de Gaulle bij Franse Succes voor Gabe Shroar verkiezingen INFORMATIE BEËINDIGD hark en sjoch Opmerkelijke ontwikkeling in het ontwapeningsgesprek Zal de nieuwe regering rond april gereed zijn VRIJDAG 10 MAART 1967 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum 10<5e JAARGANG No. 20 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hat üs hjoed to sizzen Zwijgzaam. De oppositie. Duitse argwaan. Moeizaam begin. Gesprek over raketrace maar T«t ziens, dit was Hark en Sjoch! Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag De rol van (demissionair) premier Zjjlstra bij het vormen van een nieuwe rege ring leek begin deze week uitgespeeld. De heer Zjjistra bleef vastberaden weigeren minister-president te worden in het nieuwe kabinet. Hij had daarvoor, zo vertelde hjj, zijn persoonlijke redenen. De geruchten en de praatjes deden natuurlijk ogen blikkelijk de ronde. Enkele daarvan waren niet vleiend voor de heer Zjjistra. Zij kwamen er op neer, dat de huidige piemier veel meer waarde zou hechten aan een goed betaalde en zekere toekomst als president-directeur van de Nederlandse Bank dan aan een, onzekere politieke betrekking van maximum vier jaren. Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (051571 Opmerkelijk is het succes dat de U.N.R., Be gaullistische partij van premier Pom pidou, die zich als een geduchte lijst trekker heeft ontpopt. De U.N.R. be haalde in 1958, bij de eerste verkiezin gen onder het bewind van De Gaulle, 17 pct. veyi het aantal stemmen. In 1962 kwam zij tot 31 pet en ditmaal tot bijna 28 pet. Tot deze winst heeft bijgedragen, dat er nu een aantal kandidaten onder het vaandel van de U.N.R. heeft gestre den, die vroeger als onafhankelijken op traden. Het is niettemin een uitslag, waarmee het regime tevreden kan zijn. Hij wijst bovendien op een wens van de Franse bevolking naar stabiliteit en poli tieke rust. Het grootste gedeelte van de politieke rechterzijde is in de U.N.R. tot rust gekomen. ver- toerist land tegelijk de hereniging zou kunnen betekenen. Toenadering tot Moskou dat houdt volgens Bonn in, dat Washington andere problemen dan ’t Duitse primair stelt. Dat veroorzaakt boze gezichten in Bonn, waar bondskanselier Kiesinger al heeft gesproken over de storende ele menten in de Duits-Amerikaanse betrek kingen en het woord „atomaire mede- plichtigdom” van Amerika en Rusland in de mond heeft genomen. Bonn ziet ’n samenzwering door middel van het ver drag, dat de spreiding van kernwapenen moet verbieden. Dat verdrag zou de technologische ontwikkeling van Duits land en de andere niet-nucleaire landen belemmeren, menen de Duitse politici, vermoedelijk ten onrechte. De tijden van eensgezindheid in de Westelijke wereld liggen ver achter ons. ter-president heeft het in Nederland een stuk moeilijker. Alles wat hij doet of zegt, zal onderwerp zijn van kritiek. En als dat een paar maal overduidelijk blijkt, dan krijg je al snel zin om, zoals de heer Cals deed, het bijltje erbij neer te gooien. Premier Zijlstra heeft dit, vol gens het nogal hardnekkige gerucht, ge zien en heeft daarom geweigerd voor een nieuwe periode van vier jaren bij te te kenen. Zelfs een beroep van koningin Juliana zou vorig weekeinde zonder re sultaat zijn gebleven. Met de beslissing van de heer Zijlstra is Geljjke monniken De kerkvoogdij van de N.H. kerk te Exmorra heeft besloten om voortaan bij iedere be grafenis een bepaald bedrag voor het luiden van de klok te vragen. Tot nu toe betaalden alleen de niet-her- vormden iets voor het gebruik van de klok. Gestommelop het dak, hoorde de buurman van de Végé zelfbedienings- zaak te Makkum, maandagavond om streeks half acht. Toen hij ging kij ken, bemerkte de man niets. maar op, zoals de heer Colijn het uit drukte, „de gehoorzaamheid aan het ko ninklijk huis”. De heer Colijn gehoor zaamde bij de formatie van 1939 aan de wens van koningin Wilhelmina. Hij werd zelf premier van een kabinet, waarin op verlangen van koningin Wilhelmina de liberalen meededen tegen de wensen van de meerderheid van de katholieken en de socialisten in. Het kabinet struikelde dan ook enkele