UITEENLOPENDE RUSSISCHE REACTIES EEN KWESTIE VAN KIEZEN w hark en sjoch p De betrekkingen tussen Washington en Bonn aanzienlijk verkoeld Verdeeldheid binnen de grootste politieke partijen Gysbert Japiks a.aï L 1 105e JAARGANG VRIJDAG 21 OKTOBER 196(5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes 4 J I l a-a No. 82 Dy goarjende giergert Volkstuinen moeten worden aangegeven. Elfmerentocht per schaats. Kees Pruis verzorgt avond in de Doele. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA NV, Bolsward Abonnementsprijs f 2 90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 16 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 4e week oktober 1941 Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). den. Maar het is de vraag of de Sowjet- unie en zeker of de NpordVietnamezen zich tot dergelijke transacties zullen lenen. Zowel de oppositie als de partijen, die werden verondersteld de regering te steunen, openden voortdurend aanval len op de stellingen van de regering. De belastingpolitiek, de uitgaven, het beleid met betrekking tot de studie toelagen konden maar weinig goede woorden losmaken. De afgelopen week, na de duikeling van het kabinet, viel echter in de toon van de commentato ren, die eerst het beleid van de rege ring bekritiseerden, een ander accent te beluisteren. Nu was de boosdoener plot seling drs. Norbert Schmelzer, de frac- Ad verten tie: Markies (geraamte) aan geboden. Joden mogen niet meer aan verenigingen deelnemen. De verordening treedt 1 nov, in werking. Nederlandse Staatslening 3Vt voor ca f 600 miljoen werd ingeschreven. Dorpsbelangen Nijland heeft het initia tief genomen tot het oprichten van ijs- wegencentrale. Krite Boalsert spilet „De kening skaek” fan Abe Brouwer. In Workum werd een zangdemonstratie gegeven door de mannen van de arbeids dienst. Uit het verslag: Al zijn de Wor- kumers stug, ze hebben een warm hart. Zover uw zelfbeheersing gaat, zover gaat uw vrijheid. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan burgemeester R. Kuipers van Hen- naarderadeel. De heer R. Kuipers werd geboren in Workum in het jaar 1876. Hij werd op 2 dec. 1911 geïnstalleerd tot burgemeester van Hennaarderadeel. In 1936 werd het zilveren ambtsjubileum gevierd. Duits commandant te Nantes vermoord. Hiermee is de Duits-Franse toenadering in gevaar gebracht Welce Carbid is de carbid voor huis en stalverlichting. H. Kroontje, Skildwyk 37, Bolsward. Turfbakken bij Faber, Djjkstraat, Bols ward. Fan 18 novimber sil der in Fryskd Boekewike komme. J. Piebenga hat dêr- ta in boekje gearstald: It Fryske boek in freon yn 'e hüs. Zou de gedachte aan een derde oorlogs winter bittere werkelijkheid worden? Zonder pessimistisch te worden, moet men verwachten dat de komende winter moeilijker zal zijn dan de vorige. De voedsel- en goederenvoorraad is wei''-' - uitgeput. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindcloopen, Wonscradeel, Workum en Wymbritseradeel. Het wordt wat moelljjk te bepalen wat men heeft aan de uitlatingen van de Russische leiders. Op de rede van president Johnson van Amerika, waarin hij te kennen gaf, dat er best betere betrekkingen tussen Rusland en Amerika mogelijk waren, en dat hij bereid was daarvoor op handelsgebied een aantal concescsies te doen, heeft Gromiko na een onderhoud met minister Rusk geantwoord met de mededeling, dat het ernaar uitziet, dat beide landen er naar streven een over eenkomst te bereiken om de spreiding van kernwapenen te voorkomen; er wordt nu al enkele jaren over een dergeljjk verdrag onderhandeld. Het politieke klimaat is er niet beter op geworden. Na de toch nog onver wachte val van het kabinet-Cals stapelen de onzekerheden zich op. Niet het minst binnen de Katholieke Volkspartij, de belangrijkste veroorzaker van de kabinetscrisis. Voor de kiezer en tenslotte zal hij binnenkort de doorslaggevende stem moeten uitbrengen zal het volgens velen niet zo gemakkelyk zijn in de politieke doolhof