De bestanden Vietnam m waren Gahe SKroar tijdelijk maar Woningbouw zal bij* stembus strijd grote rol spelen Scherpe uitval van De Gaulle hark en sjoch I iOWW fl 106e JAARGANG No. 2 VRIJDAG 6 JANUARI 1967 k es Gouden filmpj STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Sa nei Nijjier Nieuwe opleiding verplegenden in het St. Antonins Zieken huis te Sneek ww, Am Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Hwat hat üs hjoed to sizzen Soekarno. Hachelijke zaak. Boer Voogd. Enquêtes. Vooropleiding Scherpe uitval van De Gaulle. Rode Wachters. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! J. S Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag In Vietnam is het de periode van tjjdelijke rust in de gevechten. Na een kerst- bestand kwam het nieuwjaarsbestand en nu heeft het Zuidvietnamese bevrijdings leger evenals vorig jaar van 8 tot 15 februari een bestand afgekondigd ter ge legenheid van het Vietnamese nieuwjaar. Dat is drie dagen langer dan het door de Zuld-Vietnamezen en Amerikanen afgekondigde nieuwjaarsbestand. Maar ook hierin behoeft men geen aanwijzingen te zien, dat de communisten bereid zouden zijn het bestand tot onbepaalde datum te verlengen, zoals van diverse zijden is aanbevolen. Op een Engelse poging om tot overleg te komen hebben zij al af wijzend gereageerd. De nog altijd bestaande woningnood in Nederland zal bij de komende stembus strijd en de formatie, die daarop volgt, weer een grote rol gaan spelen. Dat is niets nieuws in de na-oorlogse politieke geschiedenis van Nederland. Toch zal het accent bij de komende verkiezingen anders komen te liggen dan in het verleden. Dankzij vooral de inspanningen van minister Bogaers, de bewindsman, die na de val van het kabinet-Cals niet meer terug wilde komen omdat de richting van de KVP-politiek hem niet meer aanstond, is het vrijwel zeker, dat over enkele jaren de woningnood voorbij zal zijn. Wegens de heersende kolennood het rei zen per trein van militairen beperkt. In Indonesië is president Soekarno weer iets verder van zijn voetstuk gedaald. Hij heeft er in moeten toestemmen, dat hij voor het Volkscongres verantwoor ding zal afleggen over zijn houding in de periode van de revolte van oktober 1965. Aanvankelijk weigerde Soekarno in te stemmen met de hem door de ge neraals voorgelegde verklaring, maar hij is gezwicht. Het doel van de gene raals lijkt minder Soekarno uit de weg te ruimen dan wel hem klein te maken en te houden, opdat hij nog een voor hen nuttig instrument bij de handhaving van de eenheid van het land kan blijven. Woningwetwoningen mogen volgens de ARP alleen worden verhuurd aan men sen met lagere inkomens. Het moet mo gelijk zijn, meent de ARP, om mensen met hogere inkomens te dwingen het huis te verlaten. Hiervoor is een wijzi ging in de huurbeschermlngsbepalingen nodig. Woningbouwverenigingen en ge meenten zouden volgens de ARP de be voegdheid moeten krijgen om huurders met hogere inkomens te verplichten de gesubsidieerde woning vrij te maken. Om deze „doorstroming” mogelijk te maken moet het aantal te bouwen pre- miewoningen tijdelijk worden vergroot, stelt de ARP voor. Premiewoningen zijn huizen, waarvoor de overheid een pre mie op de bouw geeft. Een premie, die heel wat lager is dan de subsidie voor woningwetwoningen. Er zit ook een harde kant aan dit voor stel. Vaak gaat het om mensen, die in de tijd, waarin zij een woningwetwoning betrokken, nog niet voldoende verdien den om een duurder huis te kunnen be talen. Dankzij positie- en salarisverbe teringen hebben zij nu een zekere wel stand bereikt. Dan moeten zij worden gedwongen