aan open n.v Jonge onderneming zal worden Dr. Joost Halbertsmaprijs uitge reikt aan Dr. J. J. Woltjer i Na 350 jaar Friese geschiedschrij ving nog steeds actueel Koopmans-Bolsward komt met emissie van aandelen Gysbert Japiks Ül neemt de Leeuwarder Courant. F Fan de Marlinyloer es 1603-1666-1966 Fokstal Knol dit jier de prijs foar it bést forsoarge Fryske Boek Zilveren filmpj z STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadcel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. F F-. ■t 105e JAARGANG No. 81 Houdstermaatschappij Verschijnt DINSDAGS en VRJJDAGS Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward gevallen. Een zichtbaar diep teleurge stelde minister-president verlaat na af loop van de zitting, in de vroege uren van 14 oktober het gebouw van de Tweede Kamer Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) nou’t hja mei dize suspekte lading de Fryske lêzer foar de will roppe en ryp en grien tagelyk oanpriizgje. De partij oan de iene kant kin en mei net oars forwachtsje, dat de oare partij har bi- riede sil op middels, dy’t foarkomme kin- ne, dat hja har al mear bikocht fiele. De auteur Riemersma, sa seit Durk van der Ploeg yn „Frysk en Frij”, skriuwt. „ik smyt allinnich mei stront” wolnou, der binne jit altyd folie minsken yn FryslAn, dy’t soks net yn 'e keamer ha wolle. Der hie men forgoed rekken mei halde moat- ten, soe men yndied de krêften bondelje wolle. Op dizze wize makket men dat hiel hwat minsken ünmooglik. Hwant it giet hjir net om in apart smaekje of in oar soarte fan margerine. It giet om mo rele prinsipes, it giet om in libbensvisy en in libbenshalding. Dêrfoar mei men ek by lju, dy’t der oars oer tinke, dochs altyd rekkenje op respekt. Der waddet men net mei smoarge skuon oerhinne of mei skelwurden as: skynhilligen. En der kin men jin ek net fan ófmeitsje mei de wurden fan Riemersma: „Biynfloedet in boek net it tinken, mar it dwaen fan de minsken? Ik ha’t net heech. It liket my in nuveraerdich papieren slach folk, dat troch in boek yn forlieding komt!” Hjir wurdt men dochs wol efkes stil fan. Ik tochte dat der gjin sterker ynfloed op it minsklik gedrachspatroan wie as it wurd, sawol to’n goede as to’n kweade. En de hiele histoarje fan it minskdom is der om dat to biwizen, Nim allinnich mar de Hillige Skrift’ Ik bin my goed biwust, dat elts serieus f 50.000, vorig jaar f 70.000 en dit jaar (waarschijnlijk) ca f 200.000. De order portefeuille op dit ogenblik garandeert de circa honderd werknemers voor zeker anderhalf jaar werk. Regelmatig komen aanvragen binnen voor leveranties aan andere landen dan Eelgië en West-Duits- land, waarheen thans nog het grootste deel van de export gaat. Voor 1937 wordt dan ook een nog grotere omzetstijging verwacht. Gysbert - hoed en hom gol en goed eeit üs hjoed: Naast de NV Koopmans Machine- en Apparatenbouw te Bolsward heeft de heer Koopmans ook nog de NV Meko te Oosterend en de NV Bureau voor Tech nische Diensten te Bolsward opgericht. Enig aandeelhouder van de BTD met f 100.000 geplaatst en gestort kapitaal is de heer Koopmans. Zijn vrouw is voor een even groot bedrag enig aandeelhoud- ster van de NV Meko. Als houdstermaatschappij van de drie nv.’s Koopmans, Meko en BTD, is in op richting de Frisian Holding NV. Deze De Machine- en Apparatenfabrlek Koopmens N.V. te Bolsward komt begin vol gend jaar met een aandelenemissie, waarop iedereen kan Inschrijven. Deze emis sie zal f 800.000 groot zijn, verdeeld in coupures van f 1000 en mogelijk ook van een kleiner bedrag. De koers van uitgifte is nog niet bekend, evenmin uiteraard als het dividend, waarop de aandeelhouders over 1967 mogen rekenen. Het ligt echter In de verwachting, aldus de directeur II. Koopmans (36), dat dit aanvanke lijk nog vrjj bescheiden zal zyn, maar dat gezien het omzet- cn winstverloop, de perspectieven op langere termijn gunstig zullen zijn. Door deze aandelenemissie zal het geplaatste kapitaal van Koopmans op f 700.000 komen. Het maatschappelijk kapitaal zal dan inmiddels van f 1 miljoen op f 2 miljoen gebracht zijn, aldus ver- Vr(j<lag was het dan voor Bolsward de grote dag. Voor de 10e maal werd de Dr. 3. Halbertsmaprijs uitgereikt, gevolgd door de opening van de 24ste Friese Boekenweek. Op voordracht van de jury was de 2-jaarlykse prijs, bij toerbeurt toegekend aan een „sneuper” en een wetenschapsman, ditmaal in de laatste categorie toege kend aan dr. 3. 