KIJKJE IN DE PROVINCIALE KEUKEN Huize „St. Gertrudis” te Workum geopend r I .afSl Uitgaven zullen voor het eerst de 30 miljoen overschrijden Gysbert Japiks 105e JAARGANG No. 85 DINSDAG 1 NOVEMBER 1966 Moderne inzichten oude van mensen m Fan de Martinytoer 1603-1666-1966 over de plaats dure samenleving breken zich baan K,, w t ONTHULLING BORSTBEELD GENERAAL SPOOR Indeling gebouw. er Personenlift. Tj. de J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Advertentieprijs: 16 cent pet mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Het nieuwe Rooms-Katholieke bejaar dentehuis „St. Gertrudis” te Workum is donderdag geopend en wordt op dit moment al door 75 bejaarden bewoond. De maximum capaciteit van het gebouw is 77. De Staatssecretaris van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, de heer C. Egas, heeft de officiële opening verricht. Het tehuis voldoet aan de meest moder ne eisen en is in exploitatie bij de stich ting „St. Gertrudis”, die begin 1961 is opgericht. Voorzitter is de heer G. Wei- komt en hwert de minsken, dy’t foaroan steane, ek bymekoar binne, oeral lükt men oan 'e skouders as it oer de takomst giet. De beurs, dy’t foar it ekonomysk libben ien fan de beste barometers is, wol gjin fleur yn komme. Yn twa jier binne al de wearden stikken sakke, par ty oandielen wol de helt of in tredde part. It jild is krap en seis de meast solide lichems witte net mear hoe en hwer’t hja har kapitael wei skuorre moatte. De wegenbou sjocht de neiste takomst tige donker tomjitte, de gemeenten doare gjin plannen mear to meitsjen, hwant de jild- forsjenning stiet op in tige leech pitsje. De deskundigen op finansieringsgebiet yn de lanbou hawwe forline wike ek har ünrêst en freze hearre litten, de bihoefte oan kapitael wurdt jierliks greater en de middels lytser, sadat men ek dêrre harren óffreget hoe't it skipke driuwen- de bliuwe kin. Mei oare lannen sitte wy yn dy ftngelokkige opdriuwerij fan lea- nen en prizen en it liket oft nimmen der in ein oan meitsje kin. Yn DütsklAn is it ministery nou ek öftreden, winlik om de- selde reden as hjirre, it finansiële bileid. België sit mei syn Flaemske en Waelske strideraesje, Ingelèn is ek gans yn ün- stjür cmt it de groun ünder de fuotten weisinken fielt en it greate Amearika dat stiet fordield foar de tryste en drama- tyske striid yn Vietnam. Rounom fielt men it forlet oan flgueren, dy’t by steat binne om echt lieding to jaen, mar it li ket hast oft dy der net mear to finen binne. Hwat soe it in seine wêze foar és Na een plechtige Eucharistieviering in de Parochiekerk en de inzegening had donderdagmiddag de officiële opening plaats. De gasten werden daartoe begroet in het St. Josephgebouw om zich daarna naar het gebouw te begeven. Staatssecretaris Egas verrichtte hier de officiële opening, nadat hij een lift had laten zakken, waarin zich de sleutel be vond. In het gebouw aangekomen, ont hulde hij een memoriesteen, die het feit van deze opening vereeuwigt. Voorzitter G. Weitenberg bekende dat men eerst voor dit huis een onderbe zetting had gevreesd. Thans is echter reeds een wachtlijst van 100personen. dingskelder met een verwarmingsrulm- te en een knutselkamer. Het gebouw is voorzien van een perso nenlift, die de eerste is in de gemeente Workum. De lange gangen hebben een leuning, waar langs de bejaarden kun nen lopen. De totale kosten van het gebouw be droegen ongeveer f 1.750.000,—. Het prachtige bejaardentehuis is een mooi onderdeel van de entree van de bebouwde kom van Workum. Abonnementsprijs t 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Guo 887926 Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) allegearre as men meiinoar bislute koe om ris in tiidlang net oer forheging fan prizen en leanen, forgoeding en tsjinsten to praten. In soarte fan „pauze” al wie it mar foar ien jier om dêmei ris sekuer nel to gean, hokfoar ünbillikheden wei- nomd wurde moasten. Hwant elk sjocht wol yn, dat de aloan trochgeande for- hegingen foar it aldergreatste diel neat jowe en allinnich mar meihelpe om de