SPANNINGEN IN CHINA NEMEN TOE Gahe Sluw KRIJGSRAAD I hark en sjoch f-, I 106e JAARGANG No. 4 VRIJDAG 13 JANUARI 1967 Hwat haf Hollands bruidspaar Gouden filmpjes -- 'I j I k 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Gevechten. Nieuw Congres. Dinsdag heeft president Johnson de zit- Naar links. üs hjoed to sizzen Bezorgdheid in Rusland. p. Verontwaardiging. De Europese top. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Op 25 maart is het tien jaren geleden dat het verdrag van Rome werd onder tekend, dat de grondslag vormt van de Europese Economische Gemeenschap. Om dat te vieren heeft Fanfani, de Ita liaanse minister van buitenlandse zaken de regeringsleiders naar Rome uitgeno digd. Het zal wel niet 25 maart worden, want dat is een r.k. feestdag, maar er gens in april. De Gaulle heeft toegezegd te komen en men heeft de indruk, dat te dwingen aan de wens van de Kamer gehoor te geven. Het kabinet-Zijlstra is niet afhankelijk van een kamermeerderheid. Het weet maar al te goed, dat niemand in de Tweede Kamer er aan zal denken de regering naar huis te sturen, ook al Drink in slok. W. de Boer en echtg. te Nijland waren maandag 9 jan. 25 jaar gehuwd. Familie, broer en zus ter van bruidegom met hun resp. echtgenoten en kinderen, zorgden in de nacht van zondag op maandag (de klok had pas 12 uur geslagen) voor een originele felicitatie. Boven de deur werd een spandoek aange bracht, waarop; „Drink in slok, op dit 25-jierrich houlikslok!” Serenade. Hierna stelde men zich met brandende fakkels bij de slaap kamerramen op en gaf een daveren de feestserenade met muziekinstru menten. Het feestpaar, dat niet op deze serenade had gerekend en „nof- lik to slügjen lei” werd ruw in hun slaap gestoord, evenals de dichtstbij- wonenden, die natuurlijk ook uit hun slaap werden gewekt. Maar niette min, ’t was origineel en zij waren eerst met hun felicitatie. Touwtrekkerij. Wie niet sterk is moet slim zijn. Melkman Huisman is sterk en slim allebei. Wat dit laatste be- Nu het gevaar voor mijnen is geweken wordt de veerdienst StaverenEnkhui- zen hervat. Dinsdag de grote dag Twee blijde jonge mensen Nederland hijst de vlag De geestdrift kent geen grenzen Van Midlum tot Maastricht Klinkt het: Oranje Boven De dag blinkt lentelicht Om 't paar Van Vollenhoven. Der is gjin wreder rekkenmaster op ’e wrald as de kunst Een jongeheer nam les Trof een studente in Leiden Hij zou aan de prinses Speciale aandacht wijden Hij dacht misschien heel stil Onder leren en sporten Ons scheidt het standverschil Dit zal wel nooit iets worden. Toen werd het openbaar ’t Volk betuigde instemming Dit voelde ’t jonge paar Als dankbare erkenning ’t Vorstenhuis meet niet meer Met adellijke maten Tijden namen een keer Doorbraak der democraten. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2e week januari 1917 neemt die regering beslissingen, die te gen de wens van een kamermeerderheid ingaan. Zo vlak voor de verkiezingen stort men zich niet graag in een nieuw politiek avontuur. Vandaar, dat prof. De Quay met een gerust hart kan zeggen, dat hij de motie van de kamermeerderheid naast zich neerlegde. Hij verklaarde zich wel bereid om nog eens met de P.T.T. te gaan praten over de desbetreffende tariefsverhoging. Zelfs kon de minister het zich veroor loven een enorme blunder te begaan. Hij zei namelijk, dat het niet doorgaan van die tariefsverhoging zoveel duizend nieuwe telefoonaansluitingen zou kosten. Als de P.T.T. het geld niet zou krijgen, dan zou de telefoondienst niet in staat zijn het vereiste bedrag te investeren, vertelde hij. Er bleken echter Kamer leden genoeg te zijn, die konden vertel len, dat de P.T.T. mogelijkheden ge noeg heeft om van elders in het bedrijf de nodige gelden te halen voor de aan leg van de nieuwe telefoonaansluitin gen. Dan moet men maar in andere sectoren meer bezuinigen, aldus de Twee