Burgeroorlog dreigt China Gabe Skpoar m Periode van intense politieke belangstelling hark en sjoch I Groeiende spanning met Rusland het G.P.V. 106e JAARGANG No. 10 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 Alle abonné’s die liet abonnementsgeld per girostortingsbiljet betaalden verzoeken wij nauwkeurige aandarht voor het volgende a f 6.50. nr. Adm. Bolswards Nieuwsblad Gouden filmpjes 3365 45 20457 69 890 1334 1611 200 515 12427 2102 574 3127 2080 2344 405 312 777 2315 2337 542 te: STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindéloopen, Wonseradeel, Workum 19- 12 20- 12 21- 12 21-12 21- 12 22- 12 22-12 22- 12 23- 12 27-12 29- 12 30- 12 30-12 30-12 l-l-’67 3-1 3-1 5-1 18-1 Geestdriftige vergadering van Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat haf ós hjoed to sizzen i I Groeiende spanning met Rusland. Vermindering van het aardappelrantsoen Mijnen ontploft bij Comwerd en Houw. Verkiezingen in Japan. Vrees voor toenadering. Kerk en politiek. procesverbaal Radicalisme. Geen beslissing. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! 2 Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Mannichien, dy’t to wr&ld kaem op in grude strie kaem to stjerren op in troane Mannichien dy’t ienris op ’e troan siet moast stjerre op in grude strie le week februari 1917 Den Burg, Texel Tjerkwerd Wommels Medemblik Bolsward Minnertsga Sneek Venlo Bolsward Bozum Oudega W. Wommels Zaltbommel Ommen Oosterend Weidum Bolsward Workum Leiden Bozum Amsterdam, Koninginneweg Edam Ds. J. Simonides, doopsgezind predikant te Bolsward, zegt het predikambt vaar wel en wordt adjunct-commies ter se cretarie te Leeuwarden In orthodoxe kringen heerst een pijnlijke teleurstelling over het feit, dat H.M. de Koningin met de Prins en de Prinses op een zondag hebben deelgenomen aan een werelds Ijsvermaak. De heer B. de Boer, thans 92 jaar oud, die in 1825 bij de watersnood als zuige ling zijn toevlucht vond in de kerk te Parrega, vierde zijn 60 jarige echtver eniging. De dichter-zanger J. H. Speenhoff in de Doele met Het Hollandse Lied o.a. met: Ode aan de winter, Hondenworst, Luie Adriaan, De fabrieksmeid (minnezang), Het laatste landje, De twee gelieven. Tegen een winkelier proces-verbaal op gemaakt, nadat hij de kippen voerde met regeringsrijst. Vraag op het ijs alleen Harkema’s sui kerslakken. De eerst aankomende op de elfsteden tocht was de heer De Koning van Leur om 2 uur 53 3/5 minuut, de 2e Sj. Swier- stra van Offingawier om 3 uur, 21 min. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad In de verhouding religie-politiek is toch al het nodige veranderd. Het is nog niet zo lang geleden, dat katholieke bis schoppen strenge vermaningen uitstuur den om te voorkomen, dat Nederlandse katholieken bijvoorbeeld de socialisten gingen steunen. Predikanten trokken te gelijkertijd door het land om op de rots vaste basis van het geloof de aanhang van ARP, CHU, GPV of SGP te ver groten. Met name de katholieke gees telijkheid neemt nu een ander standpunt in, getuige de recente uitlatingen van mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch. Hij zei: „De katholieke kerk in Nederland zal geen uitspraak doen over de komende verkiezingen. Die tijd is helemaal voorbij. We spreken ons niet uit over concrete partijen. Daar zijn wij te weinig deskundig voor. Het zou mis schien iets anders worden als grote ge varen dreigen, maar die verwacht ik nietDe bisschop sprak tegen over een redacteur van het pacifistische blad „Radicaal”, naar aanleiding