Johnson biedt weinig nieuws 6ahe Shroar Niet somber zijn hark en sjoch Lichte ontspanning China Ontevredenheid over het rapport van Presitent Sukarno 106e JAARGANG No. VRIJDAG 20 JANUARI 1967 in Gouden filmpjes •-3 V - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. i i i i i i i i i i i i Rapport. I I I I Hwat hat l i I I ós hjoed to sizzen I I I Binnenland. I Belastingen. Omroepen. Toenadering. In Duits-Frans gesprek. Politie. het en Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Premier Zijlstra zal maatregelen nemen om de werkloosheid in Nederland in te tomen. Vooral het noorden zal hiervan profiteren. De overheid wil extra geld beschikbaar stellen om de vestiging van nieuwe industrieën in de noordelijke „probleemgebieden” (zoals de term nog altijd wat paniekerig luidt) te bevorde ren. Ook zal de regering zo snel mogelijk proberen tot overeenstemming te komen met de grote oliemaatschappijen over de exploratie en exploitatie van het Con tinentaal Plat. Uitvalsbases voor de maatschappijen voor haar we.rkzaamheden op het ondiepe deel van de Noordzee zullen in het noorden worden gecreëerd, waarmee ook al de werkgelegenheid kan worden bevorderd. Premier Zijlstra deelde dit het afgelopen weekeinde mee in een vergadering van de Anti-Revolutio- naire Partij. op het ogenblik niet voor de wind. Op de foto een klein deel van de prak tisch onverkoopbare voorraad van de Opelfabriek in Rüsselsheim. Als ge volg hiervan zal aan 3000 werknemers ontslag worden aangezegd. Eind vorig jaar werden er al 1400 mensen ontsla gen. Bitwing it ryske jong en tear Hwant is it in beam, dan wol ’t net mear Uitgave: A, J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De economische situatie speelt een grote mier Zijlstra een forse ruzie met de rol in de huidige politieke verhoudin- socialisten over het probleem van de gen. In de Tweede Kamer kreeg pre- werkloosheid. De socialisten Franssen Oranje-jubileum. Vanavond viert het Chr. Muziekkorps „Oranje” het ju bileum, met een speciaal concert, ’t Korps werd destijds opgericht toen men bij de verloving van Prinses Juliana behoefte gevoelde aan Oran- je-muziek. Men zal wel gedacht heb ben: Van feest komt feest en gelijk hadden ze. Lichte ontspanning in China. en de de moet oppassen de politie zo met klach ten te overladen, dat agenten liever een straatje omlopen dan de orde te hand haven. „Dat leidt tot nog meer klach ten, maar dan over het verzuim van de politie,” zei de minister. Veel schande wordt er gesproken van het voorstel van verschillende fracties in de Haagse gemeenteraad het salaris van de burgemeester te brengen op f 15.000, En dat in deze tijd. Eet nu lamsvlees 35 ct per pond. Lams- vet 40 cent per pond. F. Wouters, kalfs- en varkensslagerij, Kleinzand 73. Vergadering met debat. Spreker de heer H. Eisma over het onderwerp: „Kan een Christen koopman zijn?” Toegang f 0,25 Workum opgeschrikt door een hevige knal. Verscheidene ruiten sprongen. De knal werd veroorzaakt door het sprin gen van een mijn. Bolswarders, die een goede daghuur ver dienden met het pellen van mosselen in Harlingen, moeten deze verdienste thans missen nu de zoutaanvoer is stopgezet. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week januari 1917 Amerikanen zijn altijd erg bang voor tekorten op de begroting (veel banger dan Europeanen dat zijn) en het ligt voor de hand, dat er een sterke stro ming bij het conservatieve deel van het Congres zou kunnen ontstaan om te be- Kuinigen op allerlei binnenlandse, sociale uitgaven, op Johnsons z.g. Great Society zijn strijd tegen de armoede en voor beter onderwijs. Daartegen verzet John son zich, maar nieuwe initiatieven zijn toch niet van hem te verwachten, eer der een consolidatie van het bereikte en vooral een verbetering van de organi satie. Sterk haalde hij naar voren, dat 70 pct. van het voor dergelijke projec ten uitgegeven geld over de overheid ter plaatse liep. Hij wilde zich hiermee verdedigen tegen