Tsjerk Hiddes de Vries werd op rs POLITIEKE PROBLEMEN "Am „grootscheepse” wijze herdacht Ffi <1 Kamerlid Kikkert sprak voor de CHU Hennaarderadeel Föor ,Wijs beleydt ende getoonde couragie9 to ê- éoeo Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes 4' 3 105e JAARGANG DINSDAG 6 DECEMBER 1966 No. 95 1 Ti ;n 15 •- E F VAN OUD OP N/fVW T i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND n: s- ti- 1. - S. 4 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. n; 2e week december 1941 De Nederlandse Kultuurkamer ingesteld. ie ar Tj. de J. VAN OUD OP NlfUW Het aangewezen adres voor de Friese kap: Fa. F. Hoekema, Grootzand, Sneek. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Kapper F. van der Net, verplaatst zijn kapperszaak van de Kerkstraat naar Marktplein. Gevraagd: 2 Éi 3000 kg best paardenhooi Gemeentereiniging Bolsward. Frege op maeije in fikse deifaem op Romsicht to Easterein. Eenvoudiger maaltijden in hotels en res taurants. Ijzerbeslag onder de schoenen op de zo len en hakken spaart leer. Maar thuis pantoffels aantrekken, anders lijdt het vloerkleed. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 V.’ ÓS Il :n Bolswards Nieu wslilai e- •n foar de rest fan Nederlan ien gebiet foarmje. Sa as wy tinke oer it Suden en dan gjin forskil meitsje tusken Braban en Limboarch, sa tinke miljoenen oer it Noarden, dat hja mei ien kaem kjimme wolle. Yn it noarden seis sjogge hja dy for- skillen mar al to goed, mar is dat yn- sicht meastentiids laden mei allerhanne sentiment, hwat de gearwurking opkeart. Nou is it fansels wol wier, dat dy for- skillen der grif binne, mar men moat se reëel sjen en der rekken mei halde, dan kin men saken dwaen sünder de forlie- zende partij to wurden. Fryslan is de greatste fan de trije, dan komt Drinte en dan Grins. Yn kultuergroun binne Grins en Drinte like sterk, wylst Frys lan 40% mear hat. Mar mei de bifolking wint Grins it. Hja hat 502.560 ynwen- ners, wylst Fryslan 500.935 en Drinte 342.280 minsken telt. Alhoewol Drinte dos efteroankomt, moat hjir fuort by sein wurde, dat dizze provinsje folie hurder groeit as Fryslan, sünt 1950 wol twa kear sa hurd. Grins stiet ek boppe-oan yn finansiëel opsicht. De statistieken litte sjen, dat dit foaral to fornimmen is yn de yn- kommens boppe de 20.000 jiers. Sa wie- ne der yn Grins 3500 lju mei in ynkom- men tusken de 20 en 30.000 goune, yn Fryslan 3424 en yn Drinte mar 1780. De minsken mei in ynkommen tusken de 30.000 en 50.000 binne jit düdliker. Grins hie 2445 fan sokken, Fryslan 2158 en Drinte mar 961. Tusken 50.000 en 100.000 ynkommen wiene der yn Grins 464, yn Fryslan 275 en yn Drinte 142. 5rrang aan „Hwat sil üs Tryn nou sizze”, is de titel van het bij A. J. Osinga N.V. uitgegeven boekwerkje, dat door Ds. J. J. Kalma, ter gelegenheid van de herdenking van de sterfdag van Tsjerk Hiddes de Vries werd geschreven. Tijdens de bijeenkomst in het stadhuis te Harlingen werden de eerste exemplaren van het boek geschon ken aan de commissaris van de koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, de commandant der zeemacht Nederland, schout-bij-nacht jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en burgemeester B. Nauta van Harlingen. Behalve genoemd drietal waren vele andere autoriteiten aanwezig, o.a. de com mandant van het fregat Tjerk Hiddes, de garnizoenscommandant van de vliegbasis Leeuwarden, de officieren van de patrouillevaartuigen Hadda en Bulgia, die ter ere van deze herdenking in Harlingen liggen, alsmede een groot aantal plaatselijke autoriteiten en vertegenwoordigers van de Fryske Akademy, aldus het verslag in het Harlinger Nieuwsblad. niet met de stembusuitslag van 1963 en het klimaat was