Neo-nazi’s winnen ook in Beieren Eindelijk geslaagd hark en sjoch i Gysbert Japiks I ÏO5e JAARGANG VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 No. 92 1603-1666-1966 r f Zilveren filmpjes J PW Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. r Spanje. Riiodesië. Brazilië. De crisis in Bonn. Vietnam. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 JTelef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Verschuiving in de rechterzijde. wanneer over twee jaren een nieuwe president moet worden gekozen. Maar niet alleen overwegingen van binnen landse politiek schijnen Johnson er toe gebracht te hebben dit verzoek tot Eisenhower te richten. E?r klinkt in Washington de laatste tijd weer wat optimisme door. De militairen zijn van oordeel, dat de Amerikaanse troepenmacht het komende jaar min der behoeft toe te nemen dan aanvan kelijk geraamd. Sprak men eerst van een 600.000, nu kan men al horen, dat 475.000 al wel genoeg zullen zijn indien de Chinezen niet rechtstreeks met troe pen gaan ingrijpen, hetgeen niemand waarschijnlijk acht. Men heeft ook ver klaard, dat het aantal communistische troepen, dat de eerste helft van dit jaar voortdurend is gestegen, nu niet verder stijgt. Dat zou er op kunnen wijzen, dat de vijand voor het ogenblik niet meer troepen kan bevoorraden. Deze ontwikkelingen en de geruchten over contracten met de vijand beteke nen zeker niet het einde van de oor log, maar Johnson wil op alles voorbe reid zijn en wil zeker zich in het bin nenland de rug dekken. Vandaar de uitnodiging aan Eisenhower. In Brazilië is een nieuw Congres geko zen, waarin, zoals te verwachten was, de regeringspartij een voldoende meer derheid zal bezetten om de regering van militairen de vrije hand te geven. Het Congres heeft weinig invloed en indien de tegenstanders van het regime van hun hart geen moordkuil zouden maken, dan wacht hen hetzelfde lot als dat van de politici, die zich als tegenstanders hebben ontpopt: hen worden de poli tieke rechten voor tien jaar ontnomen. Verkiezingen zitten er vermoedelijk ook voor de Spanjaarden in het vat. Op het ogenblik, waarop dit overzicht verschijnt, heeft generaal Franco in een bijzondere zitting van de Cortes een nieuwe orga nische wet van de staat bekend ge in het Heidenschap waren het Klaas Deinum en Japie Tjalsma, die zich als eerste op de schaatsen waagden. „Vreugde en Arbeid” in Hennaarderadeel komt met Kara El Hammed, de humoris tische telepaat Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het „brugdek” van het viaduct nabij het benzinestation E. S. van Dijk is al aangebracht. De eerste wagens re den er al onderdoor. Hoelang zal het nog duren voordat de eerste er over héén zal rijden? Schoolgeld terughalen De rijkspolitie te Bolsward heeft de hand gelegd op een aantal 15-16-jarige knapen, resp. J. D., K. T., P. de H„ G. B. en N. P., die bekend hebben de inbraakjes te De opkomst van de N.P.D. is een bij zonder onaangenaam verschijnsel, daar deze partij, wat mentaliteit betreft, een duidelijk aanknopen bij het Duitsland van Hitler is. Maar tot nu toe betekent haar winst voornamelijk een verschui ven van stemmen binnen de rechtse groeperingen. Het gevaarlijke is, dat deze rechtse stroming nu in één bed ding aan het terecht komen is en dat Zij, indien zich een economische tegen slag gaat vertonen, met haar nationa listische leuzen een grotere massa van ontevredenen tot zich kan trekken. maakt, ingevolge welke, naar de. ge