de verwijten, dat de Great Society een vergroting betekent van de invloed van de centrale regering, waarvoor Amerikanen bijzonder bevreesd zijn. President Johnson heeft in zijn traditionele boodschap over de State of the Union, ofwel de toestand van het land, waarmee de nieuwe zitting van het Congres is geopend, weinig opzienbarende zaken gezegd. De oorlog in Vietnam zal worden voortgezet totdat de vjjand zal hebben begrepen, dat hij de oorlog niet kan winnen. Johnson blijft dus vasthouden aan de gedachte, dat de oorlog in Vietnam niet nader tot een einde kan worden gebracht door een uitbreiding van het oorlogs- toneel. Hij geeft verder aan, dat hij bereid is tot een zeker compromis, dat zijn tegenstanders, die hem verwijten in de oorlog niet op winst te spelen, niet zal bevredigen. De toestand in China blijft bijzonder onoverzichtelijk. Uit enkele delen van het land wordt gemeld, dat er bloedige incidenten zijn voorgevallen, die waren uitgelokt door partijleden, die de kapi- en Van den Berg vroegen de premier om extra maatregelen. Zij wilden méér geld voor de gemeenten, zodat deze overheidsinstanties in staat zouden zijn meer werken uit te voeren en daar door de werknemers bezig te houden. In hun vraag zaX het verwijt verscho len, dat dit kabinet niet genoeg voor de werkgelegenheid zou doen. Premier Zijlstra viel fel uit: „Ik heb twee jaren lang gewaarschuwd, dat dit zou gebeuren. Het gaat er nu om de ongelukken, die gemaakt zijn, zo op te vangen, dat we niet weer in dezelfde situatie terecht komen,” zei de minister president. Hij zei weliswaar „het kan me niet schelen wie hiervoor verant woordelijk is”, maar Met tegelijk toch wei duidelijk blijken, dat volgens hem de Partij van de Arbeid weinig recht heeft om over de werkloosheid te kla gen, daar zij zelf aan het ontstaan er van heeft meegewerkt. De stelling van premier Zijlstra werd deze week duide lijk; de overheidsuitgaven (inclusief die van de gemeenten) mogen niet te sterk worden opgeschroefd omdat daardoor op langere termijn de werkloosheid nog groter zou worden. Dit debat was geen succes voor de so cialistische woordvoerders. Vooral niet doordat aan het eind de heer Franssen de nogal voor de hand liggende eis stel de, dat „de regering de economische si tuatie nauwlettend, dus van dag tot dag, in de gaten zou houden”. „Dat heb ik al sinds november gedaan. Het hele be leid van het kabinet is daarop afge stemd,” kon premier Zijlstra met de hand op zijn hart verklaren. Inmiddels bleek deze week, dat het met onze economie toch niet zo somber is gesteld als velen wel vreesden. Het Cen traal Planbureau (een adviescollege van de regering, dat doorgaans betrouwbare rapporten verstrekt over de toestand van 's lands economie) berichtte, dat het met de uitvoer en de produktiviteit beter zal gaan dan aanvankelijk werd aangenomen. Verwacht wordt zelfs, dat onze betalingsbalans dit ja<v een over schot zal tonen van een half miljard gulden, terwijl over vorig jaar waar schijnlijk een tekort moet worden ge boekt van achthonderd miljoen. De produktiviteit zal niet met 3,5 maar met 4 procent stijgen, zo verwacht het Planbureau, ondanks de 85 duizend werklozen. Ook al is de algemene ten dens gunstig, er is ook reden voor zorg. De investeringen zullen waarschijn lijk iets teruglopen, hetgeen betekent, dat in de toekomst de grond terug gaat lopen. De kosten van levensonderhoud zullen, naar verwacht wordt, met vier en een half procent stijgen. Dat heeft de nodige gevolgen voor de loononder handelingen. Immers, de lonen zullen minstens met een gelijk percentage moe ten stijgen om niet achterop te gera ken. hotel Tuininga, Stoombootkade te Bolsward, verkoop van het tot winkel ingerichte woonschip van de heer H. J. Plantinga. Bij dit alles vergeet men maar al te gauw, dat Erhard en Schröder ook al probeerden op betere voet te komen met de Oost-europese landen, maar dat tot nu toe de Duitse „gaullisten” hier de voet dwars hebben