Friese vogel beschermingswachten niet meer weg te denken fa a a v Thans reeds meer dan 100 afdelingen met 12.000 leden I BA Stranljippen en Zilveren filmpjes iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Man door auto aange reden en gewond Fan de Martinytoer A STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 106e JAARGANG No. 15 DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. telt reeds 700 J. s. Bokking voor werklozen en armlastigen. Tj. de J De Italiaanse stad Turijn is bedekt met een pak sneeuw van meer dan twintig centimeter hetgeen de grootste sneeuw val van de laatste jaren betekent. Op de foto een aantal automobilisten die Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 4e week februari 1942 de BS’J.V.W. met uitzonde- van de èond in woord en beeld over het gehele land heeft verkondigd. Volgens veler verwachting zal de oorlog in het voorjaar het hoogtepunt bereiken. Froulju, kom jim yn ’e stêd om de krol yn it hier sette to litten, wit dan dat Monsma, Appelmerk it adres is. It hüs mei de trepgevel. Batavia bedreigd. Amerikanen verlaten Java. Duizenden nederlandse kinderen hebben in het afgelopen jaar in Duisland herstel van krachten hervonden, uit erkentelijk heid voor deze duitse genegenheid zullen thans een aantal duitse kinderen voor een verblijf van zes weken in Nederland worden uitgezonden. De heer J. Kuipers te Makkum 40 jaar notarisklerk. De tol op Galamadammen wordt 1 maart definitief opgeheven. Fietsen op de bon. Veertien dagen lang zal de verkoop stil staan. Huldiging fan Dr. P. Sipma by syn 70 jierdei. Verpachting door B. en W. van Bols- ward de opbrengst van o.a. het tolhek te Burgwerd. M. Oberman, burg., D. Beijer, secretaris. Wie op reis wil, vergete zijn broodkaart niet. In Leeuwarden het straatschrobben en andere waterverspilling verboden. Is men sa büten En komt de joun oer it f jild Dan binne ’t har lüden Der’t de greide fan tilt. Nou yn febrewaris ’t Is ier yn ’e tlid Dochs makket har rop Us jimmer-oan bliid. De libbene büntrokken Tige by üs bikend Binne winterde! In tiidtsje absint. It bin drokte makkers Yn In libben petür Hwat ha hja to praten Hwer ha se it oer 7 Foar üs net forsteanber Mar foar harren Is 't tael Dêrom ha dy bisten Sa’n heislik kabael. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) gehele stichtingskapitaal bij de aanvang van het boekjaar bedroeg. Financiële bronnen moesten aangeboord worden en dit gebeurde met succes. Er werden bijdragen ontvangen ven: vele afdelingen van de BFVW (in to taal meer dan f2000); particulieren (eveneens meer dan f 2000 waarvan ruim gedeelte uit Fries land); de Coöp. Zuivelbank te Leeuwarden (flOO— It Fryske Gea, dat voor het eerst hij de voedering werd ingeschakeld (f 200, enkele afdelingen van „Dierenbescher ming” (bijna f 300, het Comité Wintervoedering van Vogels (f 2100,-, als gemeld) de provincie Friesland (f 500,- als ge meld) De verloting van een verrekijker op de jaarvergadering van de BFVW leverde f 247(50 op. Met de gekweekte rente bedroegen deze ontvangsten f 8.675,66. Door de BFVW is over 1966 een behoor lijke activiteit ontwikkeld naar buiten uit, o.a. is door de televisie een uitzen- Bolswards Nieuwsblad Nog maar nauwelijks brengt februari een zonnige dag of de kinderen grijpen al weer naar de polsstok en menig hart klopt sneller bij het horen van de kievit. Het eierzoeken zit de Friezen in het bloed. Dit is al eeuwen zo geweest. In de terpen vindt men reeds de „koajjen”, wat er op wijst, dat men ook bijna 2IMMI jaar geleden de weidevogels al fopte. Namen als Kievitshome wijzen ook al in de richting. Maar de meest hartstochtelijke eierzoeker is in 9 van de 10 geval len een even verwoed vogelbeschermer. Deze Vogelbescherming is na de oorlog in georganiseerde banen geleld door de oprichting (n.l. op 12 november 1947) van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten, die in het afgelopen jaar blijkens het jaarverslag een dubbele mjjlpaal bereikte: die van de 100 wachten en 12000 leden. Bij deze