Nu ook eetbaar eiwit uit aardolie Geslaagd Jeugd appèl w voor Toekomstmogelijkheden hongergebieden Gysbert Japiks llllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll!lll DINSDAG 11 OKTOBER 1966 105e JAARGANG No. 79 IHH ban de Mart in y loer 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes Hoe zoeter, hoe pienterder? I .1 BW I PRESIDENT SOEKARNO IN TRANEN Geweldige aanvoer van druiven. ,1 A Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N VBolsward Dit zo juist uitgebroede kuiken is voor bestemd om in het BP-laboratorium in Frankrijk te worden opgefokt met behulp van eiwit dat uit aardolie is ge wonnen Djakarta: President Soekarno in tra nen voor het graf van general Yanl, die bij de mislukte staatsgreep in ’65 om het leven is gekomen.. Het zou voor het eerst zijn, dat de president zich in het openbaar zo aangedaan toonde Abonnementsprijs t 2.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 8879-6 Se week oktober 1941 De moderne wetenschap is zó ver gevorderd dat uit aardolie een welhaast on voorstelbare hoeveelheid uiteenlopende produkten kan worden vervaardigd. Dat benzine, smeerolie en petroleum van aardolie worden afgeleid is genoegzaam be kend. Maar dat ook reukstoffen, plastics en kunstvezels hun oorsprong vinden in ruwe olie, die soms tot enkele kilometers diep uit het binnenste van onze aarde wordt gewonnen, is nog niet tot iedereen doorgedrongen. Het allernieuwste op het gebied van de verwerking van aardolie tot produkten die de mensheid ten dienste staan, is de winning van eetbare eiwitten. De olie-industrie heeft zich daarmee op een terrein begeven dat grote perspectieven voor de wereld bevolking opent, niet in de laatste plaats in de landen die al sinds mensenheugenis onder de voortdurende bedreiging met de hongerdood leven. Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Gelijkstelling Duitse- en Nederlandse dl. ploma’s. Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) de zij de de Eervol ontslag van de heer K. J. J. Lot- sy als gevolmachtigde voor de sport. De Tel.: Langs de wanden van de ka pel zijn meer dan 1000 jaar oude ge brandschilderde ramen, welke gewijd zijn aan de boekdrukkunst Wie ruilt woning van f 5,50 6. f 6,huur te Bolsward, tegen woning van f 6,— in Leeuwarden. Generaal Ter Poorte aanvaardt opper bevel in Ned. Indië. Kantongerecht Sneek. B. G. te Workum: te laat op straat f 6,— of 6 dagen. R. v. d. V. te Schettens: geen identiteitsbe wijs tonen f 1,of 1 dag hechtenis, J. M. te Bolsward, idem f 2,of 2 dagen. De blauwe plaatsnaamborden zullen ver dwijnen. Inplaats hiervan komen er gele borden met zwarte rand. De meeste bor den zullen een Duitse tekst krijgen. De Duitse opmars is de grootste militaire onderneming aller tijden. Voor Moskou leveren de Russen een wanhoopsstrijd. Nu er geen benzine meer is, verrijzen de gasgenerators als paddestoelen uit de grond. Makkumers; schipper Schelte de Jong is op komst met een lading aanmaakturf welke verkrijgbaar zijn zonder bon. IT BLIUWT OAN IT FORD ARJEN Yn it jier 1882 wiene der jit 32 plakken yn Fryslan, dêr’t in wykmerk halden waerd, nou yn 1966 binne dat offisieel jit seis, hwerfan mar trije fémerken. Ljouwert, Snits en Wolvegea forwurkje hast twa kear sa folie fé as eartiids de 32 plakken meimekoar. De trije wyk- merken, sünder fé, binne Drachten, Fren- tsjer en Boalsert en it liket dat de han- nel en de kreamen of diskes yn dy plak ken, wol aerdich buorkje wol. Nou’t de tiid oer is, dat allerhanne nearingdwaen. oan ’e doar komme to freegjen de iene nef de oare jowt it oer de destillatiekolbmmen van de raffina-wurdt it biswier, it guod fan de merk Vele MA’, en J.V.