hark sjoch en Rudolf Hess blijft eenzaam achter Spandau Gysbert Japiks Populairiteit een abstract begrip in F Zilveren filmpjes Laatste loge i I i w*1 k I VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 105e JAARGANG No. 78 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Advertentieprijs: 16 cent per mm Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Erhard onder druk v Nieuwe landen. P. Koninklijk Huis. Man aan de top Odessa gevallen. Huize Doorn wordt museum. Alleen Hess nog. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! .4 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. OS1NGA N V, Bolsward E Den Haag: De oud-commissaris van poli tl o van Amsterdam, de heer II. J. van der Molen, is vrijdagochtend In Den Haag door de Commissie Enschede van wjjze mannen gehoord. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week oktober 1941 Administratie- en Redactie-adtcs: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Rassenp robleem In San Francisco is het tot ernstige on geregeldheden gekomen in de negerwij- de van zen in de arme negerwijken leven zij van lage lonen, terwijl de werkloosheid onder hen groot is. Dit werkt de mis daad in de hand en wanneer de politie scherper tegen negers dan tegen blan ken optreedt tegen vergrijpen, komt on middellijk het rassenelement boven. Onvermijdelijk heeft dit geweld invloed op de strijd voor de rassengelijkheid, die voornamelijk is gevoerd door voor- Geen bloemen s.v.p.I Tja, dat was in geen jaar gebeurd, een krant zon der H. en Sj.I Lichte krankheid van de H. en Sj.schrijver was de reden. Nee. u hoeft geen bloemen te stu ren, hier is hij weer present. Toch bloemen. In perceel L. J. Tim- merstraat 17 te Bolsward staat (al of nog?) een narcis in bloei. mar naet Bij Inlevering van twee stuks winterkle- ding krijgt men de halve puntenwaarde van een nieuw stuk. Vertrek Hein F. Faber, gedurende 5 jaar beheerder van het kunsthuis Statum te Makkum. Hij en zijn echtgenote liepen enkel een paar natte voeten op in de auto, die totaal werd vernield. Vanaf heden wederom verkrijgbaar vers gekookte bieten. IJ. Kooistra, Jongema- straat Hess, een gedoofde vlam, grauw verdween in het gevang Hij werd een sfinx van Spandau met ’t vonnis levenslang soms zat hij nors te brommen en dan weer zou zijn stem in bitterheid verstommen hij wist het ik zit klem Vier mogendheden - dag en nacht - hielden trouw over Hess de wacht. Hess voelde zich „verraden” en na verloop van tijd zijn alte kameraden raakten allen bevrijd twee waren nog gebleven ook die trokken nu weg dus niets meer te beleven laatste logé heeft pech tussen muren van zware steen dwaalt Hess rond, moederziel alleen Hess, nazibons, de laatste eens fier en levendig telt twee en zeventig afgetakeld, verdwaasde en nog steeds wacht zijn vrouw werd er ook nieuws vernomen? een kans om vrij te komen? na twintig jaar, hem trouw het Russische klimaat blijft guur Voor Hess, de droevige figuur. Glansloze nazigroten oorlogsmisdadigers veroordeeld, opgesloten Het drama ligt nog vers in het wereld-geheugen ’t Was met hun macht gedaan De dictatuur der leugen kan nimmer lang bestaan De overwinnaars riepen luid En Hessje komt er nooit weer uit Kalf. Onze correspondent in Makkum kreeg maandag van een automobilist een telefoontje, die er zich over verbaasde dat er in de bocht bij „Laanzicht” keurige borden van -hardboard met helder wit be schilderde letters staan geplaatst, en er staat op; „Voorzichtig in de bocht, losse steenslag". Babysit nodig? Dan even bellen naar 2513 te Bolsward. Meisjes van BAM- BIE staan voor u klaar. En ze zijn niet duur: Vóór 10 uur f 0,75, na 10 uur f 1,50 en ’s zondags f 1,25 per uur. Met dit geld wordt de schoolklubkas gespekt. Erg rustig is het beslist niet