Een gesprek met de ge wone lezer Wat verwacht U van 1967? hark en sjoch Qabe Skroar 1 üs hjoed p p to sizzen 1 Fan de Martinytoer Meewerken ten goede Zilveren filmpjes Francine Espinola in Bolsward 106e JAARGANG No. 1 DINSDAG 3 JANUARI 1967 I J. s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hat at l 1425 Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! *♦1 Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag RAAD STAVEREN OP DROOGJE De raad van het stadje Staveren hetft op een droogje de laatste vergadering van 1966 gehouden. Dit kwam niet alleen doordat er droge stof behandeld meest worden. Er werd bovendien een o'de traditie onderbroken met als gevolg Jat de leden van de raad en het college geen ..slokje” kregen uit hotel de „Vrou-ve van Stavoren”. De kastelein had het dit jaar vergeten. Tot overmaat van rainp had burgemeester Van Hout vergeten koffie te laten zetten sen waerden, yn de oerdwylskens fan de frijheit, wy seagen it de léste jierren mei in diel fan de jongerein, dy’t har üttjirge yn in negative fornielsucht en jildforgriemerij. Wy seagen it yn de bouwerij, dêr’t it swarte lean tige han- teard waerd, de kwaliteit fan it wurk yn mannich gefal net bést wie, de forhfi.1- ding tusken wurkjower en wurknimmer al to folie ien kant oerhong, de klant bidde en smeke moast om holpen to wur- den en de rekkens it hier rjucht oerein jagen. Fansels der wiene yn al dizze din gen ek hiel hwat oaren, dy t yn it rjuchte spoar bleauwen en har net mei- nimme lieten fan de tiidsgeast, mar de ynflaesje gie syn sinistere wegen op alle terreinen fan minsklike aktiviteiten. It fait jin dan op, dat er yn it iepenbier sa’n bytsje minsken binne, dy’t harren towear stelle tsjin dy geastlike ünt- spoaringen. De kranten en blêdden net it minst, dy mei illustraesjes, boeken en films en bineammen de T.V. spriede in gordyn fan tichte reek oer de hüshaldin gen en it liket dan op in stuit wol oft eltsenien fan de moderne goarre bisocht wurdt. Hoefolle bliuwe dan har seis en hifkje neffens har djipste oertsjüging dizze nije fenomenen Is dizze massale biynfloeding fan de pu- blisiteitsmedia to hurd oer üs komd, wiene üs woartels dochs net fêst genóch forankere yn bigjinsel en libbensvisy? Te Bolsward 2 gevallen van mond- en klauwzeer. Belgische fornuisjes, speciaal ingericht voor het stoken van hout. Th. H. van der Meulen, ijzerhandel. Op het eiland Malta werden de luchtaan vallen op Britse vliegvelden met succes voortgezet. Japanse bomaanvallen op Nederlands- Indië. Diefstallen van drooglijnen nemen toe. Ieder wordt geadviseerd wasgoed tijdig binnen te halen. Bij besluit van de burgemeester de beide openbare scholen te Bolsward samenge voegd. Het strooien van pekel en zout verbo den als zijnde schadelijk voor schoeisel en fietsbanden. Tot voogd van het Alg. Stadsarmenhuis te Bolsward benoemd in de vacature J. W. Bruinsma de heer W. H. Folkerts. Daar is het weer Het nieuwe jaar Al dagen lang Stond het reeds klaar Troch earst heal to hearren en dan heel to tortellen komt der in boel forkeard praet yn ’e wrald Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dus maar vol hoop Dit nieuwe in Een goede spurt Zij ons nieuw begin 't Is aangepast Aan hun bestek Een kalenderjaar Is nergens lek Het komt en gaat Op hoog bevel Voor de één langzaam En voor de ander snel Wat is een jaar Een tijds lemiet Omdat de mens