gezet. Bovendien zijn de Oosteuropese landen bijzonder terug- hodend. Daarom heeft Kiesinger De Gaulle verzocht een goed woordje voor hem te doen bij de Polen en de Tsjechen terwijl hij bovendien de Franse hulp in geroepen heeft om te verhinderen, dat Afrikaanse landen Oost-Duitsland zul len erkennen. talistische lijn volgen. Dat zijn degenen, die zich tegen Mao Tse-Toengs cultu rele revolutie met inzet van de rode wachters verzetten. De stad Sjanghai schijnt nu weer in handen van de ge trouwen van Mao te zijn. De spoorwe gen in dit gebied functioneren weer nor maal. Leek China enkele dagen geleden nog zich uit te leven in een bloedig extre misme, in een rigoureuze zuivering van de leidende figuren, nu zijn er aanwij zingen, dat misschien via een compro mis de vrede in de hoogste regionen wordt getekend. Premier Tsjoe En-lai had al verzoenende woorden laten ho ren en nu wordt bericht, dat Mao heeft gezegd, dat hij altijd de krachten van links en het centrum had willen ver enigen en dat mensen, die vergissingen hadden gemaakt, niet ontslagen moeten worden, maar op hun posten gehand haafd moeten blijven onder strenge su pervisie van de massa. Het lijkt er heel sterk op, dat de machtstrijd aan de top, die in feite om de opvolging van Mao Tse-toeng gaat, niet beslist is, maar verdaagd. Wanneer dat zo is, dan zou het niet verwonderen, wanneer Tsjoe’s positie versterkt was en die van Lin Piao, de officiële kroonprins, wat was aangetast. President Sukarno heeft verslag over de revolte van 30 september 1965 uit gebracht aan het Volkscongres. Nieuws stond hier niet in. Hij wist van niets. Niemand is tevreden met het rapport. Waarnemers zijn van oordeel, dat Na- sution, de president van het Volkscon gres, het hierbij niet zal laten, maar zal trachten de persoon van de presi dent, waar het hem mogelijk is, weer in het geding te brengen. Wie ooit klachten heeft gehad over het optreden van de politie kon in het ver leden niet verzekerd zijn van een vol ledig eerlijke en rechtvaardige behan deling van zijn bezwaren. Minister Strucken (justitie) heeft dit in de Tweede Kamer toegegeven na om standige bezwaren van de KVP-afge- vaardigde mr. van Doorn en de socia listische mevrouw Singer-Dekker. Minister Struycken gaf toe, dat er in het verleden fouten zijn gemaakt bij de behandeling van klachten (die vooral in Amsterdam naar voren zijn gebracht). Klagers zijn soms te laat gehoord, soms is een volledig onderzoek achterwege gebleven. De minister meende overigens dat het niet bepaald sportief” was als mensen, die uit waren op een rel, zich later beklaagden over een paar blauwe plekken. „Wie op ongeregeldhe den aanstuurt, moet zich ervan bewust zijn, dat de kans aanwezig is, dat de politie gewelddadig optreedt,” aldus de bewindsman. Hij zei, dat men ervoor Weinig aanbod van knechts op de schip persdag te Sneek. De jaarlonen werden daardoor zeer hoog. Volwassen knechts vroegen voor de binnenvaart zelfs f 400,- f 500,- per jaar. Een halfwas van 19 jaar uit Oudega durfde zelfs een jaarloon vragen van f 400,-. Jongens van 17 jaar boekten het tot een jaarloon van f 275,-. Menige schipper ging ongetroost huis waarts met de verzuchting: „Dan moat- te de froulju der mar oan weage wurde”. Te Alkmaar opgericht een bond van Duitse deserteurs onder de naam „Teu tonia”. Premier Zijlstra, ditmaal in zijn ról van minister van financiën, heeft de Tweede Kamer geen rooskleurig toekomstbeeld voor ogen gehouden. Hij vertelde, dat als het huidige regeringsbeleid wordt voortgezet, het volgend jaar nieuwe be lastingverhogingen nodig zullen zijn. „De normale gevolgen van het nu ge voerde beleid scheppen geen fleurig beeld voor het volgend jaar,” zei prof. Zijlstra. Hij liet doorschemeren, dat alleen een uitstel van enkele grote projecten een belastingverzwaring in 1968 kan voor komen. Kort voor de verkiezingen is dit een niet mis te verstane waarschuwing. Premier Zijlstra liet blijken, dat hij het niet eens