MONUMENTEN GAAN MEER Gabe Skroar GELD KOSTEN ■s ui j Subsidie aan de tuinbouw omhoog Bijna 2 duizend onrendabele percelen aangesloten op het P.E.B. net DRIE ASTRONAUTEN Fan de Martinyloer Zilveren filmpjes .2 106e JAARGANG No. 9 DINSDAG 31 JANUARI 1967 1 lil 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. Hwat hat üs hjoed to sizzen Onrendabele gebieden. J. L. Hoogland-gemaal. Foto Max Koot PIET Monumentenzorg. CARNAVAL LOF DER ZOTHEID Opvoering zangspel „Roaitske”. In Tj. de J. le week februari 1942 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Een portret van H.K.H. Prinses Beatrix die vandaag haar 29ste verjaardag hoopt te vieren Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2333 (05157) Het nieuwe kanaal te Staveren is hoe wel nog niet opgeleverd, toch reeds in werking gesteld, zulks in verband met de toen voorkomende grote regenval en de daarmede gepaard gaande hoge boe- zemstand. Het gemaal heeft inmiddels reeds zijn groot nut bewezen. In verband met de voltooiing van het bouwkundig deel en de oplevering van de technische installaties zal het gemaal tegen het einde van april aanstaande ge heel gereed zijn. Pas dan kan tot de of ficiële opening worden overgegaan. Het c.h. Statenlid, burgemeester A. Ooster- hoff van Witmarsum, heeft de suggestie gedaan aan het nieuwe gemaarde naam van de oud-gedeputeerde J. L. Hoogland te verbinden. Als lid van het college van Ged. Staten, dat speciaal belast was met de behartiging van de zaken van de waterstaat, is de heer Hoogland gedu rende 20 jaar op dit terrein een stuwen de kracht geweest, met name waar het de beheersing van Frieslands boezem betrof. Als blijk van erkenning van zijn verdiensten achten Ged. Staten de ver binding van zijn naam aan het nieuwe gemaal dan ook geheel op haar plaats. Zij stellen daarom voor om bij de offi ciële opening van het nieuwe gemaal te Staveren dit de naam te geven van: J. L. Hoogland-gemaal. Göbbels: De Duitsers zullen uit deze oor log te voorschijn komen als een volk van krijgslieden, dat niet te licht wordt be vonden op de weegschaal der historie. Japans offensief nadert Australië ert Nieuw-Zeeland. Verloren een brijbusje. Gebr. Nanninga, Roodhuis. Adolf Hitler 9 jaar Rijkskanselier. Thans strijdt hij niet alleen meer voor een vrij en machtig Duitsland, maar voor een vrij en niachtig Europa, waarin inplaats van haat en verdeeldheid, vrede en rust zal heersen. Laat uw konijnenvel looien voor f 1,— bij P. Bakker te Hindeloopen Sluiting diverse scholen wegens brand- stofschaarste. In wyt fuotsje is altyd lang net wel men docht der soms baes stappen mei Zij gaven 't vaderland het offer van hun leven de wereld is heel even door droefheid overmand. De vlag halfstok gehesen kom, astronauten, voor ’t experiment gaat door wonden zullen genezen. Eerlang de maan bereiken? het hoogste ideaal volksgeestdrift bleek massaal zal onze vlag daar prijken? Rook, vuur, allen ontstelden ’t laaide hoog in de lucht nog voor hun grote vlucht vielen drie koene helden. Plotseling ging iets mis niemand zal ’t rechte weten ’t zit vaak aan kleinigheden ruimtevaart blijft onwis. Zij dienden ’t vaderland bij ruimte-experimenten mannen die zelf erkenden ons bedrijf is riskant. Het onderzoek blijft gokken al handelt men secuur geen zucht naar avontuur zou hen ertoe verlokken. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Elk had een jong gezin een toekomst vol verwachting enkel uit plichtsbetrachting saam de capsule in. Sedert 1950 heeft de elektrificatie van de onrendabele gebieden plaats gevon den volgens de daartoe door Provinciale Staten vastgestelde subsidieregeling, die o mdde 5 jaar voor eventuele herzie ning opnieuw aan de orde kwam. In de jaren 1950-1966, gedurende welke de subsidieregeling heeft gegolden, zijn vrijwel alle in aanmerking komende on rendabele percelen aangesloten. Voor totaal 11.850 percelen vond aansluiting plaats. De resterende groep van 69 percelen achten Ged. Staten te klein en van te bijzondere aard, om daarvoor de be staande regeling te continueren. Hier van vallen 39 percelen in de groepen met gemiddelde onrendabele kosten klei ner dan f 12.600,- per perceel en 30 percelen boven die grens. Hieronder be vinden zich resp. 5 en 3 onbewoonde percelen. Wat de eerste betreft, is er steeds de gelegenheid geweest tot aansluiting over te gaan. Er zijn in de loop der jaren meerdere malen aanbiedingen gedaan. Na verhoging van de extra bijdrage per problemen, dit moast yn elts gefal üs allegear düdlik wêze, dat it skoof en skande is elkoar it sicht op de rykdom- men tot üntnimmen of to ünthalden. Hoe fier wy meimekoar it paed nei de ien- heit fine kinne, witte wy net. Mar wy j witte al, dat it üs plicht is oaren meidiele to litten yn alles, hwat de tsjerken biede kinne. Dêrom bin ik jitteris fan herten bliid mei in nij inisiatyf: it ütjaen fan in Bibelsk Deiboek troch it Boun fan Kristlike Jon- gerein, forsoarge troch Herfoarme en Grifformearde dümny’s en twa Boalser- ter Fransiscanen, Pater Halvard Hette- ma en Pater Dr. Sybrandus Galama. Un- der de titel: „Hjoed” is dit meditaesje- boek foar alle dagen fan it jier ütkomd by gelegenheit fan it 10-jierrich bistean fan it Boun fan Kristlike Jongerein. Wer in stap yn de goede rjuchting, dy’t üs net ünforskillich litte kin. Hjir is posityf wurk en it ferget üs op in posityf andert. De minsken binne meimekoar ünderweis, hja moatte de wei ta mekoar sykje,.ge- duldich en earlik. Hjir lizze mienskiplike middels. Lit my einigje mei it earste fers fan Psalm 60. Carnaval tot voor kort nog het privilege van de mensen beneden de Moerdijk en iets dat aan ons nuchtere noorderlingen voorbijging, schijnt tegenwoordig gestadig veld te winnen boven de grote rivieren. Plaatsen in Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland hebben hun „raad van elf” hun Carnavalsviering en hun officiële Prins Carnaval. Garantie tuinbouw- ontwikkeling. 1961 werd besloten tot oprichting van een tuinbouwontwikkelingsinstituut MEIINOAR ÜNDERWEIS De gebetswike om ienheit ünder it kris- tenfolk is wer foarby. De tsjinsten yn de trije tsjerken hawwe wer west. Der wie- ne hwat mear minsken as it oare jier, mar de doarren koene jit bést ticht. En nou is dat wer oan ’e kant en kruse üs paden har, binammen op sneintomoarn.... Dy’t ienkear fan binnen, yn syn wêzen dus, grypt is fan de wjeraksel tsjin de fordielde kristen-heit, aloan slimmer en bitiisder omt de minsken it kontakt mel- elkoar forlearen, dy is bliid mei alles, hwat earlik stribbet nel better bigryp en suverder forhaldingen. Alle dagen sjocht hy better yn, hoe fier en hoe djip de spjalt is tusken de dielen, net allinnich yn de lear, mar faeks mear yn it libben en de libbenssfear. Us hiele scala fan wearden en oardielen komt hjir yn it spul en as wy dêrfan de ynventaris ris neigean, dan bitsjut dat hiel hwat. Utgeande fan de opdracht om meime koar de forlerne ienheit werom to finen en wittende, dat wy der jit sa fier fan ófsteane, soene wy, tinkt my, it allegear- re wol iens wurde kinne oer inkelde bi- langrike saken, dy’t foar eltse kristen akseptabel binne. Der is alderearst it brüken fan de Bibel, fan deselde Bibel. Yn Fryslan hiene wy al de Wumkes-oersetting