Bonn heeft Wilson ontvangen De triomf de jongeren van Gabe Shroar hark en sjoch I Ji VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 Hwat hat Boekenbal Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en HS f/x Wfii rz I 106e JAARGANG No. 16 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. us hjoed to sizzen De nieuwe kamer. PIET kerken, scholen, café’s, winkels, so- Werkmethode. lli Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag It is in ünforstoarn dy’t earm libbet om ryk to stjerren Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) gonnen er wel wat in te zien, maar dein zen er nu ook voor terug. En dat alleen doordat Bonn het bestaan van Oost- Duitsland niet wil erkennen en zich niet officieel wil neerleggen bij de Oder- Neisse-grens. Een tegenslag voor Hie singers „Ostpolitiek”. de toekomst komt te staan. Hij werd te hulp geroepen op een moment, waarop onze economie de verkeerde kant dreig de op te gaan. Hij heeft niets meer en niets minder gedaan dan dit S.O.S. be antwoorden. Met succes. Premier Zijl- stra is daardoor populair geworden. (De Anti-Revolutionairen verdienen er twee extra zetels mee). Het beleid van het afgëtreden kabinet was gericht op het uit de wereld helpen van een moeilijke situatie. Er kon eenvoudig geen visie op de wat verdere toekomst uit blijken. Te partijen, die wel een zekere visie op de toekomst hebben gepropageerd, heT>ben daarvoor de Anti’s dan uit gezonderd niet de lauweren kunnen oogsten. Het verlies voor de Katholieke Volkspartij (acht zetels) was groter dan werd verwacht, maar de partijen die een alternatief boden, Partij van de Arbeid en Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, hebben geen of nauwelijks winst Zes nederlandse schepen getorpedeerd. De bemanningen zijn geland. 5-jarig bestaan van „De Hanze” in Bols ward. Bij dit lustrum werd een H. Mis gelezen in de St. Martinuskerk. ’t Leven van de auteur komt één keer kort in fleur op ’t malste van de feesten. Laten we vrolijk wezen schenk 't glas één avond vol kom samen aan de rol. Hier, centrale figuren ze zullen nooit verzuren houden, zonder gewin de pennertioed er in. De dichters en de schrijvers kortstondig, bovendrijvers Proost, broeders, het wordt knal leve het boekenbal! De schrijver en poëet proeft heel dikwijls het leed ik gaf mij alle moeite ’k verbeterde en besnoeide ’k was mij ’t gevaar beducht een onvoldragen vrucht aan het publiek prijs te geven ik hoopte soms heel even op een vriendelijk onthaal. Och gekheid allemaal ’t werd weer een désillusie critici maken ruzie maar, ik ben nergens meer ik laat mijn laatste veer. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 't Leven van een auteur is niet steeds rozengeur want uit ervaring weten zij, ons zwoegen en zweten wordt slechts karig beloond. Haast niemand blijft verschoond van het critisch breekijzer. Soms komt er een lofprijzen ’t gebeurt echter niet vaak. De auteur hoort gekraak van ’t keurkorps recensenten denkt, heb ik heus talenten of overschat ik mij maakt een dode mus me blij? 4e week februari 1917 China. De berichten uit China blijven ondui delijk, maar volgens waarnemers in Honkong zouden de aanhangers van Mao de tweede vader van zijn vrouw. Toen hij verkering met haar had en daar geregeld kwam, hoorde hij vaak over het Maasland en Kuipersland spre ken. Het is al lang geleden, maar hij weet het nog als de dag van gis teren. Strauss dreigt. Dat overigens vrij nieuwe argument wordt met groeiende klem naar voren gebracht, terwijl bovendien