Laatste overleg met Rhodesië Voorbereiding Pq fee.-' hark en sjoch "TUK Kosïgin in Frankrijk Gysbert Japiks I s Neutraal Zilveren filmpjes VRIJDAG 9 DECEMBER 1965 105e JAARGANG No. 96 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - r i i o? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. om him salme, Thant herkiesbaar. Onder druk. PIET 2e week december 1941 E. V. A. Objectief. Kosigin In Frankrijk Paleis. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! i' Op het ogenblik, waarop alles in gereedheid was gebracht om de Ver. Naties te verzoeken verplichte sancties tegen Rhodesië af te kondigen, verscheen Harold Wilson, de Engelse premier, in het lagerhuis met de mededeling, dat hij nog een laatste poging zou wagen om de Rhodesische regering er toe te bewegen terug te komen van de eenzijdig verklaarde onafhankelijkheid en het overleg met Engeland te hervatten over een verlening van de onafhankelijkheid op basis van de zes voorwaarden, die Engeland essentieel acht. Vrijdagmorgen gingen Wilson en Ian Smith, de Rhodesische premier, met een aantal raadslieden in Gibraltar aan boord van de Engelse kruiser Tiger. Bijzonder zwaar weer noopte het gezelschap diezelfde avond nog de haven van Gibraltar weer op te zoeken in plaats van naar Malta te varen. Voor anker liggend zette men het gesprek voort. Had de Katholieke Volkspartij socialistische liederen gekend (maar dat is eigen lijk wel een heel stoute gedachte), dan had men het afgelopen weekeinde uit volle borst het „Komt Kameraden, Sluit de Rijen” gezongen. Na alle geharrewar van de laatste weken heeft de KVP-partijraad het laatste weekeinde benut voor een uitputtende behandeling van het verkiezingsprogramma, waarmee de KVP de komende stembusstrijd wil ingaan. Daarvoor was in de allereerste plaats nodig, dat bestaande tegenstellingen zoveel mogeljjk werden opgelost. En daarin is zowaar de leiding van Nederlands grootste partij op het eerste gezicht geslaagd. Want de beide vooraanstaande „afvalligen” (om opnieuw een wat ondeugend woord te gebruiken), de ex-premie.r Cals en de ex-minister Bogaers, hebben zich bereid verklaard om mee te werken aan de opstelling van het definitieve program. Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dit was eigenlijk ingeleid door een aan tal concessies van kleine omvang, die Bowden, de Engelse minister voor Ge- menebestzaken, kort tevoren uit de Rho desische hoofdstad, Salisbury, had mee gebracht. Een hoge ambtenaar is daar op de laatste hand gaan leggen aan de ontmoeting tussen Wilson en Smith. De Gaulle gaat onverstoorbaar voort op zijn politieke pad. Hij is de gastheer geweest van de Russische premier Ko- sigin, die bij herhaalde gelegenheden betoogd heeft, dat het Duitse gevaar niet onderschat mag worden en dat Rus land niet wil, dat Duitsland ook maar iets te maken krijgt met kernwapenen. Men legt dat uit als een weigering van Rusland zelfs Duitse medezeggenschap in een geallieerd kernwapen, zoals dat op commissie-niveau zou worden uitge oefend, te aanvaarden; dit in tegenstel ling tot aanvankelijke aanwijzingen, dat Moskou zijn standpunt wat had ver zacht. Het andere thema van Kosigin was een Partijvoorzitter Aalberse deelde dit mee in de vergadering van de partijraad in Utrecht. Hij deed het wel heel voorzich tig, zodat enkele politieke commenta toren hieruit wisten af te leiden, dat bei de vooraanstaande KVPers nog niet ,ja’ hebben gezegd op de vraag of zij zich ook voor de KVP candidaat willen stel len. Men meent te weten, dat beide he llet oudste Statenlid is ook een Bols- warder, n.l. de ons als Martinytoer- schrijvende welbekende heer Tj. de Jong. Als zodanig voerde hij het woord namens de Staten ter herden king van wijlen de heer Harmsma. De toestand in Jordanië is rustig, maar gespannen. Het leger patrouilleert nog, de scholen zijn nog gesloten en de on wil van een deel van de bevolking te