Nijverheidsonderwijs voor meisjes biedt vele mogelijkheden Koffie en Thee een eeuwen- oud genot holle frase Enschede heropent Bolswards succes-expositie Gysbert Japiks „Maar de huishoudschool” wordt Fan de Martinvtoer Zilveren filmpjes DINSDAG 13 DECEMBER 1966 105e JAARGANG No. 97 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1603-1666-1966 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum te Part-time opleidingen. Leraressenopleiding. Vorming persoonlijkheid. De primaire opleiding. Vervolgopleidingen. bi- Andere mogelijkheden. Japan verklaart de oorlog aan Amerika. Het houden van pluimvee beperkt. Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Over het wezen en de betekenis van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes (in de volksmond de Huishoudschool) bestaan vele misverstanden. Mej. J. Eerdmans, directrice van de Chr. Landbouwhuishoudschool „Nijenhove” te Bolsward, attendeerde ons in dit verband op een oriënterend artikel in „Uitleg”, het weekblad van het Departement van Onderwijs en Wetenschappen, dat we op haar verzoek hier laten volgen; Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2333 (05157) Jetta, 'de twaalfjarige dochter uit een middelgroot gezin, waarvan de vader als boekhouder werkzaam is, heeft van het hoofd van de lagere school het ad vies gekregen naar de huishoudschool te gaan. De beide andere kinderen be zoeken de m.u.l.o. en de h.b.s. Maar Jetta meer een doekind dan een stu diehoofd vindt het prachtig en dus hebben vader en moeder zich erbij neer gelegd. Zo waren niet zozeer teleurgesteld, dat Jetta het voorbeeld van haar broer en zuster niet kon of wilde volgen, maar bouwhuishouden. Bij verschillende op leidingen moet in de praktijk worden gewerkt. Het Rijksmuseum Twenthe te Enschede heeft z|jn deuren geopend voor de boeien de tentoonstelling; Koffie en thee - een eeuwenoud genot. Tijdens een persconferentie verklaarde de conservator, drs. A. L. Hulshoff, zich niet te kunnen herinneren dat het mu seum ooit een dergelijke fraaie tentoon stelling binnen zijn muren heeft gehad. De expositie is ingericht door het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam in opdracht van Koffiebran derij en Theehandel Van der Plaats te Bolsward. Het bedrijf heeft dit jaar zijn 125-jarig bestaan met een reeks van bijzondere evenementen gevierd. Eén hiervan was een tentoonstelling over koffie en thee in het fraaie stadhuis van Bolsward, op 12 september geopend door de hui dige Minister van Economische Zaken, drs. J. Bakker. Benoemd tot dijksgedeputeerde van het waterschap „Westergo’s IJsselmeerdlj- ken”, de heer H. R. Kingma te Bols ward. De vissers A. en D. Lemstra te Wit- marsum vingen een snoek van 10 pond, 89 cm lang. Op Malakka trekken de Britten terug. Japanners op twee plaatsen in Brits- Borneo geland. De uitgeweken noorse regering verbreekt de betrekkingen met Finland. Nije Fryske boeken: Tjitte Winia fan L. Brolsma; Jonges fan Gaesterlan fan I. de Jong; De Gouden tried I fan W. Cu- perus. Ook Brits-Indië in oorlog met Finland, Hongarije en Roemenië. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week december 1941 Gysbert - om froed en from gol en goed aeit fis bjoedt Athene: Leden van de Griekse Marine dragen overlevenden van de ramp met de „Heraklion” aan land. De geredden waren opgepikt door het Britse oorlogsschip „Ashton”. Athene: een blijde hereniging: De kwartiermeester van de gezonken „Herak- lon”, die als door en wonder gered werd, wordt hier door zjjn diepbewogen moeder en broer begroet na zijn aankomst in Athene. De man werd gered door het Finse schip „Nunulahti”. HOE SIL DAT MOARN KOMME? Hjoed sette de Fryske steaten har ried fierder fuort oer de algemiene si- tuaesje en de bigreating foar ’67 en woansdei sil nei alle gedachten it üt- stel oangeande de fordieling fan de kos ten, dy’t foar de sédiken nedich binne, oan de oarder komme. In ütstel, dat yn de forroune moannen al in heap op- skuor brocht hat en de bilanghawwen- den as in