6abe SKpnar Kosigin biedt Londen vriendschapsverdrag Jelle Zijlstra: Geen lijstaan voerder, toch winnaar hark en sjoch Na de slag Opmars van D '66 - Ondanks winst teleurstelling voor Koekoek h h h k k n 106e JAARGANG No. 14 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en V I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. Hwat hat K.V.P. nog nooit op zo’n us hjoed to sizzen laag pitje Brandt in Washington. Uitgaven. Andere punten. Tweedracht in het Oosten. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! PIET Soestd^jk: Een door Max Koot vervaardigd portret van H.K.H. Prinses Chris tina, die op zaterdag 18 februari haar 20ste verjaardag zal vieren Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag N Bevorderd tot arts, de heer M, Eerd- mans, geboren te Bolsward. Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 3e week februari 1917 Hark en Sjochschrijver heeft zich dit maal incognito, in diverse stemloka len opgesteld. Ér viel veel te beleven. Stemmen schijnt een interessante be zigheid te zijn. jaar dood en nog staat zijn naarn op het biljet. Het was haar eigen. Rustig was het op de secretarie, bij na alle ambtenaren zaten in de stem bureaus. Die er over bleven vierden met de heer Stegenga het feit, dat hij pake was geworden. Het is een rooie! zei iemand. Nou, daar zeg ik toch niks verkeerd mee. Wij stemmen allemaal rood vandaag. Een mopje met een baard, dat het niet meer zo goed doet. Die ken je terug, zei een brandstof- handelaar, die zo tussen zijn werk door even stemde en een serie vinger afdrukken op zijn biljet had ge plaatst. Onkundig. Ik weet helemaal niet wat ik hiermee doen moet, bekende eer lijk een jonge lerares, die kennelijk voor het eerst moest stemmen en wat onwennig met 't grote biljet in haar handen stond. ding te bepalen, maar de Roemenen wensten niet te komen. De vergadering is daarop verlegd naar Waschau en de Roemenen zonden een plaatsvervangen de minister van buitenlandse zaken. Een nietszeggend communiqué doet twijfel rijzen aan het succes van deze bijeen komst. Behalve de West-Duitsers hadden de Chinezen het verkorven voor Kosigin. Hij veroordeelde het optreden van Mao en de zijnen, die nu de Russische ambas sade in Peking hebben geïsoleerd. Van verbreken van de betrekkingen, waarop Mao misschien aanstuurt, wil Kosigin niets weten. Wel hoopt hij, dat de tegen standers van het huidige maoïstische regime het zullen winnen. Inzake Vietnam gaf Kosigin geen duim breed prijs. Hanoi en Washington zitten Zie vervolg pag. 2. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Greatsk wêze stiet foar in hynder moaijer as foar in minske De stembus sprak! Zo maken thans mannen van ’t vak Hun eind-balans! Sommigen blij en zeer voldaan, er zat winst bij, zo moet het gaan. Jelle zou ’t zien, aldus Wim Kan. Is hij misschien de sterke man? de toekomstster Wij weten ’t niet, maar de A.R. bleek favoriet! Beemink keek zuur, teleurgesteld, raak 'k op den duur nog uitgeteld? Den Uyl kreeg klop, ook al ontstemd, houdt het nooit op? 't Roer moet gewend! delijk geworden tijdens de vele verkie zingsbijeenkomsten van de afgelopen weken. De belangrijkste woordvoerders van de KVP fractievoorzitter Schmelzer en partijvoorzitter Aalberse lieten niet na om voortdurend te hameren op de typisch socialistische punten in het ver kiezingsprogramma van de Partij van de Arbeid. Eén van die punten was de Drie inwoners van Comwerd, de heren Jan Volbeda, Jeljer Bouma en Jacob Nadema reden de elfstedentocht. Zij vertrokken uit Bolsward om 6.15 uur en kwamen hier 's avonds om 8.45 uur weer aan. Men zal zich herinneren, dut vooral Ulbricht erg boos is over deze toenade ring, die niet behoeft te worden ge kocht met de erkenning van O.