Om de leefbaarheid het van graslandbedrijf De laatste wijkavond Gereformeerde Kerk hark en sjoch Zesde Graslanddag wordt interessant lOrte JAARGANG Fan de Martinvtoer Bigraffenis H. S. Wiarda to Boazum Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND V 7 Win-Rtpc» IwtKfAUSTS/f’ >- No. 11 DINSDAG 7 FEBRUARI 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. 5000 tabakszaden voor slechts 75 cent. Tot slot. Tot ziens op 9 februari a.s. in Sneek! Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Japanse landing op Singapore. In Hindeloopen paard en arreslee op hol. Ii Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag In ons H. en Sj.-rubriekje attendeerden we reeds op de komende Graslanddag te Sneek, die aldaar op 9 februari a.s. zal worden gehouden. Het grote aantal bezoekers op de vorige graslanddagen bewijst, dat deze dagen in een behoefte voorzien. Dit is waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat er onderwerpen aan de orde komen, die nauw verband houden met het voort bestaan van het rundveehouderijbedrijf. De veranderingen in deze bedrijfstak zijn de laatste jaren dermate groot, dat het voor de boer moeilijk is hierover een goed overzicht te houden. Het doel van de graslanddagen is de praktijk op de hoogte te houden met de stand van zaken nü en de verwachtingen voor de toekomst. De 6de graslanddag zal eveneens weer in dit teken staan. 2e week februari 1942 Blijft het boerebedrijf leefbaar Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Wat zijn de vooruitzichten van de melkprijs. Naar betere bedrijfs omstandigheden. kan er in dit opzicht voor het veehou derijbedrijf nog gedaan wordt als daar bij in aanmeerking wordt genomen dat het vee elke dag de verzorging door en Dominee Wouda verdwaald. Ds. S. J. Wouda te Bolsward is verdwaald ge raakt tussen Hettema, grossierderij in koloniale waren en de Hettema- Hebo-zelfbediening, slijterij en wijn handel n.l. in de telefoongids, pa. 28, 5e regel van boven. Als men dan toch verdwaald is, had men een slechtere plaats kunnen uitzoeken. Medicijnen waren bij de hand, toen in Harlingen in de Apothekerstraat H. E. uit Wons met zijn auto opbot ste tegen die van V. D. uit Harlin gen. Ze kwamen er niet aan te pas. Het betrof alleen blikschade en deze werd onderling geregeld. Vergrootglas bestellen, anders krijgt U traanogen bij het lezen van de candidatenlijst voor de a.s. verkiezin gen. Met de loep hebben we ontdekt, dat er één candidate uit Bolsward op staat, mej. Visser, adj. directrice van de Chr. Huishoudschool „Nijenhove”. We hopen dat de biljetten in de stem hokjes wat groter zullen zijn. Een vreemde parkeerplaats is de brug bij Kromwal tussen Itens en Brits- werd. Toch zo vreemd ook weer niet. De brug is er n.l. veel breder dan de weg. De verkiezingsstrijd in Bolsward is vrij lauw. De borden zijn niet eens volgeplakt en lang niet alle ramen zijn verduisterd door biljetten. Het is nog erg kalm, of is het de stilte voor de storm? mooie prestatie van dirigent Piebe Bakker en muzikanten. 