3. Woltjer te Oegstgeest voor zijn boekwerk (dissertatie) over Friesland In Hervormingstijd. In tegenstelling met voorgaande jaren, waarin de raadzaal bijna uitpuilde, was de belangstelling ditmaal niet zeer groot. Dit zal mede z\jn oorzaak gevonden hebben in het feit, dat so wie so de uitreiking van de Gysbert Japicxprijs meer populair Is en tevens door het feit, dat Dr. Woltjer in Friesland tot op heden vrij onbekend was, dit in tegenstelling met eerdere prijs winnaars, als bijv. Dr. Obe Postma, Dr. van Buytencn en Ds. 3. 3. Kalina. I I Mei foldwaning hat de kommisje fan de Fryske Akademy, dy’t it bést forsoarge Fryske boek oanwize moast, dit jier har kar dwaen kind üt de 135 yn 1965 yn it Ijocht kommen ütjeften dy’t yn ’e bineaming kamen en yn ’e nije Provinciale Bibliotheek ütstald wiene. Hja hat bisletten it bistjür fan de Fryske Akademy foar to slaen de priig takomme to litten oan: „Geschiedenis Fokstal Knol Hartwerd 18541965. Uitgegeven in opdracht van Gebr. Knol. Al gehele verzorging: De Friese Veefokkerij n.v. Druk; Drukkerij J. G. de Vries n.v., Sneek.” De kommisje is fan bitinken dat dit wiidfiemjende boek, dêr’t de lay-outfragen fan op binei alle siden ta klearrichheit brocht waer- den, bisköge wurde moat as in drukkersprestaesje fan oansjen. Al lykje guon ütfieringen lyk as de Ontwerpen fan bAn en titelblêd har hwat earmtlik ta, op plakken, dêr’t yn twa njonkeninoar lizzende siden gans ütinoarrinnend materiael, tekst, klisjé’s en ske- matyske oersjoggen gearstald wurde moasten, is dat meastal sa bard dat it iene it oare yn ’e bilans haldt; dêrtroch is in by ütstek „helder” gebrüksboek üntstien, dat, al binne de siden fan great slach, dochs treflik to lézen is. Bigryplik is fansels, dat men gauris ta skeamei yllustraesjemate- riael forfalle moast. Dat it jin net yn ’e wei is en de tekst it hiele boek troch folslein „op kleur” bleaun is, biwiist hoe pynlik sekuer de printer syn opdracht ütfierd hat. zijn. Met bewondering omdat de schrij ver er in geslaagd is, uit het weerbar stige bronnenmateriaal een beeld te bou wen, dat de Friezen van thans niet en kel iets zégt, maar ook dóét. Hij heeft volgens spreker een belangrijke bijdra ge geleverd tot de „re-enactment of the Frisian past”. Voor wat de eerste helft van de zes tiende eeuw betreft, staat de schrijver om zijn eigen woorden te gebruiken op de schouders van Theissen, de schrijver van „Centraal gezag en Friese vrijheid”, een Groninger dissertatie uit 1907. Zijn opvatting inzake het zoge naamde particularisme der zestiende eeuwse Friezen verschilt echter sterk van die van uw voorgangers. Theissen noemt dit particularisme bekrompen, zelfs „zeer bekrompen”. Dr. Woltjer zegt op blz. 40 van zijn boek; „Wanneer men zich er reken schap van geeft, hoe zwak het nationale besef in de Boergondische erflanden nog was, dan ziet men, dat het een anachro nisme van de ergste soort is om te ver onderstellen, dat Friesland een natio nale verbondenheid met het ryk van Karel V had kunnen voelen. Als Karei V al ooit een groot-Nederlandse poli tiek gevoerd zou hebben, dan nog was er voor Friesland geen enkele reden om zich hiermede verbonden te voelen. De verbondenheid met de andere gewes ten is pas na 1566 gegroeid". Dr. Woltjer toont verder aan, dat het particularisme „het machtigste wapen tegen het absolutisme” is geweest. Spr. zeide geneigd te zijn, deze beeldspraak over te nemen ter illustratie van de betekenis van het regionalisme, of zo men wil: het gewestelijke gevoel van eigen waarde In onze door massificatie bedreigde samenleving. Tenslotte wenste spr. dr. Wolter van harte geluk met de hem toegekende we tenschappelijke onderscheiding en reik te hem de Joost Halbertsmaprijs 1966 bestaande