-ers uit Bolsward en omgeving toonden vrijdagavond jl. hun belangstelling voor het Jeugd-appèl (georganiseerd door het Streekverband van M.V. en J.V.), gehouden in het „Gereformeerd Centrum” te Bolsward. Voorzitter de lieer Kiestra van VVitmarsum, sprak in zijn welkomstwoord dan ook z’n vreugde over dit bezoek uit en hoopte, dat deze start voor het verenigingsleven van veel betekenis mocht zijn. Vervolgens las hij een gedeelte uit de frijbel, n.l. Mattheus 25"1430. Een gelijkenis door Jezus uitgesproken en handelend over de talenten. in douche of küpbad krije koene. Hwat is der tankber gebrük fan makke en stiene hja ta de doarren üt op freed en sneon. Nou is it badhüs op stjerren nei dea en is foar it Griene Krüs in finan- sieel blok oan ’e foet. Sa hat it alle skyn, dat de tiid fan wissichheden net tydlik mar bliuwend foarby is. Dy't hjoed jit in bloeiend affear hat in bilangrike funk- sje of in moai stik jild, is der lang net wis fan, dat it lang sa bliuwe sil, hwant de tiden foroarje en de minsken derby. Wie it yn myn jongesjierren foar de measten sa, dat de bern nei de Legere Skoalle nei in baes of tsjinst giene, op it heden folgje 93% fan de jonges en fam- kes yn Fryslan, nei de Legere Skoalle wer in oare skoalle. En mei troch it meardere fmderwiis komt in great diel fan de jongere gene- raesje net mear werom op it selde plak as de aiden. In al greater wurdend diel komt yn de lytsere en greatere stêdden torjuchte wylst de measte lytse doarpen yn ynwennertal sakje. Der binne gunsti ge ütsünderingen op, lyk as Winsum troch de Miedema's, Bakhuzen troch de fa. Mous en ek tichterby troch wakkere oannimmers, mar it gehiel lit düdlik sjen, dat de üntwikkeling giet yn de rjuchting fan de greatere sintra. De mo derne minske freget folie mear fan syn wenplak as eartiids en de forsoargjende middenstan hat al greater klantekring nedich om syn bistean to halden. Opfal- lend is derby, dat ek de bijierre minsken dy’t har nei rintenierjen sette, foar in great part net yn it doarp bliuwe mar in greater plak opsykje. Dit alles mak- net, wy moatte mei. Wy binne ynne wrad, in de wrad iz yn uwz, in woe him fenne wrad irf-suwnerje wol, moat im fen ’lm salm irf-schiedje In dizze skiedinge wirt de deade neam- me. Continu proces. De te Lavéra gevolgde produktiemethode van eiwitten met een aardolie-fractie als basismateriaal is tot op zekere hoogte gelijk aan wat zich afspeelt bij ieder gistingsproces. De aardolie fractie, die gewoonlijk ongeveer een tiende van de den ruwe olie bedraagt, wordt afgetapt van to heljen, wer minder great, ommers helje moat men it dochs en faeks sit der wer nije bloei yn foar de wyk- en wyk- einmerken. De selsbitsjinning, anneks automaten, hawwe yn koarte jierren it pleit woun en al mear sjogge wy ek yn de lytsere plakken u.zze foarm fan de- tailforkeap tanimmen. It bliuwt oan it foroarjen. In jier of tsien lyn, doe’t de hannel yn turf en swarte branje him konsintrearde yn ien han, koe men by de streek gauris hwat oergunstige praet- sjes opheine oer dy branjehannelers, dy’t nou gjin konkurrinsje mear hiene en sa’t men sei, op flewiel sieten. Nou is it blêd alhiel omkeard. Yn 1960 wie yn Ne- derlan 81% stienkoalkachels, 16% oalje- kachels en 3% gaskachels. Mar yn dizze fiif, seis jier is it mei hanpen omkeard. It ierdgas nimt de oaren finael yn ’e bek, Ondanks alle adfortinsjes fan „leefwarm- te” en geselligens. It léste jier waerden mar 11.000 koalekachels forkoft tsjin 338.000 gaskachels. En elk, dy’t syn skoandere haerd kwyt wol, fornimt wol hoefolle wearde dy hat. Dochs binne der al forütsjende lju, dy’t dizze hausse yn gashaerden mei in skalk each bisjogge en sizze, dat de gashaerd ek mar in koart libben forwachtsje mei. Hja wize op it tanimmende oantal huze- blokken en flats, dy’t allegearre oer- geane nei in systeem fan sintrale for- waerming, sadat ek de aparte gashaerd mar in tydlik oergongsforskynsel wêze soe. En hwat wie It in prachtich ding, doe’t destiids it Griene Krüs oan de Gasthüs- singel in badhüs boude, dêr’t de minsken ket de libbens- en bisteansfragen foar de biwenners