de oude ar gumenten naar de achtergrond gera ken, maar toch niet vergeten mogen worden. De vorige Westduitse regering voelde weinig voor een ondertekening van het verdrag, zolang de kwestie van het Duitse vredesverdrag niet was ge regeld. Zij wilde haar handtekening als het ware als onderhandelingsobject ge bruiken. Bovendien was er een sterke stroming van de rechter vleugel in de C.D.U./C.S.U., met Strauss aan het hoofd, die als ideaal een verenigd poli tiek Europa ziet, dat over een eigen kernwapen zou kunnen beschikken. Ook deze gemeenschapsoplossing, de zg Europese clausule, zou door het ver drag in de huidige vorm onmogelijk worden. Van een Atlantische oplossing is op het ogenblik alleen nog maar de consultatie over. Naar verluidt, hebben Brown en Strauss elkaar over deze Europese clausule duchtig in de haren gezeten. Strauss heeft in een brief aani Kiesinger bovendien gedreigd met af treden als minister van financiën indien Bonn het verdrag zou ondertekenen, ook als het de Europese clausule niet zou bevatten. Hetgeen op zichzelf weer duidt op tegenstellingen in de Westduitse re gering. Jaarvergadering Groene Kruis te Bols ward. Totaal van baten en uitgaven f 2418,28. Batig saldo f 235,615. Bij grafdelver in Edam is een ledige kist uitgegraven. Volgens het grafregis- ter moet hierin voor 22 jaar een jonge man van 20 jaar zijn begraven, een jeug dige „weduwe” achterlatend, die spoedig met iemand anders huwde. Men vermoed dat het „lijk” de benen heeft genomen en deze begrafenis een doorgestoken kaart is geweest. Het lang niet simpele formatiespel is inmiddels al enige dagen aan de gang. Toch is het wel gerechtvaardigd nog even terug te komen op de uitslag van de kamerverkiezingen. D’66 was zonder enige twijfel de grote winnaar van deze verkiezingen. Het is de partij, die zoveel jeugd in haar programma had gestopt. En niet daar alleen. De belangrijkste figuren in deze groep zijn jong, vergeleken bij de aanvoerders van de andere partijen. Lijsttrekker en fractievoorzitter inr. Hans van Mierlo is 85 jaar. De frisse kijk op de Nederlandse politiek en het jeugdig uiterljjk van deze party bleken een grote aantrekkingskracht. Wanneer een partij voor het eerst aan de verkiezingen meedoet en prompt zeven zetels behaalt, dan kan dat gerust een voor Nederland unieke prestatie worden genoemd.. D’66 behaalde een heel wat grotere overwinning dan bijvoorbeeld de Boerenpartij, die enkele jaren nodig heeft gehad om eenzelfde aantal zetels te behalen. Ty perend is, dat bjj namaak-verldezingen, die tegelijkertijd met de echte verkiezin gen op middelbare scholen werden gehouden, de Democraten ’66 als de grootste partij uit de bus kwam. Al was het bezoek vooral gewijd aan Engelands toetreding tot de E.E.G., ook andere politieke zaken zijn ter sprake gekomen en al zegt men, dat deze alle maal niet zo belangrijk zijn en dat zij het standpunt van Duitsland niet be ïnvloeden, zij zijn toch bepalend voor de atmosfeer. Een verspreking van mi nister Brown na het bezoek van Kosi- gin, waaruit zou kunnen worden opge maakt, dat Brown „in zekere zin” de Oder-Neisse-grens erkende, heeft in Duitsland wat opzien gebaard en in Bonn heeft Brown nadrukkelijk moeten zeg gen, dat Londen nog steeds vasthoudt aan het oude standpunt, dat over de grenzen pas kan worden gesproken bij de opstelling van het vredesverdrag. De nieuwe kamerleden zijn gekozen. En opnieuw zullen vele vrouwelijke kiezers boos zijn. Want bij de honderd en vijftig kamerleden zijn slechts twaalf dames. Da’s