Johnson zoekt toenadering tot Rusland ROOD EN ROOD hark en sjoch Premier Wilson opgelucht De Boerenpartij op retour? Gysbert Japiks Kamer zond Kabinet Cals Zilveren filmpjes naar huis 105e JAARGANG VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 No. 80 F 1603-1666-1966 DEKKINGSPLAN VONDELING HET STRUIKELBLOK IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM ^*1 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN i iiI l|i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J OS1NGA N V„ Bólsward Advertentieprijs- 16 cent pet mm SPAANSE „BLOKKADE” GIBRALTAR iets Boeren. K.V.P.-Ielders. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! cut zal leiden tot een weaeraijuae «<a- - mindering van de troepenmacht. Men I 5: Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Abonnementsprijs f 2 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Se week oktober 1941 Administratie en Redactie-adres: Marktstraat 13 West-Europese eenheid versterken. Wy kinne de wrad yn uwz naet stearren dwaen, ref wy nioatte salm stcarre. Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Vermindering van spanning in Europa. Johnson heeft ook duidelijk gemaakt op welke wijze hij zich de toenadering Labour steunt Wilsons economische politiek. Het is al met al geen ongunstige ont wikkeling, wanneer een aantal mensen probeert een partij een duidelijker ge zicht te geven. Het is niet moeilijk om vast te stellen, dat de Partij van de Arbeid inderdaad het spoor wat kwijt is geraakt. De oude socialistische idealen zijn óf verwezenlijkt, óf zo verouderd, dat men er nu nog slechts om kan glim lachen. Toch is er een aantal punten dat men in de politiek nog met een Watersportbedrijf In Oudega-W. Ach ter de v.m. zuivelfabriek te Oudega- W. Zijn de heren gebroeders G. en P. Bootsma van Blauwhuis momenteel bezig met het bouwen van een loods met een vloeroppervlakte van onge veer 350 m.2 Deze heren, die te Blauwhuis al meer dan zes jaar ver schillende soorten van boten bouwen hadden ruimte te kort, terwijl him timmerbedrijf ook niet aan het wa ter lag. „Twee generaties”. Twee huisartsen, o.w. een 70-jarige nog praktiserende arts uit Wommels en een jonge dok ter uit Waddinxveen spreken vrij dag 14 okt. van 20.55 tot 21.45 in de NRU-rubriek „Twee generaties” over hoe het vroeger was, het heden is en wat een huisarts in de toekomst zou kunnen worden. Het staan op de hoek van een straat wordt strafbaar. Het gehele diplomatieke corps uit Mos kou is reeds gevlucht naar Kazan. Volgens de K.V.P.-jongeren zal ook de Katholieke Volkspartij bij de verkiezin gen in het voorjaar met één lijsttrek ker moeten uitkomen, zoals ook de an dere grote partijen zullen doen. Het Hoofdbestuur van deKVP heeft die raad niet opgevolgd. Na lang beraad La Linea de Conception: Het Spaanse douane-kantoor aan de grens met het Engelse Gibraltar. De Spaanse regering heeft besloten, dat vracht- en perso nenwagens niet meer doorgelaten zullen worden. Dit zou neerkomen op een economische blokkade. De Engelse regering heeft scherp geprotesteerd. werkloosheid onvermijdelijk, men hoopt min of meer op de sanerende werking ervan, opdat dan daarop de economi sche activiteit en de levensstandaard verder omhoog kunnen. Een flink aantal socialisten wil van de Partij van de Arbeid weer een „rode” partij maken. Een politieke groepering, die zich duidelijk „links” opstelt, ook al kunnen de meningen over wat „links” nu eigenlijk is, nog danig verschillen. Een aantal socialistische partijhervormers heeft zich verenigd rond het boekje „tien over rood”, waarin zijn wensen en verlangens tot uitdrukking komen. Het werkje, dat kort geleden verscheen, Is niet zonder succes gebleven. Binnen een week was do eerste oplage (vijfduizend stuks) uitverkocht. Het boekje staat trouwens niet alleen. Een aantal, vooral jongere socialisten heeft zich verenigd in de groep „Nieuw Links”. Een naani, die herinneringen