Bejaardenzorg, zaak van mede menselijkheid naastenliefde en Gespreks- en filmavond G J.V. Of Gysbert Japiks Fan de Mar tiny toer Zilveren filmpies B.B. 1603-1666-1966 L v b 7 z .tl I DINSDAG 8 NOVEMBER 1966 105e JAARGANG No. 87 PIET 2e week november 1941 De Tj. de J. i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Na afloop hiervan gaf de gespreksleider van deze avond, de heer IJ. Holwerda, een uiteenzetting over de achtergrond en het nut van het verzet tegen nazi- Duitsland in de jaren 19401945. Gedreven door het sterke verlangen om tiveren op cultureel gebied. Dan zal men specifieke voorzieningen voor gepensio- n- erden niet altijd kunnen ontgaan. Bepaalde takken van sport en dagelijk se gymnastiek zijn voor hen zeer ge schikt, zij het met wat intensiever me disch toezicht. Ook bepaalde vormen van handenarbeid en arbeid in de vrije tijd zijn zeker van ‘belang, maar behoe ven volgens spreker meer systhemati- sche bestudering en doordenking. in vrijheid te kunnen leven en werken, was één van de redenen, die de verzets strijders tot deze daad bracht. Velen zijn dan ook gesneuveld en hebben de vrij heid niet mogen smaken. Een tweede reden was de godsdienstvrijheid en de De Burgemeester van Sneek heeft ver klaard dat leveranciers die niet royaal aan de Winterhulp geven niet meer in aanmerking komen voor leveranties aan de gemeente. Zij, die hun plicht tegenover de gemeenschap niet verstaan, zullen ook niet van deze gemeenschap mogen profiteren. In Baarderadeel waren weer twee ge vallen van mond- en klauwzeer, in Won- seradeel 10 De nieuw opgerichte chr. zangvereniging te Lollum vraagt een directeur. Duitse en Roemeense troepen hebben de kust van de Zwarte Zee bereikt. Pachtovereenkomsten nietig verklaard. Verwacht wordt thans, dat de beslissing in de oorlog in het voorjaar van 1942 zal vallen. Het Sint Maartensfeest te Bolsward ge vierd in een verduisterde stad. Het panklaarmaken van hazen en ko nijnen kost bij mij 25 cent. Sj. van der Schaaf, Bargefenne 10. Beurtdienst Groningen. Wegens olie- gebrek vanaf 10 november om de 14 dagen dienst. R. Horjus, Klippen 11 te Bolsward. Bouke en Barend elkaar aanstarend hebben het door vrijwilligers voor Niet langer leuren, het moet gebeuren een kabinet overeind gezet. De tijd gaat dringen Daarom meedingen. Stel ons tevreê. Hier de B.B. Timmerman Beel maakt u ’t weer heel, of hij het redt met het kabinet? Het ligt in ’t onwisse maar compromissen moeten gezocht. Dus door de bocht. Bouke en Barend ’t zaakje mee klarend? Wie wil in zee met de B.B.? Abonnementsprijs f 250 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 oare linnen nou ris krêftich tsjin 'dy slüpende ynflaesje yn to gean, wolnou, dan krige men wer moed foar de ta- komst. Lykwols, der binne jit altyd fan dy wrakke stéën yn de situaesje, dêr’t men jin min by deljaen kin. En it slimste is wol, dat dizze dingen gear hingje mei it aerd fan de Friezen seis, dy’t har tsjin it sin faeks parten spylje. It liket mar slim om de minsken hjirre meime- koar foar ien karke to spannen al sille se jo tajaen, dat it winliken wol sa wêze moast. Mar dan komt dat aerd mei syn sterke hing nei persoanlike frijheit en syn eigen wiisheit, dy’t ticht oan eigen- wizeng bisibbe is, der wer tusken. Yn inkele dingen slagget it en dan birikke hja greate dingen, sa as de Kondins, de Fryske akadeemje, it Frysk Orkest, it Stamboek en de P.C. yn Frentsjer, mar yn folie gefallen tsiere hja om har ge- lyk en forspylje hja har kréften yn in heilleaze forsplintering. In foarbyld fan dy üniensens kin men bygelykg fine yn de oankeap fan fé- foer, ien fan de bilangrykste posten fan de buorkerij. Hjir is it wol tige slim hoe- folle mieningen om de foarstap stride. Net allinnich it koöperatyf en net koö- peratyf bigjinsel komt hjir nei foaren, mar eltse hillige wol hjir syn eigen kearske hawwe. Op koöperatyf gebiet is de C.A.F. der wol yn slagge om troch fusy mei oare koöperaesjes