-Duits- land en de erkenning van de Oder- Neis- se-grens. Ulbricht, die Moskou en War schau op het ogenblik achter zich heeft, had zijn bondgenote -, naar Berlijn ge nood om een gemte .^schappelijke hou- Het bezoek, dat Kosigin, de Russische premier, aan Engeland heeft gebracht, heeft weinig treffende resultaten opgeleverd. Er is een z.g. „hete telefoonlijn” Ingesteld tussen het Kremlin, Washington en Parijs zonder dat men daar veel politieke betekenis aan hecht. In zijn redevoeringen heeft Kosigin weinig blijk gegeven van veranderde gedach ten over internationale problemen. Hij stelde Engeland voor een vriendschaps verdrag te sluiten, dat niet tegen andere landen gericht zou zijn, maar dat een stap in de richting van de opheffing van de N.A.V.O. en het pact van Warschau zou kunnen zijn. In Engeland is dat voorstel met grote reserve ontvangen omdat de politieke nadelen en nauwelijks bestaande voordelen zouden overschaduwen. Belangryker lijkt, dat beide landen binnenkort over een nieuw handelsverdrag zullen gaan onderhandelen. Op het moment, waarop U aan deze regels begint, is de officiële uitslag van de woensdag gehouden Tweede Kamerverkiezing bekend. Men kijkt dus aan tegen bedroefde K.V.P.-gezichten, sombere P.v.d.A.-mannen, juichende liberalen en vastberaden aanhangers van de protestantse partijen. De drang naar politieke, vernieuwing in ons land heeft de nieuwe partij D ’66 met een nog nooit vertoonde sprong in de Tweede Kamer gebracht. Naast D ’66 is premier prof. dr. J. Zijlstra de persoonlijke winnaar van de stembusslag. Hij bracht zijn partij de AR 2 zetels winst in de Tweede Kamer. De vier andere grote partijen zijn bij deze verkiezingen de verliezers, voor welk lot alleen de ARP ge spaard is gebleven dank zij de snel gestegen populariteit van de AR-premier dr. J. Zijlstra. De belangrijkste ontwikkelingen zijn: De KVP leed een zwaar verlies en komt op een lager peil dan ooit sinds 1945 (verlies van 9 zetels, n.I. van 50 op 41); De Democraten ’66 doen met 7 zetels hun intrede in de Tweede Kamer. De PvdA heeft zich vrywel niet kunnen herstellen van de zware klap, die deze partij bij de Statenverkiezingen van 1966 opliep (verlies 6 zetels, n.I. van 43 op 37. De Boeren partij leed een verlies vergeleken met 1966, maar zal toch met aanzienlijk meer zetels in de Kamer terugkeren, n.L met 7 (was 3). De AR boekte, voor het eerst sinds de oorlog, een belangrijke winst van 2 zetels (van 13 op 15). De VVD behaalt 1 zetel winst (van 16 op 17). De CHU verloor, ongetwijfeld door de aan trekkingskracht van AR-voorman dr. Zijlstra, een zetel (van 13 op 12). De PSP leed een opmerkelijk verlies, voornamelijk aan D ’66, maar hield de 4 zetels. De Noodraad krijgt 1 zetel, evenals de CDU en het GPV. De SGP kwam van 3 op 2. Wat nu? Het wordt weer een fjjne periode voor politieke koffiedikkijkers. De formatiebesprekingen moeten beginnen. Hogstwaarschijnlijk zal de Koningin nog niet zo ver zijn, dat zij al een formateur heeft aangewezen. Maar dit zal in elk geval niet lang op zich laten wachten. De voornaamste partijen trekken zich dan achter gesloten deuren terug. Voor de dichte deur kwamen ook ’s morgens om half 8 de leden van één van de zes stembureaus, omdat „de baas” zich