een eigen weg te vinden. Dat ligt overigens ook aan vele politieke commentatoren, die hun belangrijkste taak het duidelijk maken van dc politieke ontwikkelingen wat al te dikwijls lijken te verwisselen voor het leveren van kritiek om de kritiek alleen. Tijdens de anderhalf jaar, waarin de mannen van Cals de regeringspolitiek hebben uitgestippeld, hetben de bewinds lieden voortdurend felle stormen van kritiek moeten doorstaan. In het Amerikaanse plaatsje Alton Is een vrachtwagen geladen met kruit en munitie in de lucht gevlogen. Eén persoon kwam om het leven, twee werden zwaar gewond en twee personen worden nog vermist. Op de foto een beeld van de ravage. De burgemeester van Bolsward S. W. de Jong, plaatselijk directeur van de Win terhulp, roept collectanten op voor de komende collecte. Reis van Johnson. Vietnam zal het voornaamste onder werp van gesprek vormen op de reis, die president Johnson maandag begon nen is en die’ hem via Honolulu naar Nieuw-Zeeiand, Australië, de Filippijnen Thailand, Maleisië en Zuid-Korea zal brengen. Hij hoopt in de hoofdsteden van deze landen begrip te wekken voor zijn po litiek. Niet zozeer om deze landen hecht aan de Amerikaanse kant te krijgen, maar om te trachten hun instemming te verwerven voor een mogelijk aanbod aan de Sowjetunie om in Zuid-Oost-Azië een neutrale zóne van onafhankelijke staten te vormen. In deze zóne zou Z.- VÏetnam dan een plaatsje kunnen vin- Duitsers boos. Eén reactie valt al waar te nemen op Johnson’s pogingen om tot een betere verstandhouding met de Sowjetunie te komen. De betrekkingen tussen Was hington en Bonn zijn aanzienlijk bekoeld omdat de Duitsers menen, dat die toe nadering alleen kan gaan ten koste van wat zij de Duitse levensbelangen noe men, n.l. de hereniging. Ieder streven naar de status quo in Europa betekent voor hen de bestendiging van de Duitse deling, hoewel zij ook niet weten aan te geven hoe aan die deling op vreed zame wijze een einde kan worden ge maakt. Het gevolg van wat sommigen in Bonn zelfs het verraad van Amerika noemen is, dat die stroming in Bonn, die zich meer op president De Gaulle wil richten, weer actiever wordt. Het begrip Europa wordt weer met veel na druk van stal gehaald, er wordt gespro ken van de Frans-Duitse belangenge meenschap, vooral door Strauss en zijn Beierse vrienden, hoewel toch wel dui delijk is, dat een beroep op De Gaulle voor een Duitse nationale politiek niet bijzonder gelukkig is. Men vergeet maar al te snel, dat De Gaulle ook juist streeft n-aar een toenadering tot Moskou, dat hij de Oder-Neisse-grens als definitief heeft aanvaard en dat hij de Duitsers nooit zal laten delen in zijn kernwapen. De z.g. Duitse gaullisten vergeten bo vendien, dat het kernwapen van De Gaulle zeker niet de beschermende wer king van het Amerikaanse kernwapen kan hebben. Spanningen In het Midden-Oosten. Het Midden-Oosten is een oude haard van onrust. Sinds enige tijd zijn de span ningen tussen Syrië en Israël sterk toe genomen. Terroristische aanvallen van in Syrië opgeleide groepen hebben Israël er toe gebracht een klacht bij de Veilig heidsraad in te dienen. Syrië van zijn kant ontkent de activitei ten van de guerillastrijders, die vanaf zijn gebied opereren, niet, maar ver klaart ronduit er niet aan te denken iets aan de „bevrijdingsoorlog van het Palestijnse Volk” in de weg te leggen. Wanneer Israël evenwel tot represail les zou overgaan, op Syrische gebied (hetgeen niet denkbeeldig is) dan zou het Syrische leger terugslaan. Het grie zelige in de toestand is, dat in Syrië een aantal nationalistische heethoofden aan het bewind is die in hun verdwa zing ernstige ongelukken zouden kun nen maken. Vol zorg zien ook de Ara bische buurlanden toe, want hoezeer zij ook tegen het Syrische bewind zijn ge kant, wanneer dat in een strijd met de aartsvijand Israël verwikkeld zou raken dan kunnen zij niet afzijdig blijven. tieleider van de KVP en de man, die in eerste Instantie verantwoordelijk