de Kamer. De minister deed alsof hij nog niet eer der op dat simpele idee was gekomen. De Kamer reageerde hier nauwelijks op. Het leek alsof de parlementariërs wei nig fut hadden om met de regering in de clinch te gaan. Dat kan men zich ook wel voorstellen. De belangrijke po litieke gebeurtenissen spelen zich dezer dagen, hoe vreemd het ook lijkt, nu eenmaal niet in het parlement af. Daar werkt men getrouw het programma af. er een poging zal worden gewaagd om de politieke éénwording van Europa, waar De Gaulle enkele jaren geleden zo geestdriftig vóór was, weer nieuw leven in te blazen. Men verwacht, dat ook Engelands toetreding tot de E.E.G. een onderwerp van gesprek zal zijn, maar nog steeds is er van enige posi tieve reactie van Parijs op Wilsons pol- singen niets gebleken. Aan het eind van deze week gaat Wilson aan zijn onder zoekingstocht door de zes landen van de Gemeenschap beginnen. Hij begint in Rome en zal op 24 januari zijn belang rijkste pleisterplaats, Parijs, bezoeken. Het werd ook tyd. Het is nu meer dan 30 jaar geleden dat de Bolswar- der vaart is gebaggerd, zodat er nu heel wat modder te voorschijn komt. Het kanaal kan nu beter doorstro men, zodat de plezierbootjes weer beter water krijgen en niet meer zo gauw over de bodem schuren. Al met al betekent deze opschoning, evenals de reeds schone Jaanvaart een hele verbetering. De actie van de Rode wachters in China, wier bedrijvigheid zich nu ook tot de fabrieken en het platteland gaat uitstrekken, begint op ernstig verzet te stuiten. Japanse correspondenten melden uit diverse streken van China gevechten tussen Rode wachters en arbeiders. In Nanking zouden veertig mensen om het leven zijn gekomen. In Sjanghai hebben burgerlijke elementen geprobeerd water en electriciteit af te snyden en het verkeer stop te zetten. Eén van de gevolgen van de angst voor de terreur van de Rode wachters is, dat in Sjanghai veel arbeiders hun post hebben verlaten, hetgeen de economie van het land schaadt. De inten siteit van de gebeurtenissen heeft waarnemers al de mogelijkheid van een revo lutie in de pen gegeven. Maar voor een revolutie is vermoedelijk nog meer nodig. Men weet niet waar het leger staat, maar men neemt aan, dat het in het algemeen gehoorzamen zal aan Lin Piao, de kroonprins van Mao Tse-toeng. Wat gebeurt er als het kabinet-Zijlstra iets wil en de Tweede Kamer geen toe stemming geeft? Een antwoord is nauwelijks te geven, zo is gebleken na de bespreking in de Tweede Kamer van de voorstellen om de P.T.T.-tarieven op enkele onderdelen drastisch te verhogen. Prof. De Quay, minister van Verkeer en Waterstaat en daarmee politiek hoofd van ’s lands postbedrijf, verdedigde moedig het plan om o.a. de tarieven voor nieuwsbladen enz. met ongeveer 50 procent te verhogen. Maar de meerderheid bleek onverbiddelijk. Een motie werd aangenomen met vrywel algemene stem men waarin werd gevraagd de verhoging van de posttarieven uit te stellen en bovendien in omvang te verminderen. In normale omstandigheden zou dit voor een bewindsman voldoende moeten zijn om aan de wens van de Kamer leden gehoor te geven. De jeugd van Exmorra heeft gepro beerd om Schraard een oudejaars- vuur afhandig te maken. In Schraard spaart men het hele jaar alle brand baar materiaal om op oudejaarsavond een flink vuur te kunnen stoken. In Exmorra denkt de jeugd er pas te gen oudejaarsdag aan dat er weer een vuur moet komen, zo lezen we pas nu in bibliotheeknieuws. In Haarlem vergaderde de Partij van de Arbeid. De socialisten maakten vol gens vele politieke waarnemers op deze bijeenkomst duidelijk, wat ze na de ver kiezingen zullen gaan doen: geestdrif tig in de oppositie gaan. Tijdens het Haarlemse congres namen de P.v.d.A-afgevaardigden het verkie zingsprogramma aan. De belangrijkste punten Zijn: de overheidsuitgaven voor ontwikkelingshulp moeten toenemen tot minstens