en wy krije oer in jiermannich in nije Fryske Bibel, oerset troch in team fan deskundigen, sawol Reformatoryske as Roomsk Ka- tholike. Dêrmei soe in ein komme kinne oan de tsierderij oer de Bibelynhald en de oersette teksten. Dizze nije ütjefte wurdt mooglik makke troch alle tsjerken meimekoar, wylst ek de provinsje dêrta bydroegen hat. In wichtige stap foarüt. Dêmeist is der oan it groeijen mear kon takt tusken de lju, dy’t har professioneel mei de exegese, dus it kommontaer en ütliz, dwaende halde. Op dat gebiet is der gans forskaet en sil it folie slimmer wur- 1 juli 1964 hadden deze percelen voor bedragen van f 700,- en lager per per ceel kunnen worden aangesloten. Dat hiertoe niet is overgegaan, is veelal ge legen aan de aard van het perceel (te klein, veerouderd en/of nog maar van beperkte levensduur) dan wel aan het inzicht van de bewoners. Er heeft zich in de 17 jaar dat de sub sidieregeling heeft gegolden door ver schillende oorzaken een verandering in de woonstructuur ten plattelande vol trokken. Bij de plattelandsbevolking zijn de geneigdheid en noodzaak om in de ten opzichte van de nieuwe woningen in de dorpskernen veelal verouderde wo ningen op de ruimte te wonen, nog maar in enkele zeer speciale gevallen aanwe zig. Er kan dan ook niet meer worden verwacht dat dergelijke woningen voor de toekomst permanent bewoond zullen blijven. Het verlaten en/of verdwijnen van te ver van de dorpskernen gelegen percelen, valt herhaaldelijk te costate- ren. Wat de boerderijen betreft, is er algemeen de tendens naar liquidatie van te kleine en qua bouw verouderde be drijven. De vorenbedoelde percelen wor den in daarvoor in aanmerking komen de streken zomerwoningen. Slechts en kele percelen uit deze groep zullen voor de toekomst nog reëel voor aansluiting in aanmerking komen. De groep zeer dure percelen (gemiddel de onrendabele kosten groter dan f 12.600 per perceel doorlopend tot ca f 75.000) thans nog 30 stuks, is in de loop der jaren belangrijk ingekrompen. Percelen waarvan de onrendabele kosten niet te ver van de genoemde grens af lagen, zijn aangesloten. Kortgeleden is voor twee grote boerderijen uit deze groep nog de de ienheit to finen, mar yn elts gefal is trochrinnend kontakt en ütwikseling fan great bilang. Yn 1955 kaem fan de han fan Fedde Schurer en ütjown fan de Provinsiale Kommisje foar de Evangelyforkundiging yn de Fryske Tael in treflike oersetting fan de Psalmen en Gesangen üt. Ik haw nou goed tsien jier dit boekje brükt en my forrrykt mei de ynhald. Mar hoe- folle Roomsk-Katholiken hawwe dy kans mist en wie dat nou allinnich omt hja it net wisten, of net léze koene Hwerom ha hja de freugde mist yn dizze psalmen en gesangen safolle werom to finen, dat hja seis ek hawwe, al wie de foarm soms hwat oars. Yn gesang 9 it blide Magnificiat, yn gesang 44 it Sta- bat Mater, yn gesang 18 it Venite Adore- mus en folie mear. Hja soene dêryn fine de moaiste fersen fan Vondel en Guido Gezelle en harren mei my öffreegje: Hwerom wisten wy dat net, hwerom ha wy dizze skatten fan frommens en leau- wen net meimekoar brükt? Yn gesang 124 fine wy wurdlik it Dies Irae fan de mistekst by in Routsjinst, mar hoefolle reformatoryske minsken, dy’t har roomske buorman bigelieden op syn léste reis, soene witte, dat dit in mienskiplike sang is? Hwat is it spitich, dat wy sa lang net fan mekoar wisten en allinnich libben op On kunde en histoaryske rancunes. Sjoch, hoe’t men ck tinke roei oer oekomenyske O God, Jo ha Jins folk forstaet Utienskuord, jage en fier forspraet Jo hawwe üs gram to moede west Kom dochs werom cn jow üs rêst! tot