oproept aan de Ame rikaanse „New Left”beweging, een militante, uiterst linkse groepering. Het ziet er niet naar uit, dat het Nederlandse „Nieuw Links” ook zo’n scherpe seteilingname zal hanteren. Een Nederlandse politicus, hoe jong ook, is altijd geneigd de zaken wat kalmer op te vatten. is uiteindelljk toch besloten het oude systeem te volgen en met vier lijsttrek kers te komen, voor respectievelijk het westen, het noorden, het oosten, Bra bant en Limburg. Het hoofdbestuur van de Katholieke Volkspartij is het er niet over eens kunnen worden wie die ene man zou moeten zijn, die als partijleider bij de verkiezingen zou moeten optre den. De meest voor de hand liggende candidaten zouden drs. Schmelzer (frac tievoorzitter in de Tweede Kamer) en mr. Cals, minister-president, zijn. De premier is echter te nauw verwant aan een regeringsbeleid', dat in sommige kringen binnen de KVP verzet heeft op geroepen, zodat men met hem niet de verkiezingen durft in te gaan. Waarom drs. Schmelzer niet is uitverkoren, is nog niet helemaal duidelijk. Bekend is, dat ook tegen hem bezwaren bestaan, omdat hij niet die krachftige figuur zou zijn, die de KVP op het ogenblik nodig heeft. in Europa voorstelt. Niet als een grote Europese eenwording, niet als een Eu ropa van de Atlantische Oceaan tot de Oe.ral, zoals president De Gaulle dat wenst, met uitsluiting van de Ver. Sta ten. Johnson ziet als basis van een be tere verstandhouding tot Rusland juist een versterking van de West-Europese eenheid, een toetreding van Engeland tot de Gemeenschappelijke Markt en een modernisering van de N.A.V.O. Met dat laatste bedoelt hij hoogstwaarschijn lijk een vorm van verbeterde politieke en militaire consultatie. Hij hoopt, dat deze toenadering in Europa, die de ab normale splitsing van het oude con tingent zou opheffen, de mogelijkheid zal scheppen om te komen tot een her eniging van Duitsland. Alles wat Johnson over de normalisa tie van de betrekkingen heeft gezegd, zou men een consolidatie van de be staande machtsverhouding in Europa kunnen noemen, de toezegging niets aan die machtsverhoudingen te ve an deren. Brengt men evenwel de Duitse hereniging in het geding, dan zet men alles op losse schroeven, want hoe dwingend dat probleem nu ook voor de Duitsers kan zijn, een hereniging kan niet anders betekenen, dan dat de grens tussen Oost en West, tussen de com munistische en niet-communistische we reld nadrukkelijk wordt verschoven. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Rusland hiervoor ook maar zou voelen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST< EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bólsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindcloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Washington; President Johnson die op het ogenblik bezig Is om een betere verstandhouding tussen Oost en West te bewerkstelligen cn om de spanningen te verminderen, heeft maandagavond de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko op het Witte Huls voor besprekingen hierover ont vangen. Op de foto een beeld van de ontmoeting van belde staatslieden (zacht) rood tintje kan kleuren. Wan neer iemand dat wil proberen, kan men hem weliswaar bestrijden, maar dan biedt men tenminste tegelijk een reëel alternatief. En daar ontbreekt het, bij de huidige verhoudingen, nog wel eens aan. Ook rood, maar dan een heel ander rood, is de kleur, die de Nederlandse commu nisten door hun programma mengen. Het is een rood, dat velen nog afschrikt. Dat komt nu weer eens naar voren nu de Tweede Kamer heeft besloten de leden van de Communistische Partij Nederland opnieuw toe te laten tot de Commissies voor Buitenlandse Zaken en Defensie. De CPNers werden uit deze commissies verwijderd na hun steldng- name tentijde van de Hongaarse Op stand. Het is gebruikelijk, dat gegevens, die niet voor de openbaarheid geschikt zijn in de (besloten) vergaderingen