twee procent van het nationale inkomen in 1970 (hetgeen zou beteke nen een bedrag van twee miljard gul den); het wettelijk vast te stellen mi nimuminkomen moet sterker stijgen dan de overige lonen en de lagere inko mens moeten sneller toenemen dan de hogere, bijvoorbeeld door toekomstige loonsverhogingen niet meer in percen tages, maar in geld uit te drukken. De P.v.d.A. eiste verder, dat de successie rechten zullen worden verdubbeld en dat de vermogensbelasting progressief (dat wil zeggen hogere vermogens moe ten een hoger percentage af staan) zal worden. De socialistische lijsttrekker oud-minis- ter Den Uyl, maakte duidelijk, dat de Partij van de Arbeid alleen aan een vol gende regering zal meedoen als al deze eisen worden ingewilligd. De eerste reactie op het Binnenhof was „We moeten het nog zien”, maar na bestudering van de diverse socialisti sche eisen en redevoeringen kwam men tot de slotsom, dat de Partij van de Ar beid op dit laatste congres duidelijk een ruk naar links heeft laten zien, een richting, die het voor de andere par tijen heel moeilijk maakt met de PvdA in zee te gaan. Geen gesprek met Hanoi. Nogal glad. De automobilist P. de Vries uit Makkum raakte zondag avond in Zijn woonplaats in de Kerk straat bij het nemen van een bocht in een slip, waardoor de auto uit de koers raakte. Het voertuig schoof ’t trottoir op, nam op zijn weg een sta len hekwerk mee, om tegen de wo ning van de fam. T. Ozinga tot staan te komen. De rekening van deze on gewilde glijpartij resulteerde in ma teriële schade aan auto en hek. Dit kwam vooral naar voren in de re actie van de Katholieke Volkspartij op de verkiezingsbijeenkomst van de PvdA. De voorlichtingsdienst van de K.V.P. liet weten, dat men in K.V.P.kringen „zeer verontwaardigd” was over enkele uit latingen tijdens de P.v.d.A.-vergadering gedaan. De woordvoerder van de K.V.P. koos overigens voor zijn kritiek slechts een klein onderdeel uit van het scala aan politieke uitspraken. Volgens hem was men binnen de K.V.P. vooral „ontdaan” óver de uitlating van partijvoorzitter dr. J. G. H. Tans, over het omroepbeleid. Dr. Tans had gezegd dat de P.v.d.A. niet begrijpt waarom men nu zoveel haast maakt met de afhandeling van de om roepwet. En dit werd weer niet door de K.V.P. begrepen. Daar verweet men de voormalige regeringspartner „dub belhartigheid”. Tijdens het kabinet-Cals waren K.V.P. en P.v.d.A. het eens over de noodzaak de omroepkwestie zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. „Een voudig een schande. Wanneer ooit van dubbelhartige politiek kan worden ge sproken, dan geldt dit wel voor de op merking van de socialistische partij voorzitter, als zou de K.V.P. nu pro beren allerlei machinaties uit te voeren met die omroepwet”, aldus een K.V.P.- woordvoerder. Hoe men ook over de omroepzaak mag denken, één ding is duidelijk geworden. Tussen de vroegere partners botert het beslist niet meer. Maar dat was ten slotte al enige tijd hakend. En men past wel op niet te veel moei lijkheden te veroorzaken. Intussen houdt men buiten het parlement krijgsraad over wat na de verkiezingen moet ge beuren. Vooral het afgelopen weekeinde gaf daar voorbeelden van. De volgende personen te Bolsward zijn ingeschreven bij de Landstorm: Tjitte Anema, Christiaan Lammertsma, Har- men Okkema, Sipke Schaafsma, Ulbe Sieperda, Sipke Veltman, Thijs Wel vaart, Bouke de Boer, Jouke de Haas, Fob. Fred Heemstra, Lamb. Lammert sma en Sinne van der Heide. Maar ’t meisje van Soestdijk Wilde een gewone jongen Ze wist liefde maakt rijk Spontaan en ongedwongen Werd het contact gelegd Bernhard en Juliana Vonden, ze menen ’t echt Laat ze hun gang dan gaan, ja. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum ting van het nieuwe, in november geko zen, Congres, het negentigste sinds de Amerikaanse onafhankelijkheid, geopend met de boodschap over de toestand van de natie. Daarin geeft hij de grote lij nen van zijn regeringsbeleid weer, die in de komende weken in verschillende boodschappen nader zullen worden uit gewerkt. Veel zal er niet veranderen, er staan geen nieuwe ontwikkelingen op stapel. Meer geld heeft Johnson nodig voor de oorlog in Vietnam. Voor het lopende be lastingjaar (dat loopt tot 1 juli) zal hij hiervoor 10 miljard dollar meer nodig hebben en voor het komende belasting jaar schat men het totaal op 25 miljard. Tegelijk probeert Johnson wat meer toenadering tot Rusland te zoeken in overeenstemming met zijn rede van ok tober, maar hier stuit hij op de moei lijkheid, dat het Congres juist in ver band met de oorlog in Vietnam niets wil weten van toenadering en zeker niet van kredieten. Terughoudendheid zal ’t Congres ook betrachten bij de toewij zing van gelden voor de sociale aspec ten van Johnsons wetgeving, zoals de oorlog tegen de armoede en de verbete ring van het onderwijs. Door de over winning van de republikeinen bij de jongste verkiezingen is Johnsons meer derheid zodanig geslonken, dat zijn eigen conservatieve partijgenoten samen met de republikeinen weer de wet kun nen stellen. Hoe het precies is gelopen is niet duidelijk, óf de jeugd van Exmorra is bang óf die van Schraard is bij zonder heldhaftig, in ieder geval kreeg Exmorra in Schraard geen voet aan de grond. Toch hadden bei de dorpen weer- hun vuur in de nacht van Oud op Nieuw. Mevr. KingmaBritzel te Bolsward, vraagt een tweede dienstmeisje, niet be neden de 20 jaar. De zilveren schaats. De IJswegen- centrale Bolsward-Wonseradeel be staat dit, jaar een kwarteeuw. Het was destijds de bedoeling „het cen tje voor de baanveger” af te schaf fen en de vegers een meer vaste be loning te geven. 75 jaar ambachtsonderwijs. Neen 75 jaar bestaat de Technische School te Bolsward nog niet, maar toch is er wel even reden stil te staan bij het feit, dat 75 jaar geleden de ambachts tekenschool werd opgericht, het „for- midden”, waaruit de L.T.S. is ge groeid. Sedert de oorlog kreeg Bolsward er 837 woningen bij, Hindeloopen 71, Wonseradeel 682, Workum 285 en Wymbritseradeel 580. Den Haag: de officiële bruidsfoto van prinses Margriet en Mr. Pieter van Vollenhoven en Wymbritseradeel. Kuikenjacht. Bij de heer A. Elger- sma te Wons, waar deze herfst een kuikenmesterij is gebouwd, werden maandagnacht om ongeveer 2 uur de eerste 12000 mestkuikens afgele verd. 8 bewoners van het dorp hiel pen mee om de kuikens te vangen. Ze werden hierna in 3 grote vracht auto’s uit Weesp geladen. Duidelijk. Ook de liberalen vergaderden in het af gelopen weekeinde. In Roterdam zei de liberale lijsttrekker, mr. Enzo Toxo- peus: „Wij moeten vóór alles duidelijk zijn”. En hij voegde de daad bij het woord. „Wij zullen onder geen beding met de P.v.d.A. in een volgende rege ring samenwerken”, zei hij. Nu is dat geen mededeling, waarvan politiek Ne derland ondersteboven raakt. Want een samengaan van V.V.D. en P.v.d.A. is alleen in uiterste noodsituaties denkbaar. Tijdens het liberale congres viel vooral op, dat mr. Toxopeus enorme bijval kreeg. Hij schijnt de opvolger te worden van de grote prof. Oud. Prof. De Quay beriep zich echter op de noodzaak de enkele miljoenen guldens, die de verhoging zou opbrengen, voor 's lands schatkist binnen te halen. De Tweede Kamer stond op dat mo ment machteloos. Want er was geen enkele mogelijkheid om prof. De Quay Hetgeen het dichtste bij een revolutie komt, zijn de gebeurtenissen in Nanking waar aanhangers van Tao Tsjoe de macht in handen zouden hebben. Tao is enkele maanden geleden in een snelle carrière naar de vierde plaats van de lijst van groten opgeschoven. Hij leidt de propaganda en is bijzonder actief geweest in de organisatie van de Rode wachters. Maar Tao is nu ten val ge- komen. Rode wachters hebben hem door I de straten van Peking gesleurd, maar