Een schommelwieg met tule o£ een I? Een cantatedienst met Passiemuziek „stijfselkissie” y Gahe Shiw la GREONTERP 106e JAARGANG No. 21 DINSDAG 14 MAART 1967 J. s. Fan de Mar tiny toer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum hl 1 1 S» Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hat üs hjoed to sizzen juweeltje shondsvroege flesjes geven wordt een aangenaam kwartiertje. NOU’T DE REEK OPLUTSEN IS en Tj .de J. J. A. v. d. Heide. Advertentieprijs: 16 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag 3e week maart 1942 Zo'n wandrek kan het begin zijn van een eigen meer permanente kamerinrichting van de nu nog zo jonge wereldburger. De cantatedienst, zondagmiddag gehou den, werd gekenmerkt door een kort, maar krachtig programma van prachtig gehalte: A-capellazang, een cantate van Buxtehude, een koraal op het grote or gel en samenzang. Het eerste nummer dat de Cantorij zong was „Tenebrae” (duisternis) van M. A. op die tafel om op te vouwen, het ny lon net van de luierwas-centrale wordt er op leeg geschud, zodat het niet over dreven is van een werkblad te spre ken. Onder die tafel kan een ladenkast staan, een oud, weer fris geschilderd schrijfbureau of een rasechte commode. In een flinke kamer komt misschien een halfhoge ladenkast die samen met het ledikantje in dezelfde uitvoering de eer ste aanzet vormt tot een kompleet kin- derkamer-ameublement. Het bijpassen de stoeltje naar maat kan nog even wachten. Voorlopig is het belangrijker dat de moeder een gemakkelijke zitplaats heeft liefst met armleuningen. Het hondsvroe ge en zielig-late flesjes geven of voeden kan door een ontspannen houding een aangenaam kwartiertje worden. Later wordt vaak met weemoed aan dergelijke momenten in zo’n speciaal baby-Vamer- tje, dat eigenlijk altijd een zonnige aan blik biedt zo lang het kind er gedijt en z’n tevredenheid uitkraait. Fryske preek op snein 29 maert, 9 ure, to Hieslum troch dr. Loos fan Warkum. Psalmboekjes a f 0.15 foaróf to krijen by M. Zijlstra. Dr. Alli, een Fins geleerde, heeft een nieuwe methode uitgevonden om suiker te vervaardigen uit hout. Jiergearkomste fan it Boun fan Aldlear- lingen fan de Kr. Hüshaldskoalle to Boalsert. Nog enige landbouwpaarden te huur voor de hooiing, w.o. een met twee pin ken. P. Noordmans, Cubaard. Göbbels: Het ware onzinnig voor te wen den als ware deze winter kinderspel ge weest, maar wie een beproeving zege vierend doorstaat wordt innerlijk hech ter, krachtiger, gestaald en gelouterd. De doorgestane vuurproef heeft nieuwe onverwachte zielskracht opgewekt. Niets kan ons nu meer afschrikken van het ons gestelde doel: de volledige overwin ning. Ernstig gemeend. Drie RK meisjes zoe ken kennismaking met drie dito heren, plm. 20 jaar. Gedroogde wortelen, per 100 gram 35 cent, D. H. Simonides, Hindeloopen. Dyn boerepleatsen Yn ’t griene patroan, Dy gyngen fan aids Fan heit op ’e soan. Dochs binn’ der noch „States” Ut ’e aldheit bikend, En yn ’t Fryske Museum Hinget mear as ien print. Ek lizze dêr noch de „Kie” En „Sensbuorren” fordreamd, Nei de hege stéën Yn ’e Sensmar forneamd. In skerp breames wurdt troch it brüken stomper in skerpe tonge noch skerper Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Yn 'e aide histoarje De tiid naem ’t bislüt, Gyng dyn ienichste tsjerke De efterdoar üt. Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Nou leist der hwat ienlik En keal op ’e wrald, Mar frljheit en frede Is ek in bihald. I- dan har rjuchtlik diel dêr fan krije as har bidriuw oan de easken fan dizze tiid foldocht. Hoe better en rationeler har bidriuw ynrjuchte is, hoe mear hja fan dy prizen oerhalde. De lanbou-ekono- myske boekhaldingen litte alle jierren wer sjen, dat de iene winst makket, wylst de oare forliest by deselde prizen. Yn in alderwetske buorkerij mei lan, dat hjir en der leit, lizze de kostprizen to heech. Dêrom moat dit apparaet for- bettere wurde. Troch ruilforkavelingen en oare kultuer-technyske wurken, bet- tere wetteróf- en oanfoer en sa mear. Dat wurdt ek dien en dêr jowt de regea- ring alle jierren mear miljoenen foar, omt it dy kant üt fnoat. „Noch to min,” sizze Jo. Ja dat kin ik wol iens wêze, mar de skatkist is net fan illestyk. Ha- war, it is wol reedlik hjirfoar tige to pleitsjen, mar dan moat men net sa as dy boppeneamde partij easkje: „Dras tische verlaging van de inkomstenbelas ting” hwant dan bigrypt allinnich Koe koek it noch. En fansels komt dan it trêdde probleem oan ’e oarder: As dy forbetteringen der komme, wurde dan de lésten op de bi- driuwen, dos de saeklike lésten, net to heech. Dêrom pleitsje de bilangrike par tijen, ek D'66, foar forleging fan dy bi- driuwslêsten, binammen ek in bettere regeling fan de öfskriuwings- en for- nijingskosten. Dat is tige urgint. Mar dêrfoar moat de mearderheit fan it Ne- derlanske folk woun wurde. Mei argu- minten, dy’t hout snije en net mei ün- sinnige, greate wurden en knok-ploegen. wiene. Yn it nümer fan 11 febrewaris stean dizze dingen kreas bymekoar en de redaksje seit oan de ein, dat hja oer ien of twa jier dit oersicht jitteris öf- printsje sil om it ünthald efkes op to frissen! Nou salang hoecht it net to wachtsjen, hwant nou al is it düdlik, dat hiel hwat forkiezingsproaza nou al yn it jiskefet kin. Hwant de fraechstik- ken foar de agrariërs binne deselde bleaun, doe en nou en hja kinne allinnich in ein hinne oplost wurde troch steech en deskundich trochwurkjen op it stra- myn, dat Minister Biesheuvel as léste lanbou-minister en kommend man yn hannen hie en hat. Al dy oare greate en oerstjüre wurden en kreten bliuwt gjin spat fan oer en it moat jo allinnich for- wünderje, dat safolle minsken der eltse kear wer yntraepje. Trlje dingen foarm- je de basis fan in reedlik bistean foar de agraryske bidriuwen. It earste is it probleem fan reedlike prizen, it twadde dat fan de bidriuwsforbetteringen, need- saeklik om tuk buorkje' to kinnen en it trêdde is dat fan de fordieling fan de lésten, dy’t op dizze selsstannige bidriu wen to swier drukke. Dizze trlje dingen hingje ek wer meimekoar gear en foarmje sa ien objekt, dêr’t regearing en boeren meimekoar forbettering yn brin- ge moatte. Al it oare is ünnoazel en dom praet, foer foar demagogen. Ik wol fan dat léste ien foarbyld neame en sil my der fierder net mei bimuoije, omt it sün- de is fan de plakromte. Ik lês yn it programma fan de Boere- partij: „Afwijzing van het Ondersteu- nings- en Ontwikkelingsfonds, omdat dit beoogt het aantal zelfstandigen te ver minderen.” Bolswards Nieuwsblad lingschap nuchter te blijven, realiseert zich gemakkelijk, dat een reiswieg op rijdend onderstel een bijzonder prakti sche oplossing is voor de eerste maan den. Niet zo lief? Kom nu, ook het ver guisde „stijfselkissie” is een schattige wieg, wanneer daar een lief pril kopje boven de geborduurde lakentjesrand uit steekt. En de grote ruime ledikantjes, die vaak uit praktische overwegingen al voor een pasgeborene worden gebruikt, val len eveneens altijd mee, zodra ze een maal aangekleed en bewoond zijn. Maar die kun je niet even in een zonnige ka mer of op het balkon zetten, dat is het niet te verwaarlozen pluspunt