I IN DE ARM Socialisten openden ’t vuur en WASHINGTON NEEMT THANT „Birutsen fjür” f Kül hark sjoch i o Onverwachte crisis in Griekenland Gysbert Japiks i 8 B 1603-1666-1966 3 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 105e JAARGANG No. 101 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS MEVROUW JACQUELINE KENNEDY MET VAKANTIE Sljuecht in Rjuecht Actie tegen Soekarno. Duikboten. Mislukt. inmiddels Kans niet groot. Crisis in Griekenland. H. A. T. iQOOOOOOOOOOdÖQi Wat betreft de kwestie Vietnam gaat het oude jaar ten einde, zoals liet als het nieuwe jaar is begonnen, n.l. met iets, dat lijkt op een offensief van Washington. Dat hiermee de vergelijking, zeker voor wat betreft de toestand aan de fronten, 'ophoudt, staat wel vast, want het jaar 1966 heeft een belangrijke, zij het nog niet afdoende verschuiving In de machtsverhoudingen in het geteisterde land ge bracht. De sterkte van de Amerikaanse troepen is zo aanzienlijk toegenomen, dat het wel zeer onwaarschijnlijk is, dat Washington bang behoeft te zijn voor een overwinning van de communistische Vietcong, zoals die nog in 1965 gevreesd moest worden. Terwijl de storm rond het boek „De dood van een president” schijnt te zijn ge luwd, is mevrouw Jacqueline Kennedy met John en Caroline, die waarschijnlijk een vriendinnetje heeft meegenomen, in Antique (Brits West-Indië) aan gekomen voor een vakantie van twee weken. Gytbert - om hoed en from gol en goed •eit 6> hjoedi Een oude traditie werd in ere her steld door boven de hoofden van de journalisten echte kaarsen te ontste ken, die meteen fungeerden als rook verdrijvers. Totdat het kaarsvet begon te druipen. Stadsbode Meinema verrichtte toen op ’n stille wenk van burgemeester Mul der halsbrekende toeren om de bo venste kaarsen te doven. Oudejaarsgeknal was er af en toe op straat. Grote gebeurtenissen werpen nu eenmaal hun schaduwen vooruit. Voor de akoestiek, die toch al niet denderend is, werkte dit vroegtijdig vuurwerk niet bepaald bevorderlijk om van de brommers enz. maar niet te spreken. O o o o o o Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) p o o o o o o o o o o o o o Bolswards Nieuwsblad W ymbritseradeel. Heetwaterauto van PEB toonde zich even buiten Hichtum ineens onhandel baar en koppig. Het vehikel dook van de weg af, begaf zich naar de berm en zocht blijkbaar afkoeling in het daar lokkende koele water van de bermsloot. Het andere politieke front waarop de PvdA schermutselingen opende, heeft zowaar ook met het water te maken. Het gaat om de drie onderzeeboten die Zuid-Afrika in Nederland wil laten bou wen. Volgens de PvdA heeft het kabinet- Cals de bouw van deze boten verboden en zou het kabinet-Zijlstra daarentegen genegen zijn de leverantie goed te keu ren. Het verbod zou door de vorige re gering gebaseerd zijn op de resolutie van de Ver. Naties, die leveranties van wa pentuig, dat de Apartheidspolitiek kan beschermen, verbiedt. Inmiddels is duidelijk geworden, dat ’t vorige kabinet de leveranties niet heeft afgekeurd. Minister Den Uyl, die de af faire destijds behandelde, heeft letterlijk de boot wat afgehouden en liet weten, dat een exportvergunning eerst zou kun nen worden gegeven als de onderhan- delingen in een stadium zouden zijn, waarin een concept-contract zou wor den opgesteld. De regering zou dan aan de hand van dit concept een oordeel geven. Van een afwijzing is hier dus geen sprake. De regering-Zijlstra schijnt inderdaad geneigd te zijn de exportvergunning te verstrekken. De Zuid-Afrikaanse op dracht betekent een welkome opleving voor onze scheepsbouwindustrie. De or der voor de drie duikboten bedraagt rond tweehonderd miljoen gulden, maar aan aanvullende orders zou Afrika nog bijna één miljard gulden aan het pro- jekt willen verbinden. Duidelijk is geworden, dat ook landen zoals Frankijk en Duitsland maar al te graag deze order naar zich toe wil len trekken, ondanks deVN-resolutie. Men redeneert daarbij, dat de duikboten nooit kunnen worden gebruikt voor het met geweld doorvoeren van de apart heidspolitiek. Dit laatste is niet hele maal juist. Wanneer de andere Afri kaanse landen hun zin krijgen, dan