100-jarige. Zaterdag is de spaarbank Bolsward 100 jaar. Deze jarige geeft geschenken. Ga er deze maand met uw boekje naar toe en U ontvangt een waardevolle verrassing. Heide zou U hier niet verwachten en toch ligt er tussen de Schapenlaan en de Ridderdijk bij Hartwerd een stuk weiland dat die naam draagt. Aan die voormalige ridder herinnert ook de Ridderseize. Autopech kunt U het beste krijgen in de buurt bij Oosterend. Het ge beurde H. en Sj.schrijver op een late avond. Boer R. Wiersma gaf gratis adviezen en de auto mocht wel op Installatie K. v. d. Vlis tot burgemeester van Hennaarderadeel. Deze verklaarde in zijn toespraak: Mijn werk in deze ge meente zal zijn karakter vinden in de nationaal socialistische levenshouding. Uit de aard der zaak zullen de Winter hulp en de Nederlandse volksdienst mijn volle belangstelling hebben. De Schepper aller dingen moge mij de kracht geven mijn opgave goed en trouw te vervullen. O.a. werd nog het woord gevoerd door de heer De Boer, districtsleider der NSB, de heer Steensma als leider van de prov. SS en vaandrig Jesswiet namens de Nat. Jeugdstorm. Scholen in Baarderadeel wegens brand- stofgebrek gesloten. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 en werken van de christen, uitdrukking zijn van dat- zijn innerlijke kracht is om Bolswartls Nieuwsblad mei Amearika as ien sterk blok tsjinoer it oare diel fan de wrald, dy’t oerwe- gend agrarysk is. Mei de oaniensluting fan de yndustry sit it wol goed. As de Kennedy-rounte mei inkele moannen in sukses wurdt, dan binne de heech-ünt- wikkelde lannen by steat om ekonomysk oan har foarwearden krêft by to setten en de minder üntwikkele dielen fan de wrald har wil op to lizzen. Dat bitsjut, dat dizze sterke lannen de agraryske produkten üt de waerme lan nen keapje kinne tsjin prizen, dy’t winlik nearne op lykje. En der giet it al hurd hinne. Sa wurdt de süker op de wrald- merk to keap oanbean foar inkeld 11 sinten de kilo. Wy bitelje mear as tsien kear safolle. In diel fan dy hegere priis sit yn de aksyns, mar it measte komt hjirfan, dat wy de nederlanske boer, dy’t biten bout, in reedlike priis jaen wolle foar syn biten. Dy goedkeape süker wurdt hjir oan de E.E.G. grinzen keard troch hege ynfoerrjuchten. En sa is it mei it féfoer en de weet en de büter ek. Wy fine dat billik, omt de nederlanske boer wurkje moat mei nederlanske pri zen en leanen en dus net goedkeaper kin, mar sille de lannen op den dür solidair bliuwe as It harren ris minder giet Wy binne tige wiis mei it feit, dat de neder lanske foarmannen yn de E.E.G. sa goed partij jowe en fêst hélde oan de ienheit fan lênbou en yndustry. Mannen as Mansholt, Linthorst Homan en Biesheu vel hawwe der mei alle krêft oan fêst- halden, mar as hja ek mar ien dei it stjür los litte, wankt der gefaer fan alle kanten. Krekt üs lan hat sokke greate Vrijdagavond jl. werd in het „Gereformeerd Centrum” te Bolsward, de laatste van een serie wijk-avonden gehouden, welke tot doel hadden, de onderlinge band in de gemeente te bevorderen en te verstevigen. Ondanks het feit, dat wel meerderen deze samenkomsten hadden kunnen bezoeken, kan toch gezegd worden, dat het streven van de kerkeraad der Gereformeerde Kerk tot goede resultaten heeft geleid, getuige de openheid tijdens de gesprekken en sfeer waarin deze avonden zijn gehouden. Ruim 200 gemeenteleden gaven in totaal blijk van hun belangstelling, zodat mag worden verondersteld, dat dit soort bijeenkomsten toch wel in een behoefte voorziet. Beplanting heeft soms nog een heel ander nut, dan de gemeente bedoelt, schrijft ons een lezeres uit Baarde radeel. Op heel wat tafels pronken in het voorjaar Chinese klokjes, ge plukt in het gemeentelijk plantsoen. Ook heeft iemand in Oosterlittens al eens een „suterich” boompje ver ruild voor een beter exemplaar uit het plantsoen. Als dit zo moet, had zij liever er maar een speelplaats voor de jeugd van gemaakt. Niet alleen de hoogte van de melkprijs is voor de boer van belang, maar even belangrijk