Verzet tegen Mao nog steeds Gate Shpoar niet gebroken HOKJE VULLEN hark en sjoch J I06e JAARGANG No. 12 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 il 9 J J i i Gouden filmpjes J Parade der politici w STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindetoopen, Wonseradeel, Workum en Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. I Hwat hat i I üs hjoed to sizzen X X X X X X X X X X X X X X Kans op modernisatie. X X Aardappelnood in Rotterdam X X X X X X Onrust in'Spanje. X X X X Verbond met Vietnam. PIET Den er nemen Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! &K-- .X I Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De berichten uit China blijven gewagen van verzet tegen Mao en de onderdelen van het leger, die de opdracht hebben dat verzet te breken. Waar er gevochten wordt, moet men meestal afleiden uit de mededeling, dat in een 'bepaalde provincie het verzet gebroken is. Maar zo geheel gebroken is dat vaak nog niet, want er wordt ook wel verteld, dat de tegenstanders van Mao niet bereid blijken zich bij hun nederlaag neer te leggen. Mao en zijn groep hebben sinds enkele maanden hun aanval gericht op de zeer zelfstandige regionale partijbesturen, voorlopig nog zonder veel succes, ook niet nu het leger opdracht heeft gekregen de kant van de revolutionaire rebellen te kiezen. In forstannich man hat safolie to tinken dat er gjin tiid hat om folie to praten Mei in swetser is it krekt oarsom Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 i i l I Uitgave: A, J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het is voor de plaatselijke legerleiding vaak moeilijk partij te kiezen doordat de hoge officieren vaak dezelfde zijn als de plaatselijke partijleiders. Zolang Mao en de mensen achter hem er niet in sla gen de greep van de plaatselijke leiders op hun gebied te doorbreken, kan men niet spreken van een overwinning van Mao. Men zou als bewijs van deze onzekerheid van Mao’s succes de felle actie tegen alles wat Russisch is kunnen zien. Aan de ene kant kan het de bedoeling zijn Rusland ervan af te schrikken om bijv, in de grensprovincie Sinkiang misbruik te maken van de moeilijkheden, waarin China zich bevindt. Aan de andere kant kan de anti-Russische explosie ook die nen om de aandacht van de binnenland se moeilijkheden af te leiden door deze te richten op een buitenlandse vijand van eigen makelij. De meeste Russen in Peking hebben al de terugtocht aan vaard. Spanningen in Belgische coalitie. Onrust heerst er bij bepaalde groepen van het Spaanse volk. Vorige week kwam het tot botsingen tussen de po- Zang en dans (en hoe!) kunt U be luisteren en zien op dinsdag a.s. Nie mand minder dan Carolina Kaart komt in de Doele (BIC-programma) liedjes zingen. Ze wordt afgewisseld met dansen van Cilly Wang. litie en studenten, nadat het de week tevoren in Madrid tot ernstige botsin gen tussen de politie en arbeiders was gekomen. De demonstraties van de ar beiders waren gericht op hogere lonen en vooral op de vorming van onafhan kelijke vakbonden in plaats van de syn dicaten, die geheel in handen van de Falange, dus van de overheid zijn. De studenten hadden al eerder illegale, vrije syndicaten opgericht. Ook al maakt het bewind van Franco af en toe liberalere geluiden dan tevo ren, ook al geeft een nieuwe perswet sinds vorig jaar wat meer vrijheid aan de pers en is niet iedere staking on wettig, het blijft duidelijk, dat hij de teugels van de onvrjje organisatievor men hecht in de hand wil houden. tieven van diverse kiezers, waarom zij een bepaalde partij steunen. In Amerika, waar men met dit soort zaken al veel verder is, heeft men der gelijke wetenschappelijke research al De raadsvergadering te Lemmer niet doorgegaan wegens koude. In Bolsward wordt door menig gezin koude geleden. Wegens gebrek aan brandstof verschil lende openbare scholen ’s middags ge sloten. Een inwoner van Oude Tonge gaf op zijn 80ste verjaardag