was voor het ontstaan van de crisis. Over het kabinet werd hierbij medelijdend gesproken als over de achteraf toch wel redelijke politici, die het slacht offer werden van de onzekerheid binnen de Katholieke Volkspartij. Gemakkelijk op te lossen is de situatie niet. Het kabinet-Cals is naar huis ge stuurd en ditmaal niet om, zoals bij de vorige begrotingsbehandeling (in I960) nog wat strafwerk te maken. Volgens de gulden regel van de vier- Gytbert - on hoed en hom gol en goed ■en hjoedl Vietnam centraal. Lijkt derhalve op grond van deze gege vens het vooruitzicht van de Russisch- Amerikaanse verhoudingen wat beter, secretris-generaal Brezjnjew heeft de door Johson aangesneden ontspanning in een ander licht geplaatst. Hij noemde Johnson’s hoop op nauwere Russisch-Amerikaanse samenwerking, ondanks de spanningen wegens de oor log in Vietnam, een waanvoorstelling. De Ver. Staten moesten de bombarde menten op Noord-Vietnam stopzetten en een einde maken aan hun agressie tegen Vietnam voordat de betrekkingen kunnen verbeteren. Brezjnjew sprak op een bijeenkomst met een Poolse delegatie in de Sowjet unie, die onder leiding staat van de Poolse partijleider Gomulka. Hij liet wel de deur open voor een verdrag tegen de spreiding van kernwapenen, maar verbond daar toch geen algemene ontspanning aan. De Poolse leider, die uit vrees voor een verzwakking van de communistische wereld altijd vrij terughoudend was ge bleven in Moskous strijd tegen Peking, liet nu ook kritiek op de Chinezen ho ren. Dit, gekoppeld aan de berichten, dat vele communistenleiders in Rusland zijn aangekomen, verleent enig gewacht aan de verwachtingen, dat de aanhan gers van Moskou nu de stap menen te mogen wagen om China officieel uit de communistische W’ereld te stoten. Dat durft men te gereder tijd omdat Moskou er niet meer bang voor behoeft te zijn, dat een aantal Aziatische en Afrikaanse landen de zijde van Peking zal kiezen. De vorming van een kleine, Peking welgezinde, communistische par tij in Italië zal het Kremlin wel niet aan het schrikken hebben gebracht. Peking heeft het laatste jaar veel aan hang in Azië verloren. Indonesië is weg gevallen nu de generaals Sukarno na de mislukte communistische staatsgreep van vorig jaar volledig op een zijspoor hebben gerangeerd. De Noordkoreaanse communistische partij is van China af gevallen en In Vietnam heeft Moskou aanzienlijke invloed gekregen ten koste van die van China. Wellicht meent Moskou, na de uitsto ting van China uit de communistische ■W’ereld wat meer vrijheid in de bepa ling van zijn politiek te hebben. Som migen denken aan de mogelijkheid, dat Moskou dan Noord-Vietnam onder druk kan zetten om onderhandelingen met de Ver. Staten te accepteren. Tot nu toe heeft Rusland de Noordvietnamezen ge steund in hun onverzoenlijke houding, terwijl de Chinezen juist hadden aan geraden tegenover de groeiende Ameri kaanse macht een voorlopige terugtocht te aanvaarden. jaren-periode zouden in mei van het vol gend jaar verkiezingen moeten worden gehouden voor een „nieuwe" Tweede Kamer. Dat „nieuwe” valt in de prak tijk meestal nogal mee. Als meer dan tien procent van de honderdvijftig Ka merleden b(j verkiezingen door anderen wordt vervangen, kijkt men daar op het Binnenhof vreemd van op. Tw’eede Kamerverkiezingen brengen met zich mee, dat een rittende regering aftreedt. Dat zou betekenen, dat een kabinet, dat nu als opvolger van de regering- Cals wordt samengesteld, In het komend voorjaar al weer zou moeten aftreden. Voor zo’n korte periode zijn geen men ten te vinden, die regeringsverantwoor delijkheid willen dragen. Dat is een van de niet te ondei schatten complicaties, die bij deze crisis om de hoek komen kijken. Een tweede verwikkeling is de ver deeldheid onder de grootste politieke partijen. Allereerst de KVP. Tijdens de algemene politieke beschouwingen dien de, zoals gebruikelijk, de oppositie (ver tegenwoordigd dooi de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie) een