wachten bevinden zich die van Blauwhuis (70 leden), Bolsward (194), Bozum (58), Britswerd-Wieuwerd (14), Kimswerd (75), Huins-Lions (20), Makkum (110), Mantgum (15), Oosterwierum (67), Par.rega-Hieslum (45), Win- sum-Baard-Ooscterlittens (130), Wommels en O. (130) en Workum (130), waar uit reeds de grote belangstelling biykt. De meeste van deze wachten beschikken over een reservaat. noch yn gjin jierren en jierren birikt wurde kin. De rapporteurs sizze, dat dit yn 1970 syn bislach krije moat, mar ik soe net witte, hoe dat ea mooglik is. Hwant de middels en de minsken binne der ienfaldich net foar. De minsken net, hwant dy’t mient, dat in boer of boere- soan wol maklik tünder wurde kin en wol, dy sjocht it hwat al to simpel. Der is sa’n great ünderskied tusken dizze beide, dat it allinnich al om dizze reden gjin kans hat. Seis de lytse bouboer, de gemier, is trochstrings gjin tünder yn de moderne sin fan it wurd. De erfaringen mei dizze groep yn Berltsum, Minnerts- gea, Menaem en de Parochjes binne tige óffallen. In moderne tünder moat in effi- siënte sakeman wêze mei in hiel flotte en skerpe hannelsgeast, hy moat fakman wêze en fiks hwat jild om hannen haw- we. In modem kassebidriuw freget grif trije ton jild, dat moat hy finansiere kinne en rationeel biheare. De kommlsje stelt üt, dat ryk, provinsje en gemeente sokke ündemimmers 10.000 goune jaen sil as subzydzje, mar dêrmei kin hy noch gjin jier de rinte fan it nedige ka- pitael bitelje. Hwa weaget yn sokke om- stannichheden syn bistean en takomst, as it jit jierren duorje moat foar ’t de tün- bou hjirre bllangryk genöch is om reed- like prizen to meitsjen. It sille in bi- droefd bytsje wêze. It rapport fan de kommlsje is, tinkt my, it béste biwiis foar de stelling, dat de tünbou yn it noarden, binammen yn Fryslan, mei dizze middels gjin inkelde kê.ns hat. En da* is spltich, mar it is reëel. hun eigen wagen nauwelijks meer kon den terugvinden. tijd vraagt. Het laatste is niet erg, maar wel is het vaak teleurstellend dat op een vraag om medewerking in veel ge vallen maar weinig reactie komt. Voor het Avifaunistisch overzicht, dat hope lijk eind 1967 klaar is, zijn nog veel ge gevens nodig. De zangvogels komen er, wat de belangstelling van de wachten betreft, helaas vaak niet al te best af. Door de ieder jaar aan de wachten toe gezonden lijsten weet men nu behoor lijk wat over de stand van onze weide vogels en over de jaren gezien is er nu een zeer goede stand. De reservaten en zeker niet in de laatste plaats de na zorg, beginnen nu hun vruchten af te werpen. Vrijwel ieder jaar is er een vooruitgang te constateren, vooral bij de Grutto is dit de laatste jaren opval lend. Buiten de weidevogels werd nog aan dacht besteed aan o.a. de Pestvogel- invasie, het Ganzenvraagstuk (dat eigen lijk geen vraagstuk is als ieder zijn ver antwoordelijkheid beseft) het albinisme bij de diverse vogelsoorten en een over zicht van het broeden van de Zwarte Specht en Kuifeend in onze provincie. Het laatste wordt nog voortgezet, waar bij tevens een onderzoek naar het broe den van de Tafeleend. Ook de Water- spreeuw bracht de pennen nogal wat in beweging. In het vogelnieuws vielen de waarne mingen van Canadaganzen en Sneeuw- gans op. Buiten deze bijzonderheden wa ren er ook ettelijke waarnemingen van meer algemene soorten. Die worden vooral op prijs gesteld, daar vooral van de „gewone” soorten in veel gevallen nog maar weinig bekend is en vele waarnemingen soms van veel belang blijken te zijn. Naar buiten verleende de I.D. medewer king aan een onderzoek naar het voor komen van Fuut, Dodaars, Torenvalk, Geelgors en Huiszwaluw in onze pro vincie. Alhoewel de stand van een soort als de grutto zich de laatste jaren, vooral in Friesland, bijzonder gunstig ontwikkelt, zijn er ook berichten over een ontstel lende achteruitgang van andere vogel soorten, zoals bjjv. grote stern, kwartel- koning, roerdomp en vele soorten roof vogels. Omstreeks 1955 broedden er alleen op het eiland Griend ca. 20.000 paren gro te