van ’t feit, dat een vroegere KVP-onderminis- ter van Onderwijs, mej. de Waal, lid van de PSP is geworden. „Ieder moet zoiets zelf weten,” aldus het antwoord van de bisschop. De voorbereidingen voor de verkiezingen verlopen pittiger, dan velen hadden verwacht De politici gaan elkaar verwoed te ljjf, maar dat is niet zo’n groot nieuws. Dat deden zjj in het verleden ook wel. Het belangrijke verschil is echter, dat het nu gebeurt terwijl er veel meer publiek by is en dan bovendien nog pu bliek, dat veel intenser meeleeft dan in het verleden. Voor de oorlog heeft Ne derland ook zo’n periode van intense politieke belangstelling gekend. Dat was tijdens de opkomst van het socialisme en als tegenpool het liberalisme. Na Wilson kwam Rapacki in Parijs, de Poolse minister van buitenlandse zaken, met wie voornamelijk gesproken is over de Duitse kwestie, die op het ogenblik voor de Polen zo actueel begint te wor den. De nieuwe Westduitse regering heeft de toenaderingspolitiek van haar voorgangster tegenover de Oosteuropese landen geïntensiveerd en het resultaat daarvan is, dat het nu tot het aankno- Op de postkantoren worden herhaal delijk luchtpostbrieven zwaarder dan 10 gram aangeboden; deze brieven bevatten behalve een schrijven ook drukwerk (bijv, foto’s). In dit geval wordt de brief tegen brleftarief ver zonden. Het is daarom voordeliger een luchtpostblad te schrijven en de foto’s als drukwerk te verzenden per luchtpost (in een omslag met nietje of sluitzegel). van horen, maar men fluistert dat ze geschonken zijn door de actieve Vrouwenvereniging. Kopergraver. Neen, een gouddelver is de heer Van der Velde, Burgem. Praamsmalaan 24, nog niet, maar hij vond in zijn tuin toch een (koperen) munt uit 1710. De munt wordt opge zonden naar een expert. Een botsing ontstond te Harlingen tussen de bestelwagen van de 29-j. R. G. uit Makkum en de 60-jarige bromfietsrijder F. B. uit Harlingen. De bromfiets werd vernield, de auto beschadigd, procesverbaal opge maakt. pen van de diplomatieke betrekkingen tussen Roemenië en Bonn zal komen. Voor Bonn betekent dat, dat het bereid is een Westduitse ambassadeur naast een Oostduitse te zien, hetgeen velen in Duitsland zien als een inbreuk op Bonns stelling alleen geheel Duitsland te ver tegenwoordigen. Deze positie heeft men nu wat laten varen, zoals Boekarest zich niet langer houdt aan de door de Oosteuropese landen opgestelde eisen voor de aanknoping van de betrekkin gen. Hiervan waren de voornaamste de erkenning van de grens langs de Oder en de Neisse, de grens tussen Oost- Duitsland en Polen, die heel wat verder naar het Westen is komen te liggen dan de oude Duitse grens, de erkenning van Oost-Duitsland als afzonderlijke staat en de officiële verklaring op geen en kele wijze deel te zullen hebben aan het kernwapen. Polen en Rusland houden geheel vast aan deze voorwaarden, waarvan inwil liging onwaarschijnlijk is. Maar juist daarom geeft dat een zekere stabiliteit, die de invloed van Duitsland op de Oosteuropese landen moet afremmen. De Oosteuropese landen, die geen ge meenschappelijke grenzen en geen ge meenschappelijke problemen met Duits land hebben, rijn minder afkerig van betrekkingen met Bonn, dat op eco nomisch en technisch terrein een aan trekkelijke handelspartner kan worden. Bovendien hoopt een land als Roemenië in een toenadering tot Bonn een tegen wicht te vinden tegen de als te groot ondervonden Russische invloed. Ook dat is een oorzaak, dat Moskou en ook Warschau de toenaderingspolitiek van de