6ahe SKroar een Tonny Ferwerda: gepolijste sprinter met onwaarschijnlijk hoog ritme I en Huwelijk van Prinses Margriet Mr, Pieter van Vollenhoven il „It lytse fintsje” met toekomst I I w 1 fff tl Hwat hat Fan de Martin ytoer Zilveren filmpjes I - - i :..g J n r 10óe JAARGANG No. 3 DINSDAG 10 JANUARI 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Feest in Den Haag us hjoed to sizzen w Sprint Ss! Inwonen. Alma Ata Foto Max Koot Festiviteiten. Enige? Cup-rijder IJsvast Kaatser Japan opent nieuw offensief op Malakka. WITE WtfALD DF Tj. «ie J. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Te koop zeer beste trekhond. S. Dijkstra, Groentehandelaar, Bagijnestraat, Wor- kum. Op 10 januari zal de Residentie één zee van vlaggen tonen. Nederland viert feest om het huwelijk van prinses Margriet en inr. Pieter van Vollenhoven, maar Den Haag zal ongetwijfeld de kroon spannen. De Hagenaars hebben zich wat gepas seerd gevoeld niet helemaal terecht toen Kroonprinses Beatrix voor haar huwelijk vorig jaar Amsterdam boven de Hofstad verkoos. Nu echter krijgt Den Haag toch een prinses in zijn midden op een van de belangrijkste dagen in haar leven. Grote wolinzameling In Duitsland. In dien ooit een oproep met vreugde en in stemming is begroet, dan is het wel deze. Een officiële foto van H.K.H. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven die vandaag in het huwelijk treden. Kibjen en jeuzeljen is froulju’sw’urk Dat net to tellen is keardelswurk Bewaking. Velen zullen zich nog de rumoerige in cidenten herinneren, die tijdens de hu welijksdag van prinses Beatrix in Am sterdam voorvielen. Zij leken gericht tegen de nationaliteit van prins Claus, tegen het koningshuis als zodanig, maar Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In de Duitse restaurants zijn twee vlees loze dagen voorgeschreven. Driemaal per week is het verplicht de aardappels in de schil te laten. Twee dagen per week is slechts veldkeukengerecht toegestaan. Bekeuring wegens het verstoppen van 30 kg vlees in een wieg. Het vlees was afkomstig van frauduleus slachten van een varken. Winterbevoorrading aardappelen stopge zet. Beschikbaar de twenterstier Bernhard. Dekgeld f 2,J. Bouma, Allingawier. Mooie zeden in Ede, zei oom. Koos u de garage dus ook? Wat is het bijzondere aan deze zinnen? U kunt ze ook van achteren naar voren lezen. Tonny Ferwerda, toen bezig aan zijn eerste werkelijke wedstrijd-seizoen, werd even later reserve-kampioen van Fries land, misschien door een redelijke maar nog niet voldoende scherpe 1500 meter. „Hwa is nou Tonny Ferwerda,” vroeg in januari van verleden jaar een jongedame op de baan van „De Eendracht” te Gorredijk aan een vriendin. Op dat moment stond de donkere 23-jarige Boiswarder geconcentreerd aan de start van de 1500 meter tijdens de Friese langebaankampioenschappen. Hij schoot plotseling in de lach, toen na een simpele vingerwijzing de opmerking van de teleurgestelde vragen- stelster tot hem doordrong: „Dy, dat lytse fintsje?” aldus ontlenen we, evenals de vier volgende gegevens aan de Fries Mozaiekschrjjver van de Friese Koerier, De pezige metselaar verklaart het ge miste kampioenschap, dat nu in handen viel van Siebolt de Vries uit Harich, niet door een verstoorde concentratie. Hij is er zich van bewust, dat de sleutelafstand „Wat goed is komt snel,” is ook van toe passing op de 1,68 meter lange en, een maal afgetraind, 65 kilogram wegende Tonny Ferwerda. In zijn diensttijd nam hij voor de aardig heid deel aan langebaanwedstrijden in name de Belgische en Engelse vorsten huizen geen afvaardiging sturen omdat zij het huwelijk van de prinses met een gewone Nederlander niet vinden passen bij hun status. Van een dergelijke „ver en, waardiging” is echter nooit iets ge bleken. Integendeel. Zaterdag werd op paleis Soestdijk dubbel