het huis, waaraan zij ge hecht zijn geraakt, te verlaten. Dat zijn nu eenmaal de nare gevolgen van de woningnood, die dit soort persoonlijke offers nog wel een tijdje zal blijven vragen. De heer Voogd, vanaf de opkomst van de Boerenpartij trouw kamerlid voor de politieke organisatie van de heer Koe koek, maar sinds kort verbeten tegen stander, heeft nogal wat losgemaakt met zijn besluit de Boerenpartij de rug toe te keren. Hij heeft een aantal bij valsbetuigingen gehad, die hem ertoe hebben bewogen toch een eigen partij te gaan formeren. De heer Koekoek zal het met lede ogen aanzien. Het vertrek van de heer Voogd dreigt voor de Boe- ons stond Nou en dan buijen Mei hagel en rein Dêr mei is ’t waer Dan hast ek wol sein De onderwijzer Jan Stapert heeft voor f 50.000 aan zilverwerk vermaakt aan de stad Franeker. De aanleg van de Parkstraat en Gysbert Japicxstraat (nu Claes Baerdtstr.) vol tooid. Geslaagd voor de acte Nederlandse taal en letterkunde M.O. de heer A. L. J. Wytzes, hoofd der Geref. school te Bols- ward. 4% Obligatielening groot f 125.000.000 ten laste van de Staat der Nederlanden. Gebr. Kingma, Bolsward. Salang wy yn ’e wrald forkeare Kinne wy alle dagen leare Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) le week januari 1917 Bolswarils Nieuwsblad Er doen zich nu echter andere proble men voor. De regering heeft miljoenen guldens geïnvesteerd in de bouw van z.g. woningwetwoningen. Het kwam er in feite op neer, dat de overheid een (groot) deel van de kostprijs van de huizen voor haar rekening nam. De hu ren konden daardoor laag blijven. De huizen werden dan ook bestemd voor mensen met lagere inkomens. In de praktijk is het echter anders gelopen. Het blijkt, dat in deze woningen met vrij lage huren mensen wonen, die zich zon den gebracht. Hij beseft ook, dat jonge revolutionairen vooral fouten bij de lei ding zullen ontdekken. In een poging de strijdbare fase van het communisme te verdedigen tegen een bureaucratisering, die elke staat nu een maal met zich brengt, vernietigt Mao vele positieve elementen in China, maar tegelijk maakt hij de weg vrij voor zijn opvolger Lin, die van lieverlee al zijn ri valen van het toneel ziet verdwijnen. Is dat een poging van Mao om te voorko men, dat na zijn dood het land uiteen zal vallen? De Amerikaanse bombardementen van Noord-Vietnam beginnen een hachelijke, politieke zaak te worden, vooral omdat na ontkenningen van de Amerikaanse regering wel is komen vast te staan, dat de bombardementen veel schade aan niet-militaire doelen aanbrengen en dat zij nogal wat slachtoffers onder de burgerbevolking maken. Dat heeft al om in de wereld protesten gewekt. Vier geestelijke, o.w. de Duitse dominee Nie möller en een Amerikaanse dominee, zijn naar Hanoi vertrokken om zich daar „vrijwillig bloot te stellen aan de Amerikaanse bomaanvallen.” Veel opzien hebben in de Ver. Staten de artikelen van Harold Salisbury in The New York Times gewekt. Deze vooraanstaande Amerikaanse journalist is in Noord-Vietnam en meldt zijn blad niet alleen, dat de bombardementen wat onnauwkeurig zijn, maar ook, dat er nog geen enkele aanwijzing is, dat de bombardementen de bereidheid bij de Noord-Vietnamezen om tot een vergelijk met hun tegenstanders en dan voorna melijk de Amerikanen te komen, in enig opzicht hebben vergroot. Hij ont neemt regering en generale staf wel een illusie. De oorlog is overigens in de Ver. Staten niet populair, maar over het algemeen is Johnsons populariteit de laatste tijd niet bedenkelijk gedaald doordat de meeste Amerikanen een snelle terug tocht wensen, maar doordat zij een snel