nieuwe Westduitse regering minder toejuichen. Op Boekarest kan Boedapest volgen, terwijl ook met Sofia al contacten zijn aangeknoopt. De eerste contacten met Praag zjjn gelegd, maar hier spelen het probleem van het verdrag van München van 1938 en de positie van de Sudeten- duitsers doorheen. Het is niet zo verwonderlijk, dat kort geleden populaire overzichten uit die tijd mannen-broeders, de zindelijke burgerheren, enz.) gigantische oplagen behaalden. Men verlangt kennelijk toch weer terug naar het politieke enthou siasme van voorheen. De leus „in Den Haag daar doen ze maar wat,” heeft veel van zijn feitelijke ongeïnteresseerd heid verloren. Men is nu wel degelijk bereid, getuige de grote opkomst op verkiezingsavonden, om mee te praten, te schreeuwen desnoods, over wat er dan wel in het Haagje zou moeten ge beuren. Er is, al met al, toch wel wat veran derd. Dat, komt met in het minst door de partijen zelf. De tegenstellingen rijn groter geworden. Hoewel het ideaal beeld nog lang niet is bereikt, kent de Nederlandse politiek van vandaag toch enkele duidelijke gezichten. De Partij van de Arbeid, zich kennelijk voorbe reidend op een oppositierol, neemt dui delijk stelling op allerlei gebied. Eeh nieuwe, niet onbetekenende, groep D’ 66, die vooral onder de jongeren veel aanhang lijkt te krijgen, zorgt ook voor duidelijke uitlatingen. De Katholieke Volkspartij neemt, welhaast traditie getrouw, een middenpositie in. Het is overduidelijk, dat het beleid-Cals is af geschreven, maar daarmee is nog niet alles over de toekomst gezegd. Opnieuw zal weer veel afhangen van de partners met wie de KVP in een nieuwe regering gaat samenwerken. Tegelijk met deze toeneming van de in terne spanningen in China, waarvan de gevolgen en de omvang op het ogenblik nauwelijks te schatten zijn, neemt de spanning tussen China en Rusland scherp toe. Op het Rode Plein in Mos kou hebben Chinese studenten tegen de Russische revisionisten gedemonstreerd. Het ingrijpen van de Moskouse politie heeft enkele gewondén opgeleverd en dat heeft weer geleid tot demonstraties van honderdduizenden betogers voor de Russische ambassade in Peking, waar bij de nodige schade aan het gebouw werd aangericht. Het heeft er alle schijn van, dat deze anti-Russische woede het doel dient Rusland af te schrikken van eventueel ingrijpen, wanneer het daarvoor b.v. in de grensprovincie de kans zou zien. Een duidelijke waarschuwing heeft Balluku, de op het ogenblik in China vertoevende minister van defensie van Albanië, la- De KVP wil daaover nu nog niet veel zeggen. Op het Overijsselse Appèl van de KVP, een jaarlijkse gebeurtenis, die nu door de komende verkiezingen extra aandacht kreeg, vermeed fractievoorzit ter drs. Schmelzer zorgvuldig om zich te veel te binden. Hij had een reeks van argumenten om duidelijk te maken, dat het ongewenst is nu al een partner te kiezen. De belangrijkste was wel, dat de KVP eerst nadrukkelijk wil vast stellen op welke wijze het eigen pro gramma het best kan worden uitge voerd. En dat kan pas, aldus de heer Schmelzer, als bij de formatie dus na de verkiezingen alle plannen en Dat dacht u maar! „As dit sa troch- giet ha wy, foardat de kij buten komme, de üngetiid oan de kant,” aldus opgetogen familie Bakker. Ja, dat dacht u maar. Wij zijn pas sprok kelmaand. En wel eens gehoord van „Maart roert zijn staart” en „April doet wat hij wil?” Toch leuk dat u dat stukje tastbare lente stuurde. Het „snieklokje” waarvan juffer Reinalda op 17 febr. voor de RONO van zal vertellen, kan