in onze binnenlandse politiek. Niet alleen gist het in de Boerenpartij, waar de moeilijkheden deze week een hoogtepunt vonden in de verldaring van de omstreden ir. Adams in de senaat, ook in andere par tijen is het onrustig. AI verlopen de strubbelingen daar minder sensationeel. Het meest naar voren trad nog de Partij van de Arbeid. De PvdA krijgt een nieuwe leider. Bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1967 zal drs. J. den Uyl, de huidige minister van economische zaken, op alle lijsten van de PvdA als nummer één genoteerd staan. Het directe gevolg hiervan is, dat niet drs. Nederhorst (fractie leider in de Tweede Kamer) of minister Vondeling (vice minister-president en minister van financiën), maar drs. Den Uyl de politieke teugels bij de socialisten in handen zal nemen. Engeland verloor in één week 85 vlieg tuigen. Gek met de koekoek! Een bezoeker zag tijdens Zijn bezoek aan de NSU- show aan boord van „De Toerist” te Makkum, dat op het t.v.scherm in de stuurhut de heer Koekoek ver scheen. Bezoeker liet de show ver der voor koud en ging Koekoek be luisteren in de stuurhut. Andere be zoeker merkte op: „Die is ook gek met de Koekoek! Sjoch. zal de trouwe wandelaar van de Ds. Touwenlaan in Makkum zeggen, nu ligt hier al weken zo’n knots van eeu gevelde boom in de berm. Oranjekoek. U kent wel die lekker nij. Maar nu vroeg iemand aan H. en Sj. hoe deze delicatesse aan zijn (of haar?) naam komt. Wie weet het antwoord? Luguber. De plattegrond van Bols ward, die wij in de bus kregen, is wel wat mishandeld: In de straten- lijst zaten 28 fouten, in de straat namen zelf 18 en er waren 8 straten vergeten. De leukste vergissing von den we de naam Werkmansbloed! Luguber, vindt u niet? Vanavond wacht Bozum een bijzon dere gebeurtenis. Historische voor werpen uit de nalatenschap van dr. K. S. Miedema zullen aan het dorp worden overgedragen. De heer G. Elz'inga van het Fries Museum zal een toelichting geven. VVy binne forlein fenne minschen, habbe de ininsche uwt uwz sahn fordreaun. Belangrijke mededeling namens de lei der der N.S.B., Ir. Mussert: Nederland blijft Nederland. Wie spreekt over an nexatie of aansluiting handelt in strijd met de uitgesproken wil van de Führer. Adv.: Te koop: Bijen in korven en kas ten en naakte volken. en put. En in de krant. ja, maar „hark” eens. Deze keurige bor den stonden er zaterdag toch nog niet, toen daar een personenauto na een slip in het losse steenslag, in de bermsloot belandde. O, maar dan geldt hier het spreekwoord: als ’t kalf verdronken is dempt men de put. Niet erg. maar waarom zouden de rooiers van dde genreente-wer- ken die gevelde boom nou precies voor de zitbank hebben neergelegd? Jammer, nu kunnen we niet meer even uitrusten op de bank in het najaarszonnetje. Maar wie weet. misschien is de boom er voor volgend voorjaar al weg gehaald. Minister Den Uyl is zeer snel in de gelederen van de Partij van de Arbeid omhoog geklommen. Zijn grote kans kwam bij de formatie van het kabinet- Cals. Tot dan had hij slechts in het Amsterdamse als wethouder een politieke rol gespeeld. Maar bij de formatie kwam zijn grote kans. Het verhaal gaat, dat hij beslist niet de eerste keus was toen de PvdA nog moest zoeken naar een minister voor economische aangelegenheden. Maar niemand zal overigens kunnen ontkennen, dat hij het tot nu toe van alle socialistische bewindslieden er het best heeft afgebracht. Minister Vonde ling heeft zich niet zo’n sterke man getoond als aanvankelijk van hem werd verwacht. De socialistische minister yan justitie, Samkalden, heeft binnen de Partij van de Arbeid oppositie opge roepen door Lages, de Duitse oorlogs misdadiger, in vrijheid te stellen. De socialistische bewindsman voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer Vrolijk, is er ook niet in geslaagd zich bijzonder populair te maken. Populariteit blijft natuurlijk een vrij abstract begrip. Minister Den Uyl heeft geen zware politieke vraagstukken op zijn schouders gekregen. Dit in tegen stelling met zijn partijgenoot Vonde ling, die de zware belastingkluif heeft moeten presenteren. Den Uyl heeft traag gewerkt met het samenstellen van wetten rond de speurtocht naar olie en gas, die binnenkort op de Noordzee moet beginnen. Hij heeft zich daarmee impopulair gemaakt bij de grote olie maatschappijen. Maar die hebben bij verkiezingen nu eenmaal weinig in de melk te brokkelen. De persoon van Den Uyl is ongetwijfeld geschikt om de Partij van de Arbeid Het schijnt niet erg zeker te zijn, dat het regeringsvoorstel om het inkomen van Koningin Juliana drastisch te ver hogen (van 2,5 miljoen tot 5,2 miljoen per jaar) door het parlement zal wor den aanvaard. In politieke kringen houdt men er sterk rekening mee, dat het voorstel in zijn huidige vorm alsnog door de regering zal worden veranderd. De grootste bezwaren bij de Tweede Kamer zijn nog altijd, dat het wets voorstel komt op een moment, waarop de regering almaar aandringt op be zuiniging en versobering. Een aantal kamerleden meent, dat de regering niet voldoende motieven geeft om nu bij het Koninklijk Huis van deze stelregel af te wijken. Ongelukken op Afsluitdijk. Vrijdag middag is de 30-jarige zeeman R. S. uit Rotterdam op de Afsluitdijk met zijn auto achter tegen een vracht auto opgebotst van het aannemers bedrijf Smit, dat op de dijk bezig is met wegieparaties. De vrachtauto stopte bij een wegopbraak en dat werd door de zeeman te laat opge merkt. De auto werd zwaar bescha digd en S. moest met een hersen schudding en diverse verwondingen naar ziekenhuis Oranjeoord te Har lingen worden overgebracht. De po litie maakte procesverbaal op en laat tevens een bloedproef onderzoe ken. Nabij Breezand sloeg vrijdagavond door onbekende oorzaak een auto over de kop, bestuurd door de 18- jarige J. de Leur uit IJmuiden. Van de auto bleef niets heel. De jonge man werd met een schedelbasisfrac- tuur in het St. Jozef ziekenhuis te Harlingen opgenomen. Nog een auto slipte. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is de heer R. Schreuder uit Amsterdam met zijn personenauto bij de Kop van de Af sluitdijk in een slip geraakt, over de middenberm gestoven, waarna hij een slootje nam, over de ventweg vloog en in do bermsloot belandde. Het wordt leeg in Spandau, waar gevangenis staat, waarin de leiders de nazi’s na hun veroordeling door het internationale tribunaal van Neurenberg hun straf hebben uitgezeten. Een aan tal van hen is in de lop der jaren we gens ouderdom en gezondheidsredenen vrijgelaten, zoals admiraal Raeder, Funk, Hitlers minister van economi sche zaken, en Von Neurath, eens mi nister van buitenlandse zaken, terwijl admiraal Dönitz in 195'6, na voltooiing van zijn straf van tien jaren, is vrijge laten. Nu Zijn de straffen van 20 jaren verlopen, waartoe Speer, Hitler's mi nister voor oorlogsproduktie en Von Schirach, de leider van de Hitlerjugend, waren veroordeeld. Eenzaam blijft nu Rudolf Hess over, eens de plaatsver vanger van de Führer, die in 1941 op merkwaardige wijze boven Schotland met een parachute naar beneden is ge sprongen. Hij werd tot levenslang ver oordeeld. ken. De onlusten begonnen toen een agent een negerjongen neerschoot, die arrestatie wegens autodiefstal wilde voorkomen. De samengestroomde me nigte gooide stenen en flessen naar de politie, die de nationale garde te hulp moest roepen. Na drie dagen met 300 arrstanten keerde de rust weer. Deze gang van zaken lijkt als twee druppels water op alle andere explosies in an dere Amerikaanse steden, of het nu New York, Chicago of Los Angeles is. Een van de oorzaken van deze gelijk heid is, dat de omstandigheden waar onder de negeis leven, overal zo onge veer gelijk zijn. Samengepakt in de hui- Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. standers van de geweldloze methode, zoals ds. Martin Luther King. Deze ge weldloze methode wekte al verzet bij vele blanken, die hun dominerende po sitie bedreigd zagen. 