Hoe met het Friese Platteland? Bolletongersdei 1966 Gedeputeerde Staten bezinnen zich over de toekomst Gysbert Japiks Fan de Martinytoer voor Zilveren filmpjes 1603-1666-1966 •X- Meer geld gemeenten Bol letongersdei DINSDAG 4 OKTOBER 1966 105e JAARGANG No. 77 Advertentieprijs 16 cent pei mm Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel. Hennaarderadeel, llindeloopen, Wonseradeel, Workum J. s. na kilo mei fet Tj. de J. n n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A OS1NGA N Vn Bolsward Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Abonnementsprijs f 2 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4479 4412 4447 4370 4321 4282 4418 4370 4394 4426 4522 4433 4469 4408 4417 4.01 4.03 3.99 3.99 3.99 4.04 4.03 4.02 4.01 4.03 4.05 4.09 4.12 4.11 4.12 2e week oktober 1911 Verhoging van de broodprijs Daar de diefstal van op het land staan de gewassen hand over hand toeneemt hier en daar landerijenwachters ingesteld die de politie ter zijde staan en ’s nachts surveilleren. Klompen, grote voorraad, prachtige pas vorm. S. Hengst, Appelmarkt 11. De bezetter publiceert nuttige wenken voor het turfstoken. Eén ervan luidt: dat men de turf vooral droog moet bewaren, omdat met vochtige turf niets valt te be- ginnen. Fiets gevraagd (zonder banden). Mei Boalsert as sintrum Hiel üs gea stiet dan ré Dan wurdt dêr wol tocht Oan üs swart-bünte fé Utgean is der genöch Mar hwat bining oangiet Bolletongersdei is de dei Dêr’t tradysje yn sit len kear yn 't jier ’t Is suver healdei Hwant yn ’e regel Gean de froulju ek mei Hwant gean wy tobek Nel de tsjernemoune-tiid Doe wie eltsenien Mei dizze frije dei al bllid Dizze dei wurdt net êld Hwant syn ynhald docht blyk De jongerein dy giet mei En dat makket üs rylt. Telef. 2044 Na 18.30 uui 2660 of 2335 (05157) De Burgemeester van Bolsward, J. M. A. MULDER. Stadgenoten, DE BILANGRYKSTE YNDUSTRY YN FRYSLAN It soe üs hiel hwat wurdich wêze as de yndustrialisaesje fan Fryslan sa tanaem dat dizze titel net mear fan tapassing wie op de suvel mar bygelyks op de metaelforwurking of in oare yndustry, mar oant nou ta is it jit de molke en de forwurking dêrfap, dy’t ekonomysk Fryslan it sterkst draecht. It is dan ek gjin wünder, dat yn deskundige roun- ten de fragen oangeande de molke tige yn de bilangstelling steane. Der is alder- earst de primaire produksjeboarne, de kou, dy’t op it heden fan alle kanten bi- sjoen en bistudearre wurdt. Fan aids wurdt de Fryske kou rounom tige heech In de gemeente Hennaarderadeel vervult Wommels een centrale functie. Dit dorp kan als een te ontwikkelen centrumdorp worden beschouwd, met een verzor gingsgebied dat de dorpen Oosterend, Hennaard, Itens, Rien, Lutkewierum, Roodhuis en Hidaard omvat. froed gol In de gemeente Baarderadeel vervul len Winsum en Mantgum een zekere centrale functie. Deze dorpen zijn als te ontwikkelen zelfstandige dorpen te be schouwen, waarbij Winsum als centrum kan fungeren van een verzorgingsgebied dat de in de gemeente Hennaarderadeel gelegen dorpen Spannum, Welsrijp en Baijum omvat en voorts de dorpen Huins, Lions, Baard en Oosterlittens. Mantgum kan als centrum worden be schouwd voor de dorpen Britswerd, Wieuwerd, Oosterwierum, Jorwerd, Wei- dum, Beers en Jellum. Albert Speer, ex-minister van bewapening van het „Derde Rijk” en Baldur van Schirach, ex-leider van de Hitlerjeugd, die in de nacht van vrydag op zaterdag de gevangenis in Spandau hebben verlaten na het uitzitten van de hen opgelegde straf. pen van