het als haar eerste taak er aan mede te werken, dat meer evenwichtige verhoudingen worden be reikt. Daartoe is zij bij het vaststellen van de begroting uitgegaan van een so bere uitvoering van haar program. Des ondanks is daarmede een aanzienlijke stijging der uitgaven gemoeid, zodat ’t onvermijdelijk is enkele belastingen te verhogen. Ook door haar loon- en prijs beleid en door het bevorderen van be sparingen tracht de Regering het even wichtsherstel te bespoedigen. Bij dit al les streeft zij naar een zo rechtvaardig mogelijke lastenverdeling. De Regering hecht er waarde aan haar beleid af te stemmen op de economische groei van onze volkshuishouding in de komende jaren. Daarvoor aoht Zij de studie van het Centraal Planbureau over de Nederlandse economie in 1970 van grote betekenis. Haar opvatting over zulk een beleid is neergelegd in de Nota inzake Groei en Structuur van onze Economie, die u een dezer dagen zal worden aangeboden. De daarin geschetste ontwikkeling op lan gere termijn opent een gunstig perspec tief voor het bereiken van de doelstellin gen van haar program, dat voor iedere burger grotere mogelijkheden wil openen om zowel in geestelijk als in materieel opzicht tot ontplooiing te komen. Aan die doelstellingen houdt de Rege ring onverkort vast. Juist om de ver wezenlijking daarvan niet in gevaar te brengen moest het tempo der maatrege len enigszins worden gematigd. De koers is echter niet gewijzigd en de Regering vertrouwt, dat u haar in staat zult stel len deze vaste koers te blijven volgen. Daarbij zal ook van u veel studie en werkkracht worden gevraagd. Belang rijke wetsontwerpen zijn nog in behan deling. Morgen vangt de openbare be raadslaging aan over de Volksgezond- heidsnota. Binnen enkele dagen zult u in het bezit zijn van een Nota inzake de Ruimtelijke Ordening en van de Zee- havennnota. Westontwerpen tot wijziging van de onteigeningswet en tot invoering van een speculatiewinstbelasting zullen spoedig volgen, evenals een wetsontwerp dat beoogt door verhoging der motor rijtuigenbelasting de financiering van een goed rijkswegennet te waarborgen. Sanering kleinbedrijf. In de loop van deze week zal de Stich ting Ontwikkeling en Sanering van het Midden- en Kleinbedrijf tot stand komen die tot doel heeft de structuur van dit B. Bieleveld, sekretaris fan de gemeente Tytsjerksteradiel. Mr. R. F. H. Hempenius, boargemaster fan Frentsjeradiel Dr. T. H. Oosterwijk, boargemaster fan Easterwalde S. Vellema, direkteur fan gemeentewur- ken Mitselwier M. Zijlstra, ald-direkteur fan gemeente- wurken, Wytmarsum Dêrneist sitte deryn: Fanwege de Fr. Mij de hear M. Minnema to Ljouwert Foar de C.B.T.B. de hear S. de Vries to Ljouwert Foar de A B.T.B. de hear A. P. Hettin- ga to Frentsjer Foar it Lênhierdersboun, de hear J. M. Jansma fan Hearrenfean Foar Frysk Grounbisit de hear H. Swier- stra to Ljouwert. As foarsitter waerd troch Deputearre Steaten bineamd ald-notaris P. Th. Zwart to Ljouwert, wylst it sekretariaet yn hannen is fan Mr. Beekhuis to Ljouwert. Dizze léste is gjin lid fan de kommisje. De taksaesje wurdt dien troch seis bi- kende taksateurs üt de forskate kriten fan de provinsje. Wol men wis wéze fan in deskundige en krekte skeaforgoeding dan soe ik elts tige oanriede yn foarkommende getallen to easkjen, dat de skea fêststeld wurdt fan dizze kommisje. It adres is: Mr. C. H. Beekhuis. Oksekop 13 to Ljouwert, sekretaris fan de Provinsiale Taksaesje- kommisje. De kosten hawwe de léste jier- ren west: twa goune fan de tüzen goune skeaforgoeding, dus der hoecht it net om oer to gean. Beschikbaar Nico Adema, kleinzoon van Adema 197. Dekgeld voor gezonde koei en f 10,G. M. Gerbrandy, Nijland. In Zeeland bloeit de zwarte handel: 7 gulden voor een pond boter. EEN NIEUWE PHASE BIJ KANKER ONDERZOEK 72 d’Eer-giergheite iz i ryyck leanjende. Taljochting: De earsucht leanet mei wyn en reek. Beluegje y de gemiente so beha-gje y ien tuwzen-hollig on-djier. In