le overwinning wensen, die Johnson niet heeft gegeven. Het gevaar bestaat, dat Johnson in een poging om een einde van de oorlog te forceren, en wel op een redelijke termijn vóór 1968, voordat hij herkozen wil worden, te grote risico’s gaat nemen en toch nog in een land oorlog met China verwikkeld geraakt. De oorlog in Vietnam wa® voor presi dent De Gaulle aanleiding om in zijn nieuwjaarsrede een scherpe uitval tegen de Ver. Staten te doen. Hij sprak van een onrechtvaardige en verwerpelijke oorlog, die ontstaan is door de gewa pende interventie van de Ver. Staten op het grondgebied van Vietnam. Hij her haalde zijn bemiddelingsaanbod. Fran krijk, dat de taak op zich had genomen de koude oorlog in Europa te beëindi gen, zou bereid zijn een bijdrage te le veren tot de oplossing van het geschil in Azië, zo stelde De Gaulle de zaken. Het is wel een volkomen scheeftrekken van de ontwikkelingen om Frankrijk te zien als het land, dat een einde aan de koude oorlog heeft gemaakt. teerd en van enkele officieren is bekend dat zij zelfmoord hebben gepleegd. Een ander, wiens naam de Rode Wachters niet bevalt, is de minister van buiten landse zaken, Tsjen, en het is niet on mogelijk, dat ook de positie van Tsjoe En-lai, de minister-president, wat zwak ker is geworden. Dat meent men te kunnen aflezen uit het feit, dat de „culturele revolutie” van de Rode Wachters, die neerkomt op een terroristische radicalisering en versobe ring van het leven, nu ook tot de fa brieken en mijnen zal doordringen. Hiertegen had Tsjoe En-lai zich lang verzet omdat hij van oordeel was, dat de produktie niet in gevaar mocht wor- Schlphol: Dinsdagmorgen is de door de Chinezen tot ongewenst persoon ver klaarde Nederlandse zaakgelastigde na een gedwongen verblijf van vjjf maan den in Peking in Nederland teruggekeerd. Op de foto de heer Jongejans met zjjn gelukkige echtgenote Mar wy geane foarüt Op nei it Ijocht Sa nei nij jier Bin wy dér mei bitocht Leech bin de greiden Griis is de bou Noardwest is de wyn De loft dy is grou Een probleem bij de werving van leer- ling-verplegenden is steeds geweest, dat de kandidaten ofwel niet voldoende voor opleiding hadden genoten ofwel aan de toelatingseisen voldeden maar te jong waren. In Sneek tracht men hierin te voorzien door met ingang van 1 april 1967 een cursus te geven voor aspirant-leerling- verplegenden, die zowel voorziet in de leemte van onvoldoende vooropleiding als in de overbrugging van de periode tot de vereiste leeftijd van 17 jaar en 7 maan den is bereikt. De lesgelden van degenen, die aan deze cursus deelnemen komen voor rekening van het ziekenhuis, terwijl ook de reis kosten van de leerlingen, die extern zijn, van huis naar Sneek zullen worden ver goed. Zoals wij in ons laatste overzicht van het vorige jaar schreven, had Washing ton Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, in de arm genomen om tot een bestand in Vietnam te komen. In antwoord hierop heeft Thant als zijn standpunt te kennen gegeven, dat de eerste stap naar de vrede in Vietnam de stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zal moeten zijn en wel onvoorwaardelijk. Amerika, aldus Thant, is sterk genoeg om een dergelijke stap te nemen, maar president Johnson is nog niet van die mening. Hij verlangt voor de stopzet ting van de bombardementen de ver zekering van Hanoi, dat het ook een bijdrage tot de vrede zal leveren, en wel een stopzetting van de hulp aan de Zuidvietnamese communisten. der grote bezwaren hogere huren kun nen veroorloven. Anderen, met lagere inkomens, worden daardoor gedwongen duurdere woningen, die zij zich