dagen nadat het was samen gesteld. De gedachte, dat de populaire Colijn het wel zou redden, bleek niet op te gaan. De heer Zijlstra heeft dit tijdens het af gelopen weekeinde kennelijk nog eens naar voren gehaald. Ontegenzeggelijk is hij bijzonder populair, mede dankzij de tophit en camavalsschlager, die Wim Kan heeft gepresenteerd. Het aanvaar den van de uitnodiging van de koningin om als premier aan te blijven zou ech ter hebben betekend, dat de regerings macht geheel naar de premier en zijn collega-bewindslieden zou zijn verscho ven, waarbij de rol van de Tweede Ka mer tot een minimum werd terugge bracht. De ontwikkeling zou voor het Nederland van vandaag waar de wens naar een duidelijke en ook duidelijk ver dedigbare politiek groter dan ooit is ge worden niet erg gelukkig zijn. Om de woorden van een bekend politiek com mentator aan te halen: „De democratie moet haar eigen problemen oplossen. Dat kan niet worden overgelaten aan sterke mannen.” Nog een andere historische situatie lijkt op die van nu. In december 1958 viel het derde kabinet-Drees. Een tussenkabinet moest worden gevormd om vervroegde verkiezingen voor te bereiden. Premier van dit interim-kabinet werd de heer Zijlstra. Evenals nu had hij destijds kennelijk de taak een minder socialis tisch beleid voor te bereiden. Het lijkt er op alsof de formatiegeschiedenissen zich herhalen ondanks veranderde verkie zingsuitslagen. Zo vreemd als dit op het eerste gehoor klinkt, is het niet. De we zenlijke gedachten bij de leidende politici zijn in feite niet veranderd. Zodat ook de procedures die door de leiders worden bepaald ongewijzigd zijn gebleven. Forfeit my immen fan myn buormana lek en brekken Dan dist er minen op by ’n oar ha ’k yn ’e rekken 2e week maart 1917 Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het bewijs. Hazelnoottaarten worden er reeds jaren in Bolsward gemaakt. Ten bewijze daarvan stuurde een ge renommeerde bakker een eigenge bakken taartpunt (ruim voorzien van hazelnoten) naar H. en Sj. schrijver. Het smaakte verrukkelijk. maar simpelweg economisch regeren. Er zou maar één wet zijn: de wet van de middelen. Politieke idealen zouden geen kans krijgen in het beleid door te drin gen. Dat zou een lijn zijn, die de huidige KVP wel ligt. Wie moet echter de plaats van de heer Zijlstra overnemen De heer Biesheuvel is niet bang voor een samen werking met de Partij van de Arbeid. De KVP wel. Bij een formatie onder leiding van de heer Biesheuvel zal de KVP ga ranties verlangen, dat geen punten, die b(i de PVDA geliefd zijn, in het rege ringsprogramma worden overgenomen. De laatste dagen viel op het Binnenhof te beluisteren, dat de nieuwe regering rond 1 april wel gereed zou zijn. Afge zien van de dubbelzinnige datum lijkt het een moeilijk haalbare termijn. De moei lijkheden zijn voorlopig nog groot en in gewikkeld. Van de tegenstanders van De Gaulle hebben alleen de communisten winst ge boekt. Van bijna 22 pet. zijn, zij nu ge- Btegen tot 22,4 pet. Zij hebben de 25 pet. Van de verkiezingen van 1956 nog niet gehaald, maar het dieptepunt van 1958 van 19 pet. hebben zij al op redelijke wijze achter zich gelaten. De communis tische partij had in december van het Vorige jaar met de federatie van links onder Mitterrand, die bestaat uit de sociaal-democraten en de liberale radi calen een overeenkomst gesloten, dat elk van beide partijen wederzijds zich in de tweede ronde voor de best geplaat ste kandidaat in elk kiesdistrict zou te rugtrekken. Deze afspraak met de com munisten heeft de federatie vermoedelijk wat stemmenverlies aan de rechterzijde bezorgd. De samenstellende partijen zijn van 27 pet. in 1958 via 20 pet. in 1962 nu gedaald tot 18.7 pet. Het valt te voorzien, dat in die gevallen, waarin een socialist of een radicaal zich ten gunste van een communist zal terugtrekken, de kiezers toch eerder een gaullist dan een communist zullen kiezen. Tussen de gaullisten en de federatie staat het democratische centrum van Le- canuet, een groepering, die voornamelijk gebouwd is op de vroegere r.k. M.R.P. en een aantal conservatieve onafhankelij. ken. Met zijn 