uit een oorkonde en een bedrag A f 1500 over. zal, gelijk met die van Koopmans NV, begin volgend jaar met een vrije aande lenemissie komen van f 200.000 desge wenst in kleine coupures. Overwogen wordt ook hiervoor notering aan te vra gen. Dit laatste wordt gedaan om de kleinere beleggers maar vooral ook de personeelsleden de kans te geven deel te nemen. Een zestiental personeelsleden, die van de oprichting af bij Koopmans NV gewerkt hebben, zullen dit doen voor een bedrag van fotaal f 60.000. Jaarlijks zullen zij elk voor tenminste f 2500 blij ven deelnemen. Overweging hiervoor is geweest, dat deze werknemers, die gehol pen hebben de basis voor 't jonge bedrijf te leggen, nog een extra band met de onderneming krijgen en op deze manier tevens meewerken aan de continuïteit daarvan. Wie directeur van de Frisian Holding zal worden is nog niet bekend, maar aldus de heer Koopmans in geen geval ikzelf. De overweging van de continuïteit van het eigen bedrijf heeft ook een rol ge speeld bij de emissie van de converteer bare obligaties, waarbij geen bank is ingeschakeld. Het bestuur van Koopmans heeft dit gedaan om te voorkomen dat al. Ie 500 converteerbare obligaties dan bij één of enkele personen terecht zouden zijn gekomen, met wellicht gevolgen die voor dit bestuur niet aantrekkelijk zou den zijn. Overigens is directeur Koop mans niet beducht om een fusie aan te gaan, indien het noodzakelijk zou blijken om tot grotere eenheden te komen. Voor lopig ziet hij echter nog meer perspectief in het in voorkomende gevallen overne men van kleinere ondernemingen. Directie en commissarissen zijn verder van plan de top te versterken. De raad van commissarissen zal moeten worden uitgebreid, evenals de directie. Er zal ’n financieel directeur moeten worden be noemd. Thans is de heer Koopmans nog enig directeur en bestaat de raad van commissarissen uit twee leden: de heer J. Jorritsma, aannemer te Bolsward, en aardewerkfabrikant ir. P. J. Tichelaar te Makkum. Dear iz nin orc hav’ne nogh middle to stlltme az de deade. KIN MEN SA DE KREFTEN BONDELJE Der wurdt de léste wlken op in bysün- dere wize propaganda makke foar it keapjen en lézen fan it Fryske boek en elk, dy’t wit hoe swier de striid foar bi- hald fan it eigene yn üs tiden is, soe der mei hert en siel efter stean moatte. Tomear omt nou ek de provinsiale oer- heit mear posityf fan wegen komt en mei dieden dizze mentaliteit biwize wol. As men nou ütgiet fan de needsaek om ta dit doel to kommen en ek alle krêften bondelje wol dan soe men sa sizze, dat it ek needsaeklik is om it al dy krêften mooglik to meitsjen oan dit wurk mei to dwaen. Mei de opset fan de earste fiif paperbacks is dit nei üs bitinken net fol- dwaende ünder eagen sjoen. Hwant de boeken fan Wadman en Rie mersma, om der mar by to bliuwen, sille tüzehen fan minsken fan it Fryske boek öfkearich meitsje. Hja wize dit soarte fan lektuer foar har seis en har bern of learlingen, óf. De skriuwers en ütjowers witte dat seis skoan, mar hja farre der mei troch, omt der oaren binne, dy’t dit soarte fan lek tuer wol appresiearre. En nou bigryp ik de propagandisten winlik net. As hja it Fryske folk torjucht efter it Fryske boek hawwe wolle, hwerom meitsje hja dat dan seis ünmooglik foar de jingen, dy’t dit specimen fan lektuer net bi- geare. In stikmannich kranteskriuwers nimt in holding oan as soe elts reedlik en mo dern minske it mei harren iens wêze, dat de taboe’s, sa’t de moadetitel op It he den is, allinnich mar bisteane by lju, dy’t jit yn beppe tiid Ijbje. Hja witte wol bet ter en soene by Riemersma seis léze kin- ne, dat hjir in djippe spjalt rint tusken de forearders fan „Smearlappen” en „Rotminsken” en dejingen, dy’t, mei Simke Kloosterman, dit soarte fgn boeken mei de tange oanpakke en yn ’e kachel triuwe. Nou wol ik foar in eagenblik wêze litte, hwa’t gelyk hat, mar fêst stiet wol, dat men op dizze wize gjin krêften bondelt mar krekt oarsom. Dat it forset allinnich mar tanimme sil, petear oer de tsjintwurdige moade fan taboe-forbrekkers delkomt op forskillen yn godtsjinstich