Naar het Verplichte sancties tegenover licht Rhodesië KRYSTTIID Nieuwe grondwet voor Spanje IS hark en sjoch iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 5 105e JAARGANG VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 No. 100 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS maken J. s. een Spanje. Aanval op Zuid-Afrika. 0 tNNSNXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX nieuwe A. B. H. O Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft eind vorige week dan toch de ver plichte sancties tegenover Rhodesië afgekvndigd. Engeland, dat vorig jaar al de instemming van de Veiligheidsraad had verworven voor vrijwillige sancties, had zich na de mislukking van de onderhande.lingen op het oorlogsschip „Tiger” tussen premier Wilson en de Rhodesische prmler lan Smith, tot de Veiligheids raad gewend om de sancties verplicht te stellen. Het hoopt, dat een aantal landen, dat nog handel drijft met Rhodesië, hiervan verder zal afzien, zodat de sancties haar doel kunnen bereiken. Dat is het ongedaan maken van de onafhankelijkheid' welke daarna zal worden geschonken op basis van een overeenkomst, die de rechten van de Afrikaanse bevolking eerbiedigt. Parjjs: De Britse ontwerper van raceauto’s Colin Chapman, directeur van de l.otus-automobielfabriek, heeft de „Europa” onthuld, een nieuwe Lotus, die is uitgerust met een Frans Renault 16 motor en versnellingsbak. Deze auto zal de tolmuren moeten overwinnen en in de EEG-landen op de markt worden gebracht. Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Westduitse regerings verklaring. van De Gaulle over een Atlantisch bond genootschap zonder geïntegreerde com mandostructuur kan rijmen met zijn trouw aan het Atlantisch bondgenoot schap is niet geheel duidelijk. Is hij bereid een hervorming van de N.A.V.O. te steunen, die dat essentiële element uit het bondgenootschap zou verwijde ren? Kiesinger wil niet kiezen tussen Atlantisch en Europees. Dat is te loven, maar hij vergeet te vermelden, dat De Gaulle deze keuze wel eist. Een teken van Duitse toena dering tot Parijs zou men kunnen af lezen uit het gemak, waarmee nu een Waar mensen wonen Met het Kerstfeest in zicht Zij allen zijn een In het feest van het licht Zij allen, zij willen Door heimwee gedreven De geboorte van Christus Samen beleven Deze kieme, die leeft Blijft immer bestaan En met het Kerstfeest Denkt ieder daaraan Nuncleaire planning- cammissie. Dat fredesfeest docht elk forskil forjitten Forjitte wolle wy, hwat de wrald oars skieden docht, Hwant Jezus kaem foar elk fan üs op ierde En hat troch berte en dea, us de forlossing brocht! Dat is troch de ieuwen hinne sa foar üs biwarre, Dat Ijocht fan Bethlehem, skynt noch yn tsjustere nacht En 't hat ek nou, elk sykjend wrakseljend minske Op Krysttiid grif wer nei Syn krêbbe brocht. En nei de Hoeders kamen ek de Wizen, En tusken har wie Casper, sjoch en dy wie swart, Mar God wie bliid, mei earm, ryk, blank en brune En foar hwa’t it measte lijt, iepent Hy it wiidst Syn hert. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Och, wolle wy, dy straks wer Krysttiid halde meije, Dy tsjerketsjinst fiere allegear ien fan geast, Dan bin wy ek wolkom, by üs aller krêbbe berntsje, En wurdt it grif in wrachtich fredesfeest. Alweer de kop. Maandagmorgen stak de 22-jarige heer A. A. uit Kims- werd met zijn bromfiets onverhoeds op de Kop van de Afsluitdijk de weg over. De van links naderende auto, bestuurd door de heer P. G. de Vries uit Groningen, werd door hem niet opgemerkt. Laatstgenoemde kon een aanrijding niet voorkomen met als gevolg, dat de heer A. met diverse snijwonden in ’t ziekenhuis Oranje- oord moest worden opgenomen. En al weer. Twee vrachtauto’s