Sukarno draagt Presidentiële Gabe Skroar bevoegdheden over Partij van de Arbeid buiten het formatiespel hark en sjoch Vlootbombardementen in Vietnam X* E L VRIJDAG 3 MAART 1967 Hwat haf i i i i i Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workurn. I 1 106e JAARGANG No. 18 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üs hjoed to sizzen El Tegenstand. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Den Haag: Z.K.H. Prins Claus heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan de Centrale Kamer voor Handelsbevordering. Bjj zjjn aankomst aan de Kamer tekende de Prins het Gastenboek; achter hem de voorzitter Sidney J. v. d. Bergh (1.) en de algemeen Directeur, Drs. B. J. Vdink le week maart 1917 Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) enige tijd niets meer heeft gehoord, is hierdoor verzwakt. Aanvankelijk zag het er nog naar uit, dat ook de grote winnaar van de ver kiezingen, D’66 zou meedoen. De in formateur deed althans zijn best om de nieuwe groepering in te schakelen. Mr. Hang van Mierlo, de jonge leider van de Democraten ’66, weigerde echter zich in Iets nieuws! Appelmoes van Goudreinet- ten per blikje 35 cents. Na 5 weken in de Zuiderzee in het ijs te hebben gezeten is de stoomboot Jhr. van Geusau te Kampen aangekomen. Een voorstel van B. en W. van Bolsward de kermis af te schaffen door de raad verworpen met 7 tegen 5 stemmen, het sub-voorstel de kermiszondag te laten vervallen en de kermis voortaan te hou den van maandag tot zaterdag aangeno men met 8 tegen 4 stemmen. In Duitsland worden woekerwinsten ge maakt met vleesloze worst, bereid uit gemalen en gekookte gerst en gort ver mengd met bloed en geperst in worst- vellen. Voor de smaak zijn kruiden toe gevoegd. Het ijs in de haven van Lemmer gebro ken. In hopen lju sizze elkoar foar it trouwen to min de wierheit en nei it trouwen tofolle Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 „schone kant”, de auto eerst moet keren om die tussen te voegen. Spaar uw kennis de strafport. Op het postkantoor worden in de ver zending nog veel stukken aangetrof fen, welke niet volgens de nieuwe tarieven zijn gefrankeerd. Ter voor koming van beporting wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat o.a. briefkaarten thans met 15 cent in plaats van 12 cent en drukwerken t.m. 20 gram met 12 cent in plaats van 10 cent moeten worden gefran keerd. Volksstemming. Zond u uw verlang lijstje al in? Wij bedoelen het stem biljet van de volksstemming. Wij wachten nog even. Gesignaleerd bij Van der Berg te Zurich een groen-gele dwergpapa- gaai. Wie mist hem (of haar, het kan nl. ook wel een mamagaai zijn, dit viel zo niet te onderscheiden. Een konijnenliefhebber uit Bolsward toog, belust op gezinsuitbreiding in het konijnenhok, met zijn lievelings dier naar de ram. Hier bleek zijn dier zelf een ram te zijn. het wat vage (in)formatiespel te stor ten omdat, naar hij zei, hij tevoren al wel kon vertellen, dat de ideeën over de vernieuwing van ons politieke stelsel, die binnen het gezelschap van D’66 zo sterk leven, geen enkele reeële kans zouden maken. De belangrijkste beslissing van de in formateur was het buiten spel zetten van de Partij van de Arbeid. Dr. Zijl- stra motiveerde dit met de verklaring: Voor de heer Den Uyl (aanvoerder van de PvdA van dit ogenblik) is een over leg over punten van het regeringspro- gram alleen mogelijk indien de infor mateur eerst heeft gekozen voor een re- geringscombinatie met de Partij van de Arbeid. Deze weg is voor de informateur onbegaanbaar. Door het stellen van deze eis vooraf schakelt de PvdA zichzelf in deze fase uit.” Helder kan men deze verklaring nauwe lijks noemen. Het komt erop neer, dat de informateur een keuze heeft gedaan, juist ómdat een van de er bij betrokken partijen het hem gevraagd heeft. En