eigenlijk niet kunnen permitteren, te bewonen. Hier zit een grond van onrechtvaardig heid in. Enkele politieke partijen maken nu al duidelijk, dat zij er wat aan willen gaan doen. Deze week kondigde de Anti Re volutionaire Partij in haar „program van actie” aan, dat zij zal proberen de wettelijke bepalingen te verscherpen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en renpartij nog meer nare gevolgen te hebben. Zoals bekend betrof het con flict tussen de heren Koekoek en Voogd volgens de boerenleider vooral een jaar lijkse bijdrage van vijfduizend gulden, die de Boerenpartij van haar kamer leden eist. In de Tweede Kamer overweegt men nu (vooral de socialisten) om dit aan de kaak te stellen. Zij menen dat een der gelijke financiële regeling in strijd is met de eden of geloften, die een kamer lid bij zijn installatie aflegt. Zij veron derstellen, dat een dergelijke dwang de onafhankelijkheid van een kamerlid na delig kan beïnvloeden. Overigens is zo’n bijdrage aan de partijkas niet nieuw. Ook de kamerleden van de Communis tische Partij Nederland zijn gewoon een deel van het geld, dat zij voor het ka merlidmaatschap ontvangen, in de par tijkas te storten. De heer Koekoek moet nog meer slagen verwerken. De komende kamerverkie zingen heeft hij steeds gezien als Zijn grote triomf en dat ook niet onder stoe len of banken gestoken. Hij was er al tijd van overtuigd, dat zijn partij na de verkiezingen met tien tot vijftien zetels in de Kamer zou verschijnen. Dat ver trouwen zal nu wel een knauw hebben gekregen. Recente enquêtes hebben aan getoond, dat de populariteit van de heer Koekoek en zijn partij aanzienlijk is ge slonken. Misschien zit er nog een klein winstje in, vergeleken met de drie ze tels, die de Boerenpartij nu inneemt, maar het zal beslist geen verdubbeling of verdrievoudiging worden. Het uitschrijven van enquêtes, waarbij een uitgezóchte groep mensen, die re presentatief wordt geacht voor het Ne derlandse volk, allerlei vragen krijgt te beantwoorden, is een hobby geworden, die een steeds grotere populariteit krijgt. Sommige enquêtes zijn niet altijd helemaal betrouwbaar; in het algemeen geldt, dat zo’n onderzoek wel een ze kere richting duidelijk kan maken, maar nooit tot in details voorspellingen mo gelijk maakt. Een geïllustreerd week blad is bezig met een zeer uitvoerige enquête, die als onderwerp heeft de politiek in Nederland. Er komen inte ressante antwoorden uit de bus. Zo is een van de onderzochte onderdelen de vraag „monarchie of republiek?” Men kiest ondubbelzinnig vóór de monarchie: 71 procent. Vijftien procent is voor de republiek, voor twaalf procent „is het niet zo belangrijk”, de rest heeft geen mening. De partijen, die het grootste aantal voorstanders van een monarchie in hun gelederen hebben (meer dan drie kwart van het totaal-aantal) zijn: KVP, WD, CHU en ARP. Het grootst blijkt de aanhang bij CHU en ARP (beide 89 procent). Het grootste aantal republi keinen is te vinden bij Boerenpartij (32 procent) en PSP (44 procent). Het grootste aantal republikeinen is, altijd nog volgens deze enquête, te vinden in de drie grootste steden. De voorstanders van de republiek menen, dat „het Ko ninklijk Huis te veel geld kost, een pre sident meer invloed op de regering kan hebben en een republiek democratischer is omdat het volk zelf een president kiest.” Als voordelen van het Konings huis noemt men „het staat boven de partijen en het is een symbool van een heid.” Gelukkig is er de laatste jaren weer een toenemend aantal meisjes en jongens dat na hun schoolopleiding het beroep van verplegende kiest. Naast het motief