12,8 pet. heeft Lecanuet 3 pet. meer behaald dan de M.R.P. in ’62. Maar deze had in 1958 nog 11,6 pet. Men had over het algemeen meer van deze groepering verwacht. Theoretisch is het mogelijk, dat de UNR door een juist gebruik van de mogelijk heid om zich terug te trekken, haar ab solute meerderheid in het parlement verliest, maar in de praktijk is zij wel zeker van de overwinning. Een opmerkelijke ontwikkeling in het ontwapeningsgesprek tussen Amerika en Rusland is mogelijk nu premier Kosigin positief heeft geantwoord op een brief van president Johnson over de mogelijk heid om de ontwikkeling van raketten een halt toe te roepen. Het is begonnen in de Ver. Staten, waar men zich ernstig zorgen erover ging maken, dat Rusland zich met een stelsel van afweerraketten ging beschermen. Amerika zou eveneens een stelsel van defensieve raketten kunnen opbouwen, maar de minister van defensie, McNa mara, is niet overtuigd van de absolute waarde van een dergelijk stelsel. Hij wilde Amerika derhalve zijn kracht la ten zoeken in een verbetering van de aanvalsraketten, die door het Russische afweerstelsel heen zouden breken. Kort om, er dreigt een intensivering van de rake.ttenrace. Johnson stelde Kosigin daarop voor het gesprek te openen over de beperking van de defensieve raketten. Kosigin die heeft hierop geantwoord met het voorstel het gesprek te voeren over de beper king van zowel defensieve als offensieve raketten. Al heeft Amerika een numerie ke meerderheid in offensieve raketten, het is bereid deze in het gesprek te be trekken. Dit is niet de eerste keer, dat Amerika probeert de ontwikkeling van de raket- bewapening te bevriezen. Drie jaren ge leden heeft ’t al suggesties in deze rich ting gedaan, maar Rusland bleef zonder enige belangstelling. Men vraagt zich in Amerika dus af, wat Moskou ertoe ge bracht kan hebben nu tot ander inzicht te zijn gekomen. Men denkt dan niet al leen aan de Russisch-Chinese tegenstel ling, maar ook aan de zorg van de Rus sische leiders voor de economische ge volgen van een bewapeningsrace die tientallen miljarden zou kosten zonder enige verandering in de machtsverhou dingen tussen Rusland en Amerika te brengen. Maar een dergelijk inzicht kan alleen maar groeien wanneer er een ze kere mate van vertrouwen in de bedoe lingen van de tegenstander is. Frankrijk is zondag naar de stembus gegaan om een nieuwe Nationale Vergade ring te kiezen. Hoe dat parlement samengesteld zal zjjn, weten wij nog niet, aan gezien in al die kiesdistricten, waarin niet een van de kandidaten de absolute meerderheid heeft behaald, zondag a.s. opniuvv moet worden gestemd. In de eerste plaats vallen in deze tweede ronde die kandidaten af, die minder dan 10 pct. van het aantal stemmen hebben behaald en in de tweede plaats is dan een relatieve meerderheid voldoende. Bovendien kunnen kandidaten zich terugtrekken en hun kiezers aanraden op een van de overgeblevenen te stemmen. De samenstelling van de Nationale Vergadering kan dus wel wat afwijken van de percentages, die de partijen In de eerste ronde hebben behaald. Maar uit die uitslagen voor de eerste ronde kan men aflezen wat er op het ogenblik onder het Franse volk leeft. Stoke Poges, Engeland: Bij een bezoek van de Engelse koningin Elizabeth aan een doofstommeninstituut in Stoke Poges rukt dit kleine jongetje zich los van de hand van z’n moeder en rende met een Engels vlaggetje achter z’n rug naar de koningin toe. Op de linker foto is hij in een vrolijk gesprek met de koningin en op de rechter foto loopt hij voldaan terug naar zijn moeder De toenadering tussen Washington en Moskou, die zich hier manifesteert en die ook al tot uitdrukking is gekomen in de overeenstemming over een verdrag, dat de spreiding van kernwapenen moet te gengaan, wekt in Bonn enige argwaan. West-Duitsland is in de jaren na de tweede wereldoorlog eraan gewend ge raakt, dat zijn strategische positie het onmisbaar maakte voor de Ver. Staten en dat derhalve de Duitse en Ameri kaanse belangen voor het belangrijkste deel paralell konden lopen in een streven naar een verschuiving van de macht in Europa, d.w.z. in