ruchten willen, een derde deel van de Eerste Kamer, die tot nu toe in haar geheel werd benoemd, zal worden ge kozen door de gezinshoofden in het land. Van de Cortes, de tweede kamer, zal een kwart voortaan rechtstreeks worden gekozen. Aangezien de Eerste Kamer aanbevelingen zal doen voor de benoe ming van staatshoofd en premier (wel ke functies zullen worden gescheiden), ziet men met het oog op de opvolging van de 73-jarige Franco in de opening van de Eerste Kamer voor rechtstreeks gekozenen de belangrijkste ontwikke ling. Het zijn oude beleidspunten, die hun waarde echter hebben behouden. Een waarde, die vooral is te vinden in de veranderde economische situatie. Huur verhoging en hogere sociale premies betekenen een grotere noodzaak voor hoger loon. Veel hoger zullen de lonen in 1967 echter niet kunnen worden. Dat zal ook het uitgangspunt zijn voor het beleid van prof. Zijlstra, zo heeft deze inmiddels laten weten. „Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat wij na de loonontwikkeling van de laatste jaren nu samen moeten streven naar een rustiger ontwikkeling om op langere termijn de werkgelegenheid niet in gevaar te brengen," aldus de heer Zijlstra. Dit betekent, dat tijdens het ongetwijfeld moeizame loonoverleg, dat rond de jaarwisseling steeds zijn hoog tepunt bereikt, de regering er scherp op zal toezien, dat een „gevarenzdne” niet wordt overschreden. Men verwacht dat deze gevarenzone rond de twee en een half of drie procent zal komen te liggen. Jn de Westduitse deelstaat Beieren heeft zich bij de verkiezingen voor de land dag herhaald, hetgeen twee weken tevoren in Hessen was gebeurd. De neo-nazis- tische Nationaldemokratische Partei Deutschlands heeft daar zondag 7,4 pet. van het aantal stemmen op zich weten te verenigen. Aangezien zij in een van de zeven Beierse kiesdistricten meer dan tien pet. wist te veroveren, kan zij nu afgevaardigden naar München zenden. Het zullen er vijftien zijn. Voor een klein deel ging de winst van deze N. P. D. ten koste van de liberale F. D. P., die in geheel Beieren van 5,9 op 5,3 daalde. Maar aangezien de F. D. P. in haar oude bolwerk, Frankenland, niet zoals vorige malen, meer dan 10 pet. wist te behalen, verdwijnt de liberale fractie van negen man uit de landdag. Prof. Zijlstra, de e.rvaren anti-revolutionaire politicus, is op het laatste nippertje toch geslaagd in het formeren van een nieuw kabinet. Tot, het zij gezegd, ver bazing van heel wat ervaren politieke waarnemers. Begin deze week heeft prof. Zjjlstra zijn regeringsploeg gepresenteerd. Veel verrassingen kon hij daarbij niet brengen. Wie van het team deel zou uitmaken, was langzamerhand wel bekend: een groot aantal vertegenwoordigers van de K.V.P., onder wie slechts een klein aantal, dat niet In het kabinet-Cals had gezeten, en enkele leden van de Anti- Kevolutionaire Partij. De grote vraag was in feite, of de heer Zijlstra het wel aandurfde met welke ploeg dan ook in zee te gaan. hebben gepleegd bij de HBS, CVO- school, Huishoudschool en de Hanze. De ontvreemde bedragen bleken in middels te zijn omgezet in snoepgoed en dergelijke. Prijzenregen. De prijzenregen beho rende bij onze St. Nicolaaspuzzel, kan nog worden uitgebreid met een sjaal, beschikbaar gesteld door fa. Jouke van der Schaaf, Kleine Dijlak- ker te Bolsward. vormd, dat „enkele aspecten in onze economie redenen tot zorg geven”. In alle sectoren van het bedrijfsleven zijn dergelijke geluiden te horen. Wan neer ze echter komen uit de mond van een zo’n vooraanstaand deskundige als de heer Zijlstra, dan wegen zij dubbel zo zwaar. Een land, dat kampt met een omdraai ende economie, kan niet zonder rege ring. Dat is een onaantastbare regel. De gezichten, met name in de K.V.P.