Coalitie C.D.U S.P.D van en Duitsland Technische school Bolsward slaat de vleugels uit Ook CHU steunde Kabinet-Zijlstra hark en sjoch Belangrijke uitbreiding goedgekeurd Gysbert Japiks I VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 105e JAARGANG No. 94 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS I Twee kampen. Congres. Vernet. Gezag. Spanningen in Jordanië. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! I Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Gistermorgen bereikte Bolsward een belangrijke mededeling. Er is vergunning afgekomen voor het realiseren van een belangrijke uitbreiding van de Technische School alhier. Hoewel een dergelijke school in een economisch rapport van na oorlog te Bolsward geen levensvatbaarheid werd toegedacht, heeft men de stich ting destijds toch doorgezet. En niet zonder succes. De school is steeds maar uit gebreid. Er moesten zelfs noodlokalen worden gesticht en de laatste jaren was men wel zeer gehandicapt, doordat de leerlingen in verschillende localiteiten moesten worden ondergebracht, hetgeen een geroot ongerief betekende en het onderwijs niet ten goede kwam. De foto is gemaakt van een maquette die laat zien hoe groot de uitbreiding wordt, n.l. het' lage gedeelte aan de zijde van het voormalige Tranendal. De oppervlakte van de school wordt op de begane grond ongeveer verdubbeld. Met de bouw zal zo mogelijk in januari worden begonnen. Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) van Hoessein, die zij verwijten een veel te weinig agressieve politiek tegenover Israël te voeren. mogelijk rond de a.s. jaarwisseling worden gepubliceerd in „Bibliotheek- nieuws”, een wekelijkse uitgave van de CJV-bibliotheek Exmorra-Allinga- wier. Sociaal-democraten ver liezen in Denemarken. bewind met een sociaal-democratische minderheidsregering, die voor een deel zal steunen op Larsen, voor een deel op de burgerlijke partijen. Het' blijft een onbehaaglijke positie. Een heel andere kieskwestie, ditmaal voor élke volwassen Nederlander, begint in februari. Dan worden de vervroegde verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer gehouden. Voorspellingen zijn er al in velerlei toonaarden, al naar gelang de politieke achtergrond van de profeet. „De KVP houdt geen zieltje meer over." „De echte socialisten zullen zich van de PvdA afkeren”, „De CHU gaat win nen en de ARP verliezen”, De KVP wordt sterker dan zij ooit is geweest”, om maar enkele tegenstrijdige uitspra ken te noemen. Het is nog wat te vroeg om hier dieper op in te gaan (ongetwij feld zal in januari wel weer een opinie onderzoek worden gehouden, dat iets Yn ’t heele libben iz naet syckerer den de syckerheidt des Deads, in d’onsycker- heldt dear uwre fen dy salme. Extra rantsoen kaas voor St. Nicolaas; met de kerstdagen thee. Staat van beleg in Malakka afgekon- digd. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 sympathieke inhoud van de paper- backrige, heeft een tocht gemaakt door de provinciale en tijdschriften pers en tot polemiek aanleiding ge geven. Gysbert - om froed en from gol en goed •eit (u hjoedt le week december 1941 Van deze ontevredenheid maken enkele buitenlandse mogendheden gretig ge bruik; hierbij komt de voortdurende kloof in het Arabische kamp duidelijk naar voren. Aan de ene kant staan de vooruitstrevende staten, die zich vaak socialistisch noemen en anti-Westelijk gezind zijn, zoals Egypte, Syrië en Irak. Aan de andere kant staan de ko ninkrijken Saoedi-Arabië en Jordanië, die vooral contacten zoeken met landen zoals Perzië (niet Arabisch, maar toch mohammedaans) en Tunesië. De inzet hierbij is de heerschappij in de Arabi sche wereld, zoals de Jemeniaien al vele jaren aan den lijve ondervinden. Egypte zal alles aanwakkeren, dat de positie De Allingawiersters moeten de ge dachten over hun dorp in de toe komst bij voorkeur schriftelijk in leveren, het mag evenwel ook mon deling aan het adres van de genoem de bibliotheek. „Dorpsbelang Allin- gawier” heeft pas een ernstige klacht naar het gemeentebestuur van Wonseradeel gezonden over de toe nemende vervuiling van het dorp. Dorpsbelang vraagt zich af of het de bedoeling is van het