een terugdringen van de Russische invloed hetgeen voor Duits- Koeke-aksje. It Frysk Selskip fan Arum sil sneon wer mei har koeke- aksje op stap yn Wüseradiel. Wy hoopje foar de sutelers dat hja de koeken oan ’e man (frou) krije en dat hja moai waer treffe, dan ha wy it ek. De president van de Nederlandse Bank een eind gekomen aan de informatie. De heeft weinig kritiek te vrezen. Zijn (eco- I overgebleven politici in het Haagse for- nomische) wil is meestal wet. Een minis-1 matiehuis moeten nu maar zien hoe zij de zaak redden. Voor wij echter naar de ze acties gaan kijken is het toch wel nut tig het besluit van informateur Zijlstra nog eens uit te pluizen. Men kan daarbij niet in een grote boog om de historie heen lopen. Wie in onze (jonge) parle mentaire historie düikt, komt al heel snel twee situaties tegen, die te vergelij ken zijn met de politieke toestand van nu. De eerste en tegelijk de oudste is nogal opvallend. In 1939 vormde de heer Colijn, evenals premier Zijlstra een anti revolutionair, een kabinet, dat niet steunde op een meerderheid van partijen, Nieuw links. Binnen elke grote partij zijn er op het ogeblik problemen over de vraag welke politieke richting men uit moet en welke taktiek daarbij kan worden gevoerd. Binnen de Partij van de Arbeid kwamen die moeilijkheden weer eens aan het licht door een brief van de groep „Nieuw Links” aan het Pv.d.A-bestuur. De nog al scherpe brief pleit voor „drastische hervormingen in politiek en maatschap pelijke struktuur.” Vreselijk boos zijn de Nieuwe Linksen over de vrijages van het PvdA-bestuur met victorievierder D'66. Zij (onder wie veel socialistische jongeren) menen, dat door de toenaderingspogingen met D'66 duidelijk is geworden, dat binnen de PvdA een rechtervleugel ontstaat, die steeds meer aan gezag wint. Als vlagge- dragers van deze rechtervleugel worden de heren Den Uyl en KIoos genoemd. Typerend is dat deze twee vooraanstaan de socialisten oud-minister van econo mische zaken en vakbondsvoorzitter) in de ogen van andere partijen (en dan vooral de KVP. linkser dan links zijn. Bolswards Nieuwsblad Even later weer gestommel, nee, dit was toch geen muizenwerk. Nog maals ging de buurman kijken, toen ontmoette hij een knaap die hem in het donker tegen het lijf opliep. Hij vatte de ongewenste bezoeker in de kraag. Verkeersnarigheid. Timmerman J. K. uit Achlum, die in Harlingen werkt aan de kwam op het die dag was aangereden en beschadigd. De politie spoorde de dader op, zekere B. H. uit Amsterdam, die met zijn vrachtauto deze schade had veroor zaakt. Nog even geduld. Het zingen van enkele Friese liederen door de jon genssopraan Obe Bruinsma van Schettens, leerling van de Bolswar- der muziekschool, dat door de RONO vrijdag 3 maart zou worden uitge zonden, is uitgesteld tot vrijdag 17 maart, 's avonds kwart voor 7. en zijn autootje overdag Kimswerderweg parkeert, vrijdagavond aangifte doen politiebureau dat zijn auto Wensen. Natuurlijk was geen platen service bedoeld, maar plate-service (oftewel quickservice) en dit duide lijk met prijs voor het raam meld. De tegenwoordige vraagt juist hiernaar. van Bolsward om 9 uur niet op zon- en feestdagen.” Dus maar wach ten, tot eindelijk één van de reizigers ontdekte dat bijna geheel verborgen onder in het kastje nog stond te le zen: „Niet op zaterdag.” Het zag er aanvankelijk naar uit, dat de koningin opnieuw een anti-revolutio- nair zou aanwijzen om een leidende rol te spelen bij de nieuwe fase van de re geringsvorming. Alom werd de naam ge noemd van de minister van landbouw, de heer Biesheuvel. (De man, die bij een onlangs gehouden NIPO-onderzoek naar voren kwam als de meest populaire poli ticus bij de Nederlandse vrouwen. „Mooie Barend” is zijn bijnaam. En dat zegt veel). Gemakkelijk zal 't werk van de formateur niet zijn. Ondanks het vele voorbereidende werk van de heer Zijl stra. De confessionele partijen (KVP, ARP, CHU) en de VVD hebben zich be reid verklaard samen in een nieuwe re gering de verantwoordelijkheid te dra gen. Maar van verschillende kanten is daarbij naar voren gebracht, dat die be reidheid alleen