stien op ’e mage leit. Winlik in aeklik ütstel, omt it net mooglik is it sa to dwaen, dat it jin bifrediget. It gefal sit sa. De soarch foar de sé diken wie by aids foar de minsken, dy’t der tichte by wennen. Uteraerd wiene dat boeren en dizze dyksboeren bisoch- ten, by heech wetter, dat to kearen of mei har hüshalding en fé nei in feilich sté üt to wiken. Yn lettere tiden binne foar dit doel wetterskippen oprjuchte, hwertroch folie mear minsken meidiene oan de kosten fan dat dyksbihear, omt hja de grinzen fan dy wetterskippen 20 oant 40 kilometer it lan yn leine. Yn üs tiden lykwols bliek dit net foldwaende, hwant de kosten fan dy sédiken waerden bilangryk heger en sünt de Ofslütdyk er kommen is, drukke dy hege kosten bi- nammen op de sédiken fan Koarnwer- tersan nei Hams en fierder de noard- kust lans nei de Lauwerssé. It is bikend, dat it provinsiael bistjür dizze wetterskippen holpen hat mei rinte- leaze foarskotten. Dit jild kinne dy wet terskippen fansels nea werombitelje, dat wit elk wol, mar de foarm is nou ien- kear sa. Soe de provinsje dat net dien ha, dan wiene de lésten foar dy sé- wearende wetterskippen sa heech wur- den, dat it gjin kant mear üt koe. Hja makken in regeling, hwerby in grins steld waerd foar dy wetterskipslêsten. Kaem men der oerhinne, dan naem de provinsje troch foarskotten it measte foar syn rekken. Salang dat oer ien of twa ton gie, hat de provinsje der net it measte fan sein, mar de léste jierren rin- ne de kosten fan de sédiken sadanich op, dat de provinsje dit jier hast in miljoen bypasse moat as hjir gjin for- oaring yn komme soe. En sjocht men nei de wurken, dy’t yn de kommende jierren oan de sédiken fan Harns oant de Lauwers barre moatte, dan is it düd- Is de feilichheit fan de Nederlannen in saek fan it gea of it gewest of is it in saek fan de nasjonale, dus de ryksoer- heit? Wy bitelje allegearre foar de bifeiliging fan de lansgrinzen, foar de douane like- goed as foar de float, omt de feilichheit in rykstaek is. Mar de tilde erffijan fan in great diel fan Nederlan is de sé, dy’t dei en nacht syn slach slaen kin. Tsjin dizze fijan to fjuchtsjen is likegoed ryks- saek. Mar omt it Ryk (noch) net syn folsleine forplichtingen neikomt, draeije der oaren foar op en hwa wurdt hjirfan de dupe? Moatte de eigners fan 70.000 h.a. dat heale miljoen opbringe of is it mear billik, dat de 500.000 ynwenners fan Fryslan in goune de man bylappe? Is it billiker de boeren en eigners, dy’t troch de Pachtwet dizze hegere lésten op nimmen forhelje kinne, dit nije offer op to lizzen, towyl elts wit, dat hja mei de wettelike hieren al sünt de oarloch oan de forkearde kant sitte, dan dat de provinsje it docht? It is foar beide in aeklike saek, hwant hja moatte bitelje foar it Ryk, mar jammergenóch is der moarn mar kar üt twa: Of de hiele pro vinsje, óf de 3 4% fan de Fryske bi- folking, dy’t har lan of pleats yn dit ge- biet lizzen ha. Persoanlik haw ik mei dizze kar gjin kopskrabjen mear, mar ik kin skoan bi- gripe, dat alle leden net gelyk tinke. Ha- war, moarn sille de kranten de ütslach wol fortelie en lit üs hoopje, dat de mearderheit de minderheit de han boppe de holle haldt. Dy eer gierge wyn borlle het naet dan onrest in guea. Op 16 december te Bolsward overleden A. Alt, geb. op 24 maart 1881 te ’s-Gra- venhage. Hij deed reeds op 16 jarige leef tijd eindexamén HBS en voltooide zijn studie aan het conservatorium, toen hij 18 jaar oud was. Als jongen maakte hij (als violist) reeds een zomertournee mee met leden van de Italiaanse opera en zwierf met hen door Europa. Hoewel ook Zutfen hem in 1910 benoemde tot organist gaf de heer A. Alt aan Bolsward waar hij ook werd benoemd de voorkeur wegens de schone klank van het orgel. In 1914 begon hij met het houden van lezingen. In 1926 maakte hij een kunst reis door Amerika. tilden zwaar aan die „huishoudschool” gevold door meisjes die zijn overgega: die, naar zij menen, „toch alleen maar opleidt voor atelier en hulp in de huis houding”. Nu Jetta haar