Het boek vraagt Uw aandacht üabe Skroar hark Positie Friese kinderboek zorgelijk Lezen: open venster naar wijd perspectief j Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Vergane glorie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 10<5e JAARGANG No. 17 DINSDAG 28 FEBRUARI 19*7 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS W ymbritseradeel. Hwat hat üs hjoed to sizzen uitbrei- PIET Gebruik uw hooikist doelmatig. Hevige sneeuwval. Tj. de J. I Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag le week maart 1942 Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De dalende curve zette zich voort, tot ver onder de duizend. Als er nu van een nieuw Fries kinder boek een paar honderd exemplaren wor den besteld, vindt men dat het al rede lijk goed gaat, al moet er dan uit de aard der zaak dik geld bij. Dit probleem is zo urgent, dat j.l. za terdagmiddag, een groot aantal deskun digen en belanghebbenden op het gebied van de jeugdlectuur in de gebouwen van de Fryske Akademy samenkwamen om dit nijpende probleem te bespreken en de oorzaken op te sporen. Dit laatste bleek niet eenvoudig. De TV kan niet alleen de schuld hebben, im mers dit zou dan ook moeten gelden voor het Hollandse boek. Wel moet een groot gedeelte van de schuld worden ge schoven op de beeldverhalen en strips als Donald Duck, Sjors enz. Hier is in het kleine taalgebied, waarover het hier gaat, geen enkele concurrentie moge lijk. Een hiaat is ook, dat de Friese jeugdboeken slechts te koop zijn in de officiële boekhandels en niet bij de krui denier, in het warenhuis en de speel goedwinkel. Zelfs werd verondersteld, wust of onbewust. Gaat men met het Friese jeugdboek de boer op, bijv, in colportagekampen of met boekenbussen, dan blijkt het Friese kinderboek ineens wèl verkoopbaar. De zaak van het Friese kinderboek is nog niet verloren (dan zou dit de doods klok zijn over de Friese taal) maar de aanpak moet anders. Er moet een door braak komen. Wat momenteel voor het Friese kinderboek geschiedt, gaat altijd met veel opofferingen gepaard. Het schrijven, drukken, uitgeven en verkopen ervan is geen winstgevend be drijf. De KFFB heeft in dit opzicht in samen werking met tal van gemeentebesturen een initiatief genomen, dat gezien moet worden als een laatste redmiddel. Een ander heel eenvoudig en héél doeltreffend middel zou zijn als de ouders (de lezers van dit artikel bijv.) nu en de boekenweek geeft daar alle aanleiding toe de daad eens bij het woord zouden voegen, n.l. door het kloe ke besluit te nemen, voor hun jeugd jn deze dagen eens een Fries boek te ko pen. Als men niet gezamenlijk uit deze impasse komt, lijkt de toekomst don ker. worden ze nog Nieuwe Loopvlakken op uw fietsbanden. Sch. de Haan, Schraard. Nederlands Indië voor Nederland ver loren. De heer S. R. Brune 50 jaar bij dezelf de werkgever. Het aantal bezoekers van de openbare leeszaal in Bolsward bedroeg de afge lopen maand 90, waarvan 85 heren en 5 dames. Het Duitse volk respecteert ons om onze afstamming. Strijd daarom met Mussert voor een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Toe ga vrijwillig heen Door zulk een daad alleen kan burgerstrijd voorkomen Toen dacht de „grote” man daar is geen sprake van ’k droom nog mijn gloriedromen. Een heerser groot van macht het volk betrok de wacht in schijnbare eensgezindheid om zijn blinkend paleis Het treffende bewijs van aanzien en bemindheid. ’t Duurde echter slechts kort er werd geklaagd, gemord hij valt ons bitter tegen beleids-onduidelijkheid waren we hem maar kwijt wie is hem nog genegen. Soekarno, ’t is nu uit hij nam het noodbesluit eindelijk terug te treden Een licht dat nooit meer schjjnt de mytische verdwijnt als schim in het verleden. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het Ned. Indische leger vraagt wapen stilstand. Soekarno aan het stuur een mytische figuur van een herboren natie de lieveling van 't volk als in een wierookwolk van stille adoratie. Dit oude bezit, daterend van de 17e eeuw, was vroeger van grote bete kenis, rhaar heeft thans zijn waarde verloren en is niet aatractief meer. Wel heeft de trekweg op enkele plaatsen voor het publiek betekenis als wandelweg, doch over het alge meen is ze van weinig nut. De eigenaren van de aangrenzende landerijen beschouwen de trekweg alg waterkering langs de Frieze boe zem. Officieel heeft de trekweg deze betekenis niet, doch is de bestemming zoals vanouds „jaagpad” als hoeda nig de gemeente haai’ ook moet on- Hoe nu met de eenden? De harde storm van j.l. donderdag maakte ook in Mantgum slachtoffers. Antennes, eendekorven en dakpannen werden hiervan de dupe. Burgemeesters voor de RONO. Van avond zijn zowel burgemeester P. Kuiper van Baarderadeel als de oud- burgemeester W. Hoekstra van Baar deradeel (thans van Haskerland) voor de RONO te beluisteren. Baar deradeel staat wel in de gunst. De sigaar. Te Tzum „vierde” de be grafenisvereniging een jubileum. Een uitbundig feest zou deze vereniging qua zijn doelstelling niet passen. Men deed het daarom bescheiden. In de pauze werd een feestsigaar gepre senteerd. Rom en eare en sielerêst Hawwe selden maten west Eigenlijk moesten deze week de boekwinkels uitpuilen. Eigenlijk moesten culturele verenigingen deze week samenkomsten beleggen met boekbesprekingen. Eigen lek moesten schrijvers en dichters zich deze week presenteren ook op vrouwen en mannenverenigingen. Eigenlek moest er in wachtkamers, scheersalons, by bushaltes, in cantines en tijdens koffie- en theepauzes maar één onderwerp van gesprek zijn; Het Boek. Eigenlijk moest het schrijven van dit artikel niet nodig zijn, iedereen weet het immers, móést het althans weten: Het is boekenweek! Heech i (De nen en it feit, dat by dy kearnen alle greate plakken binne, jowt dit liske in apart byld. Dy nije greatforbrükers sitte yn: Drachten (3); Burdaerd, Stroobos, Snits (2); Bütenpost, Frentsjer, Easter- walde, Marssum, Noardwalde en de Lemmer. Men sjocht it, sawol de oan- wiisde kearnen as de oaren dogge like hurd mei. It sprekt fansels, dat wy der tige wiis mei binne, hwant allinnich op dy wize haldt men in libben Fryslan. My tinkt ek, dat as koarten de nije nota oer de fierdere yndustrialisaesje fan it ministery komt, to hopen is, dat men de stipe oan dit gebied ek oan it hiele ge- biet takenne sll en net wer skiep en bokken meitsje moat. Elts doarp en eltse stêd, dêr’t libben en initiatyf yn sit, hat rjucht op bigelieding en stipe, dan kom- me de meast geskikte fansels foar it Ijocht en rekket men net oan de fordie- lende rjuchtfeardichheit. De oerheit moat it ekonomysk libben net frusteare en koejeneare, mar fuorthelpe en it paed sluchtsje. It is oan de ündernimmers en har meiwurkers to biwiizjen, hwat hja yn de marse ha en hwert hja de füken ütsette wolle. De ófroune jierren hawwe op in nij sjen litten, dat it libben him net fange lit yn de netten fan lju mei, sa’t Wim Kan it sei, in ryksmiddenstansdi- ploma. Hja hawwe dan wol hwat kennis opdien, mar wiisheit moatte hja jit leare. Wol- nou, it echte, folie libben jowt har dy kans en fierder mei om my „Jelle it wol sjen.” seis, dat dit neat mei yndustry-plakken to krijen hat. Fan ’e eigentlike yndustry- klanten stiet Philips to Drachten fier oan ’e kop mei 12.1 miljoen en fierder jit ien: de Enerka mei 1.6 miljoen, dus twa. Yn Snits ek twa: Lankhorst touw- fabriken mei 4.6 en Wouda’s moalfabri- ken mei 1.3 miljoen. Yn Frentsjer ien, mar in hiele greate, de Ljouwerter Pa pierfabriek mei net minder as 7.7 mil joen. Yn it Fean wer twa: Batavus mei 1.2 miljoen en Tektronix mei, 1.6 miljoen. Dokkum ek wer twa: Johan Parmen- tier’s Tekstylfabryk mei 1.1 miljoen en Prins N.V. mei 1.2 miljoen, yk yn Boal- sert sitte twa: N.V. Hollandia mei 1.3 miljoen en de Molksükerfabryk mei 2.3 miljoen. De oare miljonairs wenje yn i (Lankhorst mei 1.1), Dronryp Maatschap mei 1.1), Wjergea (De Fri- co mei 1.2), Grou (Halbertsma mei 1.6), Sleat (Koop. Féfoerfabryk mei 2.3), Ak- krom (U.T.