'Des te feller reageren zij nu op het ge weld van hun zwarte landgenoten. Dat komt tot uitdrukking bij de voorverkie- zingen in een aantal staten, waar de leden van de partijen kandidaten aan wijzen voor de verkiezingen van begin november. In Atlanta, Georgia, heeft de restaurant-eigenaar, die twee jaar geleden liever zijn etablissement sloot dan negers toe te laten, met een forse meerderheid de nominatie voor het gou verneurschap veroverd. De gematigde kandidaat werd verslagen. Dergelijke verrassingen vindt men in het gehele land. Dat leidt tot een ongewenste ra dicalisering. Afgevaardigden en senatoren, die voor de«wetten op de burgerrechten en voor al voor gelijke rechten bij kopen en hu ren van huizen hebben gestemd, onder vinden hiervan de weerslag, hetgeen hen wat voorzichtiger zal maken. Kritiek op de schoolintegratie wordt ook weer steeds luider. Het is moeilijk te voor spellen welke invloed deze weerslag op de uitslagen van de verkiezingen van november zal hebben, maar dat er in vloed zal zijn, staat wel vast. een nieuw gezicht te geven. Hij is in staat om radicale meningen naar voren te brengen. Daarmee kan hij de socia listische jongeren aan zijn kant krij gen. Hij kan echter tegelijkertijd de problemen tot hun ware proporties te rug brengen, waarmee hij voorkomt, dat hij al te velen tegen zich in het harnas jaagt. Dat een nieuwe lijn bij de PvdA nood zakelijk is, blijkt n..a.r al te duidelijk uit de brief, die vooraanstaande socia listen aan het partijbestuur hebben ge schreven. Vierenveertig leden van de PvdA, onder wie een groot aantal hoogleraren, zeggen „zich ernstig on gerust te maken over de toekomst van de PvdA". Zij verlangen, dat de partij zich duidelijker dan voorheen het lot aantrekt van de economisch zwakkeren en dat de PvdA zich sterker identifi ceert met het linkse denken. Nu kan men twisten over de uitleg van het begrip „links denken”. De brief schrijvers zijn echter niet zo onverstan dig, dat zij geen nadere uitleg geven. Zij verlangen, dat de PvdA „de zijde kiest van de individuele burger. Dat wil zeggen, duidelijk op de bres staat voor zijn vrijheid en zijn invloed op onze sa menleving". Als punten worden genoemd; het be strijden van willekeur op ambtelijk ni veau tot en met het bevorderen van een situatie, waarin er een duidelijk verband ontstaat tussen verkiezingen en kabinetsformatie. De briefschrijvers willen o.a. rechtstreekse verkiezing van burgemeesters, gezag van de gemeente raad over de politie,demonstratievrij heid, bestrijding van de bureaucratie door o.m. het instellen van ombuds mannen en grotere openheid bij allerlei ambtelijke en industriële apparaten. Buitenlandse politiek. Dat Gerstenmaire Erhard het liefst snel zou willen weghebben, blijkt ook uit de woorden, dat hij bij gesprekken steeds meer de overtuiging is tegen ge komen, dat Duitsland niet alleen wijzi ging van de huidige regering nodig heeft, maar een wisseling van de re gering, waarmede dan een wisseling van bondskanselier wordt bedoeld. De druk op Erhard wordt steeds groter en ook Adenauer heeft zich weer in het ge woel geworpen met een mededeling, dat hij altijd liever Gerstenmaier dan Er hard als zijn opvolger had gezien. Erhard is niet gemakkelijk ten val te brengen, wanneer hij weigert te gaan, wegens het z.g. constructieve votum, waarbij de meerderheid, die