sterns, terwijl in 1965 het aantal broedparen van deze soort nog slechts 650 bedroeg. Ook op alle andere plaat sen in ons land, waar deze kolonievogel eertijds broedde, komt de soort thans niet meer voor. Met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid is aangetoond, dat landbouwvergiften de oorzaak zijn van deze enorme achteruitgang. Zowel het zoete water alg de zee blijken n.l. te zijn verontreinigd door residuen van landbouwbestrijdingsmiddelen en het zijn juist de vogels, die zich aan het eind van de voedselketen bevinden, i.c. de grote stern, die door opeenhoping van de resten van deze bestrijdingsmiddelen, welke zij via him prooidieren in het lichaam krijgen, het slachtoffer worden. In 1966 blijkt het aantal broedparen van de grote stern op Griend weer te zijn toegenomen tot 1400, wat waarschijnlijk is toe te schrijven aan het feit, dat een producerende industrie in het gebied van de Nieuwe Waterweg het lozen van met bepaalde landbouwvergiften verontrei nigd afvalwater heeft gestaakt. In tegenstelling tot bijv, de Engelse is in de Nederlandse ornithologische lite ratuur nog betrekkelijk weinig gepubli ceerd over de kwantitatieve achteruit gang van vele vogelsoorten als gevolg van vergiftiging met gechloreerde kool waterstoffen. Uit het voorafgaande ziet men dat de mens, terwille van een economische landbouwproductie, bezig is het levens- milieu van vissen en vogels en. uit eindelijk zichzelf te vergiftigen. Wanneer men zich enigszins verdiept in de problematiek van de vogelbescher ming, blijkt al spoedig, dat met na me onder Nederlandse verhoudingen de bescherming van het biotoop, dus het milieu, waarin een soort van nature thuis hoort, het punt vormt waarop de vogelbescherming zich hier te lande dient te beschouwen. Men denke in dit verband ook aan de cultuurtechnische ingrepen in het kader van ruilverkavelingen, die veelal ge paard gaan met verlaging van de grond waterstand en het inpolderen van de laatste nog resterende boezemlanden, waardoor voor weidevogels ideale broed gebieden en voor zwemeenden en gan zen onontbeerlijke pleisterplaatsen ver loren gaan. Juist en meer effectieve bescherming van de hier pleisterende ganzen vormde dit jaar het onderwerp van bespreking. Aantasting van het waddengebied zal desastreuze gevolgen hebben voor mil joenen uit Noord- en Oost-Europa af komstige steltlopers, die voor hun le vensonderhoud uitsluitend zijn aangewe zen op de zilte vlakten van de by eb droog vallende wadbodem. Samen met de gehele georganiseerde natuurbescher- Hillegom en Lisse, de lange stripe, deun oan de dunen yn HollAn, de buert fan Nijmegen en Venlo om mar in stikman- nich to neamen, litte sjen, dat yn dizze sektor fiks hwat wurk en in goed stik brea. to fortsjinjen is. It lelt dus foar de hAn, dat men freget: sit der yn de tünbou foar it Noarden net in goede kans. Wolnou, der is nou in rapport oer forskynd en dat sil mei inkele wiken yn de Steaten bihannele wurde. De analyse, dy’t de rapporteurs oer de bisteande tünbou lutsen hawwe, lit sjen, dat de situaesje hjirre net bimoedigjend is. Wol men reedlike prizen dan moat de tünbou biskikke oer in sadanige produk- sje, dat it foar de keapers de muoite wurdich is, nei de feiling to gean. En it blykt, dat de produksje hjirre dêrfoar fierst to lyts is, sadat men foar it great- ste part op de bihoeften fan de pleatse- like middenstan oanwiisd is. Wol lyk- wols de tünbou takomst hawwe, dan moat hja bilangryk genöch wêze foar de eksporteurs. De tünbou-üntwikkeling is yn it noarden düdlik efter op de sintrale gebieten, dêr om roun de tünbou hjirre yn forskate streken gans tobek. Wol hjir takomst wêze, dan moat dy komme fan waerme kassen of blombollen, de fruitteelt yn appel- of parrehöven giet efterüt. De deskundigen stelle, dat op in feiling, dy’t attraktyf is foar de eksporteurs, in oanfoer wêze moat fan 15 miljoen fan ien produktegroepdus grienten, blom men of fruit. Momenteel sit dy omset foar Grins op 5-6 miljoen, foar Frys- lan op 2 miljoen en foar Drinte