Het zo beziet Geen kunstmatig Iets of iemand Een jaartal stoort zich Toch aan niemand Het aanzien daarvan Geeft weer hoop Omdat het kwam In goed verloop Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) le week jauari 1942 Bolswanls Nieuwsblad hjit to wézen. It wurdt tiid de lüdrop- pers fan dizze tiid in moedich antwurd to jaen, sadat der in echte dialooch ünt- stean kin. In dialooch, dy’t it lok en de freugde fan it minsklik libben ta groun- slach hat, dy’t it giet, net om in ploechje T.V. of kabaretlju oan grou jild to hel pen, mar om de swiere sin fan it libben yn jinsels en oaren to Ontdekken en der meiinoar foar to wurkjen. Men kin fan herten meifiele mei dejingen, dy’t wize op de greate foroaringen, dy’t it moder ne libben meibringt. Mar it is altyd jit de minske, dy’t bipaelt of dizze dingen bydrage sille ta syn saldo of syn tokoart. It skerpe mes yn hannen fan in moard- ner bringt de dea, yn hannen fan de chirurch rédt it in libben. Sa kinne de nije techyske mooglikheden en de fruch- ten fan wittenskip en kunst it libben ri- ker en djipper, gefoeliger en humaner meitsje, mar yn dizze potinsje leit like- goed de risiko fan greater Ondeugden en djipper fal. In nij jier, in nije kans! Foar elk per- soanlik en foar de lytsere en greatere mienskippen, dêr’t wy diel fan ütmeitsje. Wy soene winskje, dat eltsenien mei moed en bitrouwen stean giet op syn ei gen plak en dêrre in man ütmakket, ear- lik, iepen en trou oan syn eigen gewisse en forantwurding. Dan wurdt it grif in sillich en lokkich nijjier. hebben. Wat ons benauwt is dat het in enkele dorpen welhaast onmoyelijk lijkt een betrouwbare verslaggever te vinden. Gaat U de kolommen na, dan ontdekt u dat verschillende plaatsen re gelmatig worden genoemd en andere bijna nooit. Dit verdriet ook ons. Wij zullen ook hier ons best doen. Helpt U ons? Dan graag. Zo in goede onderlinge harmonie, ver trouwend op een groeiende en vrucht bare samenwerking gaan we met de beste wensen over en weer vol vertrou wen het nieuwe jaar tegemoet. De eerste regels van deze nieuwe jaargang, vermoedeljjk weer de eerste van een onafzienbare reeks, zijn voor U, gewone lezer. Dat „gewone lezer” is niet als discriminatie bedoeld. Integendeel. W(j richten ons tot U, die dit leest, omdat U belangstellend bent. TT slaat het hoofdartikel niet over. U beperkt zich niet tot het vluchtig doornemen van de advertenties, tot het maar dan ook tot in de finesses nagaan van familie-advertenties, tot de Martinytoer, Kappie of het feuil leton. IJ is de gewone, normale lezer, die met belangstelling kennis neemt van het wel en wee van uw stad, uw dorp, uw omgeving, die graag in vogelvlucht het wereldgebeuren nog eens nagaat of een kijkje neemt op het politieke strijdtoneel, van Kamer, Provincie of de eigen- of andermans Gemeenteraad. Antigua: Mevrouw Jacqueline Kennedy en haar zoon John genieten van een bad in de oceaan tijdens hua veertiendaagse vakantie. IN NIJ JIER, IN NIJE KANS! It is foar êldere minsken in ynteressant forskynsel, hoe’t de minsken foroarje mei de altyd wikseljende omstannichheden fan it libben. Of lit ik sizze, in diel fan de minsken, in great diel faeks. Wy hawwe dat sjoen yn de oarlochsdagen, doe’t normale mei- minsken foroaren yn swarthannelers en kollaborateurs, wy seagen dat nei de oarloch, doe’t normale houliken forbrut- Albert Strikwerda to Lollum 40 jier