Bolsward een groot aantal proces verbalen in verband met clandestien slachten en smokkelen in onze stad. Een nieuw onderzoek is aangebroken in het kankeronderzoek, volgens het laatste jaarverslag van de Raad voor Medisch Onderzoek dat op 31 augustus jl, te Londen werd gepubliceerd. Dit rapport beschrijft de vooruitgang in de bestu dering van de thymusklier, een orgaan van het menselyk lichaam dat altijd enigszins een mysterie is gebleven. Het schijnt dat de thymusklier deel uitmaakt van een soort „waak”systeem voor het menselijk lichaam, waardoor aan bepaal de cellen wordt opgedragen om zich te ontwikkelen tot witte bloedcellen. Door vervolgens een bepaalde substantie in het bloed af te scheiden stelt de thymus klier deze cellen in staat ,immunizerend’ op te treden met andere woorden, om de vreemde cellen en stoffen in het li chaam aan te vallen. De thymusklier ligt achter het borstbeen. Bij kleine babies is hij nog groot, maar daarna neemt hij geleidelijk af totdat hij op latere leef tijd bij volwassenen heel klein is gewor den. Proeven met muizen hebben aange toond, dat verwijdering van dit orgaan op vroege leeftijd tot een vergaande en meestal fatale afname van het weer standsvermogen tegen vreemde stoffen leidt. Hoewel verwijdering op latere leef, tijd niet zulke ernstige gevolgen heeft, is de uitwerking toch nog opmerkelijk. Sommige ziekten die worden veroorzaakt doordat de onvatbaarheidsreactie niet op treedt, worden toegeschreven aan kan ker van de thymus of, by jonge babies, aan een gebrekkige ontwikkeling van d’e klier. Dost en West. Tezamen met de Atlantische bondgeno ten streeft de Regering naar een ver mindering van de spanningen tussen Oost en West. Kan er van enige verbe tering gesproken worden wat betreft de verhouding tot de landen achter het ijzeren gordijn, de ontwikkeling in China vereist daarentegen bijzondere waak zaamheid. In de gegeven situatie blijft het ge ïntegreerde verdedigingsstelsel van de NAVO onmisbaar voor onze veiligheid. Daarom zal ook ons land zijn bijdrage moeten leveren aan de oplossing der moeilijkheden, die door het optreden van Frankrijk zijn veroorzaakt. In de Benelux worden nieuwe initiatie ven voorbereid om de voltooiing der Economische Unie te bespoedigen. Jeugdproblematiek. Bij haar beleid op cultureel en maat schappelijk gebied schenkt de Regering bijzondere aandacht aan de jeugdproble matiek. In samenwerking met particu liere organisaties zoekt zij naar oplossin gen, die recht doen wedervaren aan het streven naar vernieuwing, dat zich zo wel op geestelijk en sociaal als op poli tiek gebied steeds sterker openbaart. Ook al uit de vernieuwingsdrang zich niet zelden in felle kritiek op gevestigde meningen en instellingen, in een demo cratische gemeenschap moet deze tot ernstige bezinning leiden. De Regering Economische groei. Ondanks moeilijkheden die zich hier en daar in het bedrijfsleven voordoen en die vooral samenhangen met aanpassin gen van structurele aard, is de econo mische groei van onze volkshuishouding niet onbevredigend. In de huidige fase van de conjunctuur bestaan er echter deel van het bedrijfsleven te verbeteren. Op het gebied van landbouw en visserij wordt ter verhoging van de concurrentie- racht een hoge prioriteit verleend aan net structuurbeleid. Van grote betekenis is daarbij, dat de gemeenschappelijke Europese markt haar voltooiing nadert. Benoemd tot directeur van het chr. har- monicorps „Excelsior” te Parrega, de heer B. J. Couperus aldaar. Zo juist sprak H. M. de Koningin volgende troonrede uit: Leden van de Staten-Generaal, Onrust en onzekerheid hebben ook het afgelopen jaar de wereld beïnvloed. De strijd in Vietnam, waarvan ons bijna dagelijks de beklemmende beelden voor ogen komen, doordringt ons meer dan ooit van de noodzaak geschillen te be slechten door overleg en niet door ge weld. Een spoedig einde der gevechts handelingen in Vietnam acht de Rege ring thans alleen