gen de koning, blijkt uit de eis van een groot aantal notabelen om de politiek van het land om te gooien en tegenover Israël te radicaliseren. Zij zouden het liefst de komst van de Arabische troe pen in het land wensen. Maar Hoes sein houdt voet bij stuk en het is een gunstig teken voor hem, dat Egypte al wat rustiger is in zijn beschouwin gen over Jordanië. Veel aandrang is er nodig geweest om Thant, de Birmese secretaris-generaal van de Ver. Naties, të bewegen een nieuwe ambtsperiode te aanvaarden. Enkele maanden geleden had hij het onomstotelijke besluit genomen zich niet herkiesbaar te stellen, mede omdat hij vond, dat zijn politieke invloed op di verse ontwikkelingen te gering was. Hij heeft zich eens een „veredelde kantoor bediende” genoemd en dat wilde hij niet zijn. De onmogelijkheid om zonder veel strijd tussen de machtsblokken een op volger te vinden, die voor iedereen aan vaardbaar was, heeft sterk bijgedragen tot herziening van zijn standpunt. Prins of Zwaan, ’t Stond voor ramen van winkeliers in Makkurn vermeld, dat de trekking van de Sint Nicolaas actie maandagavond om half acht in de Zwaan zou worden gehouden. El ders anders over dezelfde loting dat het om acht uur in de Prins was. Dit wijst er op, dat ze in dit dorp elkaar toch Wel wat gunnen. Modern Exmorra. De gezamenlijke zakenlieden van Exmorra zijn over eengekomen om met ingang van za terdag 10 dec. a.s. (deze week dus) hun winkels om vier uur ’s middags Offers. Enkele belangrijke punten uit het KVP- program zijn al bekend. Als algemene te sluiten. Dit geldt alleen voor de zaterdagmiddag. Op zaterdagmiddag na vieren kunt u in Exmorra alleen nog terecht in de Bibiliotheek, die is geopend van 1 tot 6 uur en van 7 tot half negen, des avonds. tendens kan men herkennen zoals een landelijk katholiek avondblad deed de leus; „Welzijn eist Offers”. Geen prettige gedachte om de verkie zingen mee in te gaan, maar de KVP stelt niet ten onrechte dat de con juncturele situatie slechter is dan voor heen en dat we allemaal moeten bijdra gen aan het weer gezond maken van onze economie. Het program zegt: „Wij moeten beseffen, dat veel van de nood zakelijke maatregelen, die ons welzijn ten doel hebben, financiële offers vra gen”. Nu kan men met zo’n uitspraak politiek gezien, vele kanten uit. Ook bij de vo rige Kamerverkiezingen vroeg de KVP „offers”. Maar er bleek nog wel enig verschil te bestaan tussen wat het ka- binet-Marijnen vroeg en wat het kabi- net-Cals eiste. En ook tussen wat de KVP in het ene geval aanvaardde en in het andere niet. Gelukkig heeft de KVP geprobeerd om nu in elk geval iets duidelijker te zijn. Duidelijk wordt gesteld, dat loon- en prijsstijgingen moeten worden gematigd dat er voor overheidsuitgaven voldoen de dekking moet zijn gevonden en dat deze uitgaven gebaseerd moeten wor den op prioriteiten. Dit laatste betekent, dat ook een regering offers moet bren gen. Men zal niet alles kunnen uit voeren van wat men eigenlijk wil. Een ander onderwerp in het verkie- zingsprogram van de KVP de confes sionele partijvorming heeft ook nog al de aandacht getrokken. Tijdens de Partijraad was er toch nog enig verzet tegen de (nieuwe) formu lering, dat de KVP „zich laat inspi reren door christelijke opvattingen over mens en maatschappij”. Deze tekst bleef weliswaar toch gehandhaafd (met 67 tegen 13 stemmen), maar dat er verzet kwam tegen de term „christelijke op vattingen”, is toch een teken aan de wand. Deze, opvattingen moeten voor de KVP toch de wezenlijke achtergrond betekenen, meende de heer Schmelzer (fractie-voorzitter in de Tweede Kamer) Het houdt niet in, meende hij, dat bij voorbeeld humanisten zich niet bij de KVP kunnen aansluiten. „Het Christen dom is tenslotte door Griekse, Romein se en Joodse cultuur beïnvloed”, luidde zijn stelling. ’t Voorstel goedkeuren, afwijzen? wees voorzichtig, Nederland staat liefst aan geen enkele kant