niet vèel. Amsterdam staat er be ter voor: achttien afgevaardigden ko men uit de hoofdstad. Dat zal wel weer een nieuw Bijlmermeerprobleem geven. Den Haag (en de beide randgemeenten Voorburg en Rijswijk) hebben een nog grotere vertegenwoordiging: meer dan dertig. Het grootste deel van de kamer leden komt uit de Randstad. Nu wij het toch over de Tweede Kamer hebben: het eerste gevolg van de uit slag van de verkiezingen is op het Bin nenhof al merkbaar. De roep naar ver nieuwing en verandering is snel beant woord. Een aantal commissies uit Eer ste en Tweede Kamer heeft aan de bei de kamervoorzitters voorgesteld om sneller te reageren op verzoekschriften van Nederlanders, die zich door de staat tekort gedaan voelen. De kamerleden vragen een soort recht op enquête: de bevoegdheid om zelf ambtenaren te on dervragen en stukken te controleren. Zij menen, dat de taken van een minis ter of staatssecretaris zo ingewikkeld zgn geworden, dat een bewindsman ook niet meer alles weet van wat zich bin nen zijn departementale muren af speelt. De kans is groter, dat het inge wikkelde ambtelijke apparaat slachtof fers maakt zonder dat een bewindsman dat kan voorkomen of zelfs maar kan nagaan. De kamerleden overwegen nu de mogelijkheid van „hearings.” Daar kunnen klagers hun bezwaren dan mon deling toelichten, terwijl ook de desbe treffende ambtenaren kunnen worden gehoord. Met name in de Verenigde Sta ten heeft deze werkwijze haar nut be wezen. De kamer kan dan als echte volksvertegenwoordiging optreden. Het geen de aantrekkelijkheid van de poli tiek alleen maar kan vergroten. in ongeveer een derde deel van China de macht hecht in handen hebben en wel in de grote industriële en voedsel- producerende gebieden in het oosten. Ten westen hiervan liggen Sinkiang, Binnen-Mongolië en Tibet, van waaruit soms bloedige gevechten worden ge meld. In Tibet schijnt zelfs een divisie uit Peking ingezet te zijn. Drie weken geleden heeft Mao het leger instructies gegeven de revolutionaire rebellen en de rode wachters te steu nen. De jongste bevelen aan de jonge ren zijn nu terug te keren naar de scho len en revolutionaire liederen te zingen. Dat wijst er op, dat het in gebieden waar het leger moet optreden, wellicht tegen andere legereenheden, bittere ernst gaat worden. De informateur, de heer Zijlstra, heeft deze week alle fractievoorzitters een aantal schriftelijke vragen gesteld over zeer principiële, politieke vraagstukken. Dit is een geheel nieuwe werkmethode, vooral omdat de informateur van plan was aan het einde van deze week vra gen en antwoorden openbaar te maken. Ook dit zou men een gevolg kunnen noemen van de verkiezingsuitslag. De uitslag immers gaf duidelijk de wens naar meer politieke helderheid te ken nen. Informateur Zijlstra voldoet hier nu aan door een belangrijk stuk van het moeilijke informatiewerk publiek te maken. Dat is een goede zaak. Voetbal. De 21-jarige schilders- knecht Theo Nota uit Makkum heeft zaterdagmiddag tijdens een voetbal wedstrijd op het veld in Sloten zijn been gebroken. Na 20 min. in de twêede helft gespeeld te hebben, kwam de Makkumer spil in botsing met de linksbinnen van Sleat, waar bij Nota zijn been brak. Met een ambulance is de heeer Nota naar het streekziekenhuis „Oranjeoord” in Harlingen vervoerd, waar hij is op genomen. Jenny Haagsma gewestelijk vier- kampkampioene. In de Sportacade- mie te Groningen werden zaterdag j.l. de selectie-wedstrijden gehouden van ’t Noorder gewest van het K. N. C. G. V. Brug met ongelijke