van deze commissies toch ter kennisname van de Kamerleden worden gebracht. Het besluit om de CPNers weer toe te laten tot deze vergaderingen waar dus geheime gegevens bekend worden gemaakt werd niet met algemene stemmen genomen. Vijftien socialisten, drie KVPers en een groot aantal pro testantse Kamerleden stemden tegen. Overigens waren het er niet voldoende om het voorstel tegen te houden. De ministers Luns (buitenlandse zaken) en De Jong (defensie) hebben het be sluit van de Kamer betreurd. Zjj me nen, dat zij in het vervolg niet meer dezelfde vrijheid als voorheen hebben om openhartig over verschillende zaken te praten. „Ik zal het van geval tot geval bekijken of ik dezelfde openhar tigheid kan blijven betrachten of voortaan wat meer een beroep op de geheimhouding zal moeten doen. Er zijn duizend en één dingen, waarbij het geen enkel verschil zal maken, zoals de dienstplichtzaken, de soldij en derge lijke. Maar er zijn ook duizend en één zaken, waarbij ik mij nog wel eens ach ter het oer zal krabben,” zei minister De Jong. Minister Luns meent, dat hij nu heeel voorzichtig zal moeten zijn met het vzerstrekken v.m gegevens over Na- to-zaken. oer it libben en wurk fan Gysbert Japiks en dérby dia's sjen litte. In bemekoar üt Wjelsryp Onder lieding fan de hear A. Kornelis sil dérby Gysbert-lleten sjonge. Dizze boeke- joun wurdt organisearre troch de Al- gemiene Bibleteek foar Hinnaerde- radiel yn de mande mei de Kulturele Ried yn dizze gemeente. Tagelyk leit it yn de bidoeling dat dizze joun de Gysbert Japiks-ütstalling, dy’t in wi- ke yn Wommels to sjen is, bisocht wurde kin. Einepikewaer. In de schuur van Camminghastate te Arum, bewoond door fam. S. L. Hilerides, zorgt een moedereend momenteel voor 6 jonge eendekuikens. De heer Hilarides houdt een toeziend oog. „Aardige dikke”. Hark en Sjoch-le- zeres mis. W. Reitsma te Houston B C in Canada las van de alhier geplukte aardbeien. Zelf plukte ze in eigen tuin op 1 oktober nog 56 aardbeien, waarvan heel wat met 'n middellijn van 5 cm. „Aardige dik ke”, schrijft mevr. Reitsma en dan te bedenken dat het er ’s nachts behoorlijk vriest, maar dat schijnt niet te hinderen, al staan de aard beien dan in koude grond. Dank u wel'. De collecte voor de re classering bracht in Witmarsum f438,55 op en te Wons f40,25, de VHV-collecte in Makkum f282.60, die in Cornwerd f40,30, op Kornwer- derzand f 21,10, in Witmarsum f 177, en te Wons f 74. Het feit, dat Amerika in Vietnam in een ander kamp dan Rusland staat, heeft president Johnson er niet van weerhouden, toenadering te zoeken tot Rusland op die punten, waar de span ning aanzienlijk is verminderd, n.l. in Europa en ten aanzien van de alge mene verhouding tussen Rusland en Amerika. Ongetwijfeld vertrouwt hij er ook op, dat Rusland alles zal doen om te voorkomen, dat de oorlog in Vietnam zal uitgroeien tot een grote wereldoor log. Eind vorige week heeft Johnson een rede gehouden, waarvan het thema de grote Europese verzoening was. Hij wenste een normalisering van de be trekkingen tussen Amerika en de Euro pese communistische landen en deed van zijn kant een aantal economische concessies. Hij toonde zich bereid tot de toepassing van de meest-begunsti- gingsclausule bij het wederzijdse han delsverkeer, welke discriminerende in voerrechten zou afschaffen. Hij wil han- delskredieten garanderen voor Polen, Hongarije, Bulgarije en Tsjechoslowa- kije, hij wil Amerikaanse kredieten ver strekken voor de bouw van een auto- fabriek in Rusland. Minister Rusk zal kijken of er wat te doen is aan de Pool- se schuld aan de Ver. Staten, terwijl ook wordt overwogen de l.jst van z.g strategische goederen, die niet aan com munistische landen mogen worden ge leverd, aanzienlijk in te korten. Amerika hoopt een toenadering tot Rus land te kunnen bereiken, het hoopt, dat dit zal leiden tot een wederzijdse ver- I kan zich afvragen of Rusland wel voor een