BOLSWARD HEEFT (KRAP) SLUITENDE BEGROTING I De Gysbert Japiks „schuld” per hoofd bedraagt ongeveer f2200.- - S Fan de Martinytoer In dienst der vrede r I05e JAARGANG No. 99 DINSDAG 20 DECEMBER 1966 1603-1666-1966 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - I f f i r it i i i t t i V I r MSB Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Reiniging duurder. Gasbedrijf. Bedrijven geholpen. UITGAVEN. „Verfijning”. Het Groene Kruis. Oude schulden. Ontspanning. Kapitaaldienst. Samenwerking. J. S. Vleeskeuringsdienst. Woningbouw. Dienst van sportvelden. S. De Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 't Is geen Vorst die Vorsten tert, Maar die Vorst is van sijn hert. Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) paald door het aantal in een bepaald jaar gereed gekomen nieuwe woningen, terwijl de herbouw van een sanerings- gebied mede afhankelijk is van de be schikbare financiële middelen voor dek king van het gemeentelijke aandeel der kosten. De begrotingspositie heeft geen vrijheid doen vinden voor te stellen tot het in willigen van verzoeken om verhoging van subsidies, behoudens voor een en kel plaatselijk doel. Het overschot op de begroting biedt wei nig mogelijkheden tot het uitvoeren van enkele buitengewone werken. Toch zal het ramen van een bepaald werk nood zakelijk zijn. Voor het financieren hier van is het noodzakelijk de inkomsten op te voeren. Reeds geruime tijd is beehoefte gevoeld aan bundeling van diverse culturele ac tiviteiten in één organisatie en voor zover nodig tot coördinatie van activi- Secretariaat voor culturele doeleinden. Bij de begroting voor 1966 was het mo gelijk een aantal belangrijke buitenge wone werken op te nemen binnen het kader van een reëel sluitende begroting. De begroting voor 1967 biedt weinig ruimte voor het uitvoeren van nieuwe buitengewone werken. Een bepaald werk achten B. en W. echter uiterst urgent n.l. de aanleg van een weg door het Plantsoen. Zal het plan Eekwerd tot ontwikkeling komen, dan moet naast de reeds geraamde werken de brug over Hartwerdervaart/stadsgracht en de ver nieuwing van de Bagijnepost de ver binding tussen deze twee tot stand ko men als noodzakelijke verbinding met Woningbedrijf. Wat bij dit bedrijf zorgen baart is de door het rijk voor de exploitatie toege- Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een vredesgroet Van de verre zee. Een speelse golf Die nam hem mee. ’t Was aan het strand Eerste Kerstdag, Dat een meisje Hem komen zag. De speelse golf Bracht hem op ’t strand. Een mensenkind Nam ’m in de hand. Een warm gevoel Doorstroomt hen beiden De liefde was Ook hier geleide. De kapitein van ’t schip Had net geschreven De juiste positie Waar zij verbleven. Hij gooit de fles Ver over boord Tot voor de golf Die zich niet stoort. Eens in december Op ’n donkere dag Was ’t een zeeman Die hem spelen zag. En bracht hem moeder, Die zeer verrast Het bekende schrift Van haar man betast. En ook wel met Ons rood, wit, blauw. Het Hollands teken Van varend trouw. Ook vaak ontmoette Hij daar schepen Soms hoog de vlag Met ster en strepen. Gysbert - froed en from gol en goed •eit ós bjoeck Bols wards Nieuwsblad Voorzover er aanknopingspunten zijn, zal samenwerking worden gezocht met de andere gemeenten in Z.W.-Friesland waarbij valt mee te delen, dat het doel en het werk van de stichting Sudergoa hiertoe reeds aanleiding heeft gegeven. De in 1966 vastgestelde hogere uitke ring uit het gemeentefonds, voorname lijk de „verfijning” van de uitkering voor de kleine stedelijke gemeenten, welke toen f 126.299,70 bedroeg, heeft de gemeente Bolsward doen overgaan van de groep „garantie-gemeenten” naar die van de „limiet-gemeenten”. Dit gaf in de eerste plaats het voordeel, dat de garantie-uitkering kwam te vervallen en de hierop voorgeschreven korting van 20 van deze uitkering of f 