Rijksbegroting 1967 ingediend voor Moderne slagerij Wommels feestelijk geopend L I A ’an, iA Verdere uitvoering regerings programma in kalmer tempo Fan de Martinytoer Gysbert Japiks Zilveren filmpjes DINSDAG 27 SEPTEMBER 196(5 105e JAARGANG No. 75 1603-1666-1966 fiwe «KV 2.070 JOVV HARREN IN EARLIKE KANS Tj. de Verschijnt DINSDAGS ca VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Dinsdag heeft (Je Minister van Financiën, Dr. A. Vondeling, de ontwerp-rijks- begroting voor 1967 bjj de Tweede Kamer der Staten-Generaal Ingediend. Deze begroting Is gericht op een voortzetting van de uitvoering van het regerings programma, hetgeen uitbreiding van bepaalde overheidsvoorzieningen meebrengt. Daarbij is er evenwel rekening mee gehouden, dat het in de huidige economische situaties wenselijk is de bestedingen minder snel te doen toenemen dan in 1965 en 1966 het geval was. De rege.ring vindt daarom dat zij bij de verwezenlijking van enige van haar plannen een wat kalmer tempo moet volgen. Dit geldt onder meer voor het defensiebeleid, het woningbouwbeleid, waterbouwkundige werken en voor de afronding van het beleid ten aanzien van de sociale voorzieningen. De personeelsbezetting wordt, met slechts enkele uitzonderingen, gehouden op de voor 1966 geraamde sterkte. Abonnementsprijs t 2 90 pel kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week oktober 1911 690 490 320 190 130 80 130 40 de ripjende jongerein op ien of oare skoalle of oplleding dwaende is, like It üs net sünder bilang hjir hwat djipper op yn to gean, wittend, dat ftld en jong beide, it forlangst yn harren omdrage yn en troch har libb i hwat to birikken, hwat de muoite wurdich is. En de jon gerein fan dizze tild, yn dit lan, hat in royale kans om hwat to birikken, mear en better as de Alderein ea kend hat. De tiid, dat de bern sa gau mooglik fan skoalle óf moasten om hwat to fortsjin- jen is yn it algemien foarby. It oantal skoallen en opliedingen is gans greater wurden en foar de measten folie tichterby to finen. De finansiële middels binne troch de hegere wolfeart en de stipe fan de oerheit ek makliker oer to kommen al sil it foar mannichien jit wol in offer freegje. Mar dat is it slimste net, hwant hwer soene jo it leaver oan bisteegje wolle, dan oan jou eigen bern. Dêrneist binne der folie mear funksjes en biroppen kommen, dêr’t opheden in rom bistean yn sit, as eartiids. In tritich fjirtlch jier lyn wie in accountant, in architekt, in ambtner op sekretary of griffie mar in lyts mantsje, dy’t skraech- wurk syn brea fortsjinje koe mar nou hawwe, tinkt my, dizze minsken hiel wol in stikje tsiis op har brea Dat jildt trouwens foar hünderten oare biroppen ek en it is mar in hiel inkelde, dy’t de goede aide tiid yn dit opsicht werom winskje soe. De jonge of it fam- ke, dy’t hwat kin en hwat wol, hat win- liken de wrald op in buordtóje. W" sjog- ge en ünderfine dat alle dagen wer. Mei Johan Knorr is nou al de trêdde boarge- doende overschot op de betalingsbalans waarborgt. Mede onder de druk van de arbeidsmarkt gaat de inkomensontwik keling die van de produktiviteit wel zeer ver te boven. Wanneer de loonstij ging drie jaar achtereen boven de 10 ligt, kan men geen redelijk prijsver- loop meer verwachten. De geldontwaar ding wekt toenemende ongerustheid. Er dreigt een gewenning aan hoge no minale stijgingspercentages van in komens bij een veel lagere toeneming van de produktiviteit. Behaegje y God, y stca yn tuwz’ne pryck- len fenne frad, in habbe folie fortriet Twee belangrijke redevoeringen, een van Churchill in mineurtoon met de erken ning, dat er tot nu toe voor Engeland zeer weinig voordeel in de strijd is te melden en een van Hitler in majeurtoon met een opsomming van de bereikte re sultaten. Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Gysbert - om froed en trom gol en goed leit hs hjoed: Wat Is een „top-slager” en wat betekent deze naam? Een aardige „hamvraag” voor een radio wedstrijd. Voor ons zou er helaas geen hammetje aanzitten, wij moesten het antwoord schuldig blijven. Zelfs Van Dale geeft geen verklaring. Toch zijn wij er achter gekomen, dank zij het steeds fraai uitgevoerde, orgaan van de Middenstandsvereniging te Wom mels „De Bel” geheten. Er bestaat nu ongeveer 14 jaar een commerciële orga nisatie, waarin zich ruim 400 nederland- se slagers verenigden. Het bureau is gevestigd te Amersfoort. Een jonge sla ger die uitmunt in vakkennis en door activiteit het beroep omhoog voert kan door de vereniging worden uitgenodigd om lid te worden. Slagers dus, die er naar streven topprestaties te bereiken. De heer Tjalling A. Reitsma te Wom mels ontving een dergelijke invitatie. Hem werd het predicaat „top-slager” verleend. Bij zo’n top-slager hoort na tuurlijk ook een tip-top ingerichte zaak, Welnu de familie Reitsma kan zich ge lukkig prijzen met een geheel gemoderni seerde slagerij aan de Terp 5, die maan dag 19 september feestelijk werd ge opend. Genoemde familie zit reeds tien tallen jaren in het vak, ongeveer sinds 1904. Een drietal zoons van ,pake’ Reits ma, die zich als slager in Wommels had gevestigd, kozen het vaderlijk beroep. Een van hen trok naar Emmer-Compas- cuum (Drente), de ander in Lollum, terwijl Anne Reitsma zich na zijn huwe lijk in Wommels de klandizie verwierf, eerst in combinatie met de oude baas, later, na diens overlijden als zelfstandig slager. Een kleine 25 jaar was Reitsma voor de groei. De Investeringen zullen ook op den duur door besparingen moe ten worden gedekt. Wanneer echter evenwichtsherstel tot stand komt niet door verhoging van besparingen, maar door vermindering van investeringen beneden het peil dat een optimale groei waarborgt, is extra waakzaamheid ge boden. Aan herstel van verstoord evenwicht kent het kabinet thans een hoge prio riteit toe. De bestedingen zijn nu al enige jaren te hoog; zij overschrijden in aanzienlijke mate de grens, die een vol- Geslaagd voor de acte wiskunde L.O. de heer J. J. A. Roelants te Bolsward. Landingspoging van de Sovjets aan de Finse golf afgeslagen. Waaneer rekening wordt gehouden met een aanbal aanvullende posten waar onder het dekkingsplan komt het uitgaventotaal van de ontwerp-begro- ting 1967 op f 20.152 mln. en kunnen de ontvangsten uit belastingen en an dere middelen tezamen worden gesteld op f 18.976 mln.; het negatief saldo is dan f 1.176 mln. De uitgaven worden ten dele als ge volg van loon- en prijsstijgingen, ten dele als gevolg van uitbreiding van voor zieningen In de breedte (b.v. overeen komstig de bevolkingsgroeiruim f2000 mln. hoger geraamd dan volgens de oor spronkelijk vastgestelde begroting 1966 Deze toeneming van de uitgaven be treft de volgende doeleinden (in miljoe nen guldens). Salaris- en pensioenmaatregelen Onderwys en wetenschappen Volkshuisvesting Nationale schuld Sociale voorzieningen Landbouw en visserij Verkeer en Waterstaat Overige doeleinden ten, is mannich jong minske oermansk. Hja bliuwe hingjen, earder of letter en reitsje it stjür kwyt It soe tige forkeard wêze as de Slden en ilderen dit net seagen en it oare wol. Dan miskenne hja de realiteit, dêr’t alle Middelskoallen en jit mear de Universi- teiten de tryste sifers fan jaen kinne. In great diel fan de jongeren komt net ta syn doel, de wei wie harren to swier. Fansels kinne de êlden en Meieren dit net alhiel foarkomme. Elts minske makket syn eigen wel en foar elk bliuwt de striid bistean tusken al dwaen of net dwaen, tusken goed en net goed. De kê.ns om to mislearjen sil, Ondanks alle soarch, der