bestond als de heer Zijl stra ook premier werd. Aandoénlijk was daarbij welhaast smekende manier waar op de leider van de huidige KVP, de heer Schmelzer, heeft geprobeerd om de heer Zijlstra over te halen minister-president te worden. Nu de heer Zijlstra heeft ge weigerd is het voor de KVP minder ge- makkeljjk om zonder meer met de an dere partijen in zee te gaan. Moeilijk te verklaren is dit niet. Een premier heeft een belangrijke invloed op het beleid. Van de heer Zijlstra was bekend wat hij zou gaan doen: géén politiek bedrijven, I en Wymbritseradeel. Kar üt de mannichte. Foar de priis- fraech 1966 fan it Rely Jorritsma Founs binne ynkomd 21 fersen en 20 koarte forhalen. De jury foar dizze priisfraech wurdt foarme fan de hearen drs. G. Abma, Ljouwert; frater W. Brouwer, Hilversum en dr. L. W. Nauta, Grins. - Het vertrek van de heer Zijlstra zal door veel journalisten niet worden betreurd. De heer Zijlstra is iemand van de oude stempel, die zich heel modern weet voor te doen. In zijn rol van informateur hul de hij zich in een waas van geheimzin nigheid. In tegenstelling tot de heer Cals weigerde hij om inlichtingen te geven over de stand van zaken. Hij wilde wel praten. Dat wel. Maar als de heer Zijl stra een kwartier aan het woord was ge weest, wist nog niemand wat hij nu ei genlijk gezegd had. Tekenend was zijn „mededeling”, dat hij een akkoord had bereikt over een nieuw regeringspro gram. Daarover wilde hij verder echter niets zeggen „omdat zoiets niet elegant zou zijn jegens een toekomstige forma teur.” Zoekplaatje. Zaterdagmorgen ston den er 10 reizigers te wachten op de ZWH bus van 9 uur. De dienstrege ling werd nog eens gecontroleerd maar er stond duidelijk; „Vertrek Op de Nieuwmarkt werd een brie venbus bijgeplaatst. Vooral voor de bejaarden een uitkomst. Er zijn drie rusthuizen in de buurt. Dat men ook nooit eerder op dit idee is geko men. Geluk bij ongeluk. Gelukkig dat de heer H. van der Werf thuis was, om het stel verkleumde mensen naar de plaats van bestemming te brengen. Toch waren de gedupeerde reizigers van mening, dat een ietwat duide lijker aanduiding geen kwaad zou kunnen. De knaap gedroeg zich brutaal en drong er bij de man op aan, om de politie maar te waarschuwen. Aan dit verzoek werd voldaan. De man droeg de knaap over aan de politie ïn met hem werden nog drie andere kornuiten aangehouden. Na een ver loor werden ze naar huis ge stuurd. Voordracht met kookproeven in De Doe- le. Men wordt verzocht lepel en vork mee te nemen. Veehouder M. N. te Jutrijp heeft een vette koe laten ronddelen onder de ar beidende bevolking, een ongekende weel de in deze moeilijke dagen. Huwelijk: Jongmens, plm. 38 j. first class familie, Lebemann, moderne talen vloeiend sprekend, zeer bereisd, later vermogen, uitst. humeur, mannelijk voorkomen, zoekt huiselijke haard om gezellig verder samen te leven. Lief talligheid, opgeruimdheid en vermogen vereist. Op discretie kan en tout cas staat worden gemaakt. Br. motto .Ernst’ Bureau van dit blad. Te ruil een onberispelijk werkende naai machine tegen 150 kg aardappelen. taezjes en muzyk. De haven te Lemmer nog steeds niet opengebroken. Het Tjeukemeer even eens nog niet opengebroken. Het gemeentebestuur van Hilversum zal voor eigen rekening aardappelen gaan verbouwen. Er is ’n zodanig gebrek aan regenwater, dat zelfs de bakkers slootwater moeten gebruiken. Ze zijn er weer: spenen en zouthouten in ’t Blomke. Door opnieuw invallende winter de wa terwegen weer gestremd. Protesten tegen het feit, dat bij de zeep- distributie kinderen beneden 1 jaar niet worden meegeteld. Deze gelden wel voor drie, aldus een ingezonden stuk. Tip. Ook werd de tip gegeven voor het uitzetten van wandelroutes in de stad b.v. door de nieuwe wijken of langs de bezienswaardigheden. Ook zou een plattegrond (aange bracht in het centrum) nuttig zijn. Weinig plezier hebben de vier kna- p>n van 13 en 15 jaar - vin hun inbraakje beleefd. Zij had- din voor plm. dertig gulden aan stoep, lekkernijen en rookartikelen ortvreemd en nogal enige ravage aingericht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1