Inzameling voor Christelijk onderwijs vijf werelddelen Gysbert Japiks in Ganzen-trek Fan de Martinytoer Heropening Boekhandel Zilveren filmpjes A. J. Osinga nv j» DINSDAG 22 NOVEMBER 1066 105e JAARGANG No. 91 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum - i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Deze week startte de actie schoolslag Zaterdag 2 uur zal St. Nicolaas te Bols- d. e. Gevraagd: jongenspak (plusf.) J. S. 6. 7. 8. 2. 3. 4. a. 5. b. 4e week november 1941 Voorwaarden voor de aan vaarding van de projekten. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) worden gereserveerd voor versterking van deze organen. Niet vergeten worden de landen, waar heen veel Nederlanders geëmigreerd zijn en de landen, waarin het Protestantis- i ie in een zwakke minderheidspositie verkeert. In België verdienen de bekende scholen van Denderleeuw, Boechout, Genk, Gent, Baria Horebeke en Mechelen steun. Zij zullen uit de opbrengst gedeeltelijk met bouw- gedeeltelijk met exploitatie-sub- sidie gesteund worden. In Frankrijk zal de bekende school van Paron gesteund worden, terwijl in Italië een flink bedrag zal gaan naar het mid delbaar onderwijs van de oudste Pro testantse kerk van Europa, de Walden- zenkerk. Wat Canada betreft komen voor steun uit de aktie in aanmerking een christe lijke kweekschool in (vermoedelijk) On tario en enkele chr. High Schools in het westen van Canada. Aan Australië, Tasmanië en Nieuw-Zee- land stelt men zich voor uit de opbrengst van de aktie een belangrijke versterking te kunnen geven voor de inmiddels in deze landen reeds gestichte landelijke bouwfondsen. Men zal hieruit leningen verstrekken voor de bouw van christe lijke scholen. De ouders, die de christelijke school wensen, 'getroosten zich in deze landen gewoonlijk reeds ontzaglijke offers voor Zwaar gaan er vleugels Wiekend door de lucht, Het zijn die der ganzen Voor de kou op de vlucht. Wanneer de gordel van vorst Dringt op uit het Noord, Dan gaan weer de ganzen Vliegend naar ’t zuiden voor. In zuidelijke richting De wind veelal mee, Drijvend op de vleugels Over landen en zee. Men hoort in ’t gegak, gak Der ganzen accoorden, Het heimwee der voogels Naar zuidelijke oorden. Die drang in hun bloed De natuurlijke code, Is voor ons vaak Een winterse bode. St. Nicolaasgeschenken, ruim voorradig. Sikma’s winkels. Het is in tijden als deze meer dan ooit zaak, dat wat eeuwen lang gescheiden van elkaar leefde, thans naar elkaar toe groeit. (In ingenzonden stuk door H. Andela, cand. Hist., Bolsward). Zondag 23 nov. had te Hindelopen bij de Herv. gemeente in de morgendienst de bevestiging plaats van cand. S. J. Wou- da, voorheen hulpprediker te Hellen doorn. Ds. Bijlsma van Hellendoorn trad als bevestiger op met als tekst Ezechiël 37 3 en 4a. De handoplegging werd ver richt door ds. Bijlsma, ds. Steinvoort van Eindhoven, ds. Van der Neut van Oude- haske en ds. Lieftinck van Molkwerum. Des middags koos ds. Wouda als intrede- tekst Ez. 37 4b, 5 en 6. Nieuwe uitbraakpogingen uit Leningrad verijdeld. Wegens vertrek bedankt ondergetekende voor alle lidmaatschappen. Zr. H. Wolt huis. Te koop: 4 autopedwielen. K. Lycklama Nijeholt, Nijhuizum. Hawwe jo petroaljepine, by üs kinne jo karbyt en batterijen yn alle soarten fine. Hindrik Kroontje. Ons dagelijks brood is veel beter dan in de vorige oorlog. Opening nieuwe winkel. In manufacturen ruime keuze. J. Adema, Polle, Arum. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uit de hand te koop wegens gevorderde leeftijd en gebrek aan opvolger de sla gerij in eigen gebruik bij de heer H. J. Koopmans. Gysbert om broed en front gol en goed •eit ós hjoedt Teneinde tot een verantwoorde keuze te komen, zijn een aantal richtlijnen vast gesteld, waarnaar de projekten beoor deeld zullen worden. In de eerste plaats geldt voor de ont wikkelingslanden en voor Suriname dat uit de aktie niet het lager onderwijs als zodanig gesteund zal worden. In kringen van de V.N., regeringen, maar ook zending en men er Onder de naam Aktie School-slag Is deze week met medewerking van radio en televisie een grote aktie begonnen voor steun aan christelijk onderwijs in vijf werelddelen. De aktie wordt gesteund door vrijwel alle protestantse kerken in Nederland en door alle organisaties op het gebied van chriselijk onderwijs. De NCRV bracht zondag j.l. bijv, een boeiende reportage. De aktie, die wordt ge organiseerd door de Unie „Een school met de Bijbel”, is vooral gericht op hulp aan onderwijs in de ontwikkelingsgebieden van Azië en Afrika en in centra van Nederlandse emigranten en aan noodlijdend onderwijs in Italië, Frankrijk en België. Twintig procent van de gelden uit de aktie zal worden besteed voor steun aan noodlijdend onderwijs in Nederland, waarbij met name wordt gedacht aan onderwijsvormen voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. De aktie loopt tot en met 26 november 1966. Ruim 1000 plaatselijke comité’s van de Unie zullen voor de aktie aan het werk gaan. meisjes (het meisjes-onderwijs heeft in heel veel landen een duidelijke achterstand op het onderwijs aan jongens). projekten, waarbij de aanvrager ook zelf toont wat voor het projekt over te hebben, m.a.w. zelf een begin op tafel legt. projekten, die de instemming heb ben van de regering van het jonge land (v.z.v. dit noodzakelijk is). Voor de emigratie-landen en de Euro pese minderheidslanden moeten de cri teria iets anders gelegd worden. In som mige landen (België bijv.) kan wel de gelijk een subsidie aan lagere scholen overwogen worden, in andere landen kan een exloitatie-subsidie gedurende een af- lopend aantal jaren gegeven worden. In het algemeen geldt voor alle projek ten dat bouwprojekten de voorkeur heb ben, maar dat een exploitatle-subsidie gedurende een aanloopperiode tevens mogelijk kan zijn. Tenslotte wijzen wij nog op de mogelijk heid van de Nederlandse regering voor ontwikkelingsprojekten 75 van de bouwsom te ontvangen, zodat de aan vragende instantie zelf nog 25 uit andere bron op tafel moet leggen. Ook in dit opzicht kan deze aktie de helpen de hand bieden. Wat de verschillende projekten betreft nog het volgende; In Suriname het enige land van Z.- Amerika met een overwegend Protes tantse bevolking wil de Evangelische Broedergemeenschap van Suriname een christelijke kweekschool bouwen. Tevens moet het onderwijs aan de bos- land-bevolking, dat volgens hopeloos verouderde methodieken geschiedt, drin gend gemoderniseerd worden. Voor dit research-projekt en voor de kweekschool zijn de gelden voor Suriname bestemd. In de ontwikkelingslanden zijn projek ten voorgelegd in een 8-tal landen. Het christelijk onderwijs in Indonesië is praktisch geheel uit het Nederlandse zendingswerk voortgesproten en onder- sin en mei yn alle frijheid fierd wurde. Der is alderearst it punt fan de kosten. It hat sin om to freegjen oft dit wurk net sa ütfierd wurde kin, dat de sober- heit by de ynrjuchting en de ütfiering net üt it each forlem wurdt. De for- plichte bydrage fan de agrariërs, hwer- fan de measten it mei dreech arbeidzjen fortsjinje moatte, moat sunich en hoe den brükt wurde. Krekt om it in forplichte bydrage Is, drukt dit dübel swier. En it komt my foar, dat op dit punt, sawol yn it sin- trale orgaen as yn de regionale orga nenen en kommisjes, nuttich wurk dien wurde kin. Mar dan moat ek mei de died bliken dwaen, dat de agrariërs ré binne om har forantwurding en mei- wurking heger to stellen as de finan- siële forgoeding. Mei oare wurden, hja moatte meiinoar en elts foar oar it goe de foarbyld jaen yn sobereng en. yn it ré wêzen om tsjin sobere forgoeding der foar to wurkjen. Hwant as dat léste üntbrekt, dan is it mear jaloerskens en deunens as soarch. Trije wichtige punten sille de agrariërs sünder mear öer gear moatte, to witten de kwestje fan it stimrjocht foar har fortsjintwurdigers, fierder de kwestje fan de pariteit mei de