Hoe het reilt zeilt de en m Zuidwesthoek van en Fraaie prestaties van Tonny Ferwerda en Eppie Bleeker Statische gegevens over het be- volkingsverloop Gysbert Japiks Fan de Martinytoer De oergong Zilveren filmpjes Rust, goed "l De heer W. Tjoelker verongelukt voor U DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 105e JAARGANG No. 89 J. s. 1 mw- 1603-1666-1966 1 i - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 1 jwi Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 99,38 „jonge” 3. S. De uitslagen waren; 1. 2. 2. 3. Verplichte rundveelevering verleend. Dit maakt een totaal van plm. 5400. Tj. de J. 4 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 .(05157) 1990 1960 1961 1962 1963 1964 1965 vertrekoverschot vertrekove rschot vertrekoverschot vertrekoverschot vertrekoverschot vertrekoverschot vertrekoverschot 109.4 97.6 106.2 91.7 89.0 98.3 94.5 108.4 82.4 95.1 95.8 92.0 101.6 106.3 98.9 97.6 98.1 100 105.0 104.3 113.56 95.8 96.4 99.2 95.4 108.7 1109 1099 964 567 799 534 367 5. 6. maakte toen ook deel uit van het Frie se team. Dit jier binne der 70 Folk- en gea-lear- gongen, ü.o. to Jorwert (2), Boalsert (2), Blauhüs, Bears, Boazum, Worn- mels, Baerd (2). Kapperszaak H. Nauta verplaatst naar Schildwyk 17 (naast de Boaz-Bank). Elk (normaal) uur worden er 5440 men sen geboren, sterven er 4630, huwen er 1200, scheiden er 84 paren, worden er 10 moorden begaan, wordt er 1% mil joen liter wijn gedronken, idem 1% mil joen flesjes bier, 50 miljoen kopjes thee. Het decor is veranderd De tijd heeft beslist Nog nooit in ’t verleden Heeft die zich vergist Rust is de noodzaak In de natuurlijke baan Voor de sluimerende kracht Om verder te gaan. ’t Is gedwongen rust Die ons allen omgeeft Het feest der natuur Heeft haar top weer beleefd Swier hingje de lof ten 't Is reinich en skier De minsken bliuwe thüs Sykje dêr har fortier. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolsward Doniawerstal Gaasterland Hem. Oldeferd Hindeloopen Lemsterland Sloten Sneek Stavenen Wonseradeel Workum Wytmbritseradeel Ulst Gemeente Bolsward Doniawerstal Gaasterland Hemelumer Oldeferd Hindeloopen Lemsterland Sloten Sneek Staveren Wonseradeel Workum W ymbritseradeel Ulst bejaarden 1.095 684 768 602 122 570 100 2514 131 1400 562 1224 166 1. 2. 3. 4. 5. Beammen stean neaken De bosken bin kael, Reiden en f jilden Wurde allegear feal 3e week november 1941 Bolsward Doniawerstal Gaasterland Hem. Oldeferd Hindeloopen Lemsterland Sloten Sneek Staveren Wonseradeel Workum Wymbritseradeel IJlst 12,47 1130 11.25 12,66 14,14 6,97 14,18 10,89 14,50 11,40 14,42 11,21 10,12 Gysbert - om froed «n hom gol en goed eeit bjoedt 3. 4. 5. hja as ienheit nei foaren komme. Soene se harren opdiele yn greidboeren en bou- boeren, sftn-, fean- en klaeiboeren, grien- t’bouwers, fruitkwekers, blommekwe- kers, siedkwekers, greate en lytse, boe ren en lanarbeiders, Algemiene, Kristli- ke en R.K. en sa fierder, dan soe har ynfloed net folie mear om ’e hakken hawwe. Net allinnich om’t dan de iene de oare bistride soe, mar ek om’t it yn de situaesje fan it moderne libben net mear mooglik is goed partij to jaen oan oare maetskiplike groepen en de oerheit, as hja net biskikke oer deskundige ad viseurs en sekretariaten. De agrariërs hawwe in libbensgreat