Compromis Rhodesië geeft over Wilson wat uitstel Een nieuw seizoen b hark sjoch I I R K te Sociaal-democraten in Zweden leden ernstige verliezen Offers gevraagd - cadeautjes gegeven en Gysbert Japiks I 105e JAARGANG No. 74 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 196<J 4 w I 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes 1 J 'J STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Allingawier i O f| de langdurige Zweedse stabiliteit. Snel begin. ij Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward 4e week september 1941 Bij Inschrijving te koop: 6 ieperen bomen op het kerkhof te Burgwerd. COOO nagemaakte kolenbonnen in beslag genomen. Torster. In Zuid-Afrika is eigenlijk zonder enige oppositie Balthazar Vorster, de minis ter van justitie, gekozen tot opvolger van de vermoorde premier Verwoerd. Daarmee is de keus gevallen op de hard ste en radicaalste man uit de ploeg van Verwoerd. Een krachtdadige handhaving van de apartheidspolitiek ligt in de ver wachting, waarbij het ontwikkelings- tlement voor de zwarte bevolking ver- moedelgk op de achtergrond zal gera ken. Particulier benzinegebruik wordt belang rijk ingekrompen De Harmen Sytstraprijs, een door het departement van Volksvoorlichting en kunsten ingestelde Friese literatuurprijs toegekend aan de schrijver R. Brolsma. Verhoging bieraccijns met ongeveer 20% Notariaat Wommels, voorheen nots. K. Gorter, overgenomen door notaris B. Tulnstra. Dat niet heeft verzorgd en gezoogd. Nu de poesjes weg zijn is de hond onwen nig en zoekt naar „haar kroost”. Gjin geflean En gjin nüv’re moadeflagen, Gjin oerdwealskens fan üs dagen Hwer mei ’t Frysk nea gjin striid wl< Hwer’t de tiid it net oan tiid hie Troch to gean. Abonnementsprijs t 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ja, u Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag bjj elkaar en ook dichter bij de socialis ten. Sinda vorig jaar is er sprake van een samengaan van beide partijen, maar het is de vraag of de voortzetting van het liberale verlies de centrumpartij, die zelf wat gewonnen heeft, niet tot het inzicht zal brengen, dat men niet te hard met een fusie van stapel moet lo pen. Tenslotte heeft men een compromis aan vaard, dat in essentie wel aan de eisen van de Afro-Aziatische leden van het Gemenebest tegemoet komt, maar Wil son nog een klein uitstel geeft. Aan het regime van Ian Smith in Rhodesië wordt nog een laatste kans gegeven voor het einde van het jaar de rebellie te beëin digen, waarna Engeland dan de onder- handelingen zou openen over de onaf hankelijkheid. Daarbij zou men moeten uitgaan van de „zes punten” van Enge land, die in een vroeger stadium al door Rhodesië zijn verworpen, omdat <zij de mogelijkheid van een regering door de zwarte meerderheid insluiten. Sancties. Wijst Smith deze laatste kans van de hand, dan zal Engeland bereid zijn voor het einde van het jaar deel te nemen Ban de bevordering van een resolutie van de Ver. Naties voor doeltreffende dn selectieve verplichte sancties. Bij dat selectief moet men denken aan een aan tal produkten, waardoor Rhodesië het tneest wordt getroffen. Merkwaardiger wijze zou Londen olie1 zo lang mogelijk buiten de sancties willen houden. Zijn de Afro-Aziatische landen niet zo gelukkig met dit uitstel, van de con servatieven in eigen land heeft Wilson al heel wat critiek moeten horen, dat hij te ver is gegaan in zijn aangekon- tligde maatregelen tegen Smith. Eij eisen een versnelde samenkomst van het Lagerhuis voor een debat over de hegeringspolitiek. Smith heeft overigens hog niet de minste bereidheid getoond pm het hoofd in de schoot te leggen. Tegenslag. De strijd voor de volledige gelijkstel ling van de rassen heeft in de Ver. Sta ten tegenslag gekregen. Het Huis van Afgevaardigden had eerder in