Slag boerenpartij voor R Engeland binnen 5 jaar lid E.E.G.? Gysbert Japiks I KOEKOEKSNEST VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 T05e JAARGANG No. 76 te 4 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes i Duitsland en de atoom bewapening Geen meerderheid. PIET Vietnam in de V. N. Nassar houdt vol. Nieuwe partij? Verschijnt DINSDAGS en VRIjDAGS Uitgave: A. OS1NGA N.V, Bolsward Kopenhagen: De zwarte smokfng-broek ligt er uit, althans volgens het decreet van de Deense herenmode-couturiersde broek moet of rood zijn (rechts) of in een schotse ruit worden uitgevoerd Abonnementsprijs 1 2 90 oer kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week oktober 1911 Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 importeur moeten komen endat zal men in het binnenland niet prettig vinden. Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Beide senatoren kenden elkaar van vroe ger. Zij waren in de oorlogsjaren leraar aan dezelfde landbouwschool. Dat gaf de authenticiteit van het verhaal van ir. Baas iets meer cachet. De libe raal vertelde, dat het lid van de Boeren partij tijdens de jaren van de bezetting niet schroomde om de leerlingen vol te gieten met Nazi-propaganda. Ook zou ir. Adams zijn mede-leraar en nu mede-afgevaardigde ir. Baas hebben bedreigd met deportatie. In de koffiekamer kwam het na afloop Men kan ook jus maken zonder vlees te braden. Tot de ingrediënten behoren o.a. melkvetten, paneermeel, tomaat en uit. Ledendag in de Broerekerk. Ds. Bolken- stein van Hommerts sprak over de kerk, Ds. Van Niel van Burgwerd over „De kerk en wij”. Eerst kreeg Adams een tik Oh, jongens, wat een schik hij heeft het nest bevuild steeds met de wolf gehuild en daarom, weg met hem wij roepen het met klem hij moet zijn zetel kwijt op makkers, tot de strijd Voel oorlogshulvering op tot de zuivering het landelijk Koekoeknest moet grondig uitgemest gereinigd en ontsmet 't is heus niet voor de pret wat „achter ’t nieuws” onthult men raakt met vrees vervuld. Het is bij de B.P. allang geen pais en vrêe het deugt niet in het nest bijna uit elk gewest wordt voor en na bekend een verkeerd element Is op de lijst geplaatst verwijder hem met haast! Engeland en do E. E. G. tot een incident. De in opspraak ge brachte ir. Adams, begon te schelden. Ir. Baas reageerde met een welgemikte vuistslag op het oog van de Boerenafge vaardigde. Nooit had hij groter publiciteit kunnen wensen. De vuistlag èn het verhaal, dat aan het incident vooraf ging, zijn als groot nieuws door heel Nederland ver spreid. Zelfs buitenlandse persbureaus sprongen begerig op dit teken van poli tieke onrust. Met die onrust viel het overigens wel In Jemen, waar de Egyptische troepen nog steeds aanwezig zijn, heeft presi dent Sallal, die ruim een jaar in Kairo heeft vertoefd, d? regering van Al Am- rie ontslagen en vervangen door sterk Egyptische gezinden. Amri, die met een grote delegatie in Kairo was om eens te horen wat de Egyptenaren van plan waren, is door de Egyptenaren ge vangen gezet. Men kan hieruit de slot som trekken, dat Nasser er, ondanks zijn herhaalde pogingen om tot overeen stemming te komen met koning Feisal van Saoedi-Arabië, nog steeds op uit is, Jemen in Egyptische handen te hou den en zijn avontuur, dat al veel heeft gekost en niets heeft opgeleverd, voort te zetten. Voordat bondskanselier Erliard In het begin van deze week besprekingen te Washington ging voeren, heeft hij op een vergadering van de chr.-democra- tische fractie van de Bondsdag nog eens uiteengezet wat het Duitse standpunt is ten aanzien van het probleem van de kernbewapening, dat bij de besprekingen met de Amerikanen een belangrijk punt van de agenda zou zijn. Erhard verklaarde niet van plan te zjjn iets van de Duitse positie prijs te geven. Dat wil zeggen, dat Erhard nog steeds mede-eigendom verlangt van een gemeen schappelijke kernmacht van da N.A.V.O. en niet bereid is een akkoord over de verhindering van de uitbreiding van het aantal landen met kernwapens te onder tekenen, indien hierdoor zou worden verhinderd dat er een gemeenschappelijke Atlantische