hwat mear omslach to krijgen, mar dêrneist wur- ket dan wer in distriktsdepöt fan de A.B.T.B. to Snits, de Frentsjerter Lan- boukoöperaesje en yn de Walden jit oare doarpskoöperaesjes. Timmerman Schmelzer, werd nog geen melder van werk, succes. Menig adres gaf na lang praten geen resultaten. Nul op ’t request Dat lijkt niet best. Schmelzer bleef hopen ’t Zou straks loslopen Wie werkt er mee? Ha, de B.B.! Gyjbert— om froed en trom gol en goed eeit 6» hjoedt Staatssecretaris! C. Egas heeft te Workum bij de opening van het bejaarden centrum „St. Gertrudis” waarop we beloofden nader te zullen ingaan bejaardenzorg een zaak van mede-menselijkheid en naastenliefde genoemd. Wij hebben liefde nodig tegenover de bejaarde mensen, aldus spreker, die zich afvroeg: Is er wel zoveel liefde voor oude mensen in onze samenleving? Is het uit liefde dat vele volwassen kinderen vader en moeder of één van beiden graag op tijd in een bejaardentehuis zien opgenomen? Bouwen wij bejaarden huizen uit liefde tegenover de bejaarden, of uit egoïstische motieven omdat wij de bejaarden gaarne goed verzorgd, goed bewaakt, goed opgeborgen willen weten teneinde ons eigen geweten gerust te stellen? Wij moeten het aandurven onszelf deze harde vragen te stellen, aldus spreker, die zeide er niet zeker van te zijn, dat alleen liefde tot de vraag naar bejaardenhuizen leidt. Op partikulier gebiet hawwe wy hjir greate firma’s, sa as Koopmans en Twynstra, mar ek folie oaren mei in lytser omset. En oft dit jit net genöch is, komme hjir trachten féfoer üt oare provinsjes, üt Hollan, üt Utert, seis üt Bra.ban wei. Al dizze koöperaesjes en partikuliere firma’s hawwe hjir har aginten, har reizigers, har reklame en har detailforkeapers. En dat rydt mar dei oan dei nei de pleatsen ta, earst om de opdracht en letter om it to bisoarg- jen, mei as einrisseltaet, dat de boer yn it algemien in pear goune de hündert kilo tofolle bitellet. Dizze topswiere dis- tribüsje is in gefolch fan it feit, dat eltse boer syn eigen miening folslein fêsthalde wol en net ynsjen wol, dat de kij fan buorman krekt deselde bin ne as sines. Hja koene ek deselde ko- operaesje of firma brüke. Mear as fiif en sechstich soarten krêft- foer wurde hjir yn Fryslan brükt, alle- gear deselde kij, bargen of hinnen en men twingt op dizze wize de hannel ta in sortimint, in foarried en in admini- straesje, dy’t fierst to djür is. Derby komt dan noch, dat der folie boeren binne, dy’t graech frege wurde wolle. Yn it winterskoft nimt er de tiid fan himsels en de foerkeapman, om him nest de nijtsjes ek de gunst öfbiddelje to litten. Al mei al in gebiet, dêr’t ün- noadich tüzenen gounen tusken wal en skip billanje. En dit leit net oan de hannel, mar oan de öfnimmers. De stamboekboeren hawwe dizze wike de 16de list krige fan it kantoar to Ljouwert, hweryn de bollen hifke binne op har erflike prestaesjes yn de pre- strijd tegen onrecht en dictatuur. Ons past, aldus inleider een houding van eerbied en dankbaarheid jegens hen allen te betonen, maar bovenal Gode dankbaar te zijn, dat hij de strijd voor de vrijheid heeft doen gelukken. Nuchter en van goede wil vervuld, moe ten en mogen wij onze plaats in deze tijd weten te bepalen! Een boeiend en leerzaam referaat. Als voor-films waren een komische- en een zgn. historische gekozen, die wel bij de jeugd in de smaak vielen. Na een korte pauze, die hierop volgde, kwam de hoofdfilm, n.l. „Hongarije in vlammen.” Dëzé~titel, voerde "de gedachten"' van menigeen terug naar het jaar 1956. Tien jaar geleden dus, toen het oog van de wereld gericht was op het volk van Hongarije, dat, klein in tal, maar ver eend in kracht, een vermetele poging deed het communistische juk van zich af te werpen. Een strijd op leven en dood, die vele en diepe wonden sloeg in dit arme volk, maar die het toch gelukte een lang gekoesterde wens in vervulling te zien gaan. Helaas bleek spoedig, dat de overwinning slechts schijn