feest gevierd men vierde ook het dertigjarige huwe lijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard. Zondag gaf Pieter van Vol lenhoven het startsein tot een sneeuw- gevecht met de journalisten. zijn sterkste zijde niet is. De 1500 meter is te lang om voluit te sprinten en juist iets te kort om zuiver te stayeren. De toen nog vrij onervaren Tonny Ferwerda, die met zijn onwaar schijnlijk hoge ritme een prachtige 500 meter in de benen heeft, slaagde er niet in zijn krachten precies te verdelen. telde zich aan de Friese schaatstop door verscheidene tweede plaatsen en over winningen in afvalwedstrijden te Dron- rijp, Bolsward en Witmarsum en samen met Jacobus de Vries uit Heerenveen ’n koppelwedstrijd te Steggerda. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Wyt is de wrêld Sa fier as men sjocht, ’t Is kening Winter Dy hat it bitocht. De boerepleatsen lizze Suver wazich yn ’t neat, Al wie al it libben Nou yn himsels wer keard. De fjilden bin’ wyt En rom sünder ein, Leit dér de wrald Mei in wyt lekken bilein. 2e week januari 1942 Daardoor ontging hem de zege ook op de gure „Stobbepoel” bij Elslo, die dag ’t Friese Alma Ata. De 38 jarige Jeen van den Berg uit Heerenveen was die 18e januari ongenaakbaar. Jeen Wester won de sprint in 45,1 sec. en evenaarde daar mee zijn eigen Fries rekord. Jeen van den Berg en Tonny Ferwerda wonnen de 1500 meter in 2.22,6 en ver beterden het Fries rekord, dat op naam stond van Siebolt de Vries. Op de 3.000 meter leverden Tonny en Jeen I ’n ener verende strijd, die de ervaren oud-kern- ploeglid en Elfstedenrijder uit Heeren veen in zijn voordeel besliste. In Langebaanwedstrijden werd Tonny 2e te Jorwerd (achter Roel Bokke Span), te Hemelum (achter Siebolt de Vries), te Makkinga (achter Jeen Wester), te Els lo (achter Jeen van den Berg) en in het kampioenschap van de NVBHS (achter Roel Bokke Span). Verder werd Tonny eens 2e in een afval- wedstrijd te Akkerwoude (achter Jan Halfweeg) en 3e in Drachten en Stiens. De Boiswarder moet het zuiver van klas, sementrijden hebben, want met uitzon dering van de sprint wint hij meestal niet meerdere afstanden. Der giet sa’n frede fan üt En in ünforjitlike rêst, Sa sjocht men it mar wer Ek winterdei is t büten op 't bést. Leeuwarden. Tonny won, wat hemzelf enigszins verbaasde. Thomas Ferwerda, die geruime tijd voet balde bij C.A.B. en als kaatser verleden jaar o.m. de competitie in Bolsward won, meldde zich na het afzwaaien als lid van de schaatstrainingsgroep in zijn woon plaats. „Piet Venèma heeft mij gemaakt” zegt Thomas, die al gauw Tommy en meestal Tonny werd genoemd. doar wit to birikken en sa syn gemeente bimoedicht en syn boargers aktiveart. De trêdde funksje neamt drs. Faber dy fan ambassadeur. Dêr forstiet hy ünder, de representaesje fan de gemeente. Hok- foar yndruk krije de bisikers üt de frjemdte fan in gemeente. Hja komme meast yn oanreitsing mei de boarge- master. Is dat in man, dy’t by harren in goede yndruk makket, dan komt dit ek de namrne fan de gemeente to’n goede. Dat jildt foar de kollega’s en oare auto riteiten likegoed. Hy moat yn de goede sin in „hear” wéze, hertlik en aimabel, erudyt en yn foarkommen en gedrach „comme il faut”. De gemeente wurdt om utens faken typeard troch syn boarge- master, hwant hy is de earste boarger. De fjirde funksje, dy’t Drs. Faber neamt is dy fan magistraet. De man fan it ge- sach. De man, dy’t de Keninginne for- tsjinwurdiget, de man, dy’t de Ried foar- sit, it kollege fan b. en w. lieding jowt, oarder en regel yn syn gemeente biwar- ret, mei help fan de polysje en tasicht haldt op de gemeentebilangen. Hy hat de opdracht dit tasicht ek to halden op de bisluten fan de Ried, dy’t hy tsjin- halde kin en oan hegere ynstansjes ta bioardieling tastjüre kin en sa mear. Hwat sprekt de lju nou fan al