Antiek bij karrevrachten 6ahe SKroap Haartransplantatie oplossing kaalheid voor af hark en sjoch Goed nieuws voor kaalhoofdigen die mei de handen in hel haar ziiten Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes 10<5e JAARGANG No. 19 r. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 7 MAART 1967 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wymbritseradeel. ós hjoed to sizzen Vrees voor Japanse invasie in Australië. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch! Aanmeldingsplicht voor studerenden. Tj. de J. Advertentieprijs: 16 cent per mno Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Amsterdam: Het hoofd van het Weense documentatiecentrum voor Joodse slachtoffers van Nazi-vervolging, Simon Wiesenthal, hier tijdens een pers conferentie naar aanleiding van de uitgave van het boek „Moordenaars onder ons’ van zijn hand 2e week maart 1942 Rounüt de wierheit to sizzen is altyd goed foar de lju dy’t it oanhearre mar foar de man dy’t it docht kin it vvolris kwea wêze Naar Parijs ging met zes soortgeno ten de zwartbonte Lutke Gretha 114 van A. N. Osinga te Pingjum. Het dier zal Frieslands roem verdedigen op de landbouwtentoonstelling in de Franse hoofdstad. Wij hopen niet dat Bolsward en om geving er de dupe van worden, maar feit is, dat minister Witte, thans nog demissionair bewindsman van Volks huisvesting en Woningbouw, op de valreep nog beperkende maatregelen heeft ingevoerd waarbij Friesland dit jaar 400 woningen minder zal moeten bouwen. De PTT laat zich ook wel van de goede zijde zien. Mevr. G. Jorritsma- Salverda (Mariënpoort no. 1) stuur de haar zoontje met 3 „oude” brief kaarten a 12 ct naar het kantoor met geld voor byplakiken. Inplaats van dit te doen komt zoonlief met 4 driecentse zegels thuis. Op verzoek heeft tante Pos alle post gecontro leerd en alsnog eigenhandig bijge plakt. Petje af. W’elvarend Over het algemeen heeft de antiquair het moeilijk met het vinden van geschikte handelswaar. De zogenaamde .knockers’ komen hem echter te hulp. Het zijn lie den, die alle huizen langs gaan in de hoop oude rommel” op de kop te tik ken. Die brengen zij iedere zaterdag ochtend naar een bepaald deel van de Portobello Road, waar men in alle vroeg- Eenmaal per week ondergaat een direc teur van een New Yorks reclamebureau ’n nogal bijzondere operatie. Dan ver wijdert een huidspecialist kleine stukjes behaarde hoofdhuid van het achterhoofd van zijn patiënt, die op een indrukwek kende kale plek boven op zijn hoofd worden geplant. Na ongeveer honderd- vijftig transplantaties, die ongeveer drie maanden zullen duren, zal 's mans hoofd weer op de oorspronkelijke wijze met haar zijn bedekt. Acht jaar geleden kon slechts de pruik de kaalhoofdigen soelaas bieden, aange zien andere oplossingen voor het pro bleem meer op commerciële dan op we tenschappelijke kennis stoelden. Het bo vengenoemde .ponstransplantatiesysteem’ heeft naar schatting tienduizend mannen en enkele vrouwen een fraai hoofd met haar geschonken. Deze door dr. Norma Orentreich ontwikkelde methode wordt 1958 1962 1965 Dütsklên 60.000 ton 168.700 ton 373.500 ton de prijs waard. Men dient echter wel over veel tijd, geld en een behoorlijke dosis resterende haargroei te beschikken. Hopelijk openen aktiviteiten ep onder zoekingen, zoals door Dr. Norman Oren treich worden verricht, nieuwe perspec tieven voor het probleem van de kaal hoofdigen. 50 jarig bestaan ambachtstekenschool te Bolsward. Staat ter dekking. Friese stam- en pre- miehengst Stoffel. B. P. v. d. Velde te Spannum. De melkprijzen in de plattelandsgemeen ten met 1 cent verlaagd. Het wekt bevreemdend dat het publiek boter prefereert boven margarine. Mar garine heeft immers hetzelfde vetgehalte en is uit voedings-oogpunt volwaardig. Laat ons liever tevreden zijn dat mar garine de soms optredende verstorin gen in de boteraanvoer helpt overbrug gen. Het nieuwe geld is nog wat onwennig, niet alleen wat de grootte, maar ook wat dé kwaliteit en de beeldenaars betreft. 