leggers, ringen, balk, en paard vormden de vierkamp voor de meisjes. Met een ruime voorsprong van bijna 5 pnt. werd Jenny Haagsma, lid van de Chr. Gymn.ver. „Durate-Tonevido” te Bolsward, eerste. Dit betekent voor haar een plaats bij de Nationale kampioenschappen die 18 mrt. te Amersfoort worden gehouden. Maasland en Kuipersland liggen in een boereplaats te Skuzum, vertelde ons de nu bijna 83-jarige A. Elzinga te Bolsward. Voorheen was dit de boerderij van Douwe Hessels Hengst, Bolswards Nieuwsblad Britse defensie. In Engeland is het defensiewitboek van dit jaar gepubliceerd, waarin een overzicht van de stand van zaken van de verdediging en van de plannen ge geven wordt. Er is sprake van een zekere inkrimping, die ervoor heeft ge zorgd, dat de defensie niet de weg van de automatische stijging gaat. Tegen april van dit jaar hoopt men 25000 man van overzeese bases thuis gebracht te hebben, hetgeen 75 miljoen aan buiten lands geld zal schelen. Vooral de bases in het Verre Oosten zullen aanzienlijk worden ingekrompen, hetgeen geheel in overeenstemming is met de beperktere rol, die Engeland op het wereldtoneel is gaan spelen. Zeer nadrukkelijk verdisconteert mi nister Healy in zijn ramingen de ver minderde spanning in de wereld door de betere betrekkingen met de Sowjet- unie. Niet alleen is het zuiniger, maar ook politiek gunstig wanneer de strijd krachten van de N.A.V.O. en van het pact van Warschau zouden kunnen wor den verminderd. Healy wil ook de voorraadvorming voor de troepen beperken. Naast de finan ciële motieven voert hij ook militaire aan; komt het werkelijk tot een conflict tussen Rusland en de Westelijke lan den, dan zullen vermoedelijk binnen 48 uren kernwapens worden gebruikt. Het is dus zinloos voorraden aan te houden voor een conventionele oorlog van zeg 90 dagen, hetgeen wel de langste ter mijn is geweest, die men ooit heeft aan genomen. „Ostpolitiek”. Meenden wij vorige week uit het niets zeggende communiqué, na afloop van het Oost-Europese overleg in Warschau gepubliceerd, te kunnen opmaken, dat de Oosteuropese landen er niet in ge slaagd zouden zijn een gemeenschappe lijk standpunt ten aanzien van het aan knopen van diplomatieke betrekkingen met Bonn te bepalen, latere berichten uit de Poolse hoofdstad geven te ver staan, dat Oost-Duitsland, Polen en Rusland er toch in geslaagd lijken te zijn de anderen het aanknopen van die betrekkingen te bemoeilijken. Het be ginsel van de diplomatieke betrekkin gen wordt niet veroordeeld, maar elk Oost-Europees land zal rekening moe ten houden met de belangen van de an deren. De Hongaren wilden graag con tacten met Bonn, maar worden daar van nu weerhouden. De Tsjechen be- Nauweilijks was Kosigin, de Russische premier, vorige week maandag uit Londen vertrokken, of Vt ilson en Brown, de premier en minister van buitenlandse zaken van Engeland, pakten hun koffers om naar Bonn te vertrekken. Dat was het volgende station op Wilsons verkenningstocht langs de Europese hoofdsteden. Nu staan nog slechts Den Haag en Luxemburg op de lijst en dat zijn voor zijn doel de belangrijkste niet. Wilson en Brown hadden graag gewild, dat Bonn zich zou Inspannen om De Gaulle onder druk te zetten en hem te dwingen zijn verzet tegen een Engels lidmaatschap van de E.E.G. te laten varen. Afgezien nog van de vraag of welke druk dan ook De Gaulle tot inbinden zou kunnen dwingen, de atmosfeer in Bonn is toch wel wat veranderd sinds Kiesinger en Brandt Erhard en Schröder hebben afgelost. Het Is daar nu alles Europees