- hoek, gingen dan ook steeds strakker staan naarmate de crisis langer duurde en moeilijker leek op te lossen. Eindelijk lijk is dan prof. Zijlstra geslaagd. Na een mislukte poging van de heer Schmelzer en een half mislukte poging van de heer Beel. D’iene gallet oer de deade fen syn wyv, d’oore datse jiette. libbet. De C.S.U., de Beierse zusterpartij vanbuiten de verkiezingsstrijd te houden de C. D. U., en de sociaal democraten boekten stemmenwinst, maar hun per centage ging nauwelijks vooruit, aan gezien de opkomst zoveel groter was Öan vier jaren geleden. Men kan zeggen dat zij zich wisten te handhaven. Dat is een succes voor de C.S.U., maar voor de S.P.D. is dat een teleurstelling, want Zij had gehoopt, op een niet onaanzien lijke winst. Bij de zetelverdeling heeft de C.S.U. de absolute meerderheid be houden, hetgeen wel plezierig is, daar Ide Beierse regering nu niet afhankelijk behoeft te worden van de N.P.D., in dien C.S.U. en S.P.D. het niet eens zou den kunnen worden. Waar nu heeft de N.P.D. haar kiezers vandaan gehaald? Voor een deel, en dat vooral in het protestantse Franken land, van de F.D.P.; verder heeft de Beierse partij 1,4 pet. verloren. Dat zal Ide N.P.D. ten goede zijn gekomen. Bo vendien heeft in zes van de zeven kies districten de Gesamtdeutsche Partei niet hieegedaan. Deze vluchtelingenpartij, die ook vele rechtse elementen tot zich had getrokken, behaalde vier jaren ge leden nog bijna 500.000 stemmen.. De leiding had weliswaar de raad gege ven op de C.S.U. te stemmen, maar men mag aannemen, dat de kiezers in de meeste gevallen de voorkeur aan de N.P.D. hebben gegeven. lijdelijk. Het kabinet-Zijlstra zal niet lang re geren. Dat staat nu al vast. Volgend jaar worden verkiezingen gehouden en dan zal een nieuwe regering worden geformeerd. Het is de vraag of prof. Zijlstra dan als politicus zal aanblijven. „Ik ben niet iemand, die zijn levens bestemming in de politiek ziet,” zei hij deze week. In het komende voorjaar zou de heer Zijlstra president worden van de Neder landse Bank, een functie, die geen po litieke binding duldt. De heer Zijlstra zal er dan ook voorlopig van af moeten zien. „Het is verdrietig, dat het zo loopt. Maar we wachten dan nog maar even,” zei hij. Het tijdelijke karakter van de regering- Zijlstra kan juist zijn redding beteke nen. Er moet een aantal harde beslis singen worden genomen. Zo leek het heel waarschijnlijk, dat de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, die voor januari op papier stond, enkele maanden zal worden uitgesteld. Daar voor is toestemming van de Tweede Kamer nodig. Onder normale omstan digheden zou in die Kamer geen meer derheid te vinden zijn voor zo’n uitstel. Prof. Zijlstra heeft nu toch de gok ge waagd. Waarschijnlijk behoeft hij niet te rekenen op steun van de socialisten, die het ook al met het oog op de nabije verkiezingen, wel nuttiger zullen vinden een oppositie te voeren, om daarmee duidelijk te maken, dat ze veel liever het kabinet-Cals hadden willen hand haven. De meerderheid zal nu tot stand moeten komen dank zij de hulp van Christelijk Historischen en Liberalen. Die zullen zich nog wel tienmaal willen bedenken, voordat zij het