Smith de gevolgen van en Nieuwe gezichten ’t Neen lllfl I Kerstwijding Martinikerk hark sjoch en 11 a ua Zilveren filmpjes 105e JAARGANG Na 98 VRIJDAG 16 DEGGHMER 1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ■SS» RW' «W W in rail 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS T.V.macht. Overgangsperiode. Lonen. Meedoen. J. M. A. MULDER, Burgemeester. Sancties. 3e week december 1941 Ruimte. Japanse luchtactie tegen de Philippijnen. i Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Een beeld van de hevige wateroverlast in de Gelderse Vallei. Hier een boerderij aan de ver buiten zjjn oevers getreden Eem. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 ïelef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Evenals de voorgaande jaren zullen wij een gezamenlijke Kerst wijding houden in combinatie met de Cantate-uitvoering van de Martini-Cantorij en wel op zondag 18 december a.s„ des namiddags kwart voor drie in de Martinikerk. Wij willen ons allen voorbereiden op het naderende Kerstfeest door het lezen van het Kerst-evangelie, het beluisteren van de Kerst- Cantate en het zingen van de Kerstliederen. Mag ik de gehele Bolswarder gemeenschap, ouderen en jongeren en ook de kinderen uitnodigen tot deelname aan deze Kerstsamen- komst en ons daardoor te laten leiden tot de ware Kerstvrede, die ik U zo van harte toewens. De beslissing van de heren Gals en Bo- gaers kwam na lange besprekingen met het KVP-bestuur. Die besprekingen heb ben ongetwijfeld als voornaamste onder werp gehad: de koers, die de KVP na de verkiezingen gaat varen. Zal het dezelfde richting zijn, die deed besluiten tot de val van het kabinet-Cals en een verwijdering met de PvdA? Uit het be sluit van beide politici mag men aflei den, dat dit inderdaad het geval is. De Mussert heeft tijdens de viering van het 10-jarig bestaan van de NSB gezegd dat hij het geloof heeft, datAdolf Hitler de van God gegeven Germaanse leider is, dat deze leider nooit iets zal eisen, dat in strijd zou zijn met de eer, de waardigheid of de belangen van het Nederlandse volk. Naar aanleiding van aanslag op leden van de Duitse weermacht 100 Joden doodgeschoten. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ellebogen van uw japon stuk? Als op lossing wordt aanbevolen: a. Japon met korte mouwen aanbevolen. b. stukjes inzetten van dezelfde stof. c. Andere mouwen inzetten. Gezien zijn toezegging aan de ministers van het Gemenebest moest Wilson nu de weg naar de Ver. Naties gaan, zeer tegen de zin van de Conservatieve op positie in, die van oordeel is, dat Enge land er dan niet in zal slagen de ont wikkeling wat in de hand te houden. Toch wil Engeland dat proberen, zoals blijkt uit 'de activiteit, die Brown, de minister van Buitenlandse Zaken in New York is gaan ontplooien. Het blijkt ook uit de lijst van goederen, die Engeland onder het embargo wil laten vallen. Het zijn de Rhodesische uitvoerprodukten, die getroffen worden, zoals deze nu al getroffen worden door de vrijwillige sancties, waartoe Engeland de overige landen in de wereld heeft opgeroepen. De zaak was de gaten te stoppen, maar deze gaten zitten vooral in Z.