Friesland een voldoende mid del is gegeven om het huidige inwoner aantal te handhaven of te vergroten. Wel kan worden verwacht, dat de ont volking van plattelandsgebieden, die in de nabijheid van zich ontwikkelende centra van werkgelegenheid zijn gele gen, zal verminderen. Met name na 1950 is de inkomensont wikkeling op het platteland achterge bleven bij die van het rijk en van de gehele provincie. Tevens blijkt, dat deze periode de meest ongunstige ontwikke ling in dezen zich juist heeft voorgedaan in de gemeenten met de meest eenzijdige agrarische structuur. Het gemiddelde inkomen per hoofd der bevolking lag in 1960 in Friesland f 390,beneden het nationale gemiddelde; Friesland was in dat jaar de provincie met op één na het laagste inkomen per inwoner. Indien het provinciale gemiddelde in dat jaar gelijk was geweest aan het nationale, zou het inkomen f 185.000.000,groter zijn geweest. Deze aangelegenheid is van niet te onderschatten betekenis voor de leefbaarheid en het woonkli maat ten plattelande. Het proces van schaalvergroting heeft stad en platteland dichter bij elkaar ge bracht. Daarbij is de stad in vrijwel alle opzichten toonaangevend. Nadere analyse van „het wonen” op het platteland, leert dat een hoog per centage van de woningvoorraad is ver ouderd en niet voldoet aan de heden ten dage daaraan te stellen eisen. In 1956 bedroeg het aantal één- en tweekamer woningen 19,2 van de woningvoor raad in Friesland, tegen een landelijk gemiddelde van 5,3 Het percentage vóór 1906 gebouwde woningen bedroeg in dat jaar in Friesland 46,6 lande lijk daarentegen 32,- Het gemeenschapsleven op het Friese platteland ondergaat ook de invloed van de schaalvergroting, in die' zin, dat die dorpsverenigingen, welke in feite be staan bij de gratie van het isolement 1 zen. Het gevaar dreigt, dat het verschil Het Weidegebied. In dit gedeelte van Friesland vervullen de stedelijke centra Sneek, Bolsward, Joure en Lemmer een belangrijke ver zorgende functie, evenals de aan de rand van het gebied liggende steden Harlin gen, Franeker, Leeuwarden en Heeren- veen. Ook de industriële, Werkgelegen heid van het gebied is in zeer overwe gende mate in de hiervorengenoemde centra geconcentreerd, hetgeen belem merend heeft gewerkt op het ontstaan van goed geoutilleerde centrumdorpen. Er worden dan ook weinig belangrijke verzorgingscentra buiten de stedelijke centra in het gebied aangetroffen. Het gebied telt een groot aantal, in inwo nertal teruglopende dorpen, waarvan vrij vele een nogal geïsoleerde positie inne men. Teneinde in de toekomst een re delijk voorzieningenniveau te kunnen handhaven zal concentratie van voorzie ningen in hiervoor in aanmerking ko mende dorpen noodzakelijk zijn. Hat Ljouwert „Us Mem” En Boalsert „syn Bolle” De boer hat gelyk 't Is him like folie Dizze sifers jowe tinkt üt, gjin reden ta foldwaning. It oantal kilo’s is net heger wurden, allinnich it fetgehalte is in byt- sje heger wurden. Sjocht men dizze rlsseltaten tsjin de ef- tergroun fan de bidriuwsforbettering, tinkt men oan al dy fokkers, de K.I. de fésyktebistriding hwertroch t.b.c. en abortus praktysk fordwoun binne, de hegere kunstmestjeften, it tanimmen fan it oantal kilo’s krêftfoer, de bettere gear stalling, de koperkoekjes, de magnesia- koekjes, de vitamine-preparaten en folie dingen mear, dan lykje dizze sifers bi- paeld toloarstellend. Hat it dan allegear- re neat jown It antwurd is! jawol, it hat folie jown, mar trofé binne wy lang net. Alderearst