gaullistisch wat de klok slaat. Kiesinger wil geen druk op Parijs uitoefenen. Wjj hdbben daartoe geen middelen, zei hij en wij wensen dat ook niet, gezien onze vriendschapsverhouding met Frankrijk. Bij een brand in een rusthuis aan de Populierenstraat in Dulvendrecht zjjn vier mensen om het leven gekomen. Op de tweede etage waar de brand uit brak huisden in een grote kamer 3 mannen en in een naast gelegen klein kamertje een vrouw. Deze vier men sen zijn verongelukt. De brand beperk te zich tot deze twee kamers en kon snel bedwongen worden. Op de tweede foto zien we hoe een van de slachtoffers naar buiten ge dragen wordt. Auto op de stoep. Zaterdagmorgen is de heer B, Britsumer uit Makkum met zijn personenauto tegen de voor- gevel van een huis in zijn woonplaats opgereden. De automobilist, die aan het eind van de Kerkstraat van rich ting veranderde en de Ds. Touwen- laan inreed, moest vlak na het ne men van de bocht een uitwijk-ma- noeuvre maken, doordat de linker- weg glad was door opvriezing, slipte hij. Het voertuig tolde om zijn as, reed het trottoir op en kwam met een klap tot stilstand tegen de woning van de familie S. P. Horjus, op nog geen meter afstand van de 4-jarige Piet Horjus, die hiermee aan de dood ont snapte. De familie had niets van het ongeval bemerkt, maar de kleine Piet kwam zijn ouders vertellen, dat er een auto op de stoep stond. Deze was flink beschadigd. „Hitweek” meldde: Leraar in Bols ward kreeg beroerte na het bekijken van de voorplaat van nr. 13 van dit blad. De leraar (later bekomen van de schrik) verscheurde het blad on der luid gegil van zijn leerlingen. Vreemd transport reed zaterdagmor gen j.l. langs de Bonjeterperweg naar de aanlegsteiger bij Van Pan- huyskanaal: Het waren vijf kozijnen, in Exmorra gemaakt, voor de Her vormde kerk van Voorburg bij Den Haag. Deze gevaartes van 8 meter hoogte konden alleen per schip wor den vervoerd, maandagmiddag wa ren ze veilig in Voorburg aangeko men, aldus meldt de Exmorster dorpsbode. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! betreffende hondeneigenaren zich even realiseren, wat deze opgave vqor de eerder genoemde betrokkenen be tekent? Hond uitlaten? Goed, maar dan zelf graag even de stoep schrob ben. Het onderzoek van de Utrechtse socio loog drs. M. P. A. van Dam naar de verschuivingen in vier Utrechtse stem- districten toonde ook al aan hoe jong de aanhang van Nederlands jongste partij is. Meer dan de helft van de kie zers op D ’66 (51,1 procent) bleek jon ger dan dertig jaar. Bijna een kwart was jonger dan veertig jaar. De reacties van de leidende politici op de verkiezingsuitslag gaven blijk van een zekere verwarring. Natuurlijk niet ten onrechte. Over het te voeren poli tieke beleid hebben de verkiezingen in feite geen duidelijke uitspraak ge bracht. Ook al beweert men in bepaalde kringen, dat overduidelijk is aange toond, dat het beleid-Zijlstra moet wor den voortgezet. Een wat onzinnige con clusie. Premier Zijlstra heeft nooit ge zegd, dat hij een echt regeringsbeleid zal voeren, afgestemd op de grote vraagstukken, waarvoor Nederland in geboekt. De Partij van de Arbeid moest zes zetels prijsgeven. De VVD sleepte met veel moeite één zetel winst uit de verkiezingen. De lei ders van de grote partijen hebben de uitslag wat beteuterd in ontvangst ge nomen. De felle verkiezingsstrijd, de talrijke vergaderingen, redevoeringen en autotochten hebben geen resultaat gehad. „Onze teruggang is teleurstel lend,” verzuchtte drs. Schmelzer, frac tievoorzitter van de