-Afrika en Portugal, welke landen zich niet snel van hun steun aan Rhodesië zullen la ten afbrengen. Van Afrikaanse zijde is er op aange drongen, dat Engeland olie zou laten zetten op de lijst van produkten, die niet naar Rhodesië vervoerd zouden mogen worden, maar daar wil het niet van weten, omdat het bang is, dat het dan in een situatie komt, waarin Zuid- Afrika wegens ongehoorzaamheid aan de Ver. Naties zal worden getroffen door sancties. Dit zou moeilijkheden op eco nomisch gebied voor Engeland bete kenen. Als gevolg van het Engelse be leid begint Engeland het bij de Afri kaanse landen steeds meer te verker ven zonder dat daar Rhodesisch succes tegenover staat. Misschien zullen de sancties nog succes hebben, maar dat kan pas op de lange duur blijken. Met dit verschil, dat deze lid is van de Partij van de Arbeid. Ook de heer Patijn had opvattingen, die afweken van de officiële partijlijn. Ook zijn afscheid wordt algemeen als een verlies be schouwd. Hij wist ongelooflijk veel van het moeilijke terrein van buitenlandse zaken. De PvdA heeft nogal wat critiek gekregen op het feit, dat zij deze afge vaardigde laat vallen. Jordanië. De defensieraad van de Arabische Liga heeft in Kairo vergaderd met het oog op de Israëlische aanval op Jordaans gebied op 13 november. Deze aanval heeft tot ernstige verdeeldheid in de Liga geleid. Jordanië beschuldigt de Aragische landen ervan geen hulp te hebben geboden, de andere landen ver wijten Jordanië er niet in toegestemd te hebben, dat Arabische troepen de verdediging van Jordanië zouden komen versterken. De leider van het Palestijn se bevrijdingsleger, dat sterk onder de Egyptische invloed staat, heeft toela ting van zijn leger tot Jordanië geëist, maar dat heeft koning Hoessein weten te verhinderen. Hij heeft evenwel de concessie moeten doen, dat binnen twee maanden troepen van Saoedi-Arabië en Irak op zijn grondgebied gelegerd zul len worden. De Saoedi-Arabische troe pen kan hij als een steun voor zijn be laagde troon zien en van Irak heeft hij vermoedelijk minder last dan hij van Egyptenaren of Syriërs zou hebben. De toestand in het land zelf blijft, doordat de helft van de bevolking zich niet Jor daans maar Palestijns voelt, gespan nen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen rond mr. Van Doorn is opnieuw de macht van de televisie op de politiek ter sprake gekomen. De tv-makers zelf hebben er niet zo’n vertrouwen in, ge tuige de volgende uitspraken. Brandpunt; „Wij hebben vijf jaren moe ten werken om één Kamerlid (Van Doom) uit de Kamer te krijgen. Dus met die macht valt het wel mee”. Vara’s Achter het Nieuws: „Brandpunt behoeft zich niet ongerust te maken. Wij hebben vijf jaar lang twee uitzen dingen per week gehad en nog nooit een Kamerlid kunnen dwingen heen te gaan”. formulering van het KVP-bestuur, waar in dit meedeelde, dat de twee voornaam ste KVPers geen candidaat wilden zijn, luidde: de heer Cals heeft, in aanslui ting op de met het partijbestuur ge voerde besprekingen, na ampel beraad mede op grond van persoonlijke- en gezinsomstandigheden gemeend er beter aan te doen in de gegeven situatie geen candidatuur te aanvaarden. In de politiek wordt elk officieel woord op een goudblaadje gewogen. Dat ge beurde dan ook prompt met dit commu niqué. De toespeling op „de gegeven situatie” werd uitgelegd als het bewijs dat met name de heer Cals zich niet kan neerleggen bij de huidige K.V.P.