voor hem is de hoogte van de kostprijs van de melk op zijn be drijf. De hoogte van de kostprijs hangt nauw samen met de bedrijfsomstandigheden en de vakbekwaamheid van de boer. Een bekend feit is, dat er aan de bedrijfs omstandigheden van de Friese grasland- bedrijven nog wel het een en ander aan hapert. Hierbij behoeft maar gewezen te worden op de verkaveling, de water beheersing, de gebouwen en de bedrijfs- grootte. De laatste jaren wordt veel aandacht besteed aan de verbetering van deze bedrijfsomstandigheden. Het gereedkomen van het nieuwe ge maal te Staveren is hiervan wel een goed voorbeeld. Hoewel het gemaal slechts op beperkte schaal in bedrijf is geweest, heeft het deze winter een groot deel van Friesland behoed voor water overlast. De winter 1965-’66 ligt ons in dit opzicht nog vers in het geheugen. Daarnaast is in verschillende gebieden de ruilverkaveling in volle gang of in voorbereiding. Ook het ontwikkelings- en saneringsfonds levert een waarde volle bijdrage voor de struktuurverbete- ring van oude bedrijven. Wat er ons in dit stuk van zaken te wachten staat, zal ir. Eelkema, hoofd-ingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst voor Friesland ons op de graslanddag uit de doeken doen. Goede bedrijfsomstandig heden zullen ongetwijfeld de concurren tiepositie van de Friese boer verstevi gen. UNWISSE FOARUTSICHTEN Nei in tiidrek, hweryn de eigen regearing de leanen en prizen yn it agrarysk bi- driuwslibben regele hat, binne wy nou yn de oergongstiid nei in totael oare si- tuaesje. Fan jier ta jier geane de rege lingen oer it bidriuw oer nei de sintrale fan de E.E.G. yn Brussel en wurde dêr de bitingsten fêstlein. Gjin minske kin sizze, hoe’t dat yn de kommende twein- tich jier allegear gean sil. Hwat de bi- doeling is, dat witte wy wol, mar hwat de realiteit wéze sil, kin allinnich de ta- komst leare. De bidoeling is, dat yn de seis lannen fan it pakt fan Rome de bi- driuwen op deselde basis wurkje sille. De fortsjinje en dêryn stiet West-Jeropa, Niet alleen dat U als bezoeker komt om te luisteren naar wat de sprekers U te zeggen hebben, maar er is bovendien ruim tijd uitgetrokken voor het stellen van vragen. Dit laatste levert een waar devolle bijdrage voor het verkrijgen van een beter inzicht rondom de pro blemen, die ons vandaag aan de dag be roeren. Het is daarom dat de organisa toren van deze dag U gaarne opwekken deze graslanddag te bezoeken. Domineessteek. Nog meer oude land namen werden ons aangedragen. Zo vertelde de heer v. d. Veen ons van De Domineessteek op Fokkema-oord, een stuk land dat zijn typische naam wel zal hebben te danken aan zijn vorm. Een groot verschil is er door de zelfde genoemd in de landnamen die liggen ter weerszijden van de weg Oudega-W. en Sandfirden. Aan de ene kant ligt de Hongerskar en aan de andere zijde de Goudpoel. Wie weet er meer? kant en kerkeraad. Alhoewel men grote eerbied moet hebben voor het ambt. Ieder lid maakt individueel deel uit van die gemeenschap, met als gevolg een persoonlijk, maar ook een gezamenlijke opdracht. Het leven moet een gene, wat dat te doen, n.l. de liefde tot Jezus. Hem belijden en erkennen als zijn persoon lijke Heiland en Verlosser. Dan kan het niet anders, of treedt de ge meente concreet naar buiten als een le vende getuige van Hem, die zegt: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven”. Zo gestalte geven van het gemeente-zijn in onze tijd, is een taak en roeping! Vervolgens werd in dit samenzijn ge wezen op het houden van