het jaar opnieuw een wet op de burgerrechten I waardoor de behandeling van de wet pas volgend jaar weer aan de orde kan komen. Sukarno's positie. de positie van president Sukarno meer de oude is, blijkt wel uit de formulering van de plv. commandant van het Indonesische leger, generaal Panggabean, dat het leger de presi dent in opbouwende zin verbetert, ten einde zijn positie weer in overeenstem ming te brengen met de grondwet. Sukarno heeft soms denkbeelden, die niet met de wensen van het volk stro ken, aldus de generaal, maar, voegde hij er vergoelijkend aan toe: deze zijn in hoofdzaak door invloeden van bui tenaf ontstaan. De lakens deelt Sukar no niet meer uit. Naar de zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, die dinsdag is geopend, heeft Indonesië, dat vorig jaar wegens het lidmaatschap van Maleisië van de Vei ligheidsraad bedankt heeft voor de Ver. Naties, weer waarnemers gestuurd. Mis schien zit er wel weer een toetreding in. Een zeer belangrijk punt van de Alge mene Vergadering is het zoeken van een nieuwe secretaris-generaal, want Thant blijft bij zijn voornemen zijn ambts periode niet te laten verlengen. Alternatief moeilijk. Wanneer deze verkiezingen voor het parlement gehouden zouden zijn, dan zou er ondanks het socialistische ver lies toch heel moeilijk een alternatief uit de bus zijn gekomen, doordat de drie zg burgerlijke partijen, wanneer zij al tot samenwerking zouden kunnen komen, met 44 pet. toch niet over een meerder heid in het parlement beschikt zouden hebben. Dat komt doordat er sinds 1962 twee kleine partijen aan de markt zijn gekomen, die zich tot de burgerlijke kie zers richten. Een chr.-democratische partij en iets in de trant van burger belangen met een heel vaag programma. Deze beide partijen, die vorige maal 3 pet. veroverden, brachten het nu tot 6. Indien Erlander zijn dreigement vol voert en vervroegde verkiezingen uit schrijft, dan kunnen de kiezers mis schien terugschrikken van de onzeker heden van een labiel burgerlijk bewind en wat terugvloeien naar de sociaal democraten. Anders komt er een einde aan Y moate al swietsjes sliuerekjende meys streame dól drieuwe, sef al wroegsiljenda in serbeidjende dear yn opswomme. Taljochting: Der binne yn it minskelib- ben twa mooglikheden: of al swietsjes sljurkjendewei mei de stream deldriuwa of wrakseljend en arbeidzjend der yn opswimme. zal de oppositie hierop ongetwijfeld hef tige critiek uitoefenen. Bij het ingaan van het nieuwe seizoen zijn de uitlatingen van de regering toch heel wat minder optimistisch dan vorig jaar. Minister Vondeling heeft krassa termen gebruikt om de economische situatie te kenschetsen. Hij sprak over een sterke inflatie sinds medio 1963, een betalingsbalans, die al een aantal jaren een onbevredigend beeld geeft en een tekort aan arbeidskrachten, dat nog nimmer zo langdurig is geweest. Hij waarschuwde letterlijk: „Er zijn duide lijke tekenen wn overbesteding; in da loop van 1966 kwamen alle economische signalen op onveilig te staan.” Toch meent de regering, dat de wel vaart van jaar tot jaar toeneemt. Ook al is de gemiddelde prijsstijging de laat ste jaren drie en een half tot vier pro cent. De regering waarschuwt nu, dat nieuwe looneisen gematigd zullen moe ten zijn. De economie kan een nieuwa forse loonstijging niet meer verdragen* De inflatiespiraal zal zich dan verder voortzetten. Dat is geen aangenaam ge luid, zo vlak voor de verkiezingen. Maar de toestand dwingt er nu eenmaal toe. Bolswards Nieu wsblac In zo’n situatie kan de politicus, die géén regeringsverantwoordelijkheid draagt, altijd punten vinden, waarop hij zijn critiek kan richten. In de nieuwe begroting overschrijden de regeringsuit- gaven voor het eerst de fabelachtige grens van twintig miljard gulden. Al leen al een