is met het beleid in de laatste jaren om de overheidsuitgaven (iets) sneller te laten stijgen dan het natio naal inkomen. Nu had hij daartegen in de periode van het kabinet-Cals toen hij nog de ARP vertegenwoordigde in de Se naat al bezwaren naar voren ge bracht. Een verrassing kon zijn mede deling dus niet zijn. Het is echter wat anders als een premier met de waar schuwing voor een nieuwe belasting verhoging komt, dan als een senator hier voor waarschuwt. Men behoeft dus geen nieuweling in het politieke klimaat te zijn om te voorspellen, dat de hoogte van de overheidsuitgaven (en daarmee samenhangend de belastingkwesties) op nieuw een grote rol zal spelen tijdens de formatiebesprekingen, die na de ko mende verkiezingen ^zullen volgen. Alle eóntateten om tot een gesprek te komen zijn tot nu toe mislukt, althans voor wat de openbaarheid er van af weet. Volgens geruchten die nu de ronde doen, zou er weer hard aan het leggen van contacten worden gewerkt. Of men het uitblijven van luchtaanvallen op Noord-Vietnam in verband moet bren gen met deze vermoedelijke contacten is niet vast te stellen. In Saigon wijt men het aan het slechte weer. Hoe het zij, Johnson heeft de Amerika nen voorbereid op een nog langdurig conflict, dat veel geld kost. Om daar aan te komen stelt hij voor de belasting aanslagen met 6 pet. te verhogen. Dat brengt 4% miljard dollar meer in de kas. Men had gerekend op belastingver hoging, maar deze is nu wel beperkter gebleven dan men verwacht had. John son kon er op wijzen, dat de Ameri kanen volgens de tarieven van voor 1964 ongeveer 20 miljard meer had den moeten betalen. Al met al zal er een tekort van 8 mil jard op de begroting van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968 zijn tegen een tekort van 9,7 miljard op de lopende begroting. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Toenadering tot Rusland en Oost-Euro- pa was ook het voornaamste onderwerp van de besprekingen, die De Gaulle en de nieuwe Westduitse bondskanselier, Kiesinger, hebben gevoerd. De betrek king tussen Parijs en Bonn waren on der bondskanselier Erhard, die vooral nauwe betrekkingen met Washington wilde onderhouden, bijzonder sterk ver koeld. Men beklaagde zich er van Fran se zijde voortdurend over, dat het Frans- Duitse verdrag van 1963 een dode letter was gebleven, terwijl het de opzet was geweest, dat het de basis van een nau we samenwerking zou vormen. Spoedig was evenwel gebleken, dat deze samenwerking niets anders betekende dan dat Bonn de buitenlandse politiek van De Gaulle zonder meer zou over nemen. Kiesinger staat veel vriende lijker tegenover De Gaulle dan Erhard en al zijn er nog wel verschillen van inzicht, op het gebied van de noodzaak van de ontspanning heten beide rege ringsleiders elkaar nu gevonden te heb ben. Toenadering tot het Oosten is nu voor Bonn wat de klok luidt, in de hoop, dat zo een middel wordt gevonden om Duitsland te herenigen. Tegen een erkenning van de grens langs Oder en Neisse als de officiële grens blijft Bonn zich echter nog verzetten. Met vakantie Plannen worden altijd vroegtijdig beraamd. Sommigen vin den zelfs het plannenmaken nog boeiender dan de vakantie zelf. Be denk dit jaar wel, dat de toeristen- kaart A (geldig voor 2 maanden) vervallen is. Men moet nu een toe- ristenkaart B hebben (2 jaar geldig) of een paspoort. Kosten (te Bolsward althans) resp.'f2,50 en f12,-). ch-jongeren over de vraag: „Voor welke regering stemmen wij?” Campings. In de Zuidwesthoek zijn 36 campings, waarvan Gaasterland er alleen al 13 telt. Er zijn twee ge meenten, die er geen enkele hebben. Staveren en.Bolsward. Moet dat niet anders? Better let as net. Vrijdag is te Ex- morra de fundering gestort van de nieuw te bouwen huizen. Eerst stag neerden de werkzaamheden, daar ’t zand op zich liet wachten. Maar het kwam des avonds met man en macht toch nog klaar, al werd het wel wat laat. Goud, zilver, brons. Aan de door