de gemeente een lijk koets cadeau, benevens een bedrag van 1000 om daarmee het onderhoud te be kostigen. Wegens kolenschaarste het treinvervoer beperkt. Burgemeester Oberman van Bolsward heeft goedgevonden te bepalen, dat het niet geoorloofd is erwten te verwerken tot spliterwten. Kantongerecht Bolsward: f 3,of 3 dagen voor een officier van het Leger des Heils, wegens collecteren zonder ver gunning. De landelijke lijsttrekkers Gunnen zich haast geen vrij, het zijn de levenwekkers in de staats-brouwerij. Wij zien ze graag verschijnen, ’s avonds op de TV, de groten en de kleinen, elk roept: Het wordt oké, als jullie stemt op ons! Oh, geef ons nooit de bons! De landelijke lijsttrekkers van noord tot zuid op pad, ze ratelen, als wekkers Wie zegt: 't is één pot nat, want ze beloven allen boven en stand en macht, politieke vazallen voor landsbelang op wacht, als ze gekozen zijn, blijkt het slechts loze schijn? De landelijke lijsttrekkers geef ze eens ongelijk. elk vraagt toch om toe-dekkers en genegenheidsblijk ’t is maar de kijkkast, kunst wie verdient onze gunst? 2e week februari 1917 Door de militaire overheid is de carna valsviering in Limburg en Noord-Bra- bant verboden. De landelijke lijsttrekkers weten, wie belooft, wint ze strooien met hun lekkers net als de goede Sint. Zo om de beurt optreden voor het TV publiek, het stemt hen vast tevreden elk die aanvallig, sjiek zijn waren etaleert denkt het loopt straks gesmeerd. In Oostenrijk is er een nieuwe voorzit ter van de socialistische partij geko men. Bruno Pittermann is opgcvolgd door Kreisky, die enkele jaren minis ter van buitenlandse zaken is geweest. Het belangrijkste aspect van de ver kiezing van Kreisky is, dat nu de kans bestaat, dat de partij, die tot nu toe vrjj dogmatisch en marxistisch was, de modernere inhoud kan krijgen, die zij nodig heeft om haar greep op de kie zers te vergroten. Sommigen zullen het zien als de overwinning van de „bour geois”, anderen zullen het terecht zien als een beter begrip voor de econo mische feiten van de moderne atljd. geruime tijd geleden uitgeoefend. Het resultaat was nogal verrassend. Dui delijk werd namelijk, dat veel kiezers helemaal geen belangstelling bleken te hebben voor de partijpolitieke aspecten van een bepaalde groepering. Het kon hen bijvoorbeeld helemaal niet schelen of de partij voor of tegen belastingver laging was. Neen, hun keuze werd alléén bepaald door het gevoel „Wij moeten daar ook bij behoren”. In Amerika liggen de verhoudingen wat eenvoudiger dan in Nederland. Men heeft daar te maken met slechts twee grote partijen: democraten en republi keinen. Toch zullen de kiezers daar in grote lijnen op dezelfde manier reage ren als hier. Wat bleek daar nu? De bovenste groepen van de maatschappij stemden conservatief, de lagere maat schappelijke groeperingen hadden Talrijke onvermoede factoren kunnen daarbij een rol spelen. Voor het eerst zal dit jaar bij de Tweede Kamerver kiezingen een grootscheeps sociologisch onderzoek worden ingesteld naar de mo- plan ingediend, waardoor de ongeveer 40.000 personen met hoge inkomens, die door de verhoging zouden worden ge troffen, daarvoor gevrijwaard zouden worden. De liberalen gaan wel akkoord met een verhoging van de indirecte be lastingen, die voor him kiezers gemak kelijker té verduwen is. Daarnaast wil len zij het vooral zoeken in bezuinigin gen, ook op het sociale vlak. Toen dat tegenplan een storm van ver ontwaardiging ontketende, krabbelden de liberalen al ontkennend terug. Hoe zij zich zullen gedragen bij de openbare behandeling in het parlement is niet be kend. Er is nu slechts duidelijk gewor den, dat er ernstige tegenstellingen in het kabinet heersen. Nakomers. Aan de verkiezingsborden ontdekten we nu ook biljetten van D’66 en de Boerenpartij, dit wil zeg gen, hier en daar. Deze nieuwe groe peringen kunnen blijkbaar niet alle borden vinden of. hebben biljet ten te weinig. Het is