de partij, die met het verzoek is gekomen, is dan buiten spel gezet. Beter was wel licht de simpele uitlating geweest, dat de huidige politieke verhoudingen een samengaan van KVP met WD méér rechtvaardigen dan een combinatie tus sen KVP en PvdA. Maar zo duidelijk wil men op het ogenblik kennelijk nog niet zijn. Na lange strijd en lange gesprekken heeft president Sukarno van Indonesië zich midden vorige week dan eindeltfk bereid verklaard de presidentiële bevoegdheden over te dragen op generaal Suharto. Dat ls minder dan men verwacht had. Men had erop gerekend, dat Sukarno volledig zou aftreden en wellicht gebruik zou maken van de mogelijkheid de rest van zijn dagen in het buitenland door te bren gen. Maar h(j blijft op zijn stoel kleven, ook zonder macht, in afwachting van de zitting van het voorlopige volkscongres, dat van 7 tot 11 maart in Djakarta bij een zal komen. Daarin bestaat een sterke stroming Sukarno van zijn president schap te ontheffen, waarbij men zich vooral beroept op zijn houding tegenover de communistische staatsgreep in 196a, op de corruptheid van zijn regime en op zijn wanbeheer. Ambteljjke molens. Een H. en Sj.- correspondent klaagde dat de ambte lijke molens zo langzaam malen, In oktober had een plaatsgenoot reeds een adres gestuurd naar het gemeen tebestuur, nog steeds is er geen ant woord. Onze rubriek wil geen klach- Informeert Geboortelepel. Hierover hebben we al veel geschreven, en we zouden er niet op terug zijn gekomen, als er geen bericht uit Canada was geko men. De broer van bovenbedoelde briefschrijver bezit hier een lepel waarop staat ,,Op Paulus’ bekerings- dag reden wij met gedrieën over zee naar Enkhuizen, die stee en namen deze lepel ter gedachtnis mee.” Dit moet dan geweest zijn op 19 febr. 1736. Wij boffen wel dit jaar. Boiswards Nieuwsblad Vertraging. Na het tussenbezoek aan .de koningin, dat informateur 2!ïjlstra het afgelopen weekeinde bracht, is er enige vertra ging gekomen in zijn politieke werk zaamheden. Dit werd veroorzaakt door het bezoek van de Engelse premier Wilson en diens minister van buiten landse zaken, Brown, aan Den Haag. De beide Engelse bewindslieden wilden hier praten over de mogelijkheid van Engelands toetreding tot de Euromarkt. De Engelse economie voelt zo langza merhand de gevolgen van het buiten spel staan ten opzichte van het grootste deel van de Europese markt. Londen voelt er veel voor te worden toegelaten tot de club van Europese economische machten. Tijdens de kabinetten Marjj- nen en Cals bestond er geen twijfel aan de steun, die Nederland bereid is aan het Engelse streven te geven. Premier Wilson leek in eerste instantie te willen nagaan hoe de heer Zijlstra over dit probleem denkt. Hij behoeft zich daar over geen zorger. te maken. Wat dit be treft, zal er weinig in de Nederlandse, buitenlandse politiek veranderen. Het was echter wel nuttig om daarover de ze week nog eens duidelijk te praten. Ondanks de vertraging gaat het toch snel met de (in)formatiebesprekingen. Midden deze week wilde dr. Zijlstra al met de leiders van KVP, VVD, ARP en CHU aan tafel gaan zitten om te onder handelen over het nieuwe regerings programma en de bezetting van de re- geringszetels. Een werk, dat eigenlijk aan een formateur zou moeten worden overgelaten. Zolang echter dr. Zijlstra nog geen duidelijke uitspraak doet over de vraag of hij nu premier wil blijven of niet is de benoeming van een forma teur (die welhaast automatisch minister president zal worden) niet wel mogelijk. Ook foutief is de bebording op het Skilwyk. Rijdt men deze straat op, en keert men op de weg, dan mag men aan beide zijden parkeren. Men is dan niet een bord gepasseerd, dat dit verbiedt. Dit staat n.l. aaij beide uiteinden slechts aan één kant en bij een tweezijdig verbod moeten er nu ook twee borden