nieuwe school bezoekt, hebben haar ouders er min of meer vrede mee. Misschien ook omdat Jetta een nieuw gebouw heeft getroffen. Dat ziet er licht en kleurig uit, maar toch. Zoals die ouders van Jetta denken, den ken er veel, te veel. Want die huishoud en nijverheidsschool biedt zoveel toe komstmogelijkheden, meer dan vele bui tenstaanders vermoeden. Er zijn leer lingen van huishoudscholen, die het zelfs tot lerares bij het nijverheidsonderwijs kunnen brengen, al moet daarvoor na tuurlijk een flinke portie theorie kunnen worden verwerkt. En die opleiding duurt niet langer alg diezelfde opleiding via m.u.l.o., m.m.s. of h.bjs. Maar zo ver is Jetta nog lang niet. Zij is ten slotte nog maar in de eerste Idas en kan, afhankelijk van haar interesse en mogelijkheden, vele kanten uit. Die eerste klas is het begin, zoals alle eerste klassen een begin zijn, van de tweejarige primaire opleiding van het lager nijverheidsonderwijs. En daarin krijgen de meisjes niet alleen vakken als zorg voor de gezondheid, de voeding, de woning en de kleding en de naaldvakken, maar ook algemeen on derwijs: Nederlandse taal, rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis, een der moderne talen naar keuze, muziek e.d. Van de in totaal 32 wekelijkse lessen nemen deze laatste vakken bijna de helft van de tjjd in beslag. Na de twee jarige primaire opleiding, waarvoor een getuigschrift wordt uitgereikt, zijn vele meisjes nog maar 14 jaar en mogen niet anders dan in de huishouding werken. Een uitzondering wordt gemaakt voor meisjes jonger dan 15 jaar, die met toestemming van de arbeidsinspectie, onder bepaalde voorwaarden, in de in dustrie aan de slag mogen. Zijn zij ech ter 15 jaar en ouder, dan staat het hen vrij een beroep te kiezen. derverzorgster, welke opleiding na een volgend praktijkjaar kan worden afge sloten met het diploma kinderverzorg- ster in koloniehuizen, waarna verder een elders te volgen opleiding voor het di ploma kinderbescherming kan worden gevolgd. Er is voorts, na de assistente-opleiding voor meisjes die zich aangetrokken voe len tot de naaldvakken een twee-jarige cursus costuumnaaister, eventueel af te sluiten met een een-jarige vervolgcursus tot coupeuse. De hiervoor genoemde u.l.n.o.-opleidingen kunnen ook worden ian naar de vierde klas van een m.u.l.o., dan wel een overgangsbewijs kunnen overleggen naar de vierde klas v.h.m.o. Er is voor hen echter een maar. alvorens deze u.l.n.o.-opleidingen te kun nenen volgen, dienen zij een jaar de z.g. oriëntatieklas te doorlopen, die voor hen in de plaats treedt van de assistente- opleiding. Zij, die een overgangsbewijs bezitten naar de 4de klasse m.u.l.o. of de 3e klasse van het v.h.m.o., kunnen worden geplaatst in de oriëntatieklas, waarna ze door kunnen naar enkele an dere u..n.o.-opleidingen. De huishoudschool telt nog een aantal part-time opleidingen in het kader van het leerlingstelsel, zoals de tweejarige kapsteropleidingen, huishoudhulp, ge zinshulp en kleuterhulp, alsmede de 1- jarige opleidingen verzorgings-assisten- te en confectienaaister, alsmede cursus sen, b.v. voor bejaarden helpster. Het zal uit deze, overigens nog niet geheel volledige opsomming duidelijk zijn, dat een huishoud- en nijverheidsschool voor meisjes voor veel meer opleidt dan ate lier of huishouding. Veel meisjes ziet men later terug alg kinderverzorgster, kantoorbediende, tandarts-assistente e.d. Vele meisjes maken echter gebruik van de vele op deze primaire opleiding aan sluitende vervolgopleidingen. Een enkel cijfer ter verduidelijking. In 1964 slaagden 30.246 van de primair op geleiden. In datzelfde jaai- gingen 21.293 van de primair opgeleiden een van de voortgezette opleidingen volgen. Wat zij daar voor keus hebben? Daar is in de eerste plaats de éénjarige opleiding voor leerling-verkoopster. Ook kunnen de primair opgeleiden verder leren voor assistente A(lgemeen) waar bij de nadruk ligt op theoretische vor ming, voor assistente H(uishoudelijke vorming) en voor assistente