is de produksje fan de net-stamboekkij sterk forbettere. Dy stiene yn 1950 op 3276 kilo mei 3.95 procent fet en dy binne nou klommen ta 4137 kilo mei 4.06 proc. fet. De fé- forbettering hat dus binammen troch- wurke op de minder produktive bidriu- wen en mei namme troch de K.I. binne dy tige yn produksje omheech gien. Mar op it twadde plak mei men net forjitte, dat op deselde oantal H.A.’s bilangryk mear kij hélden wurde as destiids. Dat skilt wol trije kij op in trochsné-pleats en gauris folie mear. Lykwols is de léste jierren op dit terrein ek net mear in foarütgong to sjen en bliuwt it de boe ren heech sitten, dat mei al har fokken en fuorjen de produksje per kou frijwol op ien hichte bliuwt. Dizze ünfoldienens hat him de léste tiid hearre litten yn krityk op de gong fan saken by K.I. en Stamboek. Ut folie ynstjürde stikken blykt wol, dat de mieningen dêroer net Gyibert - om •n hom en goed ■en hjoedi In de gemeente Wonseradeel kunnen Tjerkwerd, Exmorra, Schettens, Lon- gerhouw, Schraard, Hichtum, Burgwerd en Nijland (gem. Wymbritseradeel) tot het verzorgingsgebied van Bolsward worden gerekend. Makkum is als centrumdorp te beschou wen, waarvan, mede onder invloed van de recreatie en de plaatselijke industrie de positie verstevigd kan worden. Tot ’t verzorgingsgebied zijn de afhankelijke dorpen, Cornwerd, Wons, Allingawier, Idsegahuizum en Piaam te rekenen. Witmarsum is eveneens als een te ont wikkelen centrumdorp te beschouwen, waarop Arum en Pingjum zich kunnen oriënteren. Kimswerd kan tot het ver zorgingsgebied van Harlingen worden gerekend. in outillage tussen dorp en stad groter wordt, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de leefbaarheid van het platteland slechter wordt. Op grond van analyseresultaten is de volgende hiërarchie van dorpen opge steld: A. Centrumdorpen: in het algemeen de dorpen met meer dan 2500 inwo ners, die fungeren als centrum voor de omgeving ook ten aanzien van voor zieningen betreffende de niet-dagelijkse levensbehoeften; B. Zelfstandige dorpen: in het alge meen de dorpen met een inwonertal van 1500 tot 2500. De verzorgende functie van deze dorpen is voornamelijk gericht op de voorziening in de dagelijkse le vensbehoeften; C. Afhankelijke dorpen: waartoe in ’t algemeen zijn gerekend de minder dan 1500 inwoners tellende dorpen, die op het gebied van de verzorging, ook in de sector van de dagelijkse levensbehoef ten, in meer of mindere mate zijn aan gewezen op naburige verzorgingscentra. Zij verkeren ten opzichte van deze cen tra voor tal van voorzieningen in een afhankelijke positie. Voor de verzorging van het platteland zijn de centrumdorpen, die een noodza kelijke aanvulling geven op het net van stedelijke centra, van groot belang. In totaal zijn in het door de provincie ontworpen plan 85 dorpen aangegeven, waarvan 29 als centrumdorp en 56 als zelfstandig dorp. De overige dorpen van Friesland kunnen als afhankelijke dor pen worden beschouwd. I In afwachting van de vaststelling van de desbetreffende normvergoedingen is in de begroting van het Gemeentefonds voor 1967 voor de uitkering lager onderwijs een bedrag van f 520 mln opgenomen, zo blijkt uit de toelichting op deze begro ting. De kosten van deze uitkering voor dit jaar worden thans geraamd op f 495 mln. De toeneming bedraagt dus f 25 mln. De toeneming voor 1967 in de overige uitkeringen ten opzichte van de nadere raming voor 1966 beloopt f 247,4 mln. Voor deze uitkeringen is in totaal een bedrag van f 254,9 