zeg, ingedeeld bij de grijzen Nederland „door de eeuwen trouw” Koud noch heet, politiek lauw!” Wie is voor, en wie stemt tegen? leden laat uw standpunt zien Niks hoor, dachten zeventien er kan veel beter gezwegen wij dienen het landsbelang zo kijk het katje uit de boom ’t Beste is houd je wat sloom de neutralen stemmen blanco. Bij ingrijpende besluiten in de wereldpolitiek denkt het gros van het publiek wij blijven er liever buiten Och wat geeft al dat betogen niemand snapt er ’t rechte van en de brave burgerman wordt met illusies bedrogen. Dezer dagen weer te zien, ja opnieuw ’t afgezaagd gezeur V.N. open toch de deur eens voor communistisch China de opmars is niet meer te stuiten Steunt het Albanees voorstel kleintjes trekken aan de bel Gooi Formosa er driest buiten. Moeten V.N.-leden stemmen dan ligt ’t zaakje anders want men treedt op voor een heel land dus men moet wel kleur bekennen Ook dan geldt het helaas als wijsheid Zwart of wit is krasse taal kies voorzichtig, kies neutraal kom beken de kleur der grijsheid. 10 jarig bestaan van de N.S.B. in Ne derland. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Jordanië blijft gespannen. Het spreekwoord zegt: Als het kalf verdronken is, dempt men de put. Moet dat hier ook van toepassing zijn? vraagt ons M. v. d.de V. Bij ons in de Schelle a Bolswertstraat voor no. 13 is een gat van 20 a 30 cm diep. Moet hier eerst een over de kop slaan met brommer of fiets Het was beter eerst dit te maken voor er brokken komen. Ja, en daarom is het allerbest het euvel te melden aan de directeur van gemeentewerken of de politie, dachten wij. Zó hoort het. Gysbert - om froed en from gol en goed ■eit 6» hjoedt Bolswards Nieuwsblat De Fryske Akademy skriuwt in priis- fraech üt oer it ombrekken fan greidlan. Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer heeft de staat van beleg voor heel Indië afgekondigd. Londen en Batavia staan samen in drei gende houding tegenover Japan. Sedert 6 december beschouwt Engeland zich in oorlog met Finland, Hongarije en Roemenië. ren dit laten afhangen van het uitein delijke gezicht, dat het program krijgt. Overigens schijnt mr. Cals er toch wel voor te voelen lijsttrekker te worden op één van de vier lijsten, waarmee de KVP de verkiezingen ingaat. Hij kan daarvoor verschillende motieven hebben. Wanneer duidelijk wordt, dat ex-pre- mier Cals bij de kiezers nog veeel ver- Afgelopen zondag waren de beide pre miers weer in eigen land. Zij hebben hun regeringen een z.g. werkdocument voorgelegd, waaraan de Engelse rege ring na vrij kort overleg, haar goed keuring hechtte. De Rhodesische regering had tot maan dagmorgen 11 uur de tijd om met ja of neen t'e antwoorden. Zou het neen zijn, dan zou de machine rie om de Ver. Naties om sancties te verzoeken, onherroepelijk ih werking worden gesteld. De termijn verliep zonder antwoord. Dater op de dag verwachtte men het antwoord pas, hetgeen er wel op duidde dat er jn het Rhodesisch kabinet' aan zienlijk verzet heerste tegen wat Smith aan concessies had gedaan. Engeland moet blijven vasthouden aan de zes voorwaarden, waarvan de voornaamste is, dat de garantie gegeven wordt, dat de voortgang naar een meerderheidsbe- wind in Rhodesië niet' wordt belemmerd. Een meerderheidsbewind betekent, dat de regering in handen van de Afrikanen komt. De blanke minderheid voelt daar bitter weinig voor. Het gaat er in feite om of er een vorm kan worden gege ven, die het element ontwikkeling van de Afrikanen op een dusdanige manier in deze voornaamste Engelse voorwaar de voegt, dat' de Afrikanen niet het ge voel hebben, dat hun lot in lengte van dagen stemrecht en politieke macht ont houden blijven en dat de blanken niet het gevoel hebben, dat het land van de ene op de andere dag het slachtoffer van de Afrikaanse onervarenheid wordt. Na lang beraad heeft de Rhodesische regering tenslotte deze laatste kans op een