ook zwaar tob ben voor de kleintjes om qua reclame tegen de groten op te boksen. Wie de jeugd heeft. Het bestuur van de Christelijk Nationale School te Exmorra doet haar best een ur- gentieverklaring te krijgen voor het bouwen van een nieuwe school. Vier baldadige jongelui uit Arum, n.L R. Z.; J. H.; J. v. d. V. en R. v. d. V. zullen voor de rechtbank worden ge daagd. Oudejaarsavond deponeerden zij o.a. een aardkar en een landhek in het water. Skoalmaster fan Boazum óf. De schrijver van de veel gewaardeerde rubriek „Skoalmasteers fan Boazum” zelf „skoalmaster”, gaat Bozum ver laten. Hij wordt leraar aan de Kweekschool te Leeuwarden. B. en W. van Baarderadeel bevelen als op volger aan W. Wiersma te Leeuwar den of J. A. Zantema te Dongjum. Traditiegetrouw wordt er ook dit jaar te Workum weer een Mathaus- uitvoering gegeven, n.l. op woensdag 1 maart. De uitvoering geschiedt door het toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwarden en wordt gehouden in de Hervormde kerk. gevaarlijk is voor de heren doktoren, n.l. zoals een zuster het noemde, een „gezondheids-epidemie”. Er zijn wei nig zieken. De wachtkamers zijn practisch leeg. In een andere wachtkamer, waar het wel zeer druk is (dit wegens de le- peltjesrace, als U begrijpt wat wij bedoelen) werd deze epidemie druk besproken. Als diagnose ving uw H. en Sj.schrijver o.a. op: „het lente weer, het ziekenfondsbesluit en de werkloosheid.” Waar een mens ook al geen gezonde ziekte van kan krij gen! Over werkloosheid gesproken. In Bolsward stonden de vorige maand 12 werklozen genoteerd. Dit was ge middeld beduidend minder dan in andere gemeenten. Holle ogen. Met holle ogen staart het vrijgezellenflat aan de Sneker- straat over de vlakke velden, waar aan de einder ’g morgens de dagvor stin verrijst. TE HUUR, TE HUUR, TE HUUR, vele, vele malen. Is Bolsward zo trouwlustig, dat er geen vrijgezellen meer bestaan? g' Bolswarils Nieuwsblad Nog enkele dagen, dan liggen de stembiljetten weer te wachten op de miljoenen stemgerechtigde Nederlanders. De partijbesturen kijken vol spanning uit naar de hokjes, die met het bekende rode potlood zullen worden ingevuld. Er is in de na-oorlogse jaren nauwelijks een verkiezingsstrijd geweest, die met meer spanning en zekerheden is gevoerd dan de strijd om de stemmen, die wij de afgelopen weken hebben kunnen gadeslaan. Voorspellingen zijn uiterst moei lijk. De programma’s van de diverse partyen staan vast. Zij zijn door de paladijnen van de politieke groeperingen op al dan niet rumoerige bijeenkomsten en bij luidruchtige gesprekken op straat uitvoerig verkondigd en verdedigd. De vraag is maar, hoe reageren de kiezers? Leuk nieuws? Geef het ons voor de plaatsing door, maar betracht de waarheid en doe het niet anoniem. de 1450 bloemisten van Fleurop-In- terflora-Nederland, aan elkaar heb ben gezonden, heeft in 1966 een re cordhoogte bereikt. Het waren er 705.067, tweemaal zoveel als 10 jaar geleden. Kreeg u er ook eentje? Kan echt niet. Heel wat politieke groeperingen zenden ons nog net voor de verkiezingen ellenlange uiteenzet tingen van de goede bedoelingen van hun partij, al of niet met de uitno diging er op te stemmen, hetzij per ingezonden stuk, hetzij als verslag van een verkiezingsvergadering. Even goede vriendaen, maar we kunnen er echt niet aan beginnen. Te laat. Toen de verkiezingsoproe- pen door de bus gleden, ontdekten velen, dat ze op de 15de februari ver hinderd waren te stemmen. Nog gauw even een volmacht halen, maar toen was het te laat. Afwezig. Burgemeester J. M. A. Mul der verzuimde de j.l. Statenvergade ring, waarin hij zitting heeft namens de k.v.p. Een mens, zelfs een bur gervader, kan maar op één plaats tegelijk zijn. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en Elim woog het zwaarst. Epidemie. Er heerst op het ogenblik in Bolsward een epidemie, die alleen Son Son (Z.