püstertraper. Seyss Inquart in Nieuwjaarsrede: Waren de Duitse overwinningen van 1940 van een toen nog nimmer bereikte omvang, die van 1941 zijn de grootste aller tijden. Het Duitse volk ziet rustig en ernstig werkzaam en vastbesloten het nieuwe jaar tegemoet. MEVROUW KENNEDY Ehl ZOON IN ZEE veel fouten zullen er ook nu weer wor den gemaakt. Raadsvergaderingen, jaarfeesten, ouden van dagen tochten, jubilea, winkelope- ningen, medalje-uitreikingen, veekeurin- gen, concoursen, uitvoeringen, concer ten, verkiezingen, het wordt weer een bonte rij. Niet alles kan worden ver meld. Er moet vaak een greep gedaan. Er zullen weer prettige dingen worden vermeld: benoemd, geslaagd, een eer ste prijs, een eerste kievitsei, getrouwd, het zilveren of het gouden bruilofts feest. Er zullen schaduwen vallen: hier een faillissement, daar een diefstal, ginds een zedendelict, een dodelijk on geluk, een verdrinkingsgeval. Maar ook dat moet in de krant, wil zij spiegel van het leven zijn. Communicatie veronderstelt tweerich tingsverkeer. Daarom is deze brief ge richt aan de gewone lezer. Dat is ook de trouwe Izer, de meelevende lezer, de lezer, die zich ergens wel verant woordelijk voelt. Daarom doen wij graag een beroep op u. In de eerste plaats natuurlijk om trouw te lezen. Die klank bodem hebben we nu eenmaal nodig. Maar we hebben meer nodig. Ook uw opbouwende kritiek. Deel ons uw wensen mee. Heeft u tips, geef ze ons door. Natuurlijk kunnen we geen garantie geven dat u prompt op uw wenken zult worden bediend, maar ge opperde mogelijkheden zullen op hun uitvoerbaarheid worden bekeken. Het verleden levert daarvan het bewijs. Nu bijna twee jaar geleden kwam een lezer met het „Hark en Sjoch”-idee. Sedertdien is het rubriekje bijna 200 keer verschenen, telkens met plm. 15 berichtjes, samen dus een 3000. Zo waren er meer wensen, waaraan werd voldaan, bijv, het meer aandacht geven aan de fotografie, aan de kerk- concerten, aan de vergaderingen van de Provinciale Staten. Natuurlijk kon niet aan elk verlangen worden voldaan. El ke week moet de redactie tweemaal een gevecht leveren tegen het gebrek aan plaatsruimte. Niet de vraag: Hoe krijg ik de krant vol is voor hem urgent, maar: Hoe kan ik in redelijkheid in de bestaande ruimte alles samenpersen. Soms moet een keur worden gemaakt tussen een bericht verkorten of een keer laten overstaan tot het volgende num mer. Soms moet een al te uitvoerig bericht terzijde worden gelegd. Vaak moeten overbodige mededelingen bijv, dat de voorzitter de vergadering opende (wie zou dat anders moeten doen?) en de secretaris de notulen las, worden ge schrapt. Maar U zult daar begrip voor Agenda: Houdt de 17e van deze maand vrij, zo gij muzikaal bloed in de aderen hebt en de 23e wanneer dit boerenbloed is. Allebei als u als agrariër graag naar muziek luis tert. Op 17 januari speelt het Frysk Orkest, op 23 jan. houden de boeren- standsorganisaties een gemeenschap pelijke avond. Fluisteren. Grietje uit Witmarsum bekend om haar a.s. reis naar het Prinsesselijk huwelijk, krijgt een moeilijke opgaaf. Volgens de Koepel, het onvolprezen maandblad uit Wit marsum, kan ze de prinses in het oor fluisteren, dat „kosters Anna, de widdou fan Marten Strikwerda, ok- kerdeis 96 jier wurden is”. Wij zijn benieuwd naar de reactie van H. K. H. Auto’s rijden er in Bolsward 638, of per 1000 inwoners 72. In Wonsera deel