15.613,59 jaarlijks niet meer behoeft te worden toegepast. In de tweede plaats heeft dit het voordeel, dat voor het ge val het rijk opnieuw verfijningen toe past op de uitkering uit het gemeente fonds deze volledig ten bate van de ge meente komen, terwijl deze voorheen werden gekort op de garantie-uitkering. Voor het nieuwe, begrotingsjaar is het budget uitgezet met een bedrag van f842.576,27 ten opzichte van de primi tieve begroting voor 1966. De dekking voor deze hogere uitgaven wordt voor namelijk gevonden in de hogere uitke ring uit het gemeentefonds. Op grond van vorenstaande toelichting achten B. en W. het moeilijk een dui delijk en in finesses omschreven beleid uit te stippelen voor de eerstvolgende jaren. Het beleid voor de toekomst is bijzonder sterk afhankelijk van de bud- getaire positie van de gemeente, die weer sterk afhankelijk is van de -uitke ring uit het gemeentefonds en zo mo gelijk enige uitzetting van de eigen ge meentelijke belastingen. Het Is dit jaar mogelijk gebleken de ontwerp-gemeentebegroting van Bolsward voor 1967 zo tijdig te kunnen aanbieden, dat deze nog voor de aanvang van het nieuwe jaar kan worden behandeld. Kon het vorige jaar een ontwerp-begroting worden aangeboden, die een batig saldo aangaf, waarmee een aantal buitengewone werken konden worden gefinan cierd, n.l. f 41.868,thans heeft de begroting op de post onvoorziene uitgaven I slechts een raming van f 23.030,26. Na aftrek van een bedrag van f 13,500, stane onderhoudsnorm, welke niet vol doende is voor een goed onderhoud, vooral voor de oudere complexen. Mo gelijk dat een volgende huurverhoging enig soulaas brengt. Seattle: Een meisje in een deel van de romp van het super vliegtuig de Boeing 747 toont aan hoe enorm groot dit vliegtuig gaat worden. In de boven ste verdieping zullen 490 passagiers vervoerd worden, in de onderste verdie ping de vracht. Het toestel, dat in 1969 geleverd zal worden heeft een snelheid van ongeveer 940 km/uur. berekend naar 9000 inwoners a fl,50 blijft voor verplichtingen, welke zich over meer jaren uitstrekken, slechts f 9.530,beschikbaar, ruim f 1,per inwoner dus. Een beperkte verhoging van de reini gingsrechten is naar de mening van B. en W. nodig. Dit echter niet voor het financieren van kapitaalsuitgaven, maar omdat het bedrag voor het afhalen van bedrijfsafval aanmerkelijk ligt beneden de hiervoor te maken kosten. Bij aanneming van een daartoe strek kend voorstel mag worden gerekend op een hogere inkomsten van plm. f 4000,- per jaar. Tot nu toe werd van het gasbedrijf ont vangen f 50,als vergoeding voor het hebben van buizen in gemeentegrond. Dit bedrag houdt geen enkel verband met de lengte van het buizennet. Bij de aanleg van trottoirs zal, wat de breedte betreft, echter rekening moeten worden gehouden met het aantal leidingen. Door de andere openbare nutsbedrijven is in de leveringsvoorwaarden bepaald, dat de gemeente geen bedrag mag vorderen voor het hebben van leidingen in open baar terrein. Voor het eigen gasbedrijf is dit natuurlijk niet aangegeven. Nu de exploitatie van het bedrjjf dit mogelijk maakt, achten wij het redelijk een ho gere vergoeding, n.l. f 0,25 per m. bui zennet te vragen of totaal f 6763, en wrakselje mei echte hünger en illin- de. Wy hawwe dit de léste jierren al sa faek heard, dat it oerboadich is, dizze k west je fierder üt to lizzen. Ek witte wy fan hearren en slzzen, dat it net tafalt dizze help sa to dwaen, dat it dy mins- ken ek reëel helpt, net allinnich foar hjoed mar ek foar moam. Help dus, hwertroch hja meidertiid har seis rédde kinne, oars is it ütstel fan ekseküsje. Der komt jit by, dat yn dy lannen lju binne, dy’t fan dy help misbrük meitsje om harsels to forrykjen en troch korrupsje de opset mislearje litte. It is alles wier en slim genöch, mar it docht neat óf oan it feit, dat wy meimekoar gjin kristenen