altyd bliuwe, dat is nou ienkear oan de minske eigen. Mar oan alle Mden soe ik mei klam rie- de wolle om geastlik har greatere bern to bigelièden en nea los to litten. Haw bilangstelling foar har learen, har wurk har stüdzje; freegje nel de skoalle, nel de leararen, nei de sifers; praet mei har ren en lit jou hüs in waerm en hüslik tohüs bliuwe foar har en har maten. Hja kinne jou meilibjen, jou positive bilangstelling, jou soargen net misse, al liket it wol ris oars. Har wei is op it he den net maklik mar heit en mem kinne der folie goeds oan dwaen as hja neist him steane en bimoedigje, as hja syn of har bitrouwen witte to bihalden. De jongerein hat yn da moderne tiid prachtige kê.nsen, jow har dy kins, mar in ealike kans yn m forstannich en rom- hertich meilibjen, hwant dat kinne hja net misse. AUTO TEGEN BOOM: VIER DODEN EN TWEE GEWONDEN Een personenauto, die met grote snel heid een andere wagen passeerde, is op de weg tussen Gilze-Rijen en Mo lenschot gaan slippen en tegen een boom gereden. Ilierirlj werden vier in zittenden gedood en twee gewond Nou't de hjerst offisjeel de neisimmer opfolge is, de fakinsjes ófroun en it wurk of de skoalle wer de deistige op- jefte is, komt de fêste gong wer yn it libbensritme fan de mienskip, hweryn wy libje. De hjerst is foar de measten in fruchtbere tiid, net it minst foar lea ren en stüdzje. Hünderten fan üs greatere bern moatte it foar in bilangryk diel yn dizze moan- nen helje, it earste trimester is foar de measten it bislissende skoft foar in goed De begroting 1967 zal door dit samen- simissellaet. Nou’t it oergreate diel fan Totaal Het uitgaventotaal overschrijdt door deze stijgingen voor het eerst de f 20 mid. Voor de ontvangsten wordt een vrijwel gelijke stijging geraamd; hier door verschilt het begrotingstekort 1967 weinig van het tekort van de vastge stelde begroting 1966. Gezien dit resul taat worden de uitgaven voor 94 door begrotingsontvangsten d. w. z. zon der leningen gedekt. Naar het oordeel van de minister van Financiën, uitgesproken in de miljoe nennota, is dit op zich zelf een bijzon der solide dekkingssituatie, indien men in aanmerking neemt, dat de uitgaven o.m. belangrijke bedragen omvatten voor eigen investeringen van het Rijk, voor woningvoorschotten en voor schuld aflossing. De blijvende beperking van de achter stand bij de aanslagregeling van de in komstenbelasting voor een bepaalde groep van belastingplichtigen zal alleen voor 1967 leiden tot een vergroting van de belastingopbrengst. Daarvan uit gaande, zullen voorstellen tot belasting verhoging worden gedaan waarvan de belangrijkste is een algemene verho ging van de omzetbelasting met ingang van 1 januari 1968; zij omvatten voorts een verhoging van de accijns op gasolie, de verlenging met een jaar van het 47e punt van de ■vennootschapsbelasting en een verhoging voor 1967 van de benzine- accijns met een overeenkomstige aan passing van de z.g. dieselverhoging in de motorrijtuigenbelasting. Tevens wordt de indiening aangekondigd van een wetsontwerp voor een speculatiewinst belasting. Ook de niet-belastingontvangsten zullen tot de noodzakelijke middelenvergroting bijdragen. Onder meer zullen enkele nieuwe maatregelen op het terrein van de volkshuisvesting worden getroffen en een aantal tarieven en retributies moe ten worden verhoogd. Tegenover deze verhogingen staat, dat de tweede moot van de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting op 1 januari 1967 de reeds wettelijk vast gestelde datum zal ingaan. Vervol gens bestaat het voornemen een wets ontwerp in te dienen tot verlaging van het tarief van deze belasting voor on- gehuwden van 40 tot 65 jaar (ongehuw- den van 65 jaar en ouder vallen al on der het lagere tarief voor gehuwden