gemeentebestuur dat Allingawier mettertijd geheel in de modder verdwijnt. Eervol. Pater Piron zal op het kerst feest van de Koninklijke familie en het personeel van Paleis Soestdijk „De Blindgeborene” voordragen. De Afsluitdijk krijgt vermoedelijk 'n jasje van asfalt aan. Met de buiten dijkse grasmat verdwijnen dan ook de honderden schapen. De Kikkerts. Het artikel, dat onze medewerker Tj. de J. onder de Mar- tinytoer schreef over de hem minder Engels woestijnoffensief gericht tegen Tobroek, teneinde de daar ingesloten Engelse bezetting te hulp te komen. In Leningrad hebben de Russen hun ver geefse uitbraakpogingen voortgezet. Voor het eerst sinds 1930 zal de Duitse sociaal-democratische partij weer deel uitmaken van de regering, nu de chr.-democraten en de socialisten hebben be sloten met elkaar in zee te gaan. Vanaf het ogenblik, waarop Erhard te verstaan had gegeven zijn plaats te willen afstaan als er een coalitie zou kunnen worden gevormd en waarop Kiesinger door de fractie van de C.D.U./C.S.U. tot chr.- democratische kandidaat was gekozen, waren chr.-democraten in onderhandeling met zowel de liberalen als de socialisten, welke beide groepen ook onderling overleg pleegden. Het heeft er even naar uit gezien, dat de socialisten en libe ralen het beter met elkaar zouden kunnen vinden dan elk van hen met de chr.- democraten, maar dat is vermoedelijk een onderdeel van de onderhandelings- taktiek geweest. De socialisten zijn er in elk geval voor te.ruggedeinsd met de liberalen in zee te gaan, omdat de meerderheid van die coalitie al te gering was. De regering-Zjjlstra heeft deze week voor het eerst in de Tweede Kamer de botsing van meningen meegemaakt, die daar zo veelvuldig voorkomen. Aan het begin van het debat was de stemming reeds gematigd optimistisch. Nu behoefde de heer Zijlstra met zijn ploeg niet al te bevreesd te zijn. Zijn regering is extra parlementair. Dat wil zeggen, dat eventueel de mogelijkheid aanwezig is neder lagen in de Tweede Kamer terzjjde te leggen, zij het dan met een daarbij passend bedroefd gezicht. Zover behoefde het echter deze week niet te komen. Het is voor de Tweede Kamer een kwestie van kiezen; öf het land bestuurbaar houden door enige ruimte te geven aan de regering-Zijlstra, öf de politieke situatie nog vervelender maken dan zij de afgelopen weken was door voor elk regeringsbesluit hardnekking dwars te liggen. De keuze leek begin deze week niet moeilijk, al was het alleen de C. H. U., die naast de K. V. P. en A. R. de ploeg Zjjlstra royaal steun toezegde. In de socialistische partij is het verzet tegen een samengaan met de chr.-demo craten groter geweest' dan de onder handelaren hadden verwacht. Van een groot aantal afdelingen kwamen protest- telegrammen binnen, waarin vooral wordt geprotesteerd tegen de figuur van Kiesinger, die lid van de N.S.D.A.P. is geweest en gedurende de oorlog bij propagandawerk betrokken is geweest, en ook tegen de figuur van Strauss, de leider van de C. S. U., de Beierse zus terpartij, die één van de sterkste figu ren in de chr.-democratische wereld aan het worden is. Niemand twijfelt aan de scherpe intel ligentie van Strauss, het is veeleer zijn grote, niet altijd door democratische spelregels beheerste energie, die bezwa ren opwekt. Hij staat bovendien bekend als een sterk op het nationalisme specu lerende politicus, wiens grote wens het is een mede-eigendom van het kernwa pen te krijgen. Strauss is een Duitse „gaullist”, zoals dat wordt genoemd. De S. P. D. heeft zich op het standpunt gesteld, dat Duits land moet afzien van mede-eigendom van kernwapens, zodat het de vraag is welke politiek deze nieuwe regering gaat volgen. Vermoedelijk zal zij weinig afwijken van die van Erhard, slechts enkele accenten zullen misschien anders komen te liggen en dat heeft meer met emotie dan met feiten te maken. Ernstige spanningen en relletjes hebben Jordanië geteisterd als gevolg van een vergeldingsactie van Israëlische troe pen op een dorp in de grensstreek. Dat was een Israëlisch antwoord op een toe nemende activiteit van Arabische terro risten, die vooral door Syrië worden ge steund, maar die koning Hoessein van Jordanië