dizze din gen it measte oan? Hoe is dat yn de stêdden, yn de greatere plakken en op it plattelan? Is der ek forskil yn dizzen tusken it oardiel fan de man en de frou? Tusken 51de en jonge minsken, tusken ryk en earrn, tusken frijsinnigen, gerefor. mearden, katholieken o*1 herfoarmen 7 Nergens in Nederland koopt u beter koffie-surrogaat dan dat van fa. Simon Gaastra. IN SPEGEL FOAR BOARGEMASTERS Drs. S. Faber hat der op üt west. Op ündersyk üt, hjir yn Fryslan. Hy woe wol ris krekt witte, hoe’t de lju yn de stêd en op it plattelan nou winlik tinke oer de funksje fan boargemaster. Hwat achtsje hja de bilangrykste kanten fan syn ambt en persoan. Hoe soene hja har boargemaster it leaf st sjen? De Fryske Akadeemje hat in gearfetting fan dit ündersyk yn in lytse brosjure üt- jown en it is wol nijsgjirrich de ütslach fan dizze enquête to hearren. De skriuwer is sa fier net gien as Prof. Klein, dy’t it klear spile om 26 .orskillen- In de zomermaanden maakt Tonny ge regeld trainingsritten op zijn racefiets. Loop, en gymnastiekoefeningen doet hij dikwijls met Gerrit Abma uit het naburi ge Burgwerd. Op tweewielige rolschaat sen, probeert de slanke Boiswarder al vast te schaven aan stijl en techniek en voert hij zijn konditie op. Onder de z.i. straffe, prettige en bijzon der kundige leiding van Klaas Postma uit Akkrum traint Tonny verder in de Friese kernploeg. Ook neemt hij deel aan de oefenuren van de Boiswarder schaats- trainingsploeg. IJsvastheid deed Tonny op in Deventer. De burgerlijke huwelijkssluiting heeft plaats in het Oude Stadhuis aan de Javastraat in Den Haag. Het gebouw is de afgelopen weken gerestaureerd. De Javastraat zelf in het verleden door de kasseien een schrik voor het Verkeer is van nieuwe bestrating Voorzien. Anderhalf uur later (om 11 Uur) volgt de inzegening van het hu welijk in de Grote of Sint Jacobskerk, feen van de oudste kerkgebouwen in de Residentie. Ook deze kerk is gerestau reerd. Voor het huwelijk van de prin ses is een verwarmingsinstallatie ge plaatst. Het huwelijk zal worden ingezegend door prof. dr. H. Berkhof, geen onbe kende voor het paar. Hij is hoogleraar in de theologie namens de Nederlands Hervormde Kerk aan de universiteit te Leiden. Wegens papierschaarste wordt De Jongs Nieuwsblad voortaan met kleiner letter gezet. Te koop een stookje met pijp bij M. Hoekstra, Gaast. Het paar zal na het huwelijk (en de huwelijksreis naar onbekende bestem ming) zijn intrek nemen in het vrién delijke Paleis het Loo. Dit paleis werd in 1685 gebouwd als buitenpaleis voor Stadhouder-Koning Willem UI. Het is steeds bewoond geweest door leden van het Koninklijk Huis tot het moment, waarop in dit paleis Koningin Wilhel mina overleed. Koningin Juliana heeft de titel „Vrouwe van het Loo” geërfd, maar er zelf nooit haar intrek in ge nomen. Prinses Margriet en mr. Van Vollen hoven zullen enkele kamers in een zij vleugel gaan bewonen. Prinses Margriet is de afgelopen maanden al bezig ge weest met de inrichting van de kamers (waarbij zij veel antiek heeft gebruikt). Het staat nog niet helemaal vast wat mr. Van Vollenhoven na het huwelijk en na de beëindiging van zijn diensttijd bij de Luchtmacht zal gaan doen. Men meent, dat hij weer een functie zal aan vaarden bij de Raad van State, het ad viescollege voor de Koningin. Het is echter ook heel goed mogelijk, dat hij bij de Koninklijke Luchtmacht (staf) zal blijven. De feestelijkheden rond het huwelijk be gonnen zaterdagavond al met een fees telijk bal in Paleis Soestdijk. Zaterdag kwamen ook de buitenlandse gasten aan. Het Belgische Koningshuis stuurde geen afgezant naar Den Haag. Vooral in de buitenlandse sensatiebladen zijn geruchten gepubliceerd als zouden met de kanten oan it boargemastersambt to finen, hy is hwat ienfaldiger to wurk gien en bringt fjouwer fasetten oan, dy’t