Het slot van de formatie C.D.U. stelt Kiesinger kandidaat Vanavond 7 uur intocht Sint Nicolaas te Bolsward I hark en sjoch 1 Gysbert Japiks Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. - 9't lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 105e JAARGANG No. 90 1603-1666-1966 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS NEDERLANDSE SOLDATEN HELPEN IN ITALIË worden Wilson gaat EEG polesen. Republikeinse winst in de V.S. Liberaal-socialistisch gesprek. zingsjaar, waarin In Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! lopen op het verzet van de gevestigde leiders. Tot duidelijke uitspraken van alle congresgangers kwam het niet. Wat dat betreft, had de deelnemer gelijk, die na afloop zei het „een vaag geheel” te hebben gevonden. Ook de nieuwe lijst aanvoerder van de PvdA, de als een komeet omhoog geschoten minister Den Uyl, vermeed zorgvuldig om al te dui delijke uitspraken te doen, waardoor de PvdA zich voor de verkiezingen teveel zou vastleggen. Toch leek het congres op twee gedach ten te hinken. Zo zei fractievoorzitter Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week november 1941 De eerste pechvogel op de pas ge opende weg was uw H. en Sj. schrij ver. De weg was nog geen kwartier oud, of hij stond al met een lekke band. Gysbert - om froed en from gol en goed eeit üs hjoed: Bondskanselier Erhard heeft toch de strijd moeten opgeven. Zijn fractie is het eens kunnen worden over de man, die zjj wil voorstellen als Erhards opvolger als bondskanselier, en indien deze erin is geslaagd een meerderheid in de Bonds dag achter zich te krjjgen door de vorming van de een of andere coalitie, dan zal Erhard het veld ruimen. It libben fenne minsche hier oppe ierde iz ien doarjende strijde. Na de hoogmis in Harlingen bijge woond te hebben kwam de 23-jarige S. G. uit Bolsward met een gewonde knie thuis. Waar overigens de kerk geen schuld aan had. Na de dienst wilde hij op zijn bromfiets vanaf de Zuiderhaven de Brouwersstraat in slaan, remde voor overstekende kerkgangers, slipte en kwam te val len. Zijn bromfiets liep daarbij ook grote schade op. Die Jeltje! Koeien met hoog vet zijn geen zeldzaamheid, maar Jeltje 167 van Gebr. Donna te Schraard span de wel de kroon met 10%. Nog even en de koe geeft boter. voor het kabinet-Cals een handvat kuh- nen zijn om toch maar te blijven zit ten. Met verwijzing naar de econo mische situatie had het kabinet door be zuinigingsmaatregelen en een lichte verzwaring van de belastingen tege moet kunnen komen aan de motie van de KVP, die de kabinetscrisis veroor zaakte. De motie vroeg om een betere dekking van de overheidsuitgaven. Het terugtrekken van de Partij van de Ar beid maakte deze manoeuvre echter on mogelijk. 1970, wanneer Nederland 10,6 milj. inwoners zal tellen, en nog slechts 20', van onze bevolking in de landbouw werk zaam zijn, in 1930 was dit nog 22,6%. Seys Inquart: In Nederland zijn thans recht en orde verzekerd. Duitsland wil ons gelijkrechtigheid schenken. Dat is 't grootste dat het Duitse volk heeft te ver geven en ook het schoonste, dat aan e.en volk gegeven kan worden. Nederlandse ambulance naar het Oosten. De collecte voor de Winterhulp bracht in Welsrijp en Baijum tesamen op f 4,16, in Roodhuis f 1,31, in Hennaard f 0,95. Bolswards Nieuwsblad Een ongeluk komt zelden alleen en zo was het ook hier. De krik bleek uit zijn auto ontvreemd, zodat hij het vehikel onmogelijk kon opvijze len. En dat terwijl de hoge gasten een ererondje reden en de pers uit genodigd werd het gezelschap te volgen. Maar bij een ongeluk is ook vaak nog een gelukje. Zo ook hier! Gast heer Swierstra was gaarne bereid zijn dommekracht te lenen en na af loop van het bandverwisselen had de vrouw des huizes een sopje klaar staan voor het handenwassen. Har telijk dank. Judo geen waterballet. De judoclub Montei zit in Bolsward in zak en as. De dojo (oefenplaats) aan de Heere- mastraat is dusdanig laag gelegen, dat het de afgelopen