kabinet-Zijl- stra door hun hevig verzet laten strui kelen. Want een nieuwe crisis, veroor zaakt door een val van het team, dat nu is samengesteld, zal nog moeilijker zijn op te lossen en brengt daardoor het land in een nog triester situatie dan tijdens het jongste politieke conflict. Drie mannen in Baard in voorlopige hechtenis wegens frauduleus slachten. De kwestie Rhodesië gaat naar een hoogtepunt toe. Men verwacht algemeen de mededeling van premier Wilson in het Engelse Lagerhuis, dat pogingen om met de Rhodesische regering van Ian Smith tot overeenstemming te ko men zijn mislukt en dat Engeland, zo als het op de jongste conferentie van het Gemenebest heeft beloofd, de Ver. Naties zal verzoeken verplichte sanc ties tegen Rhodesië uit te schrijven. Wilson kan hierbij rekenen op fel ver zet van de conservatieve oppositie. Oude punten. Het zal voor velen wat merkwaardig klinken, dat prof. Zijlstra een aantal kernpunten van het beleid van de rege- ring-Cals heeft overgenomen. Zo zal de huurverhoging een half jaar worden uitgesteld, hetgeen ook al was opgenomen in de plannen van het ge vallen kabinet. Hetzelfde geldt voor de sociale wetten, welke minister Veld kamp het liefst per januari had laten ingaan. Gysbert om froed en froq gol en goed seit üs hjoed: Dubbel applaus. De raad applaudi- seert niet vaak. Dinsdag deden de vroede vaders (en -moeder) het ech ter zowel aan het begin en het einde van de vergadering, n.l. bij de mede deling dat het sportveldencomplex voor de outillage f 87000.rijkssub- sidie krijgt en koopman Heeres van de resterende f 20.000.het vierde deel voor zijn rekening nam. Het „biharkjen” waard. Er zal eerst daags voor de microfoon weer een pianorecital door Brugt Nauta wor den gegeven en wel op 28 nov. a.s. voor de RONG, ’s avonds 7-7.45 uur. Gespeeld worden Valses Poéticos van Granados, 4 dansen uit de Suite Es- pagnole van Albéniz en de Spaanse Dans van de Falla. Overschrijfoefening. Alle schrijven moet met overschrijven geleerd wor den. Nu beweren boze tongen dat Teije Brattinga zijn „Stadige leafde” (zijn eerste boek) zou hebben ont leend aan een Engels origineel. Het werd zelfs voorpaginanieuws in de Nederlandse dagbladpers. Puzzel maar raak. In dit blad staat de 2e helft van de grote St. Nicolaas puzzel. We hadden de vorige keer ge vraagd de krant te bewaren. Als deze is zoek geraakt, kunt u maar het bes te de buurvrouw vragen, er zijn bij lange na geen voldoende extra exem plaren om ieder nog een reservekrant te geven. De munt zal worden onderzocht. U hoort er meer van. Achlum heeft er een nieuwe sport bij gekregen Er werd een weddenschap afgesloten om kruipende van Arum naar Achlum te gaan. De uitdaging werd aanvaard door een vijftal jon gemannen die zaterdag de „reis” aan vaardden door de bermen en een en kele keer moest ook van de weg ge bruik worden gemaakt om van de ene berm in de andere te komen. Dit trok nog al veel belangstelling. Het werd gepresteerd om in plusminus een uur deze afstand af te leggen. In café Jager aangekomen was het bier verdiend. Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De economische sitlatie schreeuwde om een duidelijk beleid en om maatregelen die door een demissionair kabinet nu eenmaal niet kunnen worden genomen. Niet voor niets zei prof. Zijlstra op de dag, waarop hij Koningin Juliana vertelde, dat hij een regering had ge- De uitslag in Beieren is niet zonder belang voor de regeringsonderhandelin- gen, die op het ogenblik in Bonn wor den gevoerd. Er zijn gesprekken ge weest tussen C.D.U. en S.P.D., tussen C.D.U. en F.D.P. en tussen F.D.P. en S.P.D. Indien men naar de standpunten van de drie partijen kijkt, vooral waar het de buitenlandse en de herenigings- politiek betreft, dan staan socialisten en liberalen het dichtst bij elkaar, maar hun meerderheid is maar zes stemmen. De tegenslag in twee verkiezingen maakt het voor de liberalen helemaal piet aantrekkelijk regeringsverantwoor delijkheid te aanvaarden, ook niet met de C.D.U. Verdere verwijdering tussen beide partijen is gegroeid door de pu blicatie van de brief, die de liberale minister van financiën vorig jaar aan bondskanselier Erhard had gestuurd om hem te waarschuwen vooi- het al te hoge peil van de overheidsuitgaven. Het liberale verwijt aan Erhard is, dat hij niet de kracht heeft gehad op tijd de nodige maatregelen te nemen en dat hij dat eigenlijk nog niet wil. De C.D.U. Verkleint de financiële misère. Dat voelt de S.P.D. ook wel aan, het geen haar geestdrift om met de C.D.U. een regering te vormen, die tenslotte toch vele impopulaire maatregelen zal moeten nemen, aanzienlijk dempt. Hoe men uit deze impasse moet geraken, is hog niet duidelijk. Geen judo waterballet! De oorzaak van de natte judomat moet niet zo zeer gezocht worden in de staat waar in het gebouw verkeert, doch de oor zaak was de te te weinig mogelijk heid tot ventileren, aldus nader ge kregen inlichtingen. Nog een voorbarigheid. Onze mede deling over de hooibroei van veehou der Miedema noemt deze ook onjuist. Hij weet van niets en meent nog steeds dat de brand ontstaan is door kortsluiting. Wij ontvingen onze me dedeling uit Zurich, maar het blijkt voorbarig te zijn. Bestaan ze nog? Oude biljetten van verkopingen van „vastigheden van pastoriën” uit 1764 bevatten soms ty pische namen van landerijen. Zo is in Ytens sprake van „de Bargeholle” (17 pondemaat) en in Arum van „de Butterkamp” (2 pm), in Lollum van „de Feger” (12‘/a pm) en „de Meen- schar” (3 pm). In Makkum werden destijds o.a. de volgende namen vastgelegd: Bruyns- horn, Roon Es, Prester Schar, op de Tiene, de Laans vijver en de Lage sesse en in Parrega: De lage venne en de Kerkhofsvenne; in Greonterp: de Wopkeschar. Wij herhalen onze vraag: Zijn deze namen door de eeu wen bewaard gebleven? Plonsen een man verdween za terdag in Makkum geheel onder wa ter. De heer H. K., die voorover in zijn bootje stond gebukt, bemerkte niet dat de achter hem langs gelegen draad waaraan een woonark was be vestigd, zich spande. Een klein duw tje van hét touw en de man werd over boord gedrukt. Brrr, je gaat al rillen als je aan zo’n ijskoud water bad denkt! Serooskerke? Mevr. Jaarsma, delvend in haar tuin aan de Marktstraat, een van de oudste plekjes van Bolsward, vond een oude munt, die ze aan de H. en Sj. schrijver ter hand stelde. President Johnson van de Ver. Staten heeft met goed gevolg een dubbele ope ratie ondergaan. Er is een poliep van één van zijn stembanden verwijderd en er is een kleinigheid recht gezet, die na de galblaasoperatie van vorig jaar aan leiding tot klachten had gegeven. Ook op zijn ziekbed heeft Johnson zich nog actief met de politiek bezig gehou den. Hij heeft een van zijn voorgangers de republikeinsche president Eisenho wer, verzocht een missie naar Azië te ondernemen. Dat betekent, dat Johnson streeft naar steun van de republikeinen bij zijn Vietnamese politiek.. Dat kan Vooral van belang zijn om de kwestie