had verslapen. De kachel moest nog al aangezet, de stoelen en tafels in gereedheid gebracht. Voorbehoedmiddel. Wist U, dat som mige stembureauleden bij wijze van voorzorg beducht voor koude voe ten hun pyamabroek maar hadden aangehouden? Het bleek niet nodig, er werd ijverig met straalkacheltjes gewerkt. Haast je. Een der bureaus verwerkte in het eerste kwartier al 50 stem mers. Als het in dit tempo was door gegaan, dan was men vóór de mid- dagssoep al klaar geweest. „Klompen uit” stond er met grote letters in de hal. Eén stemmer zag de laatsté letters niet en meende dat het een advies was betreffende lijst trekker Klompé. Goed van geheugen. Hoe bestaat het, zei een weduwe. Mijn man is al 27 Maar Van Mierlo is in zijn sas, goede sier zo dat komt van pas! Het liep gesmeerd De tweede zet. Zeg wie formeert Een kabinet? En aan de hand van een sombere of blijde oogopslag, een enkel woord, een simpele ontmoeting tussen twee poli tici zullen op het Binnenhof de gissin gen worden gemaakt over het karakter van de regering en de beslissingen, die de nieuwe bewindslieden zullen nemen. Het zag er voor de verkiezingen naar uit, dat de KVP heel hard op weg was naar een samenwerking met de ARP, de CHU en de liberalen. De KVP was de afgelopen woensdag wel de grootste verliezer, al heeft zij haar positie als grootste partij kunnen handhaven. Dus zal dit vrijwel zeker de afloop van de formatiebesprekingen zijn: een kabinet met ARP, CHU en VVD. dat ongeveer dezelfde beleidslijn zal volgen als het huidige kabinet-Zijlstra. Voorlopig zal het bij de formatiebesprekingen vooral een gevecht worden tussen de leiders van de KVP-fractie en die van de WD- fractie. De vertegenwoordigers van de ARP en de CHU zullen in het begin waarschijnlijk een soort bemiddelaars rol spelen, met de ARP als partner, die dicht by de KVP staat, en een CHU, die eerder geneigd is de zijde van de liberalen te kiezen. Dat het deze kant op zou gaan on danks het feit, dat de verkiezingen dit maal grote verschuivingen hebben ge bracht is zo langzamerhand wel dui- In Wonseradeel veel aardappelen be vroren. Arme Voogd. Boer Voogd kreeg in Bolsward maar één stem. Die stem was ook nog verloren, want hij heeft het niet gehaald. Zenuwen. Stemmen is moeilijker dan u denkt. Sommigen deden het met een gemak, zwier en gratie, alsof ze nooit anders hadden gedaan. Maar soms speelden ook de zenuwen een rol. „Foartiid fiif kear nei it hüs- ke!” Dat spreekt boekdelen. Het na afloop van het bezoek gepubli ceerde communiqué vermeldt, dat beide landen een Europese veiligheidsconfe- rentie waardevol achten, dat zij vast besloten streven naar ontspanning in Europa en naar de ontwikkeling van vreedzame samenwerking op een a- Europese basis. Op het eerste gezicht lijkt het, dat En geland hier de Russische (en ook Fran se) these heeft overgenomen, dat de Europese kwesties door een Europees vergelijk moeten worden opgelost. Voor Rusland is de Europese kwestie bij uit stek de regeling van de Duitse kwestie, zo, dat er twee Duitse staten zullen blij ven bestaan. Dat onderdeel ziet De Gaulle wel anders, maar hij is het toch met Moskou eens, dat er voor Amerika weinig plaats aan de onderhandelings tafel is. Tot nader order willen wij niet aannemen dat Londen nu ook tot dat standpunt is overgegaan en de stelling heeft prijsgegeven, dat de veiligheid van Europa mede van Amerika afhankelijk is. De Engelse regering heeft deze vrijblij vende geluiden vermoedelijk laten ho ren om op