keer meer een plaats voor waterballet leek dan voor een judotraining. Als er niet spoedig verandering komt, zal men de club, die bijna 50 leden, waaron der 30 jeugdleden telt, op non-actief moeten zetten. Nederhorst (Tweede Kamer), dat van het congres geen uitspraak werd ver wacht over een meewerken van de PvdA aan een herstel van het kabinet- Cals. Maar fractieleider ir. Vos (Eer ste Kamer) Werd uitbundig toegejuicht toen hij opmerkte, dat de PvdA alleen mee mag doen als de KVP de motie- Schmelzer volledig terugneemt. Waar mee het congres „vaag” kon worden genoemd, maar dan toch met overdui delijke uitspraken van sommige spre kers. menwerking met Oost-Duitsland dan de de CDU wel is. Beiden zijn ook bereid de eis tot mede-eigendom van een ge allieerd kernwapen te laten varen. De liberalen eisen van hun kant evenwel een economische en financiële politiek, die belastingverhoging op het ogenblik uitsluit, en hoewel de SPD ook in deze richting aan het denken is, lijkt de economische en sociale denkwereld van beide partijen en zeker van beide kie- zersmassa’s wel wat uiteen te lopen. Aanvankelijk wensten de socialisten een overgangsregering om nieuwe verkie zingen voor te bereiden, maar de uit slagen in Hessen hebben getoond, dat Zij toch minder omhoog zijn gegaan dan zij hadden gehoopt en minder ook dan nodig is om een absolute socialistische meerderheid mogelijk te maken. „Vaag congres” Het lot van de regering-Cals leek begin deze week wel definitief bezegeld. Hoe wel op het grote congres van de Party van de Arbeid, afgelopen zaterdag in Rotterdam, een editie van het socialistische dagblad het Vrije Volk werd uit gedeeld, dat in grote letters meldde „Kabinet-Cals keert terug op veler verzoek”, was diezelfde dag de beslissing toch wel duidelijk. De Partij van de Arbeid was niet langer bereid samen met de Katholieke Volkspartij in een regering te zit ten. De socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, liet het tijdens het congres al blijken. Hij adviseerde (in)formateur Beel om „maar snel een kabinet te vormen, dat vervroegde verkiezingen kan uitschrij ven.” Voor een aanbljjven van het kabinet-Cals, een mogelijkheid die dr. Beel een week lang heeft gepoogd te realiseren, bleek hij toen dus al niets meer te voelen. Er is de laatste weken meer veranderd dan de aftocht van Erhard. Het is nl. nog een open vraag, of Kiesinger wel de zekerheid heeft bondskanselier te worden. De chr.-democraten moeten om een meerderheid te krijgen een coalitie aangaan met de liberalen, zo als Erhard had gedaan, of met de so cialisten, zoals bijv. Gerstenmaier wel wilde. Kiesinger wil een gesprek met beide partijen, maar ondertussen zijn deze beide partijen, de socialisten en de liberalen, die samen ook een, zij het kleine, meerderheid in de Bondsdag hebben, ook met elkaar in contact ge treden. De belangstelling van de liberalen voor een coalitie met de socialisten is aan het groeien, vooral omdat de denkbeel den over de herenigingspolitiek en de buitenlandse politiek van beide partijen niet zo ver uiteenlopen. Zij willen beide betrekkingen met de Oosteuropese lan den en zijn minder bang voor een sa- Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag gebruikelijk, dat winst boekt. Dat is ook ditmaal ge beurd en wel op een zodanige wijze, dat de Republikeinen beter uit de bus zijn gekomen dan algemeen werd verwacht. De nederlaag, die zij twee jaar geleden met Goldwater te slikken hebben ge kregen, hebben zij ruimschoots goed gemaakt. In het Huis stegen zij van 140 tot 187, terwijl de Democraten hun aan tal zagen verminderen van 195 tot 248. Bestond er een hechte partijdiscipline, dan zou de val van een meerderheid op een van 61 niet belangrijk Zijn, maar bij een nadere analyse blijkt, dat de progressieve meerderheid, waarover president Johnson bij zijn sociale wet geving beschikte, verloren is gegaan. In een paar uur varen dobbert men van West- naar Oost-Indië, schreef ons