N(aaldvak- ken). Aan het eind van deze opleidingen, waarbij eveneens veel aandacht aan de algemene vorming wordt geschonken, wordt ook een getuigschrift uitgereikt. Het valt natuurlijk niet te ontkennen, dat het huishoud- en nijverheidsonder wijs een andere inhoud heeft dan mulo of v.h.m.o. Het tracht echter op eigen wijze door in tegratie van hoofd, hart en handen de leerlingen door vorming van de persoon lijkheid voor te bereiden op een plaats in de maatschappij. In de laatste jaren wordt aan de algemene vakken veel aandacht geschonken, waarbij ook cul turele elementen een grotere rol in dit onderwijs zijn gaan spelen. Om een paar voorbeelden te noemen: naast ruimere aandacht voor de vakken als rekenen, taal, geschiedenis, aard rijkskunde, enz., nemen muziek, vele vormen van vrije expressie, uitdruk kingsvaardigheid, discussie en om gangsvormen een grotere plaats in. Op deze wijze tracht het nijverheids onderwijs voor meisjes tegemoet te ko men aan de eisen die de snel verande rende maatschappelijke verhoudingen ook van dit onderwijs vragen. De uitdrukking „het is maar een huis houdschool” is thans dan ook nog slechts een frase, die een steeds hollere klank zal gaan krijgen. Na deze assistente-opleidingen staan er opnieuw een groot aantal mogelijkheden open, zoals de tweejarige opleiding tot inrichtings-assistente (Inas). Deze op leiding, waarvan 9 maanden school, 1 jaar stage, afgesloten met drie maan den school, geeft aansluiting op de ver pleegstersopleiding. Er is voorts de één jarige vooropleiding verzorgende beroe pen, waarvan 3 maanden stage, de eveneens nog één-jarige opleiding kin- een later bezoek moesten beantwoor den. Gezien het succes hebben het Tropen instituut en de firma Van der Plaats zich bezonnen op een herhaling van de expositie elders. Nu het Rijksmuseum Twenthe aan de tentoonstelling gastvrij heid verleend heeft blijkt, dat deze daar door een ruimere opstelling van het beschikbare materiaal in tien zalen nog beter tot Zijn recht komt. Vrijdagavond 9 december vond de offi ciële opening plaats door Dr. J. H. Jager Gerlings, Hoofd van het Tropenmuseum. Uit zijn woorden bleek, dat koffie en thee sinds eeuwen volksdranken bij uit stek zijn. Beide dranken hebben boven dien sterke invloed gehad op het maat schappelijk leven, zowel op het gebied van handel, scheepvaart en industrie, als op het terrein van de cultuur, het godsdienstig leven en de politiek. De expositie beeldt een en ander op aan trekkelijke wijze uit. Eerst wordt in een passende entourage aandacht gevraagd voor de plantange-werkzaamheden en ’t verschepen. In de zalen, gewijd aan de koffie- en theecultuur blijkt bijv, dat in het oosten tot voor kort tinnetjes met diverse theesoorten, in een bewerkt hou ten doosje verpakt, als bijzondere be loning voor bewezen diensten gebruikt werden. Ruime aandacht wijdt de ten toonstelling ook aan de historische rol van Nederland bij de verspreiding van koffie en thee en de „utensiliën” om de dranken te zetten. De heer J. M. Slob, verkoopdirecteur van Van der Plaats, deelde nog mee, dat het menseljjk organisme ca twee liter vocht per dag nodig heeft. In het dran kenpatroon van de consument maken koffie en thee samen meer dan 80 uit. Van het theeverbruik in de Euro- markt neemt ons land niet minder dan 55 voor zijn rekening. Niettemin daalt het theeverbruik enigszins: in de laat ste 10 jaren van 800 tot 600 gram per hoofd per jaar. Het koffieverbruik is daarentegen gestegen met 165 tot ca. 5 kg, dat is 4 5 kopjes per per soon per dag (kinderen niet meegere kend). Er zijn 68 koffiebranders en theepakkers in Nederland, waarvan 20 ca. 90 van de markt beheerst. Van der Plaats met een omzet vooral in het noorden en oosten van het land, behoort tot de eerste zes. De tentoonstelling, samengesteld uit bijdragen van verscheidene musea en uit enige particuliere collecties, is tot en met zondag 29 januari open. en Wymbritseradeel. De expositie is een succes geworden. In de 35 openingsdagen hebben zich bijna 7000 