het vasteland de indruk te wekken bijzonder Europees te zijn, het geen van nut kan zijn bij de poging tot de E.E.G. te worden toegelaten. Zij gaat bovendien niet verder dan De Gaulle bij het bezoek van Kosigin aan Parijs ge gaan is, zodat zij gedekt is voor Duitse verwijten. Dat Kosigin Duitsland niet welgezind is, heeft hij in Engeland niet onder stoelen of banken gestoken. Hg viel scherp uit tegen de Westduitse re- vanchisten, scherp vooral ook omdat Bonn nu met zijn toenadering tot een aantal Oost-Europese landen invloed in dat gebied lijkt te gaan herwinnen. Schmelzer voelt pijn, voor hem de gard, het moet waar zijn, de slag was hard. Toxopeus ging ’t beter af. Hij weet het dus, voor ons geen straf. Onderwijl was Brandt, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, con tact gaan opnemen met Washington. Hij is daar gaan verklaren, dat de tijd rijp was geworden voor een normalise ring van de betrekkingen tussen Bonn en de Oost-Europese landen, of zij nu communistisch waren of niet. In Was hington is men het hier wel mee eens, maar naar verluidt was men ook ver rast over de wat onafhankeiyker tonen, die Brandt liet horen, vooral in zijn kritiek op bepaalde aspecten van Ame- rika’s nucleaire politiek. Amerika is het met Rusland nagenoeg eens geworden over een verdrag, dat de spreiding van kernwapenen buiten de kring der huidige bezitters tegen mote gaan. Vorige Westduitse regeringen voelden niet voor een dergelijk verdrag, daar dat de weg zou afsluiten voor bijv, een Europees kernwapen met Duitse deelneming, terwijl ook de nu overigens overleden multilaterale kernmacht van de N.A.V.O. niet meer mogelijk zou zijn. Dat was voor Brandt het minste bezwaar Hij was vooral bang, dat het verdrag de ontwikkeling voor vreedzaam gebruik, dus op technisch gebied, wat zou kun nen remmen. In hoeverre hy dit meent, is een andere zaak. Het is zeer wel mo gelijk, dat hy rekening moet houden met wat men de rechter vleugel in zgn regering zou kunnen noemen, mensen zoals Strauss, die het heil zien in een Europees kernwapen en de toenadering tot Oost-Europa maar een bedenkelijke zaak vinden, die alleen mogelijk is door dat Bonn dan met De Gaulle in de pas blijft lopen. nationalisering van het verzekerings wezen in Nederland. Er ging geen ver kiezingsbijeenkomst van de KVP voor bij of er werd heel luid „foei” geroepen tegen dit onderdeel van het socialis tische programma. Nu staat de nationa lisering van het verzekeringswezen al vele jaren op het programma van de PvdA, zonder dat er in het verleden grote moeilijkheden door zijn ontstaan. Het is zo’n typische eis, die de PvdA in haar programma stopt om de echte, „ouderwetse” socialisten te laten zien, dat men de oude idealen niet wil laten vallen. Bg serieuze formatiebesprekingen zul len de PvdA-vertegenwoordigers echter nooit met gebalde vuisten op tafel slaan om juist dit soort eisen er door te druk ken. Het zyn de eerste punten, die van het verlanglijstje verdwijnen. Door er in de argelopen weken zo op te hameren heeft de KVP kennelijk de indruk wil len wekken; „Kijk eens hoe ouderwets rood die PvdA nu weer is, daar valt toch niet mee samen te werken?” vroeg een zenuwachtige juffrouw. En dat terwijl de couranten kolommen hebben vol geschreven over wat men moet doen met het rode potlood. „Wat een lap”. Deze opmerking werd vaak gemaakt. Papierforgriemerij foar ien sa’n lyts stipke. De hokjes meije wol forbrede wurde. Geen oproep had iemand ontvangen. Later werd deze