schuurden dinsdag op de Afsluitdijk bij Kornwerderzand te dicht langs elkaar, met als gevolg, dat de vanuit richting Friesland komende wagen van expeditiebedrijf J. Boorsma uit Franeker, een deel van de lading die uit aardappelen bestond ver loor. De tegenligger was een vracht wagen van het expeditiebedrijf Roe- les uit Groningen. Geen koude rillingen meer. „Ik stap ’s avonds in een lekker warm bed,” zei een meisje van ruim duizend we ken in Makkum tegen haar vriendin nen. „Heb je dan een elektrische de ken?” „Neen, maar ik stop tiena minuten voor ik naar bed ga, mijn haardroger - föhn - onder de dekens en de warme luchtstroom doet de rest, heerlijk zeg.” Ook de vriendinnen slapen nu in voorgewarmd bed. In Nijenhovenijs lezen we, dat men op 't internaat een paar weken ge leden een kooi had met het opschrift „verboden te voederen”. De inhoud van de kooi had een blindedarm ont steking. De Haenencamp is de leuke naam die familie De Haan voor haar nieu we home heeft gekozen. Wij houden erg van namen als het passende zijn en dit is hier het geval. Hier zijn nog een paar suggesties. Voor fam. Visser: De Havenplaats; fam. de Boer: de Hofstee, de Pleats, de Foarein; fam. Smid; de Smidse. Wie heeft er meer? Nog vaak krijgen we igezonden stuk ken, die geen afzender vermelden. Ze worden zonder meer aan de kant ge legd. Bovendien zijn deze anonima niet opbouwend. Woelige golfslag was het zaterdag middag op de skütsjesilers-vergade- ring in Sneek wel, er deinden soms huizenhooge golven, want Makkum is vooor 1967 niet in het programma opgenomen. Jammer dit grootse eve nement nu te moeten missen, en dat toch zoveel publiek trok. Bakzeil. De heer W. Amcls uit Mak kum sprak een pijnlijk dankwoord en met hem haalde heel Makkum bak zeil. Knipseldienst werkt ook in 1967 door. Na het bekend worden van onze plannen om per 1 jan. 1967 met de afd. „Knipsel- en dokumentatie- dienst van de bibliotheek te stoppen zijn er verschillende reakties geko men om dit werk over te nemen. De meest aantrekkelijke oplossing bood de heer Ad. C. de Haan te Gauw. Hij zal voorloopig dit werk met verschil lende medewerkers voortzetten. De knipseldienst blijft een ondderafde- ling van de CJV-bibliotheek Exmor- ra. Tenslotte: H. en Sj.schrijver wenst alle lezers en lezeressen van dit ru briekje en met name ook de mede werkers en tipgevers, zeer goede, dit is gezegende Kerstdagen toe. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! In Spanje is bij referendum een nieuwe grondwet aangenomen, waarin wat gro tere zeggenschap is opgenomen voor ’n parlement, dat zelfs voor een deel recht streeks zal worden gekozen. Partijvor ming blijft evenwel verboden en het staatshoofd blijft bijna absolute macht behouden. Zij allen, zij hebben Een Moeder gehad Die in hun jeugd Voor hun zieleheil bad Eens werd hij geboren Zijn geest die leeft voort De vredesgedachte Opent een poort. Kerstmis is het feest van het licht en daarom is het bij uitstek geschikt om de amateurfotograaf zijn hobby te laten be leven. Fotograferen is immers - „schrij ven met licht”? Nu is nagenoeg alle licht wel „foto- licht”, maar daarom geven nog niet alle lichtsoorten het resultaat Hét licht van Kerstmis Is kaarslicht en daarom gaan we het in dit artikeltje hebben over het fotograferen bij het licht van kaarsen. Wie zich heeft gespeciali seerd in het maken van portretfoto’s ra den we aan om eens te gaan neuzen in de kaarsenafdeling van de grote waren huizen. Daar heeft men tegenwoordig kaarsen in alle mogelijke kleuren en vormen en vele daarvan zijn heel geschikt om een karakteristieke portretfoto te maken, waarbij gezicht en kaars samen een ori gineel beeld kunnen vormen. Wie het Kerstfeest of de kerstsfeer