neffens him de lju oansprekke, it ien mear as it oare fansels. Alderearst de funksje fan Boargerfaer! De man, dy’t foar de swierrichheden fan de boargers ried en died wit De ien wol bouwe, de oare siket in wente, de trêdde sit mei in jonge, dy’t ünder tsjinst moat, de fjirde rint om mei de frage, hwer’t de 51de heit of mem hinne moat, dy’t seis net mear allinne bliuwe kin en al sokke fragen mear. Yn de boargemaster wurdt troch folie minsken in man frege, dy’t foar de slim me kwestjes fan syn boargers iepen stiet en harren dêrby helpt. Hja forwachtsje ek fan him bilangstelling by bysündere feiten yn it partikuliere flak en it for- ienlgingslibben. De twadde funksje is dy fan manager! De man, dy’t by alle ynstansjes en adres sen syn gemeente wit to forkeapjen. De man, dy’t de wei wit by deputearre stea- ten, op de provinsiale griffy, by de pro- vinsiale tsjinsten. De man, dy’t op it finketou sit by nije regelingen en moarns om tsien üre al yn den Haech sit om de folie winst foar syn gemeente to bipleit- sjen. De man mei relaesjes by keamer- leden, wichtige persoanen en sa mooglik nationale figueren. Dy’t hjoed in fiks tal wenten üt it fjür slepet, de oare wike subsydzje foar dit en de oare moanne foar dat. De man, dy’t in stevige doar ie pen wit to krijen, yn in oar gefal, dat net troch de foardoar kin, via de efter- Drs. Faber hat dit allegearre neigien en mei sifers taljochte. Dy’t it krekt witte wol, moat it boekje mar by de Aka deemje opfreegje. Wy moatte folstean mei de wichtichste konklüzjes: Fan de hündert minsken founen 48 de funksje fan boargerfaer de bilangrykste, 30 dy fan manager, 10 dy fan ambassa deur en 11 dy fan magistraet. Op it twadde plak setten 41 de manager boppe- oan, 34 de boargerfaer, 17 de ambassa deur en 8 de magistraet. De slotklonklüzje fan Drs. Faber is, dat de boarger net sasear in gesachsman freget, ek net in handich en linich di- plomaet, mar op it foarste plak wear- dearret in man, dy’t in bitroud riedsman is foar syn boargers en dêrneist in tüke sakeman is foar syn gemeente, hwer- troch hy de bloei fan it bidriuwslibben oanmoedicht en fuorthelpt, de forsjen- ningen forbettert en forgreatet en dêr- troch de gemeente foarütbringt. Torjucht seit Drs. Faber dat de troch- sné-boarger net frege wurde kin hoe’t hy tinkt oer oare fasetten oan dit ambt, dy’t hy net bioardielje kin, mear ynterne dingen dus. Dat moat men oan insiders en autoriteiten oerlitte. Mar it publike gesicht, de „image” fan it ambt komt üt dizze spegel düdlik nei foaren en dy’t him oan in oar spegelet, spegelt him sêft. Tonny Ferwerda, die met Jacobus de Vries uit Heerenveen waarschijnlijk de beste lichamelijke konditie heeft van de Friese rijders, stelde z’n kwestbare kuit- beenspieren éénmaal bloot aan een stratenloop. Dat gebeurde in Franeker, waar hij 3e werd. Wellicht is het voor hem beter zich slechts op „glad ijs” te wagen. In het landskampioenschap sloeg hij geen slecht figuur. Hij zal wel meer van zich laten horen. Met de trainingsgroep ging Tonny Fer werda eind 1965 naar Deventer, waar de tot dan onbekende Boiswarder de 500 meter voor velen volkomen verrassend In 46,7 sek. afraasde. Het leverde hem met een een plaats op in de vijf man sterke Friese ploeg voor de Usselcup-wedstrij- den. Deze 46.7 heeft Tonny afgelopen zondag op de Jaap Edenbaan verkort tot 44,9, waarmee hij in een sterk veld 11e werd. In deze cupwedstrijden knabbelde de van nature strijdbare Boiswarder 0,7 se- konde van zijn persoonlijk rekord op de sprint af. Onder bar slechte weersom standigheden kon hij het tijdens de 1500 meter niet op de been houden. In januari kwam de eerste wedstrijd op natuurijs. Op het landijs te Hommerts-Jutrijp ging de 500 meter sneller: 45,6. De 1500 me ter ging in 2.32,5 en de 3000 meter in 5.25,5. Tonny, die zich op de sleutelaf stand enigszins forceerde ging daarna weer „lekker”, werd in de eindrang schikking 8e. Tonny Ferwerda was er meteen. Hjj nes- militaire dienst ging, met enig eer betoon werd ontvangen. Zijn populari teit zou ongetwijfeld veel groter zijn geweest als hij erop had gestaan om als een gewone recruut te worden be handeld. Prinses Margriet wist zich ook bijzonder populair te maken door zich in Leiden in niets van andere studenten te onderscheiden en mee te doen met alle festiviteiten. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Studenten. prinses Margriet heeft de bruidegom leren kennen in Leiden. Beiden studeer den daar. De prinses nam in september 1962 haar intrek aan het Rapenburg 45 in Leiden hetzelfde huis waar ook prinses Beatrix tijdens haar studie jvoonde om economie en rechten te studeren. Overigens heeft de prinses i nooit de opzet gehad te promoveren. Het ging om een globale tocht langs het terrein van deze wetenschappen. Mr. Pieter van Vollenhoven studeerde rechten. De prinses ontmoette hem op een studentenbijeenkomst. Samen zijn Zij naar verscheidene studentenfeesten gegaan. Regelmatig was prinses Mar griet op de kamer van Pieter te vinden om daar de rommel op te ruimen, die haar soms wat slordige, toekomstige man had achtergelaten. Prinses Mar griet stopte haar studie in Leiden na haar verloving (op 10 maart 1965, pre cies een jaar voor het huwelijk van de oudste prinses). Zij volgde een verkorte opleiding voor verpleegster in het Amersfoortse ziekenhuis De Lichten berg. vormden ook een ontlading van de spanning, die zich door verschillende oorzaken in de hoofdstad had opge hoopt. Deze factoren gelden in veel mindere mate in Den Haag. De alge mene verwachting is, dat het op 10 ja nuari in de Residentie niet tot belang rijke incidenten zal komen. Men houdt veel minder rekening met ordeversto ringen dan destijds in Amsterdam. Wel hebben, vanzelfsprekend, de Binnen landse Veiligheidsdienst en de politie stringente veiligheidsmaatregelen ont worpen om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. De politie in Den Haag is niet erg ge lukkig met de recente uitlatingen van de voorman van een nieuwe, kleine par tij, die aankondigde, „dat zijn mensen de zaak in Den Haag wel in de gaten zouden houden om ordeverstoringen de kop in te drukken.” Zoiets wekt juist weerstanden op, meent de politie. Men rekent niet op grote wanordelijk heden, maar is niet vergeten, dat het vorig jaar op Prinsjesdag voor het eerst tot relletjes kwam. Er bestaat altijd een kans, dat jongeren de dag zullen aangrijpen om onrust te maken. En dat is iets, dat niet bij dergelijke feestelijk heden past. Tot echte protesten zal het wel niet ko men. Prinses Margriet en mr. Van Vol lenhoven zijn populair in Nederland. Vooral de prinses. Haar echtgenoot zal zijn betekenis nog moeten bewijzen. Er Is wel enige kritiek op hem geweest toen hij op het moment, waarop hij in I Z. w' J Met 4.52,8 vestigde Jeen van den Berg een Fries rekord. Tonny verbeterde zijn persoonlijk rekord en bracht het op 4.53,9. Hij reed zijn eerste 5000 meter tij dens de Friese kampioenschappen te Gorredijk. Het ging hem gemakkelijker af dan de 1500 meter. Zijn tijd van 8.40,8 is daar het beste bewijs van. Tonny Ferwerda bewees in het nauwe lijks op gang gekomen seizoen opnieuw tot de sterkste Friese rijders te behoren. Hij werd met Span de enige Fries, die op 7 en 8 januari 1967 aan de Nederlandse kampioenschappen mocht deelnemen. Het komt Thomas Ferwerda niet zomaar aanwaaien. Hij traint het hele jaar, elke avond één anderhalf uur. Soms gunt hy zijn felle natuur op zondagen een „rustdag”, thuis bij z’n echtgenote, vier hoog in de Marwertflat te Bolsward. Ook dan wordt er nog getraind, la Henk van der Grift met fietsbanden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1