is dit per 1000 inw. 82, in Wor kum 85, in Wymbritseradeel 76 en in Hindeloopen 42. Bolsward (helaas nog geen 9000 in woners) heeft sedert 1947 een bevol kingstoename van 1430, het grootst ■in de Zuidwesthoek. Alle omliggen de gemeenten staan op verlies: Hin deloopen 57, Wonseradeel 1494, Wor kum 173, Wymbritseradeel 1634. De parkiet, geadopteerd door de Bam- bianen, is terecht. De heer De Boer, dagblad-joumalist haalde de ont snapte vluchteling weer op en gaf met een royaal gebaar een gulden kostgeld. Maar toen kwam het pas. H. en Sj.- redactie werd van verschillende zijde gebeld of ze de parkiet maar zouden komen terughalen. Uit Bolsward, zelfs uit het rusthuis in Witmarsum. Vraag: waar zijn die andere ont snapte parkieten allemaal? Ufitdieken wy faeks, dat yn it. foarige ek folJe minsken meidreauwen mei de puri- teiriske geast fan doe en lik.emin oer in selssfoarme oertsjüging b skikten as nou? Soe it dan dochs wie wêze, hwat party filosofen üthalde, da t de minske in produkt is fan omstannic.hheden Dat hja foar in diel gelyk hawwe, stiet net meM' yn ’e kiif, mar getóhtKich foar it minskdom is net alles driuwhout op de libtenssé. Dy t hwat djipper sjocht as al. linpich nei de akti;- 1 bjrlden en uterin- gen- wit, dat fi r< i sa is. Mar de measte oarptinkenij r, .je en Sykje biskül oant de ftoarm .oarby is. It oinne mar inkel- den dy’t it findel fêst hélde doarre en tsjin d? tüdsgeast yn&ean mei alle risi- ko’s deroan forboun. Sn man fis Hindrik Algra, senator en hae.dredakt.eur fan it „Friesch Dagblad”, is der wol it mar kantste foarby'd fan. Mar tüzenen bin ne it yn har hért naei him iens en jit folie mear sille it Iflfa him iens wurde as de omstannichheden hwat oars wurde. Fan de mannen, dy’t destiids de geast fan de tiid yn it Joadske Sanhedrin for- tolken, is net ien mamme biwarre bleaun, mar de twa dy’t .’nar derfan losmakken, Nikodemus en jjoazef fan Arimathea, ken, nei twatüzeti jier, elts bern. Net graech soe ik it pleit fiere wolle foar ünfordraechsumerts en diskriminaesje, likemin foar morele korrupsje en oan- taesting fan hert en geast, dy’t modern en Wyml'ritseradCel. amrrrl-1- Gebruik uw beddelakens afwisselend als onder- en bovenlaken, dan doet u er langer mee. Als wij U niet hadden, U, de gewone lezer, zouden wij niet telkens en telkens geïnspireerd kunnen worden tot het tweemaal per week samenstellen van ons blad, tot het schrijven van versla gen, artikels, reportages. U bent voor ons vaak onzichtbaar, maar U bént er. Daar gaan we van uit. Wij voelen het contact. Wanneer wij wisten, dat onze beschouwingen, onze ontboezemingen, onze opmerkingen, onze loftuitingen, on ze waarschuwingen, onze kritiek, onze nieuwscommentaren door niemand zou den worden gelezen, dan was het met de spankracht, die toch telkens nodig is om gedachten te formuleren, zelfs om al die rijen letters stuk voor stuk te schrijven of te tikken, spoedig zijn gedaan. Zoals geen dominee of pas toor het uithoudt te preken voor een letterlijk lege kerk, geen cabaretier grapjes kan verkopen aan een lege zaal, geen oproeper zijn kwinkslagen prijs kan geven zonder publiek op zijn boel- goei, zo is het van de journalist het ónmogelijke gevergd, als hij niet bij ieder woord dat hij neerschrijft het be- -séi heeft dat het ergens gelezen zal worden, in de huiskamer, in het kan toor, in de scheerwinkel desnoods. De krant is