zal rond Zuid-Afrika een blokkade worden ingevoerd. Juist om de regering te dwin gen de apartheidspolitiek op te geven. Duikboten zijn een machtig middel om de blokkade te doorbreken. Het ziet er naar uit, dat ook deze affaire een rol gaat spelen in de strijd om de verkiezingsstemmen. Griekenland heeft onverwachts een re geringscrisis te verwerken gekregen. De in september van het vorig jaar ge vormde regering van Stefanopoelos, die bestond uit afvallige aanhangers van Papandreoe, de leider van de centrum partij, en die voornamelijk steunde op de 99 afgevaardigden van de conserva tieve, radicale unie van Kanellopoelos, had met de radicale unie een akkoord gesloten om de ruzie over een nieuwe, door Stefanopoelos gewenste kieswet tot begin volgend jaar uit te stellen. Het parlement was al met vakantie gegaan, toen Kanellopoelos plotseling het ver trouwen in de regering op zei. De aan leiding hiertoe was de ramp met de veerboot Heraklion op 8 december, waar bij 232 mensen op het leven kwamen. Met name de Partij van de Arbeid, van regeringspartij plotseling oppositie ge worden, zal niet nalaten de regering- Zijlstra van allerlei rechtse sympathieën te beschuldigen. Dat gebeurt dan ook. Zeker nu de verkiezingen langzaam maar zeker naderen, zal dit politieke gevecht voortduren. De KVP zal een duidelijk verschil in politieke opvatting blijven ontkennen. De PvdA zal blijven verkondingen, dat de werkgevers het nu In hoeverre heeft het kabinet-Zijlstra een ander beleid dan de regering Cals? Die vraag is op het Binnenhof, het politieke hart van Nederland, meermalen ge steld. En de laatste maal is nog niet in zicht. Een antwoord is heel moeilijk te geven. Beter zou het zyn te vragen in hoeverre het kabinet-Zijlstra de kans krijgt om een nieuw beleid te voeren. Dit kabinet is niet meer dan een nood oplossing. Het moet Nederland regeerbaar houden tot de verkiezingen in februari, waarna een nieuwe regering zal worden gevormd, die de bestuurstaak overneemt. De radicale unie eiste het ontslag van de haar inziens verantwoordelijke mi nister van koopvaardij, een eis, die Ste fanopoelos niet heeft ingewilligd. Maar dat was slechts de aanleiding. Kanellopoelos gelooft n.l. plotseling, dat er een einde is gekomen aan de taak van Stefanopoelos om de gemoederen tot bedaren te brengen na de felle strijd tussen ex-premier Papandreoe en ko- ning Constantijn in de zomer van 1965. Kanellopoelos acht ongetwijfeld het mo ment voor zijn partij gunstig. Hij hoopt op tweedracht in het kamp van Papan dreoe, wiens zooon Andreas vooral bij de rechtervleugel nogal wat verzet ont moet. Dat kan de weegschaal in de rich ting van Kanellopoelos doen overslaan. Tegelijk hoopt hij op deze manier een zekere gespletenheid in eigen kamp te bezweren. In de radicale unie wordt de roep naar een sterke man sterker en dan komt op ieders lippen de naam van Karamanlis, de stichter van de partij en tot 1963 tien jaren lang premier van Griekenland. Kanellopoelos weet, dat hij voor velen nog steeds de plaatsvervan ger van Karamanlis is en vermoedelijk hoopt hij via vervroegde verkiezingen een eigen positie te veroveren. Want tot vervroegde verkiezingen zal het wel ko men, daar de koning al een beroep heeft gedaan op de gouverneur van de natio nale bank, Paraskevopoelos, om een za kenkabinet ter voorbereiding van nieu we verkiezingen te vormen. De bewindsman voerde een keihard be leid. Hij stelde hoge eisen aan de maat schappijen. Verlangde, dat de Neder landse overheid belangrijk zou meedelen in de winsten, die de concerns zouden gaan maken. Zelfs bereidde hij staats deelneming voor, waarbij de overheid het recht zou krijgen om, als een boring succesvol zou blijken, voor de helft in de exploitatie mee te doen. Hij kreeg hiervoor heel wat verwijten. „De staat wil wel de vruchten plukken, maar niet de risico’s lopen,” klaagden de firma’s. De onderhandelingen liepen vast. De maatschappijen weigerden verder met minister Den Uyl te praten. Tegenstan ders van de bewindsman kwamen prompt met de nodige aanvallen. De belangrijk ste klacht was, dat Nederland door het langdurig geschipper al een grote ach