terugtrekking van Amerikaanse troepen wil betalen, aangezien het vrij duidelijk is geworden, dat financiële overwegingen de Amerikaanse rege ring steeds dringender aanzetten dit los van politieke overweginngen te doen. De zwakke verdediging van de heer Adams in de Eerste Kamer naar aanleiding van de aanklacht van de li beraal Baas over het oorlogsverleden van de vertegenwoordiger van de Boe renpartij heeft de partij van de heer Koekoek geen goed gedaan. Heel wat voorheen geestdriftige volgers hebban nu de Boerenpartij de rug toegekeerd. Eén van de belangrijkste theoretici van de Boerenpartij, ir. W. Stam, wil nu zelf een partij gaan oprichten, een „dy namische, democratische partij”. Zijn allereerste wensen: grotere economische vrijheid voor het bedrijfsleven en ver andering van de belastingpolitiek. Hij wil verder een uitstel van gemeen- schaps-voorzienlngen, beperking van de- fensie-uitgaven, meer geld voor het on derwijs (de „motor van de toekomst") en tragere uitvoering van de Delta-wer- ken. Gelooft U in sprookjes? „Zeg, ik heb gehoord,” zei het wipje tegen de schommel, „dat wij gaan verhuizen”. „Dat is niet waar,” antwoordde de schommel, „want onze vriend de zandbak was op een buitengewone vergadering en hoorde daar, dat wij voorlopig nog vijf jaar mogen blij ven staan.” Gelukkig maar! Drankzuchtig. Wij zijn maar een drankzuchtig volkje, aldus schrjjft ons iemand. In Groningen ligt vlak bij Bierum het plaatsje Pilsum. In Friesland is dit Bólsward en zelfs Sex-bicr-runi om van Heinekenszand en Amstelveen maar niet te spreken. Er is slechts een gunstige uitzonde ring: Biervliet. O sorry, dan had het Biervlied moeten zijn. Diepe duisternis daalde woensdag avond over Bólsward, tenminste wat de binnenstad betreft. Om tien uur was het: „floep, licht uit”. Om kwart voor elf echter weer: „floep, licht aan”. De kaarsjes konden weer worden weggeborgen. „Smoorheet”. Een dominee uit een andere gemeente preekte zondag in de Geref. kerk van Schraard, ver gezeld van zijn echtgenote. Voordat de kerkdienst aanving, haastte do- minees-mevrouw zich nog even naar de consistoriekamer, om tegen haar gemaal te zeggen, dat het „smoor heet” was en dat hij best zijn vest kon uittrekken om te preken. Goede raad van mevrouw werd opge volgd. Vanmorgen omstreeks half Vijf was het zo ver. In de 2e Kamer heerste een voel bare spanning. Na een Marathonzitting bracht de voorzitter de motie Schmel zer in stemming. De k.v.p.fractievoorzitter had zelf wel iswaar verklaard, dat zijn motie er geen van wantrouwen was, maar van zakelij ke critiek, de regering zelf en ook de Kamer dachten hier anders over. Minister-president Cals verklaarde dar. ook, dat aanneming van de motie de nodige consequenties zou hebben. Dit was voor de heer Roolvink, fractieleider van de a.r. reden alsnog te verklaren de regering, ondanks alle critiek, trouw te zullen blijven en de motie te zullen verwerpen. Namens de fractie van de p.v.d.a. had de heer Nederhorst eerder hetzelfde gezegd. Enkele fractiegenoten van de heer Schmelzer zagen nu ook het zwerk drijven en verklaarden daar om nu de kabinetskwestie was ge steld de heer Schmelzer te zullen af vallen. Het mocht niet baten. De motie werd aangenomen met 75 tegen 62 stemmen. Minister-president Cals vroeg hierna schorsing van de vergadering. Hoewel het niet Aiet zoveel woorden werd ge zegd, betekent dit dat hij vermoedelijk reeds vandaag zijn ontslag aan H. M. de Koningin zal aanbieden. Het was vooral het dekkingsplan (of liever het ontbreken hiervan) van mi nister Vondeling geweest, dat deze crisis veroorzaakte. Algemeen verwacht men een vervroegd uitschrijven van verkiezingen. dan in de andere Industriële landen, aanzienlijk moeten verhogen. En dat is pas mogelljk, wanneer het een zo goed mogelijk gebruik maakt van zijn ar beidspotentieel. Men acht een lichte Volgens een bericht uit Instanboèl zou ook Stalin Moskou reeds hebben ver