En landsbelang particulier en gediend toch Eenmaal moet je er mee stoppen F W: en Een praatje met scheidende vracht rijder Age de Vries Gysbert Japiks Spaarweek en Spaardag willen spaarzin bevorderen Fan de Martinyloer es I Koopmanswelvaren Zilveren filnipj Vluchtelingen Gehuwd en vrijgezel samen in duel! DINSDAG 25 OKTOBER 1966 105e JAARGANG No. 83 b 1603-1666-1966 fok. 5 Yn Tj. de J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave; A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Tijdens de rytoer van de Amerikaanse president door de Australische stad Melbourne deed zich een incident voor, een jongeman gooide groene en rode verf over de auto waarin Johnson zat, De man werd gearresteerd (boven). Advertentieprijs: 16 cent pei mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Wereldspaardag 1966 onder internationaal toezicht. Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 1830 uur 2660 of 2335 (05157) Velen hebben hem in de loop der jaren leren kennen en vinden het vreemd en jammer, dat Age niet meer met zijn auto zal verschijnen. Het was anders zo ge makkelijk even een boodschap aan De Vries meegeven en het miste nooit, de vrachtrijder voerde zijn opdrachten cor rect uit. Ja, ik vind het zelf ook wel jammer, ik heb zo ontzettend veel men sen leren kennen en vrienden gekregen in de 45 jaar, dat ik dagelijks langs de weg zat, zegt ons de heer De Vries, maar gelukkig nemen anderen 't van mij over en blijft dus de beurtdienst bestaan, al leen de mensen zullen er even aan moe ten wennen. En we zaten als collega’s ook elke dag zo gezellig in het Veerhuis in Sneek te koffiedrinken. Ja, vroeger was het anders dan tegen woordig ik ben in 1921 begonnen, zei ons Sommige liue leere al herre libben trog nact lens om herre libben to betterjen. Abonnementsprijs t 2 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De „boot van Horjus” Koopmanswelva ren, die reeds lang te koop was en se dert de instelling van de vrachtdienst niet meer voor de beurtvaart gebruikt werd, heeft Bolsward verlaten. Nadat de boot een paar maal dienst had gedaan als pleziervaartuig (er werden aan boord zelfs feesten georganiseerd) is het vaar tuig nu naar Harlingen gegaan, waar het op de Wadden zal worden ingezet voor de recreatie. Gysbert - om hoed en hom gol en goed teit hjoed: it hege tiid wurdt, dat de skeppe yn ’e groun set wurdt, omt eltse wike de need fan de produksje heger stiigt. It bidriuw mei in jierlikse produksjeforheging fan 10% is yn acht jier fordübele. Der binne nou al twa jier fan forknoeid mei frucht- leas oerliz, hwert alle ynwenners fan Fryslan de rekken fan bitelje sille. De- putearre steaten hawwe nou ta de „kei- zerssnede” bisluten. Hja hawwe harren ta de Minister fan Folkshüsfesting en Romtlike Oarder rjuchten mei it for- syk, op groun fan artikel 65 fan de Wet op dizze matery, harren frijstelling to forlienen fan de gemeentelike foar- skriften, to wille fan it algemien bilang. De regearing moat nou mar bislisse oft de gemeente har easken reedlik binne of net. Wy binne bliid, dat de provinsje dit bislüt nomd hat, hwant de bilangen fan 500.000 ynwenners meije net opoffere wurde oan it nou al mear as twa jier duorjende forset fan ien gemeentebistjür. De skea is ommers uzes meiinoar. Hwant it mei lykje, dat it P.E.B. foar de ge- folgen opdraeit, wy witte mar al to skoan, dat de rekken fan de hege hearen bitelle wurdt troch al de biwenners fan Fryslan, de earmste net ütsündere. Dêr- om is it in algemien Frysk bilang, dat der sa gau mooglik in bislissing komt üt den Haech, dy’t it djippe skaed oer it P.E.B. weinimt en de needsaeklike bou fan de nije sintrale mooglik makket. De Vries, mijn eerste voertuig was een paard en wagen, toen ging ik alleen maar naar Bolsward, want je kon niet in een dag naar Sneek heen en terug. An derhalf jaar later kwamen de Fordjes op de weg, ik zei, zo'n ding moest ik ook maar hebben en