fan de lytsere doarpen net maklik en it liket oannimlik, dat de flecht üt it lytse doarp jit wol fierder gean sil. Nou is it redelik, dat net allinnich de sakeman rekken haldt mei dizze tiids- forskynsels en mei soarch neigiet, hwert hy syn netten ütset, mar ek de oerheit sil oan dizze dingen net foarby gean kinne. Sa binne der yn üs provlnsje op it heden jit 119 legere skoallen mei ien of twa learkrêften, dy’t rjuchtstreeks ün. der it bistjür fan de gemeente falie. Dêr- neist jit 67 protestants kristlike en 5 roomsk kathelike, in lytse twahündert skoaltsjes, dy’t hast foar in ünmooglike taek steane. Sille de aiders en de ge meenten hjir tofré mei bliuvze, nou’t fan de üntwikkeling fan har bern foar de ta- komst safolle öfhinget. Né, jo kinne der mar net mei de klomp yn omslaen, dêr- foar sitte der tofolle dingen oan fêst, mar sa bliuwe kin it ek net. Ek op tsjerklik terrein wurdt it al slimmer de gemeenten of parochjes to bisetten mei foargongers en it jild op to bringen foar tsjerke, geastliken en pastorijen. Yn boppe-Grins is nou in gearwurfcing komd tusken in stik as acht tsjerklike ge meenten, dy’t meiinoar twa dümny’s hawwe foar it gewoane wurk en ien foar de jeugd. De sneinstsjinsten binne de iene kear hjir en de oare kear yn in oar doarp, hwert de fierstófwenjenden mei in bus hinne gean. Mar oft dat sa bliuwe sil Wy sette de tiidsstream net stil, hy giet al hurder en graech of Tj. de J. ouders nooit thuis en het te veel aan zakgeld hebben. De maatschappij, zo vervolgde hij, zorgt er voor dat de men§ over veel vrije tijd kan beschikken, maar helaas wordt deze vrije tijd niet altijd nuttig besteed. En, zo stelde spreker, wat zegt ons als M.V. en J.V.-ers, of beter gezegd, hoe spreekt de bijbel over de houding van de mens in de samenleving. In de eerste plaats dit: Heb ontzag voor het gezag, dat in God z’n oorsprong vindt, want Hij is immers de bron van alle gezag. Nu, een klein beetje van dit gezag geeft Hij aan de ouders en regeerders. Beide zijn ze van Godswege gesteld. De over heid is de dienaresse Gods en dient om het goede te beschermen en het kwade te straffen. Niet de politie „pesten”, maar heb ontzag voor het gezag, dat is de houding van de christen in onze dagen Paulus, hij gehoorzaamde de heidense staat der Romeinen, louter uit het feit, dat zij een rechtsstaat was. Anders wordt het, aldus spr., als ’t recht wordt vertrapt zoals bijv, in de tijd van „Het Derde Rijk”. De christen moet de dingen dan ook nuchter onder ogen zien, ’t Is eenmaal noodzakelijk, dat de Wet er is, wil maatschappij geordend leven en zal tot ontplooiing komen. Neen, niet chaos, maar het Evangelie, doet rechtsstaat goed functioneren. Weest dan blij en dankbaar, dat je in vrijheid mag leven en werken. Wij staan, aldus spr., midden in de wereld, doch zijn niet van de wereld. Heb dan de wereld niet lief, maar Jezus. De bijbel spreekt tot de jongeling: „Gij zijt sterk, want het Woord van God is in u.” Dit is radicaal De Amerikaanse professor Redby heeft onlangs in een bijeenkomst van voe- dinsspecialisten in Los Angeles een in leiding gehouden over „de invloed van suikerhoudende produkten op 't vermo gen om logisch te denken”. Hij formuleerde daarbij als-eijn mening dat het rijkelijk ter beschikking komen van suiker het denkvermogen van de mens in de laatste eeuwen krachtig heeft bevorderd. Zonder suiker zouden we volgens hem misschien wel tien eeuwen langer nodig gehad hebben om het intelligentie-niveau van de tegen woordige tijd te bereiken. Dit is uiter aard een moeilijk bewijsbare stelling, maar professor Redby heeft de levens loop van 1000 personen onderzocht en daarbij gevonden, dat 209 van hen die een suikerrijke voeding hadden genoten, vooraanstaande posities op academisch niveau hadden bereikt. Hij noemde het een biologische wet dat een hoog ver bruik van suikerhoudende voedings- en