bilang by de EEG by de nasjonale wetten en regelingen, dy’t de ianbou reitsje en dat binne hiel hwat. In deskundich toporgaen kinne hja nou minder as ea misse. Dit orgaen moat al den dei op ’e bres stean foar de totale agraryske groep. Dêrfoar moatte hja mei feiten en bidriuwssituaesjes fol- slein op ’e hichte wêze, sawol ekono- mysk en technysk as wol sosiael, hja moatte op alle ministeary’s ynfloed en taforsjoch halde en yn it bysünder fan de yngewikkelde prosedures fan de EEG yn Brussel stüdzje meitsje en har yn- bring leverje. Hwant hjir leit it earste en wichtichste bilang foar alle agra riërs: har reedlik bistean. Dizze for- tsjintwurdiging kin nea goed genöch wêze en kin allinnich deskundich en mo dern operearje, as alle Nederlanske boe ren, tünders en arbeiders meimekoar dit mooglik meitsje. Hwa’t dat net ynsjocht,, rint mei in blynkape foar en kin men biswierlik mear serieus nimme. De twadde kwestje is: hwa moat dat dan bitelje? Hwant dat lycht der net om. Is it ünbillik om to sizzen, dat dan ek alle agrariërs, nei forhalding fan har bi- driuwsgreatte en bidriuwssoarte, in by- drage jaen moatte? Soe it billiker wêze, dit frij to litten, sadat in diel foar dizze In 6 jaar tijds verloor dit deel van Fries land dus door niet aangevuld vertrek aan inwoners evenveel als de inwoners van de stadjes Workum, Hindelopen en Staveren samen, toch wel een triest beeld, vooral als men bedenkt, dat een geboorte-overschot een en ander (wat het platteland betreft) nauwelijks of niet kan opvangen. Een gelukkige omstandigheid is, dat ’t vertrekoverschot toch jaarlijks telkens kleiner wordt. Daar komtt, economisch gezien, echter bij, dat van de bijna 90.000 Zuidwest- hoeksters bijna 10.000 tot de bejaarden moeten worden gerekend, ruim 11 De kleine stadjes zijn wel het meest Prinses Margriet en Mr. Pieter van Vollenhoven bekijken de fraaie Ita liaanse melkkast en kandelaars, die zij donderdagavond aangeboden kregen bij de overhandiging van de eerste geschenken vóór hun komende huwelijk. Een beeld van het bijzondere partijcongres van de P.v.d.A., dat vrijdag en zaterdag in de Rotterdamse Riviere-hal werd gehouden. Op de foto: de nieuwe lijstaanvoerder van de P.v.d.A., Drs. J. M. den Uyl in gesprek met de heer Vos. IT LANBOUSKIP OP ’E SNIJTAFEL 1 It leit yn de bidoeling fan de boereorgani- saesjes dizze winter ris to hifkjen, hoe’t de boeren steane ünder it toporgaen: It Lanbouskip. It liket in needsaeklik inisia- tyf, omt de léste jierren hiel hwat tsjin dit orgaen aksje fierd is, yn it bysünder fan de Koekoekmannen. Mar net allin- dy’t tsjin it Lanbouskip binne, omt it har jild kostet en fierder der gjin praet oer hearre wolle. Oaren binne troch agitaesje sa ophitst, dat se al nidich wurde as se de namme mar hearre, ek al witte se mar in hiel lyts bytsje fan de saek óf. Beide groe pen sille net oan it bisprek dielnimme en binne ek net fan doel in bydrage to leverjen ta forbettering. Hja wolle oars neat as de saek oan ’e kant ha, fierder gean har tinzen net. Hwat der it ggfolch fan is en hwat der dan fierder barre moat, ha se noch nea oer tocht, mar it Lanbouskip moat fuort. Ik soe foar de oaren graech ris hwat djipper op de saek yngean wolle en yn it bysünder dy dingen bisprekke, dêr’t hja meimekoar hwat oan dwaen