lanarbeiders en trêd de opbou fan de regionale organen en kommisjes. It wichtige punt fan de taekomskriuwing fan it apparaet yn syn gehiel is, tinkt my net dwaenlik foar de gewoane leden. Hja kinne dit net oer- sjen, om’t hja net by machte binne it bünte forskaet fan alle agraryske bilan- gen yn alle bidriuwstüken to kennen. Dit sil men oan de fortrouwenslju oer- litte moatte. Der is dan alderearst it stimrjucht. D’iene klaeget oer ’t forstearren fen syn bern, d’oore dat’er dy behadne het. IT LANBOUSKIP OP ’E SNIJTAFEL Om it bisprek oer it LÜnbouskip sin ynhald to jaen, hawwe wy de Bolswards Nieuwsblad Hwa mei stimme? Hoef olie h.a. moat men ha om stimme to meijen? Hwa is lanarbeider? Hoefolle wiken moat men dit wéze yn it jier om stimme to meijen? Hat eltse stim deselde wearde? Fan boeren en arbeiders, fan lytse en greate boeren? Hoe sil men birikke, dat Noard en Slid, bouboer en greidboer, griente-, fruit-, blomme- en bollekwéker, lan arbeider en tündersfeinten, losse en fêste arbeiders, kS.ns krije op in for- tsjintwurdiger Hwa makket de list fan kandidaten op, hwa bitellet de propagandakos- ten, de forkiezingsmasine, biijam- De sedert 1890 bestaande bakkerij van J. K. de Vries te Workum heropend. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Oant nou te. wurde de bistjürders yn On derling oerliz troch de seis stansorga- nisaesjes oanwiisd. Dat is bard om prak- tyske redenen en dy pleitsje ek nou wol foar dizze methoade. Hja is goedkeap en handich, towyl it folie tiid ütsparret. Mar prinsipieei stiet it net botte sterk, hwant as alle agrariërs bilang hawwe by it Lanbouskip, as hja allegearre dêr- ta bitelje moatte, dan hawwe hja ek in rjocht om mei to praten, ünforskillich oft hja lid binne fan in stansorganisaes- je. Ommers it giet ek oer har bilangen en hja bitelje ek har diel fan de kosten. Dêrom hawwe hja ek stimrjocht. Ik jow it folslein ta. Mar tagelyk kin men net blyn wêze foar de praktyske biswieren, dy’t tige great binne. As men ta ütwurking fan it algemien agra risch stimrjocht oer giet, sil men dus de trijehünderttüzen agrariërs (boeren, tünders en arbeiders) in stimbiljet üt- rikke moatte. Foar’t men safier is, komme de folgjen- de fragen; 1. Deze aktie mikt op een opbrengst van Vijf miljoen gulden, d.wz. dat is het bedrag, dat minimaal nodig is, wil men ©ok maar een gedeelte van de voorgeleg de projekten honoreren. Aangezien het ónmogelijk is alle voorgelegde noden voor de volle 100 te honoreren, heeft men een keuze moeten maken. Een keuze zowel naar urgentie als naar aard van de projekten. Daarbij laat men zich lei den door de volgende basis-verdeling: 30 van de opbrengst zal voor Suri name zijn. 50 van de opbrengst zal voor de ont wikkelingslanden in Azië en Afrika zijn, 20 van de opbrengst zal zijn voor een aantal „emigratie-landen” en voor die Europese landen, waar het Protes tantisme een zeer kleine minderheid Vormt en het Protestants onderwijs het hoofd met heel veel moeite boven wa ter houdt. 20 tenslotte zal voor een aantal pro jekten binnen onze eigen landsgrenzen zijn en besteed worden aan het onder wijs voor het geestelijk en lichamelijk gehandicapte kind en de z.g. rand-dien- sten van het Onderwijs (sociaal-psycho- logische begeleiding). Hoewel het aantal inwoners zeer gering Ss (350.000), wil men Suriname uit deze aktie een relatief hoog percentage toe kennen, omdat het een land is, dat maar til te vaak in ons deel van het Rijk ver geten wordt. Het percentage, dat naar de ontwikke lingslanden gaat, zou uiteraard veel ho ger kunnen zijn, gezien de enorme nood in Azië en Afrika. Men meende echter, dat veel van deze landen vanuit allerlei kerken en vanuit vele gouvernementele en intergouvernementele organisaties reeds regelmatig steun ontvangen, zo dat men voor deze aktie zich beperkt tot 50 De christelijke scholen in de emigratie- landen (Canada, Australië, Nieuw-Zee- land) vormen een verwaarloosde groep. Datzelfde kan niet