motie in, die het beleid van de regering veroor deelde. Dat is veelal geen opzienbaren de gebeurtenis. Ditmaal echter was met vrij grote zekerheid tevoren te vertel len, dat een nogal groot deel van de KVPfractie vóór de motie van de oppo sitie zou stemmen. Vooral de Limburg se groep binnen de KVP-fractie gaf te kennen niets meer te voelen voor sa menwerking met de socialisten. Met zoveel leden van een regeringspartij gesproken werd over zeventien tot vijf- en-twintig achter de denkbeelden van een appositie, viel nog w’einig poli tieke eer te behalen. Om te voorkomen, dat de KVP-fractie duidelijk in twee delen uiteen zou vallen, besloot fractie voorzitter Schmelzer zélf een motie op te stellen. De motie zou voor de rege ring weliswaar onaanvaardbaar zijn, maar de eenheid binnen de KVP werd, voor het oog, gered. Het Limburgse KVP-verzet tegen sa menwerking met de Partij van de Ar beid is, dit tussen haakjes, niet zo won derlijk als men weet, dat de zuidelijke Amerika heeft Rusland doen weten, dat het consultatie over het gebruik van het kernwapen met bondgenoten niet kan beschouwen als een spreiding van kernwapenen. Rusland had tot nu toe bezwaar gemaakt tegen alle geallieer de plannen, waarbij de NAVO als zo danig een zekere zeggenschap over kernwapenen zou krijgen, omdat daar mee volgens zijn inzicht de Duitsers de beschikking zouden krijgen over deze kernwapenen. Dat gold zieker voor het zg. mede-eigendom, maar ook voor de medezeggenschap. Wat dit laatste be treft, schijnt de Russische houding wat verzacht te zijn. dag werd door een drietal opgescho ten knapen een gevaarlijk spelletje gespeeld op de nieuwe asphaltweg naar Britswerd-Wieuwerd. De kna pen reden op bromfietsen en een schelter en laveerden dikwijls van de ene naar de andere kant van de weg, wat hen wel noodlottiig had kunnen worden, daar de bestuurder van een personenauto, de heer W. van der Groot, alleen door krachtig remmen nog op het nippertje een aan rijding wist te voorkomen. De kna pen kunnen nog beter een cursus in de verkeersregels volgen om hun ge dragslijn op de wegen te kunnen verbeteren. Rijkspolitie tussen do bloemen. Als U weet in welke straat de politie woont, dan vindt U veelal ook zon der enige moeite het adres van de „heilige Hermandad”, daar er aan de muur een herkenningsbordje prijkt. Dit is (nog) niet het geval bij de „nije polysje” in de Tjalkstraat te Makkum, hier staat het bordje met „Rijkspolitie” keurig netjes tussen de bloeiende bloemen in de venster bank van mevrouw politieman. Een grote witte zwaan streek dins dagmorgen op de Workumerdijk b(j Makkum neer. Hij trok zich geen sier van het verkeer aan en parman tig stapte hij over de weg heen en weer. Automobilisten en fietsers moesten maar door de berm om deze prachtig wit gevederde vogel te ont wijken. Na een poosje ging hij vol trots weer op de wieken. Moeders paraplu. In de omgeving van het dorpje Schraard peddelden twee tiener-vriendinnetjes samen op één fiets ove- het smalle weggetje. Het duo-zit-tienertje was zo besp(r)aakt dat ze haar zusje’s paraplu door de spaken van het achterwiel stak. Schrik,.kapot gestoken ketting- kast en verfomfaaide paraplu, die maar in de berm is achter gela ten. eieren, 2104 wilde eende-eieren (waar bij eenmaal zelfs 30 eieren in een nest), 223 slobeendeieren, 665 eieren van het waterhoentje, 456 van de meerkoet. Een nest met 20 partijs- eieren te Tzum werd door wezels vernield. Bescheiden. Wij ontvingen een be scheiden gestencilde kaart tot bijwo ning van de opening van ’t nieuwe dienstgebouwtje in ’t Bosk te Wom- mels, nl. op 31 okt. a.s. Grootscheeps. Ook een prachtig ge drukte oud-Hollandse kaart idem tot bijwoning van de opening van het bejaardencentrum St. Gertrudis. Maar hier komt dan ook Z.E. Staats secretaris C. Egas, n.l. op 27 okt. Tenminste als Schmelzer nog geen andere functionaris heeft aange trokken. De verkeersnarigheld. Op het natte wegdek slipte de