bijbelkringen. Gebleken is, dat in Bolsward wel enige van deze kringen zijn gevormd, doch dat er wel meer kunnen komen, gezien de omvang der gemeente. Zeer interessant was te vernemen, hoe men dergelijke kringen in Hichtum/Burg- werd heeft gevormd. Inmiddels was het 11 uur geweest toen nadat Ds. Van Halsema nog het een en ander had meegedeeld ouderling Lindeboom deze mooie avond met dank aan God sloot i -■ .Ui Sneon de 4e fan sellemoanne waerd to Boazum to hóf brocht it stoflik oerskot fan de woansdei 1.1. sa hommels for- stoame direkteur-ynstrukteur fan ’e Snitser manege, de hear H. S. Wiarda fan Nijlan. De bilangstelling foar dit barren wie great, hwat ek bigryplik is, hwant de to ier forstoarne wie net allinne direkteur- ynstrukteur fan de Snitser manege, mar ek ynstrukteur fan de lydforiening „De Waterpoorters”. Ek op it mêd fan de hynstefokkerlj hat er namme makke. Boppedat wie hy féfokker en wie man- nich kear karmaster by de produksje- keuring to Snits. Ek wie hy mannich kear jurylid by it bioardielen fan fé. Net allinne hat de forstoarne in tal jierren foarsitter west fan de Oranjeforiening to Nijlan, mar ek de sportforiening to Nijlan, mei troch him oprjochte, hat hy in mannich jierren as aktyf bistjürslid tsjinne. Foardat de forstoarne to hóf brocht waerd, waerd yn ’e Boazumer tsjerke in routsjinst halden ünder lieding fan Ds. M. G. Kampstra fan Nijlan, dy’t de oer- folle tsjerke bipaelde by it wurd fan Paulus yn syn brief oan de Korinthiërs, hweryn hannele wurdt oer de opstanning. De aldste soan fan de forstoarne, tanke foar de bilangstelling. Nei de tsjinst wiene it de leden fan „De Waterpoorters”, dy’t de talrike blom- stikken de tsjerke ütdroegen, towyl dêr- nei leden fan dizze rydforiening de kiste mei it stoflik oerskot fan har heechachte ynstrukteur to hóf brochten. Ien en oar in plechtichheit, dy’t net nei- Nadat Ds. G. van Halsema bij wie de leiding berustte een bijbelgedeelte had gelezen, gaf hij hier enige toelich ting op en werden een aantal vragen de aanwezigen voorgelegd, betrekking heb bend op het waarlijk gemeente-zijn. „Kennen wij”, zo werd o.a. opgemerkt, „nog het heimwee naar de eerste chris- ten-gemeente?” Zeker is, dat de tijd, waarin wij leven een geheel andere is, als die van toen. Vele problemen, nu aan de orde zijnde, kende men in die dagen niet. Eén ding is echter wel gelijk gebleven, althans moet dit zijn, zal het gemeente-zijn aan haar doel beantwoorden, n.l. het geloof van de gemeente in de opstanding van de Here Jezus. Gevoed uit deze bron, wordt de drang naar gemeenschap ster ker. Niet het eigen „ik” zoeken, maar steeds bedenken, dat men in gemeen schap onderweg is naar het Vaderland, waarvan de bijbel spreekt. Het middel om tpt een goede gemeen schapszin te komen, is niet alléén het gebed, maar ook het persoonlijk, zowel als gemeenschappelijk lezen van de bij bel. Door dat lezen, wekt de Heilige Geest het zoeken naar gemeenschap met elkaar. Dat gedreven zijn door de Heilige Geest was ook het geval bij de eerste christen gemeente. Het lezen van de bijbel wordt dan ook gezien als een onmisbare scha kel in de op- en uitbouw der gemeente. Bij het spreken van „instituut kerk”, mag niet uit het oog worden verloren, dat ieder lid van de gemeente, daar een levend deel van is en niet alleen de predi- Vandaag de vlaggen uit voor de her opening van het Geref. Rusthuis „Elim”, dat een vleugel aangebouwd kreeg. Ook kwam er een nieuwe re creatiezaal en werd het gebouw ge moderniseerd. Een jubileumprijsvraag werd uitge schreven door de jubilerende Spaar bank Bolsward. U kunt er geldsbe dragen mee winnen van f 100, f 75, f 50 enz. Een aardig initiatief, dat we van harte toejuichen. Katachtig. Zondag was weer katjes- dag. Bij hande vol werden ze van de bomen gegrist. Van andermans bo men wel te verstaan. Katjesplukken is diefstal. Katachtige dieren zijn roofdieren. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en F- - t Voor de Franse ambassade in Peking zijn nu aanplakbiljetten aangebracht met een ook voor niet-Christenen leesbare regel tekst. Dit gebeurde nadat Frank rijk had geprotesteerd tegen het incident, waarbij het ambassadelid Robert Richard en zijn vrouw door demonstranten werden gedwongen meer dan vijf uur lang in de vrieskou te staan. zorg van de boer vraagt. Mr. Stapel, di recteur van de volkshogeschool te Bak- keveen zal hierover zijn licht laten schij nen. Ongetwijfeld een onderwerp dat vooral ook de jongeren onder ons zal interesseren. ,x*. «4 Installatie burgemeester Fryling in Baarderadeel, afkomstig van Giekerk. Op de receptie, hierna op de zaal van hotel Jellema gehouden, waren vooral Nationaal Socialisten tegenwoordig. Vele partijgenoten van de NSB voerden het woord. jV b Met lof van de jury behaalde het Chr. Muziekkorps „Hallelujah” te Makkum een eerste prijs (165% p.) op het verleden week woensdag ge houden zaalconcours van de Oude Bond van Chr. Harmonie- en Fan farecorpsen te Leeuwarden. Een grinzen sille weifalle, de prizen sille ge- lyk, de leanen sille gelyk, de bilêstingen moatte gelyk, de sosiale wetjowing moat oerienkomme, de grounprizen, de hieren, de lésten, alles moat gelyk wurde om de konkurrinsje alhiel frjj to meitsjen yn dit gebiet. Dat is dus it doel. Dy seis lannen sille sosiael-ekonomysk ta ien gebiet makke wurde en neist de leanen en de prizen binne der jit tsientallen dingen, dêr’t men it jit oer iens wurde moat. Sa is om ien ding to neamen de foarljochting foar de bidriuwen via de Rykslanboutsjinst foar de boeren hjir gratis, mar yn oare E.E.G. lannen is dat sa net. Oan de oare kant binne dêr wer dingen goedkeaper of for- gees, dy’t hjir bitelle wurde moatte en dat moat allegearre lykskeakele wurde. Lit üs nou mar oannimme, dat dit op den dür op papier slagje sil. Dan komt de praktyk! Hoe wurde de ofspraken yn al dy lan nen tapast Is men hjir of der hwat soe pel en yn oare lannen tige krekt? Sjoch, it bloed krüpt, der’t it net gean mei. Wy hawwe der al in biwyske fan sjoen by de tongblier fan de léste tiid. Hwat wiene de kameraten der handich by om har grin zen foar üs fé to sluten en gjin minske leaut, dat dit allinnich gie om vétérinaire motiven. Us posysje as agrarysk eksport- lan en in lyts lan sil yn dizze kombinaes- je net maklik wêze en hja wurdt it jit minder as Ingel&n de nije partner wurdt. It swiertepunt leit yn de moderne wrald nou ien kear yn de yndustry. Der moat te de miljoenen minsken har brea yn bilangen by de eksport fan agraryske produkten, foaral fan de suvel en it moat de garansjes foar de helsdoarren weihelje. As wy oannimme, dat it doel fan de E.E.G. birikt wurdt en de regelingen yn al dy lannen ek korrekt ütfierd wurde, dan is dat E.E.G. gebiet as in ellén fan hege wolfeart yn in sé fan miljoenen earme donderds, dy’t net it tsiende part fortsjinje fan hwat yn dit gebiet for- tsjinne wurdt. Sille de diken, dy’t dit eilén biskermje moatte it halde Mei de yndustry is dêrfoar in goede kans, mar sille de lan- bouprodukten üt dizze omringjende wrald, iennige der’t hja mei