in beeld wil brengen, zal ook bij voorkeur kaarslicht gebruiken. Het enige wat men daarbij nodig heeft: een camera die het mogelijk maakt op namen met een halve saconde of méér te maken en die een lens heeft met een lichtsterkte van f. 3.5 of méér. De meeste moderne camera’s (uitgezon derd de boxen) hebben die mogelijkheid. Men stopt een gevoelige film in het toe stel (bv 21 of 24 Din) en bij de opna men gebruikt men bij voorkeur een sta tief, doch ook door de camera stevig op een tafel of een stoelleuning te plaatsen kan men zich behelpen. De kinderen bij kerstboom of kerststal zijn natuurlijk dankbare onderwerpen. Streef er daarbij naar om niet te veel op één foto te willen hebben. Liever dichtbij gaan (1 of 1% meter) en een goede, stemmingsvolle close-up, dan een rommelig totaal. Wanneer kaarslicht de lichtbron is, moet men er natuurlijk om denken, dit licht zo volledig mogelijk uit te buiten. Komt het b.v. vanuit of van een kerst stal, dan de camera zo plaatsen dat men de verlichte kindersnoeten vol in het beeld krjjgt. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de kerstboom: kind of kinderen zo dicht mogelijk bij de lichtbron plaatsen en de camera zó opstellen, dat men de gezichtjes vanuit „driekwart” fotogra- En seis yn dizze ieu folgje wy ek noch de stjerre, Dy't iens de Hoeders nei de stal foarófgien is. Wol yn aide klean, mei stram forklomme hannen, Mar mei in hert fol leafde kamen hja, da’s wis. Nou ’t üs yn kalde tsjustere tryste winterdagen Yn de fierte wer it heldere Ijocht fan Krysttiid winkt, Witt* wy, dat God straks troch Syn komst op ierde Oan hiel de wrüld wer treast en frede bringt. Beat biet. In Arum geniet men van beat uit de bieten. Jongelui vormden daar een beatband, de instrumenten werden betaald van het geld, dat was verdiend met werken in de bie ten. Bladwijzers. In de „Leeuw. Crt.” las het Exmorster Bibliotheeknieuws, dat een bibliothecaris in Leeuwarden als bladwijzer in boeken al eens een plak worst, veterdrop, pruimtabak, lief desbrieven, bankbiljetten en zelfs de volledige verpakking van „de pil” vond. Exmorra bouwt. Maandagmorgen 12 dec. zijn mensen van 't Bouwbedrijf Schakel begonnen met „het uitzet ten” van 10 nieuwe woningen in het uitbreidingsplan van Exmorra. Vrij dagmorgen 16 dec. werden de eerste palen in de bodem geheid. Maandag 19 dec. was het ophogen van het terrein met zeezand in volle gang. Zeeuwse Vis ging de Zee op. Dezer dagen werd het uithangbord „De Zeeuwse Vishandel” te Bolsward (KI. Hoogstraat) door onbevoegden weg genomen. Later werd dit terug gevon den bij cafétaria „de Zee” op de Bargefenne. Glaasje op. Na afloop van een feest avond in zaal D. v. d. Zee te Baard had de jongeman L. S. kennelijk wat te diep in het glaasje gekeken. Hoe en waarom is niet precies te achter halen, maar na afloop van het dan sen schoot S. wel zeer snel bij de trap neer en zou rap naar buiten. In de buitendeur zitten dikke ruiten, doch de jongeman sloeg met zijn blo te hand dwars door het glas heen. Hevig bloedend uit de diepe snijwon den in de arm lag hij in de gang. Na eerste hulp werd S. naar het Diaco nessenhuis in Leeuwarden vervoerd en aldaar opgenomen. Advertentie gelezen: Deze stofzuiger borstelt de oppervlakte van het ta pijt tot er geen haar meer over is. Lijkt ons niet leuk voor dat tapijt. Verschijnt int Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, W or kunt en Deze medezeggenschap heeft een vas tere vorm gekregen door de vorming van een nucleaire planningcommissie van zeven leden, waarvan Amerika, En geland, Italië en ook West-Duitsland als permanente leden deel zullen uitma ken. De andere drie zetels vallen af wisselend toe aan belangstellende an dere leden. De