dat ging aan, even een briefje naar de griffie in Leeuwarden en je kreeg je rjjbewjjs en de nodige papie ren toegestuurd, examen doen was er toen nog niet bij. Ik weet het nog best, mijn kenteken van het Fordje was B- 5886. Je moest toen de auto’s nog met de kruk aan slingeren, startmotors zaten er nog niet in, evenmin als de accu, stop te de motor, dan had je ook geen ver lichting meer, het is net als met een fiets als je er afstapt heb je ook geen licht meer, aldus De Vries. Nee, veel pech heb ik nooit mee te kampen gehad. Nou Het kabinet is naar huis gestuurd, maar de spaarbanken, w.o. de Bonds spaarbanken, o.a. te Bolsward, gaan door. Zij blijven op de bres staan voor het zo noodzakelijke sparen. De Wereld- spaardag is de dag bij uitstek om zich op het belang van het sparen te bezin nen. Dat gebeurt over de hele wereld onder auspiciën van het Internationaal Instituut der Spaarbanken dat zijn leden telt in 36 landen en in alle werelddelen. Na Zweden, West-Duitsland, Oostenrijk en Spanje valt dit jaar Nederland de eer te beurt dat een internationaal gezelschap hier een studie-reis komt maken om te zien, hoe het Nederlandse volk de Wereldspaardag viert. Tevens zal hun belangstelling uitgaan naar de omvangrijke waterstaatswerken die uit de nationale besparingen worden gefi nancierd. Een volk dat spaart, bouwt aan zijn toekomst. Er valt in Neder land nog heel wat te bouwen: niet al leen dammen en dijken, wegen en brug- De Vries nu eindelijk na deze lange pe riode ook wel eens uitziet om eens echt vakantie te gaan nemen en eens bij de kinderen te logeren, dat hebben we nog nooit kunnen doen, aldus mevrouw De Vries. De heer Age de Vries heeft zijn vracht- autodienst nu beëindigd en hij toont zich zeer tevreden, alleen het bordje „vracht- autodienst” op de deur herinnert de voorbijgangers er nog aan, dat hier nu na 45 jaar trouwe beurtdienst de fa milie De Vries nog woont en blijft wonen. We hopen, dat de familie De Vries nog menig jaar in een goede gezondheid van hun pensioen mag genieten, dat zal on getwijfeld ook de wens zijn van de velen, die de heer De Vries en zijn vrouw ken nen. De beurtdienst is overgenomen door fa. Koelmans en Doedel te Makkum en de fa. Brattinga en Vallinga te Bolsward. Heit behoud van de welvaart en de verdere economische groei van ons land zijn in hoge mate afhankelijk van de besparingen, waartoe ook de besparingen in de particuliere sfeer behoren. Met de liaiffeisen-spaarweek willen de liaiffeisen- banken in Nederland een daadwerkelijke bijdrage leveren om de spaarzin te bevor deren. In het belang van dde spaarders én in het belang van de nationale economie. „Eenmaal moet je er toch mee stoppen, ik ben nu 65 jaar en heb 45 jaar lang een beurtdienst op Makkum-Bolsward-Sneek v.v. onderhouden en dat vijfmaal per week”. Dit vertelde ons de heer Age de Vries uit Makkum. Ja, Age de Vries is in Makkum en In de andere dorpen en steden want hij) kuam ook in Wons, Schraard, Longerhouw en> Schettens een begrip geworden \oor de mensen. IN JUBILEUMJIER IS JIT GJIN Jl'BELJIER de öfroune wike hat it Provinslael Elektrisiteitsbidriuw (P.E.B.) syn gou den jubileum fierd fanwege syn fyftich- jierrich bistean. Der wie ek alle reden ta, hwant de elektrisiteitsforsjenning is in tige bilangryk ünderdiel yn it mo derne libben, sawol foar yndustry en bi- mealling as foar stêd en plattelan. Der wie ek greate foldwaning by dejingen, dy’t mei dit bidriuw al dizze jierren mei- libbe hawwe, omt it slagge is yn in provinsje mei in tige forsprate bifol- wurden fan it oantal K.W.U.’s dat nei de oarloch, fan in jierlikse groei fan 6%, oproun is ta goed 10%. Mei tige folie nocht hawwe folie mins- ken ek sjoen, dat yn hiel hwat doarps- kommen de peallen fordwoun binne en it „net” ündergrouns makke is, in ope- raesje, dy’t folie kostberder is mar foar it forkear, de feilichheit en it lanskip fan greate bitsjutting wêze kin. Lykwols