en moreel opsicht en ik bin it mei Riemersma iens, dat men el- koar jammergenöch net oertsjüget. Mar dêrom krekt hat it in misse set west de propaganda fan „krêften bondelje” yn to setten mei in menu, dat in great diel fan de forwachte gasten wearzget. En dat is mei de „kikkerts” it gefal. Slimmer jit, hja geane leaver foarby. It snijt ek gjin hout as Anne Wadman mei it foarbyld fan Marten Baersma syn boekje: „De jonge fan de Marsheide” bi wize wol, dat wy de romantyske, wrAld- frjemde tiid fan doe, foarby binne en nou mar yn de smearlappen en rotminsken omslaen moatte. Natuerlik is de tiid oars hja bliuwt oan it foroarjen en de litera- tuer foroaret mei. Mar de earbied foar de minske as skepsel Gods mei men dêrom net prils jaep, alteast as men dat leauwen krige hat. Dat is yn it moderne libben in swiere opjefte en dy wurdt net lichter mar wol swierder as men de boarnen fan it libben mei stront bismyt. Wurde de druven lekkerder as men der mei smoarge hannen yn omwrot Boppe- dat is it lezen fan dit soarte fan boeken foar de jongerein in dübel gefaerlik bi- driuw, dat har pynlik en libbenslang bi- seare kin. Mar der laitsje hja om. Ik soe einigje wolle mei de wurden fan in Johan Jorgensen, dy’t skriuwt: God heeft toegelaten, dat vergiftige bloemen schoon schijnen en de verboden vrucht heeft een geur, die bedwe’mt!” Tj. de J. Nadat burgemeester J. M. A. Mulder een kort welkom had gesproken, droeg hij de leiding over aan het Provinciaal Bestuur, dat tegelijk gast en gastheer was. Namens de jury sprak hierna dr. Y. Ypma, die verklapte, dat men een lijst van 12 pagina’s titels had beoordeeld, allemaal wetenschappelijke boeken of publikaties, verband houdend met de Friese geschiedenis. Twee hiervan sta ken met kop en schouders boven de an dere werken uit, de bekroonde uitgave en de biografie van Sybrandus Luber- tus door Dr. C. van der Woude te Kam pen, beide dissertaties en alszodanig in eerste instantie niet voor een prijs in aanmerking komend. Gedeputeerde Staten hadden zelfs ont heffing moeten verlenen om bekroning inogelijk te maken. De keus viel hierbij op het werk van dr. Woltjer, omdat dit puur Friese geschiedenis was, critisch verantwoord, gebaseerd op eigentijdse stukken en objectief in het oordeel. Drs. H. Oldenhof sprak tenslotte een waarderingswoord namens de Fryske Akademy, It Boun fan Fryske Kunst- ners en de Ried fan ’e Fryske Biweging. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk had zich laten vertegenwoordigen door Mr. J. Veraart, chef van de afdeling Kunsten. Na de plechtigheid in de raadzaal ble ven de genodigden nog geruime tijd bijeen waarbij o.a. door velen van de gelegenheid gebruik werd gemaakt de tentoonstelling „Koffie en Thee, een eeuwenoud genot” te bezichtigen. De jubilerende firma serveerde de gasten hierbij koffie. De Commissaris der Koningin in Fries land, Mr. H. P. Linthorst Homan, bracht dank voor deze gastvrijheid en begon hierna zijn rede met er op te wijzen, dat het dit jaar drle-en-een-halve eeuw was geleden, dat Ubbo Emmius zijn „Rerum Frisicarum Historia” publiceer de. De verschijning van dit werk in 1616 wordt algemeen beschouwd als hét be gin van de wetenschappelijke beoefening van de Friese geschiedenis. Sindsdien hebben velen zich daarmee bezig gehou den, niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten: men denke slechts aan Von Richthofen en Heek. Ook in Friesland zelf heeft men bepaald niet stil gezeten. Spreker herinnerde in dit verband aan de publicaties van het uit 1827 daterend Fr. Genootschap, met name aan „De Vrije Fries”, waarvan onlangs het 47ste deel is verschenen. Verder vermeldde hij dat van de ruim 280 uitgaven van de in 1938 opgerichte Fryske Akademy meer dan 25 procent gewijd is aan historische onderwerpen. De Staten van Friesland hebben steeds een open oog gehad voor de betekenis Van de Friese geschiedenis; zij hebben een tijdlang zelfs officiële historieschrij vers benoemd; Winsemius, Schotanus en anderen. Deze belangstelling van overheidswege valt niet te verwonderen: naast de Friese taal