moogelijk, indien bei de partijen zich bereid verklaren tot vredesonderhandelingen, zonder vooraf voorwaarden te stellen. In de Ver. Naties blijft ons Koninkrijk zijn volle steun geven aan het gezamen lijk streven naar vrede, veiligheid en welvaart. Hef neemt actief deel aan de pogingen om in internationaal overleg een verdere verspreiding van kernwa pens te voorkomen. VREDE VOOR VIETNAM, ALLEEN BIJ ONDERHANDELINGEN ZONDER VOORWAARDEN ONTWIKKELING VAN CHINA EIST WAAKZAAMHEID LANDBOUW EN E.E.G. ONTWIKKELINGSHULP VERGROOT ECO NOMISCHE GROEI BEVREDIGEND BELASTINGEN (O.A. OP BENZINE) OMHOOG SANERING .MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF DIT JAAR 120.000 WONINGEN SUBSIDIE INZAKE SPORTHALLEN AANDACHT AAN JEUGDPROBLEMATIEK Belastingen. Wat de belastingen betreft, stelt de Re gering voor de heffing op gasolie en uitsluitend voor het jaar 1967 de ac cijns op benzine te verhogen. Voorts wil zij de tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting voor het jaar 1967 handhaven. Met deze maatregelen kan voor het komende begrotingsjaar wor den volstaan dank zij het inhalen van de te grote achterstand in het opleg gen van aanslagen voor de inkomsten belasting aan een bepaalde groep be lastingplichtigen. Op 1 januari 1968 kan echter een algemene verhoging van de omzetbelasting niet achterwege blijven. Tegenover deze verhogingen staat in de voorstellen der Regering een verlaging van de belastingdruk voor ongehuwden boven 40 jaar, die tegelijk met de alge mene verlaging van de loon- en inkom stenbelasting op 1 januari 1967 zal in gaan. Bij het voorgestelde beleid behoeft voor de financiering van de begroting 1967 geen beroep op de open kapitaalmarkt te worden gedaan. Aldus wordt ook een gezonde financiering van de gemeente lijke investeringen bevorderd. Ien fan de yngripendste dingen yn it libben fan in boer is wol, dat er op ien of oare dei birjocht kriget, dat de ge meente of de provinsjes of in oar oer- heitsorgaen ien of mear stikken lan fan him hawwe moat. Dat kin wéze foar üt- wreiding fan de bougroun of foar in nije wei of forbreding fan in kanael, de oanliz fan in sportfjild en soartgelikense saken. De tiid is foarby, dat in eigner dit we- gerje koe. Yn it forline hat dat wolris ta frjemde dingen laet. Sa giet it for- hael, dat de earste spoardyk yn Ingelan mei in pear bochten om in stikmannich pleatsen hinneroun, omt de eigners har lên net kwyt woene en In oar hie as bitingst steld, dat hy en syn rjucht- streekse ófstammelingen altyd frij for- fier halde soene mei it spoar Dy tiden binne lykwols foarby. Via de ünt- eigeningswet kinne oerheit en oerheits- organen it lan, dat hja brüke moatte, mei de Wet yn ’e han öfnimme en de for- goeding wurdt dan fanwege de rjucht- bank fêststeld. Dizze léste wei is in lange wei en kostet ekstra jild oan de partijen en dêrom sille hja yn it algemien leaver lans de min- like wei bisykje it lens to wurden. De boer of eigner sil der meastal tsjin oan sjen om de saek yn advokatehannen to jaen, hwant dan wit jo wol hwer’t jo oan bigjinne mar net hwer’t it mei op- haldt. Oan de oare kant wol boer en eigner ek gjin skea hawwe fan dy óf- twongen forkeap en sa binne der al folie west, dy’t yn sokke omstannichheden net rjucht witte hwat hja al of net dwaen moatte. As men dizze saek as bütensteander bi- sjocht, sitte der twa kanten oan. De iene kant is dizze: de oerheit en syn organen binne der foar de minsken en hja hawwe de plicht der sa goed en goedkeap mooglik foar to soargjen. Hja moatte de wearde fan de groun bitelje, mar ek net mear, hwant dan wurde de boargers de dupe troch to hege bilêstin- gen en hege keapprizen foar bougroun. Dat is de iene kant fan de medalje. De oare kant is dizze, dat de boer of eigner, dy’t in stik fan syn bisit oerjaen moat, to’n bate fan it algemien bilang, ek net de dupe wurde mei. Dat de skea, dy’t hy troch dizze lênöfsstan lijt, forgoede Tsjang Kal Sjek stuurt 6 legers naar