of Europese kernmacht zou kunnen worden gevormd. Erhard blijft hiermee vast houden aan de M.L.F., hoewel iedereen in de Westelijke wereld er nu wel van overtuigd is, dat de M.L.F. zo dood als een pier is. Austin (V.S.): In een kraamkliniek liier wordt al bijna een maand een baby verpleegd, die bij de geboorte iets meer dan 600 gram woog, vervolgens afviel tot 480 gram en nu weer Is aangekomen tot 525 gram. De artsen beschouwen het als een wonder, dat het kind tot dusver In leven Is gebleven. Het meisje is drie maanden te vroeg geboren en maakt nu een goede kans Enkele dagen voor deze uitspraak van Erhard had zijn minister van defensie, Von Hassel, in een rede te München be toogd, dat Duitsland streefde naar een redelijke medezeggenschap in het ge bruik van kernwapens. Men kon hier uit opmaken, dat Von Hassel al wel had afgezien van mede-eigendom. Men moet bij deze kwesties wel in het oog houden, dat West-Duitsland afziet van het ver weren van een nationaal kernwapen. Waarom houdt Erhard nu haast tegen beter weten in vast aan een achterhaald standpunt? Vermoedelijk ziet hij een af stand van mede-eigendom als iets, waartoe hij bereid is als daar conces sies tegenover staan. Een aantal West- Duitse politici meent, dat het afstand doen van mede-eigendom zou kunnen worden gebruikt om van Rusland con- sessies op het gebied van de hereni ging te krjjgen, iets dat overigens zeer onwaarschijnlijk is. kwestie van mede-eigendom wil gebrui ken in het complex van militaire pro blemen, die in Washington aan de orde zijn gekomen. Duitsland wil, zo heeft zijn minister van defensie verklaard, liefst een vetorecht van zijn Europese bongenoten op eventuele Amerikaanse besluiten troepen uit Europa terug te trekken. Er heërst bij de Duitsers voort durende vrees, dat de Amerikanen, ge dwongen door de oorlog in Vietnam en verleid door de technische mogelijkhe den van snel vervoer door de lucht, het Europese front, waar alles zo rustig is, te zeer zullen ontbloten. En Bonn beseft, dat een verdediging van West-Europa niet mogelijk is zonder Amerikaanse deelneming. Het is even wel de vraag of de Amerikanen iets zullen voelen voor de beperking van hun handelingsvrijheid. Zij hebben bij monde van McNamara, de minister van defensie, verklaard, dat de gevechts- waarde van de Amerikanen in Europa niet zal' verminderen. Het zou allemaal voor Amerika wat gemakkelijker zijn ais Duitsland voor de dollars, die Ame rika in Duitsland aan zijn troepen be steedt, in Amerika militaire goederen zou kopen. Dan zouden deze uitgaven niet op de Amerikaanse betalingsbalans drukken. Maar zoveel militair mate riaal wil Duitsland niet kopen in Ame rika. Naar verluidt, is er al over ge sproken of Bonn dan geen niet-militaire goederen in Amerika kan gaan kopen. Het zou dan op het terrein van de vrije De Algemene Vergadering van de Ver. Naties is geopend. De dag voor de ope ning liet secretaris-generaai Thant we ten, dat hij weliswaar geen verlenging van zijn ambtsperiode wenst, maar met afscheid nemen wil wachten tot het ein de van de nu begonnen zitting, dat wil zeggen tot ongeveer het einde van dit jaar. Bij de algemene beschouwingen heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Goldberg, de bestaande Amerikaanse plannen en voorstellen over de oorlog in Vietnam samengevat. Hij herhaalde de bereidheid de bombardementen op Noord-Vietnam te staken, wanneer de zekerheid bestaat, dat dit gebaar door de andere zijde zal worden beantwoord met een vermindering van de oorlogs- intensiteit. De door de tegenpartij ge- eiste deelneming van de Vietcong aan eventuele vredesonderhandelingen noem de hij geen onoverkomelijk probleem. Dat had president Johnson ook als eens verklaard, integenstelling tot het aan vankelijk Amerikaanse standpunt, dat dragsregels. Wat dat betreft, zat ir. Baas dus fout. Maar het verkeerd han delen tijdens de bezetting ig óók geen geldende gedragsregel. Daarover heeft voor wat betreft ir. Adams da rechter al eens beslist. De huidige sena tor werd na de oorlog voor tien jaren het actieve en passieve kiesrecht ont nomen. Dan