praktijk zal moeten uitwijzen of de zeggenschap van deze commissie groot genoeg zal zijn om de bondgenoten het gevoel te geven, dat zij werkelijk betrok ken zijn by de bepaling van de nucleaire politiek, die tot nu toe geheel in Ame rikaanse handen ligt. De instelling van deze commissie was een besluit van de Veertien van de N.A.V.O., want het vijf tiende lid, Frankrijk, heeft zich van dit alles gedistancieerd. Verheugend is, dat de anderen zich hierdoor niet tot machteloosheid zien gedoemd. Verdere beraadslagingen van de ministerraad van de N.A.V.O. zijn zonder veeel belang, behalve dan mis schien het aangenomen Belgische voor stel om de structuur van de N.A.V.O. in de veranderde omstandigheden eens te gaan bestuderen. In Bonn heeft Kiesinger, de Westduitse bondskanselier, de rege ringsverklaring voorgelezen. Hierin legt de nieuwe regering de nadruk wel an ders dan de regering van Erhard deed. Wat de economische politiek betreft, heeft de nieuwe ploeg meer oog voor de gevaren van de stagnatie, terwyi Er hard meer bang was voor inflatie. Om de stagnatie te verhelpen, zal de cre- dietverlening ruimer worden. Het tekort op de begroting wordt door belasting verhogingen verminderd, maar bepaald niet weggewerkt. Veel aandacht wijdde Kiesinger aan een verbetering van de betrekkingen met Franrijk, maar hoe hij de denkbeelden blijft schenden, zal de stemming er ze ker niet beter op worden. Voor de Wes telijke landen, die hier zeker niet dras tisch willen ingrijpen, dreigt het gevaar, dat zij worden geïdentificeerd met Z.- Afrika, waardoor de Amerikaanse en Europese invloed in Afrika wordt be dreigd. feert, dat is tussen „en face” en „en profile” in. Als de camera stevig staat en men prent de kinderen in, dat ze even werkelijk stil moeten zitten, kan men dit soort fo to’s maken met b.v. lensopening f 5.6 of f. 4 en de sluiter op of 1 sekonde. Maak er voor de veiligheid ook een met twee sekonden. Misschien heeft deze foto een lichte onscherpte, doch bij dit soort opnamen is sfeer belangrijker dan ge stoken scherpte. Vanzelfsprekend zal bij dergelijke op namen het contrast tussen licht (de kaarsen en de gezichten) en donker ta melijk groot zijn. Dit hoge contrast ver groot echter de sfeer. Wil men het om de een of andere reden toch vermijden, dan maakt men zijn op name als boven omschreven, doch be vestigt aan de camera een flitsapparaat, waarvan men de reflector afdekt met een dubbel gevouwen witte zakdoek of iets dergelijks. De flitser wordt naar boven, tegen het plafond gericht en de zakdoek zal ge noeg licht doorlaten om de omgeving iets op te helderen, doch te weinig om de ty pische kaarslichtsfeer teniet te doen. Wil men met kleurenfilm werken, dan blijft de techniek gelijk. Alleen moet men langer belichten, omdat kleuren films meestal niet „sneller” zijn dan 16- 17 din. Ook moet men er dan op letten, dat het onderwerp ook werkelijk kleur heeft, zonder bont te zijn. Kiekt u b.v. twee kinderen, laat hen dan een truitje of jurkje aantrekken in kleu ren, die niet met elkaar „vloeken”. En wilt u een close-up maken van b.v, een kaars en een bol in de kerstboom, vermijdt dan een rode kaars en een groene of rode bol, maar neem een witte kaars en een niet te fel gekleurde ver siering. Het zit hem bij kleurenfoto’s niet in de hoeveelheid kleuren, maar in de sfeervolle werking van enkele kleu ren, die harmonieus op elkaar zijn af gestemd. En dit geldt zeker voor foto's die sfeer moeten hebben. Kijk met Kerstmis rond in uw eigen huis, kijk vooral aandachtig en u zult motieven te over vinden voor fo’to’s, die later een sieraad in uw album vormen. De stemming in de Ver. Naties is Z.