de zieke mens te helpen, is ook een prak tische instelling een zeker niet te ver waarlozen factor bij de belangrijke ver antwoordelijkheid en de grote mate van zelfstandigheid van de hedendaagse ver plegende. Zoals bekend is een nieuwe re geling van de opleiding tot verplegende tot stand gekomen, die meer dan voor heen bij de oude opleiding het geval was, in belangrijke mate zal kunnen bijdra gen tot die grotere verantwoordelijkheid en meerdere zelfstandigheid, die de mo derne verplegende eigen is. Bij de nieuwe opzet heeft men rekening gehouden met de ontwikkeling die heeft plaats gevonden met betrekking tot de didaktiek en de methodiek. Naast een verbreding van de inhoud, noodzakelijk om ook de sociale wetenschappen in te passen in het onderwijs, speelt bij de op leiding van verplegenden de ontwikkeling van de medische wetenschap en de ver pleegkunde een grote rol. Het gevolg is, dat men de toelatings eisen heeft verzwaard. Om aan de op leiding te mogen deelnemen wordt thans het Mulo-diploma gevraagd of een daar aan gelijkwaardig diploma, o.a. dat van inrichtingsassistente (Inas) of het di ploma Algemene Ontwikkeling voor leerling-verplegenden (A.O.L.V.). In be perkte mate kan ontheffing van deze toelatingseisen worden verkregen. De duur van de theoretische en prakti sche opleiding is thans 3% jaar, waarin echter mede is begrepen een preklinische periode van 2 maanden, terwijl thans ook de basiskennis van de kraam- en kinder verpleging in de opleiding is opgenomen. De theoretische lessen dienen zoveel mo gelijk in bloksysteem te worden gegeven. Zoals uit de in ons blad opgenomen ad vertentie blijkt, zal in maart 1967 in het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek een nieuwe cursus voor verplegenden aan vangen, overeenkomstig de nieuwe re geling van de opleiding voor het diploma A ziekenverpleging. Men is daar in Sneek bij de uitwerking van deze nieuwe regeling naast de practische opleiding in het ziekenhuis, uitgegaan van een blok systeem in de vorm van lesweken. Eens in de 2 maanden gaan de leerlingen voor een lesweek naar het opleidingsinstituut „De Wiekslag”. In die week wordt niet gewerkt, maar kunnen zij zich geheel aan de studie wijden, hetgeen didactisch gezien vele voordelen biedt. In China duurt de actie van de Rode Wachters, de militante knokploeg, die de zegen heeft van Mao Tse-toeng en diens kroonprins, generaal Lin Piao, voort. De aanval op weer andere auto riteiten is met alle felheid ingezet. Het staatshoofd, Llioe Sjao-tsji, en de sec retaris van de secretaris van de com munistische partij, Teng Hsiao-ping, kunnen op aanplakbiljetten in Peking lezen, dat zij gevaarlijke, burgerlijke denkbeelden koesteren. Generaal Lin' voorganger als minister van defensi', generaal Peng Teh-hoeai, is gearres- Better Iet as net. Laatst stopte een Hollandse automobilist en vroeg of er soms een standbeeld bij Wares stond. Door een der dorpelingen is hem de situatie uitgelegd. De man was dusdanig geïnteresseerd, dat hij er heen is gereden. Een mooi succes. Via de DAF-dealer Fa. Th. Bruinsma te Bolsward en Sneek, werd een technische prijs vraag uitgeschreven, waarvan de le prijswinnaar werd de heer K. van der Velde te Witmarsum, die hiermede winnaar werd van een autoradio, compleet ingebouwd. Vreemd hoe ze Laard en Zaard soms spellen, vertelde ons een jeug dige bewoonster van deze „ütbuor- ren.” Soms is het Land en Zand en ze doen het nog wel gekker, maar de post weet ons steeds te vinden. Anders ging het met een uit Bols ward verzonden uitnodiging, bestemd voor Wurdum, zoals u misschien niet weet, maar tante