ekonomyske groei to fornielen. Hwat jowt it jou hüshAlding of mines, dat wy mear gounen krije as de prizen ek wer mear gounen fergje. Yn wezen is dizze munt-forfalsking in soart fan roof op it oersparre jild en taest it de libbenswis- sichheit yn ’e woartel oan. It maetskiplik libben is troch dizze si- tuaesje goed siik en de kwael wurdt alle dagen slimmer. It is ek krekt oft de minsken hoe langer hoe mear har fat soen en har weardichheit forlieze. Sa’n strideraesje oer de tariven foar de sike- fünspatiënten makket folie mear stikken as de medici seis biseffe. En de lene lükt him op oan de oare en forskült him et ter de oare. It moreel kriget klap op klap. It is net mear, hwat billik is en rjucht, mar by hiel folie is it gripen hwat hja mar losskuorre kinne. Fan ’e wike hiene wy jit sa’n gefal by immen, dy’t in stik lan kwyt moast foar de dykoanliz. Forline jier hie dy man foar ’e grounkeamer west om to pleitsjen tsjin de hierforheging. Hy hie doe in tryst byld ophongen fan syn fortsjinst en bisocht üs düdllk to meitsjen, dat it Do ontwerp-begroting 1967 heeft de Provinciale Staten bereikt. Inmiddels werd er door Gedeputeerde Splekhout een toelichting op gegeven. De Provincie be schikt over méér geld, welgeteld f8 miljoen méér dan verleden jaar. Er is een verhoging van de uitkering van het Provinciefonds h 1,3 miljoen gulden, een na- uitkerlng van b(jna 1 miljoen en nog andere extra baten. Gedeputeerde Staten willen «leze Inmiddels zo volledig mogelijk besteden. Dit resulteert In het feit, dat de gezamenlijke uitgaven dit jaar voor het eerst de 30 miljoen zullen overschrij den. Stellen we het Inwoneraantal op 400.000, dan wil dit dus zeggen, dat per Inwoner f 60,— voor Provinciale doeleinden wordt besteed of gemiddeld per gezin f 250,Dat is nogal wat. In aanwezigheid van Z.K.H. de Prins, inspecteur-generaal der Kon. Land macht, heeft mevrouw H. T. SpoorDJjkema in de legerplaats ErmeJo een borstbeeld onthuld van wijlen haar echtgenoot, generaal S. H. Spoor, com mandeur Militaire Willemsorde. Hiermede is tevens de naamgeving van de legerplaats in Generaal Spoorkazerne een feit geworden. De Goad-geleerde sil folie fen God pe- tearje, in lyts bekomre wezze om syn neisten to holpjen. tenberg, secretaris de heer S. Westen dorp. Het nieuwe tehuis staat in de voor malige tuin van het vroegere St. Ger- trudisgesticht, dat indertijd is afgebro ken en plaats en verzorging bood aan 18 mensen, die intussen zijn overge plaatst naar het nieuwe gebouw. De aanpassing in het gesticht was in het laatst niet meer toereikend, zodat er plannen voor een nieuw gebouw ont stonden. Men droeg het architectenbureau J. J. W. van Oerle uit Leeuwarden op een Het nieuwe bejaardentehuis „St. Ger trudis” heeft 2 vleugels, een lange en een korte. In de eerste zijn onder meer 45 éénpersoonskamers, 16 tweepersoons kamers, een bestuurskamer en een bil- jartzaaltje geprojecteerd. Deze vleugel heeft 4 verdiepingen. De korte vleugel bevat 2 verdiepingen. Hierin bevinden zich de eet- annex re creatiezaal, de moderne keuken en ver der de zusterkaimers. De verzorging van de bejaarden berust bij 5 zusters van J. M. J. van ’s-Hertogenbosch, die wor den bijgestaan door 9 hulpkrachten. ontwerp te maken. Het gemeente-be- stuur van Workum stelde zich onmid dellijk achter de doelstelling van de stichting en verleende volle medewer king. HOE WOL IT ALLEGEARRE KOMME It seit himsels, dat wy hjir net komme wolle op politieke saken, der is it hjir it plak net foar, mar it feit, dat de regea- ring of it kabinet öftreden is en it net maklik wêze sil om in oare ploech to krijen, is op himsels tige spitich. It jowt wer mear ünwissens oan it maetskiplik libben en forgreatet de twivels en freze, dy’t sunder mis op it heden bisteane. Of de goede jierren al foarby binne, soe ik net graech sizze doare, de maklike jierren binne grif foarby. Hwert men ek Op de eerste verdieping is de kapel gebouwd, die fraai is ingericht. Er is bijvoorbeeld een prachtig kruishout in aangebracht, dat werd vervaaardigd door Jan Murk de Vries. Onder