terstand ten opzichte van Engeland had opgelopen. Eventuele vondsten op het Nederlandse deel van het Plat zouden in waarde verminderen omdat men in Engeland al het nodige had aangetrof fen. Premier Zijlstra was, toen deze plannen in het parlement kwamen, lid van de Eerste Kamer. Hij verzete zich op bril jante manier tegen het plan om de overheid te laten deelnemen in de acties van de grote concerns. Het heeft er dus veel van weg gehad, dat de huidige premier nu zou proberen om die staats deelneming uit de bestaande plannen te verwijderen. Waarschijnlijk zal hem dat echter niet gelukken. Onlangs verklaarde premier Zijlstra in een televisiegesprek, dat hij inderdaad van plan was de voorwaarden, waaron der op de Noordzee zou kunnen worden geboord, te verzachten. Het belangrijk ste vond hij, dat zo snel mogelijk met het werk zou worden begonnen. Gemak kelijker voorwaarden betekenen trou wens helemaal niet, dat de overheid minder zou verdienen, meende de pre mier. Hij rekende voor, dat iemand, die een produkt voor twee gulden verkoopt en dan een gulden winst maakt, toch minder zal verdienen dan diegene, die dat produkt voor 1,25 gulden verkoopt, slechts een kwartje winst maakt, maar tienmaal zoveel verkoopt. Hij liet daar mee blijken, dat volgens hem het bij minister Den Uyl aan de ware koop mansgeest had ontbroken. Wanneer de premier nu met zijn plan nen zou komen, zal hij deze echter niet vóór de verkiezingen kunnen uitvoeren. De socialisten zullen gebruik maken van een hinderlaag, die. door de KVP is gelegd. Bij de behandeling van de mijnwet in de Tweede Kamer durfde de KVP zich niet rechtstreeks tegen de mogelijkheid van staatsdeelneming te verzetten. Men vond er echter de han digheid op, dat de desbetreffende Alge mene Maatregelen van Bestuur die een minister zonder meer kan afkondi gen in dit specifieke geval alleen van kracht zouden worden als het parlement zijn goedkeuring gaf. De KVP behield zich daardoor het recht voor om in een later stadium de staatsdeelneming te verwerpen. De PvdA kan hiervan nu dankbaar ge bruik maken. Komt premier Zijlstra met olie- en gasplannen, dan kan de PvdA op grond van het door de KVP destijds ingediende amendement een kameroor- deel vragen. En dat zou zo’n tijdrovende procedure worden, dat men er nooit mee klaar zou komen vóór de verkiezingen. Gemotoriseerde trouwpartij. Wij ont vingen een foto van een trouwpartij in Witmarsum van Grietje uit Gaast en een De Jong uit Witmarsum, die een kampioen is in motorraces. De foto met gemotoriseerd escorte aan weers zijden is fraai genoeg, daarnietvan, maar helaas laat de ruimte plaatsing niet toe. De begroting is krap sluitend d.w.z. dat slechts daar een verhoging van de eigen belastingen, die f 7000, op zullen brengen (plm. f 1,50 per persoon) de gaten kunnen worden ge stopt. Spectaculaire zaken komen dan ook niet aan de orde. Toch eigenlijk wel jammer, dat de plattelands (en ook de stedelijke!) gemeenten zo „by de tüme heind wurde”. 100 jaar NESTLE en deswege hield het personeel van de Kon. Hollandia N.V. met directie en genodigden een feestavond in de Doele met o.a. de jubileumfilm „Operatie Voedsel” en een show met Tonny Bakkens en an deren. Verslagen van kerstfeestvieringen. die ons na het afsluiten van dit blad nog bereiken, worden niet meer door ons opgenomen. Ons volgend nummer verschijnt n.l. pas in het nieuwe jaar. Bij de jaarwisseling houdt Burgem. J. M. A. Mulder, daarmee een ge vestigde traditie in ere houdend, van 121 uur ten stadhuize met zijn echt genote een Nieuwjaarsreceptie. Ie dere burger of verenigingsbestuurder, die de burgervader geluk wil wensen, heeft hier daartoe de gelegenheid. Veel geluk en zegen wenst u bij de afsluiting van dit rubriekje, het laat ste al weer in dit jaar, voor u per soonlijk, voor uw gezin, uw bedrijf en uw zaak hierbij voor 1967 uw, u hoogachtende en ten zeerste voor uw belangstelling dankende H. en Sj. schrijver. voor het zeggen hebben gekregen. Het zal moeilijk zijn de ander van het eigen gelijk te overtuigen. Juist doordat deze regering niet de kans zal krijgen een eigen inzicht te tonen. De socialisten hebben inmiddels