zon der kinderen). Ook wordt een wetsont werp voorbereid met het voorstel de mogelijkheid te scheppen de belasting van overwerkloon afhankelijk van de conjunctuur tijdelijk te verlagen of te schorsen. De regering heeft’ bovendien besloten de afhandeling van het wets ontwerp tot verlaging van de inkoms ten- en loonbelasting tegen toekenning van belastingspaarbrieven, te laten rus ten. master fan it Greats&n Ofkomd. De earste wie Hindrik Hüsman, dy’t nel Weststellingwerf, nou de gemeente: Hearrenfean bistjürt, de twadde wie Jo- pie Bakker, dy’t earst Andyk, doe Hoo- geveen en nou al in nationale figuer is as steatssekretaris fan Ekonomyske Sa- ken. Alle trije jonges fan it S&n, mar ek alle trije jongelju, dy’t mei harren goede oanliz wurke hawwe en net mei lang flaeks op ’e holle op in bromfyts troch de stêd flein binne. En hja binne grif de iennichsten net. Okkerdeis seach ik ris in list fan mear as fyftich katholike geast- liken, allegearre hjir üt Boalsert, hwer- fan trije biskoppen. It soe de muoite wurdich wêze en gean ris nei hoefolle dümny’s, dokters, suvel- direkteuren, leararen, yngenieurs üs stêd al net oplevere hat. Hwant it is in feit, dat it plattelAn en de lytsere doarpen en stêdtsjes net swak by- spylje as leveransiers fan liedende lju. Komt de minister fan finansjen net fan in buorkerij ünder Appelskea en is de takomstige presidint fan de NederlUnske Bank net in jonge üt de Biermen wei? De bern fan tsjintwurdich hawwe moai- jere en bettere kansen as ea it gefal wie, dat kin gjin minske üntstride. Mar der is ek in oare kant oan dizze medalje en dy waecht like swier. Dizze bern hawwe, om dy kansen wier to meitsjen, in folie dregere wei to gean as wy destiids. It moderne libben mei syn greate frijheden, syn lichtere morael. syn öfswakte reli- gieuse bining, syn amusemlnt, sport en fordivedaesje, syn dekadii.te lektuer en swakkere hüslike en familiaire kontak- stel van maatregelen voldoen aan het tredmatige begrotingskader. Ter voorkoming van ernstige vertraging bij de uitvoering van het rljkswegen- bouwprogramma zal, ter versterking van het destijds daartoe ingestelde Rijks- wegenfonds, een wetsontwerp tot ver dubbeling van de opcenten op de mo torrijtuigenbelasting worden ingediend (geschatte opbrengst f 107 mln). Minister Vondeling wijst er op, dat, hoe wel de welvaart van jaar tot jaar toe neemt, het behouden van het econo misch evenwicht de laatste vijf jaar grote zorg baart. In vrijwel alle sec toren in de economie treedt een forse stijging van de bestedingen op; zij overschrijden verre de grens die een voldoende overschot op de betalingsba lans waarborgt. De spanningen leiden tot e.en stijging van inkomens, die ver uitgaat boven die van de produktie. Het verloop van het prijspeil blijft aan leiding geven tot zorg. De bewindsman is daarom van oordeel, dat herstel van het verbroken evenwicht een centrale plaats in het beleid dient te hebben. Naast de begrotingspolitlek zullen mo netaire politiek en het loon- en prijs beleid belangrijke bijdragen tot het evenwichtsherstel moeten leveren. In zijn slotbeschouwing wijst de mi nister er op, dat de rijksbegroting het resultaat is van de afweging van tal rijke belangen en gezichtspunten. Uit gaven voor bepaalde voorzieningen moe ten voorrang hebben boven andere. Ho gere uitgaven vergen veelal een verzwa ring van de belastingdruk. Soms moet het belang van herstel op korte ter mijn van evenwicht in de volkshuishou ding worden afgewogen tegen de wen selijkheid van verwezenlijking van doel stellingen op langere termijn. Een echte tegenstelling behoeft dit laat ste niet te zijn. Evenwicht betekent vooral voldoende besparingen om de in vesteringen te financieren en een zo sta biel mogelijke ontwikkeling van prijzen