mln begroot, dat is onderverdeeld in een belastinguitkering van f 17 mln, een algemene uitkering van f 2546,2 mln, een aanvullende bij drage van 45 mln en een garantie-uit- kering van f 33,6 mln. De compensaties voor de gevolgen van de gemeenten van nog tot stand te brengen algem. salaris maatregelen zijn hierbij buiten beschou wing gelaten. Der is in dei yn ’e hjerst Sünder wurden is 't sein De aerd fan it lan Wurdt der hieldochs yn lein hebben in deze periode hun aantal in woners zien toenemen. Deze groei heeft zich in het bijzonder voorgedaan in de doipen met meer dan 2000 inwoners; van deze categorie als geheel is het aantal inwoners toegeno men. Dorpen met minder dan 2000 in woners zijn in inwonertal gedaald. De sterkste daling heeft zich voorgedaan bij de klassen met het geringste aantal inwoners. Van de 401 dorpen telt ruim de helft minder dan 500 en ruim driekwart min der dan 1000 inwoners. In deze dorpen woont resp. 10 en 25 van de be volking van Friesland. De agrarische beroepsbevolking daalde in de periode 1947-1960 van ca. 61.000 tot ca. 36.000. Omstreeks 1965 bedroeg zij ca. 31.500 arbeidskrachten. Het is te verwachten, dat deze daling, vooral van arbeiders in loondienst en van de in het eigen bedrijf meewerkende kinde ren, in de toekomst nog zal voortdu ren, waarbij meer dan tot dusverre op een vermindering van het aantal be- drijfshoofden moet worden gerekend. De verwachting is, dat de werkgelegen heid in de land- en tuinbouw tot 1980 nog met ongeveer 7000 arbeidsplaatsen zal dalen. Tegen die tijd zal in de land en tuinbouw nog werkgelegenheid zijn voor ca. 25.000 beroepspersonen. De da ling zal waarschijnlijk voornamelijk de landbouw- en veeteeltbedrijven betref fen. Een uitbreiding van de tuinbouw, die in Friesland nog van bescheiden om vang is, kan vooral op iets langere ter mijn gezien, wel worden verwacht. Op zich zal dit, voorzover dit thans valt te voorzien, van weinig betekenis zijn voor de verruiming van de agrarischel werkgelegenheid. De industriële werkgelegenheid is in Friesland in de periode 1950-1964 met ca. 70 toegenomen. Voor het grootste deel vond deze groei plaats in de ste den (toename industriële bedrijfsbevol- king ca. 90 Alleen in het Zandge bied nam ook op het platteland de in dustriële werkgelegenheid aanzienlijk toe (groei ca. 66 Mede door deze ontwikkeling steekt de bevolkings groei in dit gebiedt gunstig af bij die in de andere Friese plattelandsgebieden. Een vergroting van het aantal forensen dat te verwachten valt, betekent voor het platteland echter niet, dat alle dor- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. De traditie wordt voortgezet. Op de eerste donderdag in oktober is het weer Bolletongersdei. De Marktcommissie heeft in een goede samenwerking gezorgd voor een vetveeshow, een standwerkers- wedstrtfd, een grote kramenmarkt, een ringrijder(j en een pluimvee- tentoonstelling. ’s Avonds een echte Friese toneelavond in „de, Doele”, verzorgd door de Krite Boalsert. Het actieve Winkeliers Actie Comité heeft haar leden opgewekt met speciale aanbedingen en extra verzorgde etalages goed voor de dag te komen, en de jubilerende fa. Van der Plaats verzorgt extra rondleidingen gedurende de middag op haar unieke tentoonstelling in het stadhuis. Kortom, Bolsward maakt zich wederom op om haar taak als ver zorgingscentrum voor stad én platteland waard te zijn. Wij vertrouwen, dat het platteland deze geste zal waarderen en zich hier als steeds weer thuis zal