van wel ke vorm van rijdende wieg ook. Met snufjes moeten we soms wat con- servatief-terughoudend zijn. Een ledi kantje met los bovenblad voor aankleed- tafel is handig, maar maakt een kastje voor luiers en kleertjes niet overbodig. Een bed, dat tevens als box dienst kan doen, lijkt het ei van Columbus. Dat is het ook voor angstig klein behuisden, die werkelijk met elke centimeter ruim te moeten woekeren. Dan tel je het na deel van kind wakker, beddegoed er uit; kind slaap, speelgoed weg en bed degoed er weer in, waarschijnlijk min der zwaar dan een extra sta-in-de-weg. In andere gevallen betekent dat verhui zen alleen maar dubbel werk. Groot ouders, die zich opnieuw voor klein kinderen gaan inrichten, komen echter weer wèl bij dergelijke vernuftige meu belen terecht. Snoezige bedjes zie je, met nog snoe- ziger (plak)plaatjes er op. Eén waar schuwing: tegen de tijd dat uw kind zich het kaboutertje of beertje op zijn ledikantje bewust wordt, kimt U het plaatje niet meer zien. Lekker felle verf of een andere voorstelling over het af geleefde beertje heen, zou in zo’n geval de oplossing kunnen zijn. Waarom geen hoofd- of voeteneind met schoolbordten- verf (zo zijn ze zelffs in de handel) of met een plaatje kurk of zachtboard, zodat het kind al van jongs af aan zijn fantasie en zijn prentbriefkaarten kwijt kan? Een kinderbedje dat een beetje hoog op poten staat, is fijn om speelgoed kisten onder te schuiven. Misschien kun: U het met kant-en-klaar materiaal ai, zoals de voordelige spaanplaatdozen. Een klein opstaand randje of een blokje aan weerszijden houdt ze dan als laden op hun plaats. Wanneer U kisten op maat laat maken houdt U zelf dan wel in toom. Als je op je buik op de grond liggend die zee van ruimte onder de kinderslaapplaats aanschouwt is het meer dan verleidelijk dat vacuum hele maal te benutten. Blijf redelijk: zo’n kist met inhoud moet te transporteren zijn van boven naar beneden of van links van ’t huis naar de woonkamer rechts. En tussen de twee of drie kis ten in ergens een opening van 15 tot 20 cm. om bij het toedekken van Klaasje de tenen onder het bed te schuiven is echt niet zo gek. Waar huisvrouwen in de woningbouw iets in de melk te brokkelen hebben, pleiten zij ook voor een terugspringen de plint bij het aanrecht. Evenals de keuken mag de kinderka mer bekeken worden als een werkruim te die zo praktisch mogelijk moet wor den ingericht. ’t Ongeluk wil, dat we hier met levend materiaal te doen hebben en nog wel met een baby en dan wordt de grootste cynicus gemakkelijk onpraktisch ro mantisch. Een wieg en een commode in dat kamertje, leuke gordijnen, dou- derideine prentjes aan de muur: kom maar, lieve kleine. Als het een mini maal hokje betreft reiken de mogelijk heden niet verder. Maar in ruimere ver trekken zou het ook anders kunnen. Een wieg of ledikantje, natuurlijk, maar in plaats van de zelden overzichtelijke en toch nooit zo overdadig royale com mode een grote tafel met daarop een aankleedkussen. Bij baby’s badbeurt passen alle benodigdheden en de kleer tjes gemakkelijk naast het kussen, de was die van de lijn geroetsjt is, komt Dit is ünwier! Dit füns is ynsteld om de lytse bidriuwen, dy’t troch de foroare ekonomyske omstannichheden yn ’e knoei komme, hwertroch de minsken op dy bidriuwkes gjin bistean mear hawwe, to helpen mei in gratis pensioen, oant hja 65 jier binnen en de A.O.W. krije kinne. Oan dy ekonomyske omstannich heden kin gjin minske hwat foroarje, mar de gefolgen wurde foar dizze groep troch dit füns folie lichter makke en hünderdten profiteare fan