zo strak mogelijk aan de teu gel wil houden. Daarom al was de actie van Israël tegen Jordanië misplaatst. Dat Israël van de Veiligheidsraad een berisping heeft gekregen, is niet on juist, alleen had men bij het gehele pro bleem ook de agressieve Arabische ac ties moeten betrekken. Syrië bijv, roept voortdurend op tot een bevrijdingsoor log van Palestina. Door deze Israëlische aanval is Hoessein in ernstige binnenlandse moeilijkheden gekomen, die mede worden veroorzaakt door zijn wankele positie in de Arabi sche wereld. De Jordaanse bevolking bestaat voor ongeveer de helft uit Pa- lestijnen, wier gebied sinds 1948 bij Transjordanië, nu Jordanië, is ingelijfd. Deze Palestijnen streven meer naar een samenvoeging met dat gedeelte van Pa lestina, dat nu Israël is (na verdrij ving van de Joden overigens) dan naar een gelukkige toekomst onder Hoessein De Israëlische aanval was voor hen aan leiding wapens te vragen om zich voor volgende gelegenheden te beschermen. En bij de demonstraties in diverse Jor daanse steden bleek duidelijk hun afkeer De verkiezingen, die op 22 november in Denemarken zijn gehouden, hebben de sociaal-democratische regeringspartij ’n ernstige nederlaag bezorgd. Zij verloor bijna 4 van het aantal stemmen en met zeven zetels bijna 10 van haar vertegenwoordiging in het parlement. De grote overwinnaar was de socialis tische volkspartij van de vroegere com munistische leider Aksel Larsen, die zijn fractie van 10 op 20 zag stijgen. De burgerlijke partijen liepen wat te rug, terwijl zij zo gehoopt hadden op een winst, die hen in staat zou hebben gesteld voor een burgerlijk alternatief te zorgen. Premier Krag blijft aan het Wie nog niet aan de komende verkie zingen deelneemt, is de politiepartij, of de partij voor gezagshandhaving. De inspecteur van de Soester gemeente politie, Gijsbert van Woudenberg (36) heeft het plan gelanceerd tot oprichting van deze partij (de 37ste die Nederland zou krijgen). Een echte politieke macht wil hij niet uitoefenen. Hij rekent op de steun van de twintigduizend politie agenten in Nederland met hun familie leden („dat is zo ongeveer de kiesdeler, zodat we in elk geval een zetel halen”) plus nog wat aanhang onder de douane en beroepsmilitairen, mensen, die zich ook dagelijks met het gezag belast zien. Het gaat inspecteur Woudenberg (die in zijn vrije tijd rechten studeert) om een eigen geluid van de gezagshandha- vers op het politieke toneel. Hij meent, dat bij alle gepraat over feilen van de politie (bijv, in Amsterdam), de po litie zelf ook wel eens aan het woord mag komen. Hij meent, dat zo’n ge- zagspartij met' de nodige deskundigheid kan meepraten over verkeer en onder wijs. Wanneer het tot oprichting komt, zal hij er mogelijk in slagen het gezag bin nen zijn partij beter te handhaven dan de heer Koekoek binnen de Boeren partij. Naar aanleiding van de komen de verkiezingen is enige ontevredenheid te bemerken in de rijen van de Boeren partij. Afdelingen van deze partij in vijf Drentse gemeenten hebben te ken nen gegeven „niet ingenomen” te zijn met de manier waarop de heer Koekoek zijn kandidaten stelt voor oe komende Na het grote congres van de Partij van de Arbeid, kwam afgelopen weekeinde dan eindelijk' de Partijraad van de K.V.P. De grote K.V.P.vergadering was enkele malen door partijvoorzitter Aal- berse uitgesteld. Officieel omdat men de pogingen een nieuw kabinet samen te stellen niet in de weg wilde lopen, volgens enkele politieke waarnemers, omdat de KVP-leiding aanvankelijk al té verhitte debatten en misschien wel een scheuring vreesde. Van een belangrijke splitsing in de KVP is tijdens het congres echter niets gebleken. Er waren wel duidelijke me ningsverschillen, maar voorzitter Aal- berse kon na afloop opgelucht consta teren, dat' „begrip was gebleken voor de wederzijdse standpunten en dat de KVP als geheel verder kan gaan.” De Partijraad gehouden in het hart van de KVP-veste Den Bosch leek meer op een demonstratie dan op een politieke discussiebijeenkomst. Fractie-voorzitter Schmelzer, die van andere partijen veel kritiek kreeg te verduren, werd met duidelijke harts tocht toegejuicht. Hij kon zelfs nauwe lijks aan het