staan. De wisseloorden, om nog even in het verkeerstechnische vlak te blijven, doen het goed, al moet het even wennen en heeft niet ieder de ka lender in zijn hoofd. Lastig is het bepaald, dat men komend van de Informateur Zijlstra heeft snel gewerkt. Na een week was al duidelijk welke rich ting dr. Zijlstra wilde ingaan. Hij kwam eind vorige week met de niet zo erg verrassende conclusie, dat de Partij van de Arbeid zichzelf buiten het formatie spel had gezet. De fractievoorzitters van de KVP, VVD, ARP en CHU leken het met hem eens te zijn, zodat begin deze week zo op het eerste gezicht niets meer in de weg scheen te staan van een kabinet, dat steunde op een coalitie van KVP- ers en liberalen samen met de twee grote protestantse partijen. noorden van de gedemilitariseerde zone langs de grens tussen Noord- en Zuid- Vietnam door Amerikaanse artillerie wijzen er volgens waarnemers op, dat men in Washington geen hoop koestert op een snel gesprek. Politici hebben de soms als hebbelijk omschreven gewoonte om voortdurend een slag om de arm te houden. Men mag dat bestrijden, het heeft toch zijn voor delen omdat men hierdoor later altijd kan beweren, dat „men het wel heeft geweten.” Een dergelijke reserve kon men ook bij informateur Zijlstra beluis teren. In de belangrijke verklaring, waarmee hij de PvdA op een zijspoor rangeerde, zei dr. Zijlstra heel nadruk kelijk, dat dit „in deze fase van de in formatie” gebeurde. Hij laat dus nog helemaal open wat er in de nabije toe komst kan gebeuren. Dat is ook wel juist. De liberalen kunnen, nu zij weten, dat de PvdA weinig kans maakt, zulke ho ge eisen stellen aan hun eigen naar zij menen onmisbare deelname aan e nieuwe regering, dat het voor de an deren een onaantrekkelijke zaak wordt om op deze eisen in te gaan. Het gaat en Wymbritseradeel. Daar staat tegenover, dat volgens som migen Sukarno, van alle werkelijke macht ontheven, zijn nut kan hebben als symbool van eenheid van de maar nl te verscheiden Indonesische bevol king. Voor vele Indonesiërs is Sukarno de man, die het verzet tegen het Neder landse kolonialisme heeft geleid. In de laatste jaren van zijn bewind heeft hij echter de boog te veel gespannen. Zijn strijd voor West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) kon men zien als een voltooiing van de strijd, die hij voor de tweede wereldoorlog al begonnen was, maar de daarop aansluitende „confron tatie” met Maleisië, die hem ook deed besluiten uit de Ver. Naties te treden, wekte verzet, vooral ook omdat de kos ten ervan hoog waren. Het zal vele Indonesiërs evenmin aan genaam zijn geweest, dat Sukarno en zijn minister van buitenlandse zaken, Subandrio, zo sterk toenadering zochten tot communistisch China. Oranjestad (Aruba): Dezer dagen is Maxim Hamel hier in het huwelijk ge treden met mej Corry van Heiningen. Op de foto zien we het paar, dat hier gelukgewenst wordt door Rika Jansen en Kees Manders tenvergaarbak zijn, eens ter plaatse. De ramp van 1823. Een lezeres uit Witmarsum vertelt dat haar over grootvader Sj. Pietersma deze ramp heeft meegemaakt. Hij was boer op' Vijfhuis bij Wolsum, moest vluchten en vond onderdak met de 5 koeien, die er nog over waren op de Mar molen bij Blauwhuis, tot op heden ten dage nog een hooggelegen punt. Culturele revolutie op de aftocht. In het begin van de jaren ’60 was dit China een zeer expansieve mogendheid. Het was India binnengevallen en was er weer uitgetrokken, het intensiveerde de tegenstelling tot Rusland in een po ging de leiding van de communistische wereld in handen te krijgen, het voerde een op invloed gerichte diplomatie in Afrika en Azië. Het is mogelijk, dat Sukamo meende de vermeende loop van de geschiedenis voor te blijven en al vast een wit-voetje bij Peking te halen. Sukarno’s politieke ondergang is paral lel gelopen