-Delfia mei 2.3), Skarster- brêge (Hollandia mei 3.7), de Jouwer (Douwe Eiberts mei 3.8) en Burgum (De Thermochemyske Fabryk mei 4.4 miljoen). Hwat litte de feiten dus sjen? Dat yn Fryslan de fordieling fan bilangrike yn- dustryen bleaun is, sa’t se wie, foardat de healwize kearne-kwesje de lju dwyl makke. Foar de safolste kear blykte it libben sterker as de lear. Jit sterker biwiis jowt in oare list, hwer- op de nije great-forbrükers steane, dy’t in bidriuw yn 1966 yn Fryslan fêstige hawwe. Mei de foarrjuchten fan de kear- derhouden. De kosten van dit onder houd zijn over het algemeen zeer mi niem, behalve wanneer de kruin van de weg uiterst smal wordt. Sedert enkele jaren is het gedeelte trekweg tussen Oosterlittens en Baard opgenomen in het ingestelde waterschap „Baard-Winsum”, dat thans als publiekrechtelijk orgaan bepaalde eisen stelt aan het onder houd van de trekweg van de sloot aan de binnenzijde van deze weg ge legen. In een onderhandeling met ’t waterschapsbestuur bleek dit bereid het hiervoor bedoelde gedeelte trek weg, dat een lengte heeft van 1700 m., over te nemen tegen voorwaar den, welke B. en W. redelijk voor komen, omdat hierbij het waterschap alle verplichtingen ten opzichte van deze eigendom overneemt. Laat de klok maar luiden. Sinds vrij dag 24 febrl j.l. luidt de klok van Exmorra geheel automatisch om 8, 12 en 6 uur, op zondag luidt de klok niet op deze tijden. De laatste klok luider van Exmorra heeft nu ontslag gekregen. Maar. we mogen u wel verklap pen, dat de aanleg van deze instal latie heel wat meer gaat kosten dan de f 800,die de inzameling op 11 juni 1966 opleverde. De C.J.V. orga niseerde deze actie en zij wil die nu graag afsluiten. Gewacht wordt nog op een bijdrage van „Dorpsbelang Exmorra” en de Begrafenisvereni ging Exmorra-Allingawier. De klok is er voor het hele dorp, het is daar- Bloemetjes buiten. Bloemkamp be stond verleden week officieel 3 jaar (officieus al bijna 4). Het ging niet ongemerkt voorbij. Er was een ge zellige avond voor directie en perso neel. Bolsward is 28 km lang. Was het U bekend, dat de trekweg langs de Leeuwarder-Bolswarder trekvaart, met uitzondering van enkele kleine gedeelten te Burgwerd en Wommels van Bolsward tot aan het Van Har- rinxmakanaal, een lengte van plm. 28 km., eigendom van de gemeente Bolsward is? Bolswards Nieuwsblad Werd na de oorlog van een nieuwe titel vlot 3 4000 exemplaren in het ver schijningsjaar geboekt, soms 5 6, om streeks 10 jaar geleden (met de komst van de T.V., of is dit toevallig?) trad er over alle linies op dit gebied een da ling in, die zich nog steeds voortzet. Al spoedig kon een oplaag van 1500, die voor een exploitatie toch wel minimaal moet worden genoemd, niet meer wor den gehaald. en de aankoop van een stuk reed naar de toekomstige boederij van de heer Lycklama a Nijeholt. Het mag niet meer. Onlangs is een onderzoek ingesteld naar de wonin gen Hoogstraat 21 en Brouwerssteeg 5. Uit dit onderzoek is gebleken, dat deze woningen een groot aantal ern stige gebreken vertonen, waardoor de panden ongeschikt zijn voor bewo ning. Het is economisch niet verant woord de woningen door hét aan brengen van verbeteringen in be woonbare staat te brengen. Ze zullen daarom wel onbewoonbaar verklaard. Ondertussen zijn onverklaarbaar bewoond. Uitbreiding. Door gestadige ding is de winkel met woning en opslagruimte van Arjen Veenstra in de Witherenstraat al weer te klein geworden. Thans doen B. en W. het voorstel de naastliggende woning - voorheen van veehouder Deinum - aan hem te verhuren. Het lijkt ons een goede oplossing voor een nijpend probleem. Onderhandse aanbesteding bouw van brandweer-garage. In overleg met de Raad hebben B. en W. besloten de bouw van de brandweergarage met bijkomende werken onderhands aan te besteden, door het vragen van een prijs aan een viertal plaatselijke aan nemers. Laagste inschrijfster is de fa. W. Franzen en Zonen. B. en W. stellen voor het werk zoals U weet op de Grote Kampen aan deze firma te gunnen. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! mar oan op har kaerten, dy stêd moast trije kear sa great en dy oare koene wol fordwine. Hwat in reboelje en hwat in opskuor. Wy binne nou tsien jier fierder en kinne mei eigen eagen sjen, hoe great de ynfloed west hat fan dizze studear- keamerwiisheit. En it blykt, dat it pa- troan fan Nederlan krekt itselde bleaun is as hwat it wie, dat de lijn, dy’t troch de tiid hinne yn de groei fan plakken en stêdden siet, jit altyd deselde is. Dat ün- danks tsien jier keamebileid de groei fan libbene plakken trochgiet en de ün- derlinge forhaldingen frijwol gelyk lizze. Ljouwert, as greatste stêd en boppedat haedstêd fan de provinsje, hat in stadige groei trochmakke, it h&ldt neat oer. Dat fait tomear op, omt hjir allerhanne yn- stansjes en ynstellingen har sit hawwe. Tink allinnich mar ris oan de nije Pro- vinsialebibliotheek, dy’t goed 4 miljoen koste hat, oan it P.E.B. oan tsientallen bureaus en kantoaren. Dy stêd moast foarüt flein wêze, mar it is by krüpen bleaun. En büten Ljouwert? Nou, der is in aerdige thermometer foar. By it P.E.B. halde se in list by, hwerop de klanten stean, dy’t mear as in miljoen kilowatt-üre yn it jier forbrüke. Jo fine op dy list alderearst inkelde sintrale nutsbidriuwen, sa as it spoar mei 8.6 miljoen (Hearrenfean) de wetterlieding mei 3.6 miljoen (Noard-Burgum)It Lemster Buma-gemael mei 2.4 miljoen, twa pompstations fan de wetterlieding yn Spannenburg en Ritskebos, togearre 3.2 miljoen en jitteris it spoar to Ljou- hinne gean moast. Hja wiisden wert mei 3 miljoen. Mar it sprekt fan in de zin van te degelijk, te paedago- gisch zou zijn en daardoor wellicht in de ogen van de jeugd te ouderwets. Immers wat er dan wèl verschijnt is het bekroonde manuscript. Bekroonde (d.w.z. door een oudere generatie be oordeelde en gewogen en niet te licht bevonden boeken) worden door de jeugd zelf die blijkbaar andere normen stelt, niet geaccepteerd. Ook in Holland en zelfs Amerika, zijn bekroonde boeken geen bestsellers. Ook „Ik Jan Cremer” werd niet be kroond en werd wellicht de meest ge lezen tienerroman, de vraag daargela ten of dit gezond moet worden geacht of niet. Een hoofdoorzaak van het dalen van de belangstelling voor het Friese kinder boek is ook niet de volgens sommigen te moeilijke spelling (toen er nog geen Friese les op de scholen werd gegeven, werd er een veelvoud van de aantallen van thans verkocht), ook niet dat er voor elke leeftijd niet iets zou zijn. Het fenijn zit in deze staart. Er is wel iets, maar er is niet genoeg. De Friese jeugd is er spoedig op uitge keken. En wat er wèl is, is te weinig bekend. Ook de boekhandelaren zijn niet van alle smetten vrij. Het Friese kinderboek ligt niet op de toonbank, maar staat zo het er is achteraan. Van de 70 boekhandela ren in Friesland hebben er hooguit 30 enige belangstelling voor het Friese boek, de anderen negeren het, hetzij be- A1 heeft het boek nog niet die plaats veroverd, die men het graag zou toe denken, toch mogen degenen, die met het boek te maken hebben (schrijvers, dichters, uitgevers, boekverkopers) niet pessimistisch zijn. Er is namelijk een gunstige ontwikkeling aan de gang, een ontwikkeling ten voordele van het boek. Vreemd genoeg is deze ontwikkeling anders dan mén enkele jaren geleden had voorspeld. Was vroeger de gramafoon (U weet wel met die grote hoorn) favoriet, toen de radio kwam, dachten de pessimistische platenmaatschappijen, dat het met hun rijk wel spoedig uit zou zijn. Het tegen deel bleek al spoedig het geval. De radio bleek niet de grote concurrent van de plaat, maar bleek propagandist, de TV. gaf toen de beatgroepen, liedjezin- gers en zangeressen in levende beelden