faun. Van der Veen, Trekweg, Parrega, blijkbaar in het geheel niet onder de indruk van ons verhaal van Siberië en Batavia, welke af stand men in een dag kan fietsen. Op een paar kilometer afstand van Oost- en West-Indië (nl. tussen Gaastmeer en Nijhuizum) komt men via het Heidenschap in de Hel. Ook wel leuk. Wie weet er meer? Het moet nog leren. Hulpkoster Haitsma verzekerde ons, dat het als het aan hem ligt, niet weer zal ge beuren, dat het in de avonddienst in de Broerekerk dan koud is. Ver leden zondag had hij om 1 uur de kachel aangezet. Pas achteraf hoor de hij dat dit veel vroeger had moe ten zijn, maar niemand had hem dit meegedeeld. De prijs. Inhakend op een vorig H. en Sj. nieuwtje schrijft men ons dat de bedoelde prijs op schaatsen is gewonnen door Sjieuwke Sjoerds Stiensma de 27 januari 1879 met een extra medalje, jmdat nog nooit zo hard was gereden. Florence: Nederlandse soldaten, die hier ingezet zijn voor de drinkwaterver- zorging, vullen een van de grote canvas-reservoirs met water uit de Arno. Door middel van de mobiele installaties wordt dit water gezuiverd en dan met tankwagens naar de getroffen stad gebracht Na drie stemmingen in de fractie is de keuze gevallen op Kiesinger, nu mi nister-president van de deelstaat Baden- Württemberg, een vriendelijke wel sprekende man, wiens lidmaatschap van Hitlers NSDAP van 1933 tot 1945 en wiens werk op het ministerie van buitenlandse zaken, zij het in een wat ondergeschikte positie, een onaangena me indruk in het buitenland gemaakt hebben. Hij staat overigens niet bekend om zijn werkkracht of besluitvaardigheid. Dat is misschien ook de oorzaak, dat de Beierse CSU aan hem de voorkeur heeft gegeven boven Gerstenmaier (die zich voor Kiesinger had teruggetrok ken) of Barzel, de fractieleider, een am bitieuze Westfaal, die door zijn ambitie vermoedelijk de eveneens ambitieuze Beier Strauss in de weg zou kunnen staan. Zoals de zaken nu liggen, is Kiesinger weinig anders dan de zetbaas van Strauss. De Noord-Duitser Schro der was voor Strauss en de zijnen toch te Atlantisch en pro-Amerikaans om een kans te maken. Wat hielden, die voorstellen in? Het commentaar van de heer Schmelzer na afloop van het KVP-beraad gaf al een aanwijzing. „De KVP-fractie wil zich constructief opstellen en is bereid voor een verbetering van de dekking offers te vragen”, zei hij. Nu is „offers vra gen” een heel nette term gebleken om belastingverhoging aan te kondigen. De vraag was slechts, waar komen die be lastingmaatregelen terecht? Zoals be kend wilde het kabinet-Cals de omzet belasting in 1968 over de hele linie ver hogen. Tegelijk wilde men de belofte inlossen om per 1 januari 1967 de loon- en inkomstenbelasting te verlagen. Dit laatste vooral op wens van de KVP. De mogelijkheden zijn nu als volgt: Een tussenkabinet besluit om de ver laging van loon- en inkomstenbelasting enige tijd uit te stellen of te verminde ren. Of het noodkabinet verhoogt de omzetbelasting niet in 1968 maar al in 1967. Of de te vormen regering besluit tot een combinatie van beide mogelijk heden. Het zal de KVP echter heel moeilijk vallen om ook maar voor een deel af te zien van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting in januari. Zij heeft er nu zo lang voor gevochten, zal de KVP er dan, uitgerekend vlak voor de verkiezingen, toch maar van afzien? Dat is nauwelijks aan te nemen. Het meest voor de hand ligt dus een ver hoging van de omzetbelasting. Daar duidt ook al het (ontwerp) verkiezings- program op, dat de KVP kort geleden doodkalm temidden van alle politieke geharrewar publiceerde. Dat program zegt onomwonden; „Het geld voor ho gere overheidsuitgaven moet gezocht in indirecte belastingen.” Dus bijvoorbeeld in de omzetbelasting. Al zijn er toch nog heel wat moeilijk heden, begin deze week zag het er naar uit, dat dankzij de toenadering tussen ARP en KVP de vorming van een nieu we regering de slotfase was ingegaan. Fracties. Tussen de KVP en de ARP