kinne en dy’t faeks ek better en oars regele wur de kinne. Ik siz dêr fuort by, dat elts it rjucht hat der oars oer to tinken en ek hjir op dit plak syn miening nei foa ren bringe kin, mar allinnich as dit op in saeklike wize dien wurdt. Oan rop- perij en skellerij is gjin inkelde bihoefte. Ik soe dan bigjinne wolle mei to sizzen, dat in orgaen, droegen fan alle agra ryske organisaesjes, needsaeklik is. Wol le de agrariërs har needsaeklike yn floed op de nasjonale en ynternasjonale nich troch har, ek hiel hwat boeren, dy’t wetten en bisluten bihalde, dan moatte oansletten binne by de trije stansorgani- saesjes, rinne net botte heech mei dit hëge orgaen en hawwe earnstige krityk. Ik leau, dat dizze krityk needsaeklik is en dat it tige forstannich is dit fraech- stik nou mar ris goed to bisjen. Nou wit ik skoan, dat der boeren binne, Dear iz naet in lid oon uwz dat de deads naet to pén nimt. R. Huisman maakt zijn cliëntele bekend, dat hij voortaan maar drie dagen pap kan venten. Als de bladeren vallen Met rijp op het gras Is ’t meestal zo Dan merkt men het pas Het z.g. kwartaalbericht van Sudergoa bevat interessante gegevens over het bevolkingsverloop in de 13 gemeenten van de Zuidwesthoek. Eerst is nagegaan hoe het verloop is geweest tussen 1950 en 1960. Elke 100 inwoners van 1950 zijn dan in 1960 resp. gegroeid of teruggevallen tot het vol gende index-cyfer; Wij zien uit deze cijfers, dat verhou dingsgewijs van alle Zuidwesthoekge- ineenten in deze periode Bolsward het snelst is gegroeid. Het wordt echter op de voet gevolgd door -Sneek, terwijl de relatief grote en onverwachte groei van Gaasterland valt te verklaren uit de Stichting van het Ambonezenkamp Wyl- demerk. Opvallend is, dat verder alle platte landsgemeenten in inwoneraantal zijn achteruit gegaan, alleen het industrie stadje IJlst vertoonde geringe groei, al is 1.6 over 10 jaar een te verwaar lozen cijfer. De grootste klappen kregen kleine stad jes als Staveren en Hindelopen. Ook over 1960-1965 (dus over slechts vjjf jaar) is weer een dergelijke telling gemaakt. Elke 100 inwoners van 1960 zijn in 1965 geworden tot; Dames: De dames reden tweemaal 500 meter. Akke Falkena 54». Baukje Spoor 55*. Grietje DullesOosterhof 56. Doetie Schilstra 56b Jantje Falkena 567. De conditie van het ijs, was vooral van wege de vrij dichte mist, slecht. kosten opdraeije moat? Is it ünbillik, dat in wetterskip of polder alle yngelannen mei bitelje lit om’t hja allegearre bilang hawwe by it wurk fan dit wetterskip? En is it hjir oars? As sa’n toporgaen foar alle agrariërs in needsaeklik yn- strumint is, moat dan net elk syn diel fan de kosten meidrage? En soe men wolle, dat dit frij bliuwe moast en al linnich de reedlike lju it dübele of trije- dübele bitelje moasten foar wurk, dat har allegearre likefolle foardiel bisoar- get? Dat liket my nou krekt ünbillik en ünsosiael ta. It is wier, dat dy ünforkwiklike dingen as yn Hollandse Veld aeklik binne. Mar hwa hie de skuld? It is ek aeklik as de polysje in jongeman ophellet, om’t hy net yn tsjinst wol, it is ek aeklik, as de doarwarder in hushaiding op strjitte set, dy’t gjin hier bitelje wol, mar kin men yn in rjuchtsteat as léste middel de twang misse? As alle oproppen en war- skögjngen net helpe, woene jo dan de