auto van L. v. M. uit Makkum zondagmiddag door toen hij, komend van de Z.O. Singel te Harlingen bij de voorrangskruising aan de Stationsweg wilde stoppen. Hij kwam daardoor in botsing met de auto van de heer T. H. B. uit Breda, waardoor de nodige blikscha de ontstond. Erfstuk. Mevr, van der Zee, die in de Harmonie te Leeuwarden op de bejaardenavond haar gouden speld, een kostbaar erfstuk, verloor, kreeg de volgende morgen een telefoontje, dat het kleinood weer terecht was. Een gevaarlijk spelletje. Zondagmid- afdelingen van beide partijen al enkele jaren in een verwoede stemmenstryd zijn verwikkeld. De tegenstellingen binnen de KVP, die vanouds een linker- en een rechtervleu gel kent, zijn deze week nog vergroot door de verontwaardiging van het Ne- delands Katholiek Vakverbond over de val van het kabinet-Cals. Het NKV pro testeert vooral omdat de niet gemakke lijke economische situatie eigenlijk geen politieke crisis gedoogt. Binnen de Partij van de Arbeid is even min alls koek en ei. De rode vlag wappert niet zoals vele socialisten wel zouden willen. Het riet er echter naar uit, dat de interne tegenstellingen voor lopig in de ijskast worden opgeborgen ten bate van de gezamenlijke socialis tische verkiezingsstrijd. De vooraan staande socialisten begrijpen maar al te goed, dat hun partij na de komende, vervroegde verkiezingen, in de oppositie dreigt te worden gedrongen. Duidelijk is, dat de PvdA in de nabije toekomst zal streven naar een voortzet ting van belangrijke punten uit het pro gramma van de regering-Cals. De KVP daarentegen zal, blijkens de jongste uit latingen, vooralsnog een herstel van de samenwerking met de liberalen voor staan. Een kwestie van kiezen dus. Fryske preek. De kerkeraad van de Herv. gemeente heeft besloten voor taan eenmaal per kwartaal een Frie se dienst te houden. Ook in het ver leden werd wel eens toegezegd meer Friese diensten te houden, maar In de praktijk kwam er weinig van te recht. Uniek. Nu de organist van de Herv. gemeente te Wonimels afscheid nam, lezen we, dat een „team” het orgel spel zal verzorgen, bestaande uit 2 dames en 2 heren. Wij hoorden wel eens van „quatre-mains”, maar dit worden er maar liefst 8. Spart. Wat Wommels betreft, er schijnt een sport te bestaan in het (proberen althans van het) gooien met stenen over de kerk. Heel wat leien zijn stuk en de reparties zijn duur. Dat deze sport geen fabel is, bewezen de talrijke stenen, die de leidekkers in de goot vonden. Teken aan de wand. De arbeids-re- serve (zeg maar: werkloosheid) is in de laatst geregistreerde maand op gelopen van 1409 tot 1501 (verl. jaar in dezelfde periode van 1233 tot 1266). In tegenstelling hiermee lie pen de openstaande aanvragen terug van 2047 tot 1811 (verl. jaar van 2032 tot 1902). Niet erg gunstig, lijkt ons. Vogelwacht Franeker zond H. en Sj. leuk overzicht. Waren er bij oprich ting in 1958 tien actieve vogelwach- ters, nu zijn dit er 60. Zij bescher men een gebied van 4000 ha, w.o. te Achlum, Lutjelollum, de Vlearen, Fa tum, Tzum, Welsrijp, Hitzum enz. Het broedseizoen was vrij gunstig. Kievitten en grutto’s gingen vooruit, de laatsten zelfs aanmerkelijk. Schol eksters broedden beduidend minder dan vorig jaar. Bovengrondse hoog- spanningsgeleidingen maakten nogal slachtoffers.' Er werden 2135 kievits eieren bebroed, 1577 grutto-eieren (w.o. steeds meer op kaal bouwland) 373 turelulreieren, 992 scholekster- De Nederlandse Spoorwegen hebben een order geplaatst voor de levering van ruim 2000 goederenwagens. Berljjn: Een modenleuwtje uit Duits land. Of het nu minimode moet zijn, of dat de normale lengte vereist is, met een rits is het op te lossen. Op de ioto een wit leren pak met de moge lijkheid een stuk van de rok af te ritsen (hoe wol korts meye iene schonck yn ’t grief wezzende) bedobbet jiette syn jild, naet oorz set hy ’t ’er schier - moarn jiette reiz weer uwt dollje schoe. 82 l V '-A.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1