communicatiemiddel. De krant is nieuwsbrenger, maar méér dan dat, wil dit althans zijn. De krant wil het nieuws begeleiden, het rubriceren, i 5 het kwalificeren, er zo nodig commen taar op geven. Nu heeft het begrip communicatie iets tweezijdigs, het duidt op tweerichtings verkeer. Er is iets in van „over en weer”. Het is niet zo, dat het nieuws over u uitgestort wordt, zonder meer. U is er zelf bij betrokken. U is deelheb ber. U speelt uw rol mee, zij het dan niet in het wereldgebeuren, toch wel in het streekgebeuren. Dit maakt een streekblad juist zo boeiend. Ieder kent ieder. Niet ook het minst oud-dorpsgenoten, nu in verre we relddelen lezen mee. Heel cru gezegd: Als U bij donker in de sloot fietst en uw kunstgebiet verliest, dan wordt dit gelezen stel, dat uw dorpscorrespondent zo actief is het nieuws op te zenden, al was het maar voor „Hark en Sjoch” zij het dan eni ge dagen, wellicht enige weken later, ook gelezen in de United States, in Z.- Afrika, in Canada, Australië of N.- Zeeland. Wij kozen met opzet een vrij wel nietszeggend berichtje, maar het geldt natuurlijk ook voor het verslag van uw jubileum, uw benoeming, uw ge- zinsvermeerdering, uw 25-jarig huwe lijksfeest. Tussen een nieuwsblad en advertentie blad is een hemelsbreed verschil. Als uw nieuwsblad door welke omstandig heid dan ook te laat komt, of wanneer’ U een keer wordt overgeslagen, mist u iets wezenlijks. U is onwennig. De krant, u kunt hem niet missen. Bij een adver tentieblad zonder nieuws en zonder per soonlijke binding, is dat niet het geval. Zo’n blad is steriel, het heeft niets te brengen, dat appélleert aan uw gevoel, aan uw bestaan. Uitgevers, redactie, administratie, zet ters, opmakers, drukkers, bezorgers, le zers, ze vormen als het ware even zo veel schakels in eenzelfde keten. Zij horen ergens bij elkaar. Samen vormen zij de levensgemeenschap, waarbinnen een blad kan bestaan. Geen van deze schakels is onbelangrijk en de belangrijkste is wellicht de lezer. Een streekblad heeft nog heel andere functies, can alleen nieuwsbrengen en communicatiemiddel te zijn. Het heeft ook een culturele taak, zelfs een oecu menische. Het wil ook spreekbuis zijn van een bepaald gebied. Het wil acti viteiten stimuleren, het wil begrip wek ken voor elkaar, ook voor eikaars over tuiging. Het wil de streek, waarin het verschijnt, een eigen gezicht helpen ge ven. Tenslotte: via de rubriek ingezon den stukken wil het blad ook uitlaat klep zijn. Dit alles overdenkende kan iemand aan de redactietafei maar klein worden. Hoe veelzijdig is de taak, hoeveel wordt er verwacht, hooe beperkt is de tjjd, hoe- mtwaardigd zegt; „Dat kan niet, ik uew ’t guster kocht.” Maar even In- >r zei ze: „Dou konst toch wel g e- lyk hewwe, it kon wel niet fris weze De man lachte: „Dat is nou kla,~e suggestie, want gien enkele slagt er het ’n levende koe in ’e winkel, om dér vlees van te snijen.” Niet bij de tijd. Er werd een pak'set nummers van de Chr. Hist. Neder lander gestuurd t.a.v. de C.H. raa.ds- leden, p.a. gemeentehuis te Buirg- werd. Werden tenslotte bezorgd*: bij H. en Sj.schrijver, die is overal /goed voor. De Kerstman bracht kerstnacht per soonlijk de laatste LABchauffem? een Kerstpakket. Dit werd zeer gev| aar- deerd. Het berichtje hiervan werd niftit bij de redactie bezorgd, maar bi j een redactielid thuis, hetgeen vertrugend kan werden, zoals U hier ook weer ziet. Adresseer alles voor de krant aan Marktstraat 13, advertent les en abonnementen aan de Administratie en nieuws voor wat voor rubriek dan ook aan de Redactie. In Bolsward staan momentee’ t.v.toestellen, dit is 161 per 4 o zend inwoners, het hoogste gemidd *lde in de Z.