- Afrika, dat er niet ten onrechte op wordt aangekeken, dat de sancties tot nu toe geen succes hebben gehad, be paald niet welgezind. Niet alleen om de Zuid-Afrikaanse houding in deze kwestie, maar hoofdzakelijk wegens de ergernis, die de apartheidspolitiek daar werkt. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft afgelopen vrijdag met 84 tegen 2 stemmen bij 13 onthou dingen een resolutie aangenomen, waar in de Veiligheidsraad wordt verzocht verplichte, economische sancties tegen Zuid-Afrika af te kondigen, omdat dit de enige vreedzame manier zou zijn om een einde te maken aan de apartheid. De Westelijke landen kregen in de re solutie een veeg uit de pan, daar zij door hun grote handel met Zuid-Afrika de Zuidafrikaanse rassenpolitiek aan moedigen. Effect zal deze resolutie niet hebben, zij is vooral kenmerkend voor de atmosfeer. En indien Z.-Afrika het embargo op de handel met Rhodesië overeenkomst is bereikt over de positie van de aan de N.A.V.O. onttrokken Franse troepen in Duitsland. Alle aanvankelijke eisen, dat men ze ker moest weten, dat zij in geval van gevaar weer onder de Atlantische op perbevelhebber zouden komen, zijn on der de tafel verdwenen. Er wordt nu alleen gezegd, dat de troepen er zijn op verzoek van de Westduitse regering. Dat moet ook wel, omdat het anders zou kunnen lijken, dat men hier weer met bezettingstroepen te maken zou hebben. Duitslands politiek in Oostelijke rich ting wordt wat soepeler, maar een er kenning van de Oder-Neisse-grens kwam niet over de lippen en dat eisen de Polen voor het herstel van de diplo matieke betrekkingen. Tenslotte valt te melden, dat de ver wachting, dat Kiesinger op socialisti sche aandrang afstand zou doen van mede-eigendom van een geallieerd kern wapen, niet is uitgekomen. Brandt, de socialistische minister van buitenlandse zaken, heeft zijn capitula tie gemotiveerd met de opmerking, dat men nooit kan weten in welke richting de ontwikkeling zal gaan. Daarom juist zou het zo pretig zijn, wanneer Duits land zich zou willen beperken tot mede zeggenschap. Het was Engelands opzet de uitvoer van Rhodesië lam te leggen en het had derhalve twaalf belangrijke uitvoer artikelen, zoals tabak, suiker en aantal metalen, op de lijst van de sanc ties gezet. Maar dat was niet voldoen de voor de Afrikaanse landen, dus vooral heil zien in een olie-embargo, een verbod om olie aan Rhodesië te leveren. Engeland had zich tot het laat ste ogenblik tegen een dergelijk verbod verzet, omdat het vreest, daardoor in conflict te geraken met Zuid-Afrika, dat al verklaard heeft zich niets van de sancties te zullen aantrekken. Indien Zuid-Afrika en Portugal olie aan Rho desië blijven leveren, bestaat de kans, dat de Veiligheidsraad zich buiten En gelse wil om gaat uitstrekken tot de overtreders. Een boycot van Zuid-Afrika zou de Engelse handel ernstig treffen. Engeland heeft de olie niet van de lijst kunnen houden, maar het heeft wel succes gehad bij zijn poging een voor stel verworpen te krijgen, dat Engeland het vervoer van olie naar Rhodesië zou moeten verhinderen. Een dergelijke, in feite militaire verantwoordelijkheid wil Engeland terecht niet op zich nemen. Wel was Engeland om zijn oprechtheid te tonen bereid de lijst nog uit te brei den met een verbod van uitvoer naar Rhodesië van vliegtuigen en motor voertuigen. Dat verbod moet dienen om op langere termijn het vervoer in Rhodesië te ont wrichten. Een poging van een aantal landen om het afnemen van kolen, leer en industriële eindprodukten te verbie den, werd afgeslagen. Daarover kun nen Zambia en Engeland verheugd zijn, want de Rhodesische steenkool gaat voornamelijk naar Zambia, dat het als energiebron gebruikt voor de fabricage van koper.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1