echt wel wat te laat gepland (niet geplant!) zijn. Misschien bloeien dan de lupinen al! Ziet u wel, dat het lente-optimisme aanstekelijk werkt Stralend. In Mantgum vertikte de centrale verwarming het. Ondanks het lenteweer namen de ambtenaren toen toch maar een straalkacheltje mee. B. en w. hielden een stralende vergadering. Het betreft de volgende stortingen afgestempeld 19-12-66 19-12 19-12 en Wymbritseradeel. het Oranjehuis, het optreden van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming en regeringssubsidies voor pornografie en werken van godslasterlijke aard”. Tijdens het appèl werd zowaar geklaagd over „het radicalisme van de Anti-Re- volutionairen”. Vooral minister Biesheu vel moest het ontgelden: volgens het GPV is hij „schadelijker voor kerk en staat dan de socialisten”. Bij de ARP zal men hiervan opkijken. Halsbrekend. Als we de overigens fraaie folder van de Bolswardse VVV mogen geloven, moeten de predikan ten in Bolsward ’s zondags halsbre kende klimpartijen verrichten. Luis tert u maar: „Preekstoel met in snij werk de vier jaargetijden. Zeer uniek. Te bezichtigen dagelijks. Zon dags gesloten!” gegevens op tafel liggen. Dat is een vaak aangevochten standpunt. Het houdt in feite in, dat vóór de verkiezingen, die plannen en gegevens nog met beschik baar zijn, zodat de kiezer eigenlijk nog met kan weten, waar hij aan toe is. Louter theoretisch gezien is dat een fou te situatie. In de praktijk van onze va derlandse politiek heeft drs. Schmelzer echter gelijk. Men weet simpelweg nog niet op de dag van de verkiezingen wat de andere partijen precies van plan zijn. Hoeveel zullen zij eisen? Op welke ter reinen willen zij concessies doen? Op welk punt zullen zij onder geen beding iets toegeven? De antwoorden hangen ook van de verkiezingsuitslag af. En daar moet dus op worden gewacht. Op deze KVP-bijeenkomst herinnerde de heer Schmelzer er aan, dat PvdA en VVD beslist niet samen in de regering vertegenwoordigd willen zijn. „Daarmee willen zij de KVP dwingen om weer regeringsverantwoordelijkheid te dragen. Dan is immers geen combinatie moge lijk, waarin de KVP de rol van oppositie partij kan spelen. Alléén regeren kan geen van beide. De KVP is echter niet bereid tot elke prijs regeringsverant woordelijkheid te dragen. Het zal eerst moeten vaststaan, dat het maximum van het eigen programma in het rege- ringsplan wordt overgenomen”. Het is een dreigement, dat de KVP tot nu toe in elke verkiezingscampagne heeft laten horen. Er is echter nog geen regering geweest in onze moderne his torie, waarin de KVP met was verte genwoordigd. Ondanks de wat vage uitspraken kwam drs. Schmelzer toch tot een duidelijke „voorkeur”. Hij sprak zich uit voor een samenwerking tussen KVP, ARP en CHU, al voegde hij er wel de reserve „als het mogelijk is” aan toe. De Chr. dermijning van het”gezag, aanvallen op Hist. Unie, tijdens de regering-Cals in de oppositie, heeft zich kennelijk in de ogen van de KVP-voormannen gereha biliteerd door de steun aan het kabinet- Zijlstra. Het is de KVP trouwens steeds een doorn in het oog geweest, dat de CHU niet samen optrok met de twee andere grote christelijke partijen. Daar mede de kans op één grote christelijke partij nog kleiner makend dan zij al is. ten horen. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat er geen onderscheid tussen front en achterland zal zijn, wanneer idioten of militaire avonturiers zoals de Amerikaanse imperialisten en de mo derne revisionisten (d.w.z. de Russen) het zouden wagen China binnen te val len. Het is overigens helemaal de vraag of Moskou tot avonturen bereid is, maar het zou op wat langere termijn mis schien denkbaar zijn, dat het steun zou gaan verlenen aan een opstandige Chi nese generaal. In hoeverre men rekening moet houden met een inval van het leger van Tsjiang Kai-sjek op het vasteland is eveneens zeer onzeker. In de eerste plaats zou Tsjiang voor zijn operaties toch wel flinke Amerikaanse steun nodig hebben en in de tweede plaats is de kans groot dat Rusland bij een dergelijke bedrei ging van China toch de voorkeur geeft aan Mao boven Tsjiang. Op Formosa schijnt men Tsjiangs voornaamste kans te zien in een algemene volksopstand tegen de communisten, wanneer het sein voor de invasie zal worden gege ven. Voorlopig lijkt het daar echter nog niet van te zullen komen. Geen ja en veen neen. Premier Wilson is nu in Parijs geweest voor zijn oriënterende gesprek met pre sident De Gaulle. Niemand verwachtte een antwoord van de president op de vraag, of hij een toetreding van Enge land tot de EEG wederom zou torpede ren. Over het gesprek is niets anders uitgelekt dan dat de beide heren het bijzonder goed met elkaar konden vin den, dat Wilson gematigd optimistisch blijft en dat vooral de positie van het pond als internationale kredieteenheid aan de orde is geweest. Hiertegen zou De Gaulle bezwaren maken. Verkiezingen voor het parlement in Ja pan hebben de grote liberaal-democra- tische regeringspartij van premier Sato een teruggang van 294 tot 277 zetels in het 467 zetels tellende parlement op geleverd. Weinigen zullen deze uitslag hebben verwacht, daar men algemeen uitging van een forse nederlaag van Sato, die de meest onpopulaire premier van Japan heet te zijn en wiens rege ring enkele malen in felle opspraak is geweest wegens corruptieschandalen, terwijl er bovendien een lichte terug gang in de economische bedrijvigheid valt waar te nemen. De uitslag bewijst bovenal de trouw van de kiezers. Het is vermoedelijk niet overdreven, dat men hier van een burgeroorlog spreekt. Volgens het relaas op de Pekingse muurkranten, die uiteraard ook niet het toppunt van betrouwbaarheid zijn, zou den alle divisies op een na gehoorzamen aan Wang En-mo, de commandant van het militaire gebied Sinkiang. Deze Wang heet een kapitalistische koers te varen. Er wordt gezegd, dat de Mao- gezinde beweging hier wordt onder drukt door legereenheden, die de kapi talistische weg zijn opgegaan. In de hoofdstad Oeroemtsji was aan „revo lutionaire rebellen” verhinderd samen te komen. In een andere stad is gevoch ten en de muurkranten spreken van meer dan honderd doden. Hier is „niet slechts sprake van een poging om mas sabewegingen (zoals van de Rode Wach ters) te verpletteren, maar van een contrarevolutionair oproer.” Ook uit andere provincies, zoals Sze- tsjoean in het zuid-westen en Mongolië in het noord-oosten, wordt weerstand van het leger tegen de Rode Wachters, en dus tegen Mao Tse-toeng, gemeld. In andere provincies,zoals in Mantsjoerije en Sjansji, heeft het leger zich gedragen zoals Mao dat wenste, niet meer als de grote neutrale macht, maar als de ver dediger met het geweer. Het is natuurlijk vervelend om een kwitantie aangeboden te krijgen, terwijl men al betaald heeft. Om dit te voorkomen, zouden wij degenen, van wie deze onvolledige stortingsbiljetten afkomstig zijn, willen ver zoeken ons daarvan omgaand even op de hoogte te stellen, b.v. door het betalingsbewijs aan ons te zenden. Een voorbeeld maakte dit duidelijk. 