Hoenau. Jae liabbe sefte In schiene plombodden, in asse bejearje to rcstjen so heartme naet in muwz ynne keamere risseljen, ja naet in lang-schoncke migge kin se oon- gonzje, in lyckwol kin in lan-minsche better sliepje by it ruwzjen fen in rin- streame, sef it remoerjen feu in Jier- mercke (naet habbende az hirdde. ierde to syn bult-seck, in de blauwe hymmel to syn teckne) az dizze in socker greater stiitme in macklyck-heite: Want jae dwaen naet az om-wranteijen en in wrot- ten, altyd duchtjende datse immen kom- me heare, in kinne yn herre rest ninsins restje. wurdt en wol sa, dat rekken halden wurdt mei de direkte en de yndirekte skea. Mei in foarbyld soe ik dat in bytsje düdliker meltsje wolle. Nim oan in buor- kerij fan 70 pounsmiet, dêr’t 30 melke kij halden wurde. De pleats en it lan binne dêrop birekkene. Soe nou in ge meente der 10 pounsmiet fan brüke moatte, dan is men der net mei dy tsien pounsmiet tsjin de taksearde lanpriis to forgoedzjen. Dizze boer kin deselde pleats mei itselde ünderhald tonei mar brüke foar 26 ky, omt hy 10 pounsmiet lan mist. Dêrtroch komme de ófskriu- wings- en ünderhaldskosten fan dy pleats swierder to drukken op it oer- bliuwende lan. Dizze bidriuwsskea moat ek forgoede wurde. Dêrneist kin it wêze, dat fan trije moaije greate penselen, trije skeane en skealike hoeken oerbliuwe en al sokke bykommende dingen mear. En net allinnich de boer of eigner moat syn skea forgoede ha, mar ek de hierder fan it lên. Yn dat forban soe ik jitteris mei klam sizze wolle, dat de hierders dochs soargje foar in jildich hierkontrakt. Yn sokke gefallen is dat foar har goud wur- dich en de eigner hat der gjin skea fan. Hwant it is rjucht, dat ek de hierder syn bidriuwsskea forgoede kriget. It greate bilang fan dizze saek hat De putearre steaten fan Fryslan in jierman- nich forlyn dêrta brocht om sa mooglik hjir in goede en billike situaesje to skep- pen. Yn oerliz mei de Ned. For. fan ge meenten en de boere-organisaesjes hat men in Provinsiale Taksaesje Kommisje ynsteld, dêr’t fiif leden fanwege de ge meenten en fiif leden fanwege de boere- organisaesjes yn bineamd waerden. Foar de gemeenten binne dat: de hear stel der belastingmaatregelen zodanig gekozen, dat in 1967 voor vrijwel alle werknemers en kleine zelfstandigen de voordelen ervan groter zijn dan de na delen. Tevens stelt de Regering voor, de ingangsdatum van de huurverhoging naar 1 juli 1967 te verschuiven. Ook een aantal nieuwe sociale voorzieningen zal eerst op die datum kunnen ingaan. Door een krachtig prijsbeleid zal de Re gering ernaar streven de loonstijging zo reëel mogelijk te doen zijn. Zij ver trouwt, dat over de loonvorming voor 1967 een vruchtbaar overleg zal kunnen plaats vinden, waarvoor het door de SER uit te brengen advies inzake het systeem der loonvorming van groot belang is. Voor het evenwichtsherstel, alsmede voor een verdere vergroting van wel vaart en welzijn van geheel ons volk is een verhoging van de besparingen nood zakelijk. Het zou van belang zijn, in dien een deel van de loonstijging daar toe werd aangewend. De Regering acht regelen worden genomen ter verhoging regelen worden genomen te verhoging van het niveau der besparingen. Binnen kort zal zij U over deze maatregelen een nota aanbieden, alsmede een ont werp van wet tot instelling van een be- zitsvormingsfonds. Landbouw en E.E.G. De werkzaamheden van de Europese Gemeenschappen konden gelukkig in 't begin van dit jaar met hernieuwde kracht worden voortgezet. Sindsdien zijn er in de EEG, vooral op het gebied van de landbouw, belangrijke resultaten be reikt. Dat neemt niet weg, dat princi piële verschillen van mening zijn blij ven bestaan. Deze betreffen in het bij zonder de versterking van de parlemen taire invloed en de toetreding van Groot Brittannië en andere Europese landen. De Regering zal hiervoor blijven ijve ren, evenals voor het slagen van de onderhandelingen in de Kennedy-ronde. De EEG kan aldus