woord komen, doordat steeds weer langdurig gejuich en ap plaus opklonk. Mr. Aalberse moest het met minder doen, maar ook hij kon tevreden zijn met de betoonde aanhankelijkheid. Toch waren er wel een paar opvallende zaken tijdens de Partijraad, die duide lijk maakten, dat er nog wel het no dige aan de hand is binnen de grootste partij van Nederland. Zo kwam er van vele kanten heftige kritiek op de twee grootste en belangrijkste publiciteit-me- dia, die door andere partijen in dezelf de hoek zijn geplaatst als de KVP: de KRO en de Volkskrant. Volgens de meerderheid van de aanwezigen op de Parijt'raad (dat het een meerderheid was viel op te maken uit de bijval, die verscheidene sprekers kregen) scharen de omroep en het blad zich echter niet meer schouder aan schouder met de KVP „Ze willen de KVP kapot maken,” werd er zelfs betoogd. De Partijraad raakte hier toch een heel gevaarlijke zaak. Nederland heeft een persvrijheid. Dat op de eerste plaats. Maar het is ook riskant' om te tonen, dat men kritiek niet kan verdragen, zeker in de politiek. Gelukkig beschikt de KVP nog over de nodige zelfspot, zo bleek tijdens de vergadering. Een van de sprekers struikelde b(j het beklimmen van de traditionele lessenaar en kwam op zijn knieën voor partijvoor zitter Aalberse terecht. „Dat hoeft tegenwoordig niet meer,” werd ogenblikkelijk vanuit de zaal ge roepen. Kamerverkiezingen. Het komt er rond uit op neer, dat de heer Koekoek zijn gang maar gaat en zich niets aantrekt van de regels van de democratie, die ook binnen een partij moeten gelden. Volgens de vijf afdelingen maakt de boerenleider er „een familiezaakje” van. Hij heeft, klagen de afdelingen, gewei gerd ledenlijsten van zijn partij ter in zage te geven, zodat het onmogelijk is op een reëele basis een kandidatenlijst op te stellen. „Dat is een onver geef lijke fout”, zeggen de afdelingen. meer houvast geeft). Wat nu wel de aandacht verdient, is de grote verschei denheid aan politieke partijen, die aan deze verkiezingen zullen deelnemen. Deze week is de termijn afgesloten voor verzoeken, om bij de kiesraad te wor den ingeschreven. De kieswet bepaalt nu eenmaal, dat verzoeken, ingediend binnen zes weken voor de dag der offi ciële kandidaatstelling, voor de eerst komende verkiezing buiten beschouwing blijven. De kandidaatstelling zal in de eerste week van januari plaats hebben. Vandaar, dat men zich deze week niet meer kon opgeven. Op het laatste moment konden nog de volgende partijen aan de lijst worden toegevoegd: Democratisch Agrarisch Front (te Eemnes), Landsbelangen (te Heusden), Christelijk Nationale Volks partij voor monarchale democratie (te Doom) en Welstaat (te Amsterdam). Aan de komende verkiezingen zullen dan ook meer dan dertig politieke partijen deelnemen Hetgeen een kwelling moet zijn in de ogen van hen, die al geruime tijd naar vereenvoudiging in ons par tijenstelsel streven Hoewel de objectiviteit ons gebiedt te zeggen, dat in elke politieke partij veel goeds kan schuilen, vertelt de realiteit tegelijkertijd dat de politiek in Neder land in feite door een veel beperkter aantal partijen wordt gemaakt. Ieder moet vanzelfsprekend naar eigen eer en geweten het hokje rood maken voor de naam van de partij, waarin hij (of zij) het meeste ziet. Blijft echter over een aantal groeperingen, die nooit iets zullen betekenen. Een stem, op zo’n par tij uitgebracht, houdt het risico verloren te gaan. Ook dit is dus geen kwestie van zorgvuldig kiezen. Mannen, meldt U! In Wommels wil men een mannenvereniging oprichten Inlichtingen bij R. P. Postma, Lit- tenserbuorren, tel 437. De vrouwen willen ook wel eens een avond het r(jk alleen. Toch geen koude douche? Douwe Ja- uiks van Witmarsum heeft voor de krite Trynwalden een voordracht ge houden over Gysbert Japicx en de bruorren Halbertsma. De spreker was zeer op dreef, lezen wij in „Het Vrije Volk” en het eindbesluit was in douske. Zal wel een n vergeten zijn. Niet anoniem s.v.p. Wil de anonieme schrijver, die een Makkumer slager en gemeentewerker beroddelde, zijn naam opgeven? Aan naamloze vuil spuiterij doet H. en Sj. niet mee. Opvallend, dat juist de laagste lam pjes uit de Bolswardse