was. Adembenemend, was dan ook het mo ment, dat men op deze film de Rus sische tanks op de beruchte zondag Boedapest zag binnenrijden, vuurspu wende monsters, die na dood en ver- Zo is het ook ten aanzien van gemeen teraden en verenigingsbesturen. Het gevaar dreigt dat het besturen in onze samenleving steeds sterker zal worden toegewezen aan de groep volwassenen tussen 30 en 60 jaar. Jongeren en ouderen ondergaan hetzelf de lot, ze worden niet geaccepteerd. Daarbij nemen de kansen van de jon geren toe, maar die van de ouderen af. Hier voltrekt zich een tragisch proces. Terwijl de gezondheidstoestand steeds meer verbeterd wordt en de mensen niet alleen langer leven, maar ook langer vi taal blijven, worden de boven 65-jari- gen tot inactiviteit veroordeeld. Zij moeten uit de fabriek, de winkel, de boerderij. Zij moeten uit gemeenteraden en ver enigingsbesturen. Zij behoren zich met de zaken van ar beid en samenleving niet meer bezig te houden. Zij behoren niets meer te doen en rustig op het einde te wachten. Als uitgebluste neutrale wezens behoren zij rustig op een bankje in de zon te zitten. Deze verouderde denkbeelden noemde spreker onaanvaardbaar. Als er hulpdiensten nodig zijn ten be hoeve van invaliden, zieken en hoogbe jaarden, waarom zouden gepensioneer den dan niet kunnen en mogen helpen? Waarom zouden ze ook elkaar niet hel pen? En is het onmogelijk dat gepen sioneerde vitale mensen ook aan jon geren hulp bieden als die daaraan we gens ziekte, of als babysit, behoefte aan hebben Op cultureel gebied wenste spreker evenmin scheiding tussen gepensioneer den en niet-gepensioneerden. Gepensio neerden dienen over voldoende inkom sten te kunnen beschikken om redelijk met vakantie te gaan, om redelijk aan culturele activiteiten deel te nemen, om redelijkerwijs lid van bepaalde organi saties te zijn. We moeten uitermate voorzichtig zijn met speciale voorzie ningen voor gepensioneerden en zoveel mogelijk ze in normale activiteiten te betrekken. Zeer bewust wilde spreker ook pro beren de gepensioneerde mensen te ac- KIN DAT NET OAKS EN BETTER bütengewoane hjerst hat dit jier foar alleman in foarrjucht en in foar- diel west, net it minst foar de boer. Yn gjin jierren binne de jirapels sa skjin oan 'e heap en de biten sa moai yn skip of auto komd as dit jier; de bitekrüden dy’t by frachten nei de greidboeren geane, binne sa geef as kryt. Ek it oare lanwurk, it birèdden fan it lan, giet dat it slydjaget. Dêrby in goede molkpriis en in fikse pot der oerhinne, men soe sizze: it koe hiel wol minder. Soe it de regearing slagje om yn oerlis mei de Is het niet zo dat wij het oud en arm niet verdroegen en de armoede hebben willen wegnemen? Daarom zijn er pen sioenen, daarom is er de A. O. W. Wij maakten de gepensioneerden tot echte gepensioneerden, dat wil zeggen tot ou dere mensen, die niet meer mogen mee doen aan de produktie en zich moeten vergenoegen met een „rustige oude dag”. W(j dachten daarmee liefdevol en zegen rijk werk te doen. Tot op zekere hoogte is dat ook zo, beter gezegd het was zo. Maar is het nog liefdevol onder de hui dige omstandigheden? Of is het liefde loos de boven 65-jarige tot werkloosheid te veroordelen? En hebben we de ge pensioneerden niet daarom financieel onafhankelijk gemaakt, omdat wij ze van de produktieve arbeid wilden uit sluiten en omdat wij ze in onze ge zinnen liever niet meer wilden opnemen Deze en dergelijke vragen behoeven doordenking als wij over verantwoord bejaardenwerk willen Spreken, aldus de heer Egas. Daarmee komt hij tot de vraag wat de inhoud van modem bejaardenwerk moet zijn. Modern bejaardenwerk noem de hjj zorg voor bejaarden, dienstverle ning aan bejaarden, maar is meer dan dat. Wanneer wordt een mens bejaard? Ben je op je 64e nog niet bejaard, maar op je 65ste wel? Waarom moeten alle boven 65 jarigen bejaard heten? Zijn ze allemaal bejaard en der dagen zat? Spreker zeide, niet te weten of het eti ket „bejaard” dat