Uitgaven. Het financiële beleid van de regering- Zijlstra wijkt in feite niet veel af van de opzet, die het kabinet-Cals had ont worpen en waarover de K.V.P. een vernietigend oordeel uitsprak. Twee wijzigingen zijn aangebracht: de belas tingverlaging wordt met een half jaar uitgesteld en de algemene verhoging van de omzetbelasting (met één procent) wordt met een half jaar vervroegd. oorspronkelijk vastgesteld op januari 1968. De heer Zijlstra heeft deze maat regelen echter niet naar voren gebracht als middelen om de dekking voor de overheidsuigaven te verbeteren waar de K.V.P. naar gevraagd had maar als conjuncturele ingrepen. De K.V.P, heeft dit moeten accepteren. Dat is niet gemakkelijk geweest. Nog harder zal ’t de K.V.P.fractie in de Tweede Kamer zijn gevallen, dat de belastingverlaging wordt uitgesteld. De K.V.P. heeft hier voor al jaren gevochten. De K.V.P. kan zich echter beroepen op de „buitenge wone omstandigheden”, die steeds naar voren zijn gebracht als een moogelijke reden voor uitstel. Veel harder zal het de C.H.U. en V.V.D. vallen om te aanvaarden, dat de door het kabinet-Cals geplande uitgaven niet zullen worden verminderd. Van groot scheepse bezuinigingen is geen sprake. Daar hebben de heren Toxopeus en Beernink, leiders van de V.V.D.- en C.H.U.fracties, voortdurend op aange drongen. Begin deze week klaagden zij dan ook, dat zij niet geraadpleegd zijn over het programma van het kabinet- Zijlstra. Zij hebben dus niet de formele gelegenheid gehad hun bezwaren in een gesprek met de (toen nog) formateur naar voren te brengen. Prof. Zijlstra heeft zijn tussenregering echter omschreven als een „extna-par- lementair kabinet”. Dat wil zeggen, dat er geen formele bindingen zijn met de fracties in de Kamer. Helemaal juist is dit natuurlijk niet, want er zijn wel degelijk zeer nauwe banden met de K.V.P. (acht ministers) én de A.R.P. (vijf ministers). Het was echter de enige mogelijkheid voor prof. Zijlstra. om een regering te kunnen vormen. Was er vooraf uitvoe rig overleg geweest met de fracties overleg, dat als uitgangspunt zou heb ben een aanvaardbaar regeringspro gramma op te stellen dan zou hij nooit zijn geslaagd, omdat het vrijwel zeker is, dat hij nooit een veilige meer derheid had gevonden. Nu wordt het programma hard maar onvermijdelijk de Kamer voorgescho teld. En de fracties, die dan een ver oordeling uitspreken, nemen een grote verantwoordelijkheid. Het uitgangspunt dat dit kabinet „extra parlementair” is houdt ook in, dat het bij nederlagen in de Kamer niet onmiddellijk is gedwon gen de portefeuille er bij neer te leggen. Waardoor het land in elk geval bestuur baar kan blijven. Dat is hard nodig. Dat de heer Zijlstra uiteindelijk toch „ja” heeft gezegd na langdurig be raad met zijn kandidaat-ministers kan slechts worden toegejuichd. Hoe wankel zijn politieke basis ook is, het werd hoog tijd, dat Nederland na vele weken crisis weer een regering kreeg. DEN HAAG: Een beeld van de con stituerende vergadering van het nieuwe kabinet-Zijlstra. Op de foto v.l.n.r. (zittend) mr. J. A. H. Luns, mr. B. W. Biesheuvel; dr. J. E. de Quay; prof. dr. J. Zijlstra; dr. M. A. M. Kiompé; mr. A. A. M. Struy- ken. Staand v.l.n.r. prof. dr. I. A. Diepenhorst; ing. H. B. J. Witte; mr. H. Th. Bot; dr. G. M. J. Veld kamp; prof. dr. J. Verdam; P. J. S. de Jong; drs. J. A. Bakker en de secretaris van het kabinet drs. J. Middelburg. 92

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1