genotmiddelen samengaat met een in tensieve geestelijke aktiviteit. Overigens was men er het tijdens deze conferentie over eens, dat het voedingsonderzoek nog vele geheimen en geheimzinnighe den heeft op te helderen. Gysbert - om froed en from gol en goed •eit hjoed: derlj. Deze af gesplitste fractie van ruwe olie bevat ongeveer tien procent wasdeel tjes die geschikt zijn voor de eiwitten producerende organismen groeien in een goed vermengde olie/water-oplossing, waaraan enkele voedingsstoffen zijn toe gevoegd. Terwijl olie, water en voedings stoffen worden toegevoegd aan de ene zijde van de reactiekamer wordt het mengsel dat de ongebruikte olie en de eiwitten bevat afgevoerd, zodat een on afgebroken proces ontstaat. De eiwitten worden afgescheiden, gewassen en ge droogd, en het niet te consumeren ge deelte van de olie wordt teruggevoerd naar de raffinaderij. Bij een hoeveelheid van één ton omge zette wasdelen kan men rekenen op een produktie van ongeveer één ton gecon centreerd eiwit. Theoretisch is het mo gelijk één ton eiwitconcentraat te produ ceren uit honderd ton olie. Vast staat al Hierna kwam aan het woord Ds. Lam bers Heerspink uit Joure, die was uit genodigd deze avond ’t onderwerp „Pro vo of G.J.V.-er” voor de jongeren in te leiden. Na eerst het één en ander over „een no zem” te hebben gezegd, vervolgde spre ker zijn betoog met een uiteenzetting over de denkwijze van de „provo” en dé achtergronden hiervan. Hij zag dan ook veel overeenkomst tussen het nozem- en provo-type, doch wilde de laatste cate gorie in twee groepen verdelen. De eerste groep zou spr. eigenlijk willen rangschikken bij hen, die een minder waardigheidsgevoel bezitten. Vaak ner gens interesse voor hebben; alleen maar t.v.-kijken en dergelijke, dat is wel één van de kenmerken van dit type. Zelfs sport beoefenen is hun te veel, ’t Is dan ook veelal een dom slag jongelui, die, doordat ze ook totaal geen ambitie voor enigerlei studie hebben, hun vrije tijd doorbrengen in verveling. De gevolgen zijn dan ook veel geschreeuw en lawaai op straat en hierdoor in conflict komen met de politie. Gezag is hun vreemd en streven dan ook naar chaos. Vooral in clubverband zijn ze sterk, als enkeling vaak zwak. De tweede groep zou spreker meer in de intellectuele sector willen zoeken. Volgens hen, neemt de onleefbaarheid in de wereld bij de dag toe en niemand komt hiertegen in opstand. Daarom ne men zij de leiding om zodoende de mens heid uit te dagen. Zal cje toestand wat dit betreft verbeteren, dan moet eerst alles op z’n kop worden gezet. Geen wet en geen gezag is dan ook hun leuze. De strijd voor anarchie is niet bedoeld voor lange duur, maar moet eerst plaats vinden, zal verbetering mogelijk zijn. Alles moet een mechanisch verloop heb ben. De mens wordt zodoende bevrijd van het cachet waarin hij zich bevindt. Spreker constateerde deze feiten niet al leen, maar ging ook uitvoerig in op de achtergronden, die de oorzaken zijn van deze gedachtengang. Enkele daarvan noemde spr.: geen gezelligheid thuis; gezegd. Maar de jeugd in onze tijd vraagt toch, radicaal te zijn, zo stelde spreker. God zoekt in onze tijd een jeugd, die strijdt en vraagt: „Wat wilt Gij dat wij zullen doen?” Na deze gloedvolle rede, kondigde de voorzitter aan, dat na de pauze die hierop volgde, het gezelschap uit Sua- meer het tweede deel van de avond zou vullen met het toneelstuk „Villa Bom- berg”. Het was een stuk waar „Amor" om de hoek kwam kijken en dat door haar verwikkelingen dan ook voor verras singen zorgde. Het applaus was aan het slot wel een bewijs dat het goed in de smaak viel. Tenslotte bracht voorzitter Kiestra in zijn slotwoord dank aan allen, inzonder heid Ds. Lambers Heerspink van Joure en het toneelgezelschap uit Suameer, voor hun medewerking tot het slagen van deze avond. Na het gezamenlijk zingen van Psalm 119 5, sloot Ds. Lambers Heerspink