een bonds kanselier ten val brengt, tegelijk de naam van zijn opvolger moet noemen. Ook indien Erhard lichamelijk en gees telijk in staat zou zijn weerstand te blijven bieden aan zijn belagers, dan nog wordt de positie van de regering juist door die voortdurende aanvallen moeilijker, aangezien de onzekerheid over het lot ervan de beste krachten er van weerhoudt tot de regering toe te treden. Een belangrijke beweegreden van Ger stenmaier om Erhard de handschoen toe te werpen is zijn ontevredenheid over de Duitse buitenlandse politiek, die volgens hem en bijv, ook de Beier Strauss te zeer op de Ver. Staten is afgestemd en onvoldoende op nauwe samenwerking met Frankrijk, een Frankrijk, dat een bijzonder onafhanke lijke positie tegenover Amerika is gaan innemen. Bij deze politici speelt ook door het ach terhoofd, dat Amerika’s band met Duitsland een zekere belemmering is voor het voeren van de herenigings- politiek die men zich bijzonder vaag voorstelt, een herenigingspolitiek, die gebaseerd zou moeten zijn op sterke druk van een verenigd Europa. .s :v Veel succes heeft Erhard, de West-Dultse Bondskanselier, niet gehad in Washing ton. Van zijn plan een halvering te vragen van de compensatie-betalingen voor de Amerikaanse uitgaven in Duitsland, is niet veel terecht gekomen. In het communiqué wordt gesproken van het nakomen door de bondsrepubliek van haar verplichtingen. Dat betekende de aankoop van oorlogsmateriaal ter ivaarde van 1,1 miljard mark in de komende negen maanden, als Johnson er niet in had toegestemd, dat voor een deel van dat bedrag ook andere goederen zouden kunnen worden gekocht of zelfs dollarobligaties. Anderzijds heeft Bonn zich wel moeten neerleggen Ibij de overigens officieel niet bekende Amerikaanse plannen om het aantal Amerikaanse troepen in Duits land te verminderen. Diverse Duitse commentatoren zien het als een winstpuntje voor Erhard, dat niet nadrukkelyk de mogelijkheid van mede-eigendom van een geallieerd kernwapen geschrapt is. Maar in de praktijk maakt dat maar weinig uit. Gysbert - om froed en (rom gol en goed seit 6i hjoedt Afrika telt twee nieuwe onafhankelijke staten, Botswana en Lesotho, tot nu beter bekend onder de namen Beetsjoe- analand en Baaoetoland, het eerste ge legen ten noorden van Zuid-Afrika, het tweede een enclave in Zuid-Afrika. Bei de landen waren tot nu toe Britse pro tectoraten en staan op een laag peil van ontwikkeling. Vele onderdanen zoeken werk in Zuid-Afrika en dat kan niet anders dan leiden tot een vrij grote af hankelijkheid van Zuid-Afrika, terwijl anderzijds deze zwarte republieken zich aangetrokken voelen tot de tegenstan ders van Zuid-Afrika's apartheids politiek. Wanneer Erhard van zijn Amerikaanse reis enige versterking van zijn binnen landse positie had verwacht, dan is hij bedrogen uitgekomen. Hij had de voet nog niet op Duitse bodem gezet of Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag, vond ’t nodig ’t publiek in een interview in de Rheinische Merkur te vertellen, dat hij loyaal blijft tegen over Erhard, maar dat de loyaliteit te genover het land het op een bepaald ogenblik zou moeten winnen van de loyaliteit tegenover een partij of een persoon. Men legde dit uit als een po ging van Gerstenmaier, die een van de aanvoerders van de Duitse gaullisten is, zich kandidaat te stellen voor de opvolging van Erhard. Veel flauwe vis. De laatste dagen ziet men veel flauwe witvis in de Bolswardervaart, zoals voorn, baars, brasem, die met hun kopjes boven water komen om lucht te happen. Ze zijn een gretige prooi van de zee vogels, maar ook van kinderen en ouderen die ze met een schepnet opvissen en bij emmers vol naar huis slepen om ze te koken of te bakken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1