een belangrijke bij drage leveren tot uitbreiding van de we reldhandel, die ook ten goede zal komen aan de ontwikkelingslanden. Ondanks de inspanningen die men zich in en buiten deze landen getroost, blij ven de vooruitzichten op een menswaar dig bestaan voor een groot deel van de wereldbevolking zorgelijk. De U onlangs aangeboden Nota Ontwikkelingshulp schetst de zware taak waarvoor onze generatie zich geplaatst ziet. De rege ring meent daarom, dat de financiële beperkingen die thans noodzakelijk zijn, geen beletsel mogen vormen de Neder landse hulpverlening opnieuw te ver groten. Het verheugt de Regering, dat een op lossing kon worden gevonden voor de schuldenregeling met Indonesië. Voor een verdere gunstige ontwikkeling van de betrekkingen tussen beide landen is daarmede de weg vrijgemaakt. Suriname. De verhouding tussen de landen van het Koninkrijk blijft gekenmerkt door goe de samenwerking en vriendschap. Mijn man en ik mochten dit, evenals onze dochter Beatrix en haar echtgenoot, tij dens onze bezoeken aan Suriname en de Nederlandse Antillen dankbaar ervaren. De Regering blijft bereid met financiële en technische hulp bij te dragen tot de oplossing van de sociale en economi sche problemen, waarvoor Suriname en de Nederlandse Antillen zich gesteld zien. Woningbouw. Dit jaar zullen ongeveer 120.000 wonin gen gereedkomen. De Regering streeft er naar dit niveau te handhaven. De achterstand zal dan binnen enkele jaren zijn ingehaald. De Regering wil in het komende jaar een begin maken met de subsidiëring van verbeteringen van het wegverkeer en het openbaar vervoer in en nabij de steden, alsmede van de bouw van sport hallen. Binnenkort zal u, als een van de maat regelen ter bescherming van de persoon lijke sfeer van de burgers, een wetsont werp worden aangeboden tot regeling van het telefoongeheim. Een nieuw besluit tot regeling van het buitengewoon lager onderwijs kan even eens binnenkort worden tegemoet ge zien, alsmede de indiening van het ont werp voor een nieuwe leerplichtwet. De één dezer dagen te installeren Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid be oogt Nederland op het terrein van het onderzoek tot een slagvaardig optreden in staat te stellen. Loonlbeleid. Het is noodzakelijk, dat ook de loonont- wikking een bijdrage levert tot het her stel van het economische evenwicht. De Regering is er zich van bewust, dat deze ontwikkeling niet uitsluitend bepaald wordt door de groei van de arbeidspro- duktiviteit. Duidelijk is echter, dat mede uit een oogpunt van werkgelegenheid het tempo van de loonstijging bij dat der laatste jaren moet achterblijven. Door haar beleid wil de Regering dit moge lijk maken. Mede daarom is het samen zal daaraan naar vermogen medewerken. Zij wil bevorderen dat de kritische be langstelling, die bij velen voor het open baar gebeuren bestaat, zich positief kan richten op het vervullen der taken, waar voor ons volk zich gesteld ziet. Dit zal alleen mogelijk zijn als Gij, le den van de volksvertegenwoordiging, in voortdurend contact met ons volk in al zijn geledingen, daaraan uw medewer king verleent. Harerzijds wil de Regering, gesteund door een toegewijd ambtenarencorps, in het zittingsjaar dat heden aanvangt, trachten de zojuist aangekondigde plan nen te verwerkelijken. Zij vertrouwt daarvoor uw steun te verkrijgen in een openhartig overleg, dat aan ons volk de betekenis duidelijk zal maken van de grote taken, die wij te zamen moeten volbrengen. Met de bede, dat God ons allen wijsheid en kracht moge schenken bij het ver richten van deze verantwoordelijke ar beid, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal geopend. 20 september 1966 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaardciadeel, Hindetoopen, Wonseradeeï. Woikum en Wymbritseradeel. uwz mei wyn in .--SyLx- ■7'. 1 'TK- 114/, L i - e -»i- &V -i - -v*S W - -- - - -- - ''.L -«- WMX

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1