komme kin ne, de diken net forbrekke of ünder- mine Sjoch, dat wurdt de greate fraech fan de pearioade der’t wy nou mei dwaende binne. De graen- en büter-skan- dalen binne in teken oan de muorre. En dochs kinne wy net wer werom en meije wy ek net wer tobek. Dit pak moat naeid wurde, sa’t it knipt is, der is gjin oare wei mear iepen. Mar it is sa klear as in klüntsje, dat op dizze wei toloarstelling en skealike mis- slaggen komme sille en dat it wiis wêze sil om mei greate hoedenens fierder to gean. Ek yn it persoanlike flak mei men de fêste groun fan eigen solidariteit net forlitte, sille der gjin rake klappen folgje. De foarütsichten binne tige ünwis, sa’t it my taliket en de posysje fan de agra riërs as lytse, minacht.ge groep haldt neat oer. Den Haech wie in hiel ein, mar Brussel is jit folie fierder fuort Tj. de J.liet yndruk to meitsjen op ’e oanwêzigen. Een ander facet dat op de graslanddag aan de orde komt, is de leefbaarheid van het graslandbedrijf. Nu het aantal arbeidskrachten op de bedrijven nog steeds daalt en daarnaast de bedrijfs omvang toeneemt, blijft het bedrijf dan in sociaal opzicht nog leefbaar of wordt het boerzijn in de toekomst een onaan trekkelijk beroep. Voor het voortbestaan van het boeren bedrijf is dit een zeer belangrijke vraag, vooral nu in andere bedrijfstakken 5- daagse werkweek en arbeidstijdverkor ting vaste voet hebben gekregen. Wat De melk is op het graslandbedrijf nog altijd de voornamste inkomstenbron. Geen wonder, dat de boer sterk is ge ïnteresseerd in de hoogte van de melk prijs. Zijn voortbestaan hangt hier voor een belangrijk deel van af. Nu Neder land deelgenoot is van een grote ge meenschap, de E.E.G., zal in de naaste toekomst de melkprijs internationaal ge regeld worden. De vraag van elke boer is. hoe hoog deze prijs zal zijn voor de toekomst en in welke concurrentie-po- sitie hij staat in vergelijking met zijn buitenlandse collega’s. Daar Nederland bovendien een aanzienlijk zuivelover- schot heeft, is het belangrijk te weten in hoeverre de afzet binnen de E.E.G. nog kan worden vergroot en in hoe verre geëxporteerd moet worden naar derde landen. Wat voor prijs zullen deze laatste hoeveelheden zuivel opbrengen en welke regelingen komen er in dit opzicht. Elke boer weet dat de zuivel- prijzen op de wereldmarkt beduidend lager zijn dan die van de E.E.G. Er zijn in dit opzicht nog wel meer vragen te stellen. Drs. H. Schelhaas, hoofd van het eco nomisch onderzoek van de Kon. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.), zal hierover op de komende graslanddag zijn visie geven. Verwacht mag worden dat dit onderwerp ieders belangstelling heeft. zijn erf staan. Kleermaker Hobma be rekende voor een telefoongesprek en even bij de warme kachel f 0,05, ga rage Faber van Oosterend voor een sleep naar zijn dorp slechts f 2,50, onderzoek diagnose gratis, een on derdeel f 1,-, demontage en montage gratis. Van service gesproken. „Om to geriven,” zei hij. ’t Kan ook anders, dacht blijkbaar de bestuurder van een autobusje, die zaterdagmorgen door de Gerben Wop- kesstraat reed. Deze zag zijn weg versperd door een mechanische hond van een melkboer. Automobilist toon de geen geduld, en trachtte overi gens zonder succes dwars door het grasgazon heen te rijden, de andere kant te bereiken. Busje bleef in we ke gazon steken, met mankracht en diep spoor achterlatend, lukte het ten slotte toch. Goede lering voor volgende keer: „Blijf heer in het verkeer!”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1