dizze by üt- stek soasiale died. De boerepartij wiist dit óf, hja wol blykber dizze minsken trochmodderje litte en fierder misbrüke foar har partij-programma. Ik ha der gjin wurden foar. Hwant fierst to min minsken bigripe hjoed noch, hokfoar probleem it is, om foar de agraryske produkten leanende prizen to krijen yn in wrald, dy’t foar dizze produkten folie en folie legere prizen bitellet. De büter kostet op dy wraldmerk 1.50 mar hja moat 6 goune cpbringe om dizze molkpriis wier to meitsjen. En sa is alles navenant. De re- gearingen fan de WestJeropeeske lan- nen stean foar de üntsachlike opjefte de prizen fan de agraryske produkten sa to meitsjen, dat de boer yn dizze lannen in lykweardich bistean hat as oare sels- stannigen. Dat is in hast ünmooglike taek. Troch de E.E.G. wurdt hjir mei alle macht oan arbeide en men kin al linnich mar hoopje, dat yn Nederlan jit mannen foun wurde, dy’t yn steat en ré binne om der mei troch to farren. Nimt men nou oan, dat it de EEG slag- get om reedlike prizen foar it agrarysk bidriuw to bifjuchtsjen, dan kin men maklik ynsjen, dat de boeren allinnich Al nu een paar maanden komen grijpgrage handjes over de rand, bij de eerste gymnastische toeren al wen telt baby van rug naar bulk. Conclusie: geen ondiepe bak, dat is gevaarlijk. Conclusie nummer twee: dat hele frêle Stippeltjes-gordijntje leeft hooguit 5 tot 6 maanden, daarna kan het beter weg gehaald worden of het gaat aan flar den. Lange vrouwen kopen bij voorkeur een hoge Engelse kinderwagen, daar passen ze achter en dat staat goed. Waarom kopen diezelfde lange vrouwen vaak hele lage wiegjes Zeker de eerste maan den doet al dat bukken een toch al gauw vermoeide en nog niet aange sterkte rug geen goed. Zelfs een com mode zou voor zo’n extralange moeder een beetje op maat gemaakt moeten worden, zoals we ook aangepaste aan rechten op werkhoogte kennen. Ledikantjes met verstelbare bodem worden wel gekocht: dan zie je Het Kind immers goed en als ie later groter, dus gevaarlijker, wordt, laat je hem diep in z’n bed wegzinken. Die zich zelf weg cijferende moeders toch! Zo’n hoge slaapplaats voorkomt bukken en als ’t kind in de diepte ligt is ie al weer groot genoeg om zelf wat overeind te ko men, zodat de afstand moeder-kind toch niet zo groot blijkt. Wie kans ziet bij alle vreugde om de aanstaande nakome- Als een meisje verloofd is beleeft zij bij het kopen van de uitzet het meeste plezier aan badhanddoeken, dat is alom bekend. Zodra zich in het huwelijk de baby meldt, duikt de vrouw met evenveel plezier in de luiers, hemdjes, truitjes en al wat maar wollig, schattig en piepklein is. De eerste maanden kan ze daar mee toe, maar daarna moet gedacht worden over de grote stukken: wieg of ledikantje, commode, kinderwagen. Bij de keuze van de wieg kan een vrouw zich laten leiden door al haar liefdevolle en romantische gevoelens: de houten schommelwieg, het rondom met tule en kant beklede rotankuipje, het ranke model van wit smeedijzer met majestueuze hemel en vele andere schattige, snoezige, lieve en leuke wiegjes, die wedijveren om de voorkeur. Wie oordeelt: voor mijn kind is het mooiste niet goed genoeg, dient de praktijk van een baby-in-de-wieg niet uit het oog te verliezen. en Wymbritseradeel. Bach moest zijn, die de werken, die toch al geen opgewekte geest ademden, naar de achtergrond schoof om bij de luisteraar in het slotkoraal („Komm, o Tod”) van cantate nr. 56 de soberheid des doods bijna tastbaar te maken? Het gaat er niet om dat bij de uitvoering een kleine oneffenheid was op te mer ken, maar wel