helemaal, maar toch wel ten dele gezegd worden van de lan den in Europa, waar het Protestantis me in een minderheidspositie verkeert (Frankrijk, België en Italië). Daarom meende men uit deze aktie deze beide groepen landen relatief hoog te moeten bedenken met een percentage van 20 van het totaal. Nederland tenslotte is een land, waarin het bijzonder onderwijs volledige vrij heid en gelijkheid genie. Een gelijkheid die echter ten opzichte van sommige takken van onderwijs en t.a.v. de z.g. randdiensten nog niet volledig gereali seerd is. Juist omdat deze voorzieningen zo kostbaar zijn, zal aan Nederland maximaal 20 toegekend worden. houdt nog steeds vele banden met onze kerken. Gedacht wordt aan projekten uit Midden-Java, Soemba, Celebes (kweekschoijol, echnische school en versterking van de nationale school raad). In Pakistan wordt voor drie projekten steun gevraagd. De Kinnaird High School in Lahore heeft dringend een een voudig laboratorium voor de exacte vak ken nodig, terwijl een christelijke mid- delbaremeisjesschool in Sialkot met smart op een noodzakelijke verbetering van het internaat z,it te wachten. Ten slotte is voor een conferentie-oord voor de christenjeugd aan Nederland het nog ontbrekende, laatste bedrag gevraagd. De Jeyi school voor meisjes in India kan uit andere bronnen een gedeelte van de voor uitbreiding noodzakelijke fondsen vinden. Uit de aktie hoopt men deze tot het noodzakelijke minimum aan te vullen. Voor de uitbreiding van een Protestant se middelbare school in Hassaké (Mid- den-Oosten) verwacht men 40 van de bouwsom, nadat men zelf reeds 60 bijeengebracht heeft. Israël, zelf geen ontwikkelingsland in de strikte zin van het woord, werkt op een geweldige manier aan zijn opbouw. Waarschijnlijk zal men uit deze aktie een vakopleiding in de nederzetting Nes Arnmirn kunnen steunen. In Brazilië-Argentinië wordt gedacht aan de subsidiëring van een christelij ke kweekschool in Brazilië en hulp b(j de her-opbouw van het Instituti Cristao. In Argentinië zowel als Brazilië wordt verder gedacht aan hulp aan enkele emigranten-scholen. In Afrika mogen worden genoemd; de oprichting van een Ecole Normale Mo yenne te Luluabourg (Conga), d. w. z. een school voor de opleiding van leraren bij de laagste klassen van het middel baar onderwijs; de bouw van het College Evangelique te Fort Lamy (Tchaad), de enige Pro testantse middelbare school ter plaase; de mede-financiering van vak-opleidin- gen, uitgaande van de kerken in Kenya, zowel voor jongens alg voor meisjes; steun aan het uiterste waardevolle vrou wen- en meisjes werk van de All Africa Conference of Churches in verschillen de landen van Afrika (waarin onze landgenote Baronesse Van Heemstra be trokken is); steun aan een middelbare school voor meisjes in Cameroon (Di- banda) en Swaziland; steun aan de mi niem uitgeruste theologische faculteit van Makerere (Uganda); en tenslotte steun (bij wijze van uitzondering) aan een lagere scholenprojekt in de straat arme juist-gestichte republiek Basuto land. In verschillende landen verdienen de na tionale schoolraden bovendien hartelijke steun. Zij doen belangrijk coördinerend werk in de breedte, maar ook in de diep te. Daarom zal een bedrag uit de aktie Gratis Panaamaspel bij aankoop van minstens 1 gulden. Fa. P. J. de Boer, De Ster, Bolsward. Het Engelse offensief in Lybië is mili tair gezien van weinig waarde. dit onderwijs, zodat het verantwoord is hen op dit punt van de nieuwbouw bij te springen. Nederland zelf zal steun verleend wor den aan een aantal projekten van bij zondere aard, t.w. op het terrein van het onderwijs aan het geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte kind en de so- ciaal-pedagogische en psychologische begeleiding. en Wymbritseradeel. De uitreiking van nieuwe distributie kaarten vindt plaats in Kingmas, ge bouw, Wipstraat 4, Bolsward. 