en humanisten binne as wy dy minsken oan har lot oerlitte. Oaren, dy’t it hjirmei wol iens binne, wize derop, dat wy ommers in ministery foar de üntwikkelingshelp hawwe en dat fan dy kant de saek wol dien wurdt. Der wurdt troch party minsken pleite foar in ryksbydrage fan 1% fan it nationale yn- kommen en faeks wurdt dat meidertiid wol sa. Mar drs. Van Tuinen en ik bin it der mei iens, mient, dat dit net ge nöch is. Goed, sille oaren sizze, meitsje der dan 2% fan, mar dat rekket de keam fan de saek net. Hwant as it Ryk dêrta oer- gean soe, kaem dat jild üt de skatkist en wy allegearre soene dat, tink ik, ek wol fornimme op üs bilêstingbiljet. Mar wie dêrmei folie birikt? Soene wy op dizze wize fan üs meilibjen in echt bi- wiis jaen as üs bydrage op dizze wize óftwongen waerd? Ik mien fan net. teiten, welke niet in dezelfde organisa tie kunnen worden ondergebracht. Tijdens de gehouden Gysbert Japicxfees- ten is deze behoefte wel heel sterk ge voeld. Na een bespreking met enkele organisaties, als B.I.C., zomercommissie enz., wordt thans een plan in deze rich ting uitgewerkt en getracht mede te komen tot een gemeensehappelijijk se cretariaat. De omvang van deze werk zaamheden zal veeelomvattend zijn en het zal niet meer „pro-deo”werk kun nen zijn. Van gemeentewege uit bezien is het belangrijk dit werk te coördine ren om tot een goed geheel té komen. Om deze reden achten B. en W. het verantwoord in de kosten van het se cretariaat een bijdrage van f 2000, te verlenen. Het verbruik neemt nog steeds toe door aanwending van gas voor verwarmings- doeleinden en de uitbreiding van de be bouwing. Mede hierdoor kon reeds een belangrijk bedrag op de „oude schulden” worden afgeschreven. Voor een goede economische bedrijfsvoering is het nood zakelijk de schuldenlast in de eerstko mende jaren, voor wat betreft de vroe gere omschakelingskosten, zo mogelijk versneld af te schrijven, daar verwacht mag worden, dat binnen korte tijd het verzadigingspunt van het verbruik zal zijn bereikt. De exploitatiebasis van dit bedrijf achten B. en W. overigens gezond. dêrre, hawwe wy alles en hja hast neat. Hwat soe soks folie mear sprekke as wy üs krêften meimekoar rjuchten op in gebiet, hwat yn it bysünder uzes waerd. en dit hoegde perfoarst net üt to sluten, dat dit wurk büten it ministery omgean soe. Krekt oarsom soene beide ynstansjes mekoar skewiele kinne safolle as mar mooglik wie. Deputearre steaten sille har neijer oer dit ütstel biriede en wy wachtsje dit fansels graech efkes óf. Mar it wol my foarkomme, dat drs. Van Tuinen in bi- langryk ütstel dien hat, dat trochgean moat. Neist de ynternasjonale organen, neist de ministeriële helpaksjes, moat it folk seis yn biweging komme. Net mei protestaksjes, dy’t dizze earme minsken neat helpe, mar troch to dwaen. Seis to dwaen! Hwat let it oft dit yn Brazilië, India, Pakistan of üs eigen Indonesia bart, as wy seis mar de hannen ütstekke om in oare provinsje helte fier to brin- gen as wysels binne. Dan soene wy op in fruchtbere wize ta it ynsjoch komme, dat in bulte dingen, der’t wy üs nou jit drok oer meitsje, by üs wei falie soene, as wy de need fan dy minsken op üs noed namen. „Astou tofré wêze wolste, sei men eartiids, „sjoch dan nei dyn mindere.” It soe net de minste frucht wêze kinne fan dit wurk, as wy dat op nij lea.rden troch foar dizze meiminsken in echt Sa- maritaen to wezen. Hwant der wachtet de wrêld op, nou likegoed as doe tusken Jerusalem en Jericho. De beheerscommissie voor deze dienst heeft nog geen ervaring met de exploi tatie van de sportvelden. Toch heeft zij getracht de ramingen zo juist mogelijk te stellen, daarbij gebruik makend vai) de tjjden door de Grontmij besteed voor het onderhoud. De ramingen zijn met de nodige zuinigheid gedaan. Het blijft echter moeilijk een juiste raming te stellen, daar het werk aan velden en