lijkt het nu wei weer te boteren. Begin deze week vergaderden de fracties van beide par tijen. Onderwerp was het voorstel van de heer Beel om de dekking van de overheidsuitgaven te verbeteren. Dat voorstel was gedaan op het moment, waarop de PvdA nog niet had laten weten uit de boot te zullen stappen. De heer Roolvink verklaarde na afloop van het fractieberaad dan ook, dat hij „po sitief stond tegenover het herstel van de samenwerking in het kabinet-Cals.” Dat maakte de situatie er op het eerste gezicht niet eenvoudiger op. Maar de heer Roolvink haastte zich om duide lijk te maken, dat „die fase van de po ging van de heer Beel toch wel voorbij leek.” Nadat de heer Roolvink de uitslag had gehoord van het beraad van de KVP- fractie over het plan-Beel, constateerde hij tevreden: „De verschillen met de KVP-fractie zijn zeer gering gewor den.” En later: „De KVP- en ARP- fracties staan materieel zeer dicht bij elkaar.” Het voorstel van de heer Beel was volgens hem „een goede basis voor gesprek.” Ook toevallig. Zaterdagavond had tijdens de spelavond in Schraard de trekking plaats van de loterij ten behoeve van het Restauratiefonds Herv. Kerk Schraard. De firma Joustra, brandstoffenhandel te Oos- terend-Wommels, had een prijs be schikbaar gesteld in de vorm van een gratis leverantie van een eenheid vaste of vloeibare brandstof. Laat nu deze firma zelf deze prijs win nen Wegens het tekort. Op het Bohanza- terrein zijn nog altijd de gaten in het trottoir niet gedicht, waar eens de vlaggemasten stonden. Lastig voor naaldhakken en voetgangers. Dempt men pas deze putjes als de kalfjes zijn verdronken? Jubileum. Dezer dagen herdacht de heer R. Tolsma te Arum, dat hij 25 jaar als bode werkzaam is geweest bij het Alg. Prov. Fries Ziekenfonds. Deze dag ging niet onopgemerkt voorbij; naast vele felicitaties ont ving de jubilaris ven de directie een enveloppe met inhoud, vergezeld van waarderende woorden. Op de stuiver nauwkeurig. Berekend is dat de rijksambtenaren 2,95 Zijn achtergebleven bij de loonstij gingen 1966. Ze zullen een supple tie ontvangen tot dit bedrag. B. en W. stellen voor de gemeente-ambte- naren hetzelfde te geven. De meningen over het omvangrijke (bijna tweeduizend deelnemers) con gres van de Partij van de Arbeid zijn nogal verdeeld. Alle pbgingen van de nieuwe stromingen in de PvdA (Nieuw Links, Tien over Rood, de groep-Dam- rners) om de socialistische partij een ander gezicht te geven leken vast te Premier Wilson van Engeland heeft aangekondigd, dat hij nieuwe stappen zal ondernemen om de mogelijkheden van toetreding tot de EEG te verken nen. Al enkele maanden hebben ambte naren een diepgaande studie gemaakt van wat het voor Engeland betekent toe te treden of eventueel niet toe te treden. Het rapport is uitvoerig door de regering besproken en al is de inhoud ervan niet bekend gemaakt, men kan uit Wilsons voorzichtige initiatief op maken, dat het advies ging in de rich ting van toetreding. Eerst wil Enge land echter de regeringshoofden van de landen van de EVA bijeenroepen voor overleg. Dat zal op 5 december gebeu ren. Daarna gaan Wilson en zijn minis ter van buitenlandse zaken, Brown, naar alle hoofdsteden van de Zes om de zaken door te nemen. Het voornaamste doel van hun reis is ongetwijfeld Parijs, daar de vijf andere hoofdsteden niet afwijzend staan tegenover een toetre ding van Engeland. De Franse afwij zende houding schijnt nog niet veran derd te zijn. In elk geval zal het van deze bilaterale gesprekken afhangen of Wilson het be sluit zal nemen om de EEG om of ficiële onderhandelingen te verzoeken. Het viel op, dat Wilson sprak van een economische gemeenschap, waarbij hij zich wil aansluiten en dat hij betoogde, dat defensiezaken en buitenlandse poli tiek geen zaken waren, die in het Ver drag van Rome waren geregeld. Men zal zich herinneren, dat De Gaulle vier jaar geleden de Engelsen buitensloot, omdat zij politiek aan Amerika waren gebon den. Is er nu meer