regeling voorbij laten gaan. Zij voelt zich vermoedelijk sterk genoeg om de sancties lang genoeg te kunnen trot seren, totdat er voldoende gaatjes ge vonden zijn om de werking ervan te neu traliseren. voor dit doel te verbouwen. Voor de mi nister-president is een minder represen tatieve woning voldoende”. De nationaal-gereformeerden zijn in hun verkiezingsmanifest niet best te spre ken over de grotere partijen. „In ons land berust de macht bij de vijf oude partijen: KVP, PvdA, ARP, CHU en VVD. Deze dragen het stempel van de vorige eeuw en zijn na de oorlog één blok gaan vormen, dat door veel draden en afspraken inwendig verbonden is”. Volgens het GPV zijn de principiële scheidslijnen tussen deze partijen nog wel in de plaatselijke kiesverenigingen te herkennen, „maar niet in het grote geheel van de practische politiek”. Het GPV stelt verder robuust, dat „pogingen van moderne anarchisten om op straat met rookbommen en geschriften of tele visietoespraken het aanzien van alle ge zag, tot zelfs dat' van het regerende huis van Oranje, omlaag te halen, zonder aarzelen moeten worden onderdrukt.” trouwen geniet, kan hij dat best ge bruiken om zijn politieke inzichten bin nen de KVP-leiding sterker te kunnen verdedigen. De organisatorische voorbereiding op de verkiezingen is, voor wat betreft de KVP, nog niet afgesloten. De verkie- zingsraad van de partij komt deze za terdag bijeen om het advies voor de can- didatenlijsten op te stellen. Daarop wordt ook buiten de KVP met enige spanning gewacht. Want ook aan het gezicht van de nieu we KVP-fractie zal men kunnen zien, welke politiek de KVP in het nieuwe politieke seizoen wil voeren. Voor wie het nog weten wil: het definitieve pro gram van de KVP zal huis aan huis in Nederland worden verspreid. Woensdag is het een kwart eeuw geleden, dat de verraderlijke overval op Pearl Harbour plaatsvond, een aanval, welke ten gevolge had, dat de V.S. in de Tweede Wereldoorlog betrokken werden. Hier een archieffoto, gemaakt na de bombardementen, welke een goed beeld geeft van de ontreddering in de haven Naar het huwelijk van prinses Mar griet. Grietje Pietje Posthumus (13) uit Witmarsum en Doeke Hemstra (12) uit Barjum mogen op 10 jan. van het volgend jaar het huwelijk tussen prinses Margriet en mr. Pie ter van Vollenhoven in de Grote Kerk te ’s-Gravenhage bijwonen. Zij zijn gekozen uit 2360 leerlingen van het voortgezet onderwijs, die op 10 jan, hun verjaardag zullen vieren. Hier is de eerste al. Het Gereformeerd Politiek Verbond, geen grote, maar wel een traditierijke groepering in de Twee de Kamer, heeft deze week eveneens het programma bekend gemaakt. Zo waar wist het GPV nog een zeer origi neel punt te vinden. Het GPV wil: „Een representatief paleis voor de Koningin nabij de regeringscentra in Den Haag. Het verdient aanbeveling het Catshuis kristen, bern ss seis. Grietje Pietje Posthumus (zij draagt toevallig de voornamen van bruid en bruidegom) is de dochter van de postbode J. Posthumus van Witmar sum. Zij woont aan het Oostëind 14 en heeft nog vier broertjes en drie zusjes. Haar vader maakt als bege leider de reis mee. Doeke Hemstra woont in Baijum aan de Haesterwei 12. Zijn vader is veehouder en kan niet mee naar Den Haag. „Myn mem moat op 'e oare broerkes passe,” zei Doeke. Prettig weerzien. Voor Bolswarders die de Statenvergadering bijwonen (er zijn twee leden uit Bolsward en één verslaggever) is het altijd pret tig de heer Anema, oud-Bolswarder politieman, in actie te zien als chef- bode. Met zwier en gratie kondigt hij de Commissaris der Koningin aan en dirigeert de leden als een concert meester. Storing. iemand had een nieuw televisietoestel gekocht. Op zekere avond verscheen „storing” op het beeldscherm. De man dacht: mis is het' al, nam de fiets en trapte naar de leverancier toe. Nou ja, dat moet je ook maar weten, dat de sto ring helemaal in Bussum zat. len Kerstne iz