aansluiting besloten, terwijl nog aanbiedingen zijn gedaan voor 5 perce len uit deze groep, waarvan de aanslui ting volgens de thans geldende rege ling nog verantwoord kan worden ge acht. De thans nog resterende percelen in deze groep, waaronder drie onbewoonde, zijn eveneens een bijzonder restant. Voor een deel is er gegronde twijfel of zij voor de toekomst permanent bewoond zullen blijven. Voor alle geldt dat de voor hun aansluiting te maken kosten in geen verhouding staan tot het nut dat daar mede wordt gesticht en/of tot de waar de van het perceel zelf. Een algemene subsidieregeling, zoals die 17 jaar geleden werd ingevoerd, is thans niet meer nodig. Voor het nog resteren de kleine aantal bijzondere gevallen is een individuele behandeling vereist, waarbij de voorwaarden voor aanslui ting van geval tot geval worden vast gesteld met afweging van de kosten te genover het te stichten nut en waarbij de bijdrage van de belanghebbende zelf in een reële verhouding moet staan tot de te verlenen bijdrage. Wanneer het besluit tot opheffing van de regeling wordt genomen, ligt het in de bedoeling om op basis van de ver vallen regeling nog eenmaal een aanbie ding uiteraard van beperkte geldig heidsduur te. doen voor die percelen uit de groep met gemiddelde onrenda bele kosten tot f 12.600,- per perceel, die daarvoor nog in aanmerking komen. Bolswards Nieu wslilai STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en voor Friesland (afgekort S.T.F.) en tot het verlenen van garanties en bijdra gen ten behoeve van de uitbreiding van de tuinbouw, tot bedragen van respec tievelijk f360.000,- en f200.000,-. Door het ontwikkelingsschap „De Klei- bouwstreek” en door andere instellingen als banken en veilingen, werden garan tietoezeggingen gedaan tot respectieve lijk f360.000,- en f 180.000,-. Het insti- tuur kon dus in totaal voor een bedrag van maximaal f 900.000,- aan garanties verstrekken. Dit maximum is thans bereikt, zodat momenteel nog slechts garanties kun nen worden verleend tot de bedragen, die vrijkomen door aflossing op de ge waarborgde leningen. Aangezien de taak van het tuinbouw- ontwikkelingsinstituut nog niet is vol tooid, verzoekt het bestuur om verho ging van het garantiebedrag van f 360.000,- met tenminste een gelijk be drag. Gezien de aangevoerde motieven wordt een aanvulling van het garantiebedrag, als door het bestuur gevraagd, verant woord geacht. Richtsnoer bij de uitvoering van het thans te nemen besluit zal zijn een strin gente handhaving van de stelling, dat concentratie van de tuinbouw in het n.w. deel van de Kleibouwstreek dient te worden gestimuleerd. Daarnaast zou den Ged. Staten in het stimuleringsbe leid alleen nog willen betrekken een tweetal op gang gekomen ontwikke- lingskemen, bestaande uit twee voor de tuinbouw aangekochte voormalige boer derijen, één bij Paesens en één in Won- seradeel. Dit punt zal waarschijnlijk niet meteen worden behandeld, maar voor nader be raad eerst worden verwezen naar het afdelingsonderzoek. Het lijkt de klok wat terugzetten als we lezen, dat de monumenten waar schijnlijk meer geld zullen gaan kosten en de aansluiting van onrendabele ge bieden minder. De naamgeving van het gemaal bij Staveren wordt vermoedelijk een succesje voor burgemeester Ooster- hoff, die voor zijn gemeente ook nog wat subsidie in de wacht sleept voor de bevordering van de tuinbouw, al heeft Wonseradeels burgervader natuurlijk in de Friese Staten geen zitting voor zijn gemeente, maar voor de politieke groe pering, die hij vertegenwoordigt. 