1 brief plus foto’s naar Australië in één zending kost f 3,15, gesplitst per luchtp^tblad en aparte drukwerk- zending echter maar f 1,27. Aan het postkantoor kunnen verdere inlich tingen worden verkregen. „Duvelseilan”. Deze naam houdt ver band met de aan het eind der vorige eeuw gerucht makende zaak tegen de Franse officier Dreijfus en diens ver banning naar het Duivelseiland, al dus schrijft ons de heer Hofstra uit Makkum. Blijkbaar vond men deze naam zo toepasselijk op een veehou- dersbedrijfje in de N. Makkumer meerpolder, dat vooral in herfst en winter moeilijk bereikbaar was en gelegen op arme grond een sober be staan opleverde. De spanningen in China nemen toe, nu blijkt, dat het leger niet buiten de strijd tussen Mao en zijn aanhangers aan de ene en diens tegenstanders aan de andere kant heeft kunnen blijven. Gevaarlijk lijkt de toestand in de provincie Sinkiang, de grote noordwestelijke provincie, die grenst aan de Sowjet-Unie in het noord westen en aan Buiten-Mongolië in het noord-oosten. Het verband tussenen religie en politiek werd wel sterk naar voren gebracht op het „Nationaal Appèl” van het Gerefor meerd Politiek Verbond”, dat het afge lopen weekeinde in Utrecht werd gehou den. Het was een zeldzaam geestdrifti ge vergadering. Enkele duizenden be zoekers. Sprekers met bulderstemmen. Massaal gezang. Lijstaanvoerder P. Jon geling, lid van de Tweede Kamer, had heel wat punten gevonden om er zijn banvloek als het is toegestaan hier een duidelijke katholieke term te gebrui ken over uit te spreken. Het dirigistisch regeringsbeleid, de on- Het voorjaar kondigt zich reeds aan. In de laatste week van januari zag H. en Sj. schrijver een ekster, die al druk in het spier was met de bouw van zijn nest. Zeg het met bloemen zal familie Bakker uit Arkum wel gedacht heb ben, toen aan ons rubriekje op de verjaardag van onze kroonprinses een geurend vers madeliefje werd gezonden en heus geen kleine. Het was geplukt door Tetsje Bakker en Michiel Galerna, die ook al aangestoken door het zachte weer samen een hut wilden bouwen en toen allemaal madelieven ontdek te. De koster woont tegenover de hoofd ingang, lezen we. Entree 50 cent. Maar er staat niet bij van welke kerk (trouwens ook niet in welke kerk de zondags gesloten preekstoel zich bevindt. Bij het grote aantal gijo-stortingsbiljetten, dat tef betaling van het abonnementsgeld le halfjaar 1967 bij ons binnenkwam, waren er een aantal, waarop vergeten was de naam en het adres van de afzender in te vullen. Nog meer puzzels biedt de folder. Op een plattegrond wordt met het cijfer 13 verwezen naar de HBS en met 14 naar de Techn. School. Noch de een, noch de ander komt echter op de plattegrond voor. Toe risten die deze fraaie monumenten willen bezichtigen, kunnen zich wel de blubber zoeken. Oranje-top. Overal in den lande werd dinsdag vanaf de torens in stad of dorp gevlagd, ter gelegenheid van de verjaardag van de Kroonprin ses. Oranjeflop was het in Makkum, zon der rood, wit, blauw van de meer dan ene toren die het dorp rijk is. Bats! Met geweld vloog de 23-jarige Bolswarder brommer A. S. in Har lingen op de hoek Havenplein-Dok tegen de 18-jarige K. de J. op. Of was het net andersom? Hoe dan ook beide brommers werden zwaar be schadigd. Het letsel van de berijders viel nog al mee. De scha hebben ze onderling geregeld. Hichtum kreeg nieuwe „antieke” knopstoelen met biezen zittingen in de kerk, die wonderwel in het inte rieur passen. Men wil er geen praat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1