hoe sterk Bach de ge voelssfeer van een tekst weet te schep pen. Dit brengt mij tevens bij het „Or- gelbüchlein”, waaruit Frans Tersteeg „O mensch, bewein dein’ Sunde gross” speelde. Wat we in dit „Büchlein” aantreffen, vindt zijn gelijke niet: het samengaan van religie en kunst. Zonder gebruik te maken van inleidingen en tussenspelen contrapunteert Bach de koraalmelodiën hier zodanig, dat de emotionele inhoud van de tekst („Affecten”) bijzonder sterk wordt weergegeven. Ik denk aan de schitterende voorbeel den „O Lamm Gottes”, „Das alte Jahr vergangen ist”, „In dulci jubilo” en vele andere. Maar het meest aangrijpende koraal is „O mensch”. De kwaliteiten van de organist worden n.a.v. een concert nog wel besproken Het past nu slechts de woorden te ci teren van Anna Magdalena Bach, die eerlijk en onopgesmukt haar „Chronik” schreef. Op pagina 63 schrijft zij: „Die letzten Takte dieses Chorals sind so trauervoll und lieblich, dass ich immer fiihlte, als stande mein herz stille, wenn ich sie zittemd anhörte. Yn de hjitte rebülje fan de forkiezings- drokte liket it soms wol oft men mei it stimmen op de iene of oare partij of partij-tsje yn ien kear in ein meitsje kin oan alle tsjinnichheden, dy’t men yn it hbben tsjinkomt. It liket dan wol, oft der oant hjoed ta neat doogde en dat er nou in kans is om alles rjucht to lüken. Wy binne nou fjouwer wike fierder elk sjocht wol yn, dat fan al dy „wrê-ld- forbettering yn ien kear” in blindersk bytsje oerbliuwt. Dêrom wie it in by- sünder treflik inisiatyf, dat it Frysk Lanboublêd naem, om oan alle partijen foar de forkiezings ris to freegjen, hwat hja op agrarysk gebiet fan doel Ingegneri (1545-1592), een van oude vocale muziek, waarvan ik bijna geneigd ben te zeggen: hoe ouder hoe mooier. Het plechtstatig en nadruk kelijk gezongen „Tenebrae” was bepaald geen gemakkelijk begin van het aandeel dat de Cantorij in dit concert had. Hierna volgden „An deinem Kreuzes- stamme” van J. W. Franck en „Beati mortui” (Gelukzalig de doden) van Mendelssohn, dat onder de rustige lei ding van Tersteeg fijn expressief werd gezongen. Hoofdnummer was de cantate „Nimm von uns, Herr, du treuer Gott” van Buxtehude. Een groot deel van zijn can tates schiep Buxtehude voor de „Abend- musiken”, die hij vanaf 1673 organiseer de en het was eveneens voor deze ge legenheden dat vele van zijn orgelwer ken ontstonden. Deze „Abendmusiken” hadden al gauw zo'n bekendheid, dat zelfs Bach de tijd gekomen achtte om een reis naar Lübeck te maken, waar hij tot grote woede van de „overheden” veel langer bleef dan hem was toegestaan. De cantate bij Buxtehude en die van zondag is wel een heel mooi voorbeeld kenmerkt zich door kortheid en wat minstens zo belangrijk is door bijzonder sterke uitdrukkingskracht. Zowel muzi kaal als vocaal blijft de meester op merkelijke eenvoud trouw, terwijl hij toch de grootste kracht en diepte be reikt. Het is verrassend, dat Buxtehude na de laaste bede van deze cantate ge heel onverwacht op indrukwekkende wijze een „Amen” begint te ontwikkelen en hierdoor het geheel een nog hogere expressie verleent. Het koor werd in deze cantate onder steund door een strijkersgroep van het Frysk Orkest en de heer Boeijenga (po sitief), die beide een bescheiden, wel dankbare taak hadden. Dirigent Ter steeg leidde de Cantorij naar een rus tige, sobere en goede uitvoering, waar bij ik vooral denk aan het prachtige laatste couplet en het Amen. Aan Bach werd het laatste woord ge- I geven. Is het opvallend, dat het juist ■I Ml 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1