Pos toch wel moest weten, een plaatsje bij Leeuwarden. Een of andere postman zette er ech ter „zie Sneek” op. In Sneek heeft men Wurdum voor een straatnaam aangekeken en zich de blubber ge zocht. Toen de uitnodiging ten lange leste naar Bolsward werd terugge zonden, als zijnde onbestelbaar, was de vergadering, waarvoor de uit nodiging gold, reeds lang voorbij. Eremedailles kregen enkele jongelui uit Oosterend, n.l. de broers en zus ters Westra en Zijlstra opgespeld in de KFFB jaarvergadering in de Har monie te Leeuwarden. De medailles bestonden uitelk 5 rijksdaal- ders. Optocht. Het betrof hier de 2e prijs in een optocht, waarin een Fries boek van de KFFB moest worden uitgebeeld. In Oosterend was dit een uitbeelding van Bliid Boadskip. De eerste prijs f 100.ging naar Ees- trum bij Dokkum. Goud. Op veler verzoek gaan we door met onze historische filmpjes, dit jaar weer afwisselend goud en zilver. Beide terugblikken vallen in oorlogstijd, met al de trieste gevol gen van dien. Gabe terug. Het Gysbert Japicxjaar is voorbij. De wijze „master” ver dween reeds van de voorpagina en ons aller Gabe Skroar komt terug. Weet u nog wie hij was? De hoofd persoon uit de Rimen en Teltsjes van de Bruorren Halbertsma. Gabe was „skroar” ergens tussen Bols ward en Leeuwarden en „beppe” vond in zijn „lapekoer” heel wat wijsheden, waarvan wij u er met kwistige hand, zij het dan mondjes maat, meedelen. Bolsward-Boalsert, ons tweetalig plaatsnaambord, stond oudejaars nacht met die van de andere tien Friese steden in „vrijstaat Folgeren” rond de lisfretter, het beeld van de Elfstedentochtrijder. Het betrof hier meer een stunt dan baldadigheid. Het beeld zou netjes worden terugge bracht. Kerst in januari Als u een witte kerst bedoeld lijkt het er misschien op. Maar anders? Het kerstfeest hoort in december thuis. Verslagen van wijdingen en zangdiensten, die we nu nog ontvangen, moesten we terzijde leggen. Jammer, maar het was afspraak. Driemaal is scheepsrecht. Wommels heeft niet 2 herbergen gekend maar het zijn er drie geweest. Tegenover die van Weima in „het Noord” op de hoek is er ook een geweest en wel van de fam. Struiksma. Dit her innerde zich wed. Cnossen-Osinga te Ulst en zij meende het even te moeten doorgeven. De witte vlaggen. De plantsoen dienst van de gemeente Wonseradeel legt prachtige perken aan in de Tjalkstraat te Makkum. Dat be woners meehelpen aan verfraaiing van hun straat is dus te begrijpen. Maar dat er mensen zijn die door de week en zelfs zondags (ook op eer ste en tweede Kerstdag) hun voor deur flankeren met „schone” was op de welbekende Tomado-rekken, als of ze aan de achterkant geen 30 m2 muur bezaten, is wel te veel van het goede. Koppen snellen. U hebt wel eens van koppensnellers gehoord of gelezen in verhalen uit bijv. Afrika of voor malig Nieuw-Guinea. Vorige week liepen er ook twee koppensnellers in Exmorra rond met echter vreed zame bedoelingen. Zij snelden de koppen van de paar honderd hei palen die straks de nieuwe woningen van Exmorra zullen dragen en steu nen. Dat was toen. In janu. 1 1784 schreef een genootschap van vrije Friezen te Harlingen een prijsvraag uit over de beste inrichting van de vrijcorpsen en schutterijen. De twee de prijs, groot 20 dukaten, werd ge wonnen door H. Oneïdes te Exmor ra, zo lezen we in het Exmorster Bibliotheeknieuws. Leaver dea as slaef. Het aanplak biljet van de jaarlijkse herdenking van de Slach by Warns zit nog steeds hecht aan de borstwering van de Hichtumer brug geklit. Het plakwerk is derhalve niet met een Franse slag gebeurd. r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1