- politiek. Het woordje „méde” zou aan geven, dat persoonlijke motieven niet doorslaggevend zijn geweeest. Wie de heer Cals kent, weet, dat persoonlijk belang bij hem nooit de belangrijkste factor is bij een beslissing. Dat bleek wel toen hij zich bereid verklaarde pre mier te worden (na de val van het kabi- net-Marijnen). Dat gebeurde juist in een tijd, waarin de artsen hem hadden aan geraden het wat kalm aan te doen. Dat de heer Van Doorn toch weer can didaat voor de Tweede Kamer is, kan voor de KVP een gelukkige ontwikke ling worden genoemd. Het is overbekend dat bij een fors duel van de KVP nogal bezwaren bestaan tegen de manier waarop mpt name de KRO-rubriek „Brandpunt” het nieuws heeft gebracht over de kabinetscrisis. Er was echter niet minder critiek op de aanvankelijke KVP-beslissing om de KRO-voorzitter niet meer in de Kamer te laten terug keren. Het werd als een soort „straf” gezien. Daarmee raakte volgens velen de vrijheid van meningsuiting in ge vaar. Dit element is nu gelukkig weer verdwenen. Wel zal uit de KVP-fractie de heer Blaisse verdwijnen. De heer Blaisse is ook vice-voorzitter van het Europees Parlement. Die functie zal hij ook moe ten opgeven. Dat is een verlies, want de invloed van de heer Blaisse en daarmee van het Nederlandse Parlement op de gang van zaken in Straatsburg is vrij groot. De heer Blaisse is binnen de KVP een omstreden figuur geworden door zijn onverbloemde, rechtse optreden. Hij was een fors tegenstander van het kabinet- Cals al sinds dit kabinet optrad. Hij had ook zijn eigen visies op de moeilijke zaak van de olie- en gasconcessies op het Nederlandse deel van het Continen taal Plat. Dat heeft hem kennelijk bij een meerderheid in de KVP onbemind gemaakt. Hetzelfde geldt voor de heer Patijn. Diverse bekende politieke figuren zullen volgend jaar niet meer te zien zijn op het toneel van de Tweede Kamer. Dit blijkt uit de candidatenljjsten voor de Kamerverkiezingen, die in februari worden gehouden. De Ipsten van de meeste partijen zijn nu wel definitief. De meeste verwarring heeft nog geheerst rond de samenstelling van de KVP-lijsten. Eerst zouden ex-premier Cals en ex-minister Bogaern (woningbouw) wèl meedoen; tenslotte hebben ze er toch maar van af gezien. Eerst zou KRO-voorzitter Van Doom niet als candidaat voor de ver kiezingen meespelen, later is hjj via een omweg toch weer op de lijst gezet. meer te vrezen zijn, wanneer zoiets al gerealiseerd zou kunnen worden. Het is bijzonder moeilijk de praktische waarde van een dergelijk verdrag te taxeren, maar voor aards gebruik kan men de nadruk leggen op het symboli sche karakter van een dergelijk ver bod, dat zou kunnen wijzen op een Amerikaans-Russiche ontspanning. Ontspanning is dan ook alles wat de klok slaat tussen Frankrijk en Rusland. Het comuniqué, dat na afloop van het bezoek van premier Kosigin aan Frank rijk is gepubliceerd, is er vol van, maar tot enige praktische stap heeft dat over leg niet geleid. Het enige is, dat er po gingen zullen worden ondernomen om het Frans-Russische handelsverkeer, dat wat ten achter is gebleven bij de ver wachtingen, op gang te helpen. Dat Ko- sigin vol kritiek zat op West-Duitsland en de Ver. Staten, vooral in verband met de oorlog in Vietnam, is nauwelijks nieuws te noemen. Vorige week hebben wij nog gemeld, dat het spectaculaire plotselinge overleg tussen de Engelse premier, Harold Wilson en zijn Rhodesische collega, lan Smith, aan boord van een Engelse kruiser tot niets heeft geleid en dat de Engelse regering daarop de machinerie in we.rking heeft gesteld om de Ver. Naties te verzoeken verplichte selectieve sancties af te kondigen. Wat Is er nu op de kruiser gebeurd en wat is er daarna verkeerd gegaan? Want men had aanvankelijk de indruk, dat Smith wel gevoelig was voor Wilsons argu mentatie. Een belangrijk punt voor Engeland bij de verlening van de onafhanke lijkheid was steeds: de ongehinderde voortgang