hoop? Nu kunnen de Republikeinen weer met de conservatieve Zuidelijke Democraten alle wetgeving op dit terrein blokkeren. Het voornaamste slachtoffer van deze verkiezingen is Johnsons Great Society een aangekondigd complex van sociale ontwikkelingsplannen, met als centraal thema de bestrijding van de armoede. Aangezien de negers over het algemeen tot de armsten van de Ver. Staten be horen, zullen zij het sterkst worden getroffen. Voor de toekomst van de Republikeinse partij is het ven groot belang, dat in vele gevallen het juist de gematigde kandidaten, ook voor het gouverneur schap, zijn geweest, die de gunst van de kiezers hebben gekregen. Slechts in een enkele Zuidelijke staat en in Cali fornia hebben Republikeinen van het extreem rechtse type van Golwater suc ces geboekt. Wanneer over twee jaren een Republikeinse kandidaat moet wor den gekozen om tegen de president in het krijt te treden, dan zal men het vermoedelijk weer zoals voorheen onder deze gematigden zoeken. De naam van Romney, de gouverneur van Michigan, wordt al met veel nadruk genoemd. Opmerkelijk is te noemen, dat in een aantal grensstaten, tussen de Noorde lijke en de Zuidelijke in, die kandidaten, 'die het felst tegen de rassenintegratie van leer waren getrokken, het tegen liberale opponenten moesten afleggen. De invloed van wat de „blanke weer slag” op de rassenincidenten is ge noemd, is bepaald meegevallen. In de Ver. Staten zijn de verkiezingen achter de rug. Het Huis van Afgevaar digden is geheel vernieuwd, de Senaat voor een derde. Verder is een aantal gouverneurs van deelstaten gekozen, afgezien nog van de leden van parle menten van deelstaten en lange rijen overheidsdienaren. Dit was een zg. off-year, een verkie- er geen president wordt gekozen, en in zo’n jaar is het de oppositie-partij Na het uitvallen van de Partij van de Arbeid was de volgende taak voor (in) formateur Beel op het eerste gezicht een heel wat gemakkelijker opgave. Hij moest proberen de Anti-Revolutionaire Partij en de KVP weer bij elkaar te brengen voor het vormen van een min derheidskabinet. Op het moment waar op dit wordt geschreven, is de uitslag nog onbekend. Maar de aanwijzingen waren gunstig. De heer Roolvink, frac tievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, had begin deze week, zei hij, al weer goede hoop, dat zowaar de heer Zijlstra weer op het politieke toneel zou verschijnen. Zoals bekend probeerde ook de heer Schmelzer enkele weken geleden tij dens zijn formatiepoging een ARP-KVP regering tot stand te brengen, waarbij hij de heer Zijlstra (die in het komend Voorjaar president-directeur wordt van de Nederlandse Bank) een voorname rol had toebedacht. De Anti’s trokken zich echter, vooral op aandringen van partijvoorzitter Berghuis en minister (van landbouw) Biesheuvel, terug. „La ter kunnen wij het nóg wel eens pro beren,” liet de heer Roolvink dóór schemeren. Dat moment was deze week aangebroken. De situatie is wel iets veranderd sinds de poging van de heer Schmelzer mis lukte. De jongste economische prog noses zijn wat pessimistischer gewor den. Met name voor wat betreft de be talingsbalans schijnen de vooruitzich ten niet al te best te zijn. Inplaats van een voordelig saldo tussen uit- en in voer van achthonderd miljoen gulden rekent men nu op een overschot van nog geen honderd miljoen. Dat heeft ge volgen voor het regeringsbeleid. De nieuwste economische cijfers hadden In een regenbui werd de 22-jarige B. van Velzen uit Bolsward op de Kimswerderweg even achter de brug over de Bolswardervaart door een vrachtauto ingehaald, die tegelijker tijd scherp naar rechts uitweek we gens tegemoetkomend verkeer. Van V. werd van de weg gedrukt, sloeg met zijn bromfiets over de kop en kwam in de bermsloot terecht. Toen hij weer op de wal gekrabbeld was, was de vrachtauto al niet meer te zien.Hij is in zijn natte plunje maar doongebrojnd naar Bols ward. 90 - -i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1