60-jarig bestaan ziekenfonds S.D.O.S. (Sterk door Onderlinge Samenwerking) te Arum. Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ferelen op. In de zucht naar waardevolle voorwerpen vergeet men wel eens de realiteit. Bolswards Nieu wsblai te eenvoudige stalletjes heeft opgezet. De antiquairs en opkopers van het betere deel van deze straat komen daar dan hun keuze maken; later op de dag ko men de antiekjagers dezelfde artikelen tegen aanzienlijk hogere prijzen kopen. De driehonderd vergunninghouders, die schouder aan schouder langs de straat staan, doen goede zaken. De enorme be langstelling voor antieke voorwerpen en alles wat daar voor het minder ge oefende oog voor door gaat, heeft de ver kopers tot welvarende lieden gemaakt. Wie op een gunstige plaats zijn waren mag opstellen, kan op een jaar-inkomen van rond de vijftigduizend gulden reke nen. Zelden beseft men hoe rijk sommigen van hen wel zijn. Een toeriste uit Melbourne zag de afge lopen winter een koopman huiveren in de gure wind. „Arme kerel”, zei ze, „kun je nergens heengaan om warm te worden?” „Jawel dame”, sprak de verkoper, mijn Bentley staat om de hoek en die heeft een kachel, maar ik kan mijn kraam niet alleen laten.” De Australische had sterk de indruk voor de gek te worden gehouden en liep kwaad weg. Natuurlijk had de koopman geen Bentley. Hij had een Jaguar. Wensen. Vele suggesties zijn al ge daan. Hier een korte bloemlezing: parkeerstrepen op Plein 1455; avond- verlichting van alle etalages; open bare toiletten voor dames; platen service; couponhuis; exclusieve da mesmode; kunstzaak; beleefdheids- actie en een bioscoop. V.V. GOGH Een kunstminnend advocaat betrad enige tijd geleden een van de vele antiekwin- keltjes van Portobello Road. Hij bekeek enkele schilderijen, maar had moeite zich te beheersen toen hij in spichtige letters achter op een van de doeken V.V. Gogh geschreven zag staan. De man verbleekte. Snel zocht hij naar een paar andere schilderwerkjes en informeerde Artikelen die men in Bolsward graag zou kopen: gramofoonplaten, motor- accesoires, diëetartikelen, hobbyarti kelen, grote maten mantels, kwark, hazelnoottaarten en pannekoekpas- teitjes, om maar enkele te noemen. Hichtum heeft weer een plaatsnaam- bord. Er staat nu bij ..Gemeente Wonseradeel”, dit om te voorkomen dat men dit dorpje zou gaan zien als voorstad van Bolsward. Voorlopig nog geen invoering achtste leerjaar. In het Plantsoen wordt druk ge bouwd aan de uitbreiding van het koelcellencomplex van exportslagerij Bolta. Het wordt een koude bedoe ning daar. De Koffijplaets rijst als een padde stoel overeind. Wellicht zit u met Pasen op het terrasje. Aan het Laag Bolwerk verrees een kolossale uitbreiding van fa. An- tonides, met benzinepomp en al. Goed gëzien, dit wordt op den duur een belangrijke verkeersader. Afbraak. De betonindustrie met woonhuis van fa. Kuiper, ligt al bij na tegen de vlakte. Een offer op het altaar van de verkeersveiligheid. Uit de weilanden rond Oosterlitten.» werd een hoeveelheid hout ontvreemd, i De Spar supermarkt van De Wagt aan de Dijkstraat opent woensdag a.s. de poorten. Er naast komt een koffiebar, die nog om een naam vraagt. Wat dunkt u van „De Wagt- plaets?” Wij wachten nog even met het pu bliceren van de uitslag van de volks stemming over de koopavond en winkelsluiting. Misschien stuurde u nog niet in. Het kan nog. Formulier zoek? Dan maar per brief. De vra gen waren: Een volle dag winkel sluiting Zo ja, wanneer Een koopavond? Zo