het vuur geopend. Het zijn geen voltreffers geworden. Het eerste frontgebied lag op het Continental Plat, het Nederland se gedeelte van de Noordzee. Het gaat om twee van de kostbaarste zaken van De begrotingsvergadering te Bols ward werd gehouden tussen kerst en nieuwjaar. Er stond een heuse kerst boom welversierd en -welopgetuigd en aan de koperen luchters hingen zo maar kerstklokken. Pang was het op een gegeven moment ook in de raadzaal zelf. Een glazen onderdeel van de brandende kaarsen kroon die met de dubbele adelaar u weet wel sprong op een moment met een hevige knal. De vroede va deren betoogden onverstoord ver der. Een agenda aanschaffen, adviseerde burgemeester Mulder, aan het raads lid Drs. K. A. Duran, die een uur te laat kwam, omdat hij meende dat de vergadering pas 5 uur zou beginnen. Later haalde hij de scha wel in, hij toonde zich een van de meest spraak zame leden. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De actie tegen president Soekarno van Indonesië neemt weer wat in kracht toe. De studenten worden niet rustig en ook in andere kringen worden de betogingen tegen de president intensiever. De mi litaire leiders zijn in spoedzitting bijeen geroepen om de situatie te bespreken en Malik, de minister van buitenlandse zaken, heeft het presidium van het ka binet voorgesteld het voorlopig volks congres bijeen te roepen om zich te be raden over de suggesties om Soekarno ter verantwoording te roepen voor zijn houding tijdens de opstandige beweging van oktober van het vorige jaar. Het zou wei eens kunnen zijn, dat het net zich nog wat meer om Soekarno heen gaat sluiten, want het Volkscon gres is het enige orgaan, waaraan de president verantwoording verschuldigd is. de nieuwe tijd: gas en olie. Tijdens het bewind-Cals (uit deze term mag overi gens niemand afleiden, dat mr. Cals een dictator was. Verre van dat) had de socialistiscche minister voor economi sche zaken, de oud-wethouder van Am sterdam, drs. J. den Uyl, de lang niet gemakkelijke taak om met de oliemaat schappijen te onderhandelen over ex ploratie en exploitatie op het Continen tal Plat. Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat juist degene, die aan het win nen is, de meeste prijs stelt op onder- handelingen. Thant, de secretaris-gene- raal van de Ver. Naties, heeft kort ge leden onthuld, dat de Amerikanen tot driemaal toe een suggestie van de N.- Vietnamezen om tot onderhandelingen te komen, hebben afgewezen. Maar dat was in 1964 en nog in 1965, toen Zuid- Vietnam op wankelen stond. Daarna zijn het de Amerikanen geworden, die met aandrang de bereidheid tot onderhande len te kennen hebben gegeven, terwijl de Noord-Vietnamezen er afwijzend op reageren. Of er moet ondergronds meer aan de orde zijn dan de niet ingewijden te weten kunnen komen. Het vredesoffensief van de Amerikanen van begin 1966 kon men vooral zien als een propaganda-offensief om door middel van vele hooggeplaatste politici het Amerikaanse standpunt over de we reld uit te dragen. Het werd gekoppeld aan een tijdelijke en zelfs later nog een keer herhaalde stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam. In de loop van het jaar verdwenen ver der alle voorwaarden uit het Amerikaan se aanbod tot onderhandelen. Niets kon Hanoi uit zijn tent lokken. Het wilde bovendien niet de schijn wek ken onder de zware druk van de bom bardementen naar de conferentietafel te komen. Het heeft vermoedelijk ook de hoop nog niet opgegeven, dat de Ame rikanen de oorlog in Vietnam beu wor den en het is zelfs mogelijk, dat zij eerst de Amerikaanse presidentsverkie zingen van 1968 willen afwachten. De toestand van het ogenblik is zo, dat de Ver. Staten nu secretaris-generaal Thant in de arm hebben genomen om tot een bestand in Vietnam te komen. Beide partijen hadden voor de Kerst dagen een bestand afgekondigd, maar de Amerikanen hebben de hoop uitge sproken, dat dat bestand verlengd of zelfs bestendigd zal worden. Zij verwij zen daarbij naar de oproep van de paus van 8 december, die in deze geest heeft gesproken. E I Een gele grasparkiet koos in medio december de vrijheid. Deze duurde niet lang. Verkleumd en hongerig werd het dier in de Claes Baerdstraat opgenomen door een paar dames van „Nijenhove”. Na vertroeteld te zijn werd de gevederde vriend losgelaten in de volière van H. en Sj.