oer it feest Kikte ek in skaed, dat yn de revue Tetman wol koarts- wilich waerd biljochte, mar yn de reali teit in tryste histoarje neamd wurde moat. Wy doele hjir op de bou fan de nije sintrale, hwert yn july 1964, dus mear as twa jier lyn, ta bisluten is, mar dy’t oant nou ta net ta ütfiering komme kin, omt de gemeente Tietsjerk- steradiel har prinsipieel taseine meiwur- king oan sadanige easken forbynt, dat it P.E.B. sa fêst sit as in hüs. Mear as twa jier hat de provinsje bisocht in üt- wei to finen, mar de gemeente, d.w.s. B. en W. mei syn adviseurs, bliuwe by har stugge halding. Wy hawwe de yndruk, dat it feit, dat it P.E.B. net langer mear wachtsje kin mei de ütfiering, omt hja oars miljoenen forlieze sille troch de needsaek, stream to produsearen mei de foraldere masines of fan oaren to keap- jen, it gemeentebistjür stivet yn har koppich forset. It P.E.B. sa skine hja to tinken, moat wol oan üs easken foldwaen, hja kinne net in oare wJ. üt, de tiid wurke* foar Foldwaning wie der ek oer it al sterker üs. Hwant hja witte mar al to goedt dat Laatste week oktober 1941 Op 1 november de geheel vernieuwde boekwinkel van Firma A. J. Osinga ge opend. Be verbouwing geschiedde onder architectuur van de heer R. Jorritsma. Beschikbaar de Enterstier „Kobus”, af komstig van M. Koopmans, Abbega. Dekgeld f 3,per koe. D. W. Oppedijk te Westhem. Maximum regeling in voorbereiding voor huizen en bouwterreinen. De bestaande landbouw organisaties worden opgelost in de Landstand. In elk dorp zal een dorpsboerenleider worden ingeschakeld. Veel wild in de bossen van Beetster- atvaag. ja, in het begin heb ik wel eens tegen een paal of zo aangezeten, maar ik had ook nooit een stuurrad in de handen ge had. Nee, ik ga altijd rustig langs de weg. Ja, ook de crisisjaren heb ik mee ge maakt doch ondanks alles zijn we er toch behoorlijk doorgekomen. Later kregen we de oorlog ’40’45, toen werd het op nieuw moeilijk. Er was geen bezine, we stopten soms van alles in de tank, om toch maar te kunnen rijden. Ik heb wel op petroleum, brandspiritus en ruwe olie gereden. En zelfs toe er helemaal geen brandstof was hebben we er wel eens een paard voor laten trekken, om toch maar de dienst uit te voeren. Ook hebben we nog een poosje de beurt dienst met de praam onderhouden, dat was me ook wat, zo vertelde De Vries. Dit geschiedde ook niet zonder levens gevaar, want als de vliegtuigen óver kwamen, dan streken we het zeil en gin gen we van boord om beschutting achter een kuilbelt, die in het weiland stond. Want je kon het nooit weten wat de vliegtuigen van plan waren als ze zo laag over je heen scheerden in de lande rijen. In de 45 jaar ben ik nooit een dag ziek geweest en dat is al een heel voor recht vinden de heer en mevrouw De Vries. En vakantie hebben we in die 45 jaar ook nooit één keer gehad zelfs, was het vroeger zo, dat ik op feestdagen (Pinksteren en pasen) nog de groenten naar de veiling moest vervoe ren. Het is te begrijpen, dat de familie Tibet ligt ver van huis, er wonen onbekenden geen plaats om zich te wenden ze horen nergens thuis Een kommervol bestaan gebrek, gevaar te duchten. Zij, die zwerven en vluchten kijken ons allen aan. Tibet komt dichterbij. Christus vraagt: Wat doet gij? Die een der minste broeders niet ledig heen laat gaan de kinderen en hun moeders, heeft het aan Mij gedaan. In ’t Westen leeft de rijke in weelde en overdaad zegen der welvaartsstaat Dat ’t daarom dankbaar blijke Tibet roept tot de daad. Help ons, allen paraat. Tibet ligt ver uit ’t zicht ’t bevel klinkt deze dagen ga mee hun lasten dragen eendrachtig valt het licht. Onze naasten die zuchten in 't vreemde verre land Men hoort van elke kant de noodkreet der gevluchten Tibet komt dichter bij De vraag klemt: Wat doet gij PIET staan het publiek thans met 233 hoofd kantoren, 637 bijkantoren, 392 stand plaatsen van rijdende bijkantoren en 986 agentschappen e.d. ten