-Vietnam)De Franse journaliste en ex-mannequin, Michele Ray, gestoken in een zwart Vietcong-costume, hier gefotografeerd bij haar aan komst in een Zuid-Vietnamees kamp na haar 21-daags verblijf bij de Viet Cong. Michele zei, dat zij goed behandeld was en koestert nog steeds plannen om haar onderbroken reis naar Noord Vietnam door te zetten. In de Belgische regeringscoalitie de spanningen toe. Eind vorige maand heeft premier Van den Boeynants een voorstel ingediend voor nieuwe belastin gen, bezuinigingen en volmachten voor een jaar om structuele hervormingen door te voeren. Het nieuwe plan zou on geveer 500 miljard frank in de schat kist moeten brengen. Maar de liberalen, de coalitiegenoten van de Chr. Volks partij, zijn ten sterkste gekant tegen nieuwe belastingen. Zij hebben, naar de Belgische bladen meldden, een tegen- Niet alleen de verhouding Rusland- China kan deze maoïtische, culturele re volutie invloed hebben, ook op de po sities in de Vietnamese oorlog. Een Amerikaanse journalist, die kort gele den Noord-Vietnam heeft bezocht, heeft voor een commissie van de Amerikaan se Senaat verklaard, dat men in Hanoi maar al te bang is voor het uitbreken van een Russisch-Chinees conflict, waar door Noord-Vietnam verstoken zou ge raken van hulp. Ook al acht men deze vrees overdreven, het is bepaald niet onmogelijk, dat de leiders in Hanoi bang zijn voor de fanatisering van de Chine se politiek en dat zij zich derhalve wat verder willen losmaken van de Chinese invloeden en hulp. China, zo redeneert men veelal in Amerika, heeft er vooral belang bij, dat de oorlog voortduurt, waardoor Amerika de handen gebonden blijven. En volgens sommige wensdro men zou het derhalve voor Hanoi aan trekkelijk moeten zijn een einde aan de oorlog te maken. Het is helemaal de vraag of de Noord-Vietnamezen op een dergelijke manier redeneren. In elk ge val hebben de Russen de afgelopen ja ren veel van hun verloren invloed in Hanoi kunnen herwinnen juist door mi litanter’ te zijn dan de Chinezen. Wat is nu Ruslands belang? Het is voor Moskou ongetwijfeld ook aantrek kelijk, dat in Vitenam zoveel Amerika nen gebonden worden en dat daar een conflict woedt, dat ook in Amerika zelf de nodige spanningen opwekt. Wanneer deze oorlog Amerikanen bindt, dan bindt hij ook Chinezen en wat kan er geruststellender zijn voor de Russen? Maar hoe groot is de invloed van Rus land in Hanoi Dat aanvaardt dankbaar alle hulp, maar bepaalt voornamelijk zijn eigen koers. Wanneer het voorde len ziet in onderhandelingen met de Ver. Staten, dan zal het zich daarvan niet laten afhouden door al dan niet ver meende Russische belangen. Of het tot onderhandelingen zal komen is nog de vraag, maar in Washington verluidt, dat er op het ogenblik Contac ten zijn met Hanoi, die misschien wel tot onderhandelingen kunnen leiden. Overigens is het officiële Amerikaanse standpunt, zoals enkele dagen geleden nog door president Johnson werd uit eengezet, dat de vredesaanbiedingen van Hanoi niet serieus zijn zolang het de eis blijft stellen, dat Washington de bombardementen op het noorden stop zet. Maar ook dat wil niet zeggen, dat onderhands niets aan de orde is. Bachus. Twee jongemannen zijn zaterdagnacht rond het midder nachtelijk uur in de Kerkeburen te Makkum met een auto een tuin bin nen gereden. Ook zou een lichtmast geraakt zijn. Het tuinhek werd ver nield en de auto beschadigd. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. samen met de al of niet geslaagde be oefenaars van de vrije beroepen een duidelijk progressieve voorkeur. Psy chologen en sociologen kwamen tot de slotsom, dat de „gearriveerde” geen behoefte had aan een verandering van de maatschappelijke structuur. Hij ver koos dus een partij, die in haar vanen een handhaving van de status quo, al thans zo weinig mogelijk ingrijpende veranderingen had geschreven. Wanneer men de verhoudingen in Ne derland bekijkt (oppervlakkig dan, want een serieus wetenschappelijk onderzoek ontbreekt hier nog) dan lijkt men