troebel en onzuiver. De c.h.u. kreeg sterk de indruk, dat zowel Cals als Vondeling haar niet bijs ter als partner ambieerde. Bovendien was de cJi.u. afkerig van een te strakke binding aan voorop gestelde accoorden. Men koos toen voor een „gouvernemen tele oppositie”. In dit opzicht stak de oppositie van de c.h.u. gunstig af bij die van de v.v.d. Het kabinet Cals heeft zeer zeker goede maatregelen genomen, die ook door de c.h.u. zijn gesteund, het telde eveneens onder haar bezetting bekwame bewindslieden die voor hun taak berekend waren. De val van het kabinet is dan ook ver oorzaakt' door een „toevallige meerder heid” van opposanten, die onderling verschillende zienswijzen huldigden, in elk geval een meerderheid, die geen so lide basis bood voor gezamenlijke deel name aan een nieuw kabinet. De c.h.u. heeft van haar besluit destijds geen spijt gehad, „wij zijn achteraf blij dat we nooit in het kabinet-Cals hebben gezeten”. Na de „nacht der Norbertijnen” lagen de stukken chaotisch door elkaar, de solidariteit tussen a.r.p. en k.v.p. moest eerst nog opgewekt worden, na moei zaam overleg lukte het tenslotte prof. Zijlstra de partijen enigszins tot elkaar te brengen en ook ditmaal bleef de c.h.u. buitenstaander. Echter niet door onwil Het weer was vrijdagavond 2 december guur en winderig, toen op een goed be zochte openbare vergadering in het Wommelser Dielshüs het C.H. Tweede Kamerlid H. Kikkert uit Zeist voor de gemeentelijke kiesverenigingen ’t woord voerde. „Eenzelfde weerbeeld vertoont op het ogenblik de binnenlandse politiek,” al dus de Kamerafgevaardigde, die reeds 20 jaar deel uitmaakt van de C.H.- fractie. De heer Kikkert, afkomstig uit ’t’ Drent se plaatsje Dalerend, is een autodidact die via de Agrarische Bedrijfsorganisa tie en mede door zijn vooraanstaande plaats in het verzet tijdens de oorlog in de politiek is beland. Hij trad reeds verscheidene malen in Wommels op en blijkt daar, van de c.h.fractïe een der meest gewaardeer de sprekers te zijn. Op de vergadering van vrijdagavond, onder leiding van de heer J. W. van Beem te Rien, behandelde de heer Kik kert het onderwerp: „Actuele politieke problemen”. Wij geven van deze rede een samen vatting, waarin ook de vragen, die later Uit dit huwelijk werden 9 kinderen ge boren, van wie er 6 jong zijn gestorven. Met zijn schip „De Elf Steden” nam Tsjerk Hiddes de Vries deel aan de slag bij Lowestoft, waarvan hij de grote ne derlaag toeschreef aan het wanbeleid van Van Wassenaer Obdam. Zijn brief aan de admiraliteit te Harlingen vol gramschap is de enige, die van hem bewaard is gebleven. Door zijn heldhaf tig gedrag werd de admiraal door de Friese Staten benoemd tot opvolger van de bij deze zeeslag gesneuvelde Auke Stellingwerf!. Nauwelijks één jaar later, na eerst succesvol aan de Vierdaagse Zeeslag te hebben deelgeno men, werd de Friese Bestevaer in de ramzalig verlopen Tweedaagse Zeeslag zodanig aan een zijner benen gewond, dat hij 10 dagen voor zijn 44ste ver jaardag overleed. De onkreukbare Raadspensionaris Jo han de Witt, stuurde een hem toegezon den gravure van de Friese zeeheld terug, maar liet niet na zich in zeer prijzende bewoordingen over zijn tijdgenoot uit te laten, waarin het „Wys beleid ende ge toonde couragie” fregmentarisch gelicht werd uit een veelheid van loftuitingen van deze Raadspensionaris. Na deze zeer gedetailleerde uiteenzetting van mr. De Vries, verrichtte Ds. J. J. Kalma de bovenomschreven overdracht der drie boekwerkjes, met een toepas selijke speech en dankte mr. Linthorst aan de orde kwamen, verwerkt zijn. De landspolitiek van vandaag geeft zeer velen een gevoel van onrust en onbe hagen. Zonder zelfverheffing mogen wij echter