op 4 ming in Nederland zal de BFVW zich met kracht tegen deze indijkingsplannen verzetten. Naar haar mening zijn in ver band met de toekomstige status van de Waddenzee niet slechts provinciale of na tionale, maar bovenal internationale be langen gemoeid. Een geforceerde (ge deeltelijke) aantasting van het wadden gebied dient derhalve achterwege te blij ven. Juist in de laatste maand van 1966 kwam het voor de BFVW trieste bericht dat de meerderheid van de gemeente raad van Tietjerksteradeel accoord gaat met de bouw van de PEB-centrale na bij het Bergumermeer. Het tot stand komen van de centrale op deze plaats zal volgens de Bond opnieuw een ern stige aantasting betekenen van het mi lieu (water en lucht), terwijl het wijdse langschap in deze streek onherstelbare schade zal worden toegebracht. Natuurlijk kost de vogelbescherming en met name de voedselvoorziening in de winter veel geld. Gelukkig wordt van vele kanten gehol pen. In de eerste plaats noemen wij een gift van f500,van het Prov. Bestuur van Friesland, omdat hieruit afgeleid ding veerzorgd, welke de doelstellingen mag worden, dat de Stichting Vogelver- zorgingsfonds Friesland en de zo nauw daarmee samenwerkende BFVW bij een voorname overheidsinstantie erkenning en waardering hebben gevonden. In de tweede plaats was er een bijdrage van f 2100,van het Comité Winter voedering van Vogels. Diverse bespre kingen met de heren C. J. A. Wijnaendts te Den Haag en H. van Dongen te Sche- veningen, resp. voorzitter en secretaris van dat comité, leidden tot een beter begrip en verwacht mag worden, dat dit gunstige resultaten ten aanzien van de bescherming van vogels zal hebben. Reeds bij de eerste vorst in december 1965 werd er in bescheiden mate voer verstrekt. Na een korte vorstvrije pe riode viel een felle winter in en spoedig werd op ruime schaal voer beschikbaar gesteld. In korte tijd was er al voor méér geld aan voer afgeleverd dan het Vrijdagmorgen, omstreeks half twaalf, is te Bolsward op rijksweg 43 bij de plaats van aanleg van het dubbelbaans weggedeelte, de 64-jarige arbeider H. J. H. uit Bolsward aangereden. Hij stak zonder op het overige verkeer te letten de weg over en is door een passerende auto, bestuurd door de heer J. de V. uit Enschede aangereden. De heer H. J. H. liep bij de aanrijding enkele hoofdwon den en een gebroken been op. Hij werd voor behandeling overgebracht naar het; ziekenhuis te Sneek. Verschijnt in; Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De Friese greidhoek speelt in de orga nisatie een grote rol. Zo is de heer F. Broersma, die zijn woning te Oosterlit- tens de kenmerkende naam „Fügel- wille” gaf, secretaris van de binnen dienst, de heer H. Gaarman te Bols ward, hoofd van de Vogelverzorgings- idienst en notaris A. Jaarsma, eveneens te Bolsward, administrateur. Het zo juist verschenen overzicht over 1966 bevat over de organisatie waarde volle gegevens. Diverse afdelingen maakten daartoe keurige jaarverslagen, bijv. Franeker en Grouw (duidelijk en overzichtelijk, waar veel werk en kosten aan waren gespen deerd) en natuurlijk de Bond van Frie se Jeugdvogelwachten. Onder bezielen de leiding van de heer H. van der Vel de uit Berlikum. gaat de jeugdvogel- wacht goed vooruit en leden. In „de greidhoeke” is niet vertegenwoordigd, ring van Sneek; welke afdeling in het westen en elders neemt contact op met de heer Van der Velde? De secr. buitendienst, de heer Westra, thans in Zevenaar, wisselde vele brieven met diverse instanties in binnen- en bui tenland. Uit België komen positieve geluiden. Diverse vogelsoorten zijn aldaar be schermd, maar in de praktijk worden toch nog vele, o.a. zeldzame roofvogels geschoten. Toch zijn de eerste stappen gezet en er zullen nog vele volgen. Trouwens in ons eigen gewest worden winters ook nog zangvogeltjes gevan gen en verhandeld. Het is een probleem van de politie en vogelcontroleurs om de vogelvangers op heterdaad te kunnen betrappen met de beschermde vogels. Let wel: het gaat hier niet om één en kele volièrevogel die goed verzorgd wordt, maar om de vangerij voor de clandestiene handel. Het is erg dat er soms tientallen vogeltjes gevangen wor den door enkele personen en daarna ver kwanseld. Dit jaar werden 1500 B.F.V.W.kalen- ders aan de man of vrouw gebracht, het is een mooie kalender met 13 vogelfoto's die stuk voor stuk geslaagd zijn. Tegen het dammenplan naar Ameland op de thans bekende gegevens en tegen de plaatsing van een P.E.B.