en kosten. Deze elementen behouden ook op langere termijn hun grote ge wicht. Handhaving van de waarde van de munt is ook een doelstelling op lan ger zicht. De ontwikkeling van de kos ten en daarmede van concurrentiever houdingen is van wezenlijk betekenis in zijn dorp een geziene en gewaardeer de vakman. Vorig jaar 5 juli is ook hij, even over de 50, plotseling overleden. De zaak kwam toen op naam van Wed. Reitsma-van der Velde en de oudste zoon trad als slager in de plaats van z’n vader. De familie wilde graag de zaak meer naar het dorpscentrum verplaatsen. Hiervoor bood zich, begin van dit jaar, de gelegenheid aan. De heer Joh. Fel kers die het pand Terp 5 beheerde en aldaar 42 jaar het slagersberoep had uitgeoefend, vond het welletjes. Hij ging stil leven en de fam. Reitsma werd, bij publieke verkoping, eigenaar van dit pand. Timmerman C. Frankena is ongeveer ’n half jaar bezig geweest met verbouw en modernisering, mids september kwam al les kant en klaar. Toen kon de officiële openingsdatum worden vastgesteld, 19 september, des namiddags vijf uur. Burgemeester R. Al ta verklaarde zich bereid de opening ta verrichten. Vergezeld van wethouder Lanting en secretaris De Jong begaf hij zich naar het vernieuwde pand. Een nichtje van fam. Reitsma, de 11-jariga Lolkje W. van der Velde, overhandigde de burgemeester een blinkend mes, waar mee hij met forse haal een krans van droge worsten doorhakte, bevestigd aan de voordeur. Na deze ceremonie, in ori ginele slagersstijl, was de toegang vrij. De genodigden begaven zich naar binnen om de winkel te bezichtigen, ’t Interieur ziet er keurig uit. Er is o.a. een prach tige nieuwe opengekoelde verkooptoon- bank geplaatst met een keur van fijne vleeswaren. Een diepvries container voor allerhande soorten diepvries tot braad- kuikens toe, een marchandrie voor zelf bediening en een zeer uitgebreid assor timent levensmiddelen (conserven) com- pleteerd het geheel. Waarlijk een lust voor het oog. De gasten verenigden zich in de even eens gemoderniseerde voorkamer, waar door de familie koffie met gebak werd geserveerd. Burgemeester Alta hield een hartelijk felicitatietoespraakje, mede namens ge meentebestuur en burgerij. Spreker con stateerde, onder vrolijkheid van de aan wezigen, een zekere degradatie van het bewuste pand. Het is nl. vroeger de ambtswoning geweest van de gemeente secretaris, wijlen Van Mook. De heer Felkers kocht indertijd het huls over voor de kapitale som van f 500, vertelde hij ons. Verder merkte de heer Alta op, dat er in Hennaarderadeel, sinds hij er burgemeester is, In totaal 8 sla gerijen zijn opgeheven, waarvan twee in Wommels. De nu geopende zaak getuigt echter van initiatief en doorzettingsver mogen, dit komt het hele dorp ten goede. Wommels, naar bekend, als centrum- dorp aangewezen, heeft In dit verband voor de toekomst een taak. Er mogen aan een centrumdorp bepaalde eisen ge steld worden, de middenstand vooral dia krijgt de kans om deze eisen mede te realiseren. Een zaak, als de nu vernieuw de, kan het opnemen tegen de stad. Laat het dan ook zo zijn, dat de klanten da middenstand in eigen woonplaats be gunstigen. De voormalige slagerij van fam. Reits ma, aan de Mounew&l, is aangekocht door de heer H. de Ruiter, die in Wom mels een melkslijterij drijft. Het is nog niet bekend of de nieuwe eigenaar het als woonhuis dan wel als winkelpand zal inrichten. - '7 i. In Wonseradeel thans 7 gevallen van mond- en klauwzeer. In Baarderadeel zijn 39 dieren met schurft, in Wonseradeel 40, in Workum 380. In Baarderadeel varkenspest bij 27 varkens, in Hennaarderadeel 13, Won- '...1 31. Advertehtieprijs 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. B 75

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1