op het scherm verschenen een nieuwe impuls. Thans is er praktisch in elk gezin, vooral in elk gezin met opgroeiende jeugd, wel een pick-up. Met het boek zien wij eenzelfde ontwik keling. Werd aanvankelijk het boek voor het „kastje-kijken” aan de kant gelegd, dat het Friese kinderboek te goed, dit al spoedig bleek, dat de T.V. niet cul- tuurdodend is, tenminste niet behoeft te zijn, maar eerder cultuurbevorderend. Schrijvers als bijv. G. K. van het Reve, om maar dicht bij huis te blijven, zou den nooit die populariteit hebben gekre gen, die ze nu genieten, indien de TV er niet was geweest. Vond men vroeger alleen een boekenkast in de pastorie en in de woning van de bovenmeester, nu is een dergelijk meu belstuk uit menige kamer niet meer weg te denken. Er zijn natuurlijk tal van andere fac toren aan te wijzen, die het lezen be vorderen: de ruimere vrije tijd, waar over men beschikt; het brengen van de goedkope pocketboeken op de markt, die in ieders bereik liggen, de grotere belangstelling van scholen en opleidin gen voor literatuur, de aandacht die kranten en tijdschriften aan het boek besteden, de grotere welvaart, die af en toe de aanschaf van een boek tot de normale levensbehoefte verklaart, het boek als status-symbool. de moderner boekwinkels met een (semi)zelfbedie- ningssysteem, veranderde koopgewoon ten, waarbij ook van de zijde van de handel het „vrij rondneuzen’’ wordt ge propageerd, het instellen van boeken- bonnen en niet in het minst ook het op dit gebied zegenrijke werk van leeszalen, openbare uitleen-bibliotheken en het rij- den van boekenbussen, mits deze laat ste instellingen niet de gemakzucht be vorderen en de idee, dat, nu men voor een paar centen kan lenen, het kopen van een boek weggegooid geld is, zoals dit in enkele gevallen bij wijze van nevenverschijnsel kan worden geconsta teerd. Ook de uiterlijke verzorging van het boek draagt het zijne er toe bij. De tech niek op grafisch gebied schrijdt voort, de boekomslagen zijn veelal artistiek verzorgd en nodigen tot kopen. Een goe de boekhandel zal goede voorlichting geven. In tegenstelling met al deze optimisti sche geluiden is er helaas één schrille dissonant: Met het Friese kinderboek gaat het snel bergafwaarts, een ver schijnsel, dat reeds enige jaren kon wor den gesignaleerd, maar tot dit moment geen ontwikkeling van tijdelijke aard blijkt te z(jn. Het jaarverslag van de KFFB schreef zelfs in de kop: Frysk bemeboek: laem fan it skiep forstjitten. Niet alleen de KFFB als oudste organisatie op dit ge bied van, o.a. de uitgave van kinder lectuur (sedert 1934) heeft met dit pro bleem te kampen, ook bijv, de Stifting üs Frysk Bemeboek, zoals de verkoop cijfers duidelijk aangeven. NIJSGJIRRIGE FEITEN It is al in jier as tsien lyn, dat de auto riteiten foar it Ijocht kamen mei har „kearn”-theory as grounslach foar de yndustrialisaesje. Fabriken moasten allegearre bymekoar brocht wurde, sce ne se bistean bliuwe; inkelde stêdden moasten ütgroeije to minimael twahün- derttüzen minsken oars doogde it kli- maet net foar it moderne libben en fan it plattelan koe men wol pendelje nei dy greate stêdden ta. Jonge en pypjonge ekonomen, krekt fan de kolleezjebanken, wisten krekt to fortellen, hwert it hinne gie en om ook niet redelijk dat de toch al zwaar belaste kerkvoogdij van de Hervormde gemeente in Exmorra de kosten van de klok alleen gaat dra gen. Het mag. Bolsward bereikten enkele goedkeuringen, waarop reeds lang werd gewacht. Zo is bijv, de verkoop van het Sint Jozef gebouw aan lom- Munchen: In het proces tegen de oor logsmisdadigers Harster c.s. zijn de vonnissen uitgesproken. V.l.n.r.: Ger trud Slottke, 64, werd veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf; Wilhelm Zoepf 58, tot 9 jaren tuchthuisstraf en Dr. Wilhelm Harster, 62, tot 15 jaar tucht huisstraf, hier tijdens het uitspreken van het vonnis

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1