-westhoek uitgezonderd dan Sneek (183). Hindeloopen heeft 143 toestellen, Wonseradeel 1584, Wor kum 594 en Wymbritseradee 1 1104, per 1000 inwoners is dit getniddeld 143, 130, 152 en 103. Bolsw ird ligt boven het Friese gemiddelde (154), maar beneden het Nederlandse (n.l. 171). De Spaanse, uit België afkomstige pia niste Francine Espinosa, zal op 17 jan. a.s. met het Frysk Orkest in Bolsward optreden in het boeiende le pianokon- cert in d van J. S. Bach. Francine Espinosa, geboren in Brussel, begon op 5-jarige leeftijd aan haar pianostudie bij Elsa Nestler, een leerlin ge van Alfred Cortot. Op 12-jarige leef tijd kwam zij op het Kon. Conservato rium van Brussel in de klas van Emile Bosquel. Vier jaar later verwierf zij de eerste prijs voor piano en het Diplóme Superieur voor kamermuziek. Deze goede prestatie vond zijn beloning in een speciale studiebeurs, haar ge schonken door wijlen Koningin Elisabeth van België, welke haar in staat stelde verder te studeren aan het Conservato rium van Parijs bij Marcel Ciompi. Zij speelde in verschillende steden in West-Europa, o.a. Brussel, Parijs, Lon den, München. Nadat zij zich gevestigd had op Mallorca maakte zij ook een toernee door Spanje. In 1964 vestigde zij zich met haar echt genoot in Leeuwarden. Zij is pianiste in het Leeuwarder Kamermuziekgezelschap en werkt ook meermalen mee aan kon- certen van het Frysk Orkest. Aan de borrel. In de C. Lenigestrai-t in Makkum stroomde op Nieuwjaars morgen een helder vocht over de straat. Neen ’t was geen nieuwjaars borrel, maar wel het geborrel uit eeé lek in de waterleiding. Scherven brengen geluk, wordt er wel eens gezegd. Doch niet voor de auto mobilisten. Deze moesten Nieuw jaarsmorgen gaan manoeuvreren om geen panne met de banden te krijgen- Her en der lagen glasscherven op straat, van de op oudejaarsavond leeg gedronken cola-flesjes. die oy straat werden stuk geslagen. De bruid van de gemotoriseerde brui degom heet voluit Grietje Kalsbeel uit Gaast en hij zelf Dirk de Jong uit de Tijnje. Dirk de Jong was ir 1965 kampioen van Nederland voor 50 cc grasbaanraces en hij behoorde ook in 1966 tot een van de besten van Nederland, aldus wordt ons na der medegedeeld. Opknapbeurt. Het kleine Littens heeft de vorige week een opknap beurt gekregen. Aan de nieuwe we gen aan de oostzijde van het dorp werden diverse perken aange legd met bottelrozen. Bovendien zijn veie boompjes geplant. Mijlpaal. Op 13 jan. zal het 200.000e schoolconcert worden gegeven. De Stichting bestaat nu 12% jaar. Be gonnen werd met 574 concerten per jaar, nu zijn dit inmiddels 2500. Hier mee worden 175.000 leerlingen per concert bereikt. Uit Bolsward zijn dat iedere keer 1000 scholieren. Volledige vergunning stond er Nieuw jaarsmorgen bij de Doopsgezinde kerk op het bordje, waarop anders de kerkdiensten zijn aangekondigd. Zal wel een „éldjiersfyt” zijn. Ze zaten samen aan tafel De man en de vrouw. Op een gegeven mo ment zei hij: „Da’s vlees van een dooie koe, dat hoest mij niet te ge ven. bah.” Waarop zijn vrouw ver- I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1