dienste. Dit aantal breidt zich nog voortdurend uit. De dienstverleningen worden voortdu rend aangepast aan de behoeften. Tot deze dienstverlening wordt ook de voorlichting inzake inkomensbesteding gerekend. Voor dit doel werd het Ge- zins-Begrotings-Instituut opgericht, dat wereldbekendheid verwierf en in vele landen navolging heeft gevonden. Wereldspaardag is een dag van bezin ning, maar niet met de armen onder het hoofd. Het is voor de Bondsspaar banken een dag van aansporing tot ver nieuwde activiteit. De spaarbanktaak is in de situatie waarin het Nederlandse volk zich thans bevindt, actueler dan ooit. De Spaarbankkalender 1967 die door de Bondsspaarbanken op Wereldspaardag traditiegetrouw wordt uitgereikt, heeft tot thema: Nederlandse schilders in het buitenland. Dit boeiend plaatwerk krijgt een sprei ding in honderdduizenden gezinnen. Op de Wereldspaardag is deze kalender voor zeer velen een gewaardeerd ge schenk van him Bondsspaarbank. De kalender telt reproducties van Jan Both, Allart van Everdingen, Johan Barthold Jongkind en Vincent van Gogh. gen, maar ook goede woningen, scholen, kerken, bejaardentehuizen en recreatie oorden. Het is een gelukkige omstandigheid, dat het sparen dubbel nut heeft. Niet alleen voor ons volk als geheel, maar ook voor een ieder persoonlijk en in het gezin. Ook daar is het van belang het oog op de toekomst gericht te houden en bij het gebruik van het geld niet alleen aan vandaag te denken. Het is thans 149 jaar geleden dat de eerste Bondsspaar banken in Nederland hun intrede de den. Zij werden opgericht met het doel zonder particulier winstoogmerk ge- zins- en volkswelvaart te bevorderen. Dat doel zijn zij tot op heden bijna anderhalve eeuw trouw gebleven. Zij Dat het ook de overheid ernst is het sparen te stimuleren, blijkt onder meer uit het op 1 mei 1966 in werking getre den algemene premiespaarplan, waarbij door het Rijk een premie van 20 in het vooruitzicht wordt gesteld. Ook de reeds eerder ingevoerde gepre mieerde spaarvormen, zoals de ambte narenspaarregeling en de jeugdspaar- regeling, alsmede de van belasting en sociale premies vrijgestelde bedrijfs- en winstdelingsspaarregelingen getuigen daarvan. Spaarinstellingen trachten eveneens het sparen verder te activeren. Door het in voeren van aan de omstandigheden van de spaarders aangepaste spaarvormen wordt het sparen vergemakkelijkt. Het vestigen van bijkantoren in nieuwe wooncentra kan eveneens gezien wor den als een uiting van het streven de spaarders van dienst te wallen zijn. Door de traditionele Raiffeisen-spaar- week, die dit jaar wordt gehouden van 24 t.m. 31 oktober, willen bijv, de Raif- feisenbanken de spaarzin van de Neder landse bevolking stimuleren. De verdere economische ontwikkeling van ons land is voor een belangrijk deel afhankelijk van de mate waarin er ge spaard wordt. Voor investeringen In grote en kleine bedrijven zijn miljarden guldens nodig. Ook de financiering van de woningbouw vergt grote bedragen. Indien de besparingen in Nederland niet die omvang zouden hebben, dat aan de behoefte aan geld zou kunnen worden voldaan, zou dit de economische groei kunnen afremmen. Daarom wordt in de spaarweek het be lang van sparen nog eens extra onder streept. De verschillende activiteiten tijdens de spaarweek hebben ten doel de niet-spaarders tot sparen te brengen en de reeds bestaande spaarders te be wegen eens iets extra’s in te leggen. Naast het bevorderen van de spaarzin om daarmede individuele en nationale belangen te dienen, wil de spaarweek ook een eresaluut brengen aan de man, die onmiskenbaar op de achtergrond staat van iedere bij de Raiffeisen-orga- nisatie aangesloten bank en aan wie de bank haar naam ontleent: Raiffeisen. De arbeid van deze man resulteerde in goed functionerende, op samenwerking gebaseerde, spaar- en leenbanken ten behoeve van de gehele gemeenschap. Het is het idee van Raffeisen geweest de