deze korte vleugel is een grote bevoorra- Gy»bert - om froed en from gol en goed teit ft» hjoed: betere financiële basis ontstaat. Werd vorig jaar f 30.000 beschikbaar gesteld voor de bevordering van het gebruik van de Friese taal, in de hoop dat Den Haag ook zou bijdragen, deze hoop is in rook opgegaan. Nu stellen Ged. Sta ten voor er dan zelf maar f 40.000 van te maken. Dat de regionale studio te Leeuwarden nog steeds „onbemand” is, is ook voor het Prov. bestuur een doorn in het oog. Wie begroting zegt, denkt aan cijfers. Wilt U er enkele Laten we in het klein beginnen. De Statenleden krijgen per vergadering f 40,- presentiegeld. Voor iedere commissie- of afdelingsvergade- ring nog eens f 30,-. De Gedeputeerden genieten een jaarwedde van f 33,500 exclusief eventuele kindertoeslag. Er wordt jaarlijks voor f 17.000 getele foneerd, de vergaderkosten bedragen f 32.000, de schoonheidscommissie kost per jaar f 96.000. Voorgcsteld wordt het subsidie van de Prov. Underwiisrie van f 28.000 op f 34.000, dat van het Fries genootschap van f 73.000 op f 85.500, dat van de Fryske Akademy van f 173.400 op f 199.527, van de Fryske Cultuerrie van f 74.950 op f 85.850. Ja, ja, cultuur is duur, maar het toont toch van moed en beleid in deze steeds duurder wordende tijd de cultuur niet tot een sluitpost te maken. De tendens is dus: verhogen. Dit geldt ook voor de „kleinere” posten. Gaan de Staten accoord dan krijgt de Hidde Nijland- stichting te Hindelopen f 6400 inplaats van f 5000, het Fries Nat. Hist. Museum f 4000 inplaats van f 2000 en wordt voor het Gysbert Japicxbeeld te Bolsward nog eens, evenals in 1965 f 2250 bijgedra gen (verleden jaar niets). En nu maar afwachten of de Staten het met dit uitgestippelde beleid eens zijn. Zestig gulden per man te besteden en ieder het zijne te geven, het is niet een voudig. Wedden, dat men er uren over kan praten. gjin sint mear llje koe. Mar nou siet hy foar de taksaesjekommisje omt hy in stik lAn kwyt rekke. Fansels hie hy rjucht op skeaforgoeding, net allinnich foar dat lAn mar ek omt syn bldriuw nou lytser waerd. Dizze selde man liet nou de taksateurs sjen hoe great syn yn- kommen per h.a. wol west hie en hoe- folle ynkomsten hy misse moast troch It forlies fan dit stik lan. Nou, beide for- halen wiene folslein tsjinstridich, It iene like net op it oare. Hwer bliuwt op sa’n wize de earlikens en bitrouberens fan de minsken’ Aldere minsken wolle sa graech sjen, dat de jongerein it harren forbettert, dat er nij idealisme loskomt om de wrAld en de minsken in tsjit foarüt to jaen. Mar oan diz tiid ta kinne wy der net folie fan sjen. Se brekke wol óf en lekje eardere tiden, mar har eigen prestaesjes har moed, har earlikens, har wrotten foar de meiminske bliuwt fier by de Aldere gene- raesje binefter. It binne op alle charita- tive terreinen binei allinnich de Alderen, dy’t de saken noch geande hAlde, de jongerein hat it to drok mei har seis en har eigen foardiel. Hoe wol it allegear komme’ It soe üs in leaf ding wurdich wêze as de takomst biwize koe, dat wy it net goed rjogge, mar salang de feiten allegearre wize nei in delgong fan it morele gehalte fan de minsken is it in hiele toer om optimis- tysk to blluwen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadecl, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Natuurlijk, ook de personeels lasten gaan omhoog en wel met f 800.000,en niet te vergeten de kapitaalslasten met f700.000,Toch kunnen, dank zij de verruiming van middelen de bijdragen op het terrein van de volksgezondheid, maatschappelijk werk, cultuur en recre atie worden verhoogd met f 500.000, een half miljoen dus. Echter het lijkt meer dan het Is, omgerekend per hoofd is het immers maar f 1,of per gezin ongeveer f 4,—, waaruit blijkt, dat gro te bedragen toch ook maar weer betrek kelijk zijn. Remt dit wellicht reeds uw vreugde, temeer zal dit het geval zijn wanneer in de toelichting op de begro ting wordt gezegd, dat de toekomst in dit opzicht niet erg rooskleurig is. Lonen en prijzen stijgen nog steeds en de