naar een meerderheidsbewind. Dit was het belangrijkste van de zes punten, waaraan zowel Labour als Conser vatieven willen vasthouden. Smith aanvaardt in beginsel de zes punten ook wel, maar hij wil de ongehinderde voortgang van de nodige remmen voorzien, waardoor het feitelijk van de kleine blanke meerderheid afhankelijk blijft of de neger- bevolking, en welk deel van de negerbevolking, rjjp moet worden geacht voor het stemrecht. Van de blanken zou bovendien de mate van opvoeding van de negers komen af te hangen. In de commissie van de Ver. Naties voor vreedzaam gebruik van de ruimte, waar in 28 landen zitting hebben, heeft men overeenstemming bereikt over een ont- werp-verdrag, waarbij het gebruik van nucleaire wapens buiten de dampkring wordt verboden. Het verdrag verzekert ook de vrije toegang van alle landen tot de maan en andere hemellichamen, waardoor men het gevaar hoopt te ban nen, dat een eventuele nucleaire oorlog er nog een dimensie bij zou krijgen. Een aanval van de maan af zou nu niet Wie kaatst. Door een jongeman in Arum werd een auto aangehou den. Toen de chauffeur hem vroeg wat er aan de hand was, kreeg hij tot antwoord: As jo trochrïden wie- ne, hiene jo fierder west as nou. moet de bal verwachten. De chauf feur sprong uit zijn wagen, greep de jongeman in de kraag en smeet hem pardoes in de sloot. Commentaar: Ast dy stil halden hiest, hiest nou noch droech west. Maar de breuk is toch niet op dit punt gekomen, maar op de kwestie van het overgangsbewind. Volgens Wilson moest de grondwet, die Rhodesië zich bij het eenzijdig uitroepen van de onafhanke lijkheid in november van het vorige jaar had gegeven, herroepen, zodat het land weer onder de grondwet van 1961 overigens ook onvoldoende geacht als grondwet voor een onafhankelijk land zou komen. Maar het kabinet van Rhodesië is voor al gestruikeld over de eis van Wilson dat in een overgangsperiode tot de voor bereiding van een nieuwe grondwet, een periode die een maand of vier zou moeten duren, vijf ministers zouden worden opgenomen, die niet tot de partij van Smith behoorden. Twee van hen zouden negers moeten zijn. Bovendien zouden bij ontbinding van het parle ment de wetgevende bevoegdheden tij delijk in handen moeten komen van de vergrote regering en de gouverneur- generaal. Deze zou ook, formeel al thans, het toezicht over de strijdkrach ten krijgen. Pit alles was voor een paar zeer in vloedrijke, extremistische ministers uit de Rhodesische regering voldoende om neen te zeggen. Zij zagen in Wilsons voorwaarden minder een poging om tot een oplossing te komen dan een eis tot capitulatie. Maar op de achtergrond van hun overwegingen telt zeker zwaar, dat alles wat met instemming van Enge land tot stand zal komen onvermijdelijk Ben grotere zeggenschap van de neger bevolking met zich brengen. En dat Is voor de meeste Rhodesiërs het kern punt. Vietnam. Aan het Vietnamese front is het lang rustig geweest, d. w. z. de routine van de dagelijkse gevechten overheerste zonder dat nieuwe ontwikkelingen in het verschiet kwamen. De laatste tijd is echter opmerkelijk, dat de Vietcong de hoofdstad Saigon en ’t omliggende ge bied heeft uitgekozen tot het plegen van terroristische aanvallen en aanslagen op Amerikaanse en Zuidvietnamese kam pen en opslagplaatsen. Is dit een wan hoopsoffensief of wil de Vietcong de monstreren, dat zij de toestand toch meer meester is dan men in de loop van dit jaar is gaan menen? Bloemkamp doet zijn naam eer aan. In de koffiepauze stonden