beplanting sterk afhankelijk is van de weersomstandigheden. Na dagen drijven Met golven mee, Komt de flesse-post Op Hollands ree. En ook een Kerstgroet Voor vrouw en kind, Dat zich nu reeds In de fles bevindt. Die ging en kwam En bleef steeds leven. Hij reids veel Door wind gedreven. De woningbouw voor de eerstkomende twee jaar mag niet onbevredigend wor den genoemd. B. en W. rekenen er op, dat de 3de flat nog dit jaar kan wor den bewoond en de 4e omstreeks mei 1967 voor bewoning gereed zal zijn. Inmiddels zal dan, naar zij hopen, de bouw van 87 woningwetwoningen zijn aangevangen. De totale oplevering van dit complex zal dan in 1968 kunnen plaats hebben. B. en W. hopen hiermee enige verruiming te hebben bereikt op de woningmarkt. Een voorzichtige prog nose voor de toekomstige woningbehoef te bevestigt de gedachte, dat met de bouw van woningwetwoningen moet worden voortgegaan om de ontwikkeling bij te houden. Op kone termijn hopen B. en W. het ontwerp-bestemmingsplan Eekwerd ter vaststelling te kunnen aan bieden. In de loop van het begrotingsjaar hopen zij tevens een ontwerp-bestemmingsplan voor de bebouwde kom te kunnen aan bieden met daaruit volgend enkele klei ne saneringsplannen. Hopelijk zal dan ook met een systematische krotoprui- ming kunnen worden aangevangen. Het tempo hiervan wordt hoofdzakelijk be- Sil de saek fan de help oan de earme lannen echt in folkssaek wurde, dan kin men it by dizze skatkistbydrage net bliu- we litte. En soe it dan sa’n gek idé wêze om fanüt in oersichtelik diel oan dizze help in eigen gesicht to jaen. As Frys lan yn gearwurking mei it Provinsiael bistjür en mei de lju fan de provinsiale tsjinsten ris fan wegen kaem mei in projekt, dat har bysünder gaedlik talike foar it Fryske folk, soe dan dizze saek net in folie greatere ynfloed hawwe op üs meiinoar en teffens net mear oan ‘e woartel komme by de minsken dêrre? Men soe dan yn dy frjemde lannen syk- je moatte nei in streek, dêr’t yn it by sünder üs Fryske bidriuwen nedich wie- ne om de lju dêrre op in heger peil to bringen. In kontrei, dêr’t de féteelt en de suvel bygelyks jit op in wize bioefene wurdt, dy’t nearne nei roait. Sokken bin. ne der genóch. En dan net in to great gebiet, mar ek likernóch sa’n provinsje as Fryslan. Yn India of Pakistan of eame oars. As üs provinsiael bistjür mei har folie deskundigen derby bihelle waerd en üs Fryske bidriuwen, sawol de agraryske as de yndustriële mei yn- spand, soene dan de Friezen net folie tichter en efficiënter meidwaen kinne oan dizze minsklike en Kristlike plicht? De gearwurking fan de tsjerken is hjir wol sa, dat hja ek op dit gebiet grif wol ta in ienriedich plan komme koene om Missy en Sinding har kans to jaen. Ik tink ek oan de sikenhuzen, üs dokters en forpleechsters, üs laboratoria en krüsfor- ienings. Yn forgeliking mei dy minsken Aandacht zal verder worden besteed aan het vraagstuk van de ontspanning, vooral van de rijpere jeugd in samen werking met plaatselijke organisaties, die zich hierover ook zorgen maken, terwijl dit punt in breder verband reeds in onderzoek is door de samen met de gemeente Wonseradeel ingestelde com missie. Met de primaire taak van een goede volkshuisvesting en een verruiming van de woningmarkt zullen tevens de plaat selijke bedrijven, van wie nog niet alle werknemers in Bolsward van woonruim te zijn voorzien, worden geholpen. Zoals voorheen blijven B. en W. bereid hun medewerking te verlenen, waar en voorzover dit van gemeentewege moge lijk is, tot uitbreiding van de werkgele genheid in de gemeente, hoewel zij zich niet ontveinzen, dat een en ander in de huidige economische omstandigheden wel uiterst moeilijk zal zjjn. Moochten de van regeringswege gedane toezeg gingen tot het besteden van speciale aandacht voor het Noorden des lands voor het stimuleren van de werkgele genheid ook voor Bolsward perspectie