huidige rentevoet is schrikbarend hoog. De uitgaven tonen dus een ster ke „opwaartse druk” en die is helaas groter dan de groei van de provinciale middelen. Voorzichtigheid blijft dan ook geboden. Ged. Staten menen dan ook niet tege moet te moeten komen aan de wens het provinciaal subsidie voor het maat schappelijk werk te brengen op 45 Volgen hen straks de Staten, dan blijft dit dus 40 wat ook nu wordt bij gedragen. Door voorzichtig beleid het wordt met nauw verholen trots gesteld heeft het provinciaal bestuur tot op dit moment weten te voorkomen, dat pro vinciale werken moesten worden uitge steld of „getemporiseerd”. Wat de recreatie en het toerisme betreft, zien Ged. Staten een duidelijke taak. Vooral in het merengebied is reeds veel tot stand gekomen en ook op de eilan den zijn of worden voorzieningen ge troffen. Recreatieve mogelijkheden ontstaan ook in het Lauwerszeegebied. Het be drag ten behoeve van de recreatie wordt dan ook van 1 tot 1,5 ton opgevoerd, terwijl de kapitaalsdienst nog eens 1 ton zal vergen. Ook de woningbouw vraagt de nodige aandacht. Werden in 1965 rond 5000 woningen’ gebouwd, het laat zich aan zien, dat dit aantal opnieuw wordt ge haald. Ook voor de toekomst is men hoopvol. Systeem- en industriële bouw vinden hoe langer hoe meer toepassing, evenals de z.g. keuzewoningen, terwijl op het ge bied van bejaardenhuizen Friesland be paald niet achteraan komt. Ook voor de (vrije) Bogaerswoningen bestaat ’n grote belangstelling. Wat de loop der bevolking betreft zet de daling van het vertrekoverschot zich ook in 1966 voort. De bevolking die in 1963 en ’64 resp. toenam met 3915 en 4744, groeide in 1965 met 5215. Ver leden jaar werd de 500.000e inwoner van Friesland geregistreerd. Toch is deze groei het wordt eerltfk toege geven nog slechts een fractie van de gemiddelde groei, die vereist zal zijn wil Friesland in het jaar 2000 de bevolking herbergen die planologen onze provincie hebben toegedacht. In het afgelopen jaar kwamen er 2 dorpshuizen tot stand, 1 sociale werk plaats, 3 sportterreinen, 10 clubgebou wen en 5 zwembaden. Voor de periode tot 1968 is nog slechts aan provinciale investeringssubsidies beschikbaar f 2,5 miljoen, terwijl in Den Haag al aan vragen liggen tot f 2,4 miljoen. De ,pot’ is dus zo goed als verdeeld. Er zijn trouwens meer zorgen; De industrialisatie sorteert nog slechts weinig succes. Op de bouwmarkt deden zich moeilijkheden voor. Verleden jaar groeide de arbeidsreserve (zeg maar werkloosheid) met 250 man. Dat deze zich in de loop van dit jaar niet ver der voortzet komt door toevallige om standigheden. Zo vonden bij het leggen van de aardgasleiding ZuidlarenHin delopen 230 inwoners van ons gewest werk, maar met enkele weken is dit werk voltooid. De achterstand in de bouwnijverheid, die extra arbeidskrach ten aantrok, is ingehaald. In het afgelopen jaar kwamen er maar 284 werknemers in de industrie bij. Nee, De Staatssecretaris zeide in zijn ope ningstoespraak, dat het bestuur van de stichting hem had uitgenodigd dit te huis voor bejaarden te openen, met de bedoeling de schijnwerper eens nadruk kelijk te richten op de zeer grote bete kenis van het bejaardenwerk. Het vraagstuk van de gepensioneerde mensen in onze samenleving is zo be langrijk, dat hij zeide graag aan dat verzoek tegemoet te komen. Zijn uit gangspunt was daarbij niet zozeer de vraag: hoe de bejaardenzorg kan en moet worden uitgebouwd en afgerond, maar vooral de vraag hoe wij aan ou dere gepensioneerde mensen een vol waardige dus zinvolle plaats in de sa menleving kunnen geven. Hij noemde het nogal triest te moeten vaststellen dat we het antwoord op die laatste vraag niet weten, dat we duidelijk in on zekerheid verkeren. Voor alles sprak hij zijn waardering uit voor het belangrijke werk dat de Stichting voor bejaardenzorg in samen werking met het gemeentebestuur ver richt heeft. Dit initiatief is niet alleen belangrijk omdat het in de behoefte van vele bejaarden voorziet, maar ook als blijk van verantwoordelijkheidsbesef dat bij vele burgers ter plaatse