ja, welke? Verder aanbevolen voor suggesties. En inderdaad niet helemaal zonder re den, want niet zo lang geleden bleek ’n vies, dik onder het stof zittend schilderij een Rubens te zijn en een ander een Re noir. Een geluksvogel, die op zoek was naar een goede kettingsluiting kocht voor zeven shilling een zwarte kralenketting. De kralen bleken echter zeldzame zwarte parels te zijn, die een waarde van enige tienduizenden guldens vertegenwoordig den, aldus het oktobernummer van Het Beste in een reportage over deze kleur rijke antiekmarkt. Natuurlijk levert de jacht op antiek de meest wonderlijke ta- gjin of hast gjin swiete molke mear, hja stappe oer op de kunstmolke, dy’t ünder allerhanne nammen op ’e merk komt. Dy kunstmolke wurdt makke fan dy meagere molkpoeijer mei goedkeape fetten yn pleats fan it djüre büterfet en mei tige goede risseltaten. Sawol yn üs lan as yn Dütskian, België en Frankryk halde de fabriken op mei it djüre en swiere transport fan dreage molke, mar meitsje se der poeijer fan foar kunstmolke, bigge- en keallemoal. Dit hat sa’n omvang krige, dat yn Amearika, dêr’t hja bergen molkpoeijer opslein hiene, de pakhuzen nou leech komme to sitten. Dat hat lykwols ek in oare oarsaek. Amearika docht hiel hwat foar de ear- me lannen en ien fan har produkten yn de tropyske en sub-tropyske lannen wie de molkpoeijer. Dat is noch sa. Okker- deis hawwe wy leze kinnen, dat de CCF to Ljouwert in fabryk oprjuchte hat op de Phillipinen om kunstmolke to pro- dusearjen foar dy earme lannen, de kondins blykt dêr to djüi to wezen foar de measten. Datselde dochi Amearika jit inkelde jierren. Mar ek yn Jerope wurdt de fraech hieltyd greater, omt it gesleep mei dreage molke fjirst to djür wurdt. Yn Nederlan is de produksje fan meagere molkpoeijer yn tsien jier al fordübele, mar it forbrük is folie mear omheech gien. Sadwaende bilibje wy nou it feit, dat wy likefolle molkpoeijer ynfiere as wy seis meitsje, sawol üt de buorlannen as üt Amearika en Canada. Yn in publikaesje fan ien fan de greate féfoerfirma’s, dy’t him op dit terrein tige ütleit, waerden inkelde eilërs De Portobello Road in Londen loopt met zijn veie bochten van Hyde Park naar het noorden. Anderhalve kilometer lang ziet men weinig anders dan winkelpuien, winkelgalerijen, handkarren en kraampjes. Het is een kleurrijke bazaar, waar men het cockney in alle toonaarden kan beluisteren. Overal, tot op straat, liggen de voorraden antieke of alleen maar oude voorwerpen. In de winkels glanzen de koperen beddepannen en geven oude muziekdozen liedjes uit de tijd van de Boeren oorlog ten beste. Stoelen, tafels eni bureaus staan tussen de schilderijen en be schilderde attributen door schuifelen de duizenden belangstellenden, die hier, met een hoopvol hart, een Rembrandt hopen te bemachtigen. in het aprilnummer van het maandblad „Het Beste” besproken. Dr. Orentreich, die dermatologie doceert aan de universi- teit van New York, gaat op de volgende wijze te werk. Allereerst verwijdert hij een klein rond stukje huid van ongeveer vier milimeter doorsnee van de kale plek Hij doet dat met behulp van een proef- excisieboortje, een hol naaldachtig in strument, dat voor het nemen van weef- selmonsters wordt gebruikt. Bovendien boort hij met dit instrument op de donor- plaats een klein haardragend stukje huid uit. Dit drukt hij vervolgens in het kale hoofdhuidwondje. Een eenvoudige druk met de vingertoppen houdt ’t transplan- taat op zijn plaats totdat zich na enkele minuten een stolsel heeft gevormd, waar door het blijft zitten. Het is in wezen ’n vrij simpele ingreep, die slechts een plaatselijke verdoving vereist. Voor het op deze wijze tot stand brengen van een volle haardos zijn, aangezien elk stukje donorhuid