constateren dat de c.h.u. geen tekenen van verwarring toont, zij is een rustige geestesstroming temidden van ons volk. Deze stabiliteit hebben wij te danken aan de voortreffelijkheid van het beginsel, ook aan het' organisa torisch patroon dat alle geestverwanten ruimte biedt en, reeds sedert 1908, zijn practische bruikbaarheid heeft bewezen. Men propageert vandaag van alle kan ten het dé-confessionalisme, een begrip dat blijkens de partijstandpunten, voor velerlei uitleg vatbaar is. Men ken en mag echter nimmer het beginsel losla ten, een partij, die enkel programpartij wil zijn heeft geen levenskracht. Er wordt tegenwoordig veel gepraat over „duidelijkheid” in de politiek, wel nu, het beginsel spreekt nog altijd de klaarste taal. In de praktijk is samen werking geboden. Bij het optreden van het kabinet Cals is, in dit verband, de vraag gesteld, waarom bleef de c.h.u. hier buiten? De samenstelling van dit kabinet klopte „HET NOORDEN DES LANDS” It liket der in bulte op, dat yn de kom- mende tiid mear oandacht jown wurde sil oan, hwat op it heden neamd wurdt: Het noorden des lands, d.w.s. Grins, Fryslên en Drinte. It diel fan Nederlan, hwat ekonomysk net rjucht meikomme kin en meidat de situaesje hwat minder florissant liket to wurden, al wer de measte wurkleazen telt. Dizze greatere oandacht sil hjir goed opfongen wurde moatte en ta positive dieden liede moat- te, wolle wy net wer in nije üttocht üt dizze kontreijen bilibje. De lanbou mak- ket dit jier net in minne re'.ken, dat is in goed ding en sil de flecht ut dizze bidriuwstüke hwat tsjinhalde, mar de op- fang moat socht wurde yn de yndustry en de tsjinstforliening. Yn it bysünder sil de oandacht frege wurde moatte foar dy yndustryen, dy’t kwaliteitsminsken brüke kinne, omt hja gjin massa-pro- dukten meitsje. To folie binne hjir jit lytse fabrykjes en wurkateliers festige, dy’t tuskenprodukten leverje oan firma’s yn oare lansdielen. Sokken binne by in ekonomyske depressy daliks de sigaer en de wurkleazen it meast. Foar in düdlike situaesje-forkenning is it in ding fan great bilang, dat de trije provinsjes via har E.T.I.’s nou al in jier as fjouwer in boekje ütjowe mei wich- tich sifermateriael oer de bifolking, de lanbou, de yndustry, de middenstan, de fiskerij en inkelde sektoaren üt it maet- skiplik libben sa as ünderwiis, kultuer en rekreaesje, folkssounens en sosiale soarch. It boekje hjit: Statistisch Zak boek voor het Noorden des lands en is ütjown troch A. J. Osinga n.v. to Boal- sert. It liket my ta, dat dizze ütjefte foar folie minsken dy’t har aktyf mei it maet- skiplik libben yn it Noarden bimuoije, fan greate wearde is. It sifermateriael is winlik ünmisber om de yndrukken, dy’t men yn it deistich libben opdocht, to toetsen oan de feiten. Dat is yn it Noarden tige fan bilang, omt yn dizze trije provinsjes jit mar in skruten bi- gjin makke is mei it mienskiplik op- arbeidzjen. En alhoewol de biwenners fan dizze trije provinsjes tige ütinoar rinne en faken to’n ünrjuchte miene, dat hja net folie mienskipliks hawwe, is it in feit fan greate bitsjutting, dat hja Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Spr. legde voorts de nadruk op de car rière van de Friese zeeheld, die eigen lijk gelijkenis vertoont met die van M. H. Tromp, M. A. de Ruyter en zovele anderen, n.l. die via de koopvaardij. In de zeventiende eeuw was het verschil tussen een oorlogsschip en een handels- vaartuig betrekkelijk klein; met het oog op de Duinkerker kapers en de Barba- rijnse zeerovers waren n.l. ook de koop vaarders bewapend. Zo kon de Republiek tijdens de Engelse oorlogen putten uit een reserve van zeelieden, die konden varen en vechten. Tsjerk Hiddes was