feestverlich ting vaak ontbreken. Dit geeft te denken. Het is ook wel gemakkelijk als men een pit nodig heeft er maar even één te nemen. Heel de winkel. Sommige kijkers von den (overigens alle lof voor de ver bouwing) de etalage van de boek handel AJO wat klein. Mis geraden: Heel de winkel is etalage. U mag vrij binnen lopen. Hardnekkig zijn twee fouten, die door buitenstaanders grif worden ge maakt. Zo staat de Doele heel vaak (té vaak) aangegeven als De Doelen en spreekt men in overig Nederland maar al te vaak van De Bloemkamp, als men beter gewoon gewoon met Bloemkamp kan volstaan. van Hoessein kan ondermijnen om dat land in zijn greep te krijgen. Het zou dan niet alleen een lange grens met Israël, maar ook een lange grens met Saoedi-Arabië krijgen, waardoor het misschien meer mogelijkheden om te manoeuvreren zou krijgen. Hoessein heeft al tegemoet moeten ko men aan de wens van de grensbevolking naar wapens, hoezeer hij ook moet vre zen, dat die op een slecht ogenblik te gen hemzelf zullen worden gericht. Maar Hoessein heeft wel vaker in de knel gezeten. Ook ditmaal kan hij door zijn combinatie van soeplesse en stand vastigheid wellicht in het zadel blijven. Koning Feisal heeft hem in elk geval al 20.000 man Arabische troepen toe gezegd, die op elk ogenblik Hoessein te hulp kunnen snellen. De nieuwe coalitie beschikt over 447 stemmen in de Bondsdag, de liberale oppositie (andere partijen zijn niet ver tegenwoordigd) over. 49. De S. P. D. komt in een moeilijke tijd in de rege ring. Er is een enorm tekort op de be groting en om dat recht te buigen zul len belastingverhogingen en andere im populaire maatregelen onvermijdelijk zijn. Het is mogelijk, dat de S P. D. is toegetreden om een stem in het kapit tel te krijgen en te vermijden, dat er een politiek zou worden gevoerd, die zij gevaarlijk voor de werkvoorziening acht. Het is ook mogelijk, dat zij het al leen maar tijd vond worden om rege ringspartij te worden Over het regeringsprogramma, waar voor de onderhandelingscommissies het eens zijn geworden, is nog weeinig be kend Alleen heeft de C D. U., volgens socialistische mededling, alle verlangens van de S. P. D. t'en aanzien van een meer verzoeningsgezinde politiek tegen over Oost-Duitsland en de Oost-Euro- pese staten aanvaard. Bolswards Nieu wshlai Dakpannen lagen gistermorgen her en der op straat, ook in Bolsward had het gestormd. Sinterklaas zal het' weer wel slecht vinden, zoals het versje zegt. De arme man hééft wat. En dan die gaskachels, dat is al zo’n probleem. Soms is er alleen maar een lichtrooster en in het ge heel geen schoorsteen meer. Het skütsjesilen zal Makkum waar schijnlijk als jaarlijkse attractie moeten missen. Jammer, er kwam altijd veel volk. Valt er geen ander evenement voor „fordivedaesje” van de toeristen te bedenken? Schetttens voor Japan. Tijdens de j.l. maandag gehouden openbarae aan besteding van Yoshida N.V. Neder land, voor een te bouwen fabriek voor de fabricage van ritssluitingen op het industrieterrein aan de Ein- steinstraat te Sneek, werd het werk gegund aan de laagste van de in totaal 40 inschrijfsters, n.l. de Fa. M. Buwalda en Zn. te Schettens voor f 507.542,De hoogste bedroeg f690.000,—. Het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek deelt ons mede, dat op veler verzoek enige wijzigingen in de be zoekuren worden aangebracht, die beogen aanvang en einde van het middagbezoek, voor zover mogelijk, meer aan te passen aan de aankomst en vertrektijden, voornamelijke van de busverbindingen. Vaderbezoek. Tevens zal het aantal bezoekuren worden uitgebreid met ’t invoeren van een zaterdagavondbe- zoek van 19.00 tot 19.30 uur. Voorts zullen de vaders van opgenomen kin deren thans ook op woensdagavond van 18.4519.15 uur hun kind kun nen bezoeken. Allingawier houdt zelfonderzoek. Aan alle inwoners van Allingawier is deze week gevraagd hoe zij denken over de toekomst van hun dorp. De uit slag van dit zelfonderzoek zal zo Ijsbreker bij Kroonstad tot zinken ge bracht. Distributie van havermout, peulvruch ten en gortpap. Mobilisatie der Nederlands-Indische luchtstrijdkrachten. 94

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1