slechts zes tot zestien haren heeft, driehonderd tot vijfhonderd trans plantaties nodig. Omdat ieder transplan- taat de tijd moet hebben om te helen voordat er een nieuw kan worden ge plaatst, is het aantal van deze kleine operaties, dat achter elkaar kan worden uitgevoerd, beperkt. Per week kunnen echter vijf enzeventig transplantaties worden ver richt, alhoewel het tevens het maximum aantal is. Bij iemand dit matig kaal is kan dr. Orentreich binnen een maand de behandeling voltooien. Breken er nu gelukkiger tijden aan vóór deze man? Even lijkt het er op, maar al spoedig begint opnieuw de haar uitval, een situatie die de betrokkene zo goed kent. De patiënten worden echter van tevoren gewaarschuwd, dat dit proces zich zal voordoen. Bovendien is 't slechts van tijdelijke duur, want na ongeveer twee tot drie maanden beginnen opnieuw de haren te groeién, van dezelfde sterkte en kwaliteit als die van de donorplaats. Niet iedere kaalhoofdige kan door mid del van haartransplantatie uit zijn weinig benijdenswaardige positie worden ver lost. Het is bijv, noodzakelijk, dat de donorplaats voldoende haar heeft. Daar naast spelen factoren als tijd en geld ’n belangrijke rol. De huidspecialist dient veelvuldig te worden bezocht terwijl voor een transplantatie een bedrag, variëren de van ongeveer twintig tot tachtig gul den in rekening wordt gebracht. Van daar dat de patiënt na afloop een reke ning kan verwachten, die de vierduizend gulden kan overschrijden. Een toenemend aantal mensen in de Verenigde Staten, van uiteenlopende beroepen, vinden het GREATE FOROARINGEN Der is wol hast gjin gebiet, dêr’t de for- oaringen sa great west hawwe as by de keallehalderij en mesterij. Tsientallen jierren koene wy is byld fan de nofte- ren keallen, dy’t meast foar in pear ryksdaelders har wei founen nei de slachter. It nofteren keallefleis, meast fan de bollekeallen, koe men yn de maeitiid rounom fine, it wie lekker, mar rij ieten, hwant it bilune hurd. Sünt inkelde jierren is dizze situaesje alhiel foroare en wurde de keallen, dy’t net foar de fok brükt wurde, meste. Der is yn de lannen om üt hinne tige forlet fan mest keallefleis en dêrom sjocht men langer net mear dy weinen mei Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Benoemd tot vader en moeder van het Weeshuis te Bolsward het echtpaar Schipper-Rijswijk te Amersfoort. Driemaal is scheepsrecht. Dans school Vieberink heeft een ongekend succes geboekt, door in de AVRO- danstest drievoudig kampioen te worden, nl. in de A, B en C klasse. De dansers in de A groep, W. Yede- ma en I. de Jong, krijgen een reis naar Schotland aangeboden. Op 28 april zullen ze dansen in het Kur- haus te Scheveningen. Installatie. Majoor mr. A. J. Dek, districtscommandant der rijkspolitie te Heerenveen, heeft in het gemeen tehuis van Baarderadeel de nieuwe adjudant, de heer J. Hoekstra, voor heen opperwachtmeester te Tzum, geïnstalleerd. Adjudant Hoekstra volgt opperwachtmeester Rinsema op. bij de eigenaar onverschillig naar de prij zen. „Geef me maar tweehonderd pond voor het hele zaakje”, zei de eigenaar, die nog met een andere klant bezig was. Met trillende vingers zocht de advocaat naar zijn portefeuille. Zijn hart stond bijna stil toen hij bemerkte, dat hij te weinig geld bij zich had. Vrezend dat het meesterwerk hem zou ontglippen, vroeg hij de man of hij ook cheques aannam. Deze knikte bevestigend. „Op wiens naam moet ik hem uitschrijven”, vroeg de advocaat. „Zet er maar precies op wat daar staat”, op een uithangbord wij zend. Tot zijn stomme verbazing las de rechtsgeleerde: V.V. Gogh. nofteren kealtsjes, soms jit wiet en dampend op ’e merk. Dat is foarby. Dêrneist is, der ek op de niingde bi- driuwen, yn de sanstreken, in bilang- rike