de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland in 1966 gehouden boter- en kaaskeuringen werd door bijna alle aangesloten fabrieken deelgenomen. De kwaliteit van de ingezonden bo ter en kaas handhaaft zich gemid deld op een hoog peil. Voor de boter werd een bronzen medalje toegekend aan Wommels. Voor de ingezonden kaas werden medaljes toegekend in goud aan Tzum, in zilver aan Wom mels en in brons aan Achlum. Tzum kreeg een gouden medalje, doordat aan deze achter elkaar een zilveren medalje werd toegekend. In de fik. Zaterdagavond is de perso nenauto van de heer Terpstra uit de Kerkstraat halverwege Bolsward- Sneek in brand geraakt en uitge brand. Krite. Nu we het toch jubilea heb- gen, wist U dat de Fryske Krite dit jaar 65 jaar bestaat? De Krite werd destijds opgericht, nadat de krite Grouw met succes „It fyfte ge bot” had opgevoerd. Freule. Ook de Freulepartij te Wommels viert dit jaar een jubileum. De „Freule” zal evenals de kilte Boalsert de pensioengerechtigde A. O. W.leeftijd bereiken. Speurend heeft de redacteur van het warbere Biblioteeknieuws Exmorra weer een oude landnaam ontdekt, nl. „Duvelseilan”, een stuk land in de Noord-Makkumermeer in de buurt van de boerderij van J. Huitema. Speurt u ook eens mee, lezer? Er bestaat wel belangstelling voor deze oude namen, vooral als er een anec dote of legende aan verbonden is. Weet iemand hoe het „Duvelseilan” aan zijn naam kwam? bewoners van Praamsmalaan wonen, willen zien. Het benzinestation van E. S. van Dijk zal eerlang verplaatst moeten wor den. Het komt 300 meter van Bols ward te liggen, maar dan aan de andere kant van de weg. J Teach-in (straks in Bolsward) bete kent een openbare discussie waar iedereen zonder verplichtingen aan kan deelnemen. ,De Teach-in wordt gehouden door en voor kvp-, ar- en Bejaarden. Bolsward telt op nog geen 9000 inwoners bijna 110 be jaarden, 12% Wonseradeel op ruim 12000 inwoners 1400 of 11% In de passages over buitenlandse poli tiek noemde hij de N.A.V.O. nog de hoeksteen van zijn beleid, de N.A.V.O. met haar geïntegreerd, gemeenschappe lijk defensiestelsel, maar hij sprak ook over grotere veiligheid door regeringen en ontwapening en andere vormen van praktische akkoorden. Wat en of dit wat betekent, zal de tijd moeten leren. Het is in elk geval een onderdeel van zijn pogingen om toenadering tot Rus land te zoeken. Tekenend zijn de cijfers die het kwar taalbericht publiceerde over het aantal leerlingen, dat per gemeente de lagere school bezoekt. In inwo nertal is Wonseradeel veel groter dan Bolsward. Toch gaan er maar 696 kinderen naar de lagere school tegen 1148 in Bolsward. Dit wijst op een sterke veroudering van de plattelandsbevolking, al beseffen we dat er ook heel wat kinderen uit Wonseradeel in Bolsward op school gaan. De Tweede Kamer is deze week begon nen met de behandeling van de Om roepwet, een regeling, die bedoeld is om eindelijk, na jaren, een eind te maken aan de onzekerheid rond ons radio- en tv-bestel. Het wetsontwerp, ingediend door ex- minister Vrolijk, en nu verdedigd door minister Klompé, zou het wel halen, zo bleek begin deze week. KVP, PvdA en ARP wilden hun steun in meerderheid geven. De liberalen waren fel tegen. Hetgeen opnieuw een verrassing was. Zij hebben in het verleden te vurig tegen de zuilen storm gelopen om nu stilletjes aan de kant te kunnen blijven staan. Zal hem wel in de vele rusthuizen te Bolsward zitten. Conclusie: Als Bols ward dan zoveel kinderen telt èn zoveel bejaarden, dan ontbreekt blijkbaar de middenmoot en dat is jammer. Vierbanig werden verleden jaar de kruisingen op de Rijksweg bij de weg naar Pingjum en bij Kievits- horne. Het voldoet prima aantal ongelukken daalt. De zachte winter geeft Hillen Roosjen praktisch ongehinderd gelegenheid door te werken aan kunstwerken bij Bolsward. Het zand hoopt zich vele meters hoog op. De de Burgemeester moeten op zolder ze de horizon nog - *®»W— w*-..

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1