er verse narcissen op tafel. Zuster de Ko ning had ze (van de koude grond) geplukt in eigen tuin. Haar collega’s wilden het niet geloven en dachten dat het wel een grapje met plastic- bloemen zou zijn, maar ze heeft ze eerst aan H. en Sj.schrrjver getoond, die zich er van heeft overtuigd, dat het heus echte waren. Gelezen in de Friese Koerier: Weinig slapers in de Statenvergadering van gisteren. Alleen Bolswards burge meester, de heer J. M. A. Mulder, deed in de KVP-bank een heel kort tukje. Honi soit qui mal y pense. Wel was er veel slaapverdrijvend ge- wandel. Ware supporter. Woensdagavond zakte bij het horen van het le doel punt van Ajax een jongen door zijn stoel. Dat hindert niet, zei hij, als Ajax maar wint. Voor het kiezen. Een vrachtwagen chauffeur, die in Makkum had ge lost, vroeg hier de weg naar Scher penzeel. Zoveel hoofden zoveel stem men, het bleef bij gissen. In N.- Holland, neen, bij Lemmer. Hark en Sjoch geeft de oplossing: Scherpen zeel is gelegen tussen Wolvega en Kuinre, en nog een ander Scherpen zeel ligt in de provincie Gelder land. Onweersbuii. Vishandelaar B. Mooijer Puul uit Volendam laadde vrijdag- Opnieuw verlopen de onderhandelingen rond de lonen uiterst stroef. De rege ring heeft het nodig gevonden in te grijpen. Het kabinet-Zijlstra heeft nu bepaald, dat de lonen volgend jaar met vier procent omhoog mogen gaan met een extraatje van anderhalf procent op 1 juli. Ook als de vakbonden hier niet mee akkoord gaan (en daar zag het wel naar uit, want zij klaagden „de rege ring doet alleen maai- de zin van de werkgevers”), zal de regering toch via een algemene loonmaatregel doorzetten. Deze maatregel zal verder inhouden: in 1967 mag de werktijd niet worden verkort; de sociale uitkeringen zullen met vijf procent stijgen (vanaf januari 1967) en het minimum-inkomen wordt verhoogd tot 126 gulden per week en 128 gulden in juli. De beslissing over het minimuminkomen is overigens ge nomen tegen de zin van de werkgevers in. Dezen zijn bang, dat de verhoging een extra opstuwende invloed heeft op de andere lonen. Minister Zijlstra meent, dat de werk gevers met vier plus anderhalf procent meer loon volgend jaar wel zo ongeveer quite zullen spelen met de te verwach ten prijsverhogingen, huurverhoging en verhoging van de sociale premies. De Tweede Kamer zal ook nog een uit spraak moeten doen over dit loonbeleid, maar algemeen verwacht men, dat de Kamer weinig invloed zal kunnen uit oefenen op de regeringsbeslissing. Concert. Op zondag 18 dec., ’s avonds 8 uur hoopt Wim Eppinga weer een concert te geven op het orgel van de Grote Kerk te Bozum. Hij speelt o.a. werken van Bach, Handel en Daquin. Verder is er samenzang van Advent- en Kerstliederen. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Een beeld van de hevige wateroverlast in de Gelderse Vallei. Hier een plaatje gemaakt in de buurt'van Achterveld, waar een brommer zich met veel moeite door het water ploegt. middag aan de afslag te Harlingen zijn vrachtauto op met volle en lege kisten, zeil er over heen en dat ste vig vastgesjord en reed naar huis. Op de Afsluitdijk kwam hij in een onweersbui terecht. Een rukwind scheurde het zeil aan flarden en blies alle lege kisten van de wagen, geluk kig op een moment, dat er geen an der verkeer was. Vijf van de kisten konden niet teruggevonden worden. De heer Mooijer Puul reed naar Harlingen terug, waar hij een nieuw zeil haalde en de zaak maar opnieuw vastsjorde. Slippen op veekering. Op de zeedijk tussen