blijft het een vraag of men ook als die tien jaren al verstreken zijn toch weer in de politiek mag te rugkeren. Die vraag beantwoorden enige leden van de Boerenpartij en heel wat leden van andere partijen ont kennend. Elk weet nu de B.P. heeft de wind niet meer mee het nest wordt fel beroerd er is niet best geboerd dossiers blijven niet dicht doopcelen, vlug gelicht wordt iets verkeerds ontdekt dan ’t vogeltje genekt. Het politieke spel der B.P. wordt een rel elke andere partij van oorlogssmetten vrij? elk zuiver op de graat mogelijk dat het bestaat maar ’t lijkt in zoeklichtschijn te mooi om waar te zijn. Gysbert - om iroed en (rum gol en goed seit ds hjoed: mee. Zij bleef beperkt tot één partij: de Boerenpartij. Verscheidene afdelingen richtten zich tegen de persoon van ir. Adams. 'Het liep uit op een wat ver warrende discussie. Enkele afdelingen vertellen, dat de plaatselijke Boerenver tegenwoordigers en bloc zouden aftre den, indien geen maatregelen tegen het kersverse Eerste Kamerlid zouden wor den genomen. Andere afdelingen waren daar weer boos over en gaven als hun mening, dat niet iedereen zijn mond moest opendoen, maar voorlopig ieder een zou moeten blijven luisteren naar partijleider Koekoek. De heer Koekoek gaf zelf ook geen re den voor duidelijkheid. Aanvankelijk bleef het bij felle aanvallen op ir. Baas. Terwijl het rumoer aanbleef, kwamen er wat vage verklaringen uit de mond van de Bennekomse politicus. Opmerkelijk was daarbij de langzame accentverschuiving. Eerst zei de heer Koekoek, dat hij ir. Adams tijdens de oorlog persoonlijk had gekend en dat hij wel persoonlijk wilde instaan voor diens goede bedoelingen. Op een plaat selijke partijvergadering verkondigde de Boerenleider later, dat hij „het geen be zwaar vond als iemand lid van de NSB was geweest, zolang hij maar geen landgenoten had verraden”. Dat was natuurlijk een gevaarlijke uit lating. Ondanks alle verhalen over de Boerenpartij is het beslist geen politieke groepering, die louter bestaat uit neo fascisten of oud-NSBers. Ongetwijfeld is zeker in de politiek leiding een aantal twijfelachtige figuren aan te wij zen (o.a. ir. Adams), maar bij het gewone kader -gemeenteraadsleden enz. behoren ook enige oud-verzets- lieden. Vooral voor hen moet deze uit spraak van hun voorman hard zijn aan gekomen. Dat was te merken aan de reactie van diverse vertegenwoordigers. Enkele af delingen kwamen zelfs met de eis, dat de heer Koekoek een soort „noodraad” zou instellen, die zo snel mogelijk de leden van de Boerenpartij moet „zuive ren” en twijfelachtige figuren moet ver wijderen. Het antwoord van de heer Koekoek was ten slotte, dat hij „ir. Adams zou ver zoeken als senator af te treden, wanneer de rechterlijke uitspraak ongunstig voor hem zou zijn”. In zekere zin is dit een zeer sluwe verklaring. De heer Koekoek probeert hiermee de indruk te wekken, dat in het geval dat de rechterlijke uitspraak wèl gunstig voor ir. Adams is deze tegelijk is vrijgepleit van zijn verleden. Dat is niet waar. De rechter komt er aan te pas omdat een vuistslag die ir. Adams beschouwt als „een aanslag op zijn leven’’ is uitgedeeld. De rechter zal en kan niet oor delen over het verleden van de Boeren vertegenwoordiger. Wel over de vuist slag. Het eigen rechter spelen behoort niet tot de geldende Nederlandse ge- s Aangezien de fracties van de liberale coalitiegenoot en de socialistische op positie het niet met Erhards stand punt eens zijn, staat niet eens de meer derheid van de Bondsdag achter hem. Toch leidt dat niet tot een regerings crisis, doordat de liberale ministers van mening zijn, dat Erhard in Washington op dit punt bot zal vangen en zij zich dus geen zorgen behoeven te maken. Het ig ook mogelijk, dat Erhard de In de nacht van 3 oktober is Rotterdam het doelwit geweest van een bombarde ment door de Engelse luchtmacht. Zie kenhuizen, kerken en musea hadden da gebruikelijke aantrekkingskracht. De zinloze zucht tot vernielen was zelfs ge richt op de gebouwen van het Rode kruis (Duits legerbericht). Krijgt Nederland een nieuwe partij? Het ziet er wel naar