met dank aan God. wel, dat een eiwitten-uit-aardolie-fabriek ten minste 2000 maal sneller eiwitten kan maken dan een koe. De eerste experimentele vorm van het eiwitconcentraat was een wit poeder dat volgens de chemici geleidelijk de smaak van oude kaas kreeg. Men ziet hierin ’n goed dierenvoedsel met gelijke toepas singsmogelijkheden als bijvoorbeeld vis meel. De Wereld Gezondheidsorganisatie heeft strenge voorschriften gemaakt ten aan zien van het beproeven van nieuw kunst matig voedsel. Vele jaren van experimen teren zijn noodzakelijk om te onderzoe ken hoe verschillende diersoorten na ver scheidene generaties hierop reageren. Via viskwekerijen zou het eiwit op prak tische manier kunnen bijdragen aan de voedselvoorziening van de mens; men heeft al forellen van zo’n vijf kilo ge kweekt. Naast Lavéra is men ook in proteïne- stations in Grangemouth (Schotland) en bij de BP raffinaderij te Port Harcourt (Nigeria) met de produktie van dit ei witconcentraat bezig. Ook worden proe ven genomen in verschillende landen on der zeer uiteenlopende klimatologische omstandigheden. Wellicht lijkt het tempo langzaam- waar mee het eiwittenprojekt zich gedurende de uitvoerige proeven met betrekking tot het voederen van dieren ontwikkelt. De ze proeven moeten echter worden uitge voerd en de tijdsduur ervan wordt be paald door de natuurlijke kringloop die niet kan worden versneld. Advertentieprijs: 16 cem pei mm •X Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het begon allemaal in 1957 toen de heer M. Champagnat, die werkzaam is in een van de laboratoria van BP te Lavéra in Frankrijk, werd verzocht het afscheiden van wasdeeltjes uit petroleum en benzine te onderzoeken en meer in het bijzonder een mogelijkheid te vinden om bij het af breken van deze wasdelen de hulp in te schakelen van uiterst kleine levende we zentjes: micro-organismen. De wasdelen hebben in veel aardolieprodukten een storende werking, omdat ze bij koud weer stollen en daardoor leidingen en fil ters kunnen verstoppen. Het team dat met de micro-biologische onderzoekings- werkzaamheden werd belast vond al spoedig geschikte micro-organismen die kieskeurig genoeg waren om de onge wenste wasdeeltjes te consumeren en de rest van de brandstof ongemoeid te laten. Terwijl de micro-organismen bezig wa ren de was te verwijderen, vervolgden ze hun normale levenscyclus en plantten ze zich voort, en al doende produceerden ze eiwitten. Sommige eiwitten kunnen worden ge bruikt als voedsel dat in verscheidene de len van de wereld in te geringe mate aanwezig is. Wat de heer Champagnat tot een geniaal uitvinder maakte, was dat hij op dit moment niet stil bleef staan bij het bereikte resultaat wat betreft het verwijderen van de wasdeeltjes, maar dat hij verder keek en mogelijkheid zag voor de olie-indifstrie om mede in de wereldvoedselbehoefte te voorzien. Er volgden enkele jaren van experimen teren om te onderzoeken welke micro- organismen het beste geschikt waren voor de combinatie van het verwijderen van de wasdeeltjes én het produceren van een goed evenwicht in de eiwitbe- standdelen (aminozuren), omdat de waarde van eiwit als voedsel afhangt van de respectieve hoeveelheden van enkele van deze aminozuren en de daarmee ver bonden vitaminen. Nadat eveneens succes was bereikt met het zuiveren, gaf men de nu verkregen eiwitten in kleine hoeveelheden door het voedsel gemengd aan dieren; die weigerden het aldus eiwitrijk gemaakt voedsel niet en daarmee was de tijd rijp om te onderzoeken of de laboratorium proeven mogelijkheden openden voor toe passing op grotere schaal. Hiertoe werd in Lavéra een groot proefstation ge bouwd. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WES7- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindcloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 79

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1