4 BETHESDA: President en mevrouw Johnson hebben hun 32e trouwdag ge vierd In het hospitaal, waar de president werd verpleegd. Natuurlijk was er een fikse taart, die door het Amerikaanse staatshoofd werd aangesneden. en oare kears as ütgongspunten neamd: In des- kundich, sintrael apparaet foar alle agrariërs meimekoar, kin net mist wur de. En twad, it is billik, dat alle lju dy’t mei en yn dit bidriuw har brea fortsjin je, de kosten derfan drage, neigelang de bilangrykheit fan har bidriuw. Un- kunde en ünwil kinne yn it moderne maetskiplike libben gjin koers bipale, hwat needsaeklik is en billik, kin der net troch opkeard wurde. Der bliuwt lyk- wols genöch oer dêr’t men torjobht for- oaring yn bringe wol, al sille ek hjir- oer net alle bilanghawwenden gelyk tinke. Oer dizze punten hat diskusy wol men by de net-organisearre agra riërs?? Is it gefaer net reëel, dat sa’n bistjür iensidich üt R.K. leden bistean sil, wnt hja yn de agraryske sektor, troch it greate tal lytse bidriuwen, yn de mearderheit binne? En wol men dat? Hokfoar forkiezingssysteem sil men hantearre? Distriktenstelsel of even redige forts jintwurdiging Sille de kandidaten fan de trije stansorganisaesjes net rounom de priis bihelje, omt hja kranten en forienings hawwe, wylst de net-or ganisearre lju as los sén der tusken dwarrelje. Dizze lésten kenne me- koar ommers net iens en misse elk apparaet. De Koekoeklju wolle om mers neat fan it Lanbouskip witte en sille net meistimme nei alle ge dachten. En hoe soe de ütslach wêze as de trije boete- en tündersorganisaesjes en de 3 lênarbeidersorganisaesjes meimekoar üt- kamen mei ien kandidatelist. Dér soene al 150.000 stimmen op ütbrocht wurde. En op hokfoar wize soene de net-orga- nisearre lju oer it hiele lén forspraet, hjir tsjinop kinne? En as it dus alle gearre gjin oar risseltaet jaen soe as nou, is it dan alle kosten en strideraesje wurdich, dy’t hjir sünder mis oan fêst sit. Lit men hjir nou mar ris oertinke en oer prate. Faeks bliuwt der fan it forwyt, dat it Iftnbouskip net demokra- tysk is, minder oei' as men earst tocht hie. Mar jitteris: stimrjocht komt elts lid ta, dat jow ik graech ta. Mar oit it winsklik is op dit rjocht to stean, dat lit ik graech oan de lju seis oer. Tj. de J. j ward per tram arriveren. Eindelijk is het dan zo ver Als er ach ter de schermen wordt doorgewerkt in het tempo van de laatste dagen, waarbij alle hens aan dek waren en soms schil ders, timmerlieden, winkelbetimme- raars, verwarmingsinstallateurs en wat niet al elkaar voor de voeten liep de gebruikelijke heksenketel als er onder hoogspanning wordt gewerkt om vóór een bepaalde datum gereed te zijn, zal donderdag a.s. de poort kunnen worden geopend We beseffen, dat de klant veel hinder nissen moest nemen en er veel van het geduld is gevergd Trouwens ook van ’t onze. Maar als U het resultaat straks zult zien, zult U, hopen wij, met ons van mening zijn, dat de moeite niet te vergeefs is geweest. Door een veel ruimer oppervlakte en meer moderne indeling zult U als klant in de steeds groeiende assortiment aan boeken en kantoorartikelen op prettige wijze wegwijs gemaakt kunnen wor den. Nee, meer verklappen we niet. De officiële opening zal geschieden op donderdag des middags 4 uur door Bur gemeester J. M. A. Mulder. Om 6 uur wordt de geheel verbouwde en gemoderniseerde zaak voor het pu bliek opengesteld ter bezichtiging, ging. Vrijdag a.s. begint de verkoop. Nu alvast heten wij U van harte wel kom. diakonaat gaat algemeen van uit, dat het lager onderwijs een zaak moet zijn, die volle dig door het jonge land zelf gedragen en gefinancierd wordt. Ook de jonge landen zien dit over het algemeen zon der meer als een primaire eigen taak. Voor hulp in deze landen komen wel in aanmerking: projekten met een grote aktie-ra- dius, zoals bijv, kweekscholen, ka- der-opleidingen, vormingswerk en re search. de nationale schoolraden, die vaak dringend versterking behoeven, vakopleidingen en opleidingen voor 91 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1