gevoelen! Als het weer meewerkt, wordt het weer een hoogtijdag en verwachten wij velen uit de wijde omgeving. Van harte welkom in Bolsward! Dinsdag krijgen de Provinciale Staten van Friesland een welvoorziene schotel voorgezet. Er was uit de aard der zaak het gebruikelijke toetje, maar de gangen van het hoofdgerecht logen er niet om. Lijvige boekdelen bereikten reeds de Staten ovar de Ruimtelijke Ontwikkeling van het Friese platteland, het dainmcn- plan naar Ameland, het streekplan van de Friese Waddeneilanden en nog vele zaken meer. W’ist U bijvoorbeeld, dat tegen dit laatste plan niet minder dan 47 bezwaarschriften zijn ingediend Het is moeilyk te zeggen welk plan de meest vérstrekkende gevolgen zal hebben. Eén ding is duidelijk: met de ruimtelijke ordening is heel het toekomstige welzijn van de provincie gemoeid. Het plan is een boekdeel van meer dan 100 dichtbetypte foliovellen, verlucht met tal van kaarten en statistieken, uit de aard der zaak nogal in ambtelyke stijl geschreven. In het kort komt het hierop neer; gelyk binne, mar men siket dochs nei oarsaken by de fokrjochting. Hawwe wy, sa sizze party boeren, net to folie sjoen nei moaije kij, mei mear as 80 punten? Hechtsje wy net to folie wearde oan eksterieur-eigenskippen, dy’t op de pro duksje gjin ynfloed hawwe. Moatte wy net mear klam lizze op pro duktive kij ek al is it kopke net sa moai en sit de krüsbonke hwat heech? Binne üs kij wol great en swier genöch, seit in oarenien. Moatte wy net greatere en swierdere kij fokke mei fikse jaren, dy’t harren machinael goed melke litte? Giet it wol goed by de K.I. mei it oan- keapjen fan de bollen? Wurdt der net mear oandacht jown oan de namme fan de fokker as oan de produktiviteit fan de êlden en foaralden? Garen sykje it wer yn de krappe arbeidsbisetting, hwertroch de bisten har gerak net krije en de by- sündere soarch fan de boer tofolle misse moatte. Spilet hjir it machinael melken ek net in minder goede rol, seit in oar en it wurkjen mei de melkmasine. En sa gounzet it op it heden fan mieningen en krityk. Dejingen, dy’t dit bilangryk fraechstik neijer bisjen wolle, soe ik tige oanriede it boppeneamde boekje oan to tugen. Hja witte dan hoe't deskundigen oer de ünderskate fasetten oardielje en mei sifers en feiten ünderstreke. Foar de bilangrykste yndustry yn Fryslan, hwert mear as 16.000 ündernimmers yn wurkje is dy bilangstelling dochs net to folie frege, tocht ik. Geane wy yn uwz salme, wy fyne 't 'er so on-himtnel az aerne. oanslein en wie hja in foarbyld foar praktysk de hiele wrald. Dêrfandinne wie hjir altiten al in libbene hannel yn fokkij en bollen, dy’t om utens teagen en dêr de rom fan it Fryske fé fortolken. Mar de léste jierren is men der net al- hiel tofré mear oer en komme der sifers üt oare kontreijen, dy’t de Fryske kou nei de kroane stekke. De efterstan fan eartiids is yn sommige gebieten net mear oanwêzich en yn Noard-Hollan is de pro duksje per kou al heger as hjirre. Nou seit dat op himsels net alles, hwant in hegere produksje kin op folie manea- ren forkrigen wurde, mar dat men der hjir rêstich op is, soe ik net sizze doare. Yn in tige ynteressant boekje, dat dizzer dagen troch de Provinciale Ried foar de bidriuwsüntwikkeling yn de Lanbou yn Fryslan ütjown is, mei as titel: „Melk- produktie” en hwat ik eltse greidboer oanbifeelje kin, trof üs dit listke, hweryn de kilo’s molke fan de stamboekkij op- nomd binne oer de jierren 1950 oant 1964. It sjocht der sa üt: 1950: 1951: 1952: 1953: 