iedere boven 65 jari ge krijgt opgeplakt wel zo gelukkig is. Zeer velen zijn gekwetst als we hen oud of bejaard noemen. We moeten voorzichtig zijn met etiketten. Daarom sprak spreker ook niet over bejaarden, maar over gepensioneerden. Als we over „de bejaarden” spreken, bedoelen we mensen, die de pensioengerechtigde leeftijd hebben overschreden en niet meer aan het produktieproces deelne men. Ongeveer 10 van de bevolking be hoort daartoe; dat is ruim 1 miljoen burgers. In Workum is dit zelf 15 Waarschijnlijk hebben plm. 15 daar van verpleging nodig. De meesten kun nen zich zelf helpen en een zelfstandig bestaan leiden, met name als hen af en toe eens wat incidentele hulp gebo den kan worden. De gepensioneerden vormen dan ook niet een aparte groep in de samenle ving omdat zij speciale hulp en zorg nodig hebben, maar vooral omdat zij niet meer mogen werken en daardoor een speciale plaats in de samenleving innemen. De jeugd vormt een speciale groep om dat ze nog niet werkt, de gepensioneer den vormen een speciale groep omdat ze niet meer in loondienst werken. We moeten ons heel duidelijk bewust zijn, dat het echtpaar, waarvan de man vandaag 65 jaar wordt, morgen niet meer anders zal zijn dan het gister was. Maar de situatie waarin dit echt paar leven moet, is morgen radicaal anders dan gisteren. Daarom is het ge pensioneerd worden voor een toenemend aantal echtparen „een fatale dag”. De periode waarin je volwaardig meetelde wordt afgesloten. De gepensioneerde telt in het arbeids proces niet meer mee. Tot het 65e jaar hebben we recht op arbeid; daarna niet meer. Tot het 65e jaar zijn we mijnheer of mevrouw, daarna opaatje en omaatje. Tot het 65e jaar zijn we man of vrouw, daarna onzijdig; het oudje. Tot het 65e jaar neemt men aan dat je sexuele verlangens hebt, daarna wordt het beslist een afwijking. Als we vragen wie bejaarden zijn, dan zouden we kunnen antwoorden: mensen, die niet meer in loondienst werken, die hun sexe verloren hebben, die maat schappelijk uitgerangeerd zijn, die men met het aanspreekt en dus weer gelijk de kinderen geworden zijn. Zo zien en zo behandelen wij daareen- genomen onze oudere medemensen. Be schamend liefdeloos en onverantwoord. duksje fan molke en fet. In lange, lan ge list, mar net in list hwer’t men wiis mei wêze kin. Hwant fierwei de measte bollen blike de produksje fan de nei- team net forbettere, mar formindere to hawwen. Dat blykt üt de mem-dochter-forgeli- king. It is düdlik, dat dizze situaesje sa net bliuwe mei, hwant dêrtroch reitsje wy by oare provinsjes op den dür al mear efter. En dat jidt net allinnich foar de measte bollen, dy’t de boeren seis brüke, mer ek foar hiel hwat K.I.- bollen. Ien foarbyld üt folie oaren is bygelyks in K.I.bölle üt Gietsjerk, dy’t dan noch„De takomst” hjit. De mem men hiene as rier 3711 kilo mei 4.13 fet, de dochters 3453 kilo mei 4.14 fet. By de twinterrieren by de memmen hiene 4429 kilo mei 4.21 fet, de doch ters 4091 kilo mei 4.30 fet. Rekkent men yn beide gefallen de büter- produksje üt, dan binne de dochters 10 kilo sakke. Fryslan hat hünderten bol len yn it gebrük, hwerfan de measten de produksje nei ünderen bringe. Dit kin fansels net sa trochgean, mar ek hjirre is de eigen miening faken net om to praten en wint it sentimint de striid boppe it reedlik ynsjoch. De Fryske boer hat folie goede kwa liteiten, mar hwat mear iensens en hwat minder eigen-wiisheit soe op sommige terreinen bilangrike foardielen opsmite en dêrtroch har posysje sterker meitsje. En op dit gebiet hawwe se it seis yn ’e h&n. Duizenden gepensioneerden hebben zich teruggetrokken als schuwe vogels en slijten hun dagen in eenzaamheid. Soms liggen ze een week dood voor ze gevon den worden. Tienduizenden gepensioneerden worden dagelijks in hun menselijke waardig- heidsgevoelens gekwetst omdat ze als sexeloze, onschadelijke maar ook nutte loze, onzijdige wezens worden behan deld. Zo oudje, wordt je lekker