met de vermindering van de Chinese invloed in Azië en de rest van de wereld, een vermindering van in vloed, die, gekoppeld aan de van liever lee naderende aflossing van de wacht in Peking, geaccentueerd is door- de culturele revolutie. Het hoogtepunt van deze revolutie Schijnt nu wel voorbij te zijn, de stem men van het gezonde verstand beginnen weer door te klinken. Er worden voort durend meer groepen rode gardisten en revolutionaire rebellen ontbonden, ter wijl er zelfs aankondigingen zijn, dat leiders van die groepen zullen worden gearresteerd wegens ophitsing van de massa. Tsjen Po-ta, de secretaris van Mao Tse-toeng, heeft het betreurd, dat oude partijleden zijn mishandeld en in het openbaar vernederd. Premier Tsjoe En-lai, zelf wel eens beschuldigd door de rode wachters, betreurde het, dat rode wachters Tsjang Lin-tsjih, de mi nister voor de steenkoolindustrie, veer tig dagen lang hadden ondervraagd, hetgeen tot de dood van de minister had geleid. Cong.respartij sterk achteruit. In'India zijn nu de uitslagen bekend geworden van de verkiezingen, die van 15 tot 21 februari zijn gehouden. Onge veer 140 miljoen kiezers hebben hun stem uitgebracht. De machtige Congres partij heeft ernstige verliezen geleden en heeft in het parlement in Delhi nu nog maar een meerderheid van 51 in plaats van 238 zetels. Het verlies van de Congrespartij betekende winst voor de conservatieve Swatantrapartij, voor de orthodox-hindoeïstische Jan Sangh, maar ook voor de communisten, die van 29 op 40 zetels kwamen. Opmerkelijk is, dat tegenover de winst van de Jan Sangh, die vooal in het hindoeïstische noorden van India winst boekte, in de zuidelijke staat Madras een lokaal- nationalistische partij de Congrespartij verpletterend heeft verslagen. De Dra- widische partij bindt de strijd aan tegen het opdringen van het noordelijke Hindi als voornaamste taal en wenst een gro tere autonomie van de deelstaten. Een vrij groot aantal leidende figuren van de Congrespartij is niet herkozen en dat zal in de partij zelf de nodige machtsverschuivingen en beroeringen geven. Vlootbombardement. Terwijl er nog steeds geen aanwijzingen zijn, dat de af en toe opduikende ge ruchten over pogingen en bereidheid tot onderhandelen in de kwestie-Vietnam ook maar een grond van waarheid heb ben, hebben de Amerikanen nu oorlogs schepen ingeschakeld bij de beschieting van doelen in Noord-Vietnam. De re gering in Hanoi heeft hierop met een felle verklaring gereageerd, maar de Amerikanen wijzen er op, dat dit geen intensivering van de oorlog is, hetgeen natuurlijk ook niet helemaal juist is. Maar deze bombardementen door de vloot en de beschieting van doelen ten hierbij om een kwestie van onderhan- delingstaktiek. Het zou niemand behoe ven verbazen als de heren Toxopeus en Beernink slapeloze nachten hebben ge had over de vraag hoeveel zij als be loning kunnen vragen voor hun bereid heid de rol van oppositiepartij om te ruilen voor die van regeringspartij. Nauw verband hiermee houdt de tegen stand, die ontegenzeggelijk binnen de KVP en binnen de ARP bestaat tegen een samengaan met de liberalen. Hoe groot deze tegenstand was, kon begin deze week niet helemaal worden ge schat. Enig houvast mocht men hebben aan een artikel van de anti-revolutionair dr. Bruins Slot in het AR-dagblad Trouw. Hij schreef, dat een samengaan met de VVD „griezelig” is. „Men kan zeggen”, aldus deze vroegere fractie leider van de ARP, „dat men bij een samenwerking met de PvdA ook be paalde moeilijkheden kan hebben. Maar voor een christelijke, politieke partij, die een bepaald sociaal-politiek beleid voor ogen heeft, kan het er alleen maar om gaan, dat zij dat tot geen prijs ver loochent.” De heer Bruins Slot, wiens invloed bin nen de Anti-Revolutionaire Partij men niet mag onderschatten, maakt een duidelijke tegenstelling tussen de on tegenzeggelijk zeer grote economische kwaliteiten van dr. Zijlstra en de in Nederland eveneens onbetwistbare nood zaak van een duidelijk politiek beleid. Zijn stelling komt er vooral op neer, dat er een tegenstelling moet bestaan tus sen de wens van de economen („Wat kan er gebeuren?”) en de wens van de politici („Wat moet er gebeuren?”)