ven openen, dan zullen B. en W. trach ten deze te benutten. Zij hopen dat de Minister voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk de bijdragen voor begeleidende maatregelen in de ontwik kelingsgebieden weer kan verruimen, op dat het reeds geruime tijd geleden op grond van deze regeling ingediende plan zal kunnen worden verwezenlijkt. Deze vereniging kampt reeds enkele ja ren met financiële moeilijkheden. De se dert enige tijd geldende salarisnormen, waaraan de vereniging zich meent te moeten aanpassen en waarvoor B. en W. alle begrip hebben, geven in de exploi tatie een zwaardere last, welke zelfs door een verhoging van de contributies niet kan worden ppgevangen. Het bestuur onderzoekt de weinige mo gelijkheden, die er zijn tot inkrimping van het budget. Het zal echter de vraag zijn of het hierin kan slagen. Toch moet dit belangrijke sociale werk in .het be lang van de volksgezondheid op peil worden gehouden, waarom B. en W., on danks de niet rooskleurige begrotings positie, voorstellen dit subsidie met f2000,te verhogen. en Wymbritseradeel. IN SYMPATHYK ÜTSTEL boargemaster fan Dokkum, drs. v. Tuinen, yn Boalsert jit net forgetten, hat yn de steategearkomste in idé nei foaren brocht, dat om mear as ien reden mear wjerlüd fortsjinnet as it oant diz tiid yn de krante krige hat. Hy stelde üt, dat de provinsje Fryslan it inisiatyf nimme soe ta in eigen projekt yn de lannen, dêr’t it jit oan alles üntbrekt, de saneamde üntwikkelingslannen. Elken- ien wit, dat de greatste helt fan de wrald der jit min foarstiet. Lannen, dêr’t mil joenen minsken it aldernedichste misse Een speelse golf Uit de Oceaan, Zich niet bewust Van zijn bestaan, de binnenstad. De hiervoor vereiste in- vesteringslasten zullen nog kunnen worden bestreden uit een reëel sluiten de begroting. B. en W. stellen dan ook voor hiervoor het nodige krediet te ramen. Mochten de middelen in het komende jaar ruimer worden, dan zullen zij na der overwegen welke verdere voorstel len zij kunnen doen, aan de hand van een dan daarbij over te leggen urgen- tielijst. Indien hiertoe in 1967 echter geen mogelijkheid bestaat dan zullen zij voor 1968 moeten overwegen tijdig voor te stellen enkele gemeentelijke belastingen te verhogen. Hoewel het exploitatie-tekort van deze dienst, ondanks de hoger geraamde las ten, niet hoger behoefde te worden ge raamd door een hogere opbrengst van de keurlonen bij handhaving van de ta rieven, moet er rekening mee worden gehouden, dat met de laatste salaris verhoging nog geen rekening is gehou den. De commissie voor deze dienst adviseert daarom de tarieven voor de keurlonen iets te verhogen en aan te passen aan de door Gedeputeerde Sta ten gesuggereerde uniforme tarieven voor alle keuringskringen. Dit advies is bij de colleges van B. en W. der aangesloten gemeenten in overwe ging genomen. Dit wil nog niet zeggen, dat de finan ciële positie van Bolsward slecht is. De schulden, inclusief de in dit jaar aange gane, maar nog niet ten volle betaalde Verplichtingen bedragen f 23.220.738,26 ten zijn ten opzichte van 1 jan. 1966 ge stegen met een bedrag van f 1.198.806,72 om 6,6 De stijging van de schulden Van de totale gemeenten in Nederland bedraagt daarentegen f2.866.000,000, of 14,4 Per hoofd der bevolking bedraagt de schuld f2.158,23, terwijl de landelijke gemiddelde schuld der gemeenten per inwoner bedraagt f 2.014, Per 1 juli 1966 bedroeg de vlottende schuld daarentegen slechts plm. f 45, per inwoner, terwijl op die datum de gemiddelde vlottende schuld van alle gemeenten tezamen f 160,per inwoner bedroeg. Al geeft dan de financiële positie van Bolsward geen zorgen, de budgetaire positite is minder gunstig en dat terwijl de uitkeringen uit het gemeentefonds, al thans voor 1967, weinig perspectief zul len bieden. «i P* 99

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1