dergelijk bloot gegeven kan aanleiding geven voor verwijten als zou de regering opnieuw hebben nagelaten de buikriem strakker aan te halen. Volgens minister Vondeling, de socialis- Leaf lyts doarpke yn ’e romte 't Moaiste fan üs greide blomke Mei dyn goatlings op 'e stoepe Hüskes, dy't d’ald toer oankrüpr Doarpke blier Gytberf - om hoed en front gol en goed leil ft» hjoe<f:J W. ALTENA' (Ut: „Sljucht en Rjucht”) Advertentieprijs: 16 cent per mm Wie heeft vijf zakken bietenzaad verloren? De politie op de Kop van de Afsluitdijk vond zondag bij Korn- werderzand vijf zakken bietenzaad, die waarschijnlijk van een vracht auto zijn gevallen. De verliezer van dit prijzige zaad weet nu waar hij terecht kan. Proficiat. Aan onze aandacht ont snapte het feit, dat onze oud-plhats- genoot J. Knorr benoemd is tot bur gemeester van Andijk. Al de 2de Bolswarder in deze gemeente. Eerst was de heer Knorr ambtenaar op de Prov. Griffie te Leeuwarden, later secr. van de gemeente Heilo. Hij is nog slechts 36 jaar. Proficiat. Een beetje stil was het gister op de markt te Bolsward. Oorzaak? De Jouster hynstemerk. Wedden dat 't op 6 oktober stil zal zijn in de Jous ter straten. Dan is het n.l. Bolleton- gersdei te Bolsward. Nieuw „nijsboerd”. Het aanplakbord te Arum was reeds lang defect. Het is nu weer in ere hersteld. Als eer ste .nieuws’ werd aangeplakt: ,Stean hwat noed foar üs boerd, Dat docht alle Arumers goed.’ tische bewaker van de schatkist, is der gelijke critiek ongegrond. „Wij hebben slechts de helft van alle verlangens ge honoreerd,” verklaarde hij. Met andere woorden: de verschillende bewindslieden zouden liefst veertig' miljard gulden wil len uitgeven om Nederland leefbaar te houden. Nu behoort bij een dergelijk vraag- en biedspel altijd een tikkeltje overdrijving. Als een bewindsman denkt dat hij met één miljard gulden rond kan komen, mag hij gerust anderhalf vra gen in de wetenschap, dat hij dat laat ste bedrag toch nooit krijgt, maar in de hoop, dat hij op zijn oorspronkelijke raming uitkomt. Maar overvraging of niet, het blijft een zorgelijk verschijn sel, dat de regering denkt, dat voor openbare voorzieningen heel wat meer nodig is dan ooit beschikbaar kan ko men. Dat zou betekenen, dat de ach terstand op het ideaal beeld nog groter wordt. De rekening daarvoor zullen on ze kinderen krijgen voorgeschoteld, waimeer de onderwijsvoorzieningen nog minder aan de eisen voldoen en het wegennet volledig tekort zal schieten. Op dit punt komen de andere critici aan bod. De mensen, die vinden, dat het ka- binet-Cals niet genoeg doet. Dat de re gering zich wel progressief noemt, niet de moed kan opbrengen om voor de no dige voorzieningen extra offers te vra gen. Nu worden zowel offers gevraagd als cadeautjes gegeven. De verlaging van de loon- en inkomsten belasting gaat door. Maar tegelijk zul len sommige categorieën belastingbeta lers sneller hun Inkomstenbelasting moeten voldoen (dit zal volgend jaar 425 miljoen gulden opbrengen). Het weggeld wordt vrijwel verdubbeld, de accijns op benzine gaat omhoog en in 1968 zal de omzetbelasting over de gehele linie worden opgeschroefd. Als compensatie wordt de huurverhoging een half jaar uitgesteld. Hetzelfde geldt voor de nieuwe sociale verzekeringen (waardoor men pas in juli extra premie gaat betalen). De regering bezuinigt over de gehele linie met uitzondering van de ont wikkelingshulp. Toch zijn de uitgaven van het rijk in zeven jaren verdubbeld. Een situatie die in ons land met zijn grote bevolkingsdichtheid nauwelijks lijkt te vermijden. Een extra klap krijgt minister Vondeling te verwerken door de vele financiële tegenslagen in 1966. Het aanvankelijk geraamde be grotingstekort zal aanzienlijk worden overschreden: niet 1085 miljoen gulden, maar 2132 miljoen. Het dubbele dus. Minister