teruggevonden in de tuin. Toen de post het kaartje door de bus mepte, speelde zoonlief in de gang. Deze vond het zo’n mooi spelletje, dat hij de kaart (nu van binnenuit) nog eens door de bus liet glijden. De wind deed de rest. Bijschriften. Sommigen schreven hele zinnen op het grote biljet, bijv.: „Jelle zal wei zien”, „Niets van dit alles” en ook eenmaal: „Mijn stem is al leen voor God”. Jammer, al deze bil jetten moesten ongeldig verklaard. Trouwlustig. Nergens werd zoveel raamreclame gemaakt als in het in ternaat van de Chr. Landbouwhuis- houdschool „Nijenhove”. Dit in ver band met een daar te houden proef- stemming. De meningen waren ver deeld, maar op de party voor de on- gehuwden stemde er niet één. Eersten en laatsten. Het grootste stembureau in de Doele (906 stem men) was het eerst klaar, het klein ste, dat in de o.l.s. (636 stemmen) kwam het laatst klaar. Als eerste meldde zich ook nu weer (ruim kwart voor acht) mevr. H. E. Postma-Jorna, Klein Gasthuis 26. Zij zette daarmee een traditie voort. Eerst naar de kerk, dan stemmen, dan kun je zo rustig boterhameten, is haar devies. Nieuwe spelling. Een stemlokaal bleek aanvankelijk voor velen on vindbaar. Er werd toen een groot schoolbord tegen de muur geplaatst met hierop in koeienletters STEM- BURAU. Het hielp. Nieuwe partij? Een niet onvermaar de melkboer vroeg, welk lijstnummer de melkboerenparty had. Het rode potlood. Is er wel een pen? Bolswards Nieuwsblad Het belangrijkste onderdeel van de for matiebesprekingen zal weer worden ge vormd door de overheidsuitgaven. De liberalen zullen wel beginnen met aan te dringen op bezuinigingen en in het algemeen de oude norm weer willen in voeren: de overheidsuitgaven mogen niet sterker toenemen dan de groei van het nationale inkomen. De KVP zal, gesteund door de ARP, voor een kleine overschrijding van deze norm vechten. Er zal tenslotte weer aanzienlijk meer geld nodig zijn voor de woningbouw, het onderwijs en de werkloosheidsbe strijding. Als de strijd rond de uitgaven is beslist komen de belastingen aan bod. Dat hier en daar verhogingen moe ten komen, lijkt niet te vermijden. Maar waar? De WD zal niet bereid zijn het in de vennootschapsbelasting te zoeken. Moet dan de omzetbelasting weer om hoog? Het lijkt de enige oplossing, om dat de loon- en Inkomstenbelasting juist omlaag moet (nog altijd is er een oude afspraak om dat per 1 juli van dit jaar te doen). Merkwaardig is dat tijdens de verkiezingsbijeenkomsten heel weinig over de belastingen is gezegd. De partyen hebben het er kennelijk al lemaal even moeilijk mee. Het is ook niet leuk om al vóór de verkiezingen te moeten aankondigen, dat een verhoging niet is te vermijden. Onder enorme belangstelling harddraverij met paard en arreslee op het Kruiswater opgeluisterd door het Hollandia-muziek. De uitslag: 1. f 25,IJ. H. Galama te Dedgum; 2. f 15,— F. Rienstra te Wol- sum; 3. f 5,W. Frankena, Heeg. f 10,voor schoonste geheel Y. K. Galama, Bolsward. In de maanlichte avond en nacht werd er vooral door het jongvolk nog lang geschaatst. Op de bovenzaal van Huizenga was het ge zellig druk. Zes stembureaus waren er in Bols ward. Drie op een traditionele plaats, drie op een nieuwe: de Doele (eerder Convent), Openbare Leeszaal (eer der raadzaal) en voorm. landbouw school (eerder Bloemkamp). Natuur lijk stapten sommigen gemoedereerd naar het bureau waar ze altijd stem den en kwamen voor de dichte deur. ii|

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1