verwend? O omaatje, niet alleen bij de trap neer, wij helpen je wel. Neerbuigende sentimentaliteit verslijten we voor liefde. Diepe bezinning op de vraagstukken van de oudere wordende mens zijn mijns inziens noodzakelijk. We zullen ons voortdurend bewust moe ten Zijn, dat gepensioneerde mensen nor male volwaardige medemensen zijn. Nor male mensen behoeven erkenning van hun volwaardigheid. Gepensioneerden wensen niet buiten de maatschappij te staan. Gepensioneerden zijn geen wrakken, maar normaal reagerende mensen. Gepensioneerden behouden de behoefte elke dag zich zelf te bewijzen, wat ze nog kunnen; dat ze nog tot arbeid in staat zijn. Gepensioneerden mogen niet veroor deeld worden tot rustig vegeteren, maar behoeven voor hun gezondheid licha melijke en geestelijke activiteit tot op de hoogst mogelijke leeftijd. Gepensioneerden behoren wij in alles te respecteren als volwaardig burger en als volwaardig medemens en elke kleinerende behandeling zou gestraft moeten worden met een oorvijg. Wij weten niet goed hoe wij onze ge pensioneerden een volwaardige plaats in de samenleving kunnen geven. In de, traditionele-statische maatschap pij worden ervaring en wijsheid hoog gewaardeerd. Men had eerbied voor grij ze haren. In de moderne dynamische maatschappij is ervaring veelal nutteloos door de snelle veranderingen en dan fungeert de wijsheid maar heel moeilijk. De jeugd heeft in beginsel geen eerbied meer voor grijze haren. Naar de oudere mensen wordt heel weinig geluisterd. Hoewel de boven 65 jarigen plm. 20 van de Kiesgerechtigden vormen en uit dien hoofde 30 van de 150 Kamerleden bo ven 65 zouden mogen zijn, wordt steeds duidelijker geëist, dat deze uit het par lement geweerd zullen worden. Terroristen van de Vietcong hebben met een mortier geschoten op een grote menigte in Saigon. Zes personen, onder wie een Amerikaan, kwamen om het leven en een dertigtal werden gewond. De beschieting gebeurde toen duizen den zich verzamelden om naar een militaire parade te kijken. Op de foto zoeken de hevig geschrokken mensen een goed heenkomen Jae meitsje de minsche hseg-geleerd mar naet from: scherpzinnig mar naet wyz. derf gezaaid te hebben een einde maak ten aan de korte vrijheid. Deze verraderlijke en lafhartige daad, is dan ook oorzaak geweest van het feit, dat dit volk zich opnieuw geplaatst zag onder terreur en dictatuur. Massa de portatie van vrijheidsstrijders, en con centratiekampen waren een gevolg van dit neerslaan van de vrijheid. Dit volk, dat vele zwarte bladzijden telt in haar geschiedenisboek, zag door dit gebeuren weer één hieraan toegevoegd. Steeds was het óók weer: „Wol bügd, mar net brutsen”Zal dit ook nu weer het geval zijn? Het einde van de film, waar de vele hulpacties, komende uit alle delen van de wereld, werden getoond, doet de laat ste kreten om vrijheid niet verstillen. Dat men onder de indruk van dit ge beuren was, bleek duidelijk uit de stilte die er tijdens de vertoning heerste. Wij hopen dan ook, dat het initiatief van de jeugd er toe zal leiden, in de nabije toekomst meer van dergelijke be- zinnings- en leerzame avonden te gaan houden. Aan het slot, deelde de heer E. van der Veen, lid van de gereformeerde jeugd- centrale, nog enige zakelijke aangelegen heden mee, waarna een wel thuis aan ieder werd gewenst. Het initiatief uitgaande van het Gereformeerd Jongeren verbond, afdeling Bolsward om te komen tot een meer hedendaagse aanpak van het jeugdwerk, kreeg zaterdagavond jl gestalte in de vorm van een gespreks- en filmavond. De belangstelling hiervoor was vrjj goed te noemen, alhoewel er waren nog enige plaatsen onbezet. In het „Gereformeerd Centrum”, waar dit samenzijn plaats vond, stond een koffietafel aangericht voor de jeugd, waaraan kon worden deelgenomen door een ieder die hiervoor belangstelling had. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. <4 F F 'i 4 87

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1