-schrijver. Daar geniet het dier kost en inwo ning, totdat de rechtmatige eigenaar komt opdagen. Met een kersttekening voor de jeugd won de Bolswarder Siard van der Meer bij een provinciaal dagblad de vierde prijs. De foto prijkte in de krant. Een lelijke blunder maakte de maker van ons blad waarvoor ex cuus door het artikel over Karei van den Oever te plaatsen met de ver wijzing naar het in dat blad opgeno men gedicht over Bolsward. Daar hebben de Van den Oevers en anderen zich een hoedje om gezocht. Tever geefs het gedicht (overigens voor ja ren al eens eerder geplaatst) stond er niet in. Zodra er een brokske ruimte over is geven we het gaarne een plaatsje. - Voor het goede doel. De Uniecollecte heeft in de dorpen Burgwerd, Hich tum en Hartwerd opgebracht f 320, en de actie Schoolslag f 266,Een mooi resultaat. Een goed begin is het halve werk, zal men in Baarderadeel wel hebben gedacht. Op de eerste werkdag van het jaar komt hier de gemeentebe groting in behandeling. Het zal wel weer een spraakwaterval worden. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOQi or 1 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Wylde wynpüsten sjitte sa nou en dan oer ’t fjild, Wylst tsjustere wolken lans ’t swurk jeije. Lykwols is ’t, dat dy wyldens net foar ’t rêsthüs jildt, dér hearsket rest yn ’e neimiddei healwei trijen. Mei ’t haekwurk yn ’e skronfelige hannen sit hja foar ’t rut. Hja haldt sa fan dizze neimiddeiskoften. Djip yn prakkesaesjes wei sjocht hja nei büten üt. en skóget de driigjende jeijende loften. Drógjend lüstert hja: „Maeitiid, simmer, hjerst en winter wikslje elkoar óf mei wisse gong; hwat hja üs bringe, witte wy nea en to ninter. De tiid, hja giet aloan har gong.” Dan suchtet hja: „Libbensmaeitiid”. Sêft lüstert hja it. „Hwat wie ik doe noch jong, mei hoop en forwachting yn ’t herte fan ’t libben, wie ’k noch gjin tweintich doe’t ik trouwen gong.” Triennen, bittere triennen walje yn har eagen; as yn ’e skimer sjocht hja bylden üt ’t forline. Sjocht wer de lytse, nearzige klinte, dêr’t hja ynteagen. Mar koartswiligens omfieme lykwols alles mei sulveren skyn. Hja sjocht omheech nei d’ünrêstigens fan ’e natür en sit mei ’t libbensboek iepen yn har mimering; It boek dêr’t mei ’t kliuwen fan 'e jierren yn skreaun stiet oer al ’t moaije hwat hja mocht moetsje op har libbenswei. Ek bin dér blêdsiden yn, dy’t hja der ütskuorre woe, mar, dan wie it ommers har boek net mear; hja speurt net de trien, dy’t op ’t haken foei, herinnering docht soms sa skriklik sear. Hja skrillet op fan Menardus mei de thébel; Komt ünredsum oerein, prottelt op ’e skonken dy’t net wolle, Krijt har loophek en ploft it gremitich foar har del. „Ho, ho, Jantsje, bliuw koartswilich, der is ommers noch sa folie!” Al is ’t fjür birutsen, straks skynt de sinne wer blier. Wy winskje jo en alle aide minsken IN SOUN EN SEINGE NIJJIER! De kansen op de verwezenlijking van een dergelijk bestand mag men niet hoog aanslaan, hoewel Washington zich bereid had verklaard de bombardemen ten op Noord-Vietnam te staken, indien de tegenstanders hun militaire activiteit zouden verminderen. De positie van Thant is anders. Volgens zijn opvatting, uitgesproken op 14 december, moet Washington de aanvallen op N.-Viet- nam onvoorwaardelijk staken. Verder moeten de gevechtshandelingen in aan zienlijke mate verminderd worden en tenslotte moeten de Amerikanen het be- vrijdingsfront als gesprekspartner aan vaarden. Zijn de Amerikanen bereid zich geheel achter deze procedure te stellen? Men zou het kunnen opmaken uit dp opmerking van Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dat Thant een zo ruim mogelijke armslag heeft. De reacties van communistische zijde zijn nog niet bemoedigend. Chinezen en Noord-Vietnamezen spreken van een pro- pagandatruc, maar het is misschien een gunstig teken, dat Rusland zich nog zeer op de vlakte heeft gehouden. 100

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1