saek mar slüpe litte? Hwer soene wy dan bidarje? Dêrom soe ik bigjinne wolle mei to stel len, dat de Lanbou biskikke moat oer in sintrael, deskundich apparaet, dat syn nasjonale en ynternasjonale bilangen bi- hertiget en foarstiet. En twad, dat in for- plichte bydrage fan alle agrariërs yn de kosten, neigelang har bidriuw, de meast billike oplossing is. De oare kear oer it hoe en het! In deze oorlog zijn er geen duitse voel horens, die naar de vrede tasten. De oorlog wordt door ons Duitsers onver biddelijk tot ’t zegevierende einde voort gezet. Moskou en Leningrad uit de lucht be stookt. Het seizoen is voorbij Een ander kwam weer In een klein poosje tijd Nam alles een keer „verouderd”. Meer dan 14 bejaarden vinden we juist in Workum, Hindelo pen, Staveren en Sloten, om precies te zijn: Senioren: Tonny Ferwerda, Bolsward de 500 m. in 462, de 1500 m. in 2.34*. Jeen Wester, Eemewoude 46.5 en 2.375. D. Jellema, Grouw 46* en 2.385. G. Abma, Burgwerd 46» en 2.385. R. B. Span, Stiens 47* en 2.395. M. Hoekstra, Heerenenveen 47 en 2.42». Sybolt de Vries, Harich 49 en 2.40». junioren: Eppie Bleeker, Bolsward, de 500 m. in 492, de 1500 m. in 2.44». Anne Brouwer, Kortezwaag, 495 en 2.445. P. Swierstra, Weidum 50* en 2.46. Willem Beetstra, Ulst, 50 en 2.47’. F. Burggraaff, Dantumawoude 523 en 2.53*. Vrijdag is bij Waddinxveen de heer W. Tjoelker uit Bolsward tengevolge van een klapband van het wegdek geraakt en tegen een boom gebotst. Hij kreeg een schedelbasisfractuur, aan de gevolgen waarvan hij vrijwel onmid dellijk overleed. De heer Tjoelker, die in Bolsward aan het Marktplein met zijn echtgenote een souvenirszaak dreef en ook te Grouw een dergelijke zaak had, werd 39 jaar. Hij) was vertegenwoordiger in leder waren en had o. a. de alleenverkoop van bepaalde artikelen op dit gebied. In Bolsward was hij enige jaren lid van de Skotsploech en maakte alszo- danig destijds de reis naar Sicilië mee. Ook beoefende hij wel de nevenfunctie van kelner uit. Hedenmiddag vindt vanuit Het Convent de begrafenis plaats. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Dezer dagen wordt door de T. C. de ploeg samengesteld, die Friesland zal vertegenwoordigen op 26 november, voor de wedstrijd om de Usselcup. Voor deze wedstrijd mag elke provincie een ploeg van 5 man afvaardigen. Het vorig jaar bezette Friesland een fraaie derde plaats. Tonny Ferwerda Zaterdag hadden op de Deventer kunstijsbaan de eerste selectiewedstrijden plaats van de centrale training van het gewest Friesland van de K. N. S. B. Diverse leden van de Bolswarder schaatstrainingclub boekten hier fraaie successen. Bij de senioren zag Tonny Ferwerda zijn harde training van de afgelopen zomer beloond met een fraaie eerste plaats; bovendien klasseerde Gerrit Abma zich als vierde, eveneens een fraaie prestatie. Bij de junioren presteerde Eppie Bleeker het de kampioen van de afgelopen winter Anne Brouwer uit Kortezwaag met miniem verschil te kloppen en hierdoor eveneens beslag te leggen op de eerste plaats. Een fraai succes tevens voor trainer Piet Venema. Lemsterland is dus de meest gemeente. Natuurlijk spelen rust-, be jaarden- en ziekenhuizen een grote rol, In dit opzicht maakt Bolsward, dat vele dergelijke verzorgingscentra telt, hoe wel iets boven het gemiddelde