in 1648 tot schipper en in 1659 tot groot- schipper opgeklommen, de hoogste rang in de koopvaardij. In 1658 nam hij o.a. deel aan de operaties tegen de Zweden in de Sont o.l.v. luitenant-admiraal Van Wassenaer Obdam. Omstreeks 1650 waren meer dan tweederde van de dui zenden schepen die jaarlijks de Sont passeerden van Nederlandse herkomst, voor de Republiek was het dan ook van groot belang, de door de in 1655 uitgebroken z.g. kleine Noorse oor log bedreigde Oostzeehandel veilig te stellen. Tsjerk Hiddes woonde sinds 1648 in Harlingen. In dat jaar trouwde hij met een Harlinger meisje Nannetje Atses. De amazonezii achterop hoe charmant ook - is uit veilig heidsoverwegingen per 1 januari niet meer toegestaan. Voor de bromfietsers was dit al zo. In hef vervolg if de enige juiste manier van achteropzitten om de benen aan beide kanten ie plaatsen. Homan Ds. Kalma voor diens attentie. Nadat burgemeester Nauta de sprekers dank had gebracht voor hun uiteenzet tingen, vermeldde hij nog ontvangst van een telegram van de ontwerper van het Tsjerk Hiddes-monument, de heer Boeyenga. In de trouwzaal werd nog een dronk uitgebracht op het welslagen van deze door het prov. bestuur en het Harlinger gemeentebestuur georganiseerde bijeen komst. ■Militaire colonne geeh geen vooi verkeer van rechts,, Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en van de formateur, evenmin door tegen kanting van de unie. De personen, die door de heer Zijlstra werden 'aangezocht voor een ministers- zetel (o.m. de SER-voorzitter, Drs. De Pous), de directeur van de Cultuur Technische Dienst de heer Herweijer en mr. Van Setten, voor de portefeuille van Justitie) bedankten om persoonlijke re denen. Het aanvaarden van het minis terschap betekent in vele gevallen een zwaar financieel offer, daarbij komt, dat de levensduur van het te formeren kabinet uit de aard der zaak kort zal zijn, en hef is voor betrokkenen soms lang niet eenvoudig, om, na beëindiging van het ministerschap weer op hun oude basis terug te keren. Dat de heer Zijlstra uiteindelijk geslaagd is, dankt hij voor een niet gering deel aan de c.h.u. Wij zijn tevreden over het „omgebogen beleid” van dit kabinet. Er zullen harde maatregelen en pijnlijke ingrepen nodig zijn in de financieel- economische sector. De economische po sitie van ons land is zorgelijk, al bestaat er geen reden tot een paniekstemming. Nederland is in dezen meer kwetsbaar dan de andere Europese staten. 50 van onze produkten moet worden geëx porteerd. De kostprijzen ondergingen een snelle stijging en de vraag op de wereldmarkt verminderde. Het gevolg van deze ontwikkeling bleef niet uit, sluiting van bedrijven en een toenemen de werkloosheid, die per maand op loopt met 3 4000 man. Waarschijnlijk telt ons land eind 1967 100.000 personen, die buiten het arbeids proces staan. Trouwens in andere landen is de toestand evenmin rooskleurig. Engeland blijv. heeft momenteel 650.000 werklozen. Wij hopen en verwachten, dat de neergang van tijdelijke aard zal zijn, we mogen voorzichtig voorspellen dat er na een jaar of drie weer een opklimming té zien is. Wij menen dat de concurrentie-positie van ons land verstevigd moet worden en willen ook gaarne de verhoging van de omzetbelasting, die is aangekondigd, tot 1968 uitstellen, vooral ten behoeve van de middenstand en de laagste in komens, die van de voorgenomen ver hoging het meeste nadeel zullen onder vinden. In de begroting zal nog wel voldoende schuifruimte aanwezig zijn om enkele miljoen te „dekken”. De c.h.u. staat positief tegenover het nieuwe bewind, wil echter beslist geen partij zijn die macht begeert uit te oefe nen. Daarom liever geen fusies om uit eindelijk te komen