laden, Hoewel van diverse kanten geruchten komen, dat er zich een mogelijkheid zou aftekenen, dat vredesonderhandelingen In Vietnam werkelijkheid zouden kunnen worden, moet men zich aan de andere kant toch nog voorlopig houden aan de woorden van president Johnson, dat er nog geen ontwikkelingen zijn, die die hoop kunnen rechtvaardigen. Hanoi heeft op geen enkele aanbieding van de Ver. Staten gereageerd, hoewel het (volgens de woorden van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, die bijzonder kritisch staat tegenover het Amerikaanse standpunt), toch de hoop op een militaire overwinning heeft laten varen. Volgens Couve zou Hanoi nu zijn verwachting zetten op een gelei delijke verzwakking van de Amerikaanse Inspanning en de wil om in Vietnam te blijven. Gysbert - on> hoed en from gol en goed ■en 0» hjoed: „Met snarenspel”. Een ander kerkge bouw zat zondag zonder preek, niet door gebrek aan dominee of belang stelling, het gebouw zat stampvol, maar door een euvel aan de geluids versterker. Na veel wikken en wegen bleek de hulp van de koster noch die van de predikant van Workum, die een jeugddienst zou leiden, re sultaat te hebben, waarna de „gast- predikant” besloot de preek maar uit te stellen tot een volgende keer. Na dit besluit liet hij graag het ver dere uur volmaken door de gitaar- brigade van het Leger des Heils uit Harlingen, die de jeugddienst on danks dit euvel tot een voortref felijk einde bracht. Serviezen-show. Blijkens advertentie is de succesvolle (3de) serviezenshow op de le etage bij de Haan „de zaak voor smaak", weer ter bezichtiging. Een 30-tal tafels zijn weer ingericht en verzorgd, met tafelbestek, glas en kristal-, alsmede thee-, ontbijt en eetserviezen, zodat men deze ar tikelen .gebruiksklaar’ kan uitzoeken en combineren. Onder het genot van koffie, is dit een prettige bezigheid, oals men daar zegt, voor verlief den, verloofden en anderen, die hier voor belangstelling hebben. De moei te waard eens een kijkje te gaan nemen. Boekejoun Wommels. Freedtojoun 21 oktober sil yn it Dielshüs to Wom mels de hear D. A. Tamminga prate Malik, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, door beide partijen in de Vietnamese oorlog te zijn benaderd om een bemid delingspoging te wagen, maar hierover is verder niets bekend. Met nogal wat vertoon Is vorige week in Moskou de ondertekening aangekon- digd van een nieuwe hulpovereenkomst voor Noord-Vietnam; economische hulp voor de ontwikkeling van Noord-Viet nam’s economie, militaire hulp voor de versterking van het defensiepotentieel. Er is niet bekend gemaakt, wat Rus land Hanoi zal leveren en sommigen hellen over naar de mening, dat het nieuwe verdrag geen uitbreiding van de hulp betekent, maar vooral is be doeld om Washington en vooral ook Peking en de rest van de communisti sche wereld te laten zien, dat Rusland de strijders tegen het imperialisme niet in de steek laat. Opgelucht zal premier Wilson het con gres van zijn socialistische partij heb ben verlaten. Want ondanks veel kri tiek heeft de meerderheid zich toch achter de economische saneringsmaat regelen van de regering gesteld. Zelfs de tijdens het congres bekend ge worden verplichte loon- en prijsstop is geslikt. Het was te begrijpen, dat de stemming niet zo voortreffelijk was, want de laatste tijd hebben vooral in de auto-industrie ontslagen de arbeiders bezorgd gemaakt. Diverse bonden dron gen aan op een uitsmeren van het werk inplaats van het ontslaan van een gedeelte van de arbeiders. Maar, zo betoogde de regering, óp die manier wordt de produktiviteit niet verhoogd en wil Engeland economisch kunnen blijven draaien, wil het niet al zijn bui tenlandse markten verloren zien gaan aan beter geoutilleerde en zuiniger pro ducerende concurrenten, dan zal het de produktiviteit, die de laatste tien jaren al voortdurend minder sterk is gestegen 80

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1