1954: 1955: 1956: 1957: 1958: 1959: 1960: 1961: 1962: 1963: 1961: vXXXSXSXXXXXNSXSXSNSXNXVXASXSNVSNVVVVKXSXVKSXXSNASSVSSSXX l f van de dorpsgemeenschap, zich moeilijk kunnen handhaven. In verschillende ge meenten wordt thans door culturele ra den getracht om datgene wat op lokaal niveau verloren dreigt te gaan, in in terlokaal verband op te vangen en in stand te houden. Ondanks de schaal vergroting zullen er echter steeds acti viteiten overbljjven, welke het beste in dorpsverband kunnen worden georgani seerd. Voor deze organisaties dienen ter plaatse voorzieningen aanwezig te zijn, welke de ontplooiing van het vereni gingsleven mógelijk zullen maken. Op verschillende terreinen blijken er nog tekorten te bestaan bijv, ten aan zien van sportterreinen, zwembaden, kruisgebouwen, sportzalen en dorpshui- De dalende werkgelgenheid in de land bouw en in de dienstensector ten plat telande hebben een dalend of stagnerend inwonertal van vele dorpen tot gevolg. De consequenties hiervan zijn velerlei: voor kerk en school, voor winkel en .am bacht wordt de basis, waarop de in standhouding berust, steeds kleiner of gaat geheel teniet, voor andere sociale cn culturele instellingen geldt hetzelf de. De ontwikkeling van het verkeer en de industrie en de opkomst van het foren sisme beïnvloeden naast de publieke voorzieningen, die in toenemende mate onder het bereik van de bevolking ko men, de ruimtelijke opbouw van het platteland. De ontwikkeling hier ten plattelande is niet specifiek Fries en evenmin alleen van deze tijd; zij heeft zich voorge daan in alle landen, die een overgang hebben meegemaakt van het ambachte lijke en agrarische naar het meer in dustriële. Deze vemnderingen leidden óf tot ver stedelijking óf tot functieverlies van de dorpen. Ze lieten ook de agrarische produktiemethoden niet ongemoeid. Ook deze werden gemoderniseerd, waardoor de behoefte aan arbeidskracht vermin derde. De aanvang van dit proces valt ongeveer samen met het begin van de industrialisatie in Nederland omstreeks 1860-1870. De industrialisatie en verstedelijking van Friesland is in vergelijking tot die in Nederland traag verlopen. Pas 1950 is een versnelling opgetreden. Weliswaar treedt er als gevolg van het feit, dat het vooral de jongeren zijn, die wegtrekken een veroudering op van de bevolking, doch de invloed hiervan op het geboortepeil is nauwelijks aan toonbaar. Wel heeft deze veroudering tot gevolg, dat het sterftecijfer van Friesland hoger is dan dat van Neder land als geheel. Vestiging en vertrek zijn in de periode 1950-1963 niet in evenwicht geweest. De werkgelegenheid op het platteland ver minderde in deze periode, zodat het ge boorte-overschot en meer dan dat -naar elders moest afvloeien. Het totale vertrekoverschot in boven genoemde periode bedroeg rond 62000 personen ofwel gemiddeld ruim 4400 per jaar. Het platteland als geheel ver loor In deze periode 10.000 zielen en daalde van 303.000 tot 293.000 inwo ners. De sterkste daling vond plaats in da Bouwstreek; in het Weidegebied was de daling minder groot terwijl in het Zandgebied de plattelandsbevolking iets toenam. De stedelijke centra, waartoe ook gerekend Drachten, Heerenveen, Joure, enz. groeiden in dezelfde periode met 33.000 inwoners. Bovengenoemd verlies aan inwoners is niet gelijkmatig over het gehele platte land verdeeld. Vooral de kleine dorpen zijn belangrijk in inwonertal teruggelo pen; diverse grote dorpen daarentegen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1