leeft, tegen over medemenseen die hulp nodig heb ben. Als wij een leefbare samenleving willen behouden zullen we deze verant woordelijkheid van mensen ten opzich te van medemensen levend moeten hou den en versterken. Velen noemen dit idealistisch. Voor spreker is het een on misbare voorwaarde om een menswaar dige samenleving te behouden. Als voor de mensen de goddelijke wetten niet gelden en men slechts wenst te dan sen om het gouden kalf van egoïstische baatzucht en eerzucht, dan Is er geen perspectief op een menselijke samen leving. Zonder geloof en idealen is geen welzijn en geluk voor mensen mogelijk, aldus de Staatssecretaris, die verder over de huidige bejaardenzorg een be langwekkend betoog hield, waarop we in een volgend nummer nader terug ho pen te komen. Spreker noemde het aan het slot van zijn toespraak verheugend, dat het be stuur zich voorstelt niet alleen in Wor kum, maar ook tot in een wijde omge ving aandacht te besteden aan de be hoeften en noden van de ouder worden de mensen. Spreker was van mening dat dit werk zich niet tot het bieden van woonruim te in een tehuis kan beperken. Wat ge beurt er met de chronisch zieke bejaar den? Hoe biedt men hulp aan de zelf standig wonenden die af en toe huis houdelijke hulp nodig hebben, die mo gelijkheden tot contact en ontspanning dienen te krijgen? Hoe kan men er toe bijdragen dat meer voorlichting over het gepensioneerd zijn wordt gegeven en het leven voor alle gepensioneerden rijker en gelukkiger kan verlopen? Spreker sloot met de wens: Van harte hoop ik, dat God U wijsheid en kracht zal schenken om uw werk voor de be jaarden in en buiten dit huis zegen rijk te doen zijn opdat onze gepensio neerden zowel erkenning als liefde zul len ervaren. Heel hartelijk geluk ge wenst met dit huis. Burgemeester Mr. B. van Haersma Bu- ma haakte in zijn toespsraak in op wat een journalist in een Amsterdams blad had geschreven, n.l. dat dit tehuis on- workums was en foeilelijk, maar ge lukkig schuil ging achter een lelijke kerk. Hij ontzenuwde deze aantijging en stelde juist, dat het gebouw paste als afsluiting van de stad en vond het ook stedebouwkundig, wat de situering betreft, geslaagd. Het is „Sljocht en Rjocht” en eerlijk. Het laat zien wat het is, het is modern en een aanwinst niet alleen voor Wor kum, maar voor heel de provincie. Spreker was ook blij, dat de naam ge handhaafd was, immers sedert ongeveer het jaar 1000 is deze naam reeds aan Workum verbonden. In 1854 is voor het eerst sprake van het tehuis. Het biedt plaats aan 13 oude lieden en 3 gebrekkiger.. Later werden ook kin deren gehuisvest. De pensionprijs was destjjds f 7,per maand, dit zal wel enig verschil opleveren met dit moderne en ruime gebouw, dat ongeveer 1% mil joen heeft gekost. het gaat niet florisant, eerder zorgelijk. Het industrialisatiebeleid (kernenpoli- tiek) bracht niet wat men er van hoop te, nieuwe impulsen zijn nodig. In Den Haag wordt dan ook een sterker beleid bepleit. Voor 1968 staat de haven van Harlingen op het programma. Dat is tenminste wAt. Maar er is meer. Mo menteel zijn er 11 ruilverkavelingen op gang, samen groot 62000 ha (10 jaar geleden nog slechts 10.000 ha). Nieuwe staan op stapel; Noordwolde, Het Ko- ningsdiep, Garijp-Wartena en Warns. Deze werken zullen f 22 milj. vergen, de waterschapswerken f 8 miljoen en de aanvullende werken f 2 miljoen, Forse bedragen dus. In het Lauwerszeegebied wil men een groot veeteeltbedrijf stichten van 150 ha om dit als vergelijkingsobject te ge bruiken. Nog meer nieuwtjes: Het gemaal bij Staveren zal in dit na jaar bedrijfsklaar zijn (maximum capa citeit 5800/min.). Het terrein voor de te Zurich te stichten mosselverwaterplaats met aansluitende wegen is gereed. De nieuwe Provinciale Bibliotheek kan spoedig officieel worden geopend. De commissie voor het hoger onderwijs zet haar werkzaamheden voort en heeft in formatieve contacten in universitaire kring. De subsidiëring van het Frysk Orkest zal worden gewijzigd, zodat een 1 WW*» ó5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1