tot dezelfde slotsom te komen. De conser vatieve groeperingen (bijv, de libera len vinden haar aanhang vooral' bij de mensen, die maatschappelijk geslaagd mogen heten: zakenlieden, bedrijfsdi recteuren, hogere ambtenaren, chefs, enz. De radicale partijen krijgen daar entegen de steun van mensen, die zich sociaal en maatschappelijk bedreigd ge voelen. Zo heeft de Partij van de Ar beid lange tijd haar bestaansgrond ge had in de arbeiders, die nog niet waren geëmancipeerd, die nog moesten vech ten voor hun plaats in de maatschappij. Om dezelfde reden kreeg de Boerenpar tij haar aanhang van de kleine midden stand, de winkeliers, die zich bedreigd gevoelden door de economische veran deringen. Men kan, al met al, met grote belang stelling uitzien naar de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek, dat deze keer wordt ingesteld. Hoe zulleh de partijen zich houden Een prognose is nu moeilijken dan ooit. Alles hangt vanzelfsprekend af van de manier, waarop u uw hokje invult. Toch kan er wel een samenvatting worden gegeven van de diverse meningen. Let wel: er is geen enkele garantie, dat de werkelijke uitkomst hiermee in over eenstemming zal zijn. Allereerst: KVP: Men verwacht algemeen een ver lies voor de Katholieke Volkspartij. De val van het kabinet-Cals heeft de partij van Schmelzer geen goed gedaan. Bo vendien is deze week, vlak voor de ver kiezingen, nog de rel ontstaan rond mgr. Bluyssen, de bisschop van Bosch. De leider van de KVP-jongeren heeft deze bisschop aangevallen omdat hij op verzoek van een pacifistisch blad verkondigde, dat de kerk niet mag voor schrijven welke partij de gelovige moet kiezen. Ook het KVP-partijbureau was het niet met de bisschop eens. PvdA; Ook de socialisten zullen een (licht) verlies moeten boeken. De PvdA gokt duidelijk op de rol van oppositie partij. Dat betekent een duidelijk linkse koers en daardoor ook het verlies van een zeker aantal stemmen. Het is niet zeker, dat dit voldoende kan worden opgevangen door de winst, die men hoopt te behalen door de overgang van KVP-, CPN- en PSP-kiezers. VVD: De liberalen zullen winst boeken. De moeilijkheden rond de omroepwet, de belastingzaken ep de economische toestand hebben er toe bijgedragen, dat de VVD zich heeft kunnen opstellen als de kampioen van talrijke „verdron gen” groeperingen. De liberalen hopen nu de oogst binnen te halen. ARP en CHU: De beide protestantse groeperingen zullen samen ongeveer even sterk blijven. Toch verwacht men een interne verschuiving van ARP naar CHU. De Christelijk Historische Unie heeft zich de afgelopen twee jaren dui delijk rechtser opgesteld dan de ARP. En dat is een punt in haar voordeel, zo menen velen. De overige partijen zullen niet veel winnen of verliezen. De Boerenpartij is een apart geval. Ten opzichte van de vorige Tweede Kamer verkiezingen zal de heer Koekoek wel iets winnen. Maar in vergelijking met de staten- en gemeenteraadsverkiezin gen zal hij stevige klappen moeten in casseren. Eén nieuwe partij zal volgens de poli tieke opiniepeilers op aanzienlijke aan hang kunnen rekenen: D’ 66. Deze groepering zal zowel stemmen ver overen van teleurgestelde PvdA-mensen bekeerde 'VVD-stemmers, bedroefde KVP-ers als boze Boerenpartijgangers. Nogmaals: het is allemaal een voorspel ling. De hokjes zullen het tenslotte moeten uitmaken. Omwonenden kwamen verschrikt naar buiten, maar de „heren” gin gen er snel vandoor, nog dezelfde nacht konden de brokkenmakers op de Kop van de Afsluitdijk door de politie worden aangehouden. Het muisje zal nog wel een vuil staartje voor hen in petto hebben. De Koffjjplaets is al klaar, vertelde men ons, maar wel wat klein en lang niet zo leuk. Wij er heen. Het was geen koffiehuisje, maar een werk- keet t.o. het Textielhuis van J. van der Schaaf. Vergissen is mense lijk. Zeg het met bloemen. Het aantal bloe- mengroeten, dat de Nederlanders via

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1