1 Er is de laatste jaren sprake van toene mende activiteit op het terrein van de monumentenrestauraties. De nieuwe mo numentenwet en de daarop gebaseerde monumentenlijsten hebben er wellicht toe bijgedragen, dat met name meer eigenaren van kleinere monumenten plannen (hebben) doen ontweipen voor het herstellen van hun woningen, win kels e.d. met overheidssteun, terwijl daarnaast ook enkele grotere restaura ties ter hand zijn genomen, waarmede aanzienlijke bedragen zijn gemoeid. Een tweede factor hierbij is het ver schijnsel, dat er een hoger tempo lijkt te zijn gekomen in de uitvoering der restauraties, blijkende uit het sneller dan werd verwacht binnenkomen van declaraties voor subsidies of voorschot ten hierop. Of de teruggang in andere sectoren van de bouwnijverheid hierbij van invloed is, doordat de aannemers eerder bereid en beter in staat zijn res tauratiewerken snel aan te vangen en ook vlot af te werken, kan moeilijk wor den vastgesteld. In ieder geval blijkt het ervaringsfeit, dat een „werkvoor- raad” aan niet-gehonoreerde toezeggin gen tot een bedrag van drie a viermaal de betreffende post op de provinciale begroting aanvaardbaar is, niet meer te kloppen. Mogelijk komt dit mede, door dat de „monumenten-post” de laatste jaren geen gelijke tred heeft gehouden met het jaarlijks gemiddelde der sub sidietoezeggingen. Onder deze omstandigheden achten Ge deputeerde Staten het niet mogelijk de uitzonderingspositie, welke Friesland met een maximum-subsidiepercentage van 15 inneemt, te handhaven. In de meeste andere provincies is ’t maximum n.l. reeds 10 pet.; sinds kort geldt dit zelfs voor alle andere provincies, waar bij kan worden opgemerkt, dat bijv. Zuid-Holland streeft naar meer diffe rentiatie en het maximum voor kerke lijke, gemeentelijke en particuliere ob jecten wil gaan stellen op resp. 10, 8 en 6 pet. Ook in andere, provincies valt een ten dens naar verlaging te constateren. Dit wordt wellicht mede in de hand gewerkt door de inmiddels tot stand gekomen „verfijningsregeling monumentenzorg op grond waanar de gemeenten een verhoging van de algemene uitkering ontvangen. Een andere omstandigheid is het feit, dat de nieuwe, op grond van de Monu mentenwet tot stand gekomen monumen tenlijsten zeer uitgebreid zijn; ook grach ten met kaden en walbeschoeiingen, bol werken, bruggen enz. komen er op voor. Bovendien kunnen thans ook stads- en dorpsgezichten als beschermd monumen ten worden aangewezen; voor enkele ge vallen in Friesland is met de procedure daarvoor reeds een begin gemaakt. Het wil Ged. Staten voorkomen, dat bij het herstel van objecten als grachten met ka den en walmuren voor een belangrijk gedeelte sprake is of kan zijn van uit gesteld onderhoud. Na de belangrijke zittingen over onderwerpen als het „Dorpenplan”, de „dam naar Ameland”, de „streekplannen Waddeneilanden” en niet te vergeten de marathonzitting over de begroting, waarvan alleen al de algemene beschouwingen een drietal dagen in beslag namen, lijkt de komende zitting van de Provinciale Staten op 7 en 8 februari a.s. slechts „kruimelwerk”, al zijn er dan kruimels bij die vele duizenden guldens gaan kosten. De agenda bevat niet minder dan 22 punten. Zo wordt een éénmalig subsidie voorgesteld aan de afdeling Friesland van het Ned. Handbalverbond, een gemeenschappelijke regeling betreffende de subsidiëring van het Frysk Orkest, een wijziging van het reglement vande Prov. Onderwijsraad, die nu een breder terrein gaat bestrijken, enz. Het zjjn vooral een viertal punten, dat de aandacht trekt en waarover we hieronder enige bijzonder heden geven. J W'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1