spaargelden van de plaatselijke ge meenschap aan te wenden voor de kre dietverlening in diezelfde gemeenschap, waardoor er een circulatie van het geld ontstond binnen de lokale sfeer. Een maatregel met een economische strek king, welke échter tegelijkertijd de ge meenschapszin bevorderde. Dat de ideeën van Raiffeisen betekenis hebben voor de praktijk, blijkt onder meer uit het feit, dat er in Nederland 1300 vestigingen zijn van Raiffeisen- banken. Het spaartegoed van de ruim 2 miljoen spaarders bij deze banken is, zoals we onlangs meldden, enige maanden ge leden reeds de f5 miljard gepasseerd. king, sündet greate stêdden en hast gjin bilangrike yndustryen, de elektrisi- teit to leverjen tsjin in priis, dy’t bysün- der reedlik is en in gemiddelde is fan it lannelike priispeil. Foldwaning wie der ek, dat de tiid fan de Onrendabele perselen nou praktysk oplost is. Der binne jit inkelde tsien- tallen perselen, dy’t yn koarten Onder de ruilforkaveling falie e hwert men efkes mei wachtet, om to witten, hok- foar perselen bliuwe of fordwine, dêr- neist inkelde perselen dy’t foar rekre- aesje tsjinje en fier fan oaren öflizze, mar de oaren hawwe nou allegearre „stroom”. Dy’t fan neiby meimakke hat, hokfoar illinde dy’t Onrendabele perse len, meast buorkerijen, yn it forline foar de biwenners ütmakken, fielt in greate foldwaning, dat dit allegearre foarby is. Foldwaning wie der ek, omt it slagge is, nei de earste swiere jierren hwerby de provinsje mei rinteleaze lieningen it skip boppe wetter hélde moasten, it bidriuw rendabel to meitsjen en alle skuld, mei de rinten, óf to lossen. De bipaling yn de statuten, dat de provinsje fan it P.E.B. gjin skea en ek gjin foardiel hawwe mocht, is ta de léste jierren neikomd. Foldwaning wie der ek foar it feit, dat yn de forroune winter, doet de izel- öfzetting peallen en triedden yn ünstjür brocht, it P.E.B. mei de dupearde bi wenners op in treflike wize ütrêdding brocht, Ondanks de swiere waersom- stannichheden fan dy tiid. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Binnenkort kunnen de voetballiefhebbers en vooral zij, die de voetbalsport zien als een sport, én de beoefenaar én de toeschouwer plezier aan beleven, een bij zondere wedstrijd zien. Er is n.l. bij de aanvoerder van RES 5: het elftal van gehuwde spelers; een uit nodiging binnen gekomen van de ver enigde vrijgezellen uit het RES-kamp, om een wedstrijd tegen elkaar te spelen. Deze uitnodiging is met beide handen aangenomen, zodat in Bolsward binnen kort een primeur is op dit gebied, n.l. 'n elftal van gehuwden met een totale leef tijd van 376 jaar tegen een elftal van vrijgezellen met een totale leeftijd van 305 jaar. De vrijgezellen hebben hun trainings kamp voorlopig opgeslagen in de „Post hoorn”, onder welke naam zij ook zullen spelen. Hun trainer-coach In de heer J. van der Veen, eigenaar van de „Posthoorn", zelf een verwoed speler in zijn jonge jaren. Er is een rookverbod ingesteld voor 4 weken en hij stuurt de jongens voor 10 uur naar huis voor een goede nachtrust. Geen van zijn jongens mag voorlopig in een andere wedstrijd uitkomen. Maar ook de gehuwde RES-mannen be spreken hun tactiek en proberen zoveel mogelijk van hun a.s. tegenstanders aan de weet te komen. Het ligt in de bedoeling, dat na afloop van deze wedstrijd ’s avonds een bijeen komst wordt gehouden in de bovenzaal van de Posthoorn, waarbij dan ook da dames van de gehuwde voetballers wor den uitgenodigd. Dit laatste is meer be doeld om de vrijgezellen te laten zien, dat getrouwd zijn nog niet betekent, nooit meer een avondje uit. Sportminnend Bolsward ziet vol verlan gen uit naar dit sportgebeuren. Wij kunnen er nog bij vermelden, dat de vrijgezellenclub de „Posthoorn”, ook al een damesclub heeft en dat zij, die lid willen worden zich kunnen opgeven bij café „de Posthoorn” *-*4; ij d x-v W»--«F’ 83

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1