uit. Opggericht is de „Groep D ’66”, die zoveel mogelijk adhesie-betuigingen wil hebben om zo snel mogelijk een nieuwe partij te for meren. Merkwaardig Is, dat zich In deze nieu we groepering een niet-onbelangrijk aantal oud-liberalen en oud-socialisten heeft verzameld. Zij willen o.a. vereen voudiging van het Nederlandse parle mentaire stelsel door een vermindering van het aantal partijen en door recht streekse verkiezing van een premier. Een van de eerste commentaren sprak dan ook over „een boerenpartij voor intellectuelen". In ieder geval is het een gunstig teken, dat er mensen zijn( die zich niet alleen druk maken over de politieke gang van zaken, maar zich ook daadwerkelijk voor een mogelijke verbetering willen inzetten. De vergaderingen van het Europese parlement en van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa gaan meestal voorbij zonder een rimpeling op het politieke watervlak na te laten. Maar soms komen interessante zaken aan het licht, zoals ditmaal. De Engelse socialistische ex-minister van buiten landse zaken, Patrick Gordon Walker, die later te kermen gaf namens de En gelse regering te spreken, verklaarde te hopen, dat Engeland nog voor het einde van de lopende zittingsperiode van dit Lagerhuis, dus binnen vijf jaren, lid zal worden van de Europese Econo mische Gemeenschap, de E.E.G. Latter lichtte hij op een persconferentie toe, dat zo’n toetreding meer is dan een economische kwestie en ook wel dege lijk een politieke. Hij kwam hiermee dicht bij het standpunt van de Frans man Cartoux, die meende, dat onder- handelingen dan pas zin zouden heb ben, wanneer men tevoren komt tot een realistische overeenstemming over de door de uitgebreide Gemeenschap te voeren internationale politiek en over het defensiebeleid. Nu vallen deze kwes ties buiten de competentie van de eigen lijke E.E.G. en daarom had Gordon Walker een systeempje bedacht, dat Frankrijk, Engeland en West.-Duits- land op bilaterale wijze hun politiek zouden coördineren. Of het in deze richting zal gaan is een andere kwestie, maar in officiële krin gen wordt blijkbaar aan iets dergelijks gedacht om uit het Europese slop te raken en wel op een wijze, die verder gaat dan de gedachte van Erhard, in Oslo kortgeleden onder woorden ge bracht, dat de E. E. G. en de Europese Vrijhandelsassociatie als blokken toena dering tot elkaar zouden moeten zoe ken. De Boerenpartij, een van de nieuwste loten aan de Nederlandse politieke stam, is danig in opschudding gebracht door de forse vuistslag, die een van haar sena toren, ir. Adams, in de Eerste Kamer op het verraste oog moest incasseren. De gebeurtenissen op Pinsjesdag, die alle opschudding hebben veroorzaakt, zijn, naar mag worden verondersteld, genoegzaam bekend. De liberale afgevaardigde in de senaat, ir. Baas, vertelde op die eerste bijeenkomst in het nieuwe parlemen taire jaar, dat hjj er geen enkele behoefte aan had om in de senaat samen te werken met de Boerenafgevaardigde, die volgens hem in de oorlog over duidelijk had blyk gegeven desnoods bereid te zijn liet vaderland te. verraden. De toespraak van de liberale senator betekende een unicum in ons brave parle mentaire leven. Hier werd een persoonlijke aanval gedaan op een nieuwe afge vaardigde. Een aanval, die, gezien de. daarop volgende gebeurtenissen, blijkbaar hard aankwam. Sommige jaene fore datse de wrftd for- litte nolle, in syyckje deartrog d’eere fenne wrad. er voor de opstandelingen geen plaats aan de tafel was, tenzij misschien als onderdeel van'de Noord-Vietnamese de legatie. Dat dit alles geen uitzicht biedt, bleek uit de rede die Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, kort daarop hield. Er waren, aldus Gromiko, nog geen tekenen, dat Amerika bereid was de agressie tegen het Vietnamese volk stop te zetten. Hij eiste de onvoorwaardelijke terugtrek king van de Amerikaanse troepen. Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Bolswartls Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Jlindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 76

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1