-centrale bij Bergum is het Hoofdbestuur zeer ge- kftnt. De slag om de monstercentrale is gestreden, het dammenplan waarmee ’t leven van ontelbare vogels is gemoeid, heeft nu nog geen kans van slagen. De miljarden guldens voor dit ,plan’ kunnen volgens BFVW beter in Friesland be steed worden, zodat ook het platteland leefbaar wordt door de aanleg van sport zalen en -velden, zwembaden, betere verkeerskruisingen, grote haven, betere recreatie-verblijven bij onze grote me ren, enz. enz. In vele gebieden hebben de vogelwach- ters weer in het ^voorjaar de bekende nestbeschermers geplaatst. Over het al gemeen was het succes prima en wer den zodoende heel veel eieren beschermd tegen het vee. Nestkastjes voor de zang vogels hingen op vele plaatsen en waren weer flink bevolkt. In de komende jaren zal de BFVW meer en meer voorlichting moeten geven over de nazorg in het broedseizoen. Er is nog véél te doen in de velde: en bossen om de vogels en hun eieren daadwerkelijk te beschermen. Een flink aantal wachten zijn reeds jaren zeer actief, maar er zullen nog vele afdelingen met hun vo- gelwachters moeten volgen. Voor de inlichtingendienst was het weer een zeer werkzaam jaar, daar de vele vragen om raad en de steeds weer bin nenkomende waarnemingen moesten worden uitgewerkt, wat steeds weer veel miljoen, foar de griente. Soe it noarden kéns ha op in soune Ontwikkeling, dan moast yn eltse provinsje in produksje komme fan 15 miljoen en dy soe fan op ien feiling forhannele wurde moatte. Dat léste is in hjit hangiisder hwant hjir stea- ne de partikuliere bilangen fan party tündrs tsjin it algemien tünboubilang. Foar grienten ünder glês, ha wy hjir yn Fryslan fiif feilings: Berltsum mei 0.5 miljoen, Ljouwert mei 0.6 miljoen, Hams mei 0.7 miljoen, Snits mei 0.3 miljoen en Dokkum mei 0.2 miljoen. Neffens de léste birjuchten hat men it net klear spile ta in feilingfusy to kommen en 11- ket it dus mei de needsaeklike konsin- traesje net bést. Nou wurdt yn it rapport bipleite, dat de bisteande bidriuwen har fordübelje sille en dat der üt Hollan wei fiks hwat tün- ders bykomme sille. As dat dan bart en de lju bringe alles op ien feiling, dan soe de eksport op gleed komme. Dit resept liket in bulte op it andert, dat in fisker- man oan in foarbygonger joech, dy’t him frege hoefolle hy fongen hie! Hy andere: „As ik dizze fang en jit noch ien, dan haw ik twa!” Dy theoretyske basis fan 15 miljoen oanfier op ien feiling is ek jit gjin fêst doel, hwant it rapport seit mei folie klam: Op it heden is dat sa, mar de tendins fan greatere konsintraes- je kin meitsje dat dit mei in jiermannlch wer hiel hwat greater is. En as men heart, dat yn it Westlan mei syn bilang- rike feilingen, drokke petearen binne om dy greate feilingen jit folie greater to meitsjen, dan leau ik, dat dy 15 miljoen op ien feiling jit mar in earste stap is. In earste stap, dy’t lykwols yn FryslAn KRITYSK KOMMENTAER It fait to priizgjen, dat de oerheit yn it noarden fan it lan har bysünder ynspant om foar de minsken hjirre wurk en brea to sykjen. En it is ek in ding fan bilang, dat hja dat net allinnich fan de'ryksoerheit for- wachtsje, mar ek seis de hannen üt de mouwe stekke wolle. Dêrom mei men bliid wêze mei it rapport fan de bistjürs- kommisje „Noorden des lands”, dat giet oer de takomst fan de tünbou hjirre. Ommers de tünbou is folie yntensiver as de lanbou en troch de jierren hinne ek lukrativer yn dy kontreijen, dêr’t it slagget bilangrike tünbousintra to foarm- jen. It Westland, Aalsmeer, Boskoop, <2 c

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1