tot een soort c.d.u. Zich voor de verkiezingen aan een of andere partij binden, werkt de „on duidelijkheid” in de hand en leidt tot het „onmondig” maken van de kiezer. Men moet ook nooit beloften doen van vér strekkende betekenis. Het contact met de kiezers moet intensief zijn, men is ook verplicht voor geestverwante be windslieden, die door noodzakeljjke maatregelen aan populariteit inboetten, waardering op te brengen. De p.v.d.a. heeft oud-minister Vonde ling, een paar jaar terug nog een ge vierd man in hun gelederen, nu de woestijn ingestuurd en drs. Den Uyl, welbekend als econoom, maar minder alg politicus, naar voren gehaald om de „partij” een nieuw gezicht te geven. Zoiets ligt de c.h.u. niet. Onze vroegere minister van defensie, ir. Staf, die des tijds ook veel kritiek te verduren kreeg, o.m. in verband met de „helmen-affaire” is door de partij beter behandeld. Hij hield een goede plaats op de candida- tenlijst. Tenslotte richten wij ons op de verkie zingen van 15 februari. Wij hebben la ten zien, dat wij levende c.h.u.ers Zijn, die doorwerking van het beginsel na streven door het hele volk. Wij moeten ook in Gods kracht, moedig voorwaarts gaan, dienende het belang der natie. Er blijven wensen en verlangens over, die niet of moeilijk realiseerbaar zijn, laat ons de mogelijkheden aangrijpen om er, in vertrouwen op Hem, Die alle dingen regeert, het beste van te maken. De met grote aandacht beluisterde rede van de heer Kikkert gaf aanleiding tot een geanimeerde gedachtenwisseling. -^Militaire colonne geef t'v'oorran'g aanvft r verkeer van reent s v pfcirl Militaire colonnes, uitvaartstoeten, enz. moeten vanaf 1 januari verkeer van rechts voor laten gaan. Als de colonne of uitvaartstoet eenmaal bezig is een kruising te passeren moeten de andere weggebruikers wachten tot de formatie voorbij is. Dat geldt ook op een kruising waar het verkeerslicht op groen springt terwijl de colonne/ uitvaartstoet passeert. Dan toch wachten tot ook de laatste wagen voorbij is en dus niet 'doorsnijden'. Het gezelschap bezichtigde vervolgens de kleine herdenkingstentoonstelling in het Hannemahuis, terwijl er ’s avonds gelegenheid bestond een concert te be luisteren dat in de Schouwburg door de Marinierskapel uitstékend werd ver zorgd. Velen hebben ook ondanks het nood weer gebruik gemaakt, om de in de Zuiderhaven gelegen patrouillevaartui gen te bezichtigen. De geïllumineerde schepen trokken veel bekijks. Na een kort welkomstwoord door bur gemeester Nauta, hield de commissaris der koningin een korte, gedeeltelijk in het t.v.-journaal uitgezonden, toe spraak, waarin hij verduidelijkte dat ’t geenszins kwaad kan van tijd tot tijd ook eens in het verleden terug te blik ken. Spr. wees er op, dat de herden king van Gysbert Japicx en de brand van West-Terschelling, de herdenking van de dood van de Friese zeeheld naar een latere datum heeft doen verschuiven. „Wij spreken nu wel over een Friese admiraal, maar dat betekent niet, dat deze grote zeeman toevallig in Fries land werd geboren en daarmee elders een roemvolle carrière heeft gemaakt. Hier ligt de zaak was anders en daar voor moeten wij teruggaan naar de Tachtigjarige Oorlog, aldus de spreker, die voorts uiteenzette, dat de Staten van Friesland in 1596 een besluit had den genomen om in Dokkum een admi raliteitscollege te vestigen. Toen echter de zeeverbinding naar Dok kum dichtslibde, werd in 1645 de Ad miraliteit naar Harlingen verplaatst. De t’aak van de marine en de admirali teit was het veilig stellen van de zee vaart, een primair levensbelang destijds voor ons land. Derhalve was de admiraliteit een pro vinciale aangelegenheid, evenals thans de herdenking van de