naet bern mar om Goade to libbjen. Taljochting: Kerstne berne (geboren), salme Verkeers-ongeval. Vrijdagavond wil de, wegens verkeerd rijden, een vrachtauto, bestuurd door de 29-ja- rige R. T. L. uit Amsterdam, op de weg Afsluitdijk-Bolsward, keren om de weg naar Harlingen te nemen. Toen de wagen dwars op de weg stond in regen en storm, botste er een auto met militairen tegen op. De chauffeur van de vrachtauto had nog wel geprobeerd zijn wagen weg te rijden, toen hij de lichten van de militaire auto zag, maar hij kon dat niet meer klaar krijgen. Nauwelijks was premier Wilson terug in Engeland, of hij moest aanzitten aan een diner met de regeringsleiders van de landen van de Europese Vrijhandels associatie, die in Londen zijn gekomen om nadere uitleg van de Engelse re gering te vernemen over haar plannen om tot de E.E.G. toe të treden. Enge land wil een zo goed mogelijke coördi natie met zijn economische bondgenoten, want het zal op hen moeten terug val len, wanneer de nieuwe poging om toe te treden, op niets uitloopt. Het welslagen van deze poging zal voornamelijk afhangen van de houding van Frankrijk. Over het algemeen kan men in Franse regeringskringen gelui den horen, die er op wijzen, dat De Gaulle Engeland nog altijd niet Euro pees genoeg vindt, dat het met andere woorden niet bereid is zijn Atlantische oriëntatie op de Ver. Staten op te ge ven voor een aansluiting bij een soort Europese derde macht, zoals De Gaulle voor de geest zweeft. De bestuurder van de militaire wa gen, J. E. R. v. d. Akker uit Kam pen, werd zwaar gewond naar het St. Jozefziekenhuis te Harlingen ver voerd. De beide andere inzittende militairen werden slechts licht ge wond. De vrachtautobestuurder ont kent, dat hij op de weg wilde keren. Hij wilde van de parkeerplaats door rijden naar het e.v. kruispunt; hoe hij toch dwars de weg overschoot kan hij niet verklaren. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag loflied op de Franse onafhankelijkheid, hoewel die nog niet had geleid tot een overeenstemming in de Duitse kwestie. Moskou wenst boven alles een erken ning van Oost-Duitsland, hetgeen De Gaulle geheel zou vervreemden van Bonn. Frankrijk zou graag zien, dat Rusland de beloften van het handels- verdrag zou nakomen, want het ziet in Oost-Europa een grote markt voor zijn produktën, maar de handel gaat ondanks royale Franse kredieten zelfs nog ach teruit. Het heeft de Fransen ook bij zonder gestoken, dat bijv. Rusland de bouw van een grote autofabriek aan Fiat en niet aan Renalt heeft gegund. Hierover zal van Franse kant wei het een en ander gezegd zijn. Stuivertje wisselen. Misschien om zijn benen te strekken zat in de jongstleden Statenvergadering op een gegeven moment het kvp-lid, burg. J. M. A. Mulder in het dubbellege gestoelte van de Boerenpartij. De boeren hadden nl. verstek laten gaan. Wie meent, dat na dit lange verhaal over het program van de KVP alle ob jectiviteit' in dit overzicht zooek is, ver gist zich. De andere partijen komen ook. Echt. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Rein Postma 25 jaar in dienst als brug wachter bij de St. Jansbrug. 80 jarig bestaan chr. jongelingsvereni- ging „Bidt en Werkt” te Longerhouw. Wie is genegen tegen vergoeding de le vering van 6 700 kg hooi over te ne men. Leverplaats: Bolsward. Aanbie ding bij J. Alkema, Exmorra. P. A. Nawijn, voorheen te Bolsward be vorderd tot commieschef ter secretarie te Mijdracht. Benoemd tot dirigent van de zangvereni ging te Lollum, de heer J. J. Althuis Jr. te Wommels. Exmorra-Canada. Een Canadese krant schreef iets over de gerestau reerde kerk van Exmorra. „Herv. Nederland” publiceerde een artikel over „De openbare school met de bijbel in Canada”, door Ds. J. van Kuiken, Herv. predikant' van Ex- morra-Allingawier van 1929-1933, nu werkend in Canada. f» - 'V k - - s s 96

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1