foroaring komt op de buorkerijen. Waerd yn dy hoeken de dreage molke by aids altyd brükt foar de bargen, sadat de measte suvelfabriken 70% fan de molke as dreage molke nei de boer werom stjürden, ek dat is praktysk foarby. Dizze beide dingen hingje mei- mekoarren gear. Der is in soarte fan revolüsje komd yn de weardearring fan de dreage molke. Hja wurdt nou prak tysk foar in oergreat diel ta meagere molkpoeijer droege en foarmet dan in produkt, dêr’t in greate merk foar is. Foar de oarloch wie dy molkpoeijer der ek, mar wy sieten der meast mei yn 'e mage. Yn de krisisjierren hat it regear op al lerhanne wizen bisocht se earne yn kwyt to wurden, net allinnich yn in for- plichte minging yn it féfoer, mar ek de bakkers waerden twongen safolle per- sint op to nimmen yn it moalmingsel foar de bölle-bakkerij. Wy wiene for- legen mei dit produkt. Ek nei de oar loch wie de merk foar meagere molk poeijer min. Amearika sloech greate foarrieden op, dy’t hja mei gjin moog- likheit kwyt koene en ek yn üs lan hat it oant de seehtiger jierren duorre, foar’t de pakhuzen hwat romte bigou- nen to jaen. De léste tsien jier ig lyk wols in produkt op ’e merk kommen, dat hoe langer hoe mear opgong mak- ket. En dat is de kunstmolke. Fünderttüzenen boeren yn üs lan en yn West-Jerope brüke foar har keallen Kraak je. Bij fa. Rients Faber (u weet wel, naast het postkantoor) is zaterdagavond een inbraakje ge pleegd. De familie Faber was om half acht van huis gegaan. Om half een ontdekte men bij thuis komst, dat er ongenode gasten het huis en kantoor doorgesnuffeld had den. Er was slechts een klein gelds bedrag gevonden, hetgeen werd mee genomen. Auto tegen een boom en hoe! Vrij dagnacht 2 uur reed de heer R. V. uit Sneek, employer bij de Gasunie, die een vriend naar huis had ge bracht, op de Turfkade t.o. de PIM- fabriek tegen een boom, zoals hij verklaarde, verblind door een tegen ligger. De auto was meer beschadigd dan de boom. Roode Kruisfilm staat in de Wit herenstraat aangekondigd op 22 fe bruari a.s. Dat duurt nog al even. Een Kerstaanbieding vindt u aan bevolen in een zaak op de hoek Skilwyk-Bargefenne. Daar is .men ook vroeg bij. Geen „prik.” Tevergeefs wachtten vrijdagavond de dorpsgenoten van Obe Bruinsma naar de RONO-uit- zendlng van „Prik.” Dit programma bleek niet door te gaan, maar werd 14 dagen uitgesteld. neamd fan de ütwreiding fan de pro duksje yn Frankryk en Dütskian. Ik lit se hjir folgje: Frankryk 45.400 ton 99.200 ton 202.400 ton De totale produksje wurdt yn Jerope al skat op sa’n miljoen ton, like great as dy fan Amearika. En nei ’t skynt is der jit altyd foarütgong mooglik yn it oan- tal keallen, dat foar de mesterij brükt wurde kin. Der is mar ien rim en dat is it tal keallen, dat buten de fokkerij biskikber komt. Op it heden is der ek gjin konkurtinsje fan Amearika, mar dat kin fansels wol wer oars wurde. As de oarloch jit lang duorje mocht en de kosten derfan aloan greater, dan koe it wolris bislaen, dat Amearika de help oan de earme lannen ynkrimpe moat. En as de konjunktuer hjir yn Jerope in delslach krije soe troch mear wurk- leazens, dan is it by party mei it iten fan it lekkere, mar djüre kealllefleis ek hommels dien. Beide mooglikheden soene djip yngripe yn de posysje fan de molkpoeijer, sa dat it altyd ófwachtsjen bliuwt. Mar de nofteren keallemerk sille wy wol net wer sjen. Hwat üs oangiet, sünder spyt, it wie mar in tryst tafrlel. En de kunst molke hat de striid oer de hiele liny woun. De fabryk yn Sleat is al mar oan it groeijen en stiet al op de list fan de miljonairs yn KWH-forbrük, dêr’t wy de foarige kears oer fortelden. Mei net minder as 2.3 miljoen KWH. En de ein is jit net to sjen. Hwat hat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1