luitenant-admi raal Tsjerk Hiddes de Vries. Spreker noemde bij deze herdenking ook de naam van de ambtsvoorganger van de Friese Bestevaer, de eveneens beroem de Harlinger en Fries, Auke Stelling werff, die in de slag bij Lowestoft in juni 1665 het leven liet. Uit het feit, dat Friesland een eigen admiraliteit had, blijkt wel dat in vroe gere eeuwen de zeevaart voor onze provincie van groot belang was. Om streeks 1790 waren er ruim 1000 Frie se schepen in de vaart en stond er bijvoorbeeeld op de helft van het aan tal schepen, dat door de Sont naar de Oostzee voer, een Friese zeeman aan het hoofd. Na 1830 komt het verval van de zee vaart en wordt Friesland meer een agrarisch gewest. Het is nog niet zo lang geleden, dat hier vier zeevaartscholen waren geves tigd, waarvan er nog één over is, n.l. die op Terschelling. Spreker bracht zijdelings ook de bitter noodzakelijke uitbreiding van de Har linger haven ter sprake. Hij achtte dit project ook voor de Kon. Marine van evident belang en expliceerde dat pro vincie en gemeente zich volkomen ach ter deze plannen hebben geschaard, daarbij rekenend op gunstige beslissin gen omtrent subsidiëring door het Rijk annex participatie van het rijk in een eventueel op te richten havenschap. Passend noemde spreker ook het be sluit om de nieuwe zeesluizen alhier de naam Tsjerk Hiddessluizen te geven. Mr. Linthorst Homan noemde Tsjerk Hiddes een typische Fries. Zijn nage dachtenis dient te worden geëerd als een man van eenvoud, moed en plichtsbe trachting aldus de spr., dat deze Friese admiraal tot in lengte van dagen zal worden blijven geëerd. Mr. Dr. K. de Vries, directeur van de Fryske Akademy, bracht in herinne ring dat Tsjerk Hiddes de Vries, als luitenant-admiraal van Friesland, op 6 augustus 1666 overleed aan zijn in de tweedaagse zeerslag opgelopen verwon dingen. De in 1622 geboren molenaars zoon ligt in de Grote Kerk te Harlingen begraven, maar jammer en schandelijk genoeg, is de juiste ligplaats niet be kend. Spreker bracht voorts in herinne ring dat in deze eeuw de blaam werd gezuiverd door de oprichting van het Tsjerk Hiddes-monument in 1934 en het feit, dat er in 1951 2 sluizen aan de monding van het Van Harinxmakanaal naar hem werden genoemd. Ook het feit dat liefst 5 schepen in de loop van de laatste 2 eeuwen tot Tjerk Hiddes wer den gedoopt. En by de tige rike lju, dy’t mear as in ton ynkommen hiene stiet Grins mei 88 to boek, Fryslan mei 41 en Drinte mei 23. It sil gjin forwündering oproppe, as wy sizze, dat it mei de formogensposysje likernöch fan itselde is. Grins hat 159 millionairs tsjin Fryslan 60 en Drinte 21 en telle wy it totale formogen op fan de lju, dy’t yn de trije provinsjes yn de for- mogensbilesting falie, dan komt Grins op 2.460.607.000 wylst Fryslan op 1.700.383.000 komt en Drinte op 945.129.000. De sifers fan it „Zakboek” binne al in jiermannich aid, mar sjoen de tendins fan kumulaesje soe it üs gjin nij dwaen, dat mear resinte sifers it greate forskil jit sterker makke hawwe. Yn elts gefal moat men rekken halde mei dit bilang- rike forskil yn finansieel opsicht, ek as it giet oer fordieling fan lésten by mien- skiplike ündemimmingen. Al to faek dielt Fryslan dan mei Grins lykop en dat is net yn oerienstimming mei har draechkrêft. Foar Drinte sprekt dit jit mear. En hwert it hiele noarden efter stiet by de oare dielen, der is it in bilangrike saek om to bisykjen dizze materiële efterstan yn to heljen. Hwant it ynkommen seit net alles, mar de ünderfining leart, dat folie minsken der tige rekken mei halde en dy kontreijen opsykje, hwert mear fortsjinne wurdt. En dan soene wy jit mear efteroan komme.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1