hij schijnt toch nog wel over een bolwerk i in Nanking te beschikken. Verhelderend hebben enkele plakkaten op zuilen in Peking gewerkt. Met deze plakkaten wordt de bevolking op de hoogte gehouden van de politieke be- I roeringen. Op een ervan vertelt voor zitter Mao, dat de groep om president Lioe, nu in ongenade gevallen, in 1958 heeft getracht hem uit te schakelen door hem het presidium van de staat te ont nemen. Mao kon hiertegen weinig doen, I maar tijdens een verblijf van acht maan- 1 den in Sjanghai in 1965 en 1966 had hij i het besluit genomen door een beroep op de massa (Rode wachters) de staat te beschermen tegen zijn tegenstanders, die al te zeer de overhand hadden gekre gen in de partij-organen. Een interview met de Noordvietnamese premier in The New York Times en uitlatingen van de Noordvietnamese ver tegenwoordiger in Parijs hebben even de indruk gewekt, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat Hanoi minder afkerig tegenover onderhandelingen met Amerika zou staan, als de bombarde menten maar zouden ophouden. Maar bij nadere uitleg bleek Hanoi toch nog steeds vast te houden aan het oude standpunt, dat alleen de befaamde vier punten onderwerp van gesprek zouden kunnen zijn. Die houden in: een Ame rikaanse aftocht, naleving van de ak koorden van Genève van 1954, het pro gramma van het bevrijdingsfront als basis voor een regeling in Zuid-Viet- nam en hereniging door vreedzame mid delen, zonder buitenlandse inmenging. Vooral dat derde punt, organisatie van Zuid-Vietnam op basis van het commu nistische programma, is onaanvaardbaar voor de Amerikanen, die bovendien pas hun troepen willen terugtrekken, als een vreedzame regeling is getroffen. De ontwikkeling in China wekt zorgen in Rusland. De Prawda heeft een scherp artikel gepubliceerd, waarin het blad spreekt van de vervolging op grote schaal van communisten, regeringsfunc tionarissen, intellectuelen en werkne mers op belangrijke posten. Kosigin en enige andere, hoge functio narissen maken op het ogenblik een rondreis langs belangrijke industriële centra om met plaatselijke partij-afde- lingen te spreker over de nieuwe, ge vaarlijke fase van de Chinese politiek. Men ziet hierin een campagne om de bevolking voor te bereiden op een ver slechtering van de betrekkingen met China. Het was al bekend, dat men zich te Moskou zorgen maakt over toenemen de grensincidenten aan de lange Chi- nees-Russische grens. Naar alle waar schijnlijkheid hebben de Russen de laat ste maanden al zes divisies naar Oost- Siberië overgebracht. De incidenten zijn weliswaar onbelangrijk, maar men wil op alles voorbereid zijn. Schoonmaakbeurt. De Bolswarder vaart tussen Spyktille en het Van Harinxmakanaal wordt met twee baggermachines uitgebaggerd. Tus sen Spyktille en Oosterlittens is de vaart al verlost van heel wat mod der, thans is men bezig nabij Baard. Bij Winsum en Huins wordt de mod- derspecie op het land gespoten. treft, heeft hij bij de Bolswardse flatbouw een originele touwtrekkerij bedacht, waarbij de huismoeders de door hen bestelde puddingvla en wat dies meer zij, zelf naar boven take len. Aardig om te zien en het gaat gesmeerd. Oud Workum heeft een rijk archief. Dit is nu geordend en beschreven, ’t Eerste exemplaar van een hierover vervaardigde inventaris (een kloed boekwerk) zal woensdag over een week ten stadhuize worden overhan digd aan Gedeputeerde H. M. Ger- brandy. 100 jaar. Bolsward heeft een 100- jarige al bruist deze nog van jeug dig leven. Aan de gevel van de Doele lezen we, dat de Sociëteit de Doele in 1867 is opgericht. Hoe en wanneer het eeuwfeest gevierd zal worden, is ons nog niet bekend. Afscheid. Dr. Nieuwenhuis, v.h. huis arts te Nijland, later zeer gewaar deerd schoolarts heeft na 40-jarige loopbaan afscheid genomen van zijn vak. Ss Si»-H O,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1