KVP. „De verwar ring is alleen maar groter geworden,” mompelde drs. J. den Uyl, de nieuwe ster van de PvdA. „Ik had beter ver wacht,” zei de heer Toxopeus, de onbe twiste aanvoerder van de WD. Natuurlijk zijn er ook politici, die on danks alle tegenvallers stralend hun mening ten beste geven. Minister Luns (KVP) heeft, wat er ook gebeurt, een opgewekte kijk op de binnenlandse poli tiek. Hij is te vaak in het buitenland om zich over de interne zaken zorgen te maken. „Gezien het feit dat de KVP zo is aangevallen en dat D’66 ondanks een aantal wonderlijke denkbeelden sterk wint, kan de KVP niet ontevreden zijn,” meende hij. Spreiding van kern wapens. Een andere zaak was het verdrag over het verbod van spreiding van kernwa pens, waarvan een door Amerika, Rus land en ook Engeland opgesteld ont werp aan de bondgenoten is toeg^- stuurd. Het zal ook ter sprake komen op de ontwapeningsconferentie, die dinsdag in Genève een nieuwe zittings periode is ingegaan. Volgens dit verdrag zal het de onder tekenaars (en de bedoeling is, dat iedereen tekent) verboden zijn kern energie militair te verwerken, hetgeen dan niet geldt voor die landen, die al kernwapens hebben. Kernenergie voor vreedzaam gebruik is toegestaan, maar er is in het verdrag een contröle op de vreedzame installaties voorzien, die zal worden uitgeoefend door het atoom bureau van de Ver. Naties in Wenen. De West-Duitserg en ook andere leden van Euratom vrezen, dat deze contröle zal leiden tot een belemmering van de ontplooiing ook van vreedzame kern energie en tot het uitlokken van indus triële spionage. Zij achten de contröle van Euratom voldoende. In ciëteiten enz. mag geen gas meer ge bruikt worden. Particulieren moeten een derde op het verbruik bezuinigen, anders worden ze afgesneden. „Draagt Elkanders Lasten”. Een col lecte onder deze naam gehouden te Witmarsum deed haar naam eer aan en heeft opgebracht f 168,43. Harte lijk dank. Niet naar school. De 8-jarige Uilkje Vorsteveld te Makkum, zoontje van de hoofdonderwijzer der o. 1. s. is dinsdagmiddag om even voor half twee vlak bij de school in de Lieuw- kemastraat licht aan het hoofd ge wond geraakt, toen'hij tegen de ach terkant van een stoppende vracht auto met aanhangwagen opliep. Hij kreeg een bloedende hoofdwond en een lichte hersenschudding. Ongewenst bezoek. Wanneer men voor onbepaalde tijd van huis gaat, neemt een ieder toch de nodige voor zorgsmaatregelen, om ongewenste be zoekers te verhinderen binnen te ko men. Deuren en ramen worden dan goed afgesloten, maar dat men ook door een schoorsteen kan binnen ko men, daar wordt eigenlijk niet aan gedacht. Dat dit toch mogelijk is, is deze week gebeurd bij de familie H. Groen te Workum, die een dag of tien uitste- dig is. De buurman bemerkte, dat daar in de keuken bewoners waren, die er niet thuis hoorden. Het waren een paar grote zwarte kraaien die hier een eldorado hadden gevonden, want niet alleen was er volop water, maar zelfs een krentenbrood lag er op tafel, dat vergeten was mee te nemen. Toen de aanwezigheid van dit bezoek bekend was, zijn de in sluipers spoedig de deur uitgezet, heel wat viezigheid achterlatende. Er zijn burgermensen, met name in het centrum van Bolsward, die op geregelde tijden, eenzelfde route doen met een aangelijnde hond, o.a. langs Appelmarkt en Rijkstraat, alwaar de bewoners, dus winkeliers, onafgebro ken met bezem en emmers water moeten klaar staan, de straat weer ordentelijk te krijgen.Willen de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1