liggend, toch een vrij jonge indruk. De werkloosheid is in de Zuidwesthoek zo blijkt uit gepubliceerde cijfers, vrij gering. Boven de 100 werklozen komt slechts Sneek (telling eind juli)- Bols ward had er toen 9, w.o. geen enkele vrouwelijke. Een ander hoofdstuk is het gemiddelde inkomen per belastingplichtige. Dit be draagt in Nederland f 5764,in Fries land 5139,-, een grote achterstand dus, gedeeltelijk veroorzaakt door algemeen als onrechtvaardig aangevoelde klassi- ficatie. In 1946 waren die cijfers resp. f 2135,- voor geheel Nederland en voor onze provincie f 2069,-. Bolsward stond in datzelfde jaar geno teerd voor f 1984,- en thans voor f 5051,- Het blijft dus iets achter bij het pro vinciale gemiddelde. Hindelopen is het laagst van allemaal nl. f4349,-. Het platteland maakt geen slecht figuur en ligt boven het provinciaal gemiddel de, bijv. Wonseradeel f 149,- hoger en Wymbritseradeel f182,- hoger. In bei de gevallen is het ook meer dan het gemiddelde van Sudergoa, dat slechts f 1,- lager ligt dan het Friese doorsnee- inkomen. Het landsgemiddelde wordt door geen enkele gemeente in de Zuid westhoek gehaald. Gemiddeld wordt er in Bolsward het meest aan bejaardenzorg gedaan. Er zijn volgens het overzicht 7 centra, ter wijl er nog één in oprichting is. Alleen Sneek komt hieraan toe, maar dit is ook bijna driemaal zo groot. Echter ook heel wat ouderen worden thuis verzorgd of genieten zelfstandig van hun oude dag. Zo heeft ondanks al de tehuizen Bols ward 53 méér kinderen op school dan het bejaarden telt. Wonseradeel heeft echter 704 bejaarden méér dan school gaande kinderen, Wymbritseradeel daarentegen weer 85 kinderen méér dan bejaarden, waaruit blijkt, dat Wonsera deel van deze drie het meest .verouderd’ is, al moet hierbij in aanmerking geno men worden, dat Wonseradeel er 3 be jaardencentra heeft en Wymbritsera deel slechts één. Workum heeft weer 85 méér bejaarden dan schoolgaande kinderen. Er zijn n.l. veel bejaarden geconcentreerd in Ma- riënacker en St. Gertrudis. Zo geeft dit overzicht in het kwartaal bericht 1966 veel stof tot overpeinzing. Omdat Hennaarderadeel en Baarderadeel niet bij de Zuidwesthoek worden gere kend, konden wij helaas deze gemeen ten niet in het overricht betrekken. In Bolsward was de groei zelfs sterker dan in de vorige periode. Toen in 10 jaar per 100 ruim 9 inwo ners meer, nu in 5 jaar reeds ruim 6. Onmiskenbaar is de gunstige invloed van de kempolitiek voor de kern Sneek en de subkem Lemmer. Ook Ulst kreeg in deze periode de wind in de zeilen. Trouwens in het algemeen is de tendens gunstiger. De verliezen zijn minder groot en waren het in de periode 1950- ’60 van de 13 gemeenten slechts 4 die hun aantal inwoners zagen gehand haafd of uitgebreid, nu zijn dit er 6. In ogenschouw genomen, dat dit een periode van slechts 5 jaar is, gaat het tn Wonseradeel en Wymbritseradeel Snel bergafwaarts. Tellen wij alles bij elkaar, dan is het Vertrekoverschot in de 13 gemeenten van de Zuidwesthoek in absolute geval len over de jaren 1959 t.m. 1965, d.w.z. het aantal personen dat uit de Z.W.H. In deze Jaren vertrok, zonder dat er anderen als zich hier vestigende perso nen voor in de plaats kwamen als volgt: Bolswards Nieuwsblad 89 «r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1