kop Afsluitdijk en Makkum slipte een auto op een veekering en kwam daardoor in botsing met een andere auto. Er werden wat spat borden gedeukt. De bestuurders B. B. uit Berlikum en J. de W. uit Mak kum regelden een en ander via de politie. Gaten in de dqlt. Bij Zuricheroord werden tijdens het stormweer van vorige week 3 gaten in de dijk gesla gen. Er werkten enige zuilen los en de basaltbeschoeiïng werd over een oppervlakte van 120 M.a bescha digd. Eigen rechter gespeeld. De Leeuwar der kantonrechter sprak enkele ver oordelingen uit. De 23-jarige slager J. J. A. uit Bolsward kreeg f 250,- boete en 14 dagen voorw., zijn vriend de 21-jarige trekkerchauffeur A. S. uit Ternaard f 150,- en 14 dgn. v.w. De liberalen zijn boos op de KVP. Dit blijkt uit het jongste nummer van hun weekblad „Vrijheid en Democratie”, waarin wordt geklaagd, dat de KVP niet duidelijk genoeg heeft laten we ten of de VVD al of niet mag meedoen met het regeren. De liberalen menen, dat het debat over de regeringsverkla ring van premier Zijlstra de volgende zaken heeft vastgesteld: dat wat de kiezers moeten doen op 15 februari, wanneer zij een werkelijke keuze willen doen (volgens het blad na tuurlijk VVD kiezen); dat ondanks minister Zijlstra van dit overgangskabinet geen bezuiniging en geen vermindering van enige betekenis van de uitgaven-stijging is te verwach ten; dat de KVP en de AR vóór de verkie zingen iedere toenadering tot de WD wensen te vermijden. Het zal gaan om een duidelijke keus tussen PvdA en VVD, meent het blad. De CHU tijdens het kabinet-Cals in de oppositie, is geen duidelijk alternatief, menen de liberalen. „Dit werd bevestigd door de houding van mr. Beernink en zijn fractie, die zonder reëele bezuini- gingstoezeggingen van minister Zijlstra •zich reeds bij voorbaat achter de belas tingverhogingen schaarden”. Het is wel duidelijk, dat de KVP, als zij inderdaad volgend jaar de WD wil laten meedoen, heel fors op bezuinigin gen moet gaan aandringen. Bolswards Nieu wslilai Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeeï, Workum en Wymbritseradeel. Half julie arriveerden beide jonge mannen met een bestelwagen voor vakantie op Terschelling. Bij Mids- land blokkeerden enige jongelui de weg, wensten niet op zij te gaan en begonnen tenslotte op de wagen te beuken, ’s Avonds zagen ze één van deze belhamels, herkenbaar aan een lange haardos, uit een dancing bij Midsland komen. S. hield hem stevig vast, waarop A. hem de haren af knipte. A. sloeg hem daarbij tevens nog maar twee tanden uit de mond. En eigen rechter spelen mag nu een maal niet. De mosselman heeft een leuk rijmpje bedacht, dat slaat op de mosselver- waterplaats bij Zurich, die wellicht naar Texel gaat: Al of net Sinteklaes, Barend Biesheuvel bliuwt hjir baes, de moksels fan Atze, Bearend en Hessel, gean mar om wetter nei Texel. Wij lazen het in Witmarsums lijfblad „de Koepel”. Succes met Maggi. Mevr. S. Bouma, wonend aan de Krommesloot te Makkum, heeft met het inzenden van een recept, waarin Maggi-produkten waren verwerkt, een prachtig elektr. keukenmes gewonnen. Ja, mevr. B. had wel geluk om deze fantastische prijs te winnen en dat uit de kans van één op de duizenden. Zilveren feest. Op 22 dec. zal het 25 jaar geleden zijn, dat bedrijfslei der J. Stellingwerf bij L. S. Miede- ma, Landbouwwerktuigenfabriek N.V. te Winsum in dienst trad. Op die dag is er van 14 tot 16 uur in de cantine gelegenheid tot felicita tie. W 1 fi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1