* Volgens zijn inzichten heeft de vraag van de economen op het ogenblik teveel de voorkeur. „straf” voor laatkomers. Wiebelen. Een van d< torenspitsjes naast de bekende „morenkop” aan de voorgevel heeft in de laatste storm gewiebeld. Denk om uw hoofd als u er langs loopt. Onoverzichtelijk is de verkeers situatie bij de Gasthuisbrug. Komen de van richting Zandsterpoort heeft men blijkens een bord voorrang op verkeer van rechts (over de brug komend), maar hier staat geen bord. Beide hebben dus voorrang. Vroeg of laat komt hier een botsing uit voort. De oplossing. Hier zal iets aan wor den gedaan, aldus horen we van be voegde zijde, waarschijnlijk gaan al le borden weg en komt er alleen een X-teken (gevaarlijke kruising). Demp de put voor het kalf verdron ken is. Kiezer koos nieuwe fiets. Mevr. T. Postma-Kuiper van de Bonjeterper- weg onder Exmorra is met de ver kiezingen op 15 februari j.l. haar fiets kwijt geraakt. Een andere stem gerechtigde inwoner van Exmorra of Allingawier heeft, behalve een nieuw Tweede Kamerlid, toen ook een nieuwe fiets gekozen. Koos er dubbel? Zuiveringsinstallatie voor rioolwater in Tzum? B. en w. van Franekera- deel stellen de raad voor de Kon. Nederlandse Heide Mij. opdracht te geven voor het opmaken van plan nen voor een rioolwaterzuiverings installatie in Tzum. Het plannen maken alleen zal de gemeente f 20.000 gaan kosten. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! In antieke stijl is nu de burgemees- sterskamer en de Vierschaar ge schilderd. Niet meer gebroken (en vuil-) wit, maar grijsachtig groen met witte randjes. Trots toonde bur gemeester Mulder deze verbetering. Net iets voor H. en Sj., vond hij. Lopend kwartiertje. De zandloper is ook weer in ere hersteld. Klokke ze ven plaatste de burgemeester de an tieke tijdmeter op de lessenaar en toen de laatste korrels weggegleden waren, keerde hij het „lopend kwar tiertje” om. Juist op dat moment ar riveerde „suver efter de püst” nog wethouder Oldenziel. Een tiental zandkorrels later en hij zou zijn presentiegeld hebben gemist, de Zoetere broodjes. Men heeft de vorming aangekondfgd van een commissie voor belangrijke en geheime zaken onder leiding van Kang Sjeng, een van de leidende figuren van de culturele revolutie. De taak van deze commissie is toezicht te houden op het weer opnemen van gezuiverde partij functionarissen in de besturen, tot wel ke stap enkele dagen tevoren het be sluit was gevallen. Men zou hieruit de conclusie kunnen trekken, dat het doel van de culturele revolutie voor Mao en zijn groep niet geheel bereikt is. Zij wilden door de mobilisatie van de be volking, buiten de partij om, de macht breken van de partijbureaucratie, die vermoedelijk al had laten merken hele maal niet zo ingenomen te zijn met de positie van Lin Piao als kroonprins van Mao. De rode wachters wisten het doel niet te bereiken en Peking heeft zelfs een beroep op het leger moeten doen om de aanhangers van Mao in een aan tal plaatsen de macht in handen te la ten houden. De afgelopen weken bereikten berichten de buitenwereld, dat in grote delen van China de plaatselijke en regionale lei ders zich tegen de maoisten bleven ver zetten. Wanneer nu zoete broodjes wor den gebakken, kan dat weinig anders betekenen dan dat Mao zijn doel, een zuivering van de gelederen, niet heeft kunnen bereiken. De positie van een Lm Piao, over wie men overigens ai v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1