is immers de Frie se geschiedenis hét kenmerk van het Fries-eigene. Het bezig zijn met hun his torie is voor de Friezen geen kwestie van tijdverdrijf, maar van zelfbehoud. Historische belangstelling mag niet ver ward worden met antiquarische interes se: zij leidt niet tot bekijken maar tot opnieuw beleven van het verleden, tot „re-enactment of the past”. De Friese geschiedenis noemde spreker actueel. Vandaar, dat de Staten van Friesland in 1947 de Joost Halbertsma prijs hebben ingesteld. Deze werd nu voor de tiende maal uitgereikt. Hoewel drager van een naam, die in Friesland in het algemeen en op de pro vinciale griffie in het bijzonder geen onbekende klank heeft, is de prijswin naar Dr. J. J. Woltjer geen Fries. Volgens de Leeuwarder Courant van 22 september j.l. voelt hij zich echter „vol bloed Leienaar”, Toch veronderstelde spr., dat de heer Woltjer wellicht reeds tijdens zijn studie voor het candidaats- examen in Amsterdam, misschien bij 4e week oktober 1941 In Amsterdam werd een stel gebruikte rijwielbanden reeds voor f 80,ver kocht. De doodstraf kan worden toegepast als iemand als een gevaarlijke saboteur kan beschouwd worden, als men Duits vijan dige geschriften verspreid, als men in strijd met de voorschriften voorraden achterhoudt, gevraagde voorwerpen niet inlevert, prijsvoorschriften overtreedt\ hamstert, zwarte handel drijft, distribu tiekaarten vervalst. De doodstraf kan ook toegepast worden op de uitlokkers of medeplichtigen. Earstdeis sil ütkomme „De Gouden Swi pe” fan Abe Brouwer, priis f 3,50. de voorbereiding van zijn doctoraal in Leiden, onder de bekoring gekomen moet zijn van het boeiende verleden van Fries land, zoals dat zoveel niet-Friezen on der zijn vakgenoten voor en na is over kómen, o.a. de grote Johan Huizinga. Hij heeft tenslotte zelfs een stuk Friese geschiedenis als onderwerp van zijn proefschrift gekozen. En zo is hij dan op 9 juli 1962 aan de Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd op zijn waarde volle dissertatie „Friesland in Hervor- mingstyd”. Het is voor dit boek, dat de heer Wol tjer, op advies van een door de Fryske Akademy voorgedragen commissie van deskundigen, door Gedeputeerde Staten van Friesland de Joost Halbertsmaprijs 1966 is toegekend. Spr. zeide, dat hij het boek met belang stelling en bewondering had gelezen. Met belangstelling, omdat de door dr. Woltjer behandelde periode zo buiten gewoon belangrijk is geweest, niet al leen in politiek, maar ook in kerkelijk opzicht; het gezicht van het huidige Friesland vertoont nog duidelijk trek ken, die in de Hervormingstijd ontstaan XXNNNNNXNNNNXNXKNNNNNNNXNNNNNNNNXXXNNXNNNNNNNNNNNNXNMkNN* I 4XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXNXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Zoals bekend heeft Koopmans N.V. on- g I langs al een converteerbare obligatiele- ning van f 500.000 aangekondigd. Maan dag a.s. staat op deze stukken van f 1000 die 8 procent rente zullen doen en waarvan de conversiekoers 100 procent bedraagt, de inschrijving open. Doel van zowel aandelen- als convertibles-emissie is consolidatie en uitbreiding van deze vier jaar geleden gestichte onderneming. Koopmans wordt hiermee tevens van een gesloten n.v. (met 10 aandeelhouders) 'n open naamloze vennootschap. Overwogen wordt voor aandelen en obligaties beurs notering aan te vragen. Zoals bekend produceert Koopmans N.V. apparaten en machines voor de zuivel- en de chemische industrie staalconstruc ties voor fabriekshallen, kraanbanen en ander zwaar constructiewerk, en inpak- machines voor o.a. veekoeken en briket ten. De omzet, die over 1963 nog geen f 400.000 bedroeg, steeg via f 800.000 in 1964 f 1,2 miljoen in 1965 tot (geschat) f 2,2 miljoen over het lopende jaar. De bruto-ondernemerswinst na afschrijvin gen was over 1963 f 30.000 over 1961 Bolswards Nieuwsblat om Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Advertentieprijs: 16 cent per mm Abonnementsprijs 1 2 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 81

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1