bezoekers gemeld. Uit Ameland maakte men er een groepsreis heen. Bonden van Plattelandsvrouwen namen een excursie naar de tentoonstelling in hun programma op. Ook togen er groe pen leerlingen van detailhandelsvak- scholen heen, o.m. uit Hoogeveen, Zwolle, Apeldoorn en zelfs uit Rotter dam, om er aanschouwelijk onderwijs te genieten. De leerlingen van de hoog ste klas van de kweekschool in Sneek spendeerden er een dag aan en stelden er vragen op, die de lagere klassen bij Een geheel andere weg die na de pri maire opleiding openstaat, is de drie jarige vooropleiding tot lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes. De keuze hiertoe wordt, uiteraard in over leg met de leerlinge en haar ouders, zeer sterk bepaald door het oordeel van de schoolleiding, die bij haar beslissing vanzelfsprekend grote waarde hecht aan o.m. het feit, of het meisje in staat zal zijn de fikse portie theorie te kunnen opnemen. Tot nu toe is in de praktijk gebleken, dat slechts een klein percentage van de leerlingen (ruim 1 deze oplei ding gaat volgen. Worden veel meisjes wellicht ook afgeschrikt door de ge dachte dat na deze drie-jarige voor opleiding de eigenlijke, nog eens vier jaar durende leraressenopleiding be gint? En toch doen zij er niet langer over dan de meisjes met m.u.l.o, m.m.s. of h.b.s. Ook deze leraressenopleiding, die onder het middelbaar nijverheidsonderwijs valt biedt weer een scala van mogelijkheden. Men kan lerares worden op het gebied van: de naaldvakken, de huishoudvakken eenvoudige handwerktechnieken, stof versieren en tekenen, kinderverzorging en -opvoeding en handen-arbeid, land- lik, dat dit gat in ófgroun wurdt. Dizze finansiële needsituaesje is aküt wurden troch de Deltawet, dy’t de dyks- bihearders forplichtet de diken op sa- neamde delta-hichte to bringen om de feilichheit sa great mooglik to meitsjen. Mei dy dyksforheging en de dyksfor- swierring is men nou dwaende, sa as de measte minsken tusken Surch en Harns wol sjoen hawwe. By dizze Deltawet heart de „bydragenwet-Deltawurken”, dy’t de kostenfordieling regelje sil. Mar dy bydragenwet komt mar net los, der wachtet men nou al jierren op. It Ryk wurket sa lang mei foarskotten en wol 75% fan de kosten. En sa lang dy by dragenwet der net is, moatte de séwea- rende wetterskippen mar sjen hoe’t hja de miljoenen fan dy dyksforheging fi- nansiere. Fan de weromstuit wurde de tokoarten elts jier heger en moat de provinsje op basis fan de bisteande re geling al mear bypasse. It ütstel, dat moarn yn bihanling komt, wol nou de miljoen fan de provinsje ta de helt werombringe en dus de bydrage fan de wetterskippen seis trlje, fjouwer kear forheegje. Oer dat ütstel sille de steaten in oardiel ütsprekke moatte. Foar de measte steateleden gjin maklike kar. De kearn fan de saek, hwert it hjirom giet, sit yn de fraech: „Hwa moat de kosten fan de sédiken bitelje? Binne dat de boeren, dy’t ticht by de sédyk wenje of hwat fierderöf! Binne dat alle minsken, dy’t mei har eigendommen ticht by de sé wenje? Is dat de pro vinsje, dy’t oan sé leit? Of is de soarch foar de sédiken in nationael fraechstik? Ondanks de scala van mogelijkheden blijkt er bij een aantal ouders toch een wat afwerende houding ten opzichte van de huishoud- en nijverheidsscholen te bestaan, die zich vooral richt tegen de nogal gemêleerde samenstelling van de schoolbevolking naar milieu. Dat is een teer onderwerp, waaraan wij zeker niet zullen voorbijgaan, omdat er wel het een en ander tegenin kan worden ge bracht. Vooreerst dat die houding in het alge meen zeer overtrokken is. Ook op an dere scholen voor voortgezet onderwijs komen leerlingen uit zeer uiteenlopende kringen, een feit dat daardoor de ouders zonder meer wordt geaccepteerd en te recht. Dat die afwerende opvatting des ondanks bij een gelukkig afnemend aantal ouders ten aanzien van het wijs een andere inhooud heeft dan mulo die onderwijskringen uiteraard niet on bekend. -X- «ter»' 97

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1