Vondeling verdedigt zich met de stelling, dat deze overschrijdingen niet het gevolg zijn van nieuwe beleids beslissingen, maar een uitvloeisel zijn van nog bestaande verplichtingen. Toch De voortvarendheid van het Kabinet Cals moet in 196”, noodgedwongen, worden afgoremd. De financieel-cconomische situatie staat het voorgenomen progressieve beleid in de weg. De regering zal er niet in kunnen slagen het voorgenomen tempo te handhaven bij het inhalen van de achterstand op belangrijke terreinen als woningbouw, onderwijs en verkeer. Volgend jaar zal de eindbalans worden opgemaakt. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die dan worden gehou den, zullen de kiezers hun oordeel moeten geven over het beleid van het Rooms- Rode coalitie-kabinet. Ongetwijfeld hebben de verkiezingen een rol gespeeld bij het opstellen van de Miljardennota, die deze week Is gepresenteerd. Het is een moeilijke keus geweest voor het kabinet-Cals. Aan de ene kant de wens om zoveel mogelijk de gedane beloften na te komen, aan de andere kant de weten schap, dat men moeilijk een verdere teruggang in de conjunctuur kan riskeren. Dat zou onmiddellijk z(jn weerslag vinden in de stemming van de kiezer. t Den Haag: H.M. de Koningin en’ Z.K.II. Prins Bernhard tijdens het uit spreken van de troonrede in de Ridder zaal De Tweede Kafner heeft deze week het gebruik losgelaten om de eerste weken na Prinsjesdag niet bijeen te komen. Direct na de Derde Dinsdag is de Ka mer namelijk begonnen met de uitput telijke behandeling van de zeer uitvoe rige Volksgezondheidsnota. De Kamer kon niet beter tonen, dat men dit jaar van plan is om aan te pakken. Puzzelkaart. Er is door een reclame bureau een plattegrond van Bolsward uitgegeven. De Fr. Koerier heeft er nogal kritiek op. Heel wat straatna men zijn fout, zoals bijv. Kletemans- buurt, anderen ontbreken zoals Sne- kerpoort, Hengstepad, e.d. Erger is dat het stadhuis onvindbaar is, de grote kerk en de nutsgebouwen Deze staan er volgens het blad in het geheel niet in. Liefdedienst. De familie Bouma te Hidaard ging vorige week verhuizen naar de Buren en namen de kat mee. Zij wisten niet dat dit dier al jonge poesjes had. Enkele dagen later kwam moeder de poes met enkele jonge poesjes aandragen. Gebleken is, dat zolang een hond de poesjes Het Is premier Wilson toch nog gelukt de eenheid van het Gemenebest te bewaren, waarin een breuk dreigde naar aanleiding van de kwestie-Rhodesië. Op de conferentie van het Gemenebest, die vorige week donderdag geëindigd is, hadden de Afrikaanse en Aziatische landen sterk aangedrongen op de afkondi ging van verplichte sancties tegen Rhodesië. Dat zou via de Veiligheidsraad moe ten gebeuren, waarbij die landen, die geen gehoor zouden geven aan de oproep van de Veiligheidsraad, zelf onder de sancties zouden komen te vallen. In dit geval betekende dat Zuid-Afrika; Wilson voelde hier niets voor, omdat dit Enge- lands bloeiende handel met Zuid-Afrika In gevaar zou kunnen brengen. aangenomen, waarbij het voornaamste punt was, dat huiseigenaren bij verkoop of verhuur niet meer zouden mogen dis crimineren tegen negers. Tegelijk wer den In een aantal steden, ook in het noorden, optochten van negers in blan ke wijken gehouden, waar de blanken fel tegen ageerden. Deze blanke reactie heeft de Senaat, die daarop het wets voorstel te behandelen kreeg, wat voor zichtiger gemaakt. Per slot van reke ning worden er in november verkiezin gen gehouden. De republikeinen, in deze kwesties vaak bondgenooten van de re gering tegen de conservatieve zuidelijke democraten, hielden zich op de vlakte, Socialistische nederlaag. Bij de verkiezingen, die afgelopen zon dag in Zweden zijn gehouden, hebben de sociaal-democraten ernstige verlie zen geleden. Rechtstreeks komt de re gering hierdoor niet in gevaar, daar 't verkiezingen voor gemeenteraden en provinciale raden waren en niet voor 't parlement. Dat komt pas over twee jaar aan bod, tenzij de toespeling van pre mier Erlander over vervroegde verkie zingen zal worden bewaarheid. Het is nl. mogelijk, dat de regeringspartij zich te zeer door het vertrouwen van de kie zers in de steek gelaten voelt. Hoe het zij, vergeleken met de parle mentsverkiezingen van 1964 zijn de soc.- democraten, die al 34 jaren aan de re gering zijn, van 47,8 op 42,8 pct. van de uitgebrachte stemmen gedaald. Men neemt aan, dat een zeer groot gedeelte van de ongeveer 400.000 kiezers, die er dit jaar door een verlaging van de stem gerechtigde leeftijd extra bij zijn geko men, gekozen voor een andere dan de socialistische lijst. De links georiënteer- den zijn naar de communisten gegaan, die van 5,4 op 6,6 pet. kwamen, de an deren hebben zich tot een van de ter rechterzijde staande partijen gewend. De conservatieve, die vooral minder staatsinmenging eri lagere belastingen in hun vaandel schreven, zijn van 13,1 op 14,1 pet. gekomen, waarmee zij ove rigens hun peil van vier jaren terug bij de gemeenteraadsverkiezingen niet heb ben behaald. Maar het is al heel wat, dat zijn hun gestage achteruitgang tot staan hebben weten te brengen. De liberalen en de centrumpartij (vroe ger het boerenverbondstaan dichter om met heer Bommel te spreken, al dus onze H. en Sj. medewerker P. Oord te Rotterdam. In een kop in ons blad van 16 sept. las hij „Gebr. Knol: kampioen enter- stieren en reserve ouderen”. Hij vindt dat niet voor tweeërlei uitleg vat baar en meent dat blijkbaar in de „Frieslandhal” wonderlijke dingen zijn gebeurd. Kleurryk. Zondag jl. stonden er in Allingawier in beide kerken vazen met bloemen. In de Geref. kerk witte anjers, in de Hervormde rode gladio len. Wit is de kleur van de reinheid en zuiverheid; rood van de harts tocht als heenwijzing naar het harts tochten jk verlangen naar eenheid. Wie beide kleuren mengt krijgt rose, de kleur van de liefde. Eindelijk. Er wacht Exmorra in het algemeen en de hervormde gemeente in het bijzonder, een hoogtijdag. Op vrijdag 7 oktober zal de Herv. kerk van Exmorra, na een restauratie van op de dag af drie jaren, vermoedelijk weer in gebruik worden geno men. Dorpsbelang Witmarsum heeft een zomerslaap gehouden, maar is niet van plan daar nog een winterslaap aan vast te koppelen. Er wordt druk gewerkt om de financiën voor een sportterrein rond te krijgen, aldus meldt „de Koepel”. Niet de bedoeling. Soms krijgt H. en Sj.schrijver pikante nieuwtjes (buur vrouw opgesloten in de WC, regen worm in de spinazie, door het bed gezakt enz.) maar al is het be richtje nog zo leuk, als er geen af zender bij staat, komt het niet in de krant. Leuke berichtjes? graag! Maar niet anoniem. Wilt uw naam niet in de krant, zeg het er gerust bg. Hond zoek. De pas gekochte hond van kunstschilder Pannekoek was op zekere morgen plotseling verdwenen De eigenaar informeerde op tal van plaatsen in Pingjum. Een groep schooljeugd spoorde het dier na een groot aantal uren zoeken op en bracht hem naar de eigenaar. Als beloning kreeg het gezelschap een snoepcent. Wie mist een sierduif? Bij mevr. Hansma, Godscalcusstraat 8 is een mooie sierduif aangevlogen. Zij ver zorgt het dier liefderijk totdat de eigenaar hem (of haar?) komt af- halen. Mes